Pages:
Author

Topic: Güvendiğiniz - İtimat Ettiğiniz Üyeler? Trust List - Trust Feedback - DT1 Nedir? - page 10. (Read 7670 times)

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
benim için çok bir önemi yok ama önemli diyenleri listeye ekleyebilirim bildiğim kişiler forumda aktifler öm  atması yeterli. zaten bir eğlencemiz forum elimizden gelen birşeyler varsa yapalım
legendary
Activity: 1848
Merit: 1727
Be A Hope
arkadaşlar bu trust muhabbeti neden bu kadar önemli nedir yani forum için espirisi ben genelde bakmıyorum bile

Trust Listesi yapmak Neden Önemli?
İki yönden önemi var. 1- Kişisel Açıdan 2-Global/Toplumsal Açıdan

1- Kişisel Açıdan Önemi: Yargılarına güvendiğiniz insanları trust listenize eklediğinizde, onların verdiği tüm feedbackleri görüntülersiniz. Bu şekilde, karşınıza çıkan üyeler hakkında aşağı yukarı tanımış olursunuz. En çok pazar alanında önem arz ediyor bu. Ayrıca açılmış bir "flug" varsa, sizin trust listenize eklediğiniz üyeler de buna oy vermiş ise, otomatik olarak görüntülersiniz flug'ı. Ona göre dikkatli olursunuz forumda daha temkinli olursunuz. (Flug: Dolandırıcılık yapan üyelere açılan oylama usulüdür.)

2-Global/Toplumsal Açıdan Önemi: Trust listenize eklediğiniz üyeler DT yani forumun en güvenilir listesine aday olurlar. Sizi globaldeki entrikalarda, flug oylamalarında ve bir çok durumda temsil edip savunabilirler. Yargılarına güvendiğimiz insanların forumda temsilci olmaları her açıdan yararlıdır. Temsil kuvveti düşük olduğunda, bazı hegomanyak üyeler sistemi sabote edebilir, masumken sizi yada arkadaşlarınızı suçlayabilir, hesabınıza çamur atarak kirletebilirler. Sizi anlayan DT üyeleri olmadığında, atılan çamurlar üzerinizde kalır maalesef.

legendary
arkadaşlar bu trust muhabbeti neden bu kadar önemli nedir yani forum için espirisi ben genelde bakmıyorum bile
full member
Activity: 490
Merit: 104
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
if ı wrong ...aman lan globalle garıştırdım "mixer" yaptım Cheesy şimdiiii zurnanın zırt dediği yere geldik! ya aranızdan ayrılacam ve uzuuun bir seyahate çıkacam Wink veyahut da bunların çenesi az da olsa kapanır artık... görüşemezsek arivederchi millet Wink
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5095156.2000

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5211902.140

Dur gitme başkan!
Seni çok önceden ekledim trust listeme. O zaman w v karışıklığından zorlandım. Gitme ki onlar kazanmış olmasın. Benim trust listem globalde çarpışabilecek arkadaşlardan oluşuyor. Birde zaten bu kişilere güveniyorum. Gidersen biz yalnız kalırız
legendary
Be A Hope
Güven sisteminin aktif kullanılmasına ne kadar ihtiyacımız olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Globaldeki hegemonyayı kıracak tek topluluk işte bu topluluktur.

Özellikle DT seçimlerine girmek istemeyenlere önerim; Trust listesini 9 kişi ile sınırlandırmasıdır. Kendinizi hazır hissettiğinizde 10 ve üzerine çıkarabilirsiniz. DT olmak için öncelikle, 10-250 merit kazanmış, en az 10 üyenin trust listesine ekli olmanız gerekir. Bu şartı karşılıyorsanız, aynı zamanda dt olmak istemiyorsanız listenizi 9 kişiye düşürdüğünüzde seçime girmemiş olursunuz.

Yine de her koşulda herkesin temsil için katılmasını öneriyorum. En azından herkesin trust listini oluşturması, güncel tutması çok önemlidir.

Hegemonya: bir sistem içerisindeki bir elemanın diğerlerinden üstün, baskın olduğunu belirtir. marxist teoride daha teknik ve has olarak kullanılmıştır. antonio gramscinin eserlerinde baskın sınıfın boyun eğenlerin izniyle gücü kazanması olarak bahsedilmiştir. zoraki bir yönetim olmayan hegemonya daha çok burjuvazi değerlerine göre işleyen kültürel ve ideolojik bir method olarak anlaşılır. (kaynak: ekşisözlük)

legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
if ı wrong ...aman lan globalle garıştırdım "mixer" yaptım Cheesy şimdiiii zurnanın zırt dediği yere geldik! ya aranızdan ayrılacam ve uzuuun bir seyahate çıkacam Wink veyahut da bunların çenesi az da olsa kapanır artık... görüşemezsek arivederchi millet Wink
https://bitcointalk.org/index.php?topic=5095156.2000

https://bitcointalk.org/index.php?topic=5211902.140
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Beyler, beni Trust listesine ekleyenlere baskı yapan oldu mu? "O ibis gospodini çıkar, yoksa gotunu keseriz!" şeklinde. Cevap verirseniz memnun olurum. Wolwoo'nun liste eklemesi olayını birkaç gün önce balcknavy uyarmıştı. Haklıydı da, loyciko bana da tarafsız, adil birisi gibi geliyor.
...

Böyle bir baskı olduğunu zannetmiyorum, o konuyla ilgili reputation'da "zaman hırsızı" vatandaş goraset'i gospodin zannettiği için öyle bir yalan atmıştı  Wink ...
İşte abi Allah'ın capsizi tineri çekip çekip ne yazdığını bilmeden ona buna salça oluyor. Bekliyorum ana konuya cevap versin ama ölü taklidi yapıyor. Sen şimdi iki tane nicki bile ayırt edemeyen adamın yargısına nasıl güveneceksin:)
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
Beyler, beni Trust listesine ekleyenlere baskı yapan oldu mu? "O ibis gospodini çıkar, yoksa gotunu keseriz!" şeklinde. Cevap verirseniz memnun olurum. Wolwoo'nun liste eklemesi olayını birkaç gün önce balcknavy uyarmıştı. Haklıydı da, loyciko bana da tarafsız, adil birisi gibi geliyor.
...

Böyle bir baskı olduğunu zannetmiyorum, o konuyla ilgili reputation'da "zaman hırsızı" vatandaş goraset'i gospodin zannettiği için öyle bir yalan atmıştı  Wink ...
legendary
Be A Hope
forumda çoğu konu muallakta zaten kurallarda yazılı olmayan kurallar var bu forumun en nefret ettiğim olayı bu bir bakıyorsun banlanmışsın neden banlandığın belli değil.

Aynen öyle hocam.

Bu konuda uzun uzun bu mevzuları anlatmamın sebebi de Türkçe bölümde farkındalığı artırmak. Yoksa dar bir gurup içerisinde döner durur çark. İnsanlar sistemi bilmeyince korkup, sindiriliyorlar. İşin içinde para ve negatif korkusuda olunca yazılı olmayan bir HEGOMANYA oluşuyor. Wolwonun tepkisi bu hegomanyaya karşı.

Türkçe bölümde bugüne kadar konuşulması bile sakımcalı görülüyordu bu konular. @Mathias oylama için konu açtığında ortalığı karıştırdı Hegomanyak üyeler. O da sıkıldı o yüzden.

Mesajlarımızda merit lafı geçirmeye çekiniyordu Türk topluluğu. Neyse diyecek çok şey var da. Tek çözüm Farkındalık!
legendary
forumda çoğu konu muallakta zaten kurallarda yazılı olmayan kurallar var bu forumun en nefret ettiğim olayı bu bir bakıyorsun banlanmışsın neden banlandığın belli değil.

doğrumu yapmışım bilmiyorum ama bende sık gördüğüm isimleri ekliyorum.  ben güveniyorum.
legendary
Be A Hope
Wolwo bir çok konuda haklı. Cesur bir direniş ve erdemli bir duruş. Tebrikler wolwi.

İmza konusunda başlık açtığı için çok göze battı sadece. Herkes yobiti savunuyor sandı fakat yanlış anladılar.

Yoksa trust list konusunda istediğini ekleyebilir çünkü kişisel bir liste bu. Feedback bırakabilir çünkü yıllardır tanıdığı üyelere görüşünü yazmakta özgür. Zaten sistem bunun için var. Ticari referans değil trust yani güven referansı daha zor kazanılan bir şeydir.

Her halükarda yobit konusunda kendini ifade edemediği için bütün bunları bahane gösterdiler.
legendary
legendary
Be A Hope
Hocam öncelikle teşekkür ederim. Negatif trust aldığın vakit kabul eden hiç bounty olmuyor. Onun dışında da forumda sadece okuyorsun fikir belirtme durumun pek olmuyor.

Çok ciddi bir gerekçe yoksa artık bounty yöneticileri de tavırlarını bu şekilde değiştiriyorlar bence. Mesela @yah, yakın zamanda kara listesini temizledi ve baştan yapmaya başladı. Bazı farklı kampanyalarda da "negaitfleri durumuna göre değerlendireceğim" gibi ifadeler gördüğümü hatırlıyorum.

Bounty yöneticileri kolaya kaçtıkları için, negatif varsa direk pas geçiyorlardı. Olması gerekense, negatifleri duruma göre değerlendirmektir. Trust sistemi çok yeni olduğundan dolayı herkes tam olarak değerlendiremiyor maalesef. DT üyeleri bile bazen çok saçma gerekçelerle negatif bırakabiliyor. Sonuçta tamamen subjektif bir sistem bu.
member
Activity: 1106
Merit: 25
Bir sınırı yok hocam fakat forumda kararlarına (yargılarına) güvenebileceğinizi düşündüğünüz insanları eklemeniz gerekiyor. Çok sayıda insanı bir anda eklemeniz diğer üyeleri şüphelendirecektir. Şüphelenen insanlar rahatsız olur ve onlarda sizi güvensiz bulabilirler. Bu yüzden titiz olmanızda yarar var. Moderasyona tabi olan bir sistem değil o yüzden keskin kuralları yok. Sosyolojik sonuçlara bırakılmış çoğu şey.

Negatif almak, banlanmak demek değil, forumun sonu demek hiç değildir. Herkes herkese negatif bırakabilir. Bıraktığınız negatifler, pozitifler, yaptığınız trust listesi ve dağıttığınız meritler genel olarak sizin forumdaki yargı gücünüzü belirler. Yargı gücünüz yüksekse ve adil bir üye iseniz siz Güvenilir Üye olursunuz.

Bir çok insan birbirine negatif veriyor. Bu sadece gireceğiniz imzalarda bounty yöneticisinin bu negatifi dikkate alıp almamasına bağlı olarak sizi maddi olarak etkileyebilir. Yada yapacağınız başka ticaretler için, karşınızdaki kişinin o feedbacki umursamasına bağlıdır. O yüzden kendinizi savunun, ifade edin ama çokta şietmeyin, hiç bir şeyin sonu değildir.

Forumda kimse sırf imza geliri için yazmaz. Burada kendini ifade etme mutluluğu için yazar.

Baki kalan bu forumda bir hoş sada imiş. Smiley

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Negatif trust aldığın vakit kabul eden hiç bounty olmuyor. Onun dışında da forumda sadece okuyorsun fikir belirtme durumun pek olmuyor.
legendary
Be A Hope
Bir sınırı yok hocam fakat forumda kararlarına (yargılarına) güvenebileceğinizi düşündüğünüz insanları eklemeniz gerekiyor. Çok sayıda insanı bir anda eklemeniz diğer üyeleri şüphelendirecektir. Şüphelenen insanlar rahatsız olur ve onlarda sizi güvensiz bulabilirler. Bu yüzden titiz olmanızda yarar var. Moderasyona tabi olan bir sistem değil o yüzden keskin kuralları yok. Sosyolojik sonuçlara bırakılmış çoğu şey.

Negatif almak, banlanmak demek değil, forumun sonu demek hiç değildir. Herkes herkese negatif bırakabilir. Bıraktığınız negatifler, pozitifler, yaptığınız trust listesi ve dağıttığınız meritler genel olarak sizin forumdaki yargı gücünüzü belirler. Yargı gücünüz yüksekse ve adil bir üye iseniz siz Güvenilir Üye olursunuz.

Bir çok insan birbirine negatif veriyor. Bu sadece gireceğiniz imzalarda bounty yöneticisinin bu negatifi dikkate alıp almamasına bağlı olarak sizi maddi olarak etkileyebilir. Yada yapacağınız başka ticaretler için, karşınızdaki kişinin o feedbacki umursamasına bağlıdır. O yüzden kendinizi savunun, ifade edin ama çokta şietmeyin, hiç bir şeyin sonu değildir.

Forumda kimse sırf imza geliri için yazmaz. Burada kendini ifade etme mutluluğu için yazar.

Baki kalan bu forumda bir hoş sada imiş. Smiley
member
Activity: 1106
Merit: 25
@okuzgozu hocamın merak ettiklerini bende bilmiyorum. Umarım bilen birileri açıklama yapar. Kaç kişi ekleyebiliyoruz?
Yine bu trust meselesinde değişiklikler olmuş galiba. Destek olabilecegimiz bir durum varsa bildiğimiz ölçüde destek olalım.. saygılar.
legendary
Be A Hope
Birisi bizi trust listesine eklediğini nasıl görebiliyoruz? yada bizi distrust ettiyse onu nasıl görüyoruz? Teşekkürler

Forum üzerinden direk görmeniz mümkün değil.
Loyc'un hazırladığı veri sitesinde bunlar listeleniyor haftalık.
http://loyce.club/
sr. member
Activity: 710
Merit: 255
Birisi bizi trust listesine eklediğini nasıl görebiliyoruz? yada bizi distrust ettiyse onu nasıl görüyoruz? Teşekkürler
legendary
abi bu tam olarak ne işe yarıyor neden ihtiyacımız var kısa bir özet varmıdır?

bu arada bu trust ne işe yarar

Uzun hikaye dostum Smiley
İlk mesajda yazıyor.

Biraz kafam karıştı ama forumda güzel yazılar yazan dürüst arkadaşlar bunlara trust verebiliyorum sanırım ama bunun ters tepmesi veya kötüye kullanımı oluyor mu
Kötüye kullanma şöyle olur hocam, alt hesabı olan biri kendi kendine trust ekler, kendisine çıkar sağlar. Ama bizde böyle bir şey yok çünkü zaten kullanan da pek yok. "başıma bir iş gelirse" diye çekiniyor çok kimse. Halbuki bu sizin doğal hakkınız. Biri size "alt hesap" derse o ispatlasın ki zaten alt hesap yasak da değil. Eminim globalde kendileri yapıyordur, bize çamur atıyorlar.
Profil >trust >trust settings tıkla istediğin isimleri ekle kaydet, bu kadar!
Yanına "~" koyarsan "bu adama güvenmiyorum" demek. Mesela az önce Lauda denen muşmula bana negatif feedback yazmış, ben de ona "~Lauda" yazıcam ve trustliste atıcam.

Sonra bir iki de feedback yazısı yazıp yolluycam. Bu ayrı bir trust konusu, onda da kişinin profiline gidip hakkındaki düşünceleri hem o kişiyle hem de tüm forumla paylaşmış oluyorsun. Bu arada sanırım bu Lauda aynı zamanda Loycev olabilir pis işlerini onun üzerinden yapıyor olması kuvvetle muhtemel. Eğer bir iki feedback daha gelirse ne kadar sanıbıl biç varsa hepsine tek tek negatif verecem
full member
Activity: 294
Merit: 193

forumalacali hocam liste uzun olunca bazen unutmak doğal hale geliyor, kusura bakma, ekledim 😊

Takılıyorum hocam saygılarımla   Smiley
Pages:
Jump to: