Pages:
Author

Topic: Güvendiğiniz - İtimat Ettiğiniz Üyeler? Trust List - Trust Feedback - DT1 Nedir? - page 3. (Read 7670 times)

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
https://www.youtube.com/watch?v=xYKP_XTQ7vU   Grin Grin

mesela benim de trust konusunda takıldığım noktalar var:

- x kişisi zırzopun teki. yazdığı 10 posttan 7'si trollük, saçma sapan sağa sola saldırma şeklinde. keza verdiği trustlar da öyle ama geri kalan o 3 postu ve trustları o kadar iyi ki kalkıp herifi alkışlayasım geliyor. şimdi bu yavşağı nereye koyacağız? distrust, trust, ya da yürü git lan şıkkına mı?

ilginç bir sistem. globaldekilerin merit konusunda anlamadıkları nokta şu:
- yahu bu adam 500 tane merit almış ama ben ona hiç vermemişim. o zaman bu sahtekar piçin teki! ulan adam sadece kendi dilinde yazmış, o dili anlayabiliyor musun? ya da bir şekilde translate ile yazdığı neymiş merak edip baktın mı? yok bakmadım ama o sahtekar. bu kibirdir.
legendary
Activity: 1848
Merit: 1727
Be A Hope
Forumdan kimseye guvenmek guvenmemek mesele konusu yapilamaz bence, cogu kisinin hali ve tavri bu sorunun sorulmama sebebi gibi.
Kahvede her gun oturdugunuz emmilere ne kadar guvenirseniz ben de herkese o kadar guveniyorum, o kadar yani
Ama sorulan o degil tabii ki, kimlere guveniyorsunuz sorusunu cevaplamak zor...

Güzel bir noktaya değindiniz. İnternet ortamında kimse kimseye kefil olamaz. Fakat bahsedilen Trust-Güven bu değil. Anlaşılmasını kolaylaştırmak adına, subjektif olarak tanımlama yapayım.

Kimleri trust listeme ekleyebilirim?
Forumda aşağı yukarı yaptığı yargılardan, davranışlardan dolayı iyi kararlar verdiğini düşündüğünüz kişiler trust listenize girer. Mesela kişi topluluğa yararlı içerikler üretiyordur, yargı gerektiren konularda adil yargılarda bulunuyordur, verdiği pozitif/negatif feedbackler adildir, trust listesi sağlıklıdır vesaire. Bunlardan bir yada bir kaçına sahip olduğunu düşündüğünüz üyeler trust listelerine girmeyi hak eder. Aşağı yukarı iyi bir profil çizen üyeler genellikle hesaplarını riske edecek kötü davranışlara girmezler.

Peki, bu eklediğim üyeleri şahsen tanımıyorum. Yarın herkesi dolandırsa ben sorumlu olur muyum?
Söz konusu üye yarın gerçekten kötü bir şey yaptığında onu kolayca listenizden çıkartabilirsiniz. Veya başına ~ işareti ekleyip disttrust(güvensiz) listenize bile ekleyebilirsiniz. Reputation (itibar) bölümünde bu tartışmalar yapılmakta. Bir kişiye güvendiğiniz için sorumlu tutulmazsınız. Kişi bir dolandırıcıya dönüştüğünde onu listenizden çıkartabilirsiniz.

Trust listenize eklediğiniz üyelere kefil olduğunuz anlamına gelmez. Sadece o kişilerin yargılarına güvendiğiniz anlamına gelir. Kahvehanede bile, her gün oturup konuştuğunuz kişiler arasında yargılarına daha çok güvendiğiniz kişiler olur. Bir süre sonra fark edersiniz.

Saygılar...
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
Forumdan kimseye guvenmek guvenmemek mesele konusu yapilamaz bence, cogu kisinin hali ve tavri bu sorunun sorulmama sebebi gibi.
Kahvede her gun oturdugunuz emmilere ne kadar guvenirseniz ben de herkese o kadar guveniyorum, o kadar yani
Ama sorulan o degil tabii ki, kimlere guveniyorsunuz sorusunu cevaplamak zor...
legendary
Be A Hope
Trust sisteminde adil dağılım gerçekleşmeden rütbe atlamanın hiç bir değeri yok. Çünkü zalimlerden biri gelir bir gün sizi gözüne kestirir. "Gözün üstünde kaş var" diye negatifi basar. Yandaşlarına da yaptırır. Derdini anlatabileceğin makul, yetkin ve dt gücü olan insanlar yoksa forumda dışlanmış bir üye olursunuz. Yakın zamanda olan bir çok örnek sayabilirim .

Sr ile Legend arasında aslında hiç bir fark yok esas itibari ile. Faydalı yazılar yazıldığı sürece merit bir şekilde çözülür. Geçen sene çok az merit giriyordu lokal bölüme. Yöneticiye yapılan ısrarlar neticesinde artık neredeyse 10 kat daha fazla merit giriyor. (İstatistikler paylaşmıştım diğer konuda). Haziran ayında muhtemelen yeniden artış yapılacak.

Forumun en önemli konusu Trust Sistemidir. Bu sistem sağlıklı işlerse, daha çok bilgili üye, daha fazla kaliteli yazı, daha çok merit ve daha adil bir düzen oluşur. Globaldeki çete üyeleri sistemin derinlerine nüfus etmişler. Forum sahibinin bile bu konuda yapabileceği fazla bir şey yok, yada müdahale etmek istemiyor. Yozlaşma ancak farkındalık ile düzelir.

Dikkat: Kimse birbirini eklemesin, karşılıklı kampanyalara dönüşmesin. Herkes gerçekten yargılarına itimat ettiği üyeleri eklesin listesine bu yeter. Zamanla doğal akışında her şey rayına oturacaktır.

@EFS'ye de dolaylı olarak verdiği destek için teşekkür ederim.

Güvenle kalın.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
bostancı üstad zaten kaynak ancak bildiğim kadarıyla aylık yüklenen miktar oldukça küçük. kalemder'in bu konuyla ilgili bir başvurusu var ben bir dahaki alımda değerlendirileceğini düşünüyorum. Yönetim kimsenin sözleriyle hareket etmiyor.

Bahsettiğiniz hakaret ve banlanmama konusunda da burada her şey serbest hocam yapmak yada yapmamak sizin kişisel kararınıza bırakılmış. Topluluğun bu tip kişileri kendi içerisinde elemine etmesi bekleniyor ki haklılar. Hangi kriterleri nasıl oluşturabilirler bu kadar farklı milletten karmaşık bir alanda. Hakaret kelimesinin tanımını yapmak imkansız olacaktır.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
Benim takıldığım bir nokta var. Güvenilir kelimesinin ucu açık. Forumda herkes bir biri ile ticaret yapmıyor sonuçta. Mesela ben bir kişiyi trust listeme ekledim diyelim  o kişi çok rahatlikla
Kimin kendisini eklediğini görebilir. Twitter'da da ki mantıkla takibe takip belki olmaz ama aradan 3-4 hafta geçer O da onu ekler. Ancak böyle güçlü olunur local olarak  zaten forumda takılan 10-15 kişi ya var ya yok.
Şunu da belirteyim benim dt olmak gibi bir düşüncem hiç yok. Olmadı da. Bu düşüncelerim genel bir düşünce.
Benim gördüğüm belli kişiler belki kişileri ekliyor o kadar. Bazen can sıkıntısından meta ya bakıyorum  malboro ve ekibi fena kar topu gibiler gittikce büyüyorlar. Adam posta cevao vermiş basmışlar meriti. Bizim merit source arkadaşlar da olmasa merit olayı bile çok güdük.
Söylemek istediğim genel bir durum samimiyetle söylüyorum benden dt vs olmaz. Trusta ekleme işine ben o gözle bakıyorum. Ara ara da listemi güncelliyorum.
Merit konusunda gerçekten hala sıkıntılıyız, bizlerin çok yapabileceği çok bir şey yok, alacağım ki verebileyim, burada iş malesef biraz kaynak üyelere düşüyor, onların da bu konuyu yeterince dikkate almadığını düşünüyorum.
EFS yi ayrı tutuyorum ve bizde kim merit kaynağı tam olarak bilmiyorum (gerçekten bilmiyorum), bildiğim tek kişi Blacknavy, çünkü elinden geldiğince bol bol merit gönderen bir tek o, ben de yapıyorum diyen başkası varsa kusuruma bakmasın, doğrusunu biliyorum diye bir iddiam yok, gözlemim bu şekilde.
Burada bir sürü insan var, uzun süredir forumda ve boş beleş takılmıyorlar ancak hala rütbe atlayamamış durumdalar, çünkü elin adamı beğendiği posta imkanı olduğu için beşer onar merit verebiliyor ama biz yokluktan birer birer gönderiyoruz. Halbuki topluluğumuzun rütbe durumu yüksek olursa daha güçlü oluruz, benim fikrim bu yönde.

Düşüncelerinizde çok haklısınız merit kaynağı sanırım vispillio ve teramitte de vardı ama şuan ne durumdalar bilemiyorum sonuçta bu kaynaklık işi ellerinden alınabiliyormuş. Evet haklısın globalda afedersiniz ota boka merit veriyorlar bizde pek olmadığı için veremiyoruz elimizden geldiğince paylaşmaya çalışıyoruz ama oda 1 1 veriyoruz rütbe atlama işi forumca sıkıntı. Merit kaynakları ellerinden geleni yapıyorlar bence ama sayısı az abi koca foruma kaçtane kaynak ayrılmış. Bence kalemder PHi ve mhanbostancı da merit kaynağı seçilip en azından sayıları arttırılmalı koca forumda herkes düşük rütbelerle takılmak zorunda kalıyor e elin Rus’u kampanyadan tonla para kaldırıyor biz hero senior legend olacaz diye uğraşıyoruz sanırım forumun tek gururu da kalemder bu konuda ayriyetten danny . Ama özellikle kalemder ve wolwoo ya da malum ekip sarmış durumda adamı chipmixerden resmen katakulli ederek çıkardılar kimse şikayet etmedi Türklerden bence çünkü geçsinler o ayağı maksat pastadan pay almamamız. Adamlarda biraz hristiyan zihniyeti hala devam ediyor aha bugün de çıkmış maymun diyor Türklere ve bir mod ceza vermiyor maalesef
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Benim takıldığım bir nokta var. Güvenilir kelimesinin ucu açık. Forumda herkes bir biri ile ticaret yapmıyor sonuçta. Mesela ben bir kişiyi trust listeme ekledim diyelim  o kişi çok rahatlikla
Kimin kendisini eklediğini görebilir. Twitter'da da ki mantıkla takibe takip belki olmaz ama aradan 3-4 hafta geçer O da onu ekler. Ancak böyle güçlü olunur local olarak  zaten forumda takılan 10-15 kişi ya var ya yok.
Şunu da belirteyim benim dt olmak gibi bir düşüncem hiç yok. Olmadı da. Bu düşüncelerim genel bir düşünce.
Benim gördüğüm belli kişiler belki kişileri ekliyor o kadar. Bazen can sıkıntısından meta ya bakıyorum  malboro ve ekibi fena kar topu gibiler gittikce büyüyorlar. Adam posta cevao vermiş basmışlar meriti. Bizim merit source arkadaşlar da olmasa merit olayı bile çok güdük.
Söylemek istediğim genel bir durum samimiyetle söylüyorum benden dt vs olmaz. Trusta ekleme işine ben o gözle bakıyorum. Ara ara da listemi güncelliyorum.
Merit konusunda gerçekten hala sıkıntılıyız, bizlerin çok yapabileceği çok bir şey yok, alacağım ki verebileyim, burada iş malesef biraz kaynak üyelere düşüyor, onların da bu konuyu yeterince dikkate almadığını düşünüyorum.
EFS yi ayrı tutuyorum ve bizde kim merit kaynağı tam olarak bilmiyorum (gerçekten bilmiyorum), bildiğim tek kişi Blacknavy, çünkü elinden geldiğince bol bol merit gönderen bir tek o, ben de yapıyorum diyen başkası varsa kusuruma bakmasın, doğrusunu biliyorum diye bir iddiam yok, gözlemim bu şekilde.
Burada bir sürü insan var, uzun süredir forumda ve boş beleş takılmıyorlar ancak hala rütbe atlayamamış durumdalar, çünkü elin adamı beğendiği posta imkanı olduğu için beşer onar merit verebiliyor ama biz yokluktan birer birer gönderiyoruz. Halbuki topluluğumuzun rütbe durumu yüksek olursa daha güçlü oluruz, benim fikrim bu yönde.
full member
Activity: 980
Merit: 207
Benim takıldığım bir nokta var. Güvenilir kelimesinin ucu açık. Forumda herkes bir biri ile ticaret yapmıyor sonuçta. Mesela ben bir kişiyi trust listeme ekledim diyelim  o kişi çok rahatlikla
Kimin kendisini eklediğini görebilir. Twitter'da da ki mantıkla takibe takip belki olmaz ama aradan 3-4 hafta geçer O da onu ekler. Ancak böyle güçlü olunur local olarak  zaten forumda takılan 10-15 kişi ya var ya yok.
Benim gördüğüm belli kişiler belki kişileri ekliyor o kadar. Bazen can sıkıntısından meta ya bakıyorum  malboro ve ekibi fena kar topu gibiler gittikce büyüyorlar. Adam posta cevao vermiş basmışlar meriti. Bizim merit source arkadaşlar da olmasa merit olayı bile çok güdük.
legendary
Be A Hope
Sistemi daha fazla insana anlatmaktan başka çözümü yok. Bu mevzu kişisel olmaktan çok daha büyük. Toplum sağlığı ve güvenliği ile ilgili aslında. Herkes adil yargılanmak ister. Adalet herkes için lazım. Bu ilkelerin gerekliliğini yeterince fazla üye anladığında sorunlar çözülür. Hatta diğer aktif local bölümlerde de farkındalığı artırmak için benzer konular açmalı. Translate ile yapabilirsem yapacağım bunu.

Her zaman dediğim gibi: Bu mevzuları anlatma konusunda ısrarım kesinlikle kişisel değildir. Zaten en az 10 kişinin trust listesine giren her kullanıcı dt kurasına katılabiliyor. Arzu ettiğim ilk şey daha çok üyenin foruma katılması. Bu sayede daha kaliteli bir yer olur burası. İkincisi, trust sistemi daha çok üyenin kullanması. Bu sayede daha fazla üye kuraya katılabilir.

Gelecek adına umut varım.
sr. member
Activity: 868
Merit: 265
@Koincik, Einstein'ın dediği gibi: "Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow"

"Dünden öğren, bugünü yaşa, yarın için umut et" Çok fazla olumsuz durum yaşandı, haksızlıklar yapıldı. Sadece Türkçe yerel bazında değil de genel olarak local bölümlerden daha fazla katılım olumludur. Bu forum bence bitcoin tartışmalarından çok daha fazlasıdır. Zamanla anlaşılacağını düşünüyorum.

Ve bir süredir takip ettiğim kadarıyla hiç bir ilerleme kaydedilemedi. Burada maalesef herkes halen kendini düşünüyor.
legendary
Be A Hope
@Koincik, Einstein'ın dediği gibi: "Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow"

"Dünden öğren, bugünü yaşa, yarın için umut et" Çok fazla olumsuz durum yaşandı, haksızlıklar yapıldı. Sadece Türkçe yerel bazında değil de genel olarak local bölümlerden daha fazla katılım olumludur. Bu forum bence bitcoin tartışmalarından çok daha fazlasıdır. Zamanla anlaşılacağını düşünüyorum.

sr. member
Activity: 868
Merit: 265
Kimse yanlış anlamasın ama bu şekilde trust listesine alınan kişilerin açık edilmesini doğru bulmuyorum.
Evet belki istenirse başka bir site üzerinden bu verilere erişebiliyoruz fakat açık açık söylemek de doğru gibi değil. Bunun dışında da bu trust işinde Türkler olarak bir yol alabileceğimize inanmıyorum artık.
legendary
Be A Hope
...Forum da en güzeli etliye sütlüye cok fazla karışmamak  ama ben yapamadım.

Elbette kişisel bir tercih bu. İsteyen ete süte dokunmadan da devam edebilir. Saygı duyuyorum böyle bir tarza ama doğru bulmuyorum kendi adıma. Sistem adil insanların elinde olsa neyse, onlara güvenir ve sisteme katılmayı tercih etmezdim. Ama bugün yaşanan durum tam tersi. DT sisteminin yaklaşık %50-75'ini ele geçirmiş zalim bir gurup var. Açıkça zalimlik eden, tehdit ve şantaj ile yanlış negatifler veren üyeleri destekleyen DT üyeleri var. DT üyeleri onları destekledikçe, onların verdiği haksız negatiflerde aktif oluyor.

Etliye sütlüye dokunmayan bir üye bugün basitçe yaşayabilir. Ama yarın biraz ön plana çıktığında, iyi bir kampanyaya katıldığında hemen çökerler tepesine. Yarın daha da güçlü olacakları için her şey daha da zorlaşır. Bugün bile verdikleri haksız negatifleri görüyorsunuz. DT gücü ellerinde kaldığı sürece onların sözü geçerli olacak.

Sistemin adil bir şekilde işleyebilmesi için, daha çok üyenin sisteme katılması gerekiyor. Daha çok üye daha merkezsiz yapı demek. Merkezsiz yapı daha adil bir düzen demek. Trust listeme yapacağım yeni eklemelerde artık farklı üyeleri de değerlendireceğim. Yargılarını doğru bulduğum, itidal sahibi, topluluğa yararlı olan üyeleri de eklemem gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede daha çok üye forumu sahiplenir ve daha çok kişi dt kurasına katılabilir.

Aklınıza takılan her detayı bu başlık altından yada özelden tartışabiliriz. Herkes sistemi tam manası ile bilmek zorunda değil. Zamanla kavrıyoruz.

Saygılar sevgiler...
member
Activity: 1106
Merit: 25
Bu trust olayina globalde olan çete ciddi mana da takik vaziyette. Bir nevi dostumun dostu dostumdur dostumun düşmanı düşmanımdır gibi oluyor. Bu trust olayi bir nevi taraf belli etmek gibi  birşey.  Forum da en güzeli etliye sütlüye cok fazla karışmamak  ama ben yapamadım.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Katılmamıştım ben şimdi ekledim Trust liste ama 2 isim ekleniyor sonradan mi artıyor sayı ? Ben şuan kalemder hocam ile blacknavy i ekledim daha ekleyeceklerim vardı ama göremedim  Huh
belli bir sayı sınırlaması yoktur diye tahmin ediyorum. bir yerde hata yapmış olma ihtimaliniz var hocam. http://loyce.club/trust/

bir de burada seni ekledim, seni çıkardım diye yazmanıza gerek yok arkadaşlar. kimse trust listesi yapmak zorunda değil takılın kafanıza göre Grin
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
Katılmamıştım ben şimdi ekledim Trust liste ama 2 isim ekleniyor sonradan mi artıyor sayı ? Ben şuan kalemder hocam ile blacknavy i ekledim daha ekleyeceklerim vardı ama göremedim  Huh
legendary
Be A Hope
Mayıs ayı DT1 üyelerimizi tebrik ediyorum, kolaylıklar diliyorum. Güven sizinle olsun.

by rallier
Lydian
bobita
Vispilio
wolwoo
Blacknavy
AlyattesLydia
gospodin

Trust sistemine katılmamış yeni arkadaşlara, her zamanki tavsiyemizi yenileyelim;

Yargılarına güvendiğiniz üyeleri (verdiği kararları, feedback ve trustları doğru bulduğunuz) üyeleri trust listenize, karşılık beklemeden ve zamana yayarak eklemenizi tavsiye ediyorum. Karşılıklı trust vermek, kısa sürede çok trust eklemek sakıncalıdır. Doğru kullanıldığı takdirde, yaptığınız katılımın topluluğa ve size yararları olacaktır.

Not: Globaldeki dt tartışmasında, breakdown'da güç kaybeden malum/zalim takımın paçası tutuşmuş durumda. Yerel bölümlerde daha fazla katılım oldukça düzen daha da adil hale gelecek.
sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
@wolwoo seni bununla mı korkutacaklarını sanıyor bunlar? Sen ki neler gördün neler yaşadın 3-5 tane ırkçı faşist mi diş geçireceklerini sanıyorlar acaba.

Bu arada uzun zamandır ertelediğim Trust list güncelleyeceğim.

Daha önce söylemiştim o gün hemen listemi güncelledim. Aslında bu listem daha öncede vardı ama sonra silinsin falan dendi bende uzun zamandır güncellemiyordum. @wolwoo'nun olayından sonra yine gündeme aldım ve yapmıştım. Güncel listem budur.

legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
Çoğu boş muhabbet. Bu trust konusu trade ile alakası olan bir şeyde olsa tamam ama imza kampanyası, forumda sözü geçme konusunda Trust diye bir sistemin kullanılması nereden baksam bana mantıklı gelmiyor.
Bunun için zaten bir merit sistemi var. Yani forumda post kalitesi olarak iyi olanın merit ile ödüllendirildiğini biliyoruz. Trust adı üzerinde güven olayı. Bir kişinin başka birisine güvenmesi veya güvenmemesi bu konularda bence seçicilik konusunda değerlendirilmemesi gerekir. Yani elmayla armut karışıyor burada.
Pages:
Jump to: