Pages:
Author

Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα - page 2. (Read 12625 times)

sr. member
Activity: 478
Merit: 253
@mavromixalakis λες κάτι τέτοιο ?
Τα νούμερα είναι όλα υποθετικά

"ΝΕWGREEKCOIN" 10 000 000 Coins
1 000 000 σε επενδυτές με αντάλλαγμα BTC, FIAT (USD, EURO) για εξάπλωση/ανάπτυξη του νομίσματος
9 000 000 Ισόποσα μοιρασμένο στον ελληνικό λαό

Δίνουμε τα χρήματα των επενδυτών σε ανθρώπους που θα δουλέψουν
για το νόμισμα (ως πληρωμή) για πράγματα όπως Wallets, Exchanges, Promotion, Marketing, Website κλπ

αυτο λες οτί ΠΡΕΠΕΙ να γίνει με DAC ? εννοεις http://protoshares.net/ ? Γιατί είναι απαραίτητο το DAC ?

Στην παραπάνω ανάπτυξη δεν το βλέπω απαραίτητο
Θα μπορούσαν απλά τα 10 000 000 να είναι premine
το οποίο είναι και το δικό μου σκεπτικό
full member
Activity: 135
Merit: 100
Ακούω πολλές φορέ επικρήσεις που γίνονται για το NXT ότι ελέγχεται από λίγους κτλ... Ένα θα σας πω. όταν έμαθα για το NXT πήγα και αγόρασα 56,000 @ 0,00000357. Εδωσα 0,2 BTCs... Τα πούλησα όλα όταν 4πλασιάστηκε η τιμή απειδή δεν έχω τα ΙΤ skills και δε μπορούσα να μπώ στη διαδικασία να ασχοληθώ με το wallet του που έβγαζε bugs... To NXT ανέβηκε 5000% από τότε... Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι ήταν κάτι καινούργιο και όσοι πίστευαν σε αυτό και τα κράτησαν σαφώς και έβγαλαν λεφτά. Οι original shareholders ακόμα κρατάνε τα νομίσματα τους γιατί πιστεύουν σε αυτό... Το ίδο ισχύει και για το ripple σε μικρότερο βαθμό όμως...

Παρόμοια κατάσταση ισχύει και για τα PTS/AGS...

Το έχω πει επανηλλημένα και θα το ξαναπώ μπας και μ'ακούσει κανένας... ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ το Ελληνικό νόμισμα θα πρέπει να γίνει με τη μορφή DAC!!! Ολα τ'αλλα είτε είναι 100% είτε 0% mined κατά πάσα πιθανότητα θα αποτύχουν... Το είδατε με το Auroracoin, με το APH, SPA, PLNC.. Θα το δείτε σε λίγο και με το ISR... Και για όποιον πιστεύει ότι αποτύχαν λόγω premining δείτε και τα υπόλοοιπα... Peseta coin, το πορτογαλλεζικο και δε ξέρω πιο άλλο... ΟΛΑ θα αποτύχουν διότι δεν προσφέρουν τίποτα καινούριο...

Συμπέρασμα... Αν οποιοδήποτε νόμισμα φτιάξετε δεν είναι με τη μορφή DAC, όπου θα πρέπει να πίσει τους ήδη υπάρχων crypto επενδυτές ότι αξίζει και ότι θα πάρει αξία θα αποτύχει... Με άλλα λόγια θα έλεγα ότι δε θα έπρεπε καν να φτιαχτεί coin, αλλά Greekshare που να πατάει κατά προτίμηση με κάποιο τρόπο σε ένα υπάρχον DAC που δεν πατάει πάνω στο bitcoin... Για την ώρα το μοναδικό τέτοιο DAC είναι αυτό που πατάει πάνω στο PTS/AGS...

Μια απλή ιδέα... Φτιάχνουμε σαν Ελληνικό community όλοι μαζί ενωμένοι έναν αριθμό από Greekshares... πχ 10 mil.. Το κάθε greekshare αντοιστηχεί πχ σε 100greekcoins. 10% των Greekshares δωθούν στους PTS/AGS shareholders (είναι το αρχικό community από crypto επενδητες που θα πρέπει να πίσουμε ότι το greekcoin θα πάρει κάποια αξία. Μετά επεκτηνόμαστε και στους BTCναδες και στους άλλους). Ζητάμε funding σε διάστημα πχ 90 ημερών από όλους τους cryptoεπενδητές για τα υπόλοιπα 9mil greekshares. Κάθε μέρα μας στέλνουνε και στέλνουμε φυσικά και εμέις οι ίδιοι BTCs και κάνουμε allocate κάθε μέρα 100,000 greekshares proportionate με το funding του καθενός. Κάθε μέρα που λαμβάνουμε funding χρησιμοποιούμε τα λευτά αυτά για την προώθηση του greekcoin στην Ελλάδα. Χρησιμοποιούμε όλα τα λευτά για marketing, infrastructure οτιδήποτε, μικροδωρεές σε Ελληνικά τουριστικά τα πάντα!!! οτιδήποτε χρειάζεται για να πετύχει το project...Κ δίχνουμε στους επενδητές αναλυτικότα και με full transparency που πάνε τα λευτά τους...

Στο τέλος της funding περιόδου, δείνουμε τα greekcoins που είναι όλα premined στους greekshareholders ανάλογα με τις δωρεές τους... Τι έχουμε πετύχει? Δεν καιμε ενέργεια και χρήμα σε mining. Έχουμε προσσεγγίσει ένα ήδη υπάρχον community (PTS shareholders) που είναι αρκετά committed και θα μας βοηθήσει σε οτιδήποτε χρειαστούμε. Με απλά λόγια... Πιστεύουμε ότι μπορούμε να πετύχουμε να έχουμε ένα Greekcoin? Αν κάνουμε σωστή δουλειά για τη προωθησή του, αν πίσουμε το crypto community ότι αξίζουμε και θα πετύχουμε το στόχο μας, αν οι επενδυτές βλέπουν ξεκάθαρα πως χρησιμοποείται το funding τους τότε το νόμισμα θα πετύχει... Διοτι αν πιστεύουμε ότι δε θα παμε να τους φάμε τα λευτά, εμείς θα είμαστε αυτοί που θα επενδύσουν πιο πολύ στην ιδέα μας... Εμείς θα στείλουμε αρχικά χρήματα για το project μας. Και αν δεν κάνουμε κλασσικές Ελληνικές μαλακίες και όντως μας ενδιαφέρει θα το πετύχουμε... Και μόνο τότε θα γίνει πραγματικότητα το όνειρο που θέλουμε...

Δεν υπάρχει λόγως να ανοικει το greekcoin μονο σε Έλληνες... Θέλουμε να το έχουν και ξενοι.. Αλλά θέλουμε οι Ελληνες να το στηρίξουμε όπως μπορούμε...

Συγνωμη αν μερικά από αυτά που γράφω δεν είναι ξεκάθαρα και καλά διατυπωμένα... Δεν είμαι πολύ καλός στα λόγια και στο να εκφράζω τις ιδέες μου... Είμαι πιο πολύ της πράξης άτομο... όλα τα νούμερα που ανέφερα από πάνω και τα ποσοστά στην ιδέα μου είναι εντελώς τυχαία χωρίς καμία πραγματική οικονομική σκέψη.. Αν πέρναμε αυτό το δρόμο τότε θα πρέπει να σας κάνω μια άλλη πιο σωστή και αναλυτική ανάλυση των αριθμών... Σίγουρα το funding period θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο... Δε μπορείς να εννημερώσεις μέσα σε 90 μέρες τους Ελληνες για το τι θα πάμε να κάνουμε..Χρειάζεται πολύ χρόνος για marketing, πρωώθησημ σεμινάρια, εξοικίωση όλων των απλών πολιτών με τα cryptos κτλ...

Αυτά... Πάω να συνεχίσω να παριστάνω ότι δουλεύω πριν με πάρουν γραμμή και μ απολήσουν Wink...
 

sr. member
Activity: 478
Merit: 253
το POS είναι πυραμίδα, και δεν διαφέρει από το υπάρχον σύστημα.
Κάποιος κάπου είχε πρότεινει το RFID στα διαβατήρια μάς (άν έχουν τα ελληνικά) υποθέτω οτι δεν χρειάζεται premine αρκεί κάθε ID να έχει δικαιωμα να δημιουργήσει ένα root transaction, δεν ξέρω αν μπορεί με κάποιο τρόπο το chipακι να χρησιμοποιηθεί για να σφραγίσει και την συναλλαγή.

Γιατί το λές ? μπορείς να το εξηγήσεις ?
sr. member
Activity: 370
Merit: 250
το POS είναι πυραμίδα, και δεν διαφέρει από το υπάρχον σύστημα.
Κάποιος κάπου είχε πρότεινει το RFID στα διαβατήρια μάς (άν έχουν τα ελληνικά) υποθέτω οτι δεν χρειάζεται premine αρκεί κάθε ID να έχει δικαιωμα να δημιουργήσει ένα root transaction, δεν ξέρω αν μπορεί με κάποιο τρόπο το chipακι να χρησιμοποιηθεί για να σφραγίσει και την συναλλαγή.
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
@GreekBitcoin


και αν σου ελεγα ότι θα βρούμε έναν τρόπο να γίνει δίκαια η μοιρασιά ?
πάλι κερδίζει το POW ? απο την μοιρασιά ?

Για εμένα το POW σίγουρα δεν είναι δίκαιο γιατί βασίζεται στο ποιος έχει το πιο μεγάλο ... μηχάνημα ... δηλαδή τα περισσότερα χρήματα ...
και μία οποιαδήποτε μοιρασιά θα ήταν πιο δίκαιη από το POW

Επίσης γιατί το POW είναι καλύτερο απο το POS ?


γιατι πρέπει να έχει πρώτα coins με PoW για να μπορείς να κάνεις PoS obviously....

Βρες εσύ τον τρόπο και άσε με εμένα. Μέχρι τότε μόνο λόγια βλέπω...

ίσως να μην διατύπωσα σωστά την ερώτηση

μπορούν όλα τα νομίσματα να δημιουργηθούν με το 1o block (genesis block)
απο μία κάρτα γραφικών,
και μετά Fair distribution  
και μετά POS .... οπότε δεν χρειάζεται το POW ουσιαστικά

γιατί πρέπει το POW να συνεχίζει να ξοδέυει ενέργεια  για πολύ καιρό ?

και το BTC κάποια στιγμή οταν θα σταματήσει το MINING θα συντηρείται από tx_fee
οπότε γιατί να μην γλιτώσουμε όλη αυτή την χαμένη ενέργεια στο νόμισμα που σκεφτόμαστε

https://en.bitcoin.it/wiki/Proof_of_Stake
http://bitcoinmagazine.com/6528/what-proof-of-stake-is-and-why-it-matters/


Και αν διαβάσεις προσεκτικά το thread κανένας δεν είπε ότι θέλουμε να βγάλουμε "Αλλο ένα νόμισμα"
ίσως και να μην καταφέρουμε να το βγάλουμε ποτέ !!!
αλλά αυτό δεν μας σταματάει από το να σκεφτούμε το πιο δίκαιο θεωρητικά νόμισμα

Αν θέλαμε σόνι και καλά να βγάλουμε ένα νόμισμα
είναι πολύ απλό να κάνουμε copy paste καποιο άλλο ...
legendary
Activity: 1428
Merit: 1001
getmonero.org
@GreekBitcoin


και αν σου ελεγα ότι θα βρούμε έναν τρόπο να γίνει δίκαια η μοιρασιά ?
πάλι κερδίζει το POW ? απο την μοιρασιά ?

Για εμένα το POW σίγουρα δεν είναι δίκαιο γιατί βασίζεται στο ποιος έχει το πιο μεγάλο ... μηχάνημα ... δηλαδή τα περισσότερα χρήματα ...
και μία οποιαδήποτε μοιρασιά θα ήταν πιο δίκαιη από το POW

Επίσης γιατί το POW είναι καλύτερο απο το POS ?


γιατι πρέπει να έχει πρώτα coins με PoW για να μπορείς να κάνεις PoS obviously....

Βρες εσύ τον τρόπο και άσε με εμένα. Μέχρι τότε μόνο λόγια βλέπω...
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
@GreekBitcoin


και αν σου ελεγα ότι θα βρούμε έναν τρόπο να γίνει δίκαια η μοιρασιά ?
πάλι κερδίζει το POW ? απο την μοιρασιά ?

Για εμένα το POW σίγουρα δεν είναι δίκαιο γιατί βασίζεται στο ποιος έχει το πιο μεγάλο ... μηχάνημα ... δηλαδή τα περισσότερα χρήματα ...
και μία οποιαδήποτε μοιρασιά θα ήταν πιο δίκαιη από το POW

Επίσης γιατί το POW είναι καλύτερο απο το POS ?
legendary
Activity: 1428
Merit: 1001
getmonero.org
@bobos15
@GreekBitcoin

Νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι
καλύτερα να συνεχίσετε την διαμάχη σας κάπου αλλού

Διαμάχη?

@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον

btw ξεπερασμένη ιδέα είναι άλλο ένα shitclone αλλά "μόνο" για "έλληνες"...

Αν είναι έτσι εσύ γιατί ασχολείσαι με αυτό το thread ?


Τι με κάνει να μην απαντήσω "γιατί μπορώ Cheesy Cheesy Cheesy" ? Όμως δεν ασχολούμαι όπως μπορείς εύκολα να δεις Cheesy Αλλά δεν άντεξα  να μη ποστάρω το πως ένιωθα με συγκεκριμένα ποστ Cheesy

Ενας αλλος τροπος δικαιης μοιρασιας ειναι το λογισμικο να μοιραζει αυτοματα και ισοποσα σε ολα τα πορτοφολια, τα κερδη που θα προκυπτουν μετα την καθε συναλλαγη. Φυσικα θα χρειαστουν IDs. Βεβαια αυτα ειναι μονο στην θεωρια γιατι στην πραξη δεν θα αφησουν ποτε να λειτουργησει ενα τετοιο συστημα.

Λοιπόν θα σου απαντήσω με σοβαρότητα για την περίπτωση που δεν είσαι troll και είσαι απλά 15 χρονών ή δεν έχεις ιδέα για τα θέματα στα οποία ποστάρεις.

Το πρόβλημα είναι ότι χωρίς PoW καλώς η κακώς δεν υπάρχει τρόπος να μοιραστούν αυτόματα και ισόποσα τα νομίσματα. Δεν γίνεται. Ποιος θα τα μοιράσει? Δεν μπορείς να εμπιστεύεσαι ότι κάποιος απλά θα κάνει τη μοιρασιά.

Και δυστυχώς  για την λύση που προτείνεις με αυτόματα πορτοφόλια ποιος σου λέει ότι εγώ δεν θα βάλω 1000 πορτοφόλια αντί για 1?

Οι λύσεις με IP είναι χαζές γιατί πολύ απλά αλλάζουν τα IP με άπειρους τρόπους...

Και η λύση με IDs είναι πάλι χαζές γιατί ποιος θα εμπιστευτεί να δώσει τα στοιχεία του σε κάποιον που δεν ξέρει? Θα μου έδινες εσύ τα στοιχεία σου? Πέρα από το γεγονός οτι αυτό γενικά είναι παράνομο έτσι... Αλλά επιπλέον υπάρχει και όλος αυτός ο κόσμος που δεν θέλει να δώσει ταυτότητα. Και φυσικά μπορείς άνετα να πλαστογραφήσεις ταυτότητες. Θα μπορείς εσύ να τις ελένξεις? Ούτε το κράτος δε μπορεί...Αν το  τραβήξω και άλλο υπάρχουν άτομα μικρής ηλικίας που δεν έχουν τατυτότητα αλλά θα πρέπει να βγάλουν διαβατήριο. Αλλά και γενικά ποιος θα οργανώσει να ελένξει 10m κόσμο...

Τώρα μπορείς όποιος θέλει να λέει οτιδήποτε για το PoW και για illuminati και για όλα αυτά...Αλλά καλώς η κακώς το PoW αυτή τη στιγμή είναι ο μόνος τρόπος να εδίδονται νομίσματα και να μοιράζονται δίκαια. Επειδή κανείς δεν εμπιστεύεται κανέναν και επειδή κανείς δεν μπορεί να πλαστογραφήσει τίποτα.  THIS IS THE WHOLE POINT OF CRYPTOS ! Αυτό και μόνο είναι όλη η διαφορά. Νομίσματα υπήρχαν και παλιότερα ιντερνετικα. Νόμισμα που να μην εμπιστεύεσαι κάποιον και που να μην μπορεί να πλαστογραφηθεί είναι το Bitcoin...

Φυσικά θα μου πεις ότι για τι δημοκρατία μιλάω αν κάποιος με χρήματα μπορεί να έχει μηχανήματα ενώ εσύ δε μπορείς. Welcome to capitalism! Αυτοί που έχουν τα χρήματα δεν ελένχουν και τα κανάλια οπότε και τις ψήφους τουλάχιστον των γιαγιάδων-παπούδων που είναι κολλημένοι στην TV? Δεν υπάρχει δημοκρατία όταν υπάρχουν ανισότητες. get over it.

Όσο για το ότι είναι ηλίθιο να καίμε ρεύμα για να παράγουμε κάτι που δεν έχει καμοία σημασία συμφωνώ απόλυτα. Για αυτό προτιμώ coins όπως το primecoin, datacoin, riecoin, gridcoin που κάνουν μια προσπάθεια να μην καίνε απλά ενέργεια αλλά να έχει έστω και ένα ελαφρύ επιστημονικό έργο...Κάποτε ίσως να γίνουν πιο σοβαρά και αποδοτικά...

Μέχρι τότε welcome to capitalism ξανά! Εδώ πετάμε το 1/3 του φαγητού παγκοσμίως στις χωματερές γιατί αν απλά τα δίναμε ποιος θα αγόραζε? Θα με νοιάξει για το ρεύμα?

rage away Cheesy

sr. member
Activity: 478
Merit: 253
@bobos15
@GreekBitcoin

Νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι
καλύτερα να συνεχίσετε την διαμάχη σας κάπου αλλού

Διαμάχη?

@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον

btw ξεπερασμένη ιδέα είναι άλλο ένα shitclone αλλά "μόνο" για "έλληνες"...

Αν είναι έτσι εσύ γιατί ασχολείσαι με αυτό το thread ?
legendary
Activity: 1428
Merit: 1001
getmonero.org
@bobos15
@GreekBitcoin

Νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι
καλύτερα να συνεχίσετε την διαμάχη σας κάπου αλλού

Διαμάχη?

@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον

btw ξεπερασμένη ιδέα είναι άλλο ένα shitclone αλλά "μόνο" για "έλληνες"...
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Καλά κρασιά που λένε και στο χωριό μου...

Έτσι, να αρχίσουμε να τσακωνόμαστε πριν καν βγει οτιδήποτε στην κυκλοφορία. Το έχει ο Έλληνας στο αίμα του φαίνεται...
member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
@Vasilis81

Μην τους χαλάμε την δουλειά.  Grin
Τα παιδιά θέλουν να προωθήσουν τις "ξεπερασμένες ιδέες τους".
Έχουν ίδιον συμφέρον
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Θα συμφωνήσω με τον @GiorgosK
Προσπαθήστε να κρατήσετε σε ένα επίπεδο το thread παιδιά.
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
@bobos15
@GreekBitcoin

Νομίζω θα συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι
καλύτερα να συνεχίσετε την διαμάχη σας κάπου αλλού
legendary
Activity: 1428
Merit: 1001
getmonero.org
Goldman Sachs: Tο Bitcoin είναι καλύτερο από τα παραδοσιακά νομίσματα

Αφού το συστήνει η GOLMAN SACHS... αντιλαμβάνεστε τι είναι το Bitcoin.....

http://ypogeia-drasi.blogspot.gr/2014/03/goldman-sachs-t-bitcoin.html






member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
@GiorgosK

To NXT είναι ένα πολύ καλό σημείο αναφοράς.
Πάρα πολλά στοιχεία του Bitcoin εμφανίζονται σε απλό καλογραμμένο JAVA κώδικα και προσφέρετε για μελέτη.
Ωστόσο μου θυμίζει πολύ το ripple κάτι σαν κλειστό "παιχνίδι" που ελέγχετε από τούς αρχικούς επενδυτές.

Το σημαντικότερο μειονέκτημα του κατά την γνώμη μου είναι ότι πολλά γίνονται με "μπακαλίστικη λογιστική" χωρίς να εισάγονται κάποιες γενικεύσεις που θεωρώ ότι δείχνουν την καινοτομία σε ένα νόμισμα.

Οφείλουμε να παραδεχτούμε πάντως ότι δείχνει προς την σωστή  κατεύθυνση.  
Και το σημαντικότερο δείχνει δεν είναι τόσο δύσκολο να δημιουργήσεις ένα "δικό σου" νόμισμα. Smiley

PS. Sorry... klee. Cry
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
@σε όλους
@buzybit  

Γιατί να δεχτεί κάποιος σε συναλλαγή του το νέο ελληνικό νόμισμα ?
για τον ίδιο λόγο που θα δεχόταν οποιοδήποτε άλλο κρυπτονόμισμα

α. γιατί κάπου κάποιος το δέχεται ως πληρωμή για υπηρεσία ή προιόν που μπορεί να έχουν ανάγκη στο άμεσο μέλλον
β. γιατί συναλλάσετε με άλλες εταιρίες ιδιώτες που το δέχονται (έλληνες η ελληνικές επιχειρήσεις)
γ. γιατί οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να το ανταλλάξει (χωρίς μεγάλο έξοδο) σε ένα εναλλακτήριο για να πάρει κάποιο άλλο νόμισμα

οπότε το δικό μου το σκεπτικό είναι πως θα κάνουμε τον κόσμο και τις επιχειρήσεις να το δεχτεί ως μέσω συναλλαγής

γιατί θα πετύχενε από έλληνες ένα ελληνικό νόμισμα γιατί μπορούμε σε μικρότερη κλίμακα (ελλάδα) να κάνουμε τον κόσμο να το θέλει να το κρατήσει και να το χρησιμοποιεί στις συναλλαγές του αντί να το σκοτώνει (απλά πρέπει να ετοιμάσουμε το έδαφος)

γιατί όχι το bitcoin ? γιατί το bitcoin το έχουν και θα το έχουν οι ήδη δυνατοί και πλούσιοι η αυτοί που έτυχε και το ανακάλυψαν νωρίς

γιατί όχι proof of work ?
α. προσωπικά το θεωρώ χαμένη ενέργεια, που μπορεί η ανθρωπότητα να χρησιμοποιήσει οπουδήποτε αλλού
β. και γιατί όχι proof of stake ? σαν το PPC ? (ίσως κάτι άλλο ?)
γ. υπάρχει κάποιος λόγος που το proof of work είναι ανώτερο από το proof of stake ??
https://en.bitcoin.it/wiki/Proof_of_Stake

εγώ είμαι υποστηρικτής του 100% premine, χωρίς να ξοδέυουμε όλη αυτή την ενέργεια σε mining και hardware, και δίκαιη μοιρασιά ακόμα και σε αυτούς που δεν έχουν computer ή που θα το ζητήσουν στο μέλλον.

Ναι ξέρω είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο, ιδέες υπάρχουν και έχω την εντύπωση ότι δεν θα κοστίσουν όσο κοστίζει
a. mining hardware b. ηλεκτρική ενέργεια που αυτά θα ξοδεύουν για όλη την διάρκεια ζωής του νομίσματος

Σίγουρα δεν θα έχουμε το δίκτυο του bitcoin την πρώτη μέρα ή τους πρώτους μήνες αλλά σίγουρα θα είναι μιά μάχη με το ποιος θα έχει το καλύτερο μηχάνημα ώστε να λάβει τα περισσότερα νομίσματα ακόμα και CPU mining να κάνουμε ....


Ετσι με αυτά στο μυαλό ΝΑΙ να βοηθήσουμε οποιαδήποτε προσπάθεια είναι αγνή είτε λέγετε greececoin, είτε λέγετε grcoin, αρκεί κάποιος να έρθει και εμπρακτα και να δίξει ότι υπάρχει λίγη διαφάνεια και κάποιου είδους δικαιοσύνη στην όλη διαδικασία που έχουν ετοιμάσει

Ευπρόσδεκτες διορθώσεις και κριτικές σε οτιδήποτε ...

EDIT:
το NXT που κάποιος ανέφερε είναι όντως πολύ αξιόλογο, και είναι 100% premine, το distribution δεν είναι FAIR
αλλά τουλάχιστον, η ενέργεια που θα ξοδευόταν να κάνουν mine ξοδέυτηκε για να δημιουργηθούν υπηρεσείες και έχουν ήδη γίνει πολύ καλά πράγματα ...
να προσθέσω ότι και το ripple.com που έχει γίνει 100% preMINE είναι μία ακόμα ιδεά που ίσως αξίζει να εξερευνήσουμε. Εδώ τουλάχιστον κάποιος έχει την δυνατότητα να λάβει νομίσματα με CPU mining μέσω του https://www.computingforgood.org βοηθώντας παράλληλα σε επιστημονικές έρευνες και όχι ξοδεύοντας άσκοπα τον υπολογιστική του ισχύ.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Τελικά μήπως έχει χαθεί τελείως η μπάλα?

Εννοώ ότι από κει που υπήρχαν κάποια τόπικ με την ενθάρρυνση άντε παιδιά να φτιάξουμε ελληνικό νόμισμα, ξαφνικά βρισκόμαστε με 2 (τουλάχιστον) έτοιμα και ένα υπό κατασκευή, που όλα υποστηρίζουν ότι θα μοιραστούν δίκαια στους Έλληνες πολίτες.

Ο Έλληνας πολίτης εν τω μεταξύ δεν ξέρει καν τι είναι τα κρυπτονομίσματα...

Και από πού να το μάθει άλλωστε? Οι μόνες αναφορές που γίνονται στον Τύπο είναι του στιλ

"Η φούσκα του Bitcoin",

"χάκερς, ναρκωτικά, παιδεραστία, παράνομο, FBI, απαγόρευση, απάτη, κλεψιές".

Φτιάχνονται νομίσματα χωρίς να υπάρχει ζήτηση. Πώς είναι δυνατόν να πάνε καλά?

member
Activity: 107
Merit: 10
Το Greececoin θα έχει συνολικά 32.000.000 νομίσματα και premine 50%, ώστε οι πολίτες και οι επιχειρήσεις στην Ελλάδα μπορούν να διεκδικήσουν τα δωρεάν νομίσματα τους.

Το 50% του premine θα χωριστεί σε δύο λογαριασμούς το 40% (12.800.000 12,8 εκατ.) και το 10% (3.200.000 3,2 εκατ.).

Το πρώτο 40% του premine θα διανεμηθεί στους πολίτες της Ελλάδα, με τους Έλληνες πολίτες να διεκδικούν δωρεάν τα Greececoins τους, χρησιμοποιώντας μια μορφή ταυτότητας που θα αποδεικνύει την υπηκοότητα τους.
Το υπόλοιπο 10% του premine θα διανεμηθεί στις Ελληνικές εταιρείες της Ελληνικής οικονομίας και θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το ΑΦΜ τους ως απόδειξη της ταυτότητάς τους.
Η διανομή των Greececoins μεταξύ των ανθρώπων και των επιχειρήσεων θα επιτρέψει μια καλύτερη κατανόηση του πώς λειτουργεί ένα crypto νόμισμα ανοιχτού λογισμικού και θα παρέχει επίσης μια ευρεία αλληλεπίδραση αφού οι άνθρωποι θα μπορούν να χρησιμοποιούν τα Greececoins τους για τις αγορές τους από Ελληνικές εταιρείες. Έτσι δημιουργείται ένα γερό θεμέλιο πάνω στο οποία μπορεί να αναπτυχθεί περαιτέρω η Ελληνική οικονομία.
Το πρώτο Air Drop του 40% θα διεξαχθεί σε μια σειρά από Air Drop και θα κυκλοφορήσει πρώτα για τους πολίτες της Ελλάδας την 1η Μαΐου στις 6:00 μ.μ.(ώρα Γκρίνουιτς). Ο Ελληνικές επιχειρήσεις της Ελλάδας μπορούν στη συνέχεια να διεκδικήσουν τα δωρεάν νομίσματά τους μετά την δίμηνη κυκλοφορία του Air Drop στους πολίτες που θα διεξαχθεί επίσης σε μια σειρά Air Drop.
Αυτό θα επιτρέψει στους ανθρώπους να εξοικειωθούν με το νέο crypto συνάλλαγμα και να μάθουν πώς να το χρησιμοποιούν. Θα πρέπει να συμφωνήσουμε ότι δεν θα διεκδικήσουν όλοι οι πολίτες ή επιχειρήσεις τα Greececoins που δικαιούνται, με αποτέλεσμα το πρώτο Air Drop να διανείμει 32 νομίσματα ανά πολίτη. Το πρώτο Air Drop θα διαρκέσει 2 μήνες και κάθε πολίτης που θα τα διεκδικήσει θα πάρει 32 νομίσματα.
Το δεύτερο Air Drop, το «Air Drop Biz» θα διεκδικηθεί από τις Ελληνικές επιχειρήσεις και ελπίζουμε ότι θα έχουν ήδη δημιουργηθεί τρόποι για να τεθούν σε εφαρμογή προϊόντα και υπηρεσίες όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί το Greececoin ως μέσο πληρωμής. Κάθε νόμιμη Ελληνική εταιρεία θα λάβει 96 Greececoins από το πρώτο Air Drop και με αυτό το μεγαλύτερο αριθμό σε νομίσματα που εκδίδονται θα θέλαμε να δούμε αυτές τις εταιρείες που επενδύουν και πάλι στο Ελληνικό crypto συνάλλαγμα. Τα νομίσματα που δεν έχουν διεκδικηθεί μέσω των τελευταίων Air Drop θα χρησιμοποιηθούν για την προώθηση και συνεχή ανάπτυξη του Greececoin καθώς και για μια νέα σειρά Air Drop.

ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΤΕ ΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ

Το πρώτο Air Drop θα αρχίσει την 1η Μαΐου στις 6:00 μ.μ.(ώρα Γκρίνουιτς), θα διαρκέσει  2 μήνες και θα δίνει το δικαίωμα σε 100.000 Έλληνες πολίτες να διεκδικήσουν 32 νομίσματα ο καθένας. Αυτή τη σελίδα θα ενημερώνεται πριν από κάθε νέο στάδιο γι 'αυτό παρακαλώ να συνεχίσετε να βλέπετε εδώ για ενημερώσεις. Το Air Drop θα διεξαχθεί από Έλληνες πολίτες που παρέχουν το ονοματεπώνυμό τους και το ΑΜΚΑ τους (ο καθένας έχει έναν κωδικό ΑΜΚΑ και αν όχι, είναι πολύ εύκολο για τον καθένα να αποκτήσει έναν είτε ηλεκτρονικά είτε ζητώντας τον σε κάποιο ΚΕΠ). Η online βάση δεδομένων https://www.amka.gr/AMKAGR/ , είναι αυτή που θα χρησιμοποιήσουμε για να ελέγξουμε αν ένα ΑΜΚΑ είναι πραγματικό. Στην ηλεκτρονική αυτή βάση δεν απαιτείται η ύπαρξη κάποιας ευαίσθητης πληροφορίαςΕάν θεωρείτε ότι δεν μπορείτε να παρέχετε αυτούς τους δύο τρόπους ταυτοποίησης, τότε δεν θα είστε σε θέση να διεκδικήσετε τα δωρεάν Greececoin σας. Για την διεκδίκηση των δωρεάν Greececoin σας θα χρειαστεί να συμπληρώσετε την αίτηση μαζί με τις απαιτούμενες πληροφορίες, καθώς και τη διεύθυνση του Greececoin πορτοφολιού σας. Όταν αυτά τα κριτήρια ελεγχθούν και επιβεβαιωθούν θα λάβετε τα Greececoin που δικαιούστε. Αν δεν έχετε ένα πορτοφόλι Greececoin κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε το κατάλληλο πορτοφόλι. Μετά το χρονικό διάστημα 2 μηνών για το Air Drop, θα πραγματοποιηθούν τα δεύτερα στάδια όπου οι Ελληνικές επιχειρήσεις θα είναι σε θέση να ξεκινήσουν την διεκδίκηση των νομισμάτων παρέχοντας το όνομα της επιχείρησης, τη διεύθυνση Εταιρείας και το ΑΦΜ συμπληρώνοντας την ηλεκτρονική αίτηση.

Checklist/Τι χρειαζεται

Have your AMKA Code ready/Το ΑΜΚΑ σας
Your full name/Το ονοματεπώνυμό σας
email address/Το email σας
Download the Greececoin wallet by clicking here to get a Greececoin waller Address so you can receive your coins/Μπορειτε να κατεβάσετε κάνωντας κλικ εδώ το Greececoin πορτοφόλι, όπου θα λαμβάνετε τα νομίσματά σας.
Fill out your Greececoin application below/Συμπληρώστε την αίτηση για το Greececoin παρακάτω
(Please do not claim until the 1st May, 6:00PM GMT, claims made before then will be deleted)/(Παρακαλείστε να αρχίσετε τη διεκδίκηση των νομισμάτων από την 1η Μαη, 6.00 μ.μ ώρα Γκρίνουιτς, οι αιτήσεις πριν απο την ανακοινωμένη ώρα θα διαγράφονται)
Posted from Bitcointa.lk - #NFkBauPNsZKoh9E6
member
Activity: 119
Merit: 112
_copy_improve_
Φαντάζομαι ελάχιστοι μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν προσεκτικά τα παρακάτω:

https://en.bitcoin.it/wiki/Hardfork_Wishlist
https://en.bitcoin.it/wiki/Softfork_wishlist
https://en.bitcoin.it/wiki/Bitcoin_Improvement_Proposal

και μια πολύ σοβαρή ανάλυση για το bitcoin και τι του δίνει "αξία"
http://www.coindesk.com/professor-susan-athey-people-use-bitcoin-intrinsic-value/

Αν θέλουμε να φτιαχτεί ένα ελληνικό νόμισμα/πρόταση με αξιώσεις πρέπει να συνταχτεί ένα έγγραφο
να περιγράφει σε τι θα διαφέρει από το  λεγόμενο 'Prior Art' (http://en.wikipedia.org/wiki/Prior_art)

Οτιδήποτε άλλο είναι μια "κακόγουστη φτηνή αντιγραφή" η αν προτιμάτε "Τα κάλαντα μας τα είπαν και άλλοι".

ΥΓ. Θα είχε ιδιαίτερη αξία η εκτίμηση του aantonop για ένα τέτοιο εγχείρημα
Pages:
Jump to: