Pages:
Author

Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα - page 4. (Read 12629 times)

newbie
Activity: 9
Merit: 0
Πόσοι είναι έτοιμοι να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα ?
Επώνυμα. με ομάδες εξέλιξης, διάδοσης, υποστήριξης...  
Να υπενθυμίσω εδώ λαμογές δεν χωράνε
Έχω κάποια ωριμασμένη σκέψη για τα αντίμετρα (φυσικά-τεχνικά)
καθώς και για τον τρόπο που θα παράγει έργο


παρακαλώ τον ιδιοκτήτη του  http://edrachma.gr/ αν είναι Έλληνας,
να επικοινωνήσει
newbie
Activity: 9
Merit: 0
Το μελλον ειναι: Ελληνικό
εφόσον τηρήσουμε κάποιους στοιχειώδες κανόνες.

Το νόμισμα όπως θα έλεγε ένας..
οικονομολόγος, φυσικός, πληροφορικάριος, μαθηματικός, μηχανικός..
θα πρέπει να είναι:

αποκεντρωμένο
αυτόνομο
ασφαλές
σταθερό
έξυπνο           να παράγει 'έργο' για τους Έλληνες

ποιος έχει τα κότσια να φτιάξει τον κώδικα (?)
είμαστε πολλοί, έχουμε σιλάβει την ιδέα, μαθαίνουμε από τα λάθη των άλλων.
Έχουμε μια ιδιαιτερότητα  είμαστε πιο έξυπνοι και δουλεύουμε για κοινό καλό
  
newbie
Activity: 9
Merit: 0
όταν συζητάμε κάτι τόσο μεγάλο κάθε λάθος φέρνει καταστροφή.
θεωρούμε ότι μοιράζουμε με τον πιο δίκαιο τρόπο, χρησιμοποιείται ευρέως.
Τι θα γίνει αν.. υποπολλαπλασιάσει την αξία του?

edit/
πόσο έξυπνο είναι ένα νόμισμα αν δεν γίνεται να χάσει την αξία του ;
newbie
Activity: 9
Merit: 0
ναι, αλλά αν το σκεφτείς βαθύτερα θα έχεις πληθωρισμό.
εδώ και μήνες έχω χάσει τον ύπνο μου απ την μελέτη ..
ποια η σωστή οικονομική εξάπλωση


edit/
και πάλι βέβαια έχεις δίκιο. γιατί θα είναι ένας καλός στόχος
όμως αυτό μας αναγκάζει στο να χρειάζεται να σκεφτούμε κάτι έξυπνο
που να είναι σε θέση να αυξάνει το την αξία (το x)

edit/2
χαίρομαι. Αυτή η τάξη μεγέθους.
Πρέπει να το κάνουμε σωστά μην πάει ολή η δουλειά χαμένη
newbie
Activity: 9
Merit: 0
newbie
Activity: 7
Merit: 0
Δειτε λιγο εδω! Λενε πως το AuroraCoin δέχτηκε 51% επιθεση!

https://bitcointalksearch.org/topic/delete-546338
newbie
Activity: 9
Merit: 0
σίγουρα είμαστε πολύ περισσότεροι..

έχουμε γνώσεις τεχνικές, μηχανικές, οικονομικές, διαφήμισης (επιστήμονες,λογιστές,δικηγόρους..)
έχουμε όμως και κάτι ανώτερο που θα κάνει την διαφορά..
έχουμε μυαλό να σκεφτούμε
newbie
Activity: 9
Merit: 0
θέλω να συντάξω ένα τεράστιο κείμενο, σαν τις τεράστιες ιδέες που κρύβουμε μέσα μας..
θα γινόμουν κουραστικός.

ετοιμάζω και εγώ πλάνο διάδοσης, (το δύσκολο) για τις ειδικές ομάδες που δεν έχουν άμεση πρόσβαση στην τεχνολογία.

Ακόμα δεν έβγαλα άκρη με το http://edrachma.gr/
πάντως άμεσα διατίθεμαι να διαθέσω μικρό κεφάλαιο για κατοχύρωση domain
παρακαλώ, πόσοι είμαστε ;

 bobos15  πολύ καλή ιδέα. Όμως θα ζητάμε επαλήθευση γιατί θα γίνει χαμός.
Ναι, έχουμε τουρισμό .. μπορείτε να συλλάβετε για τι τάξη μεγέθους μιλάμε  ..?
αν κάθε Έλληνας έχει 1 η 1000 νομίσματα σε κυκλοφορία της edraxma με αξία x  
... ας υποθέσουμε πως κάνουμε την αξία 10 x για τους έξω ... πόσο καλούς λύτες γρίφων έχουμε ;
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
Νομίσματα θα δημιουργηθούν πολλά όπως από το bitcoin δημιουργήθηκαν πολλά άλλα altcoin
και εμέις ένα ενναλακτικό νόμισμα είμαστε αλλά η διαφορά οπως είπε ο vassilis81 είναι εμείς θα προσπαθήσουμε ένα νόμισμα που να μην είναι pump & dump και αυτο θέλει σκέψη και δουλειά και γι αυτό ίσως να βγούν και άλλα στην πορεία εμέις θα αφοσιοθούμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε και όλοι μαζί ίσως καταφέρουμε κάτι

@serenata σίγουρα δεν ξέρω ακόμα τον τρόπο, αλλά όντως ένα μεγάλο μέρος του εγχειρήματος θα ήταν να βρούμε πως θα γίνει η σωστή μοιρασιά προγραμματιστικά χωρίς μεγάλο κόστος

@mavromixalakis @locopao
μπορεί το τελευταίο grcoin.gr να βγήκε στον αέρα ή η ιδέα να υπήρχε καιρό (εγώ το σκέφτομαι εδώ και 3 μήνες)
μπορούμε να προσπαθήσουμε να τους προσεγκύσουμε αλλά εφόσον θα έχουμε και εμείς ένα πλάνο όπως για το πως θα είναι το καινούριο νόμισμα
αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να αγχωνόμαστε για αυτό γιατί μιλάμε για κάτι που θα πάρει χρόνο για να γίνει σωστά και όπως λέει και η λαική ρύση "το καλό πράγμα αργεί να γίνει"

@bobos15
τελικά http://www.edrachma.org/http://edrachma.gr/ ίδιος ιδιοκτήτης ?
έχεις εσύ κάποια σχέση ?


legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Παιδες καλημέρα, τελικά με το grcoin έχει κανένας σχέση απο δω? Διότι αν όχι τότε έχουμε πρόβλημα συντονισμού για αλλη μια φορά όπως κλασικοί Έλληνες.. Έχουμε το greececoin που αποτελείται απο ξένους, έχουμε το greekcoin που αποτελείται απο Έλληνες και λένε το πρώτο Ελληνικό νόμισμα εαν βγει και αλλο απο δω που θα είναι το πραγματικό ελληνικο ελληνικό νόμισμα τότε χάθηκε η μπάλα.. Ο απλος κόσμος δε θα ξέρει τι να κάνει.. Αντε μετά θα βγουν και 2-3 ελληνικά νομίσματα και αντε γεια..εαν κανένας απο δω δεν έχει σχέση με το grcoin μήπως θα έπρεπε να συντονιστούμε μαζί τους? Μήπως αντι να βγάλουμε 500 νομίσματα να βγει ένα Ελληνικό και να είναι καλό??


ακριβώς αυτό!

το βρήκα σήμερα εντελώς τυχαία και όσο και αν έψαξα εδώ στο φόρουμ δεν βρήκα πληροφορίες.

Αν δεν υπάρξει μια συνεννόηση και ένας συντονισμός θα δημιουργηθεί μπάχαλο.
full member
Activity: 135
Merit: 100
Παιδες καλημέρα, τελικά με το grcoin έχει κανένας σχέση απο δω? Διότι αν όχι τότε έχουμε πρόβλημα συντονισμού για αλλη μια φορά όπως κλασικοί Έλληνες.. Έχουμε το greececoin που αποτελείται απο ξένους, έχουμε το greekcoin που αποτελείται απο Έλληνες και λένε το πρώτο Ελληνικό νόμισμα εαν βγει και αλλο απο δω που θα είναι το πραγματικό ελληνικο ελληνικό νόμισμα τότε χάθηκε η μπάλα.. Ο απλος κόσμος δε θα ξέρει τι να κάνει.. Αντε μετά θα βγουν και 2-3 ελληνικά νομίσματα και αντε γεια..εαν κανένας απο δω δεν έχει σχέση με το grcoin μήπως θα έπρεπε να συντονιστούμε μαζί τους? Μήπως αντι να βγάλουμε 500 νομίσματα να βγει ένα Ελληνικό και να είναι καλό??
sr. member
Activity: 250
Merit: 250
Γιώργο, συμφωνώ μαζί σου ότι είναι πολύ καλή η ιδέα να δημιουργηθεί ένα νόμισμα και να λάβουν όλοι ίσο μερίδιο από αυτό. Αλλά κατά τη γνώμη μου, το να μοιράσουμε σε όλους το μερίδιό τους είναι αδύνατον! Συνεπώς πριν ξεκινήσουμε να φτιάχνουμε αυτό το νόμισμα, θα πρέπει να βρούμε τον τρόπο να λύσουμε το πρόβλημα της διανομής. Μέχρι στιγμής, δεν έχει κατατεθεί ούτε μια ιδέα προς αυτή την κατεύθυνση... Sad
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Φίλε μου το τελευταίο που θέλουμε να κάνουμε είναι αυτό. Σκοπός δεν είναι η δημιουργία ενός pump and dump coin, σκοπός είναι να κάνουμε κατι το διαφορετικό ώστε να χρησιμοποιηθεί απο τους Έλληνες ως εναλλακτικός τρόπος πληρωμής
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί σε κάποια από τις προηγούμενες σελίδες...

αλλά ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό εδώ?
http://www.grcoin.gr/

Συμμετέχει κανείς από εδώ?
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Καλημέρα

Θα με κάνετε πάλι να απλώσω το "σεντόνι" μου και μερικοί θα διαμαρτύρονται   Grin

Προσωπικά προσπαθώ στο λεξιλόγιό μου να μην χρησιμοποιώ την λέξη "παραίτηση" κατά πόσο να την σκέφτομαι!

Θα σας πω μια φράση του Mahatma Gandhi
"Πρώτα σε αγνοούν, μετά γελάνε μαζί σου, ύστερα σε πολεμάνε και στο τέλος έχεις κερδίσει".

Γιατί το Bitcoin έχει πετύχει μέχρι τώρα;
Γιατί βγήκε πρώτο και ήταν μια παγκόσμια καινοτομία. Μετά από λίγο όλοι αντέγραφαν εκείνο και ήταν λογικό να αποτύχουν.

Ποιο country-coin έχει πετύχει;
Κανένα. Γιατί; Γιατί δεν έχει κάνει την διαφορά, γιατί όλοι τους σκέφτονται με τον ίδιο τρόπο και δεν τολμούν να κάνουν την διαφορά!

Εμείς γιατί να πετύχουμε;
Γιατί έχουμε ένα πλάνο διαφορετικό από τους άλλους, γιατί θα τολμήσουμε κάτι που για άλλους φαντάζει την μέγιστη βλακεία, γιατί είμαστε Έλληνες και είμαστε διαφορετικοί.

Τι έχουμε εμείς που δεν έχουν οι άλλοι;
Τουρισμό τουλάχιστον 6 μήνες τον χρόνο. Ζούσα Κέρκυρα 1,5 χρόνο και εδώ και ένα μήνα μετακόμισα Ζάκυνθο. Είμαι από Μυτιλήνη και όπως καταλαβαίνετε κάτι γνωρίζω από τουρισμό. Έχω δει πως σκορπάει ο κόσμος τα χρήματά του όταν πάει διακοπούλες. Η Ελλάδα έχει πάνω από 2,500 νησιά εκ των οποίων τα 256 κατοικούνται. (Δεν το πω περισσότερα, μπορείτε να σκεφτείτε τρόπους και μηχανισμούς από κει και πέρα πως μπορούμε να το εκμεταλλευτούμε αυτό. Εκεί έχω ήδη σκεφτεί κάποια πράγματα εδώ και μέρες.)

Τα ΜΜΕ, ο Κόσμος το Κράτος και τα ρέστα
Αχχχ μερικά παιδιά μου έχουν πει να μην απλώνω σεντόνι!!!
Ξέρετε πω νιώθω; Κάπως σαν το κρυφό σχολειό! Αργότερα περνάμε στην φάση της Φιλικής Εταιρίας και στο τέλος κάνουμε την επανάστασή μας.
Ο κόσμος έχει βαρεθεί και περιμένει από κάποιον ή κάποιους να κάνουν την διαφορά. Δεν το βλέπουμε κάθε μέρα; Ας τους δώσουμε αυτό που θέλουν από εκεί που δεν περιμένουν! Πιστεύω ακράδαντα ότι το σωστό marketing με την σωστή και στοχευμένη διαφήμιση (όχι σε κανάλια) θα κάνει την διαφορά στο να θέλουν να δουν τι είναι. Όταν η περιέργεια μεγαλώνει και φτάνει στο πικ της, τότε είναι η σωστή στιγμή. Δημιουργούμε την ανάγκη και μετά τους δίνουμε αυτό που ζητάνε. Όλα είναι πως το πλασάρεις!

Δεν θέλει βιασύνες και χρειάζεται υπομονή. Δεν είπα ούτε για μια στιγμή ότι θα είναι εύκολο. Ίσα ίσα που γνωρίζω πόσο δύσκολο θα είναι και πάντα θα πρέπει να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Δεν είμαι όμως ούτε ο χρόνος αλλά ούτε και ο τόπος να το συζητάμε.
Ιδέες πέσανε πολλές και καλές. Πρέπει να ξεσκαρτάρουμε και να βάλουμε σε μια σειρά όλα τα δεδομένα που έχουμε μαζέψει.
Αν το θέλουμε όλοι μας αυτό να πετύχει και λειτουργήσουμε σαν μια γροθιά τότε θα είναι δύσκολο να χάσουμε. Πρέπει να είμαστε ενωμένοι σε όλα τα δύσκολα που θα έρθουν και σίγουρα σωστά ενημερωμένοι ούτως ώστε να μπορούν οι απαντήσεις που θα δίνουμε να είναι βάσιμες και σταθερές! Αν ξέρεις τι λες και ξέρεις να το εξηγείς με απλό και κατανοητό τρόπο, δύσκολα ο άλλος θα σε κολλήσει στον τοίχο. Θέλει ετοιμολογία, επιχειρηματολογία και να πετάς το μπαλάκι με καλλιτεχνικό τρόπο. Να είστε σίγουροι και προετοιμασμένοι, όταν ξεκινήσουμε να αντιμετωπίσουμε τα ΜΜΕ και κάθε καρυδιάς καρύδι. Πρέπει να είμαστε οδοστρωτήρας στο πέρασμά μας. Με όμορφο και σωστό τρόπο πάντα.

Μην πω άλλα.
Να έχετε μια υπέροχη μέρα και όμορφο Σ/Κ!!!

sr. member
Activity: 478
Merit: 253
Συμπληρωματικά να πω ότι για την κατοχή των GRCE

σύμφωνα με
https://grce.suprnova.cc/index.php?page=statistics&action=pool

αυτή την στιγμή που μιλάμε
μηχάνημα 10MH/s σου δίνει 393.609 νομίσματα / ημέρα
οπότε 
με 100ΜΗ/s καποιος θα λάβει 3936.09  νομίσματα / ημέρα

ανταπαραθέστε το με έναν έλληνα που θα λάβει 32 νομίσματα στην καλύτερη περίπτωση
σύμφωνα με https://bitcointalksearch.org/topic/ann-greececoin-grce-mining-pool-needed-block-explorer-bounty-available-516955

δηλαδή το 32/3936 = 0.81%
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
Απάντηση σε buzybit κυρίως

Υπάρχει χώρος και για άλλα νομίσματα όπως υπήρχε χώρος για USD/EUR/CNY/GBP κ.α.
οπως υπήρχε χώρος και για LTC/DOGE και κάποια άλλα που θα αναδειχτούν και έιναι καλό
γιατί αλλιώς δεν βλέπω λόγο να ασχολουμαστε γιατί έτσι το status quo του Bitcoin αυτή την στιγμή ειναι 0.001% του πλυθυσμού ή το 1% των κατόχων bitcoins κατέχει το 90%+ των bitcoin.

Οπότε εγώ στηρίζω μία ιδέα που όλοι πέρνουν ΙΣΑΞΙΑ νομίσματα ΑΚΡΙΒΩΣ (100% premine & euqual distribution) και ο τροπος που θα γίνει το airdrop δεν είναι με mail αλλά προγραμματιστικά θα ελέγχουμε ποιος έχει πάρει ή όχι (δεν ξέρω ακριβώς τον τρόπο) αλλά μαζί θα τον βρούμε

Και ήδη έχουμε τον cryptogrammar που άσχολείται με development of cryptos και όσο εξαπλώνεται η ιδέα θα βρεθούν και άλλοι

Δεν ζητάω να αντιστρέψουμε το κλίμα για το greececoin αλλά προσωπικά δεν θέλω να ασχολειθώ εφόσον ένας άγνωστος αριθμός νομίσμάτων είναι σε χέρια που ίσως δεν θέλω να εμπιστευθώ

Οπως έιπα και πριν προς το παρόν δεν βλεπω το decentralization γιατί οι λίγοι κατέχουν τα πολλά (αυτοί που ήταν τυχεροί να ασχολειθούν από την αρχή ή είχαν τα χρήματα να αγοράσουν δυνατά μηχανήματα έχουν όλα τα νομίσματα) οπότε η ιδέα του aur η ιδέα ενός 100% equal distributed coin μου είναι πιο decentralized από ότιδήποτε άλλο έχω δει

οπότε βάζω το ερώτημα τι θέλουμε να φτιάξουμε ? ένα ακόμα νόμισμα που όλοι περιμένουν την ώρα που θα μπουν να κάνουν mine με μεγάλα μηχανήματα ώστε να πάρουν περισσότερα νομίσματα ?

η ιδέα του greececoin να δωθεί και σε επιχειρήσεις είναι σίγουρα πολύ καλή και ίσως πρέπει να υιοθετεί  και από εμάς

Μέσα από αυτή την κουβέντα πιστέυω θα βρούμε τον τρόπο να κάνουμε τον κόσμο να το δέχεται αρκεί οι επιχειρήσεις να το δέχονται και θα τις κάνουμε να το δέχονται αναδικνύοντας τα οφέλη ένος δικτύου σαν το bitcoin, γιατί το bitcoin πάνω από όλα είναι ένα δίκτυο (μία ιδέα) πάρα πολύ προτοπόρα και σε αυτή προσωπικά θα ήθελα πατήσουμε

και να θέλει να μοιράσει τα νομίσματα ο greececoin developer δεν παυει ένας με μηχάνημα 100ΜΗ/s να έχει κάνει mine περιπου στα 1000 GRCE ενώ ένας απλός έλληνας θα λάβει με το airdrop 32 ? δεν το βλέπω καθόλου δίκαιο ...

Θέλω να πιστέυω πως Μιλάμε για ένα νόμισμα του μέλλοντος που το ξεκινάμε να το χτίζουμε σήμερα έτσι δεν περιμένω αύριο να το χρησιμοποιούμαι αλλά περιμένω ότι αν κάποιος ξυπνήσει σε 10 χρόνια θα μπορέσει να κάνει claim τα νομίσματα που του αντιστοιχούσαν με το airdrop (με κάποιο τρόπο που πιθανόν να βρούμε - ίσως και να μην βρούμε)
newbie
Activity: 12
Merit: 0
Πιστευω οτι η καταληξη της δημιουργιας εθνικων κρυπτονομισματων -με η χωρις air drops, θα ειναι κακη για τον κοσμο του bitcoin και η αρχικη ιδεα για μαζικοποιηση της χρησης των cryptos θα γινει μπουμερανγκ για την συκοφαντιση τους, την τοποθετηση τους "εκτος νομου" και τελικα την απομακρυνση της μαζας απο αυτα.
Μολις η κυβερνηση και οι τραπεζες δουν εναν αντιπαλο θα αρχισουν με τα "εργαλεια τους' την συκοφαντηση και μετα..Αντιο αποδοχή..! Ηδη η κεντρικη τραπεζα και η κυβερνηση της Ισλανδιας, χαρακτηρισαν το AUR ως "απατη" και ζητουν απο τον κοσμο να μεινει μακρια του.
 
sr. member
Activity: 275
Merit: 250
ξέχασα τα ΜΜΕ που σίγουρα δεν θα είναι με το μέρος μας,
όπως επίσης και οι τράπεζες, (μαζί με τις τράπεζες βάλτε και το κράτος)
sr. member
Activity: 275
Merit: 250
Συμφωνώ με serenata

αν και μου αρέσει πολύ αυτή η προσπάθεια που γίνεται θέλω λίγο να προσγειώσω την κουβέντα.

- Προσωπικά δεν θεωρώ πως τοπικά κρυπτονομίσματα θα υπερισχύσουν έναντι παγκόσμιων και δεν βρίσκω το λόγο ύπαρξης τους - τουλάχιστον ακόμη (είμαι ανοιχτός στο να με πείσετε)

- για τα airdrops στην Ελλάδα σχεδόν ξεχάστε το, εδώ δεν ξέρουμε να στείλουμε ένα mail, να πληρώνουμε την ΔΕΗ μέσω internet, και ακόμη καθόμαστε σε ουρές για να πληρώσουμε την εφορία και να πάρουμε ένα χαρτι (αντί η εφορία να αναζητά τους πιο πρόσφορους τρόπους για να την πληρώσουμε - ναι να βάλει και κρυπτονομίσματα και paypal γιατί όχι, χρήματα δεν είναι να πάρει; Δώσε 10 τρόπους πληρωμής)
   Πως σκέφτεστε την ταυτόποίηση; εδώ η εφορία και ακόμη δεν μπορεί να ταυτοποιήσει τους χρήστες της ή άλλες υπηρεσίες.
Πέτυχα τις προάλλες promotion μιας εταιρίας κινητής που μου δίνει μια δωράν κάρτοκινητή λέω ευχαριστώ και βγάζει μια φωτογραφική μηχανή να φωτογραφίσει την ταυτότητά μου (Δεν πάμε καλά!) - Ελπίζω να μην σκέφτεστε παρόμοια ταυτοποίηση.
Ξέρω πως υπάρχουν εδώ πέρα πολύ αξιόλογα άτομα, που μπορεί να κάνουν πράξη όλα αυτά που λέγονται,  αλλά αυτά δεν φτάνουν να ξεκουνήσουν κολλημένα μυαλά επι χρόνια, εδώ ακόμη τα ίδια ψηφίζουμε μετά από όσα έχουν γίνει...
Αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο αν φύγει η προηγούμενη γενιά που μας έφερε ως εδώ και αυτό αργεί μερικά χρονάκια ακόμη.

- Είναι πολύ δύσκολο να βρείς άτομο Έλληνα να έχει ασχοληθεί με το developing για cryptos είναι σίγουρα μετρημένοι στα δάχτυλα και πολύ πιθανον να την έχουν κάνει για εξωτερικό. Πολύ πιθανον να χρειαστεί να εντάξουμε στην ομάδα ξένο ή ξένους, opensource projects δεν έχουν εθνικότητες.

- Δύσκολο να αντιστρέψεις το κλίμα για το greececoin, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν πως δεν είναι ελληνικό ή τις προθέσεις. (Αν όχι scam τότε bump and dump), έχει γίνει προμο και μέχρι να είμαστε έτοιμοι θα έχει γίνει *10 το ίδιο πρόμο.
Βέβαια για όσους τζογάρουν αυτό δεν έχει καμία σημασία...

- Το βλέπουμε πολύ πατριωτικά και centralized ενώ ο κορμός των κρυπτονομισμάτων είναι decentralized, εκεί κάπου το χάνω, βοηθήστε με.

- Θεωρώ πολύ καλή την ιδέα του greececoin για τις επιχειρίσεις γιατί αυτές ξέρουν και κινούν το χρήμα, θα μπορούσε να κυκλοφορίσει πολύ έυκολα μέσα απο αυτές

- Πρέπει να βρούμε ένα loyalty & rewards σύστημα κάτι πρέπει να κερδίζει αυτός που θα τα χρησιμοποιεί, ο έλληνας αν δεν δει κάποιο όφελος δεν θα το χρησιμοποιήσει, έστω μια έκπτωση κάπου.
Σκεφθείτε: Τι ώραία και πρόθυμα που δίνουν όλοι την καρτούλα τους στο supermarket με το barcode για να πάρουν τις εκπτώσεις...
Βέβαια οι εκπτώσεις που δίνονται σχετικά με τα data που μαζέυονται είναι αστείες.
φανταστείτε να γινόταν με τα κρυπτονομίσματα το ίδιο; Περάσαμε όμως καμιά 10 χρόνια για να το συνηθίσουμε το σύστημα με το "Καρτούλα χχχ έχετε;;;"

- ένα σενάριο ειναι κ η συνεργασία με το greececoin  αν δεν τα θέλει όλα για την πάρτι του.


Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανέναν και δεν θέλω να τα παρατήσουμε εδω μέσα αλλά είμαστε λίγο πίσω παιδιά σε νοοτροπία, ακόμη και να βάλει ο Σαμαράς παντού wifi  και να πάρουν όλοι iphone πάλι θα είμαστε πίσω γιατί δεν θα ξέρουμε το πως χρησιμοποιείται αυτό το πράγμα - αλλά θα το έχουμε για την μόστρα.
Pages:
Jump to: