Pages:
Author

Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα - page 8. (Read 12626 times)

legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Θα συμφωνήσω όμως με τον Μαυρομιχάλη. Πρέπει να φτιάξουμε μια ομάδα πρώτα, να δούμε ποιός θα κάνει τι και πώς θα βοηθήσει ο καθένας. Και μετά να προχωρήσουμε στην συζήτηση(και στην πράξη) για την υλοποίηση του project μας. Και με τον καιρό μπαίνουν και νέα άτομα στην ομάδα που μπορούν και θέλουν να βοηθήσουν. Τι λέτε; Έχουν πέσει πολύ ωραίες ιδέες στο τραπέζι, και καλό θα ήταν να ξεκινούσαμε απο κάπου


Παρένθεση: Σκοπός είναι να φτιάξουμε κάτι καινοτόμο, κάτι που δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί με τέτοιο τρόπο στο παρελθόν(δεν μιλάω για τρελά πράγματα, φυσικά). Το να φτιάξουμε άλλο ένα scrypt coin όπως τα 10 που βγαίνουν κάθε μέρα, ακόμα και με σωστό και οργανωμένο marketing και προμοτάρισμα στην Ελλάδα, θα το 'φάνε' οι μεγάλοι 'καρχαρίες' που θα έχουν το καλύτερο εξοπλισμό (mine->sell->profit δηλαδή).
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
@προς ολους

οπως βλέπω είναι αρκετοί που συμμερίζονται το 100% premine και όλοι οι έλληνες να παρουν ακριβώς το ίδιο αριθμό νομισμάτων αρκεί να βρεθεί ο τρόπους που θα το επιβεβαιώνουμε, και ας μην διάβασαν το δικό μου ποστ στην πρώτη σελίδα

και για τον φίλο που το έθιξε δεν έχει ακριβώς σημασία άν θα είναι 50Mil η 100BIL το total supply γιατί πάντα υπάρχουν και οι υποδιαιρέσεις .0000 0001 (βλέπε bitcoin)

οπότε δημιούργησα ένα γκάλοπ και να ψηφίσουμε σε κάποιες βασικές παραμέτρους του νομίσματος ώστε να είναι πιο δημοκρατική η διαδικασία

δείτε εδώ

https://docs.google.com/forms/d/1bAZrnPYRZDF_zqEEZn5NJpDj7hb-ubx9b06cwM6yFr8/viewform

και πείτε μου τι άλλο πρέπει να προσθέσουμε στις ερωτήσεις
και οι απαντήσεις του καθενός μπορούν να αλλάξουν ανα πάσα στιγμή

πείτε μου σκέψεις

Επειδή κοιτούσα το ερωτηματολόγιο, το premine 100% (εκτός του ότι θα λειτουργήσει μόνο σε POS δηλαδή σαν το NXT), αν δοθεί και το 100% στους Έλληνες (έστω σταδιακά) θα αποτύχει παταγωδώς. Διότι έστω και με καλό marketing kai ενημέρωση του κόσμου, ένα μεγάλο ποσοτό των ατόμων θα πουλήσουν το μερίδιο τους αμέσως μόλις βγει το 1ο ανταλακτήριο. Απο την στιγμή που δίνετε και το 100% στους Έλληνες λοιπόν, δεν θα υπάρχει λόγος για έναν 'ξένο επενδυτή' να αγοράσει το coin. Και αν το κάνει, θα το βρει σε *πολύ* χαμηλές τιμές, επειδή κάποια ατομα θα θέλουν να το πουλήσουν. Με αποτέλεσμα το coin να πατώσει.

Αν σκεφτόμαστε για 100% premine (δηλαδή POS - NXT) θα έλεγα το 90-95 % να δωθεί σε Έλληνες και το άλλο 5-10% να διανεμηθεί με IPO (οργανωμένα όμως, και αφου εχει αρχίσει το airdrop) σε άτομα εκτός Ελλάδας τα οποία θα ήθελαν να είχαν ένα μερίδιο. Τα  όποια bitcoin μαζέψουμε φυσικά απο το IPO, θα δωθούν σε ελληνικό charity. (είπαμε δεν είμαστε κερδοσκόποι!)

Και οι 2 ιδέες του 100% ή ενός μικρότερου ποσοστού για premine είναι αποδεκτές απο εμένα γιατί έχουν διαφορετικά +/- .  Αν το κάνουμε με POW όμως θα πρότεινα να το κάναμε μόνο με Keecak αλγόριθμο για να αποφύγουμε το pump/dump που θα γίνει στην αρχή απο τους 'ισχυρούς' και πιθανών να μας καταστρέψει το coin
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
@προς ολους

οπως βλέπω είναι αρκετοί που συμμερίζονται το 100% premine και όλοι οι έλληνες να παρουν ακριβώς το ίδιο αριθμό νομισμάτων αρκεί να βρεθεί ο τρόπους που θα το επιβεβαιώνουμε, και ας μην διάβασαν το δικό μου ποστ στην πρώτη σελίδα

και για τον φίλο που το έθιξε δεν έχει ακριβώς σημασία άν θα είναι 50Mil η 100BIL το total supply γιατί πάντα υπάρχουν και οι υποδιαιρέσεις .0000 0001 (βλέπε bitcoin)

οπότε δημιούργησα ένα γκάλοπ και να ψηφίσουμε σε κάποιες βασικές παραμέτρους του νομίσματος ώστε να είναι πιο δημοκρατική η διαδικασία

δείτε εδώ

https://docs.google.com/forms/d/1bAZrnPYRZDF_zqEEZn5NJpDj7hb-ubx9b06cwM6yFr8/viewform

και πείτε μου τι άλλο πρέπει να προσθέσουμε στις ερωτήσεις
και οι απαντήσεις του καθενός μπορούν να αλλάξουν ανα πάσα στιγμή

πείτε μου σκέψεις
full member
Activity: 135
Merit: 100
Εμένα δε με απασχολεί καθόλου το γεγονός ότι οι devs του Greececoin δεν είναι Έλληνες αν και εφόσον είναι καλοί και έχουν τίμιους σκοπούς. Αλλά το γεγονός ότι δεν είναι, κατά πάσα πιθανότητα θα είναι απλά άλλο ένα marketing scam. Μου φαίνεται πολύ ουτοπικό να πιστέψω ότι αυτοί που το έκαναν το έκαναν για να βοηθήσουν τη χώρα μας... Μακάρι να βγώ λάθος και το Greececoin να γίνει N01. Και αν μου ζητηθεί εννοείται ότι θα το προωθούσα όσο μπορούσα. Αλλά όταν βγάζεις ένα νόμισμα και λες για airdrop εεε πριν το πείς καλό είναι να ξέρεις τουλάχιστον πως θα το κάνεις αυτό το airdrop... To γεγονός ότι δεν ξέρουν καν πως είναι οι Ελληνικές ταυτότητες εεε είναι λίγο χοντρό και δεν εμπνέει εμπιστοσύνη...
newbie
Activity: 39
Merit: 0
- to greececoin einai telios GTP onoma
- to max supply einai sapila (opos kai ola ta countrycoins). Diladi ti, tha exoume apo 5 coins o kathenas? Vale kei 100BL san to doge, gia olokliri xora milame...
- distixos den kseroume an mporoume na empistevomaste ton dev...KAI ELLINAS NATAN, TO IDIO ISXEI....

Anyway, gia na petixei to air drop mallon tha prepei na voithisei kai enas kratikos i aneksartitos organismos. Ekei einai to diskolo : na piseis ena na asxolithei. Kai an exete ta kone gia na to kanete, giati na min to kanete gia to greececoin?

-Συμφωνω χαλια ονομα Greececoin...
-Τα μαξιμουμ coins παιδια προτεινω να κανουμε καινοτοτομια στο 1 τρισεκατομμυριο? Τι λετε? mitzie γινεται ε?
-Εναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΛΛΗΝΑ μην τον φοβασαι σε τιποτα, διοτι δεν ειναι απατεωνας....Ειναι δικαιος,φιλανθρωπος,ευγενης,εναρετος και.........πολλα. Αν δεν ειναι ολα αυτα και πολλα αλλα μαζι, δεν ειναι πραγματικος Εληνας.

newbie
Activity: 42
Merit: 0
Vevaia file mou vassili, ama apotixei to greececoin, me megali mou xara na ipostirikso ena kainourgio elliniko coin !

Kai ama exeis tis gnoseis gia na ftiakseis diko sou coin, exo kai go polles idees !
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Ζω για την στιγμή που θα βγούμε στα κανάλια για να δώσουμε συνέντευξη και σίγουρα θα θέλουν να μας κολλήσουν στον τοίχο δείχνοντας έτσι ότι δεν είμαστε τίποτα!
Απλά ζω γι'αυτό!
              ΣΥΝΘΗΜΑ
 Βασιλη ζουμε στο MEGA να σε δουμε!!!

χαχαχα. Παιδια μπραβο σε ολους για τις αποψεις τους. Θα φτιαξουμε κατι καινοτομο και καλο ειναι σιγουρο! Θεωρω το bitcoin και γενικα τα κρυπτονομισματα ειναι ενα τροπος να γυρισει πισω στο απλο κοσμο ενα μεγαλο μερος του πλουτου. Πως θα γινει αυτο? Αν απο νωρις εχεις καποια νομισματα και καθε μερα σχεδον να ανεβαινει η αξια του νομισματος.... Διοτι ο κοσμος θα ανταλλασει τα ευρω του και τα bitcoin συνεχως εφοσον βλεπει την κοινωνια να το αποδεχεται αυτο. Παραδειγμα Οταν μια μερα καποιος αγοραζει το ψωμι του με 1 "Greekcoin" .Την αλλη μερα με 1 Greekcoin ψωμι + γαλα. Την επομενη με 1 coin ψωμι+γαλα+καφε.... Θα γινει χαμος!
newbie
Activity: 42
Merit: 0
Magges 2 logia :

Prosopika DEN me noiazei katholou an tin draxmi tin efevrese ellinas, alvanos i saoudaravas. Gia na einai elliniko ena nomisma prepei na to xrisimopoioun ellines, tipota parapano. Kai an o agglos o developper einai kaliteros apton vassili, protimo ton agglo ! Plz, min ksanakouso afto to argument peri patriotismou, tis idies malakies akouei kai o kosmos gia tis ellinikes etairies kai exei mperdepsei ta miala tou.

Defteron, to marketing pou lete mporeite na to kanete gia to greececoin ! De katalava, prepei na to ftiakseis to coin gia na eisai sto community? Prepei na einai diko sou gia na to kaneis promote? Kai go loipon tha ithela na vgalo ti dikia mou draxmi ala mafto to skeptiko mas vlepo na kataligoume me kamia ekatostara shitcoins..

Gia mena oi monoi logoi pou dikaiologoun afto to topic einai :

- to greececoin einai telios GTP onoma
- to max supply einai sapila (opos kai ola ta countrycoins). Diladi ti, tha exoume apo 5 coins o kathenas? Vale kei 100BL san to doge, gia olokliri xora milame...
- distixos den kseroume an mporoume na empistevomaste ton dev...KAI ELLINAS NATAN, TO IDIO ISXEI....

Episis gia ta ID, milate les kai den kikloforoun idi sto internet. Prosopika exo copy sto desktop, sta mail mou, kai tin exo steilei polles fores se allous os apodeiktiko stoixeio. Mallon iparxei idi megali pithanonita na iparxoun kopies sto diadiktio. To thema einai ti mporoun na kanoun mafti? Na mou paroun ta greececoin? LOL...

Anyway, gia na petixei to air drop mallon tha prepei na voithisei kai enas kratikos i aneksartitos organismos. Ekei einai to diskolo : na piseis ena na asxolithei. Kai an exete ta kone gia na to kanete, giati na min to kanete gia to greececoin?


 



newbie
Activity: 39
Merit: 0
Προχθες έστειλα ένα mail στα Ελληνικα στο site του Greececoin για συγχαρητιρια που επιτέλους φτιάξαμε ένα Ελληνικό νόμισμα και η μόνη αγγλική λέξη στο mail μου ήταν "airdrop". Και μου απάντησαν στα Αγγλικά ότι θα γνωστοποιήσουν το airdrop στην Ελλάδα εγκαίρα και ότι σύντομα θα έχουν πολύ μεγάλο media coverage στην Ελλάδα για το Greececoin...

Περιττό να πώ ότι καταξενέρωσα... Αμφιβάλω αν κατάλαβαν καν τι έγραφα και το γεγονός ότι κάποιοι ξένοι φτιάξαν ένα Ελληνικό νόμισμα το οποίο απ'οτι φαίνεται στο bittrex πάει από το κακό στο χειρότερο και μοιαζει με το spaincoin όπου ήταν κλασσική περίπτωση pump and dump δεν είναι και ότι καλύτερο... Και να βγάλουμε κάποιο τώρα νομισμά όλοι θα το θεωρούν απάτη. Ασε που δε θα ξέρουν πιο να διαλέξουν...Greececoin και Spartacoin ήδη βγήκαν. Drachmacoin θα έλεγα ξεχάστε το. Δεν είναι πιασάρικο... Θυμίζει το pesetacoin που δε τα πάει και πολύ καλά.. Είμαι σίγουρος ότι σύντομα οι Σκοπιανοί θα βγάλουν και Macedoniacoin...Ωρε γλέντια...

Μα καλά δεν ξέρουν Ελληνικά;;; Πω πω...

Γι' αυτό το λόγο είπαμε να μην κάνουμε καμία κίνηση ακόμη. Αφενός να δούμε τι γίνετε με το Greececoin και δε να αφήσουμε τον κόσμο να καταλάβει το τι συμβαίνει.

Όταν θα είμαστε έτοιμοι, πίστεψέ με θα καταλάβουν την διαφορά που θα υπάρχει σε σχέση με τα υπόλοιπα country-coins.
Σκοπός μας είναι η καινοτομία πάνω απ'όλα, κάτι το διαφορετικό.

Στο κομμάτι του Marketing plan κάποιοι φίλοι έχουν πάρει μια γεύση.

Με τις φιλανθρωπίες δεν γίνετε δουλειά γιατί μπορεί ο κόσμος να θέλει να κάνει την καλή πράξη όμως όταν δεν μπαίνει κάτι και στην δική του τσέπη δεν νιώθει ευχάριστα. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να χωρίσουμε τον κόσμο σε κατηγορίες.
Σώματα ασφαλείας
Πολύτεκνοι
Χαμηλοσυνταξιούχοι
Ευπαθής ομάδες
Ιδρύματα
κτλ

Έτσι έχουμε με το μέρος μας μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που θα δουν το κέρδος και την τσέπη τους γεμάτη για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια και θα καταλάβουν την δυναμική του νομίσματος.

Φυσικά δεν σταματάμε εδώ. Είναι μόνο ένα κομμάτι του πλάνου.

Ποια ακριβός κυβέρνηση θα μας εμποδίσει μετά;;; Αυτή που θα ρίξει ο λαός γιατί θα έχει καταλάβει ποιος θέλει το καλό του και ποιος του παίρνει το ψωμί από το στόμα;
Ποιο media θα μας θάψει; Αυτό που παίρνει μίζες από κάθε κόμμα για να τα λέει όπως θέλουν αυτοί;

Ζω για την στιγμή που θα βγούμε στα κανάλια για να δώσουμε συνέντευξη και σίγουρα θα θέλουν να μας κολλήσουν στον τοίχο δείχνοντας έτσι ότι δεν είμαστε τίποτα!
Απλά ζω γι'αυτό!
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Προχθες έστειλα ένα mail στα Ελληνικα στο site του Greececoin για συγχαρητιρια που επιτέλους φτιάξαμε ένα Ελληνικό νόμισμα και η μόνη αγγλική λέξη στο mail μου ήταν "airdrop". Και μου απάντησαν στα Αγγλικά ότι θα γνωστοποιήσουν το airdrop στην Ελλάδα εγκαίρα και ότι σύντομα θα έχουν πολύ μεγάλο media coverage στην Ελλάδα για το Greececoin...

Περιττό να πώ ότι καταξενέρωσα... Αμφιβάλω αν κατάλαβαν καν τι έγραφα και το γεγονός ότι κάποιοι ξένοι φτιάξαν ένα Ελληνικό νόμισμα το οποίο απ'οτι φαίνεται στο bittrex πάει από το κακό στο χειρότερο και μοιαζει με το spaincoin όπου ήταν κλασσική περίπτωση pump and dump δεν είναι και ότι καλύτερο... Και να βγάλουμε κάποιο τώρα νομισμά όλοι θα το θεωρούν απάτη. Ασε που δε θα ξέρουν πιο να διαλέξουν...Greececoin και Spartacoin ήδη βγήκαν. Drachmacoin θα έλεγα ξεχάστε το. Δεν είναι πιασάρικο... Θυμίζει το pesetacoin που δε τα πάει και πολύ καλά.. Είμαι σίγουρος ότι σύντομα οι Σκοπιανοί θα βγάλουν και Macedoniacoin...Ωρε γλέντια...

Όνομα βρίσκουμε. Σημασία για εμένα θα είχε το σωστό marketing *εντός* Ελλάδας και όχι τόσο στο εξωτερικό
full member
Activity: 135
Merit: 100
Προχθες έστειλα ένα mail στα Ελληνικα στο site του Greececoin για συγχαρητιρια που επιτέλους φτιάξαμε ένα Ελληνικό νόμισμα και η μόνη αγγλική λέξη στο mail μου ήταν "airdrop". Και μου απάντησαν στα Αγγλικά ότι θα γνωστοποιήσουν το airdrop στην Ελλάδα εγκαίρα και ότι σύντομα θα έχουν πολύ μεγάλο media coverage στην Ελλάδα για το Greececoin...

Περιττό να πώ ότι καταξενέρωσα... Αμφιβάλω αν κατάλαβαν καν τι έγραφα και το γεγονός ότι κάποιοι ξένοι φτιάξαν ένα Ελληνικό νόμισμα το οποίο απ'οτι φαίνεται στο bittrex πάει από το κακό στο χειρότερο και μοιαζει με το spaincoin όπου ήταν κλασσική περίπτωση pump and dump δεν είναι και ότι καλύτερο... Και να βγάλουμε κάποιο τώρα νομισμά όλοι θα το θεωρούν απάτη. Ασε που δε θα ξέρουν πιο να διαλέξουν...Greececoin και Spartacoin ήδη βγήκαν. Drachmacoin θα έλεγα ξεχάστε το. Δεν είναι πιασάρικο... Θυμίζει το pesetacoin που δε τα πάει και πολύ καλά.. Είμαι σίγουρος ότι σύντομα οι Σκοπιανοί θα βγάλουν και Macedoniacoin...Ωρε γλέντια...
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Κάτι ακόμα που θα βοηθούσε να γνωστοποιηθεί το νόμισμα και να πάρουμε και το κράτος με το μέρος μας είναι ότι ένα χ% από τα νομίσματα και όσα τελικά νομίσματα δεν γίνουν claim να δοθούν σε φιλανθρωπίες, χαμόγελου του παιδιού, άνεργους κτλ.. Με το κατάλληλο marketing να δω πως το κράτος θα πάει ενάντια στα charities. Δε θα μπορούν να κάνουν τίποτα από το να το αποδεχτούν!

καλή η σκέψη αλλά δυστυχώς πολύ εύκολα μπορεί να θαφτεί το όλο εγχείρημα αν το θεωρήσουν έστω και στο ελάχιστο απειλή.

Θα πέσει σύρμα να μην παίξει πουθενά σε κανένα ΜΜΕ ή αν αρχίσει να παίζει, θα ξεκινήσει η γνωστή προπαγάνδα ώστε να περάσει στον κόσμο η εικόνα του "γραφικού" και σιγά σιγά να αποδυναμωθεί πλήρως η όποια δυναμική του.

Αν δυσκολέψει η κατάσταση, μια καθημερινή πλύση εγκεφάλου αρκεί: ανακοίνωση από την ΤτΕ, προειδοποιητικά άρθρα και ρεπορτάζ από τους "καλοπροαίρετους δημοσιογράφους μας" που καίγονται για το καλό μας, κ.λπ. κ.λπ. Γνωστές μέθοδοι τόσα χρόνια τώρα.

και για να συμπληρώσω κάτι στα παραπάνω...

η ιδέα της φιλανθρωπίας μπορεί να σκοντάψει σε πάρα πολλά γραφειοκρατικά και νομικά τερτίπια... Ακόμη δεν υπάρχει νομικό / φορολογικό πλαίσιο για τα bitcoins.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Κάτι ακόμα που θα βοηθούσε να γνωστοποιηθεί το νόμισμα και να πάρουμε και το κράτος με το μέρος μας είναι ότι ένα χ% από τα νομίσματα και όσα τελικά νομίσματα δεν γίνουν claim να δοθούν σε φιλανθρωπίες, χαμόγελου του παιδιού, άνεργους κτλ.. Με το κατάλληλο marketing να δω πως το κράτος θα πάει ενάντια στα charities. Δε θα μπορούν να κάνουν τίποτα από το να το αποδεχτούν!

καλή η σκέψη αλλά δυστυχώς πολύ εύκολα μπορεί να θαφτεί το όλο εγχείρημα αν το θεωρήσουν έστω και στο ελάχιστο απειλή.

Θα πέσει σύρμα να μην παίξει πουθενά σε κανένα ΜΜΕ ή αν αρχίσει να παίζει, θα ξεκινήσει η γνωστή προπαγάνδα ώστε να περάσει στον κόσμο η εικόνα του "γραφικού" και σιγά σιγά να αποδυναμωθεί πλήρως η όποια δυναμική του.

Αν δυσκολέψει η κατάσταση, μια καθημερινή πλύση εγκεφάλου αρκεί: ανακοίνωση από την ΤτΕ, προειδοποιητικά άρθρα και ρεπορτάζ από τους "καλοπροαίρετους δημοσιογράφους μας" που καίγονται για το καλό μας, κ.λπ. κ.λπ. Γνωστές μέθοδοι τόσα χρόνια τώρα.
full member
Activity: 135
Merit: 100
Κάτι ακόμα που θα βοηθούσε να γνωστοποιηθεί το νόμισμα και να πάρουμε και το κράτος με το μέρος μας είναι ότι ένα χ% από τα νομίσματα και όσα τελικά νομίσματα δεν γίνουν claim να δοθούν σε φιλανθρωπίες, χαμόγελου του παιδιού, άνεργους κτλ.. Με το κατάλληλο marketing να δω πως το κράτος θα πάει ενάντια στα charities. Δε θα μπορούν να κάνουν τίποτα από το να το αποδεχτούν!
full member
Activity: 135
Merit: 100
@djspa τώρα διάβασα το post σου και συμφωνώ με όλα όσα είπες. Ο μόνος λόγος που θεωρώ ότι πρέπει να συνδεθούμε με ένα DAC και συγκεκριμένα μεσα από την Invicus είναι επειδή έτσι δημιουργείς ένα κίνητρο σ'ενα community που ξέρει πολύ καλά την αγορά να συνδεθεί με τη χώρα σου και να βοηθήσει στην επιτυχία του νομίσματος. Δίνεις δηλαδή πχ το 95% σε όλους τους Ελληνες αλλά μεσω PTS δίνεις ένα 5% και στους ξένους. Ξέρω ότι η Invicτus έχουν πάρα πολύ ισχυρή κινέζικη παρουσία στο community τους. Με άλλα λόγια δημιουργείς κάτι για τη χώρα μας μεν αλλά βοηθιέσαι σε μικρό ποσοστό και από ξένους.
Πιστεύω ότι θα πρέπει να ακολουθήσουμε αυτό το δρόμο...Οι Ελληνες ακόμα οι περισσότεροι δε ξέρουν τι είναι το bitcoin..
όπως και να χει εγώ απλά είπα κάποιες ιδέες. Αν θελήσετε να πάρουμε το δρόμο που προτείνω μπορώ να το ανεβάσω στο forum τους και να δούμε αντιδράσεις. Μπορώ να έρθω σε επαφή με τα στελέχη της Invictus διότι κάνουμε παράλληλα και άλλα projects και να δούμε τι θα μας πουν.Μπορεί αυτό που προτείνω να μην έχει καν νόημα. Επειδή μιλάμε για Greekcoin, δε πρόκειται να πάω να ανεβάσω κάτι τέτοιο σε κανένα από τα γνωστά forums Mastercoin, Bitshares, counterparty παρά μόνο αν συμφωνήσει πρώτα η ομάδα.

Αρχικά όμως πρέπει να φτιάξουμε μια ομάδα! Να ξέρουμε ποιος κάνει τι, ποιος μιλάει σε ποιον και να οργανωθούμε για να φτιάξουμε κάτι καλό όχι σαν όλους τους άλλους...Χρειαζόμαστε σωστή στρατηγική και όχι επιπόλαιες κινήσεις αλλά πρέπει να βιαστούμε... όσον αφορά τη κυβερνησή μας άστα να πάνε... και γι' αυτό το λόγω μια άλλη ιδέα που μόλις μου ήρθε είναι να υπάρχει μεν το Greekcoin αλλά οι συναλλαγες του να γίνονται μέσα από bitshares. Θα συναλλασόμαστε σε BitGreekcoin που είναι τελείως αποκεντρωμένο από κυβερνήσεις αλλά η πραγματική του ισοτιμία θα είναι ίδια με το Greekcoin που θα μπορεί ο οποιοσδήποτε να αλλάξει σε bitcoin και μετα σε Ευρώ
full member
Activity: 135
Merit: 100
Και εγώ κλείνω στο 100% premine και μάλλον πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνει με κάποιο social contract στο counterparty (που όπως είπα δεν έχω ιδέα πως γίνεται κάτι τέτοιο). Μπορεί όμως να δημιουργηθεί και ένα DAC όπως αυτά που κάνει η invictus με τα Bishares.

Μπορούμε να δημιουργήσουμε ένα "social contract". Πχ..

Σ' ένα μήνα θα υπάρχουν 20,000,000 Greekcoins (η όπως θέλετε να το πείτε)

το 20% αυτών των νομισμάτων θα πάνε στους κατόχους PTS / AGS (50-50) (με αυτό τον τρόπο δημιουργούμε αξία στους κατόχους των PTS/AGS αποκτάμε το support και τη βοήθεια ενός community που θα θέλει να πάει καλά το Greekcoin ώστε να βγάλουνε χρήματα όταν το νομισμά μας πάρει αξία. Το community μπορεί να κάτσει να βγάλει οτιδήποτε χρειαζόμαστε, από wallets, marketing κτλ...

Το υπόλοιπο 70% θα διανεμηθεί στους Έλληνες πολίτες σε τακτά baches και όχι μονομιάς.

Τα πλεονεκτήματα:

- Βγαίνει από την εξίσωση το mining που ευνοεί τους λίγους.
- Το πχ. 5% -20% έχει διανεμηθεί σ'ένα community όπου έχει βοηθήσει στην υλοποίηση του νομίσματος, πιστεύει ότι θα πάρει αξία και δε το πουλάει κατευθείαν με το που βγεί. Αλλά και να το πουλήσει είναι ένα μικρό ποσοστό της συνολικής προσφοράς των νομισμάτων που γίνεται trading. Το υπόλοιπο ποσοστό θα γίνεται πιο σιγά σιγά μέχρι να διανεμηθούν όλα τα νομίσματα.
- Παράλληλα εφόσον εμείς πιστεύουμε ότι θα πάει καλά το νομισμά μας έχουμε κίνητρο να πάμε να αγοράσουμε PTS/AGS ώστε να αποκτήσουμε περισσότερα Greekcoins όταν έρθει η ώρα, ενώ παράλληλα επενδύοντας σε PTS/AGS έχουμε μερίσματα και από οτιδήποτε φτιάξει η invictus στο μέλλον.
- To Υπόλοιπο 80% θα έχει διανεμηθεί στους Έλληνες, που θα θέλουν να δουν το νέο τους νόμισμα να παίρνει αξία. Σίγουρα κάποιοι με το που θα το πάρουν θα το πουλήσουν αλλά με ένα σωστό marketing αυτό μπορεί να αποφευχθεί σε μεγάλο βαθμό. Άλλωστε στην αρχή αυτοί που θα κάνουν claim τα νομίσματά τους θα είμαστε εμείς και δε θα τα κάνουμε προφανώς dump. Ο υπόλοιπος κόσμος εφόσον θα τα παίρνει σιγά σιγά με τέτοιο τρόπο ώστε να μη μπορούν να αρχήσουν να πουλάνε όλοι μαζικά και να καταστρέψουν την αξία του.
- Κάθε χρόνος που περνάει ένα ποσοστό από τα unclaimed Νομίσματα θα καταστρέφεται. Με αυτό το τρόπο θα μειώνονται τα νομίσματα σε κυκλοφορία και επομένως θα παίρνουν μεγαλύτερη αξία.
- Η διανομή μπορεί να γίνεται είτε από το κάθε χρήστη με τα στοιχεία της ταυτότητας του είτε με διανομή που θα κάνουμε εμείς με συγκεκριμένο πλάνο. Ωστε όλοι οι Ελληνες να πάρουν τη ποσότητα που πρέπει.


Συμφωνεί κανείς εδώ με την ιδέα του DAC, με τα PTS/AGS και με τα παραπάνω? Τα νούμερα που χρησιμοποιώ είναι τυχαία. Υποστηρίζω όμως ότι για να είναι διαφορετικό το νομισμά μας θα πρέπει να είναι ένα πρωτοπόρο πλάνο που δεν έχει κάνει καμία άλλη χώρα. Θα πρέπει να το συνδέσουμε ή με κάποιο DAC που να κάνει honor σε κάποιο ποσοστό τους PTS/AGS shareholders, ή με κάποιο συμβόλαιο μέσα από counterparty, η Μαstercoin, η κάπως να συνδεθούμε με το Νxt?

 

 
newbie
Activity: 39
Merit: 0
@mauromixalakis Εχεις καλες ιδεες και θα δειξει κατα ποσο θα μπορει να ειναι υλοποιησιμες. Μπορει ομως να μην ειναι ωραιο να συσχετισεις ενα νεο νομισμα με τα ηδη υπαρχοντα (counterparty,bitshares)

 Απο κει κ περα πιστευω οτι πρεπει να φτιαξουμε ενα κρυπτονομισμα που να στηριζεται στις αρχες της δημοκρατιας (αν ειναι αυτο εφικτο) δηλαδη ιση κατανομη του πλουτου (premined coins) και ισα δικαιωματα σε ολους που θελουν να λαβουν τα νομισματα. Ειτε καποιος τα λαβει την πρωτη μερα του airdrop ειτε μετα απο ενα χρονο θα λαβει τα ιδια.
Επισης θα πρεπει με καποιο τροπο να λαβουμε υποψιν και το κρατος διοτι αν το project δεν στηθει σωστα τοτε θα το πολεμησει.

Επισης πρεπει να ληφθει υποψιν η ποιοτητα του κοσμου στην Ελλαδα. Ο κοσμος ακομα δεν εχει καταλαβει το τροπο που λειτουργει to bitcoin κ γενικα τα κρυπτονομισματα. Ομως το "Greekcoin" θα πρεπει να ειναι πιο ευκολα κατανοητο για τον απλο κοσμο που θα το βαλει σαν μεσο πληρωμης στα καταστηματα. Ενα ειδος επανεφευρεσης του χρηματος.

Σκεφτομαι ακομα μηπως σχεδιαζαμε το νομισμα με total premined και να τα μοιραζαμε ΟΛΑ ! Να το δεχονται σχεδον ολες οι επιχειρησεις και οι τουριστες να ανταλλασουν bitcoin σε Greekcoin για να φερνουν συναλλαγμα στη χωρα. Μην ξεχναμε οτι η πατριδα μας ειναι μια χωρα τουριστικη και αγροτικη. Σε επιχειρησεις οπως ξενοδοχεια,εστιατορια,καφετεριες θα μπει το "Greekcoin".

Γενικα πρεπει να εχει χαρακτηριστικα που δεν εχουν τα αλλα νομισματα αυτη τη στιγμη και να φερει την επανασταση στο χωρο των κρυπτονομισματων. Ετσι θα ερθουν κ επενδυτες με Bitcoin μονο κ μονο για να ανεβασουν την αξια! Συμφωνω στη ιδεα του μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα και να το κανουμε για να βοηθησουμε πραγματικα την ελληνικη κοινωνια και οικονομια να ανθισει.
Θα βρουμε τον τροπο οσο η παρεα μας μεγαλωνει.

Χρειαζονται ανθρωποι που να ειναι γνωστες του αντικειμενου να εκφρασουν την γνωμη τους.
full member
Activity: 140
Merit: 100
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
Παιδιά χαίρομαι για την προσπάθεια γιατί με μερικούς φίλους θα ήθελα να ξεκινήσουμε κάτι τέτοιο και χαίρομαι που στήνεται αυτή η ομάδα και είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω τα κίνητρα τουλάχιστον τα δικά μου για το συγκεκριμένο νόμισμα δεν είναι όπως όλα τα άλλα νομίσματα και όπως όλοι κάνουν (κάνουμε) εδώ μέσα στο forum
MINE > SELL > PROFIT

η αλήθεια είναι πως έχω σιχαθεί τις τράπεζες, τις πιστωτικές, paypal κλπ. και θέλω κάτι εναλλακτικό για τον ελληνικό λαό το οποίο όμως θα γίνεται αποδεκτό και από άλλους εκτός Ελλάδος

έτσι η πρόταση μου είναι ότι αν ένα νόμισμα αν γίνεται MINE θα ακολουθήσει πώληση αυτού με τα πρώτα ανταλλακτήρια που θα το υιοθετήσουν
έτσι θα χάνει την αξία του

Γενικά δεν βλέπω κανέναν αλγόριθμο να είναι αρκετά δίκαιος για να υιοθετήσουμε
Αν χρησιμοποιήσει τους γνωστούς αλγόριθμους SHA256/scrypt τότε η συγκέντρωση νομισμάτων θα πάει σε άτομα που έχουν δυνατά μηχανήματα που σημαίνει ότι έχουν ήδη χρήματα και δεν το θεωρώ FAIR (δίκαιο) για τους μη μυημένους και τους όχι τόσο ευκατάστατους

FAIR θεωρώ να γίνει premine 100% και να δοθεί στον ελληνικό λαό ακριβώς το ίδιο ποσοστό ακόμα και σε δέκα χρόνια να έρθουν να το ζητήσουν (αποδεχτούν) θα φυλάσσετε σε πορτοφόλια και όταν αποδεικνύουν ότι δεν έχουν λάβει νομίσματα θα λαμβάνουν το μερίδιο τους (ΑΜΚΑ, Αστυνομική ταυτότητα ?)

το δίκτυο θα το στηρίζουμε αρχικά όσοι το πιστεύουμε και ασχοληθούμε εμείς που θα έχουμε απλά συνδεδεμένα τα πορτοφόλια (wallets) μας στο δίκτυο και θα κερδίζουμε ποσοστά από το TX_fee και μετά όσοι έχουν νομίσματα θα το στηρίζουν έτσι και αλλίως

πως θα το κάνουμε αποδεκτό στον έξω κόσμο ?

πείθοντας κάποια κάποια crypto payment processors/merchants/exchanges (εμπόρους/επιχειρήσεις/ανταλλακτήρια) έτσι όποιος και να το λάβει αν δεν μπορεί να το ξοδέψει να μπορεί να το ανταλλάσσει με bitcoin ή κάτι άλλο

σκέψεις ?

ΥΓ είμαι programmer/web developer/designer αν χρειαστείτε κάτι από τις γνώσεις μου
Pages:
Jump to: