Pages:
Author

Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα - page 9. (Read 12626 times)

newbie
Activity: 39
Merit: 0
Καλησπέρα και πάλι.

Όπως είπαμε ξεκινάμε να φτιάξουμε ένα νόμισμα με δημοκρατικέ αρχές, έτσι πάρθηκε και η εξής απόφαση. Να μην ξεκινήσουμε στις 25/3 το ανέβασμα του πρώτου site για την γνωστοποίηση του νομίσματος. Θέλοντας τα πρώτα μας βήματα να είναι πιο σταθερά και πιο μεθοδευμένα.

Στο τραπέζι έχουν πέσει κάποιες πολύ καλές ιδέες για κάποια χαρακτηριστικά αλλά και για την μελλοντική βιωσιμότητα του νομίσματος.

Όπως λέει και ο φίλος Μαυρομιχάλης "Αν είναι να γίνει κάτι ας γίνει σωστά".

Μπορεί ο ενθουσιασμός μας να είναι μεγάλος όμως πρέπει να είναι 10% εξωτερικός και 90% εσωτερικός.

Η Ελλάδα αξίζει κάτι καλύτερο από αυτά που ήδη υπάρχουν και γι'αυτό θα πρέπει να κάνουμε την διαφορά και να καινοτομήσουμε.

Ας γίνει λοιπών σωστή μελέτη, καταγραφή και κατανόηση όλων των απόψεων που θα ακουστούν και τότε θα μπορούμε με περισσότερα στοιχεία να πάρουμε πιο σίγουρες αποφάσεις.

Σύντομα θα ανεβάσουμε ένα link για hangout στο google+ που μας δίνει την δυνατότητα να μπορέσουμε να είμαστε αρκετά άτομα online και να ακουστούν και περισσότερες απόψεις. Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να πω ότι θα είναι ανοιχτό για όλη την Ελληνική κοινότητα του bitcointalk.
full member
Activity: 135
Merit: 100
Καλημέρα,

Πρέπει να σας πω ότι δεν έχω πολύ εμπειρία με τα crypto οπότε αυτά που θα πω μπορεί να μη γίνονται απλά μου ήρθαν κάποιες ιδέες με το που ξύπνησα που θέλω την αποψή σας.

Πιστεύω ότι για να πετύχει το Ελληνικό νόμισμα και να κάνουμε πραγματική διαφορά σε σχέση με τα άλλα πρέπει να κάνουμε κάτι που δεν έχει ξαναγίνει και θα πρέπει να δώσουμε x ποσότητα νόμισμα σε κάθε Ελληνα που θα θέλει να κάνει claim.

Σκέφτηκα λοιπόν τα παρακάτω:

Πως θα μπορούσε να γίνει:
Υποθέτω ξέρετε για τα Bitshares, Protoshares και για τα Counterparty?

Πιστεύω ότι το νομισμά μας θα πρέπει να χρησιμοποιήσει ένα από τα δύο concepts ή και τα δύο μαζί.

Με το Counterparty δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Είναι πολύ advanced σε προγραμματισμό και δεν το έχω καταλάβει. Απ'ότι καταλαβαίνω όμως το σκεπτικό είναι να μπορείς να δημιουργείς συμβόλαια, ομόλογα, παράγωγα η οτιδήποτε άλλο.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι να δημιουργήσουμε ένα συμβόλαιο στο Counterparty που θα λέει ότι σε ένα μήνα θα υπάρχουν χ Greekcoins η όπως θέλετε να τα πείτε. Δηλαδή δεν υπάρχει mining. Το συμβόλαιο λέει ότι την χ ημερομηνία πρέπει να αγοραστούν όλα αυτά στη τιμή του XCP εκείνη τη μέρα. Το 10% των νομισμάτων θα διανεμηθούν στους Ελληνες που θα κάνουν claim η με κάποιο άλλο τρόπο και τα υπόλοιπα θα είναι ελεύθερα στην αγορά.

Από την άλλη πλευρά θα χρειαστούμε funding για την εκπλήρωση του συμβολαίου εκείνη την ημέρα. Πάμε επομένως στο community των Bitshares και δημιουργούμε ενα DAC που λέει ότι πχ για κάθε μέρα μέχρι τη λήξη του συμβολαίου θα κάνουμε issue x ποσό Greekshares με αντιστοιχία 1 Greekshare = 1 Greekcoin και θα μοιράζονται τα Greekshares apportioned στο funding που στέλνει ο καθένας. Στην ουσία οι επενδυτές έχουν προαγοράσει ένα το Greekcoin σε μια μελλοντική τιμή του XCP. Αν λοιπόν με βάση τα σημερινά δεδομένα όλο το marketcap του ΧCP είναι $8,5 mil και πιστεύουν ότι μετά από τη περίοδο του funding το market cap του Greekcoin θα είναι μεγαλύτερο από το 90% του market cap του Counterparty θα επενδύσουν στέλνοντας funding διότι την ημέρα που θα τους διανεμηθούν τα Greekcoins τους θα μπορούν να τα πουλήσουν βγάζοντας κέρδος. Πολλοί θα κάνουν speculate κάτι τέτοιο και μπορεί να πουλήσουν κατευθείαν. Πολλοί όμως μπορεί να τα κρατήσουν και να μη πουλήσουν κατευθείαν διότι για πρώτη φορά δημιουργείται κάτι τέτοιο, δίκαιο και μπορούν να πιστέψουν στη προοπτική του νομίσματος και να μη το καταστρέψουν...

Στο τέλος της περιόδου εάν δεν έχει μαζευτεί το συνολικό ποσό που χρειάζεται για να εκπληρωθεί το συμβόλαιο στο Counterparty με κάποιο τρόπο επιστρέφεται το Funding στους χρήστες και τελειώνει εκεί η ιστορία. Αυτό μπορεί να είναι και κοτσάνα τώρα που είπα αλλά anyway...

Εάν όμως μαζευτεί το ποσό ώστε να αγοραστούν τα Greekcoins, μοιράζονται τα Greekcoins στους επενδυτές ανάλογα με τα Greekcoins τους και αρχίζει το πάρτυ!! Θα έχουμε δημιουργήσει κάτι που δε θα χει ξαναγίνει:

Θα έχουμε δημιουργήσει μια σχέση μεταξύ δύο communities. To counterparty και τα Bitshares.
Θα έχουμε δημιουργήσει ένα Country coin για τη χώρα μας που στη πραγματικότητα δεν θα έχει καμία σχεση με mining, bumps and dumps. Θα έχει δημιουργηθεί με το funding και το support του cryptocommunity επειδή θα υπάρχει transparency του συμβολαίου μέσω Counterparty.
Θα είναι ένα δίκαιο νόμισμα. Μόνο το 10% θα διανεμηθεί στους Έλληνες πολίτες και η διανομή του στη πραγματικότητα θα ειναι ένα δώρο στους Ελληνες από όλο το cryprocommunity.

Αλλη εναλλακτική που θα έχει mining θα ήταν ένα μοντέλο όπου υπάρχει 0% premining αλλά για κάθε 1 greekcoin που γίνεται mined, το 10% του νομίσματος αυτομάτως πάει με κάποιο τρόπο σε κάποιο Faucet και όταν ολοκληρωθεί το mining κάθε Ελληνας παει και κάνει claim το νομισμά του από το Faucet.

Και στα δύο μοντέλα mining ή με συμβόλαιο Counterparty και DAC μετά από μια περίοδο ότι νόμισμα δε γίνει claimed, θα μετατραπεί στην ισοτιμία της συγκεκριμένης ημέρας και το ποσό θα πάει σε κάποιο Ελληνικό charity!

Μακάρι να μπορούσαμε να τρέξουμε κάτι τέτοιο. Μη βιαστείτε να βγάλετε κάτι για τις 25/03. Ας κάνουμε κάτι σωστά. Ας φτιάξουμε ένα δικαιο νόμισμα που δε θα είναι κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Μπουχτήσαμε με αυτά! Ας κάνουμε κάτι πραγματικά καλό για τη χώρα μας και ας μη βγάλουμε λευτά. Εν ανάγκη ας δώσουμε κιόλας από τη τσέπη μας. Αρκει να είναι δίκαιο και όχι κάποιο scam...

Πείτε μου τι πιστεύετε για το παραπάνω παραλήρημα μου και αν μπορούμε να οργανωθούμε να τα πούμε από κοντά
   

 






newbie
Activity: 39
Merit: 0
Πραγματικά είναι πολύ συγκινητικό να βλέπω ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν μια κατάσταση και είχαν προσπαθήσει με την σειρά τους να πραγματοποιήσουν ένα όραμα, το δικό τους όραμα, που είναι και το κοινό όραμα όλων μας!

Φυσικά και η όποια βοήθεια είναι πραγματικά πολύτιμη, ιδιαίτερα από ανθρώπους με την σωστή κατάρτιση! Το όνομα που είχες σκεφτεί φίλε xtapodi, (drachmacoin) είναι μια πρόταση που έχει πέσει στο τραπέζι των υποψήφιων ονομάτων! Βλέπεις τελικά ότι όταν πολλά μυαλά σκέφτονται κάτι για το κοινό καλό στο τέλος το όραμα παίρνει σάρκα και οστά!

Έχω προσπαθήσει να έρθω σε επαφή με κάποια ονόματα του χώρου που δεν θα ήθελα να αποκαλύψω τα ονόματά τους, ακόμη και αν βοηθήσουν το εγχείρημα λόγο της θέσης τους, εκτός αν επιθυμούν οι ίδιοι να το κάνουν. Αν υπάρξει κάποια συνεργασία μαζί τους θα ήταν το ιδανικό.

Ο λόγος που έχει γίνει ανοιχτή έγκληση για βοήθεια, είναι ακριβός αυτό, του ότι δεν θέλουμε κάτι να ξεκινήσει στραβά και να ειπωθούν οποιαδήποτε αρνητικά σχόλια για την Ελλάδα. Οι κινήσεις πρέπει να είναι σωστές και μεθοδευμένες. Γι 'αυτό το λόγο και θέλουμε να φτιάξουμε ένα σωστό team.  

Δεν θέλουμε να συμβεί ότι συμβαίνει και στα άλλα country-coins, δηλαδή απότομη άνοδο στην αρχή και απότομη κάθοδο στη συνέχεια και εκεί έρχεσαι εσύ mauromixalaki ως οικονομολόγος να μας βοηθήσεις με τις γνώσεις σου για να πετύχουμε όσο μπορούμε μια σταθερή αξία σε σχέση με το βάθος χρόνου.

Ακόμη και ο φίλος mhtsarasss με τις λογιστικές στου γνώσεις θα παίξει σημαντικό ρόλο στο κομμάτι του αντικειμένου του. Η ομάδα του μελλοντικού Ελληνικού νομίσματος ξεκινά τα πρώτα της βήματα!

Το Aprhrodite-coin είναι καθαρά Κύπριο νόμισμα φτιαγμένο κατά κύριο λόγο από Κύπριους. Έχουν κάνει μια φοβερή δουλειά που πρέπει να παραδειγματιστούμε από τους φίλους μας.Είχαν το θάρρος και την τόλμη να το πραγματοποιήσουν και ενώθηκαν για το κοινό καλό της πατρίδας τους.

Για τα υπόλοιπα country-coins δεν γνωρίζω τι ακριβός συμβαίνει και δεν νομίζω να με ενδιαφέρει να σπαταλήσω άλλο το χρόνο μου σε μη ουσιαστικά πράγματα. Τώρα κάνουμε focous στο δικό μας θέμα. Του ότι το Greececoin έκανε πρώτο την εμφάνισή του, δεν είναι απαραίτητα κακό. Αν σκεφτείτε θα καταλάβετε το γιατί!

Το σίγουρο είναι ότι χρειαζόμαστε κάποιον developer για το λόγο έχουμε μόνο ένα φίλο και δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση να τον ξεζουμίσουμε. Οι άνθρωποι έχουν και προσωπικές στιγμές που θέλουν να ζήσουν. Χρειάζονται άνθρωποι με εμπειρία στον χώρο για να μπορέσουμε να γλυτώσουμε χρόνο από τυχών λάθη που μπορεί να προκύψουν στην πορεία του project.

Θα ήθελα όποιος από εσάς έχει εμπλακεί σε κάποιο παρόμοιο εγχείρημα, δηλαδή στο στήσιμο κάποιου νομίσματος να έρθει σε προσωπική επαφή μαζί μου για κάποιες διευκρινήσεις καθώς επίσης και κάποιο φίλο με γνώσεις αρθρογράφου για την σωστή σύνταξη κειμένων που θα αναρτηθούν στο πρώτο site που θέλουμε να ανεβάσουμε για να γνωστοποιήσουμε το όλο εγχείρημα. Όπως είχα προαναφέρει, έχουμε στόχο να ανεβάσουμε το site αυτό στις 25 Μαρτίου και θα πετύχει ΜΟΝΟ αν όλοι μαζί βάλουμε ένα χεράκι.

Ας δείξουμε σε όλους ότι το Ελληνικό πνεύμα είναι ακόμη ζωντανό και ότι μπορούμε να κάνουμε την διαφορά!

Καλημέρα σε όλους σας!
newbie
Activity: 26
Merit: 0
O λόγος που ποσταρα το λινκ δεν ειναι επειδη στηριζω το συγκεκριμενο νομισμα αλλα για να το δειτε. δεν γνωριζα για το συγκεκριμενο νομισμα οτι δεν εχει δημιουργηθει απο ελληνες. προσωπικα αν ανατρεξετε και σε παλαιωτερα ποστς μου θα δειτε πως ειχα σκοπο να δημιουργησω ενα εθνικο νομισμα αλλα δεν βρηκα αρκετους να το στηριξουν. ειχα κατοχυρωσει μεχρι και domain drachmacoin.org. ειχα επισης την ιδεα για δημοκρατικο ψηφισμα οσον αφορα το ονομα. καλη επιτυχια παιδια. απο μενα αν θελετε κατι ευχαριστως. ειμαι μελος της κοινοτητας bitcoin press center και εχω μεχρι και επαφες στο coindesk. αν μπορω να βοηθησω καπως ευχαριστως. https://bitcoinpresscenter.org/presscontact/george-zervos
full member
Activity: 135
Merit: 100
Παιδες καλημέρα... Σε αυτό που προσπαθείτε να κάνετε είμαι μέσα. Οπως μπορώ να βοηθήσω... Από προγραμματισμό δεν έχω ιδέα. Με οικονομικά ασχολούμαι.
Aπό καιρό σκεύτομαι μα καλά κανένας Ελληνας δεν ασχολείται με Bitcoins??? Θέλω πολύ να δω ένα Ελληνικό crypto...
Τελικά το Greece coin δεν είναι Ελληνικό? Και το Aprhrodite και αυτό μούφα? Διοτί απ' ότι κατάλαβα και το Spain και το PLNC και αυτά μούφες είναι...
Αν είναι να κάνουμε κάτι Ελληνικό ας το κάνουμε καλά. Μη ξεφτιλιστούμε πάλι παγκοσμίως...

Οπουδήποτε μπορώ να βοηθήσω ενημερώστε...
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Το pre mine δεν έχει κανονιστεί ακόμη για τον απλούστατο λόγο του ότι θα το αποφασίσουμε όλοι μαζί μόλις είναι έτοιμη αυτή η στιγμή. Θέλουμε να υπάρχει δημοκρατική αρχή σε όλο το φάσμα. Ακόμη και η ονομασία του νομίσματος θα γίνει με ψηφοφορία.

Δεν χρειάζεται να γίνονται σπασμωδικές κινήσεις επειδή βγαίνει ένα άλλο νόμισμα με ελληνική ονομασία(που ΔΕΝ είναι ελληνικό). Ο χρόνος θα δείξει και ο κόσμος θα επιλέξει.

Όταν σκέφτεσαι και εστιάζεις το πρόβλημα, που στην παρούσα φάση είναι το πως ο απλώς άνθρωπος θα μπορέσει να κατανοήσει την χρήση των κρυπτονομισμάτων και καταφέρεις να το πετύχεις αυτό, τότε έχεις κερδίσει το μεγαλύτερο στοίχημα. Αυτό είναι η δουλειά του τομέα marketing που έχουμε φτιάξει. Πρέπει το προϊόν, όποιο και αν είναι αυτό, να είναι απλό, κατανοητό και άμεσα αξιοποιήσιμο από τον καθένα.

Πίστεψέ με, στον τομέα του Marketing υπάρχουν άνθρωποι στην ομάδα μας, ηγέτες τους είδους, που μπορούν με επιτυχία να εξαπλώσουν μια νέα ιδέα στα πέρατα της γης. Η σταδιοδρομία τους και οι επιτυχίες τους έχουν αποδείξει το τι μπορούν να καταφέρουν.

 

Ακριβώς αυτό που είπε ο Vasilis. Τα πάντα είναι ανοιχτά και ελεύθερα, και το όλο πράγμα θα λειτουργει με απόλυτη διαφάνεια.
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Σας ευχαριστώ πραγματικά παιδιά.

Θα ήθελα να μου στείλετε τα skyname σας να σας κάνω add στην ομάδα και να δείτε πως λειτουργούμε.
Αν δεν σας κάνει είστε ελεύθεροι να φύγετε.
Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός.

Ας αφήσουμε λοιπών τα λόγια, να τα προσπεράσουν οι πράξεις μας!
sr. member
Activity: 434
Merit: 250
Οπως είπε και o Mitsaras το premine δεν πρέπει να είναι μεγάλο.Πράγματι  ο Ελληνας θέλει το δικό του νόμισμα και σίγουρα αν διαφημιστεί και διαδοθεί στα social media θα έχει απήχηση.Επειδή η διαφάνεια είναι μεγάλη κουβέντα και στην Ελλάδα την έχουμε ξεχάσει πρέπει να υπάρχει παντού σε όλα τα επίπεδα ώστε να υπάρχει εμπιστοσύνη και απο τους devs τους miners αλλα και απο τον απλό κόσμο.Νομίζω πως αρκετοί θα θέλουν να βοηθήσουν και μέσα σε αυτούς και εγω αρκεί να είναι κάτι αξιόλογο!!!!!
sr. member
Activity: 574
Merit: 250
Για πόσο premine μιλάμε στο νόμισμα που θα κάνουμε;
Αν είναι σε ποσοστά 50% όπως είναι της μόδας τώρα τελευταία, ξεχάστε το καλύτερα.
Λογικό είναι να υπάρχει κάποιο premine, αλλά τέτοια ποσοστά είναι στην καλύτερη περίπτωση αστεία.

Πάντως ο απλός κόσμος που δεν ξέρει από bitcoin και cryptocurrencies ενδιαφέρεται για ένα νόμισμα που δεν θα εξαρτάτε από τις τράπεζες. Ένα καλό παράδειγμα είναι το Τ.Ε.Μ που χρησιμοποιήθηκε στην Μαγνησία. Απέτυχε βέβαια, γιατί βασιζόταν σε πολύ λάθος στρατηγική και διαχείριση χρήματος, αλλά αρκετά μαγαζιά το δεχόταν σαν μέσο πληρωμής. Βέβαια βοήθησε σε αυτό και η διαφήμιση/προώθηση που έπεσε.

Που θέλω να καταλήξω; Ότι η θέληση του κόσμου των Ελλήνων να ξεφύγει από τις τράπεζες και να πάει σε ένα δικό του νόμισμα υπάρχει και μάλιστα πολύ δυνατή. Δεν αναφέρομαι στους γνώστες των cryptocurrencies και στους computer nerds. Αναφέρομαι στον απλό κόσμο που το μόνο που ξέρει από υπολογιστές είναι να μπαίνει στο FB και δεν έχει ακούσει ποτέ του για το Bitcoin.
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Το pre mine δεν έχει κανονιστεί ακόμη για τον απλούστατο λόγο του ότι θα το αποφασίσουμε όλοι μαζί μόλις είναι έτοιμη αυτή η στιγμή. Θέλουμε να υπάρχει δημοκρατική αρχή σε όλο το φάσμα. Ακόμη και η ονομασία του νομίσματος θα γίνει με ψηφοφορία.

Δεν χρειάζεται να γίνονται σπασμωδικές κινήσεις επειδή βγαίνει ένα άλλο νόμισμα με ελληνική ονομασία(που ΔΕΝ είναι ελληνικό). Ο χρόνος θα δείξει και ο κόσμος θα επιλέξει.

Όταν σκέφτεσαι και εστιάζεις το πρόβλημα, που στην παρούσα φάση είναι το πως ο απλώς άνθρωπος θα μπορέσει να κατανοήσει την χρήση των κρυπτονομισμάτων και καταφέρεις να το πετύχεις αυτό, τότε έχεις κερδίσει το μεγαλύτερο στοίχημα. Αυτό είναι η δουλειά του τομέα marketing που έχουμε φτιάξει. Πρέπει το προϊόν, όποιο και αν είναι αυτό, να είναι απλό, κατανοητό και άμεσα αξιοποιήσιμο από τον καθένα.

Πίστεψέ με, στον τομέα του Marketing υπάρχουν άνθρωποι στην ομάδα μας, ηγέτες τους είδους, που μπορούν με επιτυχία να εξαπλώσουν μια νέα ιδέα στα πέρατα της γης. Η σταδιοδρομία τους και οι επιτυχίες τους έχουν αποδείξει το τι μπορούν να καταφέρουν.

 
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Καλή σου μέρα φίλε μου.
 
Το Greececoin δεν είναι Ελληνικό νόμισμα.
Δεν είναι φτιαγμένο από Έλληνες άρα δεν έχει μέσα του το Ελληνικό πνεύμα και ψυχή.

Λόγο του η χώρα μας περνάει κρίση, κάποιοι κερδοσκόποι εκμεταλλεύονται την κατάσταση αυτή και προσπαθούν αρπάξουν την ευκαιρία και να φτιάξουν πρώτοι το νόμισμα αυτό κατοχυρώνοντας έτσι το όνομα.

Θα σου πω κάτι απλό και θα το καταλάβεις.

Ένα μέλος του team που φτιάχνουμε, ήρθε πριν λίγες μέρες σε επαφή μαζί τους, ζητώντας κάποια στοιχεία για το νόμισμα αυτό.
Οι ερωτήσεις που έκανε ήταν απλές. Μία που θέλω να αναφέρω και είναι η κυριότερη είναι η εξής:

Ζήτησε πολύ απλά να μάθει με ποιο τρόπο θα δώσουν δωρεάν τα νομίσματα που αντιστοιχούν δωρεάν στον ελληνικό λαό. Η απάντησή τους ήταν με την ID σας. Αυτό που κατάλαβε στην συνέχεια της κουβέντας το μέλος που ήρθε σε επικοινωνία μαζί τους ήταν ότι δεν γνώριζαν καν ποιος είναι ο αριθμός της ΑΤ και που μπορούνε να τον διαβάσουν. Κάπου εκεί άλλαξαν και το ύφος τους και έγιναν απότομοι και διέκοψαν στην συνέχει την συνομιλία.


Η δικές μου ερωτήσεις είναι οι εξής:

Θα εμπιστευόσουν ποτέ να στείλεις προσωπικά στοιχεία, δικά σου, σε κάποιους που δεν έχουν την υπομονή να σου εξηγήσουν και να σε κατατοπίσουν για ένα τόσο λεπτό θέμα όπως είναι τα προσωπικά δεδομένα σου;

Θα εμπιστευόσουν εσύ τα προσωπικά σου δεδομένα να σταλούν σε κάποιους ανθρώπους που δεν τους ξέρεις, δεν τους έχεις δει ποτέ και δεν μιλάνε καν την γλώσσα μας, δεν γνωρίζουν ποια είναι η Ελλάδα παρά μόνο στον χάρτη και στο βιβλία ιστορίας, που έχουν μάθει ότι έχουν δει από το Discovery channel και το πιθανότερο δεν έχουν ζήσει ποτέ κάτω από τον γαλάζιο μας ουρανό;

Φυσικά μπορείς να πεις και εσύ με την σειρά σου, φίλε μου ούτε εσένα σε ξέρω γιατί να σε εμπιστευτώ;

Για τον απλούστατο λόγο του ότι από τα πρώτα μου post έδωσα ανοιχτά το ονοματεπώνυμό μου και το skype μου σε όλους.
Ότι η ομάδα που απαρτίζετε στο όλο εγχείρημα που προσπαθούμε να πραγματοποιήσουμε είμαστε Έλληνες και τα στοιχεία μας θα είναι ανοιχτά προς όλους. Θέλουμε να υπάρχει διαφάνεια σε όλο το εύρος του project και διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή σε όλους.

Από την άλλη, θα βοηθούσες να αναπτυχθεί ένα νόμισμα που καθόλα Ελληνικό μόνο δεν είναι;

Πόσοι Έλληνες αυτοί τη στιγμή είναι ενεργοί με τα κρυπτονομίσματα ούτως ώστε να γνωρίζουν την κατάσταση και να ζητήσουν τα νομίσματα που τους αναλογούν; Δηλαδή τα pre mining coins που θα διαθέσουν για μοίρασμα σε εμάς, τους Έλληνες είναι ένας μεγάλος αριθμός. Δεν θα δοθούν όλα λόγο του ότι η αγορά του κρυπτονομίσματος δεν είναι ακόμη γνωστή στην Ελλάδα. Άρα κατ επέκταση θα κρατήσουν οι developers τα νομίσματα που δεν θα μοιραστούν και θα είναι κερδισμένοι και από εκεί.

Σε αντίθεση με αυτό, εμείς έχουμε σκοπό, τα pre mining coins που θα δημιουργήσουμε, να είναι ανοιχτά και διαθέσιμα στον ελληνικό κοινό έως ότου εξαντληθούν ΟΛΑ! Όποτε εξαντληθούν, όσο χρόνο και ας πάρει!

Άρα μπορείς να κάνεις την σύγκριση τώρα και επίσης να θέσεις ερωτήματα που με χαρά θα απαντήσω.

Αλλά έχω και εγώ να κάνω μία ερώτηση.

Γιατί λοιπών να στηρίξω εγώ το Greececoin;

Ευχαριστώ.
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Πόλυ ενδιαφέρον φαίνετε φίλε μου, σου έχω στείλει PM
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Καλη αρχη !! Ειμαι μεσα!
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Εδώ είναι η συνέχεια από το topic " https://bitcointalksearch.org/topic/developer-514629 "

Πραγματικά θα θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε όλους όσους ήρθατε σε επαφή μαζί μας, τόσο από το topic όσο και στα πμ.

Βλέπουμε ότι υπάρχει θέληση και πίστη από πολύ περισσότερους ανθρώπους από ότι περίμεναμε και η ανταπόκριση ήταν άμεση.

Θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι υπάρχει πλήρης διαφάνεια σε όλο το εγχείρημα και όποιος επιθυμεί μπορεί να ρωτήσει ότι θέλει ανοιχτά.

Το θέμα είναι ότι από την στιγμή που ξεκίνησαν να γίνονται τα βήματα και άνθρωποι αποφάσισαν να δαπανήσουν χρόνο θα ήταν ευχής έργο να γίνουν όλα σωστά. Αυτό βέβαια θα γίνει με σωστή στρατηγική και μεθοδευμένη καθοδήγηση από ανθρώπους με εμπειρία στον χώρο. Στην συλλογική και ομαδική εργασία των τομέων που θα δημιουργηθούν και από την σοβαρότητα που θα δούμε και θα δώσουμε στο όλο πλάνο.

Καθώς περνάνε οι μέρες, όλο και περισσότεροι φίλοι του κρυπτονομίσματος κάνουν την εμφάνισή τους καθημερινά θέλοντας να δώσουν μια χείρα βοήθειας για να γίνει πράξη αυτό το όνειρο! Όλοι παίζουν έναν καταλυτικό ρόλο σε όλο το εγχείρημα!

Σας καλωσορίζουμε σε μια νέα εποχή που ξεκινά και την αναγέννηση του Πρώτου Δημοκρατικού Νομίσματος με ελληνική προέλευση.

Θα παρακαλούσαμε οι απόψεις σας να είναι σοβαρές, βάσιμες και τεκμηριωμένες όσο γίνετε.
Ας κρατήσουμε ένα επίπεδο όσο σοβαρό είναι το εγχείρημα που θέλουμε να πραγματοποιήσουμε!

Αν μπορείτε να βοηθήσετε και εσείς κάπου, αυτή είναι μια γρήγορη λίστα.

1. Brainstorming/ιδέες (όλοι μπορούν να βοηθήσουν)
2. Απόφαση για τα τεχνικά και τρόπο εξάπλωσης του νομίσματος (όλοι μπορούν να βοηθήσουν)
3. Προγραμματισμός του νομίσματος (προγραμματιστές/developers)
4. Web site  του νομίσματος (web developers/designers/writers/content creators)
5. Web promotion, facebook, twitter, forum posters etc (web marketers ή απλούς χρήστες που είναι γνώστες της κάθε πλατφόρμας)
6. Γραφιστικά για online/offline προωθήσεων και λογότυπο (γραφίστες)
7. Offline promotion/ενημέρωση κόσμου και επιχειρήσεων, βοήθεια υιοθέτησης από επιχειρήσεις
(απλοί χρήστες, παρουσιάση σε events, ενημέρωση/εκμάθηση επιχειρήσεων για την χρήση του)
8. Προώθηση του νομίσματος σε ελληνικούς φορείς και ίσως στην κυβέρνηση (λογιστές/τραπεζίτες/πολιτικούς)

Φυσικά θα πείτε ότι για όλα αυτά πως θα πληρωθεί κάποιος που θα ασχοληθεί και εδώ πρέπει να πάρουμε αποφάσεις

α) Donations (μοίρασμα μεταξύ αυτών που βοηθούν)
β) Bounties συγκεκριμένο ποσό για ολοκλήρωση συγκεκριμένης δουλειάς
γ) IPO (επιχειρήσεις/ιδιώτες που θέλουν μεγαλύτερο μερίδιο των νομισμάτων με αντάλλαγμα οικονομική ενίσχυση)
δ) Ποσοστό του premine να μείνει στα χέρια όσων ασχοληθούν
ε) Αναγνωρισιμότητα και ευκαιρίες που θα παρουσιαστούν κατά την προσπάθεια ή μετά το πέρας της θα είναι αρκετές.

Ψηφίστε εδώ τι χαρακτηριστικά θα θέλατε να έχει το νέο ηλεκτρονικό νόμισμα της Ελλάδος
https://docs.google.com/forms/d/1bAZrnPYRZDF_zqEEZn5NJpDj7hb-ubx9b06cwM6yFr8/viewform

Δώστε μας κάποια στοιχεία αν εσείς το επιθυμείτε για εσάς στο παραπάνω ερωτηματολόγιο, ούτως ώστε να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε μαζί σας όταν οργανωθούν οι ομάδες εργασίας.

Σας ευχαριστούμε.

Community of Greece
Pages:
Jump to: