Pages:
Author

Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα - page 5. (Read 12629 times)

newbie
Activity: 8
Merit: 0
Έχω ξεκινήσει ένα κλώνο του Darkcoin που χρησιμοποιεί τον αλγόριθμο X11.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε μια πολύ μικρή premine (5% -10%), αλλά την ίδια στιγμή πιστεύω ότι πρέπει να περιμένουμε να δούμε πώς άλλα εθνικά νομίσματα, όπως Auroracoin, πανε.

Αυτό είναι ένα σοβαρό έργο και δεν πρέπει να βιαστούμε.

Μήπως σας αρέσει το όνομα Kρυπτοδραχμές? kDrachma?
sr. member
Activity: 250
Merit: 250
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Ερώτηση: Έχει κατοχυρώσει κάποιος απο εμάς το domain edrachma.gr ?
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Συμφωνώ με τον giorgosK σε όσα λέει.

από την πλευρά μου μπορώ να βοηθήσω -όσο μπορώ- στη διάδοση μέσω social media και πιθανότατα σε ελληνικά ειδησεογραφικά sites & blogs.
sr. member
Activity: 478
Merit: 253
Πολλές ερωτήσεις από εχθές που μπήκα τελευταία

μερικές προσωπικές παρατηρήσεις πρώτα
- εγώ είμαι προγραμματιστής αλλα περισσότερο ασχολούμαι με web development/design οπότε οποιος έχει ασχοληθεί περισσότερο με bitcoin/altcoin ας προσφερθεί να μας εξηγήσει/καθοδηγήσει στον τομέα αυτό (σε τεχνικά θέματα)
- έχω αναλάβει άτυπα να στήσω ένα collaboration space - drupal open atrium το οποίο θα είναι πολύ σύντομα έτοιμο, οποιος ξέρει το OA2 μπορεί να βοηθήσε και σε αυτο το κομμάτι, αν υπάρχει κάτι που ίσως προτιμάτε περισσότερο και υπάρχει κάποιος που να το στήσει τότε να σταματήσω την υλοποίηση
- το greececoin δεν νομίζω ότι είναι scam παρόλα αυτά έχει φτιαχτεί μόνο για να οφελείσει τον developer οπότε ότι απάντησει θα κάνει τον καθένα να το προωθήση είναι προς όφελος του
- αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι όσες πληροφορίες και να δώσουμε στους developers to Greececoin θα μπορέσουν να πετύχουν αυτο για το οποίο συζητάμε εδώ
- ακόμα και το auroracoin φτιάχτηκε από ανθρωπο που δεν ήταν κάν στην ισλανδιά (νομίζω ότι ήταν μεξικάνος) αλλά και πάλι οι προθέσεις του δεν νομίζω ότι ήταν για να βοηθήσει τον ισλανδικο λαό (παρόλο που φαίνεται πως το airdrop ήταν αληθινό)
- δεν θα ήθελα να πατήσουμε πάνω σε κάνενα νόμισμα ή άλλη διαδικασία (DAC) γιατί πάντα θα υπάρχει η πιθανότατα να αποτύχουν και να πάρουν και το δικό μας μαζί τους
- είμαι ανοιχτός να δώσουμε όλοι τα πραγματικά μας ονόματα αλλά στο collaboration space που δεν θα είναι σε κοινή θέα


και μερικές γενικές
- όλοι όσοι θέλουν να βοηθήσουν είναι ευπρόσδεκτοι και υπάρχει δουλειά για όλους
- τα κίνητρα είναι γενικά αγνά θέλω να πιστεύω αλλά με κάποιο τρόπο όσοι βοηθήσουν θα ανταμειφθούν αλλά θα το δούμε στην πορεία
- αρχηγός δεν υπάρχει εδώ μεσα αν και ο βασίλης έχει δείξει τον μεγαλύτερο ζήλο και θα μπορούσε να θεωρηθεί ως συντονιστής
- χρειαζόμαστε σίγουρα ένα coin developer
- το greececoin ίσως ήταν το κίνητρο να μας φέρει σε αυτό εδώ το thread (ίσως και κάποιοι να έχουμε κάνει mine ;-))
- η ψηφοφορία θα γίνει από νέου στο καινούριο σαιτ που ετοιμάζω και θα είναι πιο ευέλικτη και χρήσιμη
- αν κάνουμε γνωστές τις προθέσεις μας (με social media/website etc) ίσως και άλλοι ενδιαφερθούν και η ιδέα ίσως εξαπλωθεί αβίαστα και χωρίς πολύ προσπάθεια, αλλά εκτός αυτού μπορούμε να κερδίσουμε και άλλους που θέλουν να βοηθήσουν


 ΥΓ. υπήρχε ένας έλληνας μέσα στο thread του greececoin που έιπε πως έχει δουλέψει πάνω στο doge coin και ήταν διατεθειμένος αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρει για αυτή μας την προσπάθεια, αν είναι ανάμεσα μας ας μιλήσει η αν κάποιος τον ξέρει ας του μιλήσει. (θα ψάξω να τον βρω - τον βρήκα και έστειλα μύνημα)
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Εδω ο Αντωνοπουλος μιλαει για το τροπο φορολογισης του btc. Παρτε μια ιδεα...

https://www.youtube.com/watch?v=Uc5rar0GhIM
full member
Activity: 135
Merit: 100
Μπορεί να είναι άσχετο αλλά μήπως θα μπορούσε να πατήσει πάνω σε κάτι τέτοιο?

http://maidsafe.net/

Γενικά θα επαναλάβω για τελευταία φορά γιατί θα αρχίσω να γίνομαι γραφικός ότι πιστεύω ότι πρέπει να γίνει με μορφή DAC και να συνδεθούμε με PTS, Ιnvictus και Bitshares αν αυτό γίνεται φυσικά ...
newbie
Activity: 28
Merit: 0
Και πάνω σε αυτό μια ερώτηση. Οι βεβαιώσεις Οικογενειακής Μερίδας -Κατάστασης (οι όπως λέγονται τελος πάντων) που μπορεί κάποιος να ζητήσει στα δημαρχεία κεπ κλπ. νομίζω πως δεν αναγράφουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα έτσι δεν είναι; Μόνο ονόματα και αρ. Οικογενειακής Μερίδας. Αυτό θα μας αρκούσε σαν βεβαίωση για το airdrop?
newbie
Activity: 28
Merit: 0
Βασίλη το πμ το έστειλα πριν σας ανακαλύψω, 3 μέρες πριν όταν άρχισα να κάνω mine το Greececoin. Χθές απάντησε σήμερα το είδα.  Wink

Πως; Απλά και εύκολα. Αντί να δώσουν 12,800,000 coins σε 4,000,000 άτομα, θα δώσουν τα νομίσματα σε οικογένειες. Άρα αντί να μετράνε σε άτομα θα μετράνε σε οικογένειες, δηλαδή μια οικογένεια κατά μέσο αποτελείτε από 4 μέλη. Άρα έχουμε 4,000,000 Χ 4 (μέλη/οικογ.)= 16,000,000 άτομα!!! Θα βγούνε και ήρωες από πάνω! Θα κάνουν promote αυτό και ου α λα! Μας βλέπω να τους κάνουμε και εθνικούς ήρωες στο τέλος!

Βασίλη αν μας αρέσει αυτό που του έγραψα απλά το υιοθετούμε και εδώ. Δεν του πούλησα δα και τα δικαιώματα. Grin
Αλλά ο στόχος της πρότασης ήταν να αφήσει εκτός τις εταιρείες (που δεν βλέπω τον λόγο να βοηθηθούν κυρίως οι μεγάλες αλυσίδες) και να μοιραστεί το φόρτο του airdrop απο "ανα άτομο" σε "ανα οικογένεια", φέρνοντας το στόχο λίγο πιο κοντα.  

Εννοείται οτι είμαι 1000% με την Έλληνική Ομάδα. Και μάλιστα οταν καταλήξουμε σε Ομάδα κλπ , θα ήθελα να πάψουμε να είμαστε ανώνυμοι... Αν δεν υπάρχει αντίρρηση βέβαια. Προσωπικά έχω δώσει τα πραγματικά μου στοιχεία απο το πρώτο ποστ αρκεί κάποιος να επισκεφτεί το φόρουμ που ανέφερα. Είμαι ο δημιουργός αυτής της κοινότητας και εκεί είμαστε όλοι μια μεγάλη οικογένεια έχοντας αφήσει χρόνια πριν την ανωνυμία εκτός.

 


newbie
Activity: 39
Merit: 0
Ρε παιδες ο dev του greececoin μου απάντησε, του άρεσε η ιδέα μου για airdrops ανα οικογενειακή μερίδα γιατι θα μειώσει το φόρτο σε μεγάλο βαθμό, και θέλει να τον βοηθήσω με τα airdrops. Μήπως δεν είναι εντελώς scam τελικα;

Δεν είπε κανείς ότι scam. Απλά ότι είναι ξένοι και απλώνουν χέρι στην ελληνική αγορά. Ακόμη και εκεί οι ξένοι θα κάνουν κουμάντο; Για σκέψου το Wink

Από την άλλη δίνοντάς του τροφή για σκέψη αδυνατίζεις το δικό μας εγχείρημα. Εδώ προσπαθούμε να στίσουμε κάτι μοναδικό, όχι να δυναμώσουμε τους άλλους.
Είναι λογικό να τους άρεσε η ιδέα γιατί έτσι θα προμοτάρουν ότι βοηθήσανε ακόμα περισσότερο κόσμο. Δηλαδή πλασματικά νούμερα.

Πως; Απλά και εύκολα. Αντί να δώσουν 12,800,000 coins σε 4,000,000 άτομα, θα δώσουν τα νομίσματα σε οικογένειες. Άρα αντί να μετράνε σε άτομα θα μετράνε σε οικογένειες, δηλαδή μια οικογένεια κατά μέσο αποτελείτε από 4 μέλη. Άρα έχουμε 4,000,000 Χ 4 (μέλη/οικογ.)= 16,000,000 άτομα!!! Θα βγούνε και ήρωες από πάνω! Θα κάνουν promote αυτό και ου α λα! Μας βλέπω να τους κάνουμε και εθνικούς ήρωες στο τέλος!
 

@napoleon2121 ευχαριστώ για το πμ! Φυσικά και θα χρειαστούμε την βοήθειά σου! Όλοι οι καλοί χωράνε και όλοι παίζουν ένα ρόλο εδώ πέρα.
newbie
Activity: 28
Merit: 0
Ρε παιδες ο dev του greececoin μου απάντησε, του άρεσε η ιδέα μου για airdrops ανα οικογενειακή μερίδα γιατι θα μειώσει το φόρτο σε μεγάλο βαθμό, και θέλει να τον βοηθήσω με τα airdrops. Μήπως δεν είναι εντελώς scam τελικα;
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Και ακόμα καλύτερα,  αφού έχουμε τους web developers /web designers θα μπορούσαμε να φτιαχναμε και το δικό μας localbitcoins (το αντίστοιχο για το coin μας). Επειδή θα είναι δύσκολο για κάποιον ο οποίος δεν έχει εμπειρία από crypto και να χρησιμοποιησει ανταλλακτηριο και επειδή θα αργούν τα εμβάσματα να εμφανιστούν στο account του, τότε βρίσκοντας καποιον στην περιοχή του πού θα πουλάει greekcoins, η όλη διαδικασία γίνετε πολύ πιο ευκολη! Και το όλο πλάνο ώστε να αγοράζει ο κόσμος ψωμί /γάλα με coins είναι πλέον εφικτό. Γιατί άμα του τελείωναν τα coin που είχε από το airdrop, πώς θα αγόραζε άλλα;
Wink
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Develop new coin starting from ?

Αυτο που σίγουρα όμως θα ενδιαφέρει όλο τον κόσμο θα είναι κατα πόσο θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει στην καθημερινότητα του. Εάν απλά του προσφέρουμε ένα νόμισμα το οποίο δεν θα ξέρει πως να χρησιμοποιήσει - και για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να απευθύνετε σε τυχόν τυχοδιώκτες ή για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να το αλλάξει σε EURO η προσπάθεια θα αποτύχει.

  Εγώ αυτό που βλέπω σαν πραγματικά καινοτόμο στο όλο εγχείρημα είναι η λύση για το πως θα μπορούσε ένας απλός άνθρωπος να πάρει τα crypto του και να πάει στο φούρνο να αγοράσει ψωμι, ή στο super market να κάνει τα ψώνια του. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πείσουμε πολλά ελληνικά ηλεκτρονικά καταστηματα (eshop) να δέχονται το edraxma  αλλά το πρόβλημα των περισσοτέρων σίγουρα δεν είναι το πως θα αγοράσουν gadgetάκια απο το internet. Πιστεύω οτι θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό για αν βρεθεί λύση η όλη προσπάθεια είμαι βέβαιος πως θε στεφθεί με απόλυτη επιτυχία. Αυτό και το Airdrop.  
  

Αυτό ακριβός εννοούσα όταν έλεγα ότι είναι δύσκολή η δικτύωσή του. Όπως είχα πει και σε άλλο μου post εκεί είναι το μεγάλο μας στοίχημα! Πρέπει να γίνει τόσο απλό, όσο το να βγάζεις το πορτοφόλι για να πληρώσεις. Αυτόν τον γρίφο αν τον λύσουμε έχουμε πετύχει κατά ένα μεγάλο ποσοστό. Με QR scanners τερματικά στις επιχειρήσεις, με το πρόγραμμα για smartphones και ένα όμορφο και απλό πλασάρισμα από δικτυωτές στην Ελλάδα ίσος μπορέσουμε να πετύχουμε πολλά περισσότερα.

Μην ξεχνάμε όμως ότι ήδη θα έχουμε προετοιμάσει το έδαφος από πριν. Βομβαρδισμός σε social media κτλ. Ο κόσμος θα ψάχνετε τι είναι αυτό και θα περιμένει να δει. Βιντεάκια διαφημιστικά youtube να παίζουν παντού. (Είναι δωρεάν). Site για την σωστή ενημέρωση όσο πιο απλά και κατανοητά γίνετε! Έχουμε ένα μεγάλο πλεονέκτημα εδώ. Έως ότου βγει το ελληνικό νόμισμα ας αφήσουμε τον Big Βrother(Bitcoin) να κάνει μόνος του την διαφήμιση και να προετοιμάσει αυτός το έδαφος για μας. Καθημερινά, όλο και περισσότερος κόσμος γνωρίζει τα κρυπνονομίσματα. Ας αφήσουμε τον χρόνο να κάνει την δουλειά του και εμείς την δική μας. Προσοχή! Αν κάποιος θέλει να μιλήσει σε κάποιον μη γνώστη των κρυπτονομισμάτων για την όλη ιδέα, τον τρόπο που θα του το πλασάρει. Μην το κάψουμε από τον ενθουσιασμό μας!
newbie
Activity: 28
Merit: 0
Develop new coin starting from ?

Αυτή η ερώτηση (κατα την άποψη μου φυσικα) στο ερωτηματολόγιο πιστεύω πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα γιατί το πιο λογικό είναι να βασιστεί σε client ο οποίος είναι πιο κοντά στο blockchain,Algorythm,  CoinType  κλπ που θα καταλήξουμε,για να κανει πιο εύκολη τη δουλειά του dev.

Βλέπω στο αποτέλεσμα της ψηφοφορίας πως οι περισσότεροι επέλεξαν βάση του Bitcoin Blockchain. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που επιλέξατε αυτο το blockchain και μου διαφεύγει?

Το ερώτημα όμως που με απασχολεί έχει να κάνει με την χρήση και την αξία του νομίσματος γιατί αυτό είναι που θα το κάνει να πετύχει ή να αποτύχει και όχι οι αλγοριθμικές και κρυπτογραφικές καινοτομίες ή το όνομα. Ο δικός μας σκοπός είναι σε μεγάλο βαθμό διαφορετικός απο τον σκοπό όλων των άλλων νομισμάτων.

 Θα απευθυνθούμε στο ευρύ κοινό και δεν πρόκειται να το ενδιαφέρει όλα αυτά που συζητάμε (ποιά θα είναι η βάση του νομίσματος κτλ), στους περισσότερους θα είναι άγνωστα και πολυ πιθανό αδιάφορα.Έχουν τόσα προβλήματα πλέον να αντιμετωπίσουν...
Όσο καινοτόμο και να είναι αν δεν είναι User Friendly κατα την άποψη μου η προσπάθεια θα αποτύχει. Εμείς είμαστε έδω γιατί προφανώς γοητευόμαστε απο την όλη κατάσταση. Αν ίσχυε και για τους υπόλοιπους Έλληνες αυτό θα ήταν και αυτοί εδώ.
 
Αυτο που σίγουρα όμως θα ενδιαφέρει όλο τον κόσμο θα είναι κατα πόσο θα μπορεί να το χρησιμοποιήσει στην καθημερινότητα του. Εάν απλά του προσφέρουμε ένα νόμισμα το οποίο δεν θα ξέρει πως να χρησιμοποιήσει - και για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να απευθύνετε σε τυχόν τυχοδιώκτες ή για να το χρησιμοποιήσει θα πρέπει να το αλλάξει σε EURO η προσπάθεια θα αποτύχει.

  Εγώ αυτό που βλέπω σαν πραγματικά καινοτόμο στο όλο εγχείρημα είναι η λύση για το πως θα μπορούσε ένας απλός άνθρωπος να πάρει τα crypto του και να πάει στο φούρνο να αγοράσει ψωμι, ή στο super market να κάνει τα ψώνια του. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πείσουμε πολλά ελληνικά ηλεκτρονικά καταστηματα (eshop) να δέχονται το edraxma  αλλά το πρόβλημα των περισσοτέρων σίγουρα δεν είναι το πως θα αγοράσουν gadgetάκια απο το internet. Πιστεύω οτι θα πρέπει να επικεντρωθούμε σε αυτό για αν βρεθεί λύση η όλη προσπάθεια είμαι βέβαιος πως θε στεφθεί με απόλυτη επιτυχία. Αυτό και το Airdrop.  
  
newbie
Activity: 28
Merit: 0

Η αποψή μου είναι ένα premine νόμισμα σε κάποιο ποσοστό με τη μορφή DAC που να πατάει πάνω στα Bitshares X όταν και αν φτιαχτούν... Τα Bitshares X θα είναι ένα decentralised bank που δε θα πατάει πάνω στο bitcoin blockchain. Θα είναι κάτι τελείως decentralised. Εκεί πιστεύω ότι είναι το μέλλον. Πάντως διαφωνώ πάρα πολύ να πατάει πάνω στο blockchain του bitcoin...very risky!!!



+1
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Ως δικτυωτής μπορώ να σου πω ότι δεν είναι τόσο εύκολο όσο ακούγετε η δικτύωση του νέου νομίσματος. Θέλει προσπάθεια και απλοποίηση για να το καταλάβει ο κόσμος. Με ομαδική δουλειά θα είναι πιο εφικτό. Είναι ολόκληρο πλάνο.
newbie
Activity: 7
Merit: 0
Θέλω να προσθέσω οτι το 100% premine μπορεί να προσομοιώσει το bitcoin οταν θα φτάσει στο 100% mined status. Τα pcs στα nodes θα πληρωνονται αποκλειστικά (αφού δεν υπάρχει block reward) με transaction fees σε αντάλαγμα για το hashrate που προσφέρουν στο σύστημα.

Επίσης το καλύτερο ονομα για το coin πιστεύω οτι ειναι το "Drachma", σκέτο ! (GRD)

Όσον αφορά το marketing του νομίσματος που πρέπει να κάνουμε στους συμπολίτες μας για να αρχίσουν να το χρησιμοποιούν και να το δέχονται οι επιχειρήσεις, είναι απλά τα πράγματα ¨Τους λανσάρεις το κλασσικό explanation : Οτι είναι ενα νόμισμα χωρίς κεντροική δοιήκηση, με ορισμένο αριθμό coins κτλ κτλ. Βεβαίως πρέπει να υπάρξει προθυμία απο τους devs να προγραμματίσουν mobile πορτοφόλια και γενικά να γίνει εύκολη η διαδικρασία για τους απλούς μη nerd έλληνες.

Βέβαια μεχρι να σταθεροποιηθεί λίγο δεν θα είναι κατάλληλο για day-to-day αγορές, στην αρχή θα έχουμε μόνο trading, αλλά οσο μπαίνει καινούργιο νόμισμα θα αρχίσει να μεγαλώνει η χρήση του.
newbie
Activity: 28
Merit: 0
OK Βασίλη, Διάβασα το τοπικ, είδα το ερωτηματολόγιο, δεν ψήφισα όμως γιατί θέλει σκέψη ...
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Νίκο μου μπορείς να διαβάσεις αν θέλεις από την αρχή το topic στο οποίο βρίσκεσαι και να πάρεις μια γεύση για το τι θέλουμε πραγματικά να πετύχουμε εδώ πέρα.
newbie
Activity: 28
Merit: 0
djspa τα παιδιά χρειάζονται βοήθεια και πολύ!!! Πίστεψέ με!

Καλώς ήρθες Νίκο στην παρέα μας.

Όπως λέει και djspa όντως δεν έχουμε σχέση με το Greece-coin.
Έτσι ξεκίνησε και η ιδέα για το νόμισμα που θέλουμε να φτιαχτεί.
Είμαι σίγουρος ότι η βοήθειά σου θα είναι πολύτιμη.

Πολυ μου την σπάει που δεν έιναι Ελληνας!!! Και εγώ αυτή την στιγμή κάνω mine το Greececoin μονο και μόνο για το όνομα. Ξέρωντας ότι πιθανότατα θα πατώσει, θα κάνω πλούσιο κάποιον που προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το όνομα.. Αστα να πάνε


Ρε παιδες τα πορτοφόλια είναι γραμμένα σε Qt που είναι cross-platform... Το MAC OS είναι κλειδωμένο linux βεβαια η κατεξωχήν γλώσσα για mac είναι objected c αλλά το qt θα τρέχει σε mac...

Pages:
Jump to: