Pages:
Author

Topic: Βοηθήστε να φτιαχτεί το πρώτο Ελληνικό νόμισμα - page 3. (Read 12629 times)

newbie
Activity: 39
Merit: 0
Καλησπέρα και πάλι.

Ίσως αυτό το μήνυμα να ξαφνιάσει κάποιος και κάποιοι άλλοι να δυσαρεστηθούν.

Είχα πριν λίγο μια επικοινωνία με έναν αξιόλογο άνθρωπο με αγνές προθέσεις και τα ίδια πιστεύω με εμάς.
Να φτιαχτεί ένα νόμισμα για το κοινό καλό της Ελλάδας. Να βοηθήσουμε τον λαό μας και να μπορέσουμε από την δική μας πλευρά να κάνουμε κάτι για όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας!

Ήρθα σε επαφή με ένα από τα στελέχη του νέου Ελληνικού νομίσματος που ξεκινάει να κάνει την εμφάνισή του. Το Greekcoin ή αλλιώς GRcoin.
Ο λόγος της επικοινωνίας ήταν αφενός για να καταλάβω για πιο λόγο δεν ζήτησαν την στήριξή μας και αφετέρου τις προθέσεις τους.
Το αποτέλεσμα ήταν ότι οι άνθρωποι αυτοί θέλουν πραγματικά να δημιουργήσουν ένα καθαρά Ελληνικό νόμισμα και έχουν τον δικό τους τρόπο εξάπλωσης. Το σέβομαι και το ασπάζομαι!
Είναι άνθρωποι με κοινό όραμα και στόχους με εμάς!

Έτσι σκέφτηκα το πιο απλό πράγμα. Αφού και εμείς θέλουμε να δημιουργήσουμε κάτι παρόμοιο, γιατί να μην ενωθούμε και να δώσουμε την δυναμική μας σε αυτά τα παιδιά; Ισχύς εν τη ενώση.
Θα ήθελα πραγματικά να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε και εμείς από την πλευρά μας και να δώσουμε τα φώτα μας και τις ιδέες μας. Άλλωστε για το κοινό καλό δεν πολεμάμε;

Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να αποδείξουμε έμπρακτα τον σκοπό που αγωνιζόμαστε και να διαλυθούν οι όποιες εικασίες υπάρχουν από πίσω. Είχα με πει ότι όποιος θέλει την βοήθειά μας είμαστε ανοιχτοί. Ελάτε να ενώσουμε όλοι μαζί το Ελληνικό πνεύμα και να κάνουμε την διαφορά επιτέλους. Καθαρά πράγματα χωρίς λαμογές και κερδοσκόπους. Όπως ακριβός και το όραμα των παιδιών.

Ακούω απόψεις.
sr. member
Activity: 275
Merit: 250
@GiorgosK σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
μια ερώτηση προς όλους, έστω πως κάνουμε ένα νόμισμα ελληνικό,  από ποιόν θα αγοράσω κάτι με greekV2coins ή όπως θα το πούμε στην άλλη άκρη του κόσμου; και γιατί αυτός να τα δεχθεί;
ενώ αντιθέτως αυτός να αγόραζε με κάποιο διεθνές κρυπτονόμισμα και ο άλλος θα το δεχόταν.
Προσπαθούμε να απλουστεύσουμε την ζωή μας και να μπορούμε να κινηθούμε σε ένα παγκόσμιο περιβάλλον, αυτό το πλεονέκτημα σου δίνουν τα κρυπτονομίσματα, καλό θα ήταν να μην το χάσουμε.

Από την άλλη ο Ρώσος ζάμπλουτος από το ξενοδοχείο του φίλου μας, θα έρθει με bitcoins στο κινητό του ή litecoins που θα τα έχει πάρει μόλις από το btc-e και θα τα γυρίσει σε greekV2coins για να τα ξοδέψει στην Ελλάδα??
γιατι να μην ξοδέψει καλύτερα τα άλλα κρυπτονομίσματα? ποιό θα είναι το πλεονέκτημα για να το κάνει αυτό;

@bobos15
Με όλο τον σεβασμό και χωρίς παρεξήγηση, νομίζω πρέπει να ρίξεις λίγο διάβασμα  σε όλους τους τομείς (αυτό που είπες για τις ip, εγώ έχω 100 διαφορετικές ip στην διάθεσή μου, άρα απορρίπτεται, επίσης δεν χρειάζεται να επαληθεύσουμε κανένα pc ή κινητό για αυτό υπάρχουν τα private keys των wallets, διάβασε για κρυπτογραφία δημοσίου ιδιωτικού / κλειδιού και ψηφιακές υπογραφές, επίσης διάβασε για το mining  γιατί χωρίς αυτό δεν θα ξεκινούσαν τα pow κρυπτονομίσματα,  είναι βασικό)

Επίσης, παιδιά δεν ξέρω αν διαβάζετε την διεθνή επικαιρότητα για τo bitcoin (και όχι τις εξυπνάδες των ελληνικών sites) αλλά υπάρχουν καθημερινά όλο και περισσότερες σοβαρές εταιρίες που ασχολούνται με το ζήτημα σοβαρά - από startups μέχρι απλοί επιχειρηματίες που το χρησιμοποιούν διστακτικά - το παραμύθι με την φούσκα πρέπει να τελειώσει (το ότι πέφτει η τιμή του και το γεγονώς πως κάποιοι τζογαδόροι χάσαν τα λεφτά που ποντράραν κατα το uptrend, δεν σημαίνει κάτι, ο τζόγος είναι τζόγος είτε λέγεται Πάμε στοίχημα, είτε Λόττο, είται Κίνο, είτε χρηματιστήριο είτε crypto-trading )

Δεν πιστεύω οτι οι δημιουργοί του grcoin δεν έχουν περάσει από εδώ, απλώς έχουν ήδη προχωρήσει ένα βήμα μπροστά, και δεν ασχολούνται... γιατί ασχολούνται με άλλα.
ίσως να επικοινωνήσουμε εμείς μαζί τους, έχουν πολλούς τρόπους επικοινωνίας, site, mail, forum chat klp klp
ήδη βλέπω δημιουργούν marketing με ambassadors (πολύ καλή σκέψη)
https://www.facebook.com/GreekCoin

Κάποιος είπε πως υπάρχουν devs, πολύ δύκολο, είναι μετρημένοι όπως είπα οι devs cryptoνομισμάτων και όσοι είναι ακόμη Ελλάδα.
Εάν υπάρχουν να δώσουν το παρούν σε αυτό το τοπικ γιατί θα χρειαστούνε.

Ας μας προτείνει κάποιος οικονομολόγος εδώ μέσα ποιό είναι το πιο δίκαιο και δημοκρατικό σύστημα μοιρασιάς νομισμάτων στον λαό έβερ! Νομίζω είναι ουτοπικό.
Η πιο καλή ιδέα που έχω ακούσει είναι των νομισμάτων που σκουριάζουν και πρέπει να τα ξοδέψεις το συντομότερο.
το οποίο έρχεται σε απόλυτη αντίθεση με νομίσματα τύπου bitcoin που όλοι περιμένουν να ανέβει η τιμή τους. το λεγόμενο HODLING! Smiley  πρέπει να γίνει μια δοκιμή και με αυτά.

Το nxt είναι πάλι ένα πολλά υποσχόμενο και προσφέρει πολλές καινοτομίες σε σχέση με τα παραδοσιακά κρυπτονομίσματα - σε λίγο θα περάσει το  Dogecoin στο capitalization, δείτε το μήπως μας έρθει καμια ιδέα.

Το greececoin έκανε bump n dump κλασσικά Tongue
#64 είναι πλέον στο coinmarketcap.com  - για ακόμη μια φορά κάποιοι βγάλαν χρήματα στις πλάτες των ανυποψίαστων και με πατριωτικό αίσθημα ανεβασμένο Ελλήνων, ή φιλελλήνων...

Προσπαθώ να προωθήσω την κουβέντα και να δω λίγο τα πράγματα ρεαλιστικά μην με παρεξηγήσετε.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Ακου mining  !! Τι βλακειες ειναι αυτες? Σε ορυχειο ειμαστε? Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις ποιος κρυβεται πισω απο το bitcoin. Το ιδιο το τραπεζικο κατεστημενο. Το πλασαραν εξυπνα ως "ταχα" "επαναστατικο νομισμα". Μαλιστα ο Alex Jones σε ενα video που ειδα λεει οτι ειναι η Goldman Sachs απο πισω.

Οι illuminati  ακουσα  τώρα τελευταια...

το ξύπνημα της κόκκινης αρκούδας δεν αργεί και οι ελοχίμ και τα νεφελίμ θα χάσουν τον ύπνο τους

sr. member
Activity: 574
Merit: 250
Με 100% premine δεν θα περπατήσει το νόμισμα. Όπως έγραψε και ένα παλικάρι 2-3 σελίδες πριν, το airdrop είναι χαμένη υπόθεση. Κανείς δεν μπορεί και δεν πρόκειται να το κάνει σωστά.

Για εμένα καλύτερα να υπάρχει ένα premine κάπου στο 10% για να μπορέσει να προωθηθεί το νόμισμα. Από αυτά ένα ποσοστό να μπαίνει σε πορτοφόλι για την ενίσχυση της οικονομίας της χώρας και αποπληρωμής του χρέους. Μια άλλη ιδέα είναι από τα transactions που θα γίνονται, ένα ποσοστό από τα fees να πηγαίνει για αυτό το σκοπό.

Αν θέλετε κάντε και ένα airdrop με μικρό ποσοστό νομισμάτων, πιο πολύ για να μπορεί να το μάθει ο κόσμος και να αποκτήσει δημοσιότητα και να μαζεύουν μερικά ψιλά "όσοι" μπουν και τα κάνουν claim. Το να γίνει 100premine και να μιλάτε για airdrop είναι στην καλύτερη περίπτωση αστείο... Την έχουμε δει την ιστορία με άλλα νομίσματα ήδη.

Αυτά τα λίγα από εμένα.
legendary
Activity: 1428
Merit: 1001
getmonero.org
Ακου mining  !! Τι βλακειες ειναι αυτες? Σε ορυχειο ειμαστε? Απο αυτο και μονο καταλαβαινεις ποιος κρυβεται πισω απο το bitcoin. Το ιδιο το τραπεζικο κατεστημενο. Το πλασαραν εξυπνα ως "ταχα" "επαναστατικο νομισμα". Μαλιστα ο Alex Jones σε ενα video που ειδα λεει οτι ειναι η Goldman Sachs απο πισω.

Οι illuminati  ακουσα  τώρα τελευταια...
legendary
Activity: 1428
Merit: 1001
getmonero.org
Παντως αυτο το mining ειναι τελειως ανοησια. Για ποιο λογο εφευρεθηκε αφου οι προγραμματιστες μπορουν πολυ ευκολα να ρυθμισουν το καθε πορτοφολι να "τυπωνει" τα coins που θελουν και σε οποιο ρυθμο θελουν ετσι ωστε να υπαρχει ελεγχομενος πληθωρισμος. Απο αυτο και μονο καταλαβαινει κανεις τι πυραμιδα ειναι το bitcoin και ευνοει μονο λιγους στην κορυφη.

sr. member
Activity: 289
Merit: 250
Καλησπέρα παιδιά,

Παρακολουθώ καιρό τι γίνεται με την ανάπτυξη του greececoin, γιατί είχα και εγώ την ιδέα ενός ελληνικού ηλεκτρονικού νομίσματος που θα βοηθήσει τους ;
Έλληνες και τις Ελληνικές επιχειρήσεις. Αυτός που πρώτος υλοποίησε ένα τέτοιο project είναι ο δημιουργός του greececoin, ο οποίος είναι ένας Έλληνας της ομογένειας. Έτσι, αφού είδα ότι το project είναι σοβαρό και δεν είναι απάτη, μίλησα με τον developer(δεν χρειάζεται κάποιος να δώσει τα προσωπικά του στοιχεία για να επικοινωνήσεις μαζί του ούτε αυτό αποτελεί απόδειξη για κάτι!) και αποφάσισα να το στηρίξω. Το να προσπαθείς λοιπόν να μποϋκοτάρεις ένα ήδη αναπτυσσόμενο Ελληνικό νόμισμα με σαθρά, λαϊκιστικά επιχειρήματα τύπου<<δεν έχουν ζήσει κάτω απ τον γαλάζιο μας ουρανό>> δεν σε κάνει περισσότερο Έλληνα από εμένα ή απ’ τον καθένα. Απλά προσπαθείς να πλασάρεις την δική σου ιδέα ως καλύτερη επειδή ήρθε δεύτερη. Ήδη πολλοί Έλληνες της ομογένειας και της Ελλάδας στηρίζουν το greececoin , πολλά ανταλλακτήρια και σελίδες το αναφέρουν . Οι διευθύνσεις των premined coins που θα διατεθούν στους Έλληνες πολίτες και στις επιχειρήσεις υπάρχουν εδώ http://cryptoblox.com/tx/bd2bdcad2dd774726621e4d9095ae7742e037883252da3afc2d7a9be14a0b14d#o1 Όσον αφόρα την διαδικασία διαμοιρασμού στον κόσμο υπάρχει ήδη ανοιχτή συζήτηση στο https://bitcointalksearch.org/topic/ann-greececoin-grce-mining-pool-needed-block-explorer-bounty-available-516955
η διαδικασία δεν έχει λήξει αλλά είναι υπό συζήτηση. Το νόμισμα τρέχει τεχνικά και χρειάζεται την Ελληνική κοινότητα να το στηρίξει, να προτείνει και να το αναπτύξει. Αντί λοιπόν να επαναλαμβάνετε απλά την ιδέα κάποιου άλλου εκμεταλλευμένοι την ιερή ιδέα της πατρίδας, μπορείτε να το στηρίξετε. Το mining γίνεται κι έχει πολύ χαμηλό βαθμό δυσκολίας ακόμα. Άλλωστε οι Έλληνες έχουν καταφέρει πολλά περισσότερα ενωμένοι όπως έχει δείξει η ιστορία μας παρά με το αλληλοφάγωμα που μας διακρίνει σαν λαό.
Posted from Bitcointa.lk - #CMMRbNC0Dj9pf22G
sr. member
Activity: 370
Merit: 250
Γειά κάποια στιγμή σκέφτηκα να φτιάξω και εγώ το δικό μου νόμισμα.
Μια ιδέα που είχα κάτι μήνες όταν άρχισα να καταλαβαίνω την πυραμίδα του bitcoin είναι το Blockchain να είναι rolling. Το POS μου φαίνεται μια από τα ίδια.
Δηλαδή να υπάρχει ένα ενεργό παράθυρο (sliding window) πάνω στο blockchain το οποίο θα ακυρώνει τα παλαιότερα coins καθώς δημιουργούνται καινούργια.
  • Με αυτό τον τρόπο γίνεται αδιάφορο αν υπάρχει η όχι premine
  • τα χαμένα νομίσματα κάποια στιγμή θα ανακυκλωθούν
  • το μέγεθος του blockchain "φράζεται"
  • Η οικονομία θα είναι εμπροσθοβαρής, δηλαδή οι νέοι παίχτες (miners) θα έχουν καλύτερης αξίας νομίσματα
  • χρησιμοποιώντας διαφορετικό ρυθμό παραγωγής από ακύρωσης μπορούμε να ρυθμίζουμε τον αριθμό των νομισμάτων (ίσως να μην είναι αναγακίο ακόμα το σκέφτομαι αυτό)

Ουσιαστικά με αυτόν τον τρόπο τα νομίσματα θα "σκουριάζουν" οπότε πρέπει να τα ξεφορτωθείς (ξοδέψεις) όσο γίνεται πιο γρήγορα.

Αυτό που προτείνω προφανώς πάει αντίθετα  στην λογική που έστησε το δίκτυο του bitcoin. Όπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να σταθεί, ίσως όταν σκάσει η φούσκα του bitcoin, να φανεί η αξία αυτών που προτείνω.

σε κάθε περίπτωση Θα χρειαστούμε φαντάζομαι προστασία από τα troll-purists του bitcoin οπότε νομίζω ότι θα χρειαστούμε
  • να βασιστούμε σε ώριμο κώδικα και να μην ξανά-ανακαλύπτουμε τον τροχό
  • automatic checkpoints, να υπάρχουν master nodes τα οποία να στέλνουν signed checkpoints στο δίκτυο (εδώ χαλάει λίγο το decentralization αλλά ας μην γελιόμαστε οι devs σε κάθε νόμισμα λειτουργούν σαν Αρχή)

Αυτά. πάω γιατί ο μπέμπης κλαίει.
 
newbie
Activity: 12
Merit: 0
Καλησπέρα σε όλους! Μπράβο για τη προσπάθεια σας, δεν ανήκω στον χόρο των προγραμματιστών, γιατρός είμαι όμως θα ήθελα να βοηθήσω κι εγώ με οποιοδήποτε τροπο. Εργάζομαι για μεγάλο ξενοδοχείο το οποίο φιλοξενεί Ρώσους ζαμπλουτους κ ίσως σε θέμα marketing κάτι κάνω.
newbie
Activity: 9
Merit: 0
Καλησπέρα και απο μένα στην παρέα, εγώ ένας ασήμαντος καταναλωτής είμαι και θέλω να σας θέσω ένα απλό ερώτημα, έστω πώς το φτιάχνουμε το νόμισμα και κάνουμε δίκαιη μοιρασιά στα wallets ,ηλικιακά ποίοι έιναι αυτοί που θα στηρίξουν το νόμισμα?
Επιτρέψτε μου να κάνω μια υπόθεση: Η Ελλάδα έχει 10 εκατομ. κατοίκους (περίπου) το 1/3 είναι παιδιά, το 1/3γυναίκες, το 1/3 άνδρες.Άρα τα νομίσματα στην καλύτερη περίπτωση που θα μοιραστούν είναι στο 1/3 του πληθυσμού. Δεν πρέπει να αφαιρεσουμε και τους μεγάλους σε ηλικία που δεν θα το ακουμπήσουν? Τι μας μένει? Στην καλύτερη με υπεραισιόδοξους υπολογισμούς άντε να φθάσουν να το λειτουργήσουν το 1,5 εκατομ. Ελλήνων.
Με τι τιμή ανταλλαγής? 1 / 1, 1 /0,5 ? και απο βιωσιμότητα μακροπρόθεσμη? Οι περισσότεροι θα το δούν σαν ευκαιρία για λίγα €.
Συγγνώμη αν χαλάω το όνειρο της ανάπτυξης, μιας και πλέον μόνο όνειρο το βλέπω σαν χώρα, το πρόβλημα είναι στην υπογεννητικότητα, και στην μακροπρόθεσμη αξία του όποιου νομίσματος.
Ευθέως δηλώνω πώς σαν miner θα το στηρίξω, για το καλό όλων μας, απλά ήθελα να σας θέσω τους προβληματισμούς μου.
Ευχαριστώ που με διαβάσατε και ελπίζω να βγεί κάτι καλό!
 Grin

Καλησπέρα φίλε dj213

έχουμε τους ίδιους προβληματισμούς.
επέτρεψέ μου να απαντήσω με ερωτήσεις..
τι σχετικό τζίρο κάνει στην αγορά αυτό το 1,5/10 ;
Πόσο θα έπρεπε να είναι για να διατηρεί την αξία του σταθερή ;
Πόσο χρόνο χρειάζεται αυτή η γενεά για να καταλάβει πως δεν αδειάζει το πορτοφόλι κανενός Έλληνα, ούτε του κράτους ;

σαν Έλληνας θα νιώθεις υπερήφανος γιατί δεν θα minareis χαζοκώδικα αλλά έργο
full member
Activity: 147
Merit: 100
Make world a better place to live!!!
Καλησπέρα και απο μένα στην παρέα, εγώ ένας ασήμαντος καταναλωτής είμαι και θέλω να σας θέσω ένα απλό ερώτημα, έστω πώς το φτιάχνουμε το νόμισμα και κάνουμε δίκαιη μοιρασιά στα wallets ,ηλικιακά ποίοι έιναι αυτοί που θα στηρίξουν το νόμισμα?
Επιτρέψτε μου να κάνω μια υπόθεση: Η Ελλάδα έχει 10 εκατομ. κατοίκους (περίπου) το 1/3 είναι παιδιά, το 1/3γυναίκες, το 1/3 άνδρες.Άρα τα νομίσματα στην καλύτερη περίπτωση που θα μοιραστούν είναι στο 1/3 του πληθυσμού. Δεν πρέπει να αφαιρεσουμε και τους μεγάλους σε ηλικία που δεν θα το ακουμπήσουν? Τι μας μένει? Στην καλύτερη με υπεραισιόδοξους υπολογισμούς άντε να φθάσουν να το λειτουργήσουν το 1,5 εκατομ. Ελλήνων.
Με τι τιμή ανταλλαγής? 1 / 1, 1 /0,5 ? και απο βιωσιμότητα μακροπρόθεσμη? Οι περισσότεροι θα το δούν σαν ευκαιρία για λίγα €.
Συγγνώμη αν χαλάω το όνειρο της ανάπτυξης, μιας και πλέον μόνο όνειρο το βλέπω σαν χώρα, το πρόβλημα είναι στην υπογεννητικότητα, και στην μακροπρόθεσμη αξία του όποιου νομίσματος.
Ευθέως δηλώνω πώς σαν miner θα το στηρίξω, για το καλό όλων μας, απλά ήθελα να σας θέσω τους προβληματισμούς μου.
Ευχαριστώ που με διαβάσατε και ελπίζω να βγεί κάτι καλό!
 Grin
newbie
Activity: 8
Merit: 0
Η καθε IP θα μπορει να εχει μονο 1 wallet με 1 coin. Η ιδεα μου ειναι δικαιη και δημοκρατικη. Το mining ειναι αδικο και αντιδημοκρατικο.

vlakies

mining is an incredibly fair system. your system can be easily manipulated
newbie
Activity: 39
Merit: 0
@bobo15 Η ιδεα 1 coin/wallet δεν ακουγεται δικαιη διοτι ποιος θα εμποδιζει καποιον απο το να κατεβασει 100 πορτοφολια ή περισσοτερα και να εχει αμεσα στη κατοχη του αυτα τα coins χωρις mining? Συμφωνω με mitzie.

@ολους Θα πρεπει να δουμε λιγο στο σημειο αυτο, το τι γινεται με τους αλλους που σχεδιαζουν τα δικα τους "greekcoins" αυτη τη στιγμη γιατι νομιζω θα πρεπει καπως να ενωθουμε. Δεν ειναι ωραιο να βγουν 2-3 Πραγματικα Ελληνικα Coins σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα. Ο κοσμος και οι επιχειρησεις τι θα κανουν?

ΕΡΩΤΗΣΗ-ΙΔΕΑ:Αν για αρχη στα πρωτα blocks διναμε λιγα coins rewards και στη συνεχεια (οσο περναει ο καιρος)  διναμε περισσοτερα coins, δεν θα βοηθουσε στο να ανεβει η αξια του νομισματος? Το λεω επειδη σε οσα cryptos εχω δει, ολα δινουν για αρχη μεγαλο block reward στα αρχικα blocks και στη συνεχεια, οσο ανεβαινει η δυσκολια ελαττωνουν το reward. Να καναμε δηλαδη το αντιστροφο...

Παραδειγμα :
1-1000 blocks = 10 coins
1001-2000 = 20 coins
2001-3000 = 30 coins

Τα νουμερα ειναι τυχαια, απλα για να καταλαβετε τι θελω να πω. Νομιζω επισης αυτο θα εξασφαλιζε και σε αυτους που θα εμπαιναν αργοτερα στο mining ενα καλο αριθμο απο coins στο πορτοφολι τους και θα τους εδινε κινητρο για mining. Το παραδειγμα αυτο θα ταιριαζε σε coin με 0% premine.  Τι λετεHuh




legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Επισης μπορουμε να προγραμματισουμε αυτο το λογισμικο να εχει παντα μεσα στο wallet 1 coin. Αν εχει παραπανω θα στελνει το περισσευμα, αυτοματα, σε ενα wallet που εχει λιγοτερα.

Φίλε μου αν το κάναμε αυτό τότε ο καθένας θα κατέβαζε το wallet, θα έπαιρνε το '1 coin', θα κράταγε το .dat αρχείο, θα έκανε uninstall το wallet και θα το ξανά εγκαθιστούσε για να πάρει πάλι το '1 coin'

Repeat x200 - import private keys - profit
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Μια ερωτηση αν θελει καποιος την απανταει  γιατι απο εδω μεσα δεν ασχολειται κανεις με το μοναδικο Ελληνικο νομισμα που ειναι σχεδον ετοιμο και σε λιγες μερες κυκλοφορει !!!
Γιατι τοση σιγη υχθυος απο πλευρα σας?

http://grcoin.gr
http://hellascoin.gr
http://hellascoin.eu   

Στο οποιο υπαρχει ο μοναδικος Ελληνας που παιζει τον κωδικα των crypto στα δαχτυλα και η ομαδα προγραμματιστων που τα φτιαγνει εχει προχωρησει σε πολλη καινοτομες αλλαγες σε σχεση με τα παγκοσμια ηλεκτρονικα νομισματα   
Επισης θα ειναι 0%premined


Θα μπορει ο καθε Ελληνας με ενα απλο υπολογιστη απο το σπιτι του να το μαζευει και να βελτιωνει την επιβιωση του

Βασικά το grcoin το ανακάλυψα τυχαία...

Αλήθεια, γιατί τόσο σνομπάρισμα σε αυτό εδώ το forum που εκ των πραγμάτων εδώ θα βρίσκατε άτομα που θα μπορούσαν να βοηθήσουν με οποιοδήποτε τρόπο, Έλληνες μαζεμένους εννοώ, με κοινό αντικείμενο ενδιαφέροντος τα κρυπτονομίσματα.

Απλά ρωτάω, εντελώς ρητορικά, χωρίς να περιμένω κάποια συγκεκριμένη απάντηση. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πράττει όπως θέλει, σε ελεύθερη δημοκρατία ζούμε, δεν έχουμε... "Κατοχή"...
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Μια ερωτηση αν θελει καποιος την απανταει  γιατι απο εδω μεσα δεν ασχολειται κανεις με το μοναδικο Ελληνικο νομισμα που ειναι σχεδον ετοιμο και σε λιγες μερες κυκλοφορει !!!
Γιατι τοση σιγη υχθυος απο πλευρα σας?

http://grcoin.gr
http://hellascoin.gr
http://hellascoin.eu  


Δεν υπάρχει κάποια κόντρα.
Έχουμε διαφορετικό vision απο την ομάδα του grcoin. Εμείς είμαστε 100% ανοιχτοι, υπάρχει κοινότητα απο πίσω, και ότι αποφάσεις έχουμε πάρει έχουν γίνει με ψηφοφορία από την κοινότητα (ψάξε στα προηγούμενα ποστ μας), και έχουμε ξεκινήσει αυτό το πρότζεκτ δίνοντας όνομα/επίθετο/skype για επικοινωνια...

Αντιθέτως, δεν μπορεί να φανεί ποιος είναι πίσω απο το grcoin (γιατί τόση ανωνυμία ρε παιδια; )

Στο οποιο υπαρχει ο μοναδικος Ελληνας που παιζει τον κωδικα των crypto στα δαχτυλα και η ομαδα προγραμματιστων που τα φτιαγνει εχει προχωρησει σε πολλη καινοτομες αλλαγες σε σχεση με τα παγκοσμια ηλεκτρονικα νομισματα  

Και στην ομάδα μας υπάρχουν Έλληνες coin devs και προγραμματιστες με αρκετή πείρα... Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...

Επισης θα ειναι 0%premined

Και στο δικό μας προτζεκτ ακούστηκαν αρκετές(και ενδιαφέρουσες) ιδέες για το ποσοστό του premine. To 0% premine όμως το 'λες με τέτοιο τρόπο' που έννοεις ότι θα το 'φάνε' οι devs.. Όμως δεν είναι καθόλου έτσι, γιατί όλα γίνονται με απόλυτη διαφάνεια

Θα μπορει ο καθε Ελληνας με ενα απλο υπολογιστη απο το σπιτι του να το μαζευει και να βελτιωνει την επιβιωση του

Αυτό είναι μια γενική αλήθεια και ισχύει για όλα τα POW νομίσματα.. και με το δικό μας (αν αποφασιστεί να γίνει POW)

|

Συμφωνώ με τον Βασίλη, αφού είναι γνώστες του αντικειμένου και των κρυπτονομισμάτων, γιατί δεν το ανακοίνωσαν στο bitcointalk ;
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Μια ερωτηση αν θελει καποιος την απανταει  γιατι απο εδω μεσα δεν ασχολειται κανεις με το μοναδικο Ελληνικο νομισμα που ειναι σχεδον ετοιμο και σε λιγες μερες κυκλοφορει !!!
Γιατι τοση σιγη υχθυος απο πλευρα σας?

http://grcoin.gr
http://hellascoin.gr
http://hellascoin.eu  

Στο οποιο υπαρχει ο μοναδικος Ελληνας που παιζει τον κωδικα των crypto στα δαχτυλα και η ομαδα προγραμματιστων που τα φτιαγνει εχει προχωρησει σε πολλη καινοτομες αλλαγες σε σχεση με τα παγκοσμια ηλεκτρονικα νομισματα  
Επισης θα ειναι 0%premined


Θα μπορει ο καθε Ελληνας με ενα απλο υπολογιστη απο το σπιτι του να το μαζευει και να βελτιωνει την επιβιωση του

Καλησπέρα φίλε μου.

Προσωπικά δεν γνώριζα την δράση των παιδιών μέχρι πριν λίγη ώρα που μου την έδειξε ένας φίλος από εδώ(forum).

Φυσικά και θα μπορούσαμε να στηρίζαμε το όλο εγχείρημα των παιδιών, δεν τίθεται θέμα!
Όμως δεν γνωρίζαμε την δράση τους, δεν έκαναν κάτι (όπως στο fb που είδα πριν λίγο) εδώ μέσα για να μας πάρουν με το μέρος τους.
Να μας ενημερώσουν, να μας το γνωστοποιήσουν,κάτι οτιδήποτε!
Ίσως να μπορούσαμε και εμείς με την σειρά μας να βοηθήσουμε!

Αυτό φυσικά μου γεννάει κάποιες απορίες.
Φυσικά θα γνωρίζουν ως Έλληνες την ύπαρξη του topic και του Bitcointalk αφού ασχολούνται με τα κρυπτονομίσματα.

Γιατί δεν πέρασαν μία βόλτα; Γιατί άραγε;;;;;
newbie
Activity: 7
Merit: 0
Μια ερωτηση αν θελει καποιος την απανταει  γιατι απο εδω μεσα δεν ασχολειται κανεις με το μοναδικο Ελληνικο νομισμα που ειναι σχεδον ετοιμο και σε λιγες μερες κυκλοφορει !!!
Γιατι τοση σιγη υχθυος απο πλευρα σας?

http://grcoin.gr
http://hellascoin.gr
http://hellascoin.eu  

Στο οποιο υπαρχει ο μοναδικος Ελληνας που παιζει τον κωδικα των crypto στα δαχτυλα και η ομαδα προγραμματιστων που τα φτιαγνει εχει προχωρησει σε πολλη καινοτομες αλλαγες σε σχεση με τα παγκοσμια ηλεκτρονικα νομισματα  
Επισης θα ειναι 0%premined


Θα μπορει ο καθε Ελληνας με ενα απλο υπολογιστη απο το σπιτι του να το μαζευει και να βελτιωνει την επιβιωση του
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Πόσοι είναι έτοιμοι να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα ?
Επώνυμα. με ομάδες εξέλιξης, διάδοσης, υποστήριξης...  
Να υπενθυμίσω εδώ λαμογές δεν χωράνε
Έχω κάποια ωριμασμένη σκέψη για τα αντίμετρα (φυσικά-τεχνικά)
καθώς και για τον τρόπο που θα παράγει έργο


παρακαλώ τον ιδιοκτήτη του  http://edrachma.gr/ αν είναι Έλληνας,
να επικοινωνήσει

Δεν νομίζω να είναι κάποιος από εμάς (τους ενεργούς δηλαδή του topic αυτού).
 
Pages:
Jump to: