Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 15. (Read 44970 times)

full member
Activity: 133
Merit: 101
Τότε θα εκτυπώσεις τον πίνακα και θα γράψεις πάνω τον κωδικό πελάτη και τα στοιχεία του ανταλλακτηρίου.

Μπορεί τα email που λαμβάνεις για επιβεβαίωση να περιέχουν αναλυτικά στοιχεία. Έλεγξέ τα.
dal
newbie
Activity: 7
Merit: 0
Σε όσα ανταλλακτήρια έχω χρησιμοποιήσει υπάρχει ιστορικό των συναλλαγών (History), όπου βλέπεις όλες τις συναλλαγές. Επιπλέον για κάθε συναλλαγή υπάρχει σύνδεσμος για λεπτομέρειες (Details). Αυτό χρειάζεται να κάνεις screenshot και να αποθηκεύσεις. Σημασία έχουν ο κωδικός συναλλαγής, το όνομά σου (ή κωδικός πελάτη) και τα στοιχεία του ανταλλακτηρίου. Από αυτά μπορούν να κάνουν την διασταύρωση αν επιθυμούν.

Τα εμβάσματα δεν αποτελούν απόδειξη για αγοραπωλησίες. Αποτελούν απόδειξη της προέλευσης των χρημάτων: τα εξερχόμενα δείχνουν ότι δεν αγόρασες τα κρυπτονομίσματα με αδήλωτα ποσά του εξωτερικού, τα εισερχόμενα δείχνουν ότι τα χρήματα προέρχονται από ανταλλακτήριο και συνεπώς αντιστοιχούν στην δραστηριότητα που δηλώνεις.

Όλα τα ΑΤΜ εκδίδουν απόδειξη και ισοδυναμούν με ανταλλακτήρια, καθώς λειτουργούν με άδεια της ΤτΕ ή κάποιας ξένης κεντρικής τράπεζας.

Συγνώμη αν κούρασα αλλά  στο bitstamp σίγουρα δεν σου δείχνει λεπτομέρειες συναλλαγής... Έναν απλό πίνακα με το ιστορικό συναλλαγών βγάζει χωρις κάποιον κωδικό συναλλαγής

Προσωπικά ίσως να σκεφτώ να κάνω τις πωλήσεις μέσω ΑΤΜ (παρά τις υψηλές προμήθειες) που είναι περισσότερο ξεκάθαρα τα πράγματα.

Σίγουρα πάντως σου αξίζουν συγχαρητήρια για την ανταπόκριση στις απορίες μας
full member
Activity: 133
Merit: 101
Σε όσα ανταλλακτήρια έχω χρησιμοποιήσει υπάρχει ιστορικό των συναλλαγών (History), όπου βλέπεις όλες τις συναλλαγές. Επιπλέον για κάθε συναλλαγή υπάρχει σύνδεσμος για λεπτομέρειες (Details). Αυτό χρειάζεται να κάνεις screenshot και να αποθηκεύσεις. Σημασία έχουν ο κωδικός συναλλαγής, το όνομά σου (ή κωδικός πελάτη) και τα στοιχεία του ανταλλακτηρίου. Από αυτά μπορούν να κάνουν την διασταύρωση αν επιθυμούν.

Τα εμβάσματα δεν αποτελούν απόδειξη για αγοραπωλησίες. Αποτελούν απόδειξη της προέλευσης των χρημάτων: τα εξερχόμενα δείχνουν ότι δεν αγόρασες τα κρυπτονομίσματα με αδήλωτα ποσά του εξωτερικού, τα εισερχόμενα δείχνουν ότι τα χρήματα προέρχονται από ανταλλακτήριο και συνεπώς αντιστοιχούν στην δραστηριότητα που δηλώνεις.

Όλα τα ΑΤΜ εκδίδουν απόδειξη και ισοδυναμούν με ανταλλακτήρια, καθώς λειτουργούν με άδεια της ΤτΕ ή κάποιας ξένης κεντρικής τράπεζας.
dal
newbie
Activity: 7
Merit: 0
Οπότε δεν μπορούν να αντικρούσουν ότι το Bitstamp (αδειοδοτημένο να λειτουργεί σε όλες τις χώρες της Ε.Ε.) είναι οργανωμένη αγορά.


Από το bitstamp δεν μπορούν να μου στείλουν αποδείξεις συναλλαγών, μετά από σχετικό αίτημα που τους εκανα. Σε αυτή την περίπτωση αρκεί μόνο η απόδειξη του εμβάσματος?

Σε περίπτωση πωλησης μέσω ATM γίνετε κάποιο confirmation?
member
Activity: 119
Merit: 10

Τα παραπάνω που αφορούν την ρευστοποίηση από mining είναι τελείως υποθετικά, γιατί:


Σαφέστατα! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου Smiley
full member
Activity: 133
Merit: 101
Το “ΝΑΙ” στον 029 είναι πρόληψη για κάθε περίπτωση που μελλοντικά έρθουν εμβάσματα από το εξωτερικό από οποιαδήποτε πηγή (υπόλοιπο EUR σε ανταλλακτήριο ή κάποιο κρυπτονόμισμα που πρόκειται να πουληθεί). Εγώ έχω μόνο bitcoin εκτός ανταλλακτηρίων και δηλώνω “ΝΑΙ”, και πιστεύω πως πρέπει να το κάνουμε όλοι. Επίσης είναι καλό να δηλώνεται 029 και σε κάθε περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο σε κάποια ξένη κάρτα ή σε πλατφόρμες πληρωμών όπως PayPal, Neteller, Skrill κλπ.

- Μικρό έμβασμα (ειδικά αν είναι λιγότερα από 3 εμβάσματα ανά εξάμηνο) πιστεύω πως θα μπορούσε να δηλωθεί στον 781 ως διάθεση περιουσιακών στοιχείων.

- Αν το ποσό είναι μεγάλο, θα πρέπει να δηλωθεί ολόκληρο ως υπεραξία τίτλων αλλοδαπής στον 865. Σ' αυτήν την περίπτωση λαμβάνεται τιμή κτήσης μηδενική (άγνωστη):

Quote from: παρ. 4 άρθρο 42 ΚΦΕ ν.4172/2013
Αν η τιμή κτήσης δεν μπορεί να προσδιοριστεί θεωρείται ότι είναι μηδενική.


Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να υπάρχουν αποδείξεις πώλησης.

Αν κάποιος θέλει να ελαχιστοποιήσει την πιθανότητα ελέγχου, πληρώνοντας 15%, μπορεί ακόμα και για μικρό ποσό να προτιμήσει την δήλωση στον 865.

Δεν έχει σημασία πως μεταφέρθηκαν τα νομίσματα στο ανταλλακτήριο.


Τα παραπάνω που αφορούν την ρευστοποίηση από mining είναι τελείως υποθετικά, γιατί:

Quote from: παρ. 5 άρθρο 4 ν.3601/2007
5. Απαγορεύεται η έκδοση ηλεκτρονικού χρήματος από πρόσωπα ή επιχειρήσεις που δεν αποτελούν πιστωτικά ιδρύματα.

και παρακάτω:

Quote from: παρ. 6 άρθρο 64  ν.3601/2007
6. α) Όποιος προβαίνει, κατά παράβαση του Αρθρου 4 του παρόντος νόμου, σε κατ' επάγγελμα αποδοχή καταθέσεων χρημάτων ή άλλων επιστρεπτέων κεφαλαίων ή σε κατ' επάγγελμα χορήγηση δανείων ή λοιπών πιστώσεων, προς το κοινό ή στην έκδοση ηλεκτρονικού χρήματος και όποιος παραβαίνει τις διατάξεις του Αρθρου 6 του παρόντος νόμου, τιμωρείται με φυλάκιση ή με χρηματική ποινή ή με αμφότερες τις ποινές αυτές, εκτός αν από άλλη διάταξη προβλέπεται βαρύτερη ποινή. Υπεύθυνοι για την παράβαση και υποκείμενοι στις ποινές αυτές θεωρούνται και οι νόμιμοι εκπρόσωποι ή οι ασκούντες τη διοίκηση του νομικού προσώπου.
member
Activity: 119
Merit: 10
full member
Activity: 133
Merit: 101
ερώτηση: Στέλνω σήμερα με έμβασμα μέσω τράπεζες 100 ευρώ σε ανταλλακτήριο.Εκει ανταλλάσσω σε Bitcoin όλο το ποσο.Το κρατάω εκεί μέχρι το 2020 όπου και ανταλλασσω όλα τα bitcoin πάλι σε fiat και μέσω εμβάσματος μπαίνουν στο λογαριασμό μου οι 100.000 ευρώ ( παιδιά τόσο θα ανεβεί είμαι βέβαιος  Grin Grin Grin ).Εγω για να είμαι καθολα νόμιμος τί δήλωση θα πρέπει να κάνω στην εφορία τα έτη 2018,19,20 & 21;

Για τα φορολογικά έτη 2017, 2018, 2019 (δηλώσεις 2018, 2019, 2020) - μόνο το “ΝΑΙ” στον 029 (“Έχω περιουσία στην αλλοδαπή”). Το κάνεις προληπτικά για να μην προκύψουν ερωτήματα όταν τελικά τα πουλήσεις και έρθουν εμβάσματα από εξωτερικό. Προαιρετικά μπορείς να δηλώσεις το 2018 (φορολογικό έτος 2017) την αγορά 100€ στον 743.

Μέχρι να τα πουλήσεις δεν έχεις αποκομίσει κανένα εισόδημα.

Μετά, αν το 2020 τα πουλήσεις όλα και έρθουν εμβάσματα 100.000€ μέσα σε μια χρονιά, εγώ θα δήλωνα ολόκληρο το ποσό στην Ε1 του 2021 (φορολογικό έτος 2020) ως υπεραξία τίτλων αλλοδαπής στον 865 και θα φρόντιζα να έχω τις αποδείξεις αγοράς και πώλησης. Σε περίπτωση που το 2018 δήλωσες 100€ στον 743, θα δηλώσεις 100€ στον 781 (επιστροφή κεφαλαίων) και 99.900€ στον 865 (υπεραξία). Είναι επισφαλές να δηλώσεις τόσο μεγάλο ποσό ολόκληρο ως αφορολόγητο στον 781, αν και πιστεύω πως τυπικά είναι ορθό.

Κάτι μου λέει ότι μέχρι το 2021 θα έχουν φροντίσει να εντάξουν τα κρυπτονομίσματα κάπου.


χμμ πολύ δύσκολο να γίνει αυτό αφού όντως είχα κάνει trading και μάλιστα στο btisquare μόνο πουλούσα οπότε άστα να πάνε...

Το trading σε ανταλλακτήρια και οι πωλήσεις μέσω bitsquare είναι δύο διαφορετικές περιπτώσεις.

Για το trading σε ανταλλακτήρια υπολογίζεις την συνολική υπεραξία και την δηλώνεις κανονικά ως υπεραξία τίτλων αλλοδαπής στον 865. Εκεί φαίνονται τα εμβάσματα από ανταλλακτήρια και υπάρχουν αποδείξεις συναλλαγών.

Για τα εμβάσματα από φυσικά πρόσωπα η μόνη λύση που βλέπω είναι να δηλωθούν ως διάθεση περιουσιακών στοιχείων στον 781. Αν τα αφήσεις αδήλωτα, μπορεί να προκύψει το θέμα της επιχειρηματικής δραστηριότητας με την παρ. 4 άρθρου 21 ΚΦΕ (άγνωστη και αδικαιολόγητη πηγή).
 
Επίσης, καθοριστική σημασία σε περίπτωση ελέγχου (και για το αν θα γίνει) έχει το κατά πόσο προσαυξήθηκαν οι καταθέσεις για κάθε χρονιά και όχι τα ίδια τα ποσά των εμβασμάτων. Διάβασε πως εντοπίζεται η προσαύξηση των καταθέσεων: ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015 Διευκρινίσεις για θέματα ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών και προσαύξησης περιουσίας ( Β' Προσαύξηση περιουσίας, παρ.8 ). Η συχνότητα των εμβασμάτων από φυσικά πρόσωπα μπορεί να προκαλέσει υποψίες για επιχειρηματική δραστηριότητα.
newbie
Activity: 5
Merit: 0
ερώτηση: Στέλνω σήμερα με έμβασμα μέσω τράπεζες 100 ευρώ σε ανταλλακτήριο.Εκει ανταλλάσσω σε Bitcoin όλο το ποσο.Το κρατάω εκεί μέχρι το 2020 όπου και ανταλλασσω όλα τα bitcoin πάλι σε fiat και μέσω εμβάσματος μπαίνουν στο λογαριασμό μου οι 100.000 ευρώ ( παιδιά τόσο θα ανεβεί είμαι βέβαιος  Grin Grin Grin ).Εγω για να είμαι καθολα νόμιμος τί δήλωση θα πρέπει να κάνω στην εφορία τα έτη 2018,19,20 & 21;
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
χμμ πολύ δύσκολο να γίνει αυτό αφού όντως είχα κάνει trading και μάλιστα στο btisquare μόνο πουλούσα οπότε άστα να πάνε...

Αν έχεις λάβει πολλά εμβάσματα από φυσικά πρόσωπα μεγάλου συνολικού ποσού, μπορούν να προκαλέσουν ενδιαφέρον. Κατά την άποψή μου, θα πρέπει να τα δηλώσεις για να εμφανίζονται τα ποσά στο Ε1. Δεν μπορείς να τα δηλώσεις ως υπεραξία τίτλων, γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις από αδειοδοτημένο ανταλλακτήριο. Ο μόνος τρόπος να τα δηλώσεις σ' αυτήν την περίπτωση είναι στον 781 και να μην ξεχάσεις ότι δεν τα είχες αποκτήσει για μεταπώληση εξ αρχής, αλλά για χρήση ως μέσο πληρωμής (υποθέτω ότι αυτό ισχύει).

Αφού δεν είχες κερδοσκοπική πρόθεση, δεν εμπίπτει στο άρθρο 21 και δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα. Ούτε στο άρθρο 42 εμπίπτει, γιατί το bitsquare δεν είναι οργανωμένη αγορά. Εφόσον η συγκεκριμένη περίπτωση δεν εμπίπτει πουθενά, μπορείς να ελπίζεις στην παράγραφο 1 άρθρού 78 του Συντάγματος. Ωστόσο είναι προβληματική η συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί αν γίνει έλεγχος, θα πουν ότι δεν υπάρχουν δικαιολογητικά και επομένως ισχύει:



full member
Activity: 133
Merit: 101
Αν έχεις λάβει πολλά εμβάσματα από φυσικά πρόσωπα μεγάλου συνολικού ποσού, μπορούν να προκαλέσουν ενδιαφέρον. Κατά την άποψή μου, θα πρέπει να τα δηλώσεις για να εμφανίζονται τα ποσά στο Ε1. Δεν μπορείς να τα δηλώσεις ως υπεραξία τίτλων, γιατί δεν υπάρχουν αποδείξεις από αδειοδοτημένο ανταλλακτήριο. Ο μόνος τρόπος να τα δηλώσεις σ' αυτήν την περίπτωση είναι στον 781 και να μην ξεχάσεις ότι δεν τα είχες αποκτήσει για μεταπώληση εξ αρχής, αλλά για χρήση ως μέσο πληρωμής (υποθέτω ότι αυτό ισχύει).

Αφού δεν είχες κερδοσκοπική πρόθεση, δεν εμπίπτει στο άρθρο 21 και δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα. Ούτε στο άρθρο 42 εμπίπτει, γιατί το bitsquare δεν είναι οργανωμένη αγορά. Εφόσον η συγκεκριμένη περίπτωση δεν εμπίπτει πουθενά, μπορείς να ελπίζεις στην παράγραφο 1 άρθρού 78 του Συντάγματος. Ωστόσο είναι προβληματική η συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί αν γίνει έλεγχος, θα πουν ότι δεν υπάρχουν δικαιολογητικά και επομένως ισχύει:

Quote from: παρ. 4 άρθρο 21 ν.4172/2013
4. Kάθε προσαύξηση περιουσίας που προέρχεται από παράνομη ή αδικαιολόγητη ή άγνωστη πηγή ή αιτία θεωρείται κέρδος από επιχειρηματική δραστηριότητα υπό τις προϋποθέσεις που προβλέπονται στον Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας.

Αν τα πούλαγες σε ανταλλακτήριο (μόνο πώληση, όχι trading), δεν θα υπήρχε αυτό το πρόβλημα, και ειδικά αν οι πωλήσεις ήταν λίγες θα τα δήλωνες άφοβα στον 781.

Αντίθετα, οταν κάνεις trading, δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι δεν είχες κερδοσκοπική πρόθεση, γι' αυτό δηλώνεις (καταχρηστικά) ως υπεραξία τίτλων στον 865 για να μην χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα.

Τα έχω αναλύσει ξανά λίγες μέρες πριν.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
Και γω που έχω κάνει πωλήσεις απευθείας σε φυσικά πρόσωπα μέσα από το αποκεντρωμένο bitsquare είναι επιχειρηματική δραστηριότητα;
full member
Activity: 133
Merit: 101

Πως προσδιοριζεται μια οργανωμένη αγορά βάση νόμου?

Κάπως έτσι:

Για παράδειγμα εχω λογαριασμό και κάνω συναλλαγές στο Bitstamp το οποίο είναι αδειοδοτημενο από κράτος της Ε.Ε.
Μήπως υπάρχει κίνδυνος κάνοντας trading (πάνω από δυο συναλλαγές το εξάμηνο) να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στο μελλον?

Εφόσον οι αγοραπωλησίες γίνονται σε οργανωμένη αγορά και δηλώνεις υπεραξία τίτλων, δεν έχει σημασία πόσες συναλλαγές έχεις κάνει, καθώς σ' αυτήν την περίπτωση η δραστηριότητα δεν εμπίπτει στο άρθρο 21 του ΚΦΕ (ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ΄ ΚΕΡΔΗ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ), αλλά στο άρθρο 42 (ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ). Αυτά τα δύο είναι αμοιβαία αποκλειόμενα. Για να ισχυριστούμε ότι εμπίπτει στο άρθρο 42, η ιδέα για το κρυπτονόμισμα είναι ότι προσιδιάζει σε παράγωγα χρηματοοικονομικά προϊόντα:

Το ρωτάω καθώς εξαργυρωνεις σε fiat και ακολούθως ξαναγοραζεις crypto.

Όταν κάνεις trading, υπολογίζεις την συνολική προσαύξηση για κάθε φορολογικό έτος. Δεν έχει σημασία το ενδιάμεσο νόμισμα, ούτε πόσο συχνά γίνονται οι αγοραπωλησίες.


Δες επίσης εδώ ειδικά για την περίπτωση του trading: http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2718492/pia-ine-i-forologia-iperaxias-apo-bitcoins.
dal
newbie
Activity: 7
Merit: 0
Καλησπέρα και συγχαρητηρια στα μέλη που ασχολουνται σοβαρά με ένα τόσο σημαντικό θέμα.

Πως προσδιοριζεται μια οργανωμένη αγορά βάση νόμου?

Για παράδειγμα εχω λογαριασμό και κάνω συναλλαγές στο Bitstamp το οποίο είναι αδειοδοτημενο από κράτος της Ε.Ε.
Μήπως υπάρχει κίνδυνος κάνοντας trading (πάνω από δυο συναλλαγές το εξάμηνο) να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στο μελλον?
Το ρωτάω καθώς εξαργυρωνεις σε fiat και ακολούθως ξαναγοραζεις crypto.

Θα εκτιμούσα μια τεκμηριωμένη απάντηση καθώς δεν είναι να μπλέκεις με τις ασάφειες στα φορολογικά θέματα.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου το αντίθετο μάλιστα, αλλά όπως ξέρεις ακόμα και στο κόσμο του blockchain και πάλι μπορείς να κάνεις trace τις συναλλαγές και ειδικά όταν εμπλέκεις μέσα και κάποια τράπεζα.

όλες οι συναλλαγές στην ΕΕ μπορούν να ελεγχθούν μέσω deutche bank κυρίως εμβάσματα που στέλνονται μέσα στην ΕΕ για trading cryptos

το ΦΒΙ έχει πέσει με τα μούτρα στο τομέα αυτό

βέβαια εμείς με τα μικροποσά είμαστε ακόμα εκτός ραντάρ αλλά αν γίνει καμία σοβαρή ρευστοποίηση θα είσαι πλέον πιθανός στόχος (εκτός βέβαια και αν είναι όλα δηλωμένα με ταυτοποίηση κλπ)

ναι και στην εφορία υπάρχει σχετική εγκύκλιος!

και πάλι τονίζω ότι όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη και όχι κατανάγκην η πραγματικότητα, εντάξει τώρα;

μα ολο το νοημα των κρυπτος ειναι οτι οι συναλλαγες επιτελους μπορουν να ειναι ανωνυμες και στο ιντερνετ!
διοτι ηδη με το ρευστο ολες οι συναλλαγες ανωντυμες ειναι.
π.χ. στο σουπερ μαρκετ που πληρωνεις με μετρητα σου ζητανε ταυτοτητα ή απο που βρηκες τα λεφτα?
ενω στο ιντερνετ καταγραφεσaι κανονικα, ειτε με την ip (και τα Logs που κρατανε οι isps)
ειτε με τις πιστωτικες-χρεωστικες καρτες!
σε μια κοινωνια που θελει να λεγεται ελευθερη και ανεξαρτητη το που βρηκες τα λεφτα και τι τα κανεις δεν θα επρεπε να απασχολει κανεναν!
τωρα τα περι ξεπλυματος και αλλων τρομοκρατικων ενεργειων, ειναι προφασεις εν αμαρτιες.
η γερμανια που κολλαει? μιλας για αυτους που εργαζονται εκει?


newbie
Activity: 3
Merit: 0
Στην Εφορία γνωρίζουν άραγε τι είναι τα κρυπτονομίσματα; Το πιο πιθανό είναι, όταν ακούσουν τη λέξη, να νομίσουν ότι είναι τα κρυμμένα λεφτά σε στρώματα, κήπους και χωράφια!  Cheesy Cheesy Cheesy

Στη Γερμανία σε ξεσκίζουν έτσι και ανακαλύψουν αδήλωτο εισόδημα. Φίλος Γερμανός την πάτησε άσχημα όταν τον έπιασαν να κάνει εμπόριο εξωτικών λουλουδιών μέσω eBay.

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
μα ολο το νοημα των κρυπτος ειναι οτι οι συναλλαγες επιτελους μπορουν να ειναι ανωνυμες και στο ιντερνετ!
διοτι ηδη με το ρευστο ολες οι συναλλαγες ανωντυμες ειναι.
π.χ. στο σουπερ μαρκετ που πληρωνεις με μετρητα σου ζητανε ταυτοτητα ή απο που βρηκες τα λεφτα?
ενω στο ιντερνετ καταγραφεσaι κανονικα, ειτε με την ip (και τα Logs που κρατανε οι isps)
ειτε με τις πιστωτικες-χρεωστικες καρτες!
σε μια κοινωνια που θελει να λεγεται ελευθερη και ανεξαρτητη το που βρηκες τα λεφτα και τι τα κανεις δεν θα επρεπε να απασχολει κανεναν!
τωρα τα περι ξεπλυματος και αλλων τρομοκρατικων ενεργειων, ειναι προφασεις εν αμαρτιες.
η γερμανια που κολλαει? μιλας για αυτους που εργαζονται εκει?
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
αυτό που έχω καταλάβει εγώ μετά από πολύ ψάξιμο είναι ότι τα ίχνη μένουν και 

1) ή θα τα δηλώσετε και θα γίνετε "καλοί"
2) ή δεν θα τα δηλώσετε και θα πάτε στη μεριά των "κακών"

φοβάστε την εφορία; που να δείτε τι θα σας κάνει πχ Η Γερμανία αν δει αδήλωτες συναλλαγές!

και πάλι τονίζω ότι τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη και ισχύουν και για μένα (πρωτίστως) - δεν θέλω να φοβίσω κάποιον!
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
μας εφτιαξες τη μερα φιλε μου!
αν περιμενουμε να το αναγνωρισουν καπως και να μας πουν που στο καλο να το δηλωνουμε, ζητω που καηκαμε!
full member
Activity: 133
Merit: 101

Quote
οχι να στειλεις εσυ αλλα να λαβεις. πανω απο 2/εξαμηνο θεωρειται επιχειρηματικη δραστηριοτητα!
εχουμε και μαμω τους νομους, ετσι? Grin


Άρα αν στείλω για 6 μήνες από 1000 ευρώ έμβασμα δεν έχω κανένα θέμα απλά στο ίδιο διάστημα τα εμβάσματα από έξω προς τα μέσα πρέπει να είναι μάξιμουμ 2 (και το χρόνο μέχρι 10.000).Το κατάλαβα καλά;

Μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις όσα εμβάσματα θέλεις.

Το πρόβλημα ενδέχεται να προκύψει όταν λαμβάνεις συχνά εμβάσματα και η προσαύξηση των καταθέσεων δεν εμφανίζεται κάπου στην Ε1. Τότε η εφορία μπορεί να υποψιαστεί ότι διενεργείς επιχειρηματική δραστηριότητα και να σε καλέσει για έλεγχο.

Δεν αρκεί απλά να εντοπίσουν 3 και άνω εισερχόμενα εμβάσματα ανά εξάμηνο για να στοιχειοθετήσουν την επιχειρηματική δραστηριότητα. Πρέπει αυτά τα εμβάσματα να συνδέονται με κερδοσκοπικές πράξεις (παράγραφος 3 άρθρο 21 ΚΦΕ) ή/και να συνιστούν αδήλωτη προσαύξηση (παράγραφος 4 άρθρο 21 ΚΦΕ).


Επίσης ήθελα να αποσαφηνίσω αν και φαντάζομαι έχει απαντηθεί ήδη:Αν κάνω κάθε μέρα άπειρες μικροσυναλλαγες σε ανταλλακτήριο κερδίζοντας μικροποσά θεωρούμαι επιτηδευματίας με ό,τι συνεπάγεται αυτό (26%, βιβλία κλπ).Σωστα;Υπάρχει κάποιο πλαφόν γιαυτο το πλήθος των συναλλαγών;

I. Όταν κάνεις trading σε οργανωμένη αγορά (ανταλλακτήριο), θεωρείς εντελώς καταχρηστικά ότι ισοδυναμεί με αγοραπωλησία τίτλων και εμπίπτει στο άρθρο 42 ΚΦΕ. Τότε είναι ακριβώς όπως η αγοραπωλησία μετοχών και δεν είσαι επιτηδευματίας. Την υπεραξία την δηλώνεις στον κωδικό 865 (υπεραξία τίτλων αλλοδαπής) με φόρο 15%. Το κάνεις μόνο και μόνο για να αποφύγεις να χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα λόγω αυταπόδεκτης κερδοσκοπικής πρόθεσης που υπάρχει στην περίπτωση του trading.

Δεν υπάρχει πλαφόν για το πόσες συναλλαγές θα κάνεις σ' αυτήν την περίπτωση.


II. Αν δεν κάνεις trading και πουλήσεις κάποια στιγμή τα bitcoin που αγόρασες πριν από χρόνια, θεωρώ ότι είναι εντελώς νόμιμο να δηλώσεις ολόκληρο το ποσό στον 781 επιλέγοντας περιγραφή “διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων”, “λοιπές περιπτώσεις” ή “επιστροφή καταβεβλημένων κεφαλαίων” (όποια δεν ζητάει ΑΦΜ αγοραστή), και είναι αφορολόγητο.

Αυτή η πεποίθησή μου προκύπτει από την εξής ακολουθία συλλογισμών:

1. H εκ των προτέρων κερδοσκοπική πρόθεση κατά τον χρόνο απόκτησης των bitcoin δεν μπορεί να αποδειχθεί:

(α) Λόγω απουσίας συχνών αγοραπωλησιών (συστηματικής πράξης). Παρατήρηση: οι συστηματικές πράξεις δεν αποδεικνύουν την κερδοσκοπική πρόθεση από μόνες τους, αλλά αποτελούν ένδειξη.

(β) Επειδή το bitcoin έχει χρήσεις (μέσο πληρωμής) και συνεπώς είναι περιουσιακό στοιχείο που αποκτάται για προσωπική χρήση. Η χρήση μπορεί να πάψει να είναι επιθυμητή και το στοιχείο να διατεθεί.

Από την στιγμή που δεν υφίσταται κερδοσκοπική πρόθεση, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα σύμφωνα με την παράγραφο 3 άρθρο 21 ΚΦΕ.

2. Η πηγή της τυχόν προσαύξησης είναι γνωστή και νόμιμη (απόφαση Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου) και δικαιολογημένη (αποδείξεις αγοράς και πώλησης). Άρα δεν δεν μπορεί να χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα με την παράγραφο 4 άρθρου 21 ΚΦΕ.

3. Δεν είναι μετοχή, μέρισμα, ομόλογο ή παράγωγο, αλλά μέσο πληρωμής. Συνεπώς δεν εμπίπτει στο άρθρο 42 ΚΦΕ.

4. Δεν μπορεί να δηλωθεί κάπου αλλού εκτός του 781 χωρίς να είναι ανακριβής η δήλωση. Αυτό συμπεριλαμβάνει και τον 865, καθώς δεν είναι ούτε “τίτλος” ούτε “αλλοδαπής” (όπως είπα, στην περίπτωση του trading το δηλώνεις στον 865 εντελώς καταχρηστικά).

5. Επομένως, επειδή δεν έχει θεσπιστεί (ακόμα) κάτι για τα κρυπτονομίσματα και αποδεικνύεται ότι η συγκεκριμένη περίπτωση (όχι trading) δεν εμπίπτει κάπου, εφαρμόζεται η παράγραφος 1 άρθρου 78 του Συντάγματος:

Quote from: άρθρο 78 του Συντάγματος
1. Kανένας φόρος δεν επιβάλλεται ούτε εισπράττεται χωρίς τυπικό νόμο που καθορίζει το υποκείμενο της φορολογίας και το εισόδημα, το είδος της περιουσίας, τις δαπάνες και τις συναλλαγές ή τις κατηγορίες τους, στις οποίες αναφέρεται ο φόρος.

Σύμφωνα μ' αυτό η εφορία πάντα πρέπει να υποδεικνύει σε ποιόν κωδικό και σύμφωνα με ποιόν νόμο έπρεπε να δηλωθεί το ποσό. Διαφορετικά πρέπει να αποδείξουν ότι είναι από παράνομη, άγνωστη ή αδικαιολόγητη πηγή (παράγραφος 4 άρθρο 21 ΚΦΕ). Αν δεν μπορούν να αποδείξουν κανένα από τα δύο, είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν την δήλωση στον 781.
Pages:
Jump to: