Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 12. (Read 44992 times)

full member
Activity: 133
Merit: 101
Συγχαρητηρια για το κατατοπιστικό thread.
2 ερωτήσεις από μένα:

1) Σε περίπτωση που κάποιος έχει λογαριασμό (και συνεπώς ζωή/δουλειά) σε Ελλάδα και άλλη χωρα της Ευρώπης (με την οποία η Ελλάδα έχει σύμφωνο αποφυγής διπλοφορολογησης) πχ Ολλανδία, σε ποιά χώρα πρέπει το άτομο να δηλώσει όποιο bitcoin μετατρέψει σε fiat, με έμβασμα ή άλλη μέθοδο?

2) Τι γίνεται αν bitcoin έχει αγορασθεί από localbitcoin.com όσον αφορά στην έλλειψη παραστατικού αγοράς καθώς και στοιχείων του πωλητή για την απόδειξη επιχειρηματικής δραστηριότητας trading ή αγορά για χρήση? Εννοώ φυσικά αν η εφορία καλέσει τον αγοραστή να αποδείξει τις συναλλαγές του. Μπορεί να πάει αιτιολογημένα και νόμιμα στο 781 αν ο αγοραστής κάποτε ρευστοποιήσει?

Ευχαριστώ

1) Στην χώρα όπου έχεις την φορολογική κατοικία (διαμένεις πάνω από 183 μέρες το συγκεκριμένο έτος), δηλώνεις το “παγκόσμιο εισόδημα”, δηλαδή εισοδήματα και άλλα ποσά ημεδαπής και αλλοδαπής.

Στην χώρα όπου δεν έχεις την φορολογική κατοικία (διαμένεις 183 μέρες και κάτω), δηλώνεις μόνο τα εισοδήματα και άλλα ποσά που αποκτήθηκαν στην χώρα εκείνη.

Τα ΣΑΔΦ υπάρχουν ακριβώς για να μην φορολογηθούν δυο φορές τα ποσά στην περίπτωση δήλωσης του παγκόσμιου εισοδήματος στην χώρα της φορολογικής κατοικίας, καθώς και για να μην εφαρμοστεί επαχθέστερη φορολογία. Για παράδειγμα, αν δηλώνεις στην Ελλάδα την σύνταξη που λαμβάνεις από μια χώρα όπου οι συντάξεις δεν φορολογούνται, η Ελλάδα δεν δικαιούται να την φορολογήσει με τον ελληνικό συντελεστή.

Αν η συναλλαγή bitcoin δεν έλαβε χώρα στην Ολλανδία με ολλανδικά στοιχεία ταυτότητας, χρειάζεται να δηλωθεί μόνο στην Ελλάδα. Η μέθοδος και ο τρόπος λήψης χρηματικού ποσού είναι άσχετα. Το εισόδημα αποκτάται με την πώληση.


2) Το κάλυψε ο @theoulis πιο πάνω. Να συμπληρώσω μόνο ότι αν το ποσό είναι μεγάλο και το δηλώσεις στον 781, είναι πολύ πιθανό να κληθείς για έλεγχο. Θα πρέπει να ελαχιστοποιήσεις τον αριθμό των πωλήσεων και να έχεις παραστατικά γι' αυτές για να μπορείς να ισχυριστείς ότι είναι διάθεση περιουσιακών στοιχείων (που αποκτήθηκαν πάνω από 5 χρόνια πριν, χωρίς κερδοσκοπική πρόθεση).

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
to 2. εχει ηδη απαντηθει παραπανω

"4. Σε περίπτωση που δεν προσκομίζονται στοιχεία για επένδυση ή κίνηση λογαριασμού ημεδαπής ή αλλοδαπής, λόγω αντικειμενικής αδυναμίας προσκόμισης των σχετικών δικαιολογητικών (για παράδειγμα, διότι έχει παρέλθει ο χρόνος που η τράπεζα ή άλλο ίδρυμα έχει υποχρέωση διαφύλαξης των σχετικών αρχείων), γίνονται δεκτοί οι ισχυρισμοί του ελεγχόμενου, εκτός αν η φορολογική αρχή αιτιολογημένα απορρίψει αυτούς στη βάση άλλων στοιχείων που διαθέτει. "

οποτε αν ο ελεγκτης δεν εχει κατι χειροπιαστο εις βαρος σου (εμποριο ναρκωτικων, σαρκας,κλπ) αποδεχεται ο,τι του πεις.
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Συγχαρητηρια για το κατατοπιστικό thread.
2 ερωτήσεις από μένα:

1) Σε περίπτωση που κάποιος έχει λογαριασμό (και συνεπώς ζωή/δουλειά) σε Ελλάδα και άλλη χωρα της Ευρώπης (με την οποία η Ελλάδα έχει σύμφωνο αποφυγής διπλοφορολογησης) πχ Ολλανδία, σε ποιά χώρα πρέπει το άτομο να δηλώσει όποιο bitcoin μετατρέψει σε fiat, με έμβασμα ή άλλη μέθοδο?

2) Τι γίνεται αν bitcoin έχει αγορασθεί από localbitcoin.com όσον αφορά στην έλλειψη παραστατικού αγοράς καθώς και στοιχείων του πωλητή για την απόδειξη επιχειρηματικής δραστηριότητας trading ή αγορά για χρήση? Εννοώ φυσικά αν η εφορία καλέσει τον αγοραστή να αποδείξει τις συναλλαγές του. Μπορεί να πάει αιτιολογημένα και νόμιμα στο 781 αν ο αγοραστής κάποτε ρευστοποιήσει?

Ευχαριστώ
dal
newbie
Activity: 7
Merit: 0
Καλέσαμε τον Νανόπουλο να μιλήσει για τα φορολογικά θέματα στη συνάντηση της Δευτέρας 11 Δεκ στην Αθήνα: https://www.meetup.com/BlockchainGreece-0/events/245665613/

Αν μπορειτε παιδια να κανετε live streaming ή αργοτερα να ανεβασετε καποια βιντεο με χρησιμες πληροφοριες για τους μακρινους θα ηταν πολυ χρησιμο.
Μακαρι να μπορουσα να ερθω, αλλα ειναι καθημερινη....
full member
Activity: 400
Merit: 170
Καλέσαμε τον Νανόπουλο να μιλήσει για τα φορολογικά θέματα στη συνάντηση της Δευτέρας 11 Δεκ στην Αθήνα: https://www.meetup.com/BlockchainGreece-0/events/245665613/
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
αν θυμαμαι καλα, φορολογηση+φπα σε ανταλλαγη νομισματων δεν υφισταται!
αν το βtc αναγνωριζεται σαν νομισμα δεν υπαρχει κανενας φορος λογικα.
για τα fees ειναι αλλη κουβεντα διοτι θεωρουνται ως πληρωμη του ενδιαμεσου που παρεχει την υπηρεσια ανταλλαγης.
full member
Activity: 294
Merit: 101
Το θέμα της ανωνυμίας με έχει απασχολήσει πολύ τον τελευταίο καιρό.
Για τα ΑΤΜ ως τώρα νόμιζα ότι για να τα λειτουργήσεις είτε για αγορά είτε για πώληση έπρεπε να στείλεις μήνυμα σε συγκεκριμένο νούμερο με το κινητο και να πάρεις κωδικό από sms που τον έγραφες στο ΑΤΜ.
Στο βιντεο που δείχνει την λειτουργια του στο youtube δεν δείχνει κάτι τέτοιο και αναρρωτιέμαι που το είδα.
Έτσι όπως είναι τώρα υπάρχει ανωνυμία, και το fee είναι σαφώς μικρότερο από τον φόρο του 15% που έχει γραφεί στο φόρουμ σε άλλο λινκ.
Το τι θα γινει στο μέλλον όταν η χώρα θελήσει να φορολογήσει τα κρυπτονομίσματα (κι αυτό λόγο της αυξανόμενης χρήσης του, άρα και πιθανά έσοδα για την χώρα) θα το δούμε.

Πάντως για την ώρα δεν βλέπω κρατήσεις για ΦΠΑ ακόμη...

Κυρίως για το κατα πόσο είναι ανώνυμο και.... duty free αναρωτιέμαι

ΦΠΑ το ΑΤΜ γράφει στις κρατήσεις ότι κρατάει 24% επί των fees...
full member
Activity: 840
Merit: 128
Το θέμα της ανωνυμίας με έχει απασχολήσει πολύ τον τελευταίο καιρό.
Για τα ΑΤΜ ως τώρα νόμιζα ότι για να τα λειτουργήσεις είτε για αγορά είτε για πώληση έπρεπε να στείλεις μήνυμα σε συγκεκριμένο νούμερο με το κινητο και να πάρεις κωδικό από sms που τον έγραφες στο ΑΤΜ.
Στο βιντεο που δείχνει την λειτουργια του στο youtube δεν δείχνει κάτι τέτοιο και αναρρωτιέμαι που το είδα.
Έτσι όπως είναι τώρα υπάρχει ανωνυμία, και το fee είναι σαφώς μικρότερο από τον φόρο του 15% που έχει γραφεί στο φόρουμ σε άλλο λινκ.
Το τι θα γινει στο μέλλον όταν η χώρα θελήσει να φορολογήσει τα κρυπτονομίσματα (κι αυτό λόγο της αυξανόμενης χρήσης του, άρα και πιθανά έσοδα για την χώρα) θα το δούμε.

Πάντως για την ώρα δεν βλέπω κρατήσεις για ΦΠΑ ακόμη...

Κυρίως για το κατα πόσο είναι ανώνυμο και.... duty free αναρωτιέμαι
member
Activity: 119
Merit: 10
Κυρίως για το κατα πόσο είναι ανώνυμο και.... duty free αναρωτιέμαι
full member
Activity: 294
Merit: 101
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη αλλά φαίνεται για μια πραγματικά ανωνυμη συναλλαγή.
Το μόνο αρνητικό είναι το 10% που πληρώνεις για κόμιστρο, αλλά από κάπου πρέπει να χρηματοδοτηθούν και τα παιδιά που έστησαν τα μηχανήματα.

Σκεφτόμουν κάτι να ρωτήσω τους γνώστες του forum.

Παλιότερα είχα στο μυαλό μου την χρήση χρεωστικής η οποία φορτίζεται με altcoins ως την καλύτερη λύση για αξιοποίηση κερδών από altcoins.

Ο @amphibious εξήγησε πως αν πρόκειται για ανάληψη από ΑΤΜ με μια τέτοια κάρτα, καλύτερα να κάνεις έμβασμα. Αν πρόκειται για αγορές σε καταστήματα είναι safe (διορθώστε με αν κάνω/θυμάμαι λάθος).

Θέλω να ρωτήσω το εξής, η προοπτική χτήσης Bitcoin ATM από αυτά που υπάρχουν σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας για πώληση Altcoin και λήψη μετρητών επι τόπου, ενέχει κάποιο ρίσκο που δεν μπορώ να εντοπίσω?

4-5% για πώληση btc ... όχι και τοσο χάλια αν σκεφτείς οτι wirex , cryptopay κλπ έχουν κρυφά fees και ισοτιμίες στον θεό , όπως τους βολεύει. Στο ΑΤΜ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα... ισοτιμία + 4-5% .
full member
Activity: 840
Merit: 128
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμη αλλά φαίνεται για μια πραγματικά ανωνυμη συναλλαγή.
Το μόνο αρνητικό είναι το 10% που πληρώνεις για κόμιστρο, αλλά από κάπου πρέπει να χρηματοδοτηθούν και τα παιδιά που έστησαν τα μηχανήματα.

Σκεφτόμουν κάτι να ρωτήσω τους γνώστες του forum.

Παλιότερα είχα στο μυαλό μου την χρήση χρεωστικής η οποία φορτίζεται με altcoins ως την καλύτερη λύση για αξιοποίηση κερδών από altcoins.

Ο @amphibious εξήγησε πως αν πρόκειται για ανάληψη από ΑΤΜ με μια τέτοια κάρτα, καλύτερα να κάνεις έμβασμα. Αν πρόκειται για αγορές σε καταστήματα είναι safe (διορθώστε με αν κάνω/θυμάμαι λάθος).

Θέλω να ρωτήσω το εξής, η προοπτική χτήσης Bitcoin ATM από αυτά που υπάρχουν σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας για πώληση Altcoin και λήψη μετρητών επι τόπου, ενέχει κάποιο ρίσκο που δεν μπορώ να εντοπίσω?
member
Activity: 119
Merit: 10
Σκεφτόμουν κάτι να ρωτήσω τους γνώστες του forum.

Παλιότερα είχα στο μυαλό μου την χρήση χρεωστικής η οποία φορτίζεται με altcoins ως την καλύτερη λύση για αξιοποίηση κερδών από altcoins.

Ο @amphibious εξήγησε πως αν πρόκειται για ανάληψη από ΑΤΜ με μια τέτοια κάρτα, καλύτερα να κάνεις έμβασμα. Αν πρόκειται για αγορές σε καταστήματα είναι safe (διορθώστε με αν κάνω/θυμάμαι λάθος).

Θέλω να ρωτήσω το εξής, η προοπτική χτήσης Bitcoin ATM από αυτά που υπάρχουν σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας για πώληση Altcoin και λήψη μετρητών επι τόπου, ενέχει κάποιο ρίσκο που δεν μπορώ να εντοπίσω?
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Γεια σε όλους,

Αν και η έδρα μου είναι στο Λονδίνο, νομίζω η καλύτερη λύση είναι να μπορείς να ρευστοποποιείς τις επενδύσεις σου σε fiat money (ευρώ, λίρες, κ.τ.λ.) απευθείας σε μία κάρτα, η οποία δεν έχει σύνορα, η κρατικές εποπτικές αρχές.

Την λύση αυτή, την δίνει η δημιουργία της πρώτης -παγκοσμίως- κρυπτοτράπεζας (Cryptobank), που ακούει στο όνομα Crypterium.

Ο τρόπος λειτουργίας της είναι απλός: Μέσα από μία mobile εφαρμογή, σου εκδίδει μία virtual prepaid card ή οποία είναι συνδεδεμένη με το Crypto Wallet. Από εκεί, μπορείς να κάνεις συναλλαγές σε οποιδήποτε κατάστημα, σε οποιοδήποτε νόμισμα και ανεξαρτήτως ορίου, πληρώνοντας ουσιαστικά με το κρυπτονόμισμα της αρεσκείας σου, στην τρέχουσα συναλλαγματική του τιμή.

Η προμήθεια είναι αστεία (0,5%) σε σχέση με όσα χρεώνουν τα εναλλακτήρια που γνωρίζω και γίνεται με CRPT tokens (Τα tokens της Crypterium).

Μετά από πολύ μελέτη και αφού διάβασα προσεκτικά ότι έχει σχέση με το συγκεκριμένο ICO, έχω ήδη γραφτεί και πιστεύω ότι το Project αυτό, θα αλλαξει τον κόσμο των χρηματοοικονομικών συναλλαγών.

Περισσότερες πληροφορίε, μπορείτε να διαβάσετε εδώ: https://crypterium.io/

Για δωρεάν άνοιγμα λογαριασμού και επιπλέον 1% bonus στην αγορά Tokens: https://tokensale.crypterium.io/?ref=668a7b87f47a2dab9f4fd425


Νομίζω, αξίζει να ρίξετε μια ματιά.
full member
Activity: 265
Merit: 101
Founder of Greepto.gr & CryptoAnalogy
Καλησπέρα, ψαχνομαι κι εγώ με το συγκεκριμένο θεμα και αν γίνεται να γλιτωσω καπως το 15% μιας και υπάρχει περίπτωση να στειλω ενα μεγαλο ποσο αρκετες χιλιαδες ευρω (για μικρό ποσο δεν πρόκειται να δηλωσω τίποτα) και μου προτάθηκε η tenX καρτα.

Έπειτα απο λίγο research κλπ, ειδα ότι με την καρτα αυτην μπορείς εκτος απο αγορες σε οποιοδήποτε κατάστημα δεχεται Visa (ειναι Visa prepaid) να κανεις και αναληψη χρημάτων απο ΑΤΜ.

Σε αυτην την καρτα απλα βαζεις bitcoin (τα αλλα νομισματα ειναι σε beta ακομα οπως το ETH) και στο ATM ή σε οποιαδήποτε αγορα μετατρεπονται σε fiat (ευρώ στην προκειμένη περίπτωση) με βαση την εκαστοτε τιμη bitcoin/usd/eur. Η συγκεκριμένη εταιρια ζηταει proof of identity και proof of residence.

Οποτε εχω την εξης ερωτηση:
- Μπορει η εφορια να συνδεσει καπως αυτες τις αναληψεις με σενα και εν τελει να χρειαστεί να πληρωσεις φορο ή ειναι ανωνυμη η φαση οπότε βγαζοντας ετσι σιγα σιγα τα χρηματα απο ΑΤΜ γίνεται η φαση κανονικα και ολα καλα;

Επισης αν εχει κανεις ακουστα την καρτα Revolut (ειχα παρει μια απο εξωτερικό λογω capital controls για αγορα απο ebay), εστω ότι κανουμε οποιοδήποτε withdrawal σε αυτήν, και μετα αναληψη απο ATM εδω, θα υπαρξει θεμα; Αν θυμάμαι καλα η Revolut ειναι απο Αγγλια μερια οποτε δεν εχει σχεση με Ελληνικες τραπεζες.
full member
Activity: 133
Merit: 101

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με όσα απάντησε ο @theoulis, αλλά έχω κάποιες παρατηρήσεις (με την σειρά των ζητημάτων):

1) Τυπικά ό,τι προσαυξάνει τις καταθέσεις και δεν είναι επανακατάθεση ποσών που σήκωσες πριν, πρέπει να εμφανίζεται στην δήλωση. Ειδικά, όταν το ποσό ήρθε με έμβασμα από το εξωτερικό, προκαλεί ερωτηματικά ως προς την προέλευση.
 
2) Τις 5000€ εγώ θα δήλωνα κανονικά στον 781 άφοβα αν υπήρχαν αποδείξεις αγοράς. Χωρίς αποδείξεις θα προτιμούσα να το δηλώσω στον 865 και να πληρώσω 750€ φόρο, αν και η πιθανότητα ελέγχου για τέτοιο ποσό είναι αρκετά μικρή.

Ακόμα και σε περίπτωση ελέγχου έχεις περιθώριο να ισχυριστείς ότι δεν εμπίπτει πουθενά και ανήκει στις “λοιπές περιπτώσεις” ποσών που δεν αποτελούν εισόδημα (781). Θα είναι απαραίτητο να τονίσεις ότι δεν τα απέκτησες με σκοπό την μεταπώληση, αλλά για προσωπική χρήση και να έχεις την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου που το χαρακτηρίζει ως μέσο πληρωμής.

Η έλλειψη των δικαιολογητικών αγοράς, γενικά, είναι θέμα δευτερεύον. Πρωτίστως τους ενδιαφέρει η προέλευση του ποσού, δηλαδή η πώληση. Εφόσον το έμβασμα είναι από ανταλλακτήριο και υπάρχουν αποδείξεις πώλησης, ή πηγή είναι εμφανής. Επομένως η προσαύξηση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αδικαιολόγητη.

Λίγες μέρες πριν η ΑΑΔΕ έβγαλε εγκύκλιο με τίτλο “Διευκρινίσεις για θέματα ελέγχου προσαύξησης περιουσίας” στην οποία μεταξύ άλλων αναφέρεται και η περίπτωση της αδυναμίας προσκόμισης δικαιολογητικών:

Quote

4. Σε περίπτωση που δεν προσκομίζονται στοιχεία για επένδυση ή κίνηση λογαριασμού ημεδαπής ή αλλοδαπής, λόγω αντικειμενικής αδυναμίας προσκόμισης των σχετικών δικαιολογητικών (για παράδειγμα, διότι έχει παρέλθει ο χρόνος που η τράπεζα ή άλλο ίδρυμα έχει υποχρέωση διαφύλαξης των σχετικών αρχείων), γίνονται δεκτοί οι ισχυρισμοί του ελεγχόμενου, εκτός αν η φορολογική αρχή αιτιολογημένα απορρίψει αυτούς στη βάση άλλων στοιχείων που διαθέτει.


Πηγή: http://www.kathimerini.gr/935114/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/egkyklios-aade-poies-periptwseis-8ewroyntai-adikaiologhth-prosay3hsh-perioysias.

3) Η δήλωση του 029 δεν βλάπτει. Θα ενισχύσει μελλοντικά την δικαιολόγηση των εμβασμάτων και θα αποτρέψει τις απορίες για το πώς έρχονται τα χρήματα από εξωτερικό εφόσον δεν δηλώθηκε ότι υπάρχει περιουσία στο εξωτερικό. Προσωπικά δηλώνω ΝΑΙ.

4) Τις 15000€ χωρίς αποδείξεις αγοράς εγώ θα δήλωνα σίγουρα στον 865 για να αποφύγω δυσάρεστες καταστάσεις. Διαφορετικά θα τα άφηνα στο ανταλλακτήριο ή σε bitcoin και θα έφερνα τμηματικά ανά έτος.


Θα μπορούσαν επίσης να γίνουν μερικές αγοραπωλησίες στο Kraken με καταληκτικές αγορές. Έτσι θα προέκυπταν bitcoin με αποδείξεις αγοράς που θα ταίριαζαν με τις μελλοντικές πωλήσεις. Μετά η υπεραξία που θα καταγράφονταν με τις τελικές πωλήσεις σε σχέση με τις τελευταίες αγορές θα μπορούσε να δηλωθεί στον 865 και το υπόλοιπο ποσό (έμβασμα μείον υπεραξία) στον 781.

Παρατήρηση: Στον 865 δηλώνουμε ολόκληρο το ποσό των πωλήσεων μόνο όταν η τιμή κτήσης δεν μπορεί να προσδιοριστεί, δηλαδή δεν υπάρχουν δικαιολογητικά αγοράς.

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
1. οχι
2. 781
3. οχι
4. ισως  (εξαρταται απο το ποσα βαρια κακκαλα εχεις και ποσο "θρασυς" εισαι  Tongue
ειναι δικες μου απαντησεις αυτες.
ανηκουν στην στρατηγικη "κανω το κοροϊδο" σε ενα συστημα που μου συμπεριφερεται ετσι!
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Χαίρετε,
Το ξέρω ότι είναι κουραστικό να γράφονται τα ίδια, αλλά παρότι διάβασα όλο το thread θα ήθελα την άποψή σας για το εξής σενάριο:

Άτομο με ετήσιο εισόδημα 15-20Κ ευρώ αγοράζει 10 BTC από το MtGox το 2012, και στο 2017 ρευστοποιεί ένα μέρος στο Kraken και στέλνει 5Κ ευρώ έμβασμα σε ελληνική τράπεζα (χωρίς να το έχει ξανακάνει ή να έχει την πρόθεση να το ξανακάνει πχ για τον επόμενο χρόνο, χωρίς να είναι 'ενεργός trader'). Τα παραστατικά αγοράς των BTC του 2012 δεν υπάρχουν πια, ενώ υπάρχουν τα παραστατικά των deposit/sell/withdrawal από το Kraken για το 2017. Στις προηγούμενες φορολογικές δηλώσεις, δεν έχει δώσει στοιχεία για τα BTC γενικά.

Στην περίπτωση αυτή:
1) Είναι απαραίτητο να δηλωθεί το ποσό των 5Κ ευρώ στην επόμενη δήλωση;
2) Αν δηλωθεί, προτιμάται ο κωδικός 781 ή ο κωδικός 865 του Ε1 της επόμενης δήλωσης;
3) Είναι προτιμότερο να δηλώσει "ΝΑΙ" ή "ΟΧΙ" στον κωδικό 029 της επόμενης δήλωσης (εφόσον υπάρχουν BTC στο wallet του ατόμου);
4) Αν το ποσό αντί για 5Κ ήταν 15Κ ευρώ, θα άλλαζαν οι απαντήσεις στα παραπάνω;

Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να αλλάξει η νομοθεσία ώστε να γίνει πιο συγκεκριμένη για τα cryptos. Μπορεί στο επόμενο χρονικό διάστημα / δήλωση τα πράγματα να είναι εντελώς διαφορετικά και οι ερωτήσεις μου να μην έχουν νόημα. Όπως και να έχει, ευχαριστώ προκαταβολικά.
full member
Activity: 133
Merit: 101

Το έμβασμα έχει αποστολέα το ανταλλακτήριο Kraken, οπότε η φύση της συναλλαγής είναι γνωστή.

Καλά, αγχώνεσαι για ένα έμβασμα 1100€ που είναι από νόμιμη πηγή και πας να το “καλύψεις” παράνομα με εικονικό τιμολόγιο;

jr. member
Activity: 62
Merit: 1
Επειδη εχω καταστημα υ/η μπορω να δικαιολογησω το εμβασμα σαν πληρωμη για πωληση η/υ αν κοψω το αναλογο τιμολογιο και να πω οτι με εστειλαν εμβασμα για αγορα η/υ?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003

Για 'μένα, δεν πρόκειται κανένας να ασχοληθεί με το έμβασμα των 1100€. Ωστόσο, για να είσαι καλυμμένος, μπορείς να δηλώσεις το ποσό στον 781 επιλέγοντας την λεκτική περιγραφή “Διάθεση λοιπών περιουσιακών στοιχείων”. Αν σου ζητήσει τον ΑΦΜ του αγοραστή, τότε άλλαξε την επιλογή σε “Λοιπές περιπτώσεις”.

Σε περίπτωση ελέγχου μην αναφέρεις το mining, γιατί ενδέχεται να χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα (συστηματική πράξη με κερδοσκοπική πρόθεση). Τα αγόρασες παλαιά από κάποιο ανταλλακτήριο που έκλεισε χωρίς σκοπό να τα πουλήσεις (τα απέκτησες π.χ. για υλοποίηση των smart contracts και τελικά δεν τα χρησιμοποίησες).

Αν ήταν σημαντικό το ποσό (εκτιμώ πάνω από 10000€), θα είχε νόημα η δήλωση υπεραξίας τίτλων αλλοδαπής στον 865 για να αποφευχθούν οι περιττές ερωτήσεις.

Να εκτυπώσεις τις συναλλαγές πώλησης από το ιστορικό του λογαριασμού στο Kraken.


to mtgox ειναι που εκλεισε και οντως ειχα αγορασει απο εκει και δεν υπαρχει πλεον καμια database με τις κινησεις.
μονο το ΣΕΠΑ εμβασμα απο την ελληνικη τραπεζα προς την τραπεζα του mtgox τοτε, πολωνικη ηταν αν θυμαμαι καλα.
Pages:
Jump to: