Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 10. (Read 44970 times)

member
Activity: 72
Merit: 10
συγνώμη για το σχεδόν offtopic.

Από τα bitcoinpanda, bitstamp & kraken είναι όλα αξιόπιστα ή μπορεί να τρέχουμε;

το panda ειδικά πρώτη φορά το ακούω.

Το coinbase ανέφερε κάποιος ότι έχει πολύ μεγάλες χρεώσεις σωστά;

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο ευχαρίστως να το τσεκάρω!
full member
Activity: 133
Merit: 101
Αν κάποιος είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αλλά έχει και τραπεζικό λογαριασμού εξωτερικού (δουλευε/ζούσε εξωτερικό κάποτε), γίνεται να δηλώσει το κέρδος όταν εξαργυρώσει btc στην Ελλάδα (πληρώνονται την ταρίφα 15%) αλλά η μεταφορά εμβάσματος να γίνει στο ξένο τραπεζικό λογαριασμό (λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα)?

Δεν έχει σημασία που μετέφερες τα χρήματα. Ως φορολογικός κάτοικος της Ελλάδας δηλώνεις εδώ το παγκόσμιο εισόδημα. Αρκεί να μην ξεχάσεις το ΝΑΙ στον 029.


Αν η εφορία του άλλου κράτους (που ακόμα φορολογεί τους τόκους καταθέσεων αυτού του ατόμου) τον καλέσει επαρκεί η αναφορά του "τα δήλωσα στην Ελλάδα" λαμβάνοντας υπ'οψιν ότι υπάχει ΣΑΔΦ μεταξύ των 2 χωρών?

Κανονικά ναι. Στην Ελλάδα γι' αυτή τη δουλειά υπάρχει ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού που (θα έπρεπε να) τα διασταυρώνει αυτόματα. Δεν γνωρίζω πως γίνεται σε άλλο κράτος.

Παρεμπιπτόντως, και τους τόκους καταθέσεων θα δηλώσεις στην Ελλάδα μαζί με τον φόρο που εισπράχθηκε σε άλλο κράτος.


Επίσης αν αρχικά τα btc είχαν αγορασθεί με λεφτά που υπήρχαν στο ξένο τραπεζικό λογαριασμού του ατόμου (χρήματα που προέρχονταν από μισθό) επηρεάζει την κατάσταση?

Αν είχες δηλώσει το ποσό στον 743 όταν τα αγόρασες (το βλέπω απίθανο από το γεγονός ότι το ρωτάς), τότε είσαι κομπλέ. Διαφορετικά, αν το ποσό της αγοράς είναι μεγάλο, μπορεί να ελεγχθεί στην Ελλάδα κατά πόσο καλύπτεται από τα δηλωθέντα εισοδήματα (εκτός αν η αγορά έγινε παλαιότερα από 5 χρόνια). Εφόσον προέρχονται από μισθούς, δεν φοβάσαι τίποτα.


Επαναλαμβάνω: πρέπει να λάβετε υπόψη ότι εγώ δεν είμαι λογιστής ή δικηγόρος. Απλά έχω ψάξει κάποια πράγματα που με αφορούν.
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Μια ερώτηση κυρίως προς amphibious σχετικά με κέρδη και ξένους τραπεζικούς λογαριασμούς που συζηταγαμε στην παρέα.

Αν κάποιος είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας αλλά έχει και τραπεζικό λογαριασμού εξωτερικού (δουλευε/ζούσε εξωτερικό κάποτε), γίνεται να δηλώσει το κέρδος όταν εξαργυρώσει btc στην Ελλάδα (πληρώνονται την ταρίφα 15%) αλλά η μεταφορά εμβάσματος να γίνει στο ξένο τραπεζικό λογαριασμό (λόγω έλλειψης εμπιστοσύνης στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα)?

Αν η εφορία του άλλου κράτους (που ακόμα φορολογεί τους τόκους καταθέσεων αυτού του ατόμου) τον καλέσει επαρκεί η αναφορά του "τα δήλωσα στην Ελλάδα" λαμβάνοντας υπ'οψιν ότι υπάχει ΣΑΔΦ μεταξύ των 2 χωρών?

Επίσης αν αρχικά τα btc είχαν αγορασθεί με λεφτά που υπήρχαν στο ξένο τραπεζικό λογαριασμού του ατόμου (χρήματα που προέρχονταν από μισθό) επηρεάζει την κατάσταση?

Ευχαριστώ
full member
Activity: 133
Merit: 101
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί άλλη φορά, αλλά «οργανωμένη αγορά» νοείται μόνο πολυμερής μηχανισμός διαπραγμάτευσης που τελεί υπό την αδειοδότηση, έγκριση και εποπτεία της επιτροπής κεφαλαιαγοράς ή ισοδύναμης αρχής. Εξ ορισμού, Kraken, Binance κτλ δεν είναι οργανωμένες αγορές, ενώ το CBOE και CME είναι.

https://www.alpha.gr/files/personalbanking/MIFID_ΝΟΜΟΣ2.PDF

Είτε ισχύει αυτό είτε όχι, δεν έχει πλέον καμία σημασία, αφού έχουν συμπεριλάβει όλες τις αγορές: “... αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη ή μη αγορά ...” (βλ. τελευταίο quote μιας παλαιότερης δημοσίευσης).

Όπως αντιλαμβάνομαι, είναι σαν να μας λένε ότι αν κάποια νόμιμη αξία (όχι ναρκωτικά) διαπραγματεύεται οπουδήποτε νόμιμα (όχι σε σκοτεινά σοκάκια), τότε εμπίπτει στο άρθρο 42, εκτός αν ανήκει σε κάποια άλλη κατηγορία με σαφέστερη περιγραφή.

Πάμε σε κάτι που μου δημιουργεί απορία:

"Το πρώτο μπορεί να αποδειχθεί όταν προσκομίσεις πολλά δικαιολογητικά αγοραπωλησιών "

Μάλιστα είδα ότι κάποιοι προτείνουν να κάνουμε μια πώληση καιμετά μια αγορά για να έχουμε παραστατικό αγοράς.

Ποια exchange δίνουν/εκδίδουν τέτοια παραστατικά γιατί εγώ που χρησιμοποιούσα BTCE τώρα WEX, Poloniex, Bittrex και HitBTC, ουτε παραστατικά αγοράς ούτε πώλησης είχα πουθενα.

Το μόνο παραστατικό που μπορώ να σκεφτώ είναι το έμβασμα που μπορεί να έρθει στο λογαριασμό.

Επειδή θέλω να κάνω ένα δοκιμαστικό έμβασμα 1000 Ε περίπου ποια exchanges μπορώ να χρησιμοποιήσω; Coinbase και Kraken μόνο;

Το έμβασμα δεν είναι παραστατικό που αποδεικνύει την πώληση. Το μόνο που αποδεικνύει είναι ότι το χρηματικό ποσό δεν είναι από άγνωστη πηγή και δεν συνιστά αδικαιολόγητη προσαύξηση (παράγραφος 1 εγκυκλίου της ΑΑΔΕ).

Από ανταλλακτήρια χρησιμοποίησα μόνο coinbase και bitpanda. Και τα δύο έχουν όλα τα απαραίτητα στοιχεία για κάθε συναλλαγή στο ιστορικό. Επίσημα δικαιολογητικά με σφραγίδα δεν εκδίδει κανένα ανταλλακτήριο.

Από τις παλαιότερες οδηγίες θυμάμαι ότι για δήλωση της υπεραξίας κεφαλαίου αρκούν απλές φωτοτυπίες να φαίνονται τα ποσά και οι κωδικοί των συναλλαγών, οπότε πιστεύω πως ένα screenshot από το ιστορικό για κάθε συναλλαγή καλύπτει το θέμα των δικαιολογητικών. Καλό θα είναι να συνυποβληθεί ένα φύλλο με τα στοιχεία του λογαριασμού και τα στοιχεία του ανταλλακτηρίου σαν αυτά εδώ: https://www.bitpanda.com/imprint.

Στην δεκαετία του '90 έπαιζα χρηματιστήριο και μια φορά έβγαλα όλες τις φωτοτυπίες των πινακιδίων για να τις υποβάλλω μαζί με την δήλωση (γινόταν χειρόγραφα τότε). Μου τις έδωσαν πίσω και είπαν να τις φέρω αν κληθώ για έλεγχο. Δεν με κάλεσαν ποτέ. 

Κανονικά όλα τα δικαιολογητικά πρέπει να είναι μεταφρασμένα και επικυρωμένα. Δεδομένου ότι οι αποδείξεις δεν μεταφράζονται από την μεταφραστική υπηρεσία του ΥΠΕΞ, πρέπει να γίνει από δικηγόρο. Για να φτάσουν στο σημείο να σου ζητήσουν εκατοντάδες/χιλιάδες αποδείξεις με μεταφρασμένες τις λέξεις Order ID, Order Type, Date/Time, Amount BTC, Amount EUR κλπ (τα υπόλοιπα είναι αριθμοί), πρέπει να τα 'χουν προσωπικά μαζί σου. Πιστεύω ότι εφόσον δεν υπάρχει κείμενο που να περιγράφει την συναλλαγή, δεν απαιτείται η μετάφραση.

Σοβαρή ερώτηση.

Εννοείται ότι θα κάνω verify σε kraken/bitstamp με τα πραγματικά μου στοιχεία, μετά στο λογαριασμό που θα κάνω τη μεταφορά πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε και το δικό μου όνομα;

Δεν μπορεί να είναι π.χ. λογαριασμός του πατέρα μου;

Αν είσαι συνδικαιούχος, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν ο λογαριασμός στο όνομα του πατέρα σου, τότε θα φανεί ότι εκείνος έχει προσαύξηση καταθέσεων που πρέπει να δικαιολογηθεί.

Ορισμένα ανταλλακτήρια απαιτούν το όνομα στον λογαριασμό να είναι δικό σου. Κάποια άλλα στέλνουν όπου να 'ναι. Έχω διαβάσει (δεν το δοκίμασα) ότι bitpanda στέλνει σε οποιοδήποτε IBAN.

αν τα φέρεις το 18 και θέλεις να αγοράσεις σπίτι μεσα στην ιδια χρονια αλλα θα πρέπει να τα δηλώσεις το 19, τότε τι γίνεται;

έχω την εντύπωση ότι θα κολλήσει η αγοραπωλησία ακινήτου αν δεν δηλωθούν από πριν. Δεν είμαι σίγουρος. Θυμάμαι κάποιον θειο μου που είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει πρώτα να δηλωθούν και μετά να πας σε αγορά σπιτιού. Ας απαντήσει ο amfibious μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω.

Όπως είπε πολύ ορθά ο @theoulis: φέρνεις έμβασμα το 18 πριν την αγορά ακινήτου, αγοράζεις ακίνητο το 18, δηλώνεις το εισόδημα από bitcoin και την αγορά ακινήτου στην Ε1 το 19 (φορολογικό έτος 18). Επίσης, καταχωρείς το ακίνητο στην Ε9 και όλα τα υπόλοιπα (μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκιο, κτηματολόγιο κλπ).

Για να γίνει η δαπάνη, δεν απαιτείται το ποσό να υπάρχει από παλαιότερα έτη. Το ποσό πρέπει να υπάρχει στον λογαριασμό χρονολογικά πριν γίνει η δαπάνη για ακίνητο, αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να ισχυριστούν ότι η δαπάνη έγινε με άλλο -αδικαιολόγητο- ποσό. Εκτός από αυτήν την λεπτομέρεια, δεν βλέπω λόγο για απορία.

Για το 18 θα έχεις x συνολικά εισοδήματα (συμπεριλαμβανομένης της πώλησης bitcoin) και y συνολική τεκμαρτή δαπάνη (συμπεριλαμβανομένης της δαπάνης για αγορά ακινήτου). Αν x > y και το ποσό για αγορά ακινήτου υπήρχε πριν την αγορά, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Αυτό που γίνεται με την αγορά ακινήτου, λέγεται “μεταβολή της σύνθεσης” και δεν συνιστά προσαύξηση περιουσίας, εκτός αν δεν δικαιολογείται η προέλευση του ποσού της δαπάνης (παράγραφος Β'.4 ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015).
hero member
Activity: 644
Merit: 501
Υπάρχει κάποιος γενναίος μπροστάρης που θα τα δηλώσει είτε στο 865 ή στο 781 φέτος?

Καλά και ωραία το συζητάμε αλλά στην πράξη ή 781 ή 865 πάει αν θέλουμε να είμαστε νόμιμοι, και κατά προτίμηση έμβασμα. Εγώ αυτό έχω καταλάβει από αυτό το θρεντ.

Έτσι διασφαλίσουμε ότι μαξιμουμ με ενα 15% είμαστε νόμιμοι και ξενοιάσαμε από ελέγχους κτλ είτε προκειται για 1.000 ευρώ ειτε για 100.000?


Εγώ θα τα δηλώσω στον 865 και θα περιμένω φορολογία 15%. Για να δούμε Smiley
εφερες ποσα μεσα στο '17    και θα τα δηλωσεις το '18? ή θα φερεις το '18 για να τα δηλωσεις το '19? (φεξε μου και γλυστρησα Cheesy

Έφερα το 17 και θα τα δηλώσω το 18.


αν τα φέρεις το 18 και θέλεις να αγοράσεις σπίτι μεσα στην ιδια χρονια αλλα θα πρέπει να τα δηλώσεις το 19, τότε τι γίνεται;

Καλή ερώτηση. Ξέρει κανείς;
newbie
Activity: 136
Merit: 0
έχω την εντύπωση ότι θα κολλήσει η αγοραπωλησία ακινήτου αν δεν δηλωθούν από πριν. Δεν είμαι σίγουρος. Θυμάμαι κάποιον θειο μου που είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει πρώτα να δηλωθούν και μετά να πας σε αγορά σπιτιού. Ας απαντήσει ο amfibious μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
αν τα φέρεις το 18 και θέλεις να αγοράσεις σπίτι μεσα στην ιδια χρονια αλλα θα πρέπει να τα δηλώσεις το 19, τότε τι γίνεται;
τι εννοεις τι γινεται? υπαρχει αλλος τροπος να κανεις δηλωση καποιου ετους?
φερνεις κανονικα τα λεφτακια σου το 18, τα κανεις ο,τι θες( ακομα και φωτια τους βαζεις)
και το 19 καλεισαι να τα δηλωσεις και να ελεγχθεις απο το 20 και μετα λογικα. (αν ελεγχθεις)
βεβαια μεχρι το '19 μπορει να εχουν ξεκαθαρισει τα πραματα, ελπιζω.
newbie
Activity: 136
Merit: 0
αν τα φέρεις το 18 και θέλεις να αγοράσεις σπίτι μεσα στην ιδια χρονια αλλα θα πρέπει να τα δηλώσεις το 19, τότε τι γίνεται;
member
Activity: 72
Merit: 10
Σοβαρή ερώτηση.

Εννοείται ότι θα κάνω verify σε kraken/bitstamp με τα πραγματικά μου στοιχεία, μετά στο λογαριασμό που θα κάνω τη μεταφορά πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε και το δικό μου όνομα;

Δεν μπορεί να είναι π.χ. λογαριασμός του πατέρα μου;
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
Υπάρχει κάποιος γενναίος μπροστάρης που θα τα δηλώσει είτε στο 865 ή στο 781 φέτος?

Καλά και ωραία το συζητάμε αλλά στην πράξη ή 781 ή 865 πάει αν θέλουμε να είμαστε νόμιμοι, και κατά προτίμηση έμβασμα. Εγώ αυτό έχω καταλάβει από αυτό το θρεντ.

Έτσι διασφαλίσουμε ότι μαξιμουμ με ενα 15% είμαστε νόμιμοι και ξενοιάσαμε από ελέγχους κτλ είτε προκειται για 1.000 ευρώ ειτε για 100.000?


Εγώ θα τα δηλώσω στον 865 και θα περιμένω φορολογία 15%. Για να δούμε Smiley
εφερες ποσα μεσα στο '17    και θα τα δηλωσεις το '18? ή θα φερεις το '18 για να τα δηλωσεις το '19? (φεξε μου και γλυστρησα Cheesy
hero member
Activity: 644
Merit: 501
Υπάρχει κάποιος γενναίος μπροστάρης που θα τα δηλώσει είτε στο 865 ή στο 781 φέτος?

Καλά και ωραία το συζητάμε αλλά στην πράξη ή 781 ή 865 πάει αν θέλουμε να είμαστε νόμιμοι, και κατά προτίμηση έμβασμα. Εγώ αυτό έχω καταλάβει από αυτό το θρεντ.

Έτσι διασφαλίσουμε ότι μαξιμουμ με ενα 15% είμαστε νόμιμοι και ξενοιάσαμε από ελέγχους κτλ είτε προκειται για 1.000 ευρώ ειτε για 100.000?


Εγώ θα τα δηλώσω στον 865 και θα περιμένω φορολογία 15%. Για να δούμε Smiley
newbie
Activity: 136
Merit: 0
Εντάξει όλα αυτά πιστεύω έχουν νόημα αν θες να αγοράσεις κανένα αυτοκίνητο ή σπίτι. Τώρα για πολύ μικρά ποσα δε νομίζω κανένας να δηλώνει και τίποτα.
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Υπάρχει κάποιος γενναίος μπροστάρης που θα τα δηλώσει είτε στο 865 ή στο 781 φέτος?

Καλά και ωραία το συζητάμε αλλά στην πράξη ή 781 ή 865 πάει αν θέλουμε να είμαστε νόμιμοι, και κατά προτίμηση έμβασμα. Εγώ αυτό έχω καταλάβει από αυτό το θρεντ.

Έτσι διασφαλίσουμε ότι μαξιμουμ με ενα 15% είμαστε νόμιμοι και ξενοιάσαμε από ελέγχους κτλ είτε προκειται για 1.000 ευρώ ειτε για 100.000?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
εκτος απο κρακεν αν σε βολευουν τα οριαπου εχει. βεβαια να πουμε εδω οτι ΠΡΕΠΕΙ
να εγγραφεστε με τα πραγματικα σας στοιχεια και οχι με ο,τι ναναι
ακομα και αν δεν κανετε verify.
newbie
Activity: 136
Merit: 0


Επειδή θέλω να κάνω ένα δοκιμαστικό έμβασμα 1000 Ε περίπου ποια exchanges μπορώ να χρησιμοποιήσω; Coinbase και Kraken μόνο;


Coinbase μακριά. Πανάκριβη με τα fees. Υπάρχει και το bitstamp. Πολύ αξιόπιστο. Εγώ κάνω με κρακεν χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε όλα θα χρειαστείς να πιστοποιήσεις με έγγραφα τα στοιχεία σου.
member
Activity: 72
Merit: 10
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!


"Φυλακή δεν πας σε καμία περίπτωση.

Μπορεί να επιβληθεί ποινή φυλάκισης για πλημμέλημα (φοροδιαφυγή άνω των 100000€ μέσα σε ένα έτος) ή ποινή κάθειρξης για κακούργημα (φοροδιαφυγή άνω των 150000€ μέσα σε ένα έτος) με αναστολή ή εξαγοράσιμη και στις δύο περιπτώσεις. Διάβασε εδώ: https://bitcointalksearch.org/topic/m.19746474

Σ' αυτήν την περίπτωση μιλάμε για δικαστήρια, οπού πρέπει να αποδείξουν ότι υπήρχε φορολογική υποχρέωση που ορίζεται με σαφήνεια από τον νόμο (παράγραφος 1 'αρθρου 78 του Συντάγματος). "


Δηλαδή πρέπει κάποιος να φέρει τεράστιο ποσό για να πάει ακόμα και για πλημέλλημα, γιατί για να κάνεις φοροδιαφυγή 100.000 πρέπει να φέρεις 400.000 σωστά (23% δεν είναι η πιο μεγάλη κλίμακα);

Οκ και πάνω που σκεφτόμουν τι τατου θα χτυπήσω στη φυλακή ... Smiley


Πάμε σε κάτι που μου δημιουργεί απορία:

"Το πρώτο μπορεί να αποδειχθεί όταν προσκομίσεις πολλά δικαιολογητικά αγοραπωλησιών "

Μάλιστα είδα ότι κάποιοι προτείνουν να κάνουμε μια πώληση καιμετά μια αγορά για να έχουμε παραστατικό αγοράς.

Ποια exchange δίνουν/εκδίδουν τέτοια παραστατικά γιατί εγώ που χρησιμοποιούσα BTCE τώρα WEX, Poloniex, Bittrex και HitBTC, ουτε παραστατικά αγοράς ούτε πώλησης είχα πουθενα.

Το μόνο παραστατικό που μπορώ να σκεφτώ είναι το έμβασμα που μπορεί να έρθει στο λογαριασμό.

Επειδή θέλω να κάνω ένα δοκιμαστικό έμβασμα 1000 Ε περίπου ποια exchanges μπορώ να χρησιμοποιήσω; Coinbase και Kraken μόνο;

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί άλλη φορά, αλλά «οργανωμένη αγορά» νοείται μόνο πολυμερής μηχανισμός διαπραγμάτευσης που τελεί υπό την αδειοδότηση, έγκριση και εποπτεία της επιτροπής κεφαλαιαγοράς ή ισοδύναμης αρχής. Εξ ορισμού, Kraken, Binance κτλ δεν είναι οργανωμένες αγορές, ενώ το CBOE και CME είναι.

https://www.alpha.gr/files/personalbanking/MIFID_ΝΟΜΟΣ2.PDF

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, το Bittrex και το Kraken έχουν άδεια απο το SEC. Θες να πεις ότι οι πωλήσεις μέσω Coinbase δεν συνιστούν πωλήσεις μέσω οργανωμένης αγοράς; Αφού εδώ τα παιδιά λένε ότι έχουν δηλώσει πολλαπλά εμβάσματα από το Coinbase και φορολογούνται 15%.
βασικα δεν εχω δει κανεναν να εχει γραψει οτι οντως τα δηλωσε σε καποιο κωδικο και πληρωσε και 15%ή τιποτα.
μετα απο τοση κουβεντα εικασιες και γνωμες εκφραζουμε.Α, και προσπαθουμε (ως αλλη πυθια) να ερμηνευσουμε τους νομους των "σοφων της σιων" :p
hero member
Activity: 644
Merit: 501
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί άλλη φορά, αλλά «οργανωμένη αγορά» νοείται μόνο πολυμερής μηχανισμός διαπραγμάτευσης που τελεί υπό την αδειοδότηση, έγκριση και εποπτεία της επιτροπής κεφαλαιαγοράς ή ισοδύναμης αρχής. Εξ ορισμού, Kraken, Binance κτλ δεν είναι οργανωμένες αγορές, ενώ το CBOE και CME είναι.

https://www.alpha.gr/files/personalbanking/MIFID_ΝΟΜΟΣ2.PDF

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό, το Bittrex και το Kraken έχουν άδεια απο το SEC. Θες να πεις ότι οι πωλήσεις μέσω Coinbase δεν συνιστούν πωλήσεις μέσω οργανωμένης αγοράς; Αφού εδώ τα παιδιά λένε ότι έχουν δηλώσει πολλαπλά εμβάσματα από το Coinbase και φορολογούνται 15%.
newbie
Activity: 2
Merit: 0
Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί άλλη φορά, αλλά «οργανωμένη αγορά» νοείται μόνο πολυμερής μηχανισμός διαπραγμάτευσης που τελεί υπό την αδειοδότηση, έγκριση και εποπτεία της επιτροπής κεφαλαιαγοράς ή ισοδύναμης αρχής. Εξ ορισμού, Kraken, Binance κτλ δεν είναι οργανωμένες αγορές, ενώ το CBOE και CME είναι.

https://www.alpha.gr/files/personalbanking/MIFID_ΝΟΜΟΣ2.PDF
full member
Activity: 133
Merit: 101

Μπορεί κάποιος να τα κάνει απλά;

Εγώ π.χ έχω 2 Bitcoin από παλιά και τα πουλήσω λιγο λίγο στο coinbase και δεχτώ 4-5-10 εμβάσματα δεν μπορώ να το βάλω στο 781; Θεωρείται επανηλημένη δραστηριότητα;

Θεωρείται συστηματική πράξη (τρεις και άνω ομοειδείς συναλλαγές), αλλά όχι κατ' ανάγκη επιχειρηματική δραστηριότητα, μέχρι να προσπαθήσουν να την χαρακτηρίσουν ως τέτοια κατά τον έλεγχο. Αν θέλεις να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα του ελέγχου και να αποφύγεις την φασαρία με τις προσφυγές, μπορείς να προτιμήσεις τον 865. Επιπλέον, στην περίπτωση που δεχτούν την δήλωση στον 865, το κριτήριο των τριών συναλλαγών ανά εξάμηνο δεν εφαρμόζεται (παράγραφος 3 ν.4172/2013 ΚΦΕ).

Η συχνότητα των πωλήσεων και η υπεραξία που κατέγραψε ένα περιουσιακό στοιχείο -από μόνες τους- είναι άσχετες,. Τόσο οι συστηματικές όσο και οι μεμονωμένες πράξεις χαρακτηρίζονται ως επιχειρηματική δραστηριότητα μόνο όταν υφίσταται κερδοσκοπική πρόθεση. (παράγραφος 3 ν.4172/2013 ΚΦΕ). Η πρόθεση αυτή πρέπει να αποδεικνύεται (παράγραφος 3 ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016).

Η συχνότητα των πωλήσεων θεωρείται ότι “στοιχειοθετεί” (δεν αποδεικνύει κατ' ανάγκη) την κερδοσκοπική πρόθεση (παράγραφος 6 ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016). Εξετάζονται μαζί και οι συνθήκες απόκτησης, ενασχόληση με το αντικείμενο κλπ. (παράγραφος 7 ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016).

Κατά την άποψή μου, μόνο στην περίπτωση που αποδεικνύεται το trading ή το mining, προκύπτει κερδοσκοπική πρόθεση. Το πρώτο μπορεί να αποδειχθεί όταν προσκομίσεις πολλά δικαιολογητικά αγοραπωλησιών που έγιναν σε σύντομα χρονικά διαστήματα. Το δεύτερο αποδεικνύεται όταν ... το ανακοινώνεις.

Μόνο αυτά τα δεδομένα έχουμε και ο καθένας βγάζει δικά του συμπεράσματα. Ο @newbie_fish, για παράδειγμα, προτείνει να πάμε στο ΥΠΟΙΚ και να ζητήσουμε να μας ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Το πώς ξεκαθαρίζουν τα πράγματα αυτοί οι άνθρωποι το είδαμε όταν χαρακτήρισαν επιχειρηματική δραστηριότητα την πώληση συλλογής γραμματοσήμων.

Μόνο δύο κωδικοί της Ε1 είναι κατάλληλοι: 781 και 865. Δηλώνεις ανάλογα με πραγματικές περιστάσεις και προετοιμάζεσαι να το υποστηρίξεις. Προσωπικά, για υψηλά ποσά και μεγάλη υπεραξία, θα επέλεγα να βάλω ολόκληρο το το ποσό στον 865.


Επιπλέον αν κατάλαβα καλά η λύση του να τα δηλώσουμε στον 865 με 15% ενώ είμαστε άνεργοι είναι ουσιαστικά παράνομο; Πρέπει να έχεις επιχείρηση;

Πως σου ήρθε αυτό;

Η δήλωση στον 865 δεν έχει καμία σχέση με την απασχόληση. Δεν χρειάζεται να έχεις επιχείρηση για να αποκομίζεις εισόδημα από κεφάλαιο (τόκους καταθέσεων, υπεραξία τίτλων κλπ). Στον 865 δηλώνεις ό,τι εμπίπτει στο άρθρο 42 ΚΦΕ, και συνεπώς εξαιρείται από το άρθρο 21 (επιχειρηματική δραστηριότητα). Ξαναδιάβασε προσεκτικά την παράγραφο 3 ν.4172/2013 ΚΦΕ.


Βοηθήστε γιατί αντί να ξεχρεώσουμε θα πάμε φυλακή στο τέλος!

Φυλακή δεν πας σε καμία περίπτωση.

Μπορεί να επιβληθεί ποινή φυλάκισης για πλημμέλημα (φοροδιαφυγή άνω των 100000€ μέσα σε ένα έτος) ή ποινή κάθειρξης για κακούργημα (φοροδιαφυγή άνω των 150000€ μέσα σε ένα έτος) με αναστολή ή εξαγοράσιμη και στις δύο περιπτώσεις. Διάβασε εδώ: https://bitcointalksearch.org/topic/m.19746474

Σ' αυτήν την περίπτωση μιλάμε για δικαστήρια, οπού πρέπει να αποδείξουν ότι υπήρχε φορολογική υποχρέωση που ορίζεται με σαφήνεια από τον νόμο (παράγραφος 1 'αρθρου 78 του Συντάγματος).



(2) Οι συναλλαγές έναντι tether (USDT), το οποίο δεν είναι επίσημο αναγνωρισμένο νόμισμα και δεν επιφέρει ταμειακή κίνηση (κέρδος/ζημιά σε ευρώ από τη συναλλαγή), είναι φορολογήσιμες ως προς το αποτέλεσμα σε bitcoin ή altcoin? Θεωρητικά, η άποψή μου θα ήταν ότι μέχρι να γίνει κίνηση σε ευρώ/δολάριο/οποιοδήποτε επίσημο νόμισμα, η "επένδυση" δεν έχει λήξει, απλώς έχει λογιστική αλλά όχι πραγματοποιημένη υπεραξία ή υποαξία.

Η άποψή σου είναι ορθή με την έννοια ότι κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί το αντίθετο. Για αποτίμηση του χαρτοφυλακίου την δεδομένη στιγμή δες στο τέλος της επόμενης απάντησης.


(3) Εάν κάποιος κρατάει btc χωρίς να το πουλήσει, η υπεραξία μεταξύ των ετών φορολογείται? Θεωρητικά, είναι σαν να έχεις ένα χαρτοφυλάκιο που δεν το κινείς, του οποίου η αποτίμηση ανατιμάται. Ωστόσο, ο φόρος μπαίνει στην υπεραξία εφόσον λογιστικοποιηθεί (ρευστοποιηθεί), σωστά?

Δεν υπάρχει υπεραξία μεταξύ των ετών. Η υπεραξία (ή ζημιά) προκύπτει μόνο κατά την ρευστοποίηση. Όποιος θέλει να καταγράφει το αποτέλεσμα ανά έτος, ρευστοποιεί στα τέλη του Δεκεμβρίου και αγοράζει πίσω στις αρχές του Ιανουαρίου.

Επίσης, η αποτίμηση του χαρτοφυλακίου (ως στοιχείο ενεργητικού) έχει πάντα την λογιστική του αξία – το αντίτιμο που έχει καταβληθεί για την αγορά. Κατά την ρευστοποίηση, το αρχικό ποσό καταγράφεται ως επιστροφή καταβεβλημένων κεφαλαίων και το υπόλοιπο ως υπεραξία ή ζημιά.


Για το (1) δεν μπορώ να βοηθήσω.



@newbie_fish

Αναφορικά με τις οργανωμένες αγορές, μόλις τώρα πρόσεξα το παρακάτω και δεν γνωρίζω με ποια τροποποίηση έχει συμπεριληφθεί:

Quote from: παρ.3 άρ. 21 ΚΦΕ
3. Για τους σκοπούς του παρόντος άρθρου ως «επιχειρηματική συναλλαγή» θεωρείται κάθε μεμονωμένη ή συμπτωματική πράξη με την οποία πραγματοποιείται συναλλαγή ή και η συστηματική διενέργεια πράξεων στην οικονομική αγορά με σκοπό την επίτευξη κέρδους. Κάθε τρεις ομοειδείς συναλλαγές που λαμβάνουν χώρα εντός ενός εξαμήνου θεωρούνται συστηματική διενέργεια πράξεων. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται για τους τίτλους του άρθρου 42 που αποτελούν αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη ή μη αγορά ή πολυμερή μηχανισμό διαπραγμάτευσης, συμπεριλαμβανομένης και της Εναλλακτικής Αγοράς του Χρηματιστηρίου Αθηνών, ή για τα ομόλογα που εκδίδονται από εισηγμένες εταιρείες, καθώς και για τα κρατικά ομόλογα. Με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών μπορεί να προβλέπεται η εφαρμογή του προηγούμενου εδαφίου και σε κάθε άλλη ρυθμιζόμενη αγορά ή άλλους τίτλους.
Σε περίπτωση συναλλαγών που αφορούν ακίνητα, η περίοδος του δεύτερου εδαφίου είναι δύο (2) έτη.
 
Πηγή: https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/4172/year/2013/article/21/paragraph/3

Συμπέρασμα δικό μου είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να απορρίψουν την δήλωση υπεραξίας στον 865. Αντίθετα, αν πας να τους ζητήσεις διευκρινήσεις, ενδέχεται να εξισώσουν τα κρυπτονομίσματα με ... συλλογή γραμματοσήμων, ισχυριζόμενοι ότι συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα επειδή παρακολουθείς γραφήματα για χρόνια και κάνεις συχνές δημοσιεύσεις στο bitcointalk (όχι, δεν είναι αστείο: διάβασε την παράγραφο 4 ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016 -ειδικά την τελευταία πρόταση για τα ... παιδικά χρόνια!!!- και πες μου, απ' αυτούς περιμένεις την “λύτρωση”; )
Pages:
Jump to: