Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 22. (Read 44970 times)

sr. member
Activity: 276
Merit: 250
Θεωρώ ότι πρέπει να δηλώνονται ως κέρδη από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου. Μπορείς να τα συμψηφίσεις με realized ζημίες (αν έχεις) με άλλα νομίσματα για να μειώσεις τον πληρωτέο φόρο. Σε αυτή τη περίπτωση παρακρατείται φόρος 15% με εξάντληση φορολογικής υποχρέωσης για τα φυσικά πρόσωπα.
Η αντίθετη περίπτωση είναι να θεωρηθεί στο μέλλον asset, όπως τα bullions χρυσού κτλ, και κατ'αυτόν τον τρόπο αν κάνεις αρκετές αγοραπωλησίες στο έτος να θεωρήσει η εφορία ότι πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να φορολογείσαι ως επιτηδευματίας.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
παιδιά μην αγχώνεστε... Σε λίγο υποβάλουμε φορολογικές δηλώσεις, οι λυπητερές δεν θα αργήσουν να έρθουν, οπότε θα έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το τι ακριβώς συμβαίνει.

Εγώ δεν πρόκειται να δηλώσω καμία συναλλαγή σε κανένα πεδίο της δήλωσης (σιγά τα ποσά άλλωστε). Αν κάποιος δηλώσει κάτι ας ρίξει μια ενημέρωση όταν του έρθει το εκκαθαριστικό.

Αν και δεν νομίζω κανείς να μπει στη διαδικασία να πειραματιστεί...
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
καλη ιδεα. ομως, πως στο καλο το αποδεικνυεις αυτο? και μαλιστα οταν παιζεις ανωνυμα?
ο καθενας θα μπορουσε να εμφανισει ετσι εισοδηματα απο το πουθενα και να δικαιολογησει το ξεπλυμα που ενδεχωμενως να κανει!!!
κατι δεν μου κολαει καλα.
full member
Activity: 230
Merit: 100
19/11/2018 - Capitulation !!!!
Πρόσεξε μόνο να δηλώσεις μόνο το κέρδος αφαιρώντας το ποσό αγοράς. Θα πληρώσεις ένα 15% γι'αυτό.

Αν κατάλαβα καλά, αν αγοράσω 1 bitcoin στα 1000 euro και το πουλήσω στα 1200, έχω κέρδος 200 euro και φορολογούμαι στο 15%. Δηλαδή 30 euro.
Με αυτήν την λογική μπορούμε να δηλώσουμε ότι θελουμε.....Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος για να μάθουν πόσο είναι το πραγματικό μας κέρδος......
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
και μία απάντηση που βρήκα σε άλλο φόρουμ:

---------------------------------------------------------
Θα κάνω μια ερώτηση αν την γνωρίζετε:

1. Πώληση bitcoin μπορώ να το δηλώσω κάπου;
2. λογαριασμός εξωτερικού χωρίς τόκο με μικρό υπόλοιπο < 1000 τον δηλώνω;

---------------------------------------------------------

1.Μπορείς στο 865/866-Κέρδος από μεταβίβαση τίτλων αλλοδαπής. Εϊναι αρκετά ευρύς ο νόμος και το καλύπτει. Πρόσεξε μόνο να δηλώσεις μόνο το κέρδος αφαιρώντας το ποσό αγοράς. Θα πληρώσεις ένα 15% γι'αυτό.
2.Αν δεν έχεις τόκους, δεν έχεις εισόδημα, άρα δεν δηλώνεις κάτι. Αλλιώς έχει κωδικό για τόκους αλλοδαπής, 669/670
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
φιλε ethflex,
στο ερωτημα σου ουτε ο soible δεν μπορει να απαντησει  Grin
οσο για τα BTM, ακομα δεν τα εχουν βαλει στο χερι επειδη δεν κανουν μεγαλους τζιρους!
ολοι κοπτωνται για το ξεπλυμα  Cheesy
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Τα Bitcoin ATM δεν πιστεύετε πως είναι μια καλή λύση για να τραβήξει κάποιος ανώνυμα μετρητά?οκ έχουν υψηλά fee αλλά έχεις το κεφαλι σου ήσυχο και χωρίς να ταλαιπωρηθείς ιδιαίτερα.

ναι είναι από τις λύσεις για ανώνυμες συναλλαγές
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Τα Bitcoin ATM δεν πιστεύετε πως είναι μια καλή λύση για να τραβήξει κάποιος ανώνυμα μετρητά?οκ έχουν υψηλά fee αλλά έχεις το κεφαλι σου ήσυχο και χωρίς να ταλαιπωρηθείς ιδιαίτερα.
member
Activity: 98
Merit: 10
ενας ολλανδος νοικιάζει σπιτι στη γερμανια. παραλληλα ζει στη γερμανια, και στην μητρική του χώρα (ολλανδια) ζει με τους γονείς του και δεν κανει δουλειες στην ολλάνδια (απλα ζει καποιο καιρό που ειναι αδύνατον να αποδεικνύεται το διάστημα)  που φορολογείται;
ο ολλανδος υπηκοος που ειναι γερμανος πολίτης κανει δουλειές και εισπρατει σε γερμανικη τράπεζα και φορολογείται στη γερμανια.
η γερμανια θα δώσει στοιχέια γερμανου φορολογούμενου πολίτη στην ολλάνδια ;
αν υποθέσουμε οτι ο ολλανδος δεν το λεει στην ολλανδια (γιατι δεν επιθυμει να κόψει τις σχέσεις του με το μητρική του χώρα) και η ολλανδια βρήκε οτι μένει και στη γερμανια και επιμένει να τον φορολόγησει ως ολλανδο πολίτη που εχει εισπραξει χρήματα στην γερμανια ως γερμανος πολιτης.
αν ο oλλανδός εχει πληρωσει, για τις δουλειες που εκανε, φόρο στην γερμανια ως γερμανος πολίτης τοτε η ολλανδια εχει δικαιωμα να τον φορολογήσει ως ολλανδο πολίτη που κάνει δουλεια στην γερμανια ως γερμανος πολίτης;
αν τωρα ο ιδιος ολλανδος εισπρατει σε ολλανδικες τράπεζες εμβασματα για δουλειες που κανει στην γερμανια τοτε θα τον φορολογήσει η ολλανδια ή η γερμανία ή δεν πάιζει κάποιο ρόλο;
τι διαφορά εχουν οι δύο περιπτώσεις φορολογίας μεταξύ τους;οτι πρέπει να το δηλώσει; και αν δεν το δηλώσει και φορολογηθεί ως πολίτης του κράτους που εκανες δουλεια ειναι παράνομος;
αν ο ολλανδος παει και δηλώσει στην ολλάνδια οτι επιθυμει να φορολογείτε πλέον στην γερμανια η ολλανδια το δέχεται;
αλλη περίπτωση:
αν ο ολλανδος πουλήσει σπιτι στην γαλλία μένει στην αυστραλία και μενει και στην ελλάδα μπορεί δηλωσει οτι επιθυμει να φορολογήθει στην ελλάδα η αγοραπωλήσια του σπιτιού του στη γαλλία;
και αν τελικα δεν το δηλωσει στην ελλάδα πως θα το μάθει η ελλαδα οτι εγινε πράξη στη γαλλία;
 
τα παραδέιγματα ειναι ρεαλιστικα.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
οποτε να αναμενουμε το τελος της ανωνυμιας!
ζητω ο σατοσι λοιπον Wink
hero member
Activity: 526
Merit: 502
τωρα μαλιστα. ενδεχωμενως λοιπον και οι vendor visa mastercard (wirex,spectro,uquid) να πρπει να στελνουν αυτο το πραμα
οποτε και παγωνουν σιγα σιγα τις ανωνυμες καρτες και ζητανε verification!
για τα ανταλλακτηρια btstamp, kraken poloniex εχει δει κανεις κατι?

Τα ίδια έκαναν και πριν δέκα χρόνια για τις ανώνυμες κάρτες της τράπεζας Κύπρου τα ίδια κάνουν και τώρα με όποια ανώνυμη κάρτα κυκλοφορεί.
newbie
Activity: 22
Merit: 0
Quote
Η leupay συμετεχει στο AEOI / CRS απο το 2016, οπως ενημερωσε τους χρηστες.
Ομως, ξερουμε τι πληροφοριες θα καταθεσουν;
Ολες τις συνναλαγες; Μονο ποσο που υπαρχει στον λογαριασμο στισ 31 Δεκεμβριου 2016?
Ειναι λιγο στο φλου αυτο.

Εχετε δωσει ΑΦΜ στην leupay?

Μερικές πληροφορίες σχετικά με τις πληροφορίες που θα ανταλλαγούν αυτόματα στο συγκεκριμένο μηχανισμό, και σχολιασμό μπορείτε να διαβάσετε σε αυτό το άρθρο:
http://www.capital.gr/arthra/3202958/antallagi-pliroforion-metaxu-forologikon-arxon

Οι πληροφορίες που γράφει στο άρθρο οτι θα ανταλλαγούν αυτόματα είναι:
1) Τόκοι
2) Μερίσματα
3) Έσοδα από ορισμένα ασφαλιστικά προϊόντα
4) Έσοδα από πωλήσεις χρηματοοικονομικών περιουσιακών στοιχείων
5) Ενοίκια
6) Λοιπά έσοδα που προκύπτουν από παθητικά εισοδήματα
7) Υπόλοιπα λογαριασμών αρχής και τέλους έτους


Μερικά δικά μου σχόλια:
1) Ο λογαρισμός στην leupay είναι (απ' όσο έχω καταλάβει...) άτοκος, οπότε δεν υπάρχει θέμα.

2) Η leupay θα στείλει πληροφορίες σχετικά με μερίσματα μόνο άν έχετε δηλώσει τον λογαρισμό αυτό για να λαμβάνετε μερίσματα από μετοχές που έχετε σε εισηγμένες ή μη εισιγμένες. Αν έχετε έσοδα από τέτοιες πηγές αλλά ΔΕΝ τα καταθέτουν απ' ευθείας στο λογαρισμό της leupay δεν θα γίνει καμία ανταλλαγή σχετικών στοιχείων.

3) Η λογική είναι όπως και στο 2). Αν δεν έχετε δηλώσει το λογαρισμό της leupay για να σας καταθέτουν κέρδη από ασφαλιστικά προϊόντα, δεν υπάρχει τίποπτα για ανταλλαγή.

4) Όπως και παραπάνω. Αν έχετε δώσει το λογαρισμό της leupay για να σας καταθέτει η χρηματιηριακή σας, έσοδα από πωλήσεις μετοχών, υπάρχουν στοιχεία για ανταλλαγή, διαφορετικά τίποτα.

5) Σας αφορά μόνο αν ο ενοικιαστής σας, σας καταθέτει το ενοίκιο στην leupay

6) Δεν μου έρχετε στο μυαλό παράδειγμα για "παθητικό εισόδημα" αλλά η λογική είναι ίδια με τα παραπάνω. Αν σας καταθέτουν το "παθητικό εισόδητα" στην leupay τότε υπάρχουν στοιχεία για ανταλλαγή, διαφορετικά τίποτα.

7) Αυτό είναι (κατα τη γνώμη μου) το ποιό σημαντικό! Επίσης είναι κάτι που μας αφορά όλους όσους έχουμε λογαρισμό στην leupay. Είναι όμως κάτι που μπορούμε να το ρυθμίσουμε μόνοι μας.

1η Ιανουαρίου => υπόλοιπο λογαριασμού: 0 Ευρώ!!!!!
31η Δεκεμβρίου => υπόλοιπο λογαριασμού: 0 Ευρώ!!!!!
--------------------------------------------------
Πληροφορίες προς ανταλλαγή => 0 !!!!!!!!!!!!

Η όλη ιστορία με τις ανταλλαγές πληροφορίες, τουλάχιστο σε αυτή τη φάση, προσπαθεί να πιάσει περιπτώσεις που υπάρχουν εισοδήματα οποιουδήποτε είδους, τα οποία δεν περνάνε από κανάλια που μπορεί να ελέγξει η τοπική φορολογική αρχή.
Έχεις για παράδειγμα ένα ακίνητο σε ξένη χώρα, και το ενοίκιο που παίρνεις το καταθέτεις στον λογαρισμό σου σε άλλη χώρα.
Έχεις μια εταιρία σε άλλη χώρα, πέρνεις μέρισμα και το καταθέτεις στο λογαρισμό σου σε άλλη χώρα.
Έχεις μετοχές σε ξένη χρηματιστηριακή και τα κέρδη που προκύπτουν από τις πωλήσεις, τα καταθέτεις σε λογαριασμό ξένης χώρας.
κτλ. κτλ. κτλ.

Τώρα, απ' ότι έχω καταλάβει, οι παραπάνω πληροφορίες είναι που ανταλλάσονται ΑΥΤΟΜΑΤΑ !!!
Αν για οποιοδήποτε λόγο η τοπική φορολογική αρχή θέλει παραπάνω πληροφορίες, μπορεί να τις ζητήσει από την ξένη τράπεζα.
Δεν ανταλλάσονται με άλλα λόγιο ΟΛΕΣ οι κινήσεις του λογαρισμού αυτόματα, αλλά άν η φορολογική αρχή ζητήσει αντίγραφο κίνησης, μπορεί να πάρει. Έτσι άν "μπεις στο μάτι" της φορολογικής αρχής, ακόμα και αν το υπόλοιπο του λογαρισμού στην αρχή και το τέλος του χρόνου είναι 0 Ευρώ, μπορεί να ζητήσουν αναλυτικά τις κινήσεις σου και να δουν ότι στη διάρκεια του χόνου πέρασαν από το λογαριασμό ΧΧΧΧΧ Ευρώ και να ζητήσουν εξηγήσεις.

Αυτά....
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
τωρα μαλιστα. ενδεχωμενως λοιπον και οι vendor visa mastercard (wirex,spectro,uquid) να πρπει να στελνουν αυτο το πραμα
οποτε και παγωνουν σιγα σιγα τις ανωνυμες καρτες και ζητανε verification!
για τα ανταλλακτηρια btstamp, kraken poloniex εχει δει κανεις κατι?
member
Activity: 70
Merit: 10
9/12/2016
Implementation of Automatic Exchange of Information (AEI)
Dear ************************,

Please be notified that as of 1st of January, 2017 the Automatic Exchange of Information (AEI), under the Common Reporting Standard (CRS) will be implemented.

54 countries will start first reporting in 2017.

Satabank p.l.c., the financial institution providing for you the LeuPay services, falls within the jurisdictions which will apply AEI in 2017. This means that Satabank p.l.c., will start reporting information about client accounts, balances and other taxation information as of 31st of December, 2016.

For further information on AEI and on how it will affect you as a LeuPay client, please check out the FAQ on our website.

If you have any questions, you can contact our Customer Support team at [email protected] via your registered e-mail for the Service.

Please note that Satabank p.l.c. is not permitted to provide any tax advice to its clients. Should you require such advice, we kindly ask you to contact a tax or legal advisor.

We thank you for the trust you place in us and look forward to continuing our valued business relationship with you.

Kind regards,

Sincerely,
LeuPay Team



legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
ετσι μπραβο, ειδατε πως το μπαχαλο κρατος σε κανει να εισαι εγκρατης και ταπεινος,
και οχι ποζερας και μοστραδορος  Cheesy
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Okay, σου εστειλαν ομως e-mail περι CRS? Πες μας αμα σου στειλουν κατι στο μελλον.

αν ρωτάς εμένα, σου απαντάω πως όχι, δεν μου έχουν στείλει κάτι (ακόμα). Αν στείλουν κάτι, εννοείται ότι θα γράψω εδώ τι και πώς.


ναι αλλά έτσι τα ρισκάρεις όλα, αλήθεια μπορείς να αφήσεις ένα σοβαρό ποσό μέσα σε αυτό το λογαριασμό; αμφιβάλλω..

(αν απευθύνεσαι σε εμένα) define σοβαρό ποσό... 1000, 5000, 10.000?...  Όχι, δεν έχω αφήσει σοβαρό ποσό (πάνω από 1500 ευρώ). Το περισσότερο που έχω αφήσει είναι 1500, το οποίο όμως κάποιο απ' αυτό το έχω ξοδέψει μέσω της κάρτας (paypal ή απευθείας κάρτα), το υπόλοιπο το έχω κάνει ανάληψη σε μετρητά από ATM. Και "ξεπλύνετε και επαναλαμβάνετε" Γενικώς, προσπαθώ να μην υπερβαίνω κάποιο ποσό (υποκειμενικό στο δικό μου μυαλό) ώστε να μην δίνω "δικαιώματα".

Μόλις πριν από λίγο έκανα μια μεταφορά από kraken σε leupay ένα ποσό σε ευρώ. Λογικά αύριο θα το έχω διαθέσιμο και θα το κάνω ανάληψη με την κάρτα.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
για μικρά ποσά μην τρελένεστε δλδ για ποσά κάτω από 10 χιλιάδες ευρώ. Δεν νομίζω να υπάρχει κάνεις εδώ στην Ελλάδα που θα ψάξει τέτοια μικροποσά. Το κράτος δεν είναι ακόμα τόσο οργανωμένο για να κάνει κάτι τέτοιο η καλύτερα για να βάλει τους περιορισμένους πόρους του να ψάχνει και τα μικροποσά.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Επειδή δεν θέλω να πραγματοποιήσω εθελούσια κατάθεση στην εφορία, αλλά ούτε να έχω πρόβλημα με το νόμο! Σκέφτομαι να χρησιμοποιώ την κάρτα της xapo για αναλήψεις και αγορές. Η xapo έχει έδρα το Λιχτενστάιν. Απ' όσο ξέρω χρειάζεται να στείλεις αποδεικτικά έγγραφα, όπως ταυτότητα διεύθυνση κ.α. Αυτό για να μην έχεις όριο στις αναλήψεις. Αν πραγματοποιώ αγορές και αναλήψεις από την κάρτα της xapo θα έχω κάποιο θέμα;
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
ναι αλλά έτσι τα ρισκάρεις όλα, αλήθεια μπορείς να αφήσεις ένα σοβαρό ποσό μέσα σε αυτό το λογαριασμό; αμφιβάλλω..
member
Activity: 70
Merit: 10
Okay, σου εστειλαν ομως e-mail περι CRS? Πες μας αμα σου στειλουν κατι στο μελλον.
Pages:
Jump to: