Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 23. (Read 44960 times)

legendary
Activity: 910
Merit: 1000

Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)

Παντως και το leupay θα στελνει όλες τις συναλλαγες και στις ελληνικες αρχές από φέτος...

Η leupay συμετεχει στο AEOI / CRS απο το 2016, οπως ενημερωσε τους χρηστες.
Ομως, ξερουμε τι πληροφοριες θα καταθεσουν;
Ολες τις συνναλαγες; Μονο ποσο που υπαρχει στον λογαριασμο στισ 31 Δεκεμβριου 2016?
Ειναι λιγο στο φλου αυτο.

Εχετε δωσει ΑΦΜ στην leupay?

Όχι, δεν έχω δώσει ΑΦΜ. Μάλιστα, όταν είχα κάνει την εγγραφή πριν από καιρό, το Leupay είχε έδρα το Λουξεμβούργο. Τώρα είναι στη Μάλτα. Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό.

Θα μπορούσα κάλλιστα να έχω δώσει ακόμη και ψεύτικα στοιχεία, καθώς δεν μου είχαν ζητήσει καν ταυτότητα τότε! Το μόνο που τους είχα δώσει ήταν διεύθυνση για να μου στέιλουν την κάρτα. Έκτοτε δεν έχω στείλει κανένα άλλο στοιχείο και ο λογαριασμός μου λειτουργεί κανονικά (έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα αρκετές φορές για πληρωμές και αναλήψεις).
member
Activity: 98
Merit: 10
εκτος απο τις λύσεις που προσφέρει ο marcelocaballero οι οποίες ειναι ψαγμένες υπάρχει και μια συνταγή πολύ πολυ συγκεκριμένη: νομικό προσωπο συγκεκριμένου κράτους + "εναλλακτικό" νομικό πρόσωπο αλλου συγκεκριμένου κράτους +.:
όπως εχω ξαναπέι πρέπει ν'αξίζει τον κόπο. αλλιώς δεν συμφέρει.
για μικροποσά υπάρχει η ίδια λύση σε μικρή κλιμακα.
.:επειδή κάποιες πληροφορίες ειναι ευαίσθητες για κάποιες λεπτομέρειες μπορώ σε, pm
 
sr. member
Activity: 700
Merit: 265
Marcelo, διεκπεραιωμενο το ποστ σου και προσωπικά ευχαριστώ για τις συμβουλές σου αν και ανήκω στην περίπτωση του "μισθωτού".

Άκρως σημαντικές οι πληροφορίες σου ειδικά για ανέργους φίλους του φόρουμ

Οτιδήποτε σχετικό με το θέμα έχεις θα με ενδιέφερε πολυ να το ακούσω/διαβάσω διότι εξαιτίας του έν λόγω αγκαθιου Έχω αποτραπεί απο το να κάνω τετοιας φυςεως συναλλαγές
newbie
Activity: 22
Merit: 0
θα συμφωνουσα με τους προλαλισαντες αν δεν υπηρχε η αναγκη να καλυψεις τα τεκμηρια σου ωστε να μην
φορολογηθεις σαν επιχειρηματιας ενω δεν εισαι!
δεν γινεται να βαζεις συνεχεια αναλωση εισοδηματος προηγουμενων ετων, εφοσον εχεις "εσοδα" απο την πωληση cryptos

Επειδή είμαι χρόνια "άνεργος" και φορολογούμε όπως περιγράφεις με τα τεκμήρια (σπίτια, αυτοκίνητα και... ανθρώπινη ύπαρξη", ψάξτο λίγο καλύτερα με το λογιστή σου.
Πρωτα απ' όλα θα φορολογηθείς σαν επιχειρηματιας (26% απο το πρώτο ευρώ αν δεν κάνω λάθος) ΜΟΝΟ αν έχεις εισοδήματα από άλλες πηγές εκτός μισθωτής εργασίας.
Σε αυτές τις "άλλες πηγές" το πιο "επικίνδυνο" είναι οι "τοκοι" στους τραπεζικούς σου λογαρισμούς.
Ακόμα και 1 λεπτό (ΔΕΝ κάνω πλάκα, έστω και ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΤΟΥ ΕΥΡΩ) να έχεις τόκους, σε φορολογούν σαν επιχειρηματια.
Επίσης μπορεί να έχεις εισοδήματα από ενοίκια που δεν μπορείς να κρύψεις και τα δηλώνεις.
Ισως υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις εισοδημάτν (π.χ. μερίσματα από εταιρίες μη εισηγμένες, ή εισηγμήνες στις οποές έχεις ποσοστό πάνω από 5% αν δεν κάνω λάθος κτλ.)

Για να αποφύγεις τους τοκους κόβεις τις σχέσεις σου με τις Ελληνικές τράπεζες (το έχω κάνει με επιτυχία εδώ και 5 χρόνια και μπορεί να γίνει).
Αν τώρα έχεις εισοδήματα από ενοίκια, τα πράγματα είναι πιο δύσκολα αλλα μπορείς να το διαπραγματευτείς με τον ενοικιαστή.
Τώρα αν έχεις συμμετοχή σε εταιρία και πέρνεις μέρισμα, δεν έχω λύση... νομίζω οτι δεν την γλυτώνεις!

Η καλύτερη λύση όμως είναι να βρεις με κάποιο τρόπο (στην επιχείρηση κάποιου φίλου ίσως) μερικά (6-8 ένσημα ΙΚΑ) και να δηλώσεις ευκαιριακά απασχολούμενος οπότε, φορολογήσαι σαν μισθωτός και έχεις αφορολόγητο, ακόμα και άν έχεις μερικά λεπτά του ευρω ή μερικές δεκάδες-εκατοντάδες ευρώ τόκους ή εισοδήματα από ενοίκια.
Άλλη λύση είναι να δηλώσεις εργάτης γής και να βρεις κάποιον να σου αγοράσει μερικά εργόσημα (πάλι 6-8 φτάνουν)

Το τελευταίο πράγμα, κατα τη γνώμη μου, που πρέπει να σε απασχολεί είναι να προσπαθήσεις να δικαιολογήσεις τα τεκμήρια που σου βάζουν.
Αυτό μπορεί να το ζητάει ο νόμος αλλά σε τέτοια μικροποσό δεν πρόκειται να το ψάξει κανένας άμεσα (ίσως σε 5-10 χρόνια να μπορούν, τώρα είναι αδύνατο)
Τα τεκμήρια γνωρίζουν και αυτοί ότι είναι παράλογα και δεν τους ενδιαφέρει να το ψάξουν γιατί σε τέτοια μικροποσά υπάρχουν πάντα τρόποι να το καλύψεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (ενδεικτικά και όχι περιοριστικά: δωρεές από συγγενείς-φίλους μέχρι το ποσό που είναι αφορολόγητο, δωρεές από συγγενείς-φίλους πάνω από το αφορολόγητο ποσό με πληρωμή έστω και καθυστερημένα του ανάλογου φόρου, φιλοδωρήματα (π.χ. μουσικός στο δρόμο ή σε πανηγύρια), επαιτεία κτλ).
Ένας ψαγμένος λογιστής μπορεί αν βρει δεκάδες περιπτώσεις που μπορούν να σε καλύψουν συνδυαστικά. Αυτός είναι και ο λόγος που ΔΕΝ ασχολούνται να σου ζητήσουν πως  καλύπτεις τα τεκμήρια γιατί μικροποσά μπορείς να τα καλύψεις εύκολα με νομότυπο τρόπο.
Τώρα αν το σπίτι που έχεις είναι 2.500 τ.μ. στην ακριβώτερη περιοχή της Ελλάδας και σου βγάζει τεκμήριο 200.000 Ευρώ το χρόνο, έχεις πρόβλημα...
Μικρά σπίτα όμως 90-100 τ.μ. σε normal περιοχές δεν βγάζουν τεκμήριο που δεν μπορεί να καλυφθεί αν ζητηθεί.

Ξανασυζήτησέ το με το λογιστή σου (πάρε και γνώμη δεύτερου λογιστή -> άλλαξε λογιστή αν χρειάζεται...) γιατί αυτά που σου γράφω τα κάνω εδώ και 5 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η γνώμη μου είναι οτι το τελευταίο που πρέπει αν κάνεις είναι να ψάχνεις να δηλώσεις BTC στο αδηφάγο τέρας...


member
Activity: 70
Merit: 10

Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)

Παντως και το leupay θα στελνει όλες τις συναλλαγες και στις ελληνικες αρχές από φέτος...

Η leupay συμετεχει στο AEOI / CRS απο το 2016, οπως ενημερωσε τους χρηστες.
Ομως, ξερουμε τι πληροφοριες θα καταθεσουν;
Ολες τις συνναλαγες; Μονο ποσο που υπαρχει στον λογαριασμο στισ 31 Δεκεμβριου 2016?
Ειναι λιγο στο φλου αυτο.

Εχετε δωσει ΑΦΜ στην leupay?
full member
Activity: 294
Merit: 101
Βγάζω κέρδος στο κράκεν ας πούμε, (20-30-40-50 BTC, δεν έχει σημασία)
Για τον Α ή Β λόγο, πρέπει να τα μετατρέψω σε ευρώ γιατί πρέπει να πληρώσω ενοίκιο, με κυνηγάει η τράπεζα για τις απλήρωτες δόσεις, χρωστάω το ΤΕΒΕ, κ.λπ.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος (και ο πιο ασφαλής) ώστε να μην με πάρει χαμπάρι η εφορία και να μην αρχίσω να πληρώνω φόρους κ.λπ?
Η e-coin είναι ένας καλός τρόπος, ωστόσο, δεν μπορώ να πληρώσω όλες μου τις υποχρεώσεις με κάρτα και τα όρια για αναλήψεις είναι από ΑΤΜ είναι περιορισμένα.

Αν μπορείς να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με τραπεζική κατάθεση τότε μια λύση είναι https://www.bitwala.io/transfers/

Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)

Παντως και το leupay θα στελνει όλες τις συναλλαγες και στις ελληνικες αρχές από φέτος...
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Βγάζω κέρδος στο κράκεν ας πούμε, (20-30-40-50 BTC, δεν έχει σημασία)
Για τον Α ή Β λόγο, πρέπει να τα μετατρέψω σε ευρώ γιατί πρέπει να πληρώσω ενοίκιο, με κυνηγάει η τράπεζα για τις απλήρωτες δόσεις, χρωστάω το ΤΕΒΕ, κ.λπ.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος (και ο πιο ασφαλής) ώστε να μην με πάρει χαμπάρι η εφορία και να μην αρχίσω να πληρώνω φόρους κ.λπ?
Η e-coin είναι ένας καλός τρόπος, ωστόσο, δεν μπορώ να πληρώσω όλες μου τις υποχρεώσεις με κάρτα και τα όρια για αναλήψεις είναι από ΑΤΜ είναι περιορισμένα.

Αν μπορείς να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με τραπεζική κατάθεση τότε μια λύση είναι https://www.bitwala.io/transfers/

Το bitwala δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Έχω βολευτεί με τη λύση της leupay, όταν χρειάζεται στέλνω εκεί fiat τα οποία μπορώ να τα χρησιμοποιήσω είτε με κάρτα είτε με ανάληψη από οποιοδήποτε ATM (με 3 ευρώ προμήθεια ανά ανάληψη έως 1000 ευρώ εάν θυμάμαι καλά... πρέπει να κοιτάξω το pdf με τις προμήθειες για να σιγουρευτώ)
full member
Activity: 400
Merit: 170
Βγάζω κέρδος στο κράκεν ας πούμε, (20-30-40-50 BTC, δεν έχει σημασία)
Για τον Α ή Β λόγο, πρέπει να τα μετατρέψω σε ευρώ γιατί πρέπει να πληρώσω ενοίκιο, με κυνηγάει η τράπεζα για τις απλήρωτες δόσεις, χρωστάω το ΤΕΒΕ, κ.λπ.
Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος (και ο πιο ασφαλής) ώστε να μην με πάρει χαμπάρι η εφορία και να μην αρχίσω να πληρώνω φόρους κ.λπ?
Η e-coin είναι ένας καλός τρόπος, ωστόσο, δεν μπορώ να πληρώσω όλες μου τις υποχρεώσεις με κάρτα και τα όρια για αναλήψεις είναι από ΑΤΜ είναι περιορισμένα.

Αν μπορείς να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου με τραπεζική κατάθεση τότε μια λύση είναι https://www.bitwala.io/transfers/
full member
Activity: 230
Merit: 100
19/11/2018 - Capitulation !!!!
ωπα! ξεπλυμα με 5-10 χιλιαρικα που ακουστηκε Cheesy
θα ριξεις εξω το κρατος Grin
δεν ασχολειται κανεις με πενταροδεκαρες! ενα σοβαρο κρατος ισως, αν ειχε τακτοποιησει πρωτα τις υποθεσεις των εκατομμυριων!

Χαχαχαχαχαχα, κατάλαβες όμως τι εννοώ.
Υπάρχει κάποιος εδώ να που να ξέρει τι πρέπει να δηλώσουμε?
Δηλαδή αν εχω μετατρέψει 5btc σε fiat και μου τα έχουν καταθέσει στον λογαριασμό μου, δεν πρέπει να δηλώσω κάτι?
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
ωπα! ξεπλυμα με 5-10 χιλιαρικα που ακουστηκε Cheesy
θα ριξεις εξω το κρατος Grin
δεν ασχολειται κανεις με πενταροδεκαρες! ενα σοβαρο κρατος ισως, αν ειχε τακτοποιησει πρωτα τις υποθεσεις των εκατομμυριων!
full member
Activity: 230
Merit: 100
19/11/2018 - Capitulation !!!!
Αλήθεια, γιατί τόσο μεγάλη πρεμούρα να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας? Επειδή έχουμε ένα ιδανικό κράτος και την τέλεια κυβέρνηση που σέβεται τον πολίτη και σκοτώνεται για την ευημερία μας?

Συμφωνώ απολύτως!
Εδώ άλλοι προσπαθουν να βρουνε τρόπους για να μη "φαίνονται" πουθενά και εσείς ψάχνετε μετά βίας πως να το δηλώσετε ;;;!!!

Εκμεταλλεύτειτε την "άγνοια" της εφορίας όσο μπορείτε...!

Δηλαδή για καταλάβω, αν εχώ είμαι άνεργος και μετατρέψω 5-6 btc σε ευρώ και μου τα κάνουν κατάθεση στον λογαριασμό μου δεν θα πρέπει να τα δηώσω στην εφορία.

Ετσι μπορεί ο καθένας μας να κάνει ξέπλυμα μαύρου χρήματος.
Δεν έχει λογική....
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
θα συμφωνουσα με τους προλαλισαντες αν δεν υπηρχε η αναγκη να καλυψεις τα τεκμηρια σου ωστε να μην
φορολογηθεις σαν επιχειρηματιας ενω δεν εισαι!
δεν γινεται να βαζεις συνεχεια αναλωση εισοδηματος προηγουμενων ετων, εφοσον εχεις "εσοδα" απο την πωληση cryptos
να θεσουν μια φορολογηση νορμαλ για αυτα.
αν ομως πανε και το κανουν το ιδιο με την κλιμακα των επιχειρηματιων, τοτε δεν εχει νοημα!
sr. member
Activity: 700
Merit: 265
Αλήθεια, γιατί τόσο μεγάλη πρεμούρα να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας? Επειδή έχουμε ένα ιδανικό κράτος και την τέλεια κυβέρνηση που σέβεται τον πολίτη και σκοτώνεται για την ευημερία μας?

Συμφωνώ απολύτως!
Εδώ άλλοι προσπαθουν να βρουνε τρόπους για να μη "φαίνονται" πουθενά και εσείς ψάχνετε μετά βίας πως να το δηλώσετε ;;;!!!

Εκμεταλλεύτειτε την "άγνοια" της εφορίας όσο μπορείτε...!
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Αλήθεια, γιατί τόσο μεγάλη πρεμούρα να βάλουμε τα χέρια μας και να βγάλουμε τα μάτια μας? Επειδή έχουμε ένα ιδανικό κράτος και την τέλεια κυβέρνηση που σέβεται τον πολίτη και σκοτώνεται για την ευημερία μας?
hero member
Activity: 815
Merit: 500
Όποιος θέλει τόσο απεγνωσμένα να δηλώσει στην εφορία έσοδα από bitcoin, έχει και την εναλλακτική με την "Οικειοθελή αποκάλυψη φορολογητέας ύλης παρελθόντων ετών"  Grin
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
ειδα και την νεα δηλωση του 17. τιποτα δε λεει για ψηφιακα νομισματα παλι!
παμε για του χρονου Cheesy
μεγαλη καταντια παντως! "εμεις" που δωσαμε τα φωτα του πολιτισμου στους βαρβαρους, καταντησαμε οι πλεον απολιτιστοι!
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
μου είπε χαρακτηριστικά ότι και ντομάτες να έχεις από το κήπο σου δε μπορείς να πας έξω και να πουλάς έτσι, είναι παράνομο. τώρα αν οι συναλλαγές είναι χέρι με χέρι λίγο δύσκολο....
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
το να εξηγησεις δεν ειναι προβλημα. τα ψηφιακα νομισματα τα γνωριζουν και οι πετρες πλεον.
ειδικα εφοσον τα εμβασματα φαινονται οτι ειναι απο ανταλλακτηρια (ισως κιολας αδειοδοτημενα απο την ΕU)
το θεμα ειναι πως λαμβανονται αυτα τα εμβασματα. εισοδημα, κερδη, κατι αλλο?
θα βαλουν επιτελους κανα κωδικο στο Ε1 να τα γραφεις κανονικα? και οχι στο περιπου σαν μετοχες ή συναλλαγμα στην αλλοδαπη!
(με με ρωτησετε αν γνωριζω το αλλο με τον Τοτο Cheesy
εδιτ
καποιοι που αγοραζουν και πουλανε αβερτα πραματα (οχι νομισματα) στη μαυρη αγορα (που δεν θεωρειται παρανομο) μπορει να εχουν προβληματα?
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
το συζήτησα με λογιστή + άτομο που γνωρίζει αρκετά από επιχειρήσεις, βέβαια συνεχίζω να το ψάχνω και όταν έχω κάτι θα σας ενημερώσω.

βασικά ατομικά απόσο κατάλαβα δεν μπορείς να πουλάς και να αγοράζεις κάτι έτσι αβέρτα διότι και στο τραπεζικό λογαριασμό φαίνεται ότι αγοράζεις κάτι αλλά μετά τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι ένα πρόβλημα και άντε να εξηγήσεις στην εφορία τι είναι το ηλεκτρονικό νόμισμα...
 φαίνονται να μπαίνουν λεφτά στο λογαριασμό σου και το πρόβλημα είναι να εξηγήσεις τι είναι αυτά τα λεφτά!

όπως σας είπα το ψάχνω ακόμα!
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
από συζητήσεις που έχω κάνει, για Έλληνας πολίτης - φορολογούμενος είναι απαγορευτικό το Trading και ότι εισερχόμενο έχεις θα φορολογηθεί σαν εισόδημα από το πουθενά ενώ όλα τα έξοδα αγοράς και πάλι δε φαίνονται πουθενά ως κάτι (πχ έξοδο)


φιλε μου μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος? συζητησεις με ποιους? ανωνυμους σε φορουμ? με τον περιπτερα, μπακαλη, φουρναρη?  Grin
"εισοδημα απο το πουθενα" πώς δικαιολογειται? μπορει να ειναι απο ναρκωτικα, Traffic, Κλοπες, κλπ κλπ κλπ
δεν πρεπει να εχεις καποιο χαρτι απο "εργοδοτη" ότι σε πληρωσε τοσο για την ταδε δουλεια?
υπαρχουν πολλα ερωτηματικα και δυστυχως οι απαντησεις ειναι στο περιπου  Smiley
Pages:
Jump to: