Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 24. (Read 44960 times)

sr. member
Activity: 503
Merit: 256
από συζητήσεις που έχω κάνει, για Έλληνας πολίτης - φορολογούμενος είναι απαγορευτικό το Trading και ότι εισερχόμενο έχεις θα φορολογηθεί σαν εισόδημα από το πουθενά ενώ όλα τα έξοδα αγοράς και πάλι δε φαίνονται πουθενά ως κάτι (πχ έξοδο)

full member
Activity: 230
Merit: 100
19/11/2018 - Capitulation !!!!
Και εγώ φέτος δεν ξέρω τι πρέπει να δηλώσω.
Αν έχουμε χρησημοποιήσει κάρτες bitcoin και έχουμε δώσει τα αληθινά μας στοιχεία πρέπει να δηλώσουμε κάτι?

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει ή να έχει ρωτήσει τι γίνετε με το Bitcoin και με την φορολογική δήλωση?
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Γειά σας παιδία και απο μένα. Λίγο παλίο το θέμα αλλά το επαναφέρωSmiley

Έκανε κάποιος κάποια δήλωση πέρσυ σχετικά με τα εμβασματα σε ευρω απο τα ανταλλακτηρια?

legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
γιατι να το κανουν? δεν εχει νοημα. ενω τα εμβασματα μπορουν ευκολα να τα φορολογησουν οσο θελουν εφοσον και φαινονται.
περιμενω ακομα να μας πει καποιος αν τα αναγραψει καπου και σε ποιο κωδικο. οσο και να ψαχνω δεν μπορω να βρω κατι που να σχετιζεται:
κερδοι μετοχων? επαναπατριζομενα κεφαλαια αλλοδαπης? αναλωση ηδη φορολογημενου κεφαλαιου?
ποσο αθλιο ειναι το φορολογικο μας συστημα!
εμενα που ειμαι ανεργος (δεν εχω εσοδα) και εχω ενα σπιτι στο ονομα μου (κληρονομια) με φορολογει κανονικα σαν ελευθερο επαγγελματια!
ευτυχως που κανουν ακομα την εκπτωση φορου 2100ε (λογω αποδειξεων και καλα)  Shocked
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
απλά μην ανησυχείτε αν αλλάξει κάτι το σίγουρο είναι ότι θα μας δέσουν όλους μαζί  Grin αλλά καλή τύχη να έχει όποιος επιχειρήσει να βρει πόσα bitcoin έχει ο καθένας μας  Grin 
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
δοκιμασα μια εκκαθαριση του Ε1 χωρις να δηλωσω  κανενα εμβασμα Tongue
το θεμα μου ειναι οτι το χρεωστικο ποσο της εκκαθαρισης μου ειναι αυξημενο κατα τον ενφια!
τον εχουν ενσωματωσει μεσα ή εχω κανει κατι λαθος? ξερει κανεις?
ακυρο, δεν το ενσωματωσαν, απλα εκανα παπατζα Grin
sr. member
Activity: 336
Merit: 251
Rider of comets, and brother to the nebulae
οποτε καλο θα ηταν να γραψουμε ολα τα εμβασματα που εχουμε φερει απο κρακεν σε καποιο κωδικο στη δηλωση?
ξου, ξου, μακρυά, που θα βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας! Grin
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
για τόσα μικρά ποσά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αλλά καλό είναι αν θεωρείς ότι θα έχεις πρόβλημα να μιλήσεις με κάποιον λογιστή να σου πει τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις. Εγώ θα σου πρότεινα απλά  κράτα τα σε bitcoin και εμφάνισε τα επίσημα όταν θα έχουν πάρει υπερπολλαπλάσια αξία Cheesy
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
οποτε καλο θα ηταν να γραψουμε ολα τα εμβασματα που εχουμε φερει απο κρακεν σε καποιο κωδικο στη δηλωση? (σε ποιους κωδικους?)
ακομα και αν τα εισοδηματα μας ειναι 15000 και φερουμε 5000?
και ποσο θα φορολογηθουν?
βασικα πρεπει να βρουμε καποιο προγραμα ε-ταξις που να δουλευει σωστα να παιξουμε Wink
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
προσωπικά νομίζω ότι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος για φοροδιαφυγή γιατί στην ουσία γιαυτό μιλάμε ιδίως για την Ελλάδα και για την Ευρώπη μετά τις αλλαγές που έχουν γίνει. Κυρίως και με κάτι panama με κάτι παπασταύρους με κάτι λίστες τα πράγματα είναι πλέον στο κόκκινο.
Η καλυτερη συμβουλή είναι απλά τα κρατάς και τα χαλάς σαν bitcoin Tongue
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Ωραία όλα αυτά αλλά επί του πρακτέου τι γίνεται?

Υποθετικό παράδειγμα (δυστυχώς υποθετικό και όχι αληθινό):

Βγάζω κέρδος στο κράκεν ας πούμε, (20-30-40-50 BTC, δεν έχει σημασία)

Για τον Α ή Β λόγο, πρέπει να τα μετατρέψω σε ευρώ γιατί πρέπει να πληρώσω ενοίκιο, με κυνηγάει η τράπεζα για τις απλήρωτες δόσεις, χρωστάω το ΤΕΒΕ, κ.λπ.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος (και ο πιο ασφαλής) ώστε να μην με πάρει χαμπάρι η εφορία και να μην αρχίσω να πληρώνω φόρους κ.λπ?

Η e-coin είναι ένας καλός τρόπος, ωστόσο, δεν μπορώ να πληρώσω όλες μου τις υποχρεώσεις με κάρτα και τα όρια για αναλήψεις είναι από ΑΤΜ είναι περιορισμένα.

Εάν τα στείλω σε λογαριασμό στο LeuPay? Είναι λύση ή θα χτυπήσουν άλλα καμπανάκια από κει?

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Αν οι κινήσεις των λογαριασμών σου είναι σύμφωνες με τα εισοδήματα που δηλώνεις τότε δεν έχεις κάποιο πρόβλημα εκτος.. (θα το πούμε αργότερα αυτό). Ιδίως αν κάνεις συναλλαγές μέσω τραπεζικού συστήματος ιδίως στην Ελλάδα να γνωρίζετε ότι τα πάντα καταγράφονται και βαράει και καμπανί όταν αυτές οι συναλλαγές έχουν αρχίσει να γίνονται "παράξενες"
Στο παράξενες βάλτε το παραπάνω "εκτός" και να γνωρίζετε ότι στην Ευρωπαική Ένωση είναι πλέον κανόνας όπως έχει αναφερθεί σε reddit, twitter από στελέχη Ευρωπαικών τραπεζών να βάζουν υπο εποπτία λογαριασμούς που κάνουν transfer από και προς bitcoin ανταλλακτήρια.
Πριν δύο μήνες στέλεχος τράπεζας της Γερμανίας το είχε βγάλει αυτό στο reddit και ήταν πέρα για πέρα legit.
Και εγώ πάντως δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει κάποιος bitcoin τι δουλειά μπορεί να έχει  με το τραπεζικό σύστημα? Σκεφτείτε ότι ακόμα και τα έσοδα από trade πρέπει να δηλώνονται γιατί φορολογούνται φυσικά αν αυτά τα έσοδα είναι ξανά μεγάλα και έχουν περάσει τα εισοδήματα σας.
hero member
Activity: 815
Merit: 500
εμ, οταν εισαι ανεργος και εχεις σπιτι και αμαξι στο ονομα σου καπως πρεπει να δικαιολογισεις τα τεκμηρια!

Είμαι άσχετος από φοροτεχνικά αλλά έχω την εντύπωση ότι αν πχ έχεις τεκμήριο 20000€ τότε θα πληρώσεις φόρο για 20000, είτε έχεις έσοδα 0, είτε έχεις έσοδα 14000, δηλαδή ίσως δεν έχει κανένα νόημα αυτό που πας να κάνεις με τα "εισοδήματα" από btc (και μπορεί να χειροτερεύσει την κατάσταση).  Δε ρωτάς κανένα λογιστή καλύτερα?  Tongue
sr. member
Activity: 325
Merit: 250
Carpe noctem
Αποφευγεις 2 πραγματα: Μεγαλα σπιτια και αυτοκινητα ολα τα αλλα δεν φαινονται πουθενα   Grin
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
εμ, οταν εισαι ανεργος και εχεις σπιτι και αμαξι στο ονομα σου καπως πρεπει να δικαιολογισεις τα τεκμηρια!
και αν δεν εχεις παρει ουτε ευρω απο τον ΟΑΕΔ ως επιδομα ανεργιας το συστημα νομιζει οτι εχεις εταιρεια που τα τσεπωνεις και
φοροδιαφευγεις!
δεν υπαρχει στη δηλωση ουτε καποιο πεδιο να βαλω τον αριθμο του δελτιου ανεργιας μου!
sr. member
Activity: 336
Merit: 251
Rider of comets, and brother to the nebulae
We don't. Wink

...Ρε σεις, εγώ ήθελα να βγάλω τα λεφτά μου από την τράπεζα και να τά κάνω BTC, εσείς κάνετε το αντίθετο;! Grin
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
το εχει ψαξει κανεις οσο πλησιαζει η ωρα να συμπληρωσουμε το Ε1?
τα εμβασματα σε ευρω απο Btc ανταλλακτηρια (κρακεν,Bitstamp)
που τα ανγραφουμε και πως τα δικαιολογουμε αν μας ζητηθει?
edit: αλλαξε ο τιτλος απο 'εφορια 2016' σε 'εφορια'
Pages:
Jump to: