Pages:
Author

Topic: Συζήτηση περί big blocks (κ.α.) - page 11. (Read 2963 times)

hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Quote
Εσύ αδυνατείς να αντιληφθείς ότι αν δεν έχεις εξασφαλίσει τα τεχνικά θεμέλια, δεν πρόκειται να μείνεις στην αγορά μακροχρόνια;
Με τα τεχνικα θεμελια που εχεις , μπορεις να μας πεις τι επιχειρηση εχεις ( αφου μονο η κωδικοποιηση ειναι τεχνικη γνωση για να αντιληφθεις πως δουλευει το δικτυο ) ? Ειναι επιτυχημενη ? Αν δε θες να εισαι συγκεκριμενος μπορεις να μας πεις καποιον τομεα στον οποιο ανηκει . Αν εισαι υπαλληλος πες ειμαι υπαλληλος .
Γιατι αφου εχεις τα τεχνικα θεμελια θα εχεις και μια μακροχρονια επιτυχημενη επιχειρηση λογικα .
Ο Jobs ειχε τεχνικα θεμελια ετσι οπως το θετεις ? O Jack Ma ? O Branson ? Και πολλοι πολλοι αλλοι ?
 
Quote
Αν το Bitcoin δεν λειτουργεί όπως "οι επιχειρηματίες" κρίνουν σωστό, πως κι έχει δουλέψει ενάντια σε όλα εδώ και 13 χρόνια ανενόχλητο;
Λογω της διανοιας του satoshi . Γι αυτο και ακολουθω τα γραφομενα του και οχι οτι λεει ο core .

Quote

Επίσης, αφού τα altcoins λειτουργούν όπως κρίνουν "οι επιχειρηματίες", πως και εξαφανίζονται; Απάντηση: δεν υπάρχουν γερά θεμέλια. Έχουμε φτιάξει κάτι το οποίο είναι βιώσιμο. Έχουμε εξηγήσει τους λόγους που αποκαλούμε βιώσιμο το δίκτυο υπό αυτές τις συνθήκες.
Εξαφανιστηκαν ? Θελεις να συνεχισουμε να πεταμε σεναρια ? Ελπιζω να αντιλαμβανεσαι την εννοια της λεξης .
Δεν εχετε φτιαξει τιποτε , θα σε λυπησω . Ο satoshi εχει φτιαξει το bitcoin και ειναι λογικο απο ατομα της ηλικιας σου να θελουν να ειναι μερος απο κατι μεγαλο για να επιβεβαιωσουν το εγω τοους .  

Quote
Έχεις κάθε δικαίωμα μετά να αντιγράψεις τον κώδικα και να φτιάξεις κάτι δικό σου, και έχει γίνει. Λέγεται Bitcoin Cash και Bitcoin SV. Με βάση το "σωστό επιχειρείν", αυτά θα έπρεπε να έχουν πετύχει στην αγορά. Αποδέξου ότι δεν αναγνωρίζεται αξία, γιατί δεν έχουν αξία με το μη βιώσιμο και ομαλό τρόπο που λειτουργούν, και άσε τις χαζές δικαιολογίες του στυλ "φταίνε οι άλλοι" που σε κάνουν να χάσεις το λίγο δίκιο που έχεις.
Ριξε μια ματια στον κωδικα συμπεριλαμβανομενου του segwit και πες μου ποιο ειναι πιο κοντα στον αρχικο κωδικα του satoshi .
Η αγορα δεν κινειται οπως θες εσυ . Η αγορα επιβραβευει συμφωνα με τους δικους της ορους . Στα πρωτα χρονια το bitcoin δεν ειχε καν ανταλλακτικη αξια . Αυτο σημαινε πως δεν εχει πραγματικη αξια ? Εκει ειναι το προβλημα , μπερδευεις την τιμη με την αξια . Δεν περιμενα κατι διαφορετικο .

Quote
Ίσως το παράδειγμα μου ήταν άκυρο (δεν έδωσα μεγάλη βάση, ας υποθέσουμε ότι είναι). Δεν συμφέρει τους miners να επενδύσουν σε κάτι που δεν έχει μακροχρόνιο ορίζοντα. Αυτό είναι αποδεκτό;
Φοβερος . Ετσι απαντας στο επιχειρημα μου ? Στο οτι η αμοιβη απο τα fees θα ειναι πολλαπλασια απο το subsidy ? Μπορουσες να πεις ετσι θελω που λενε τα πενταχρονα οταν τα στριμωχνουν .

Quote
Ο χρόνος δε δείχνει αν έχεις τεχνικές γνώσεις. Οι τεχνικές γνώσεις δείχνουν αν έχεις τεχνικές γνώσεις.
Το αν ξερω να κωδικοποιω καλα δε σημαινει πως δεν εχω τεχνικες γνωσεις . O Steve Jobs δεν ειχε γνωσεις κωδικοποιησης . Ο Jack Ma το ιδιο . Κατα πασα πιθανοτητα και ο εργοδοτης σου ( αν εχεις ) δε θα κωδικοποιει. Σκεψου πριν γραψεις .

Απο τον φιλο μας τον τζιπιτη
Q:  Do i need to know proggraming to have technical knowledge of bitcoin ?
A:  Having technical knowledge of Bitcoin does not necessarily require you to know programming, although it can be helpful. To have a technical understanding of Bitcoin, you need to have an understanding of the underlying technology, its principles, and how it operates. This includes knowledge of concepts such as cryptography, distributed systems, and consensus algorithms. You also need to have an understanding of the technical details of the Bitcoin network and how it functions, including the details of transactions, blocks, and the blockchain.
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Μπορεις να τεκμηριωσεις επαρκως πως η mastercard κατεχει btc ?
Όχι, και γι' αυτό δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσω την Mastercard σαν επιχείρημα υπέρ του Bitcoin.

Ακριβως το ιδιο αισθανομαι απο την πλευρα μου για την κατανοηση σου πως λειτουργει η αγορα . Συζητησαμε τοσες φορες πως μεγαλυτερο blocksize θα φερει adoption και εσοδα στους miners , αδυνατεις να το αντιληφθεις .
Εσύ αδυνατείς να αντιληφθείς ότι αν δεν έχεις εξασφαλίσει τα τεχνικά θεμέλια, δεν πρόκειται να μείνεις στην αγορά μακροχρόνια; Αν το Bitcoin δεν λειτουργεί όπως "οι επιχειρηματίες" κρίνουν σωστό, πως κι έχει δουλέψει ενάντια σε όλα εδώ και 13 χρόνια ανενόχλητο; Επίσης, αφού τα altcoins λειτουργούν όπως κρίνουν "οι επιχειρηματίες", πως και εξαφανίζονται; Απάντηση: δεν υπάρχουν γερά θεμέλια. Έχουμε φτιάξει κάτι το οποίο είναι βιώσιμο. Έχουμε εξηγήσει τους λόγους που αποκαλούμε βιώσιμο το δίκτυο υπό αυτές τις συνθήκες.

Έχεις κάθε δικαίωμα μετά να αντιγράψεις τον κώδικα και να φτιάξεις κάτι δικό σου, και έχει γίνει. Λέγεται Bitcoin Cash και Bitcoin SV. Με βάση το "σωστό επιχειρείν", αυτά θα έπρεπε να έχουν πετύχει στην αγορά. Αποδέξου ότι δεν αναγνωρίζεται αξία, γιατί δεν έχουν αξία με το μη βιώσιμο και μη ομαλό τρόπο που λειτουργούν, και άσε τις χαζές δικαιολογίες του στυλ "φταίνε οι άλλοι" που σε κάνουν να χάσεις το λίγο δίκιο που έχεις.

Συζητησαμε τοσες φορες πως μεγαλυτερο blocksize θα φερει adoption και εσοδα στους miners , αδυνατεις να το αντιληφθεις .
Ίσως το παράδειγμα μου ήταν άκυρο (δεν έδωσα μεγάλη βάση, ας υποθέσουμε ότι είναι). Δεν συμφέρει τους miners να επενδύσουν σε κάτι που δεν έχει μακροχρόνιο ορίζοντα. Αυτό είναι αποδεκτό;

Ο χρονος θα δειξει αν εχω τις τεχνικες γνωσεις
Ο χρόνος δε δείχνει αν έχεις τεχνικές γνώσεις. Οι τεχνικές γνώσεις δείχνουν αν έχεις τεχνικές γνώσεις.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Εδώ απλά να πούμε ότι έμμεσα παραδέχεσαι ότι οι BSV supporters έχουν ανεπάρκεια τεχνικής γνώση.
Ενδιαφερουσα η γενικευση αν και δεν ειπα αυτο , συνεχιζεις να προσπαθεις να ριξεις λαδι στη φωτια  , δεν πεφτω στην παγιδα . Ο χρονος θα δειξει αν εχω τις τεχνικες γνωσεις . Δωσε μια προβλεψη για το ποτε το LN θα δουλεψει μαζικα να σου υπενθυμισω αν εχω δικιο ή αδικο . Εγω λεω πως δε θα δουλεψει σε μαζικη κλιμακα ποτε .
  

Quote
Εγώ απλά να υπενθυμίσω ότι δε γνωρίζουμε το portfolio των μετόχων της Mastercard, αλλά παρ' όλα αυτά είμαστε σίγουροι ότι οι Bitcoin developers έχουν bitcoin. Αυτό, μαζί με άλλα χίλια πράγματα που μπορεί να βρει κανείς στην πορεία απομυθοποίησης της συνωμοσίας, αντιφάσκει το ότι "επιτίθενται ύπουλα" στο bitcoin, γιατί μόνο ηλίθιοι κάνουν κακό στην περιουσία τους. Εδώ τώρα έρχεται η απάντηση τύπου "τους πληρώνουν δις παραπάνω".  Shocked
Συ ειπας .
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Δεν προκειται να καταληξουμε , μιας και συμφωνω πως δεν υπαρχουν στοιχεια για κανενα απο τα δυο .
Άρα καταλήγεις να αναιρέσεις αυτά που είπες για τους developers, αφού δε μπορείς να το τεκμηριώσεις επαρκώς;

Καταλαβαινεις λοιπον πως φτανεις σε ενα σημειο που δεν τα παρατας , οπως μου την ειπες παραπανω , αλλα βλεπεις πως ειναι χαμενος χρονος να συνεχιζεις αφου δεν προκειται να βρεθει κοινος τοπος .
Είναι χαμένος χρόνος γιατί πολλά από όσα σου λέω λόγω έλλειψης γνώσης δεν τα φιλτράρεις σωστά, και καταλήγεις να επαναφέρεις ερωτήματα που έχω ήδη απαντήσει και δεν το έχεις καταλάβει. Είναι σα να σου λέω μήλα και να καταλαβαίνεις πορτοκάλια.

Εχω ανεπαρκεια γνωσης στο κομματι της κωδικοποιησης , εχεις ανεπαρκεια γνωσης στο πως λειτουργει η αγορα
Εδώ απλά να πούμε ότι έμμεσα παραδέχεσαι ότι οι BSV supporters έχουν ανεπάρκεια τεχνικής γνώση.

Εδώ να υπενθυμίσω ότι η Tesla αγόρασε 1,5 δις $ σε BTC τον Δεκέμβρη του 2020, όμως δεν το ανακοίνωσε αμέσως, αλλά μήνες μετά. Γιατί άραγε;
Εγώ απλά να υπενθυμίσω ότι δε γνωρίζουμε το portfolio των μετόχων της Mastercard, αλλά παρ' όλα αυτά είμαστε σίγουροι ότι οι Bitcoin developers έχουν bitcoin. Αυτό, μαζί με άλλα χίλια πράγματα που μπορεί να βρει κανείς στην πορεία απομυθοποίησης της συνωμοσίας, αντιφάσκει το ότι "επιτίθενται ύπουλα" στο bitcoin, γιατί μόνο ηλίθιοι κάνουν κακό στην περιουσία τους. Εδώ τώρα έρχεται η απάντηση τύπου "τους πληρώνουν δις παραπάνω".  Shocked
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Από πότε οι πολυεθνικές φανερώνουν κάθε περιουσιακό στοιχείο και στρατηγική;
Εδώ να υπενθυμίσω ότι η Tesla αγόρασε 1,5 δις $ σε BTC τον Δεκέμβρη του 2020, όμως δεν το ανακοίνωσε αμέσως, αλλά μήνες μετά. Γιατί άραγε;

Κάποιοι έχουν ανεπάρκεια γνώσης ΚΑΙ του πως σκέφτεται η Ελίτ.

Κι εγώ αν είχα μερικά δις $ εύκαιρα και πρόθεση αγοράς BTC, δεν θα το βροντοφώναζα από τα παράθυρα. Θα αγόραζα φτηνά λίγο-λίγο σε βάθος μηνών για να μην ανέβει απότομα η τιμή και μόλις τελείωνα τις αγορές μου, τότε και μόνο τότε θα έβγαζα ανακοίνωση.

Ούτε αυτά τα απλά δεν καταλαβαίνουν μερικοί...

Όσο για την Mastercard και τις εμπορικές τράπεζες δεν είναι εχθροί (ούτε αυτό δεν καταλαβαίνουν), γιατί αύριο μεθαύριο με τα CBDC ενδέχεται οι κεντρικές τράπεζες να πετάξουν κάθε μεσάζοντα εκτός συστήματος. Είναι που είναι centralized το όλο fiat σύστημα, θέλουν να το κάνουν ακόμα πιο centralized από ότι ήδη είναι...

Γι'αυτό η Mastercard κοιτάει το αύριο και χτίζει το δικό της Plan B. Γνωρίζουν ότι στο μέλλον δεν θα υπάρχουν καν κάρτες. Για να έχει θέση λοιπόν σε αυτό το μέλλον, θα πρέπει να βρει άλλο πεδίο δράσης.

Το αυτό και για τις εμπορικές τράπεζες.

Ο εχθρός είναι οι κεντρικές τράπεζες και πιο συγκεκριμένα η FED που έχει βυθίσει σε ύφεση όλο τον πλανήτη, ανοιγοκλείνοντας την κάνουλα της ρευστότητας κατά το δοκούν. Αυτό πρέπει να σταματήσει και θα σταματήσει.

Μόνο κακόβουλοι και άσχετοι παρερμηνεύουν σκόπιμα ό,τι γράφω, ενώ είμαι σαφέστατος.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Quote
Εγώ τους βλέπω σαν νορμάλ ανθρώπους με τεχνική αρμοδιότητα.
Δυστυχως , οι περισσοτεροι οπαδοι του btc δεν το βλεπουν οπως εσυ . Οπως και καποιοι οπαδοι του bsv .


Quote
Είναι ίδιου (και καλύτερου μπορώ να πω) επιπέδου θεωρία συνωμοσίας.
Δεν προκειται να καταληξουμε , μιας και συμφωνω πως δεν υπαρχουν στοιχεια για κανενα απο τα δυο .

Quote
Δεν έχω τη δύναμη να απαντήσω σε αυτό. Είναι τραγελαφικά λάθος. Όπως και το κείμενο που διαβάζω παρακάτω...
Καταλαβαινεις λοιπον πως φτανεις σε ενα σημειο που δεν τα παρατας , οπως μου την ειπες παραπανω , αλλα βλεπεις πως ειναι χαμενος χρονος να συνεχιζεις αφου δεν προκειται να βρεθει κοινος τοπος .

Quote
Δε μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί έχεις ανεπάρκεια γνώσης και είσαι ταυτόχρονα και υπερόπτης. Αυτό φαίνεται απ' το ότι είσαι άνθρωπος που ψάχνεται με το αντικείμενο αλλά ανίκανος να φιλτράρει σωστά την πληροφορία που του δίνεται.

Συμφωνω , ημουν ο πρωτος που επιοχειρησε να μεινει εκτος της κουβεντας με ευγενικο τροπο αλλα επελεξες να μειωσεις τα λεγομενα μου αποκαλωντας τα μπαρουφες . Οπως εχω ξαναπει απαντω οπως μου απαντουν . Μπορουμε να αντιπαρατεθουμε στο σαλονι ή στις λασπες , αφηνω τον αντιπαλο να επιλεξει και ακολουθω .
Εχω ανεπαρκεια γνωσης στο κομματι της κωδικοποιησης , εχεις ανεπαρκεια γνωσης στο πως λειτουργει η αγορα  . Ας μεινουμε ο καθενας στην ανεπαρκεια του .
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Φθηνη εικασια ειναι και η πατατα στο taproot ? Εφτασε ο θεος Adam να μιλαει για censor στις συναλλαγες , ο ανθρωπος που πιστευει στην ελευθερια του λογου και αλλες αρλουμπες .
Εσύ τους βλέπεις σαν Θεούς. Εγώ τους βλέπω σαν νορμάλ ανθρώπους με τεχνική αρμοδιότητα. Το να λογοκρίνουμε τα Ordinals για να μειωθεί το spam είναι ανόητο, αν ο χρήστης διατίθεται να πληρώσει το χώρο στο block, όσο ανόητη μπορεί να μας φαίνεται η ιδέα των NFTs, συμφωνώ.

Φοβερη θεωρια , δεν το ειχα σκεφτει . Ουτε ποτε σκεφτηκα να κοιταξω το balance sheet τους για να δω αν κατεχουν btc . Μα τι λεω ? Το εχω κοιταξει . Να σου πω ποσα btc κατεχουν ? 0 .
Από πότε οι πολυεθνικές φανερώνουν κάθε περιουσιακό στοιχείο και στρατηγική; Με τον ίδιο τρόπο που βρίσκεις ότι δεν κατέχουν bitcoin και δε μπορείς να το επιβεβαιώσεις, δε γνωρίζεις ότι οι Bitcoin developers δουλεύουν για να αργούν το adoption. Είναι ίδιου (και καλύτερου μπορώ να πω) επιπέδου θεωρία συνωμοσίας.

Λες και το Bitcoin δουλεύει μόνο αν υπάρχουν οι συγκεκριμένοι developers... Λες και οι χρήστες έχουν 0 κριτική σκέψη και ακούν μόνο ότι τους λένε οι developers...

χΑχαΧΑχαΧαχαχ καλο , διαβασα ολο το αρθρο και μετα πατησα να δω τα specs του node του . E ναι , αν θες να χρησιμοποιησεις autobahn και να μπεις με καρο δε θα σε αφησουν . Παλι καλα που δεν εκανε τα test με rapspi
Απο αποψης development πως παει ? Πολυ καλα . Ολο το  ETH μπορει πλεον να τρεξει πανω του με μηδαμινα fees . Και συνεχεια προσπαθει να ανεβασει το scalability για να υποδεχθει τους χρηστες των projects που θα ερθουν αντιμετωπα με τα ασυλληπτα regulations που θα ακολουθησουν . Εγω χρησιμοποιω σχεδον ολα τα δικτυα των coins και ξερω πως τα πανε , εσυ εχεις αποψη χωρις να εχεις δοκιμασει ποτε ?
Δεν έχω τη δύναμη να απαντήσω σε αυτό. Είναι τραγελαφικά λάθος. Όπως και το κείμενο που διαβάζω παρακάτω...

Δε μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί έχεις ανεπάρκεια γνώσης και είσαι ταυτόχρονα και υπερόπτης. Αυτό φαίνεται απ' το ότι είσαι άνθρωπος που ψάχνεται με το αντικείμενο αλλά ανίκανος να φιλτράρει σωστά την πληροφορία που του δίνεται.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Quote
Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό που στηρίζεις είναι μια φθηνή εικασία. Το ότι πιστεύεις πως το κάνουν γιατί από πίσω γίνονται βρώμικα παιχνίδια, όταν παραθέτουν φανερά τα επιχειρήματα υπέρ των sidechains / lightning και κατά των giant blocks μού δείχνει πως σε πείθουν γενικολογίες και όχι τα hard facts.
Φθηνη εικασια ειναι και η πατατα στο taproot ? Εφτασε ο θεος Adam να μιλαει για censor στις συναλλαγες , ο ανθρωπος που πιστευει στην ελευθερια του λογου και αλλες αρλουμπες . Αρχισαν να πεφτουν πολλοι πανω στον κωδικα πλεον , ευτυχως ο satoshi ηταν διανοια και δε μπορουν να κανουν κατι εκει . Δεν εγγυωμαι για το τι θα συμβει στην ομαδικη δουλεια του core . Ο καιρος θα δειξει .

Quote
Κοίτα μια ωραία θεωρία συνωμοσίας που μπορώ να σκεφτώ κι εγώ: η Mastercard έχει καταλάβει πως το bitcoin είναι αναπόφευκτο να πετύχει, και έχει αγοράσει ένα σκασμό bitcoins στην άκρη. Το ίδιο και η blockstream. Συνεπώς κάνουν funding για να παραμείνει βιώσιμο και να έχουν κίνητρο να συνεχίζουν οι developers.
Φοβερη θεωρια , δεν το ειχα σκεφτει . Ουτε ποτε σκεφτηκα να κοιταξω το balance sheet τους για να δω αν κατεχουν btc . Μα τι λεω ? Το εχω κοιταξει . Να σου πω ποσα btc κατεχουν ? 0 .

Quote
Πως πάει το BSV είπαμε;
χΑχαΧΑχαΧαχαχ καλο , διαβασα ολο το αρθρο και μετα πατησα να δω τα specs του node του . E ναι , αν θες να χρησιμοποιησεις autobahn και να μπεις με καρο δε θα σε αφησουν . Παλι καλα που δεν εκανε τα test με rapspi  Grin
Απο αποψης development πως παει ? Πολυ καλα . Ολο το  ETH μπορει πλεον να τρεξει πανω του με μηδαμινα fees . Και συνεχεια προσπαθει να ανεβασει το scalability για να υποδεχθει τους χρηστες των projects που θα ερθουν αντιμετωπα με τα ασυλληπτα regulations που θα ακολουθησουν . Εγω χρησιμοποιω σχεδον ολα τα δικτυα των coins και ξερω πως τα πανε , εσυ εχεις αποψη χωρις να εχεις δοκιμασει ποτε ?

Quote
Αν δε το γνωρίζεις, τα περισσότερα lightning software δεν βρίσκουν την καλύτερη διαδρομή. Απλώς μια καλή αρκετά. Μερικές φορές δε χρειάζεται να δίνεις λύση σε τεράστια προβλήματα, αν το κακό είναι μικρό. Και επίσης εξαιτίας της ελεύθερης αγοράς τους συμφέρει να το βάλουν σε base_fee = 0 για να γίνουν πιο ελκυστικοί.
Ελπιζω να μην αρχισει να ζηταει ο core να στηνονται στα 4 οι node owners για να γινουν ακομα πιο ελκυστικοι . Δουλευομαστε ? Εχεις το layer 1 που ειναι πανακριβο , κανεις το layer 2 πολυ φθηνοτερο και λες βαλε 0 base fee να εισαι ελκυστικος ? Πες πως δε μπορει να δουλεψει με μη μηδενικο base fee γιατι θα ανεβουν τρελλα τα specs και δε θα μπορουν να δικαιολογησουν την παραμυθα του LN .

Quote
Ανάλογα τον αριθμό καναλιών μου. Αν έχω πάνω από 100 κανάλια, όχι, προτείνεται καλύτερο infrastructure. Γι' αυτό οι φάλαινες δεν τρέχουν 100+ BTC nodes σε Raspberry Pi.  Wink
Με ενα εκατομμυριο nodes που θα εχουν χιλιαδες καναλια ο καθενας ? Τι specs θα θελεις ? Για να εχεις ενα highly interconnected δικτυο εννοω .

Quote
Η πληρωμή σε κάρτα δεν έχει να λέει... είναι ασύγκριτα πράγματα...

Γιατι ? Οτι δε μας συμφερει , κανουμε τουμπεκα ? Μεσο πληρωμης δε θελουμε ? Banking για τους unbanked δε θελουμε ?


Quote
Να δεις το λινκ του lopp που έστειλα πιο πάνω, για να δεις ότι "δε τα σκαρφίζομαι". Το blockchain του BSV είναι 3TB+, γεμισμένο με άσχετα αρχεία που βρήκαν την ευκαιρία κακόβουλοι να σπαμμάρουν φθηνά.
Απο τη στιγμη που πληρωσαν δε σπαμαραν . Και σιγα Tongue . Μιλας για μια επιχειρηση eεκατονταδων χιλιαδων που θα πρεπει να τη νοιαζει ενα κοστος 25 δολλαριων . Που ζειτε ηθελα να ξερα , στο 90 ? Στους αυριανους σου πελατες , αν ασχοληθεις σαν ιδιωτης , που θα στησουν ενα skroutz ή ενα public θα τους πεις να προσεξουν μη χαλασουν πολλα στο storage ? Αστειευομαστε ? Το κοστος του storage πλεον ειναι αστειο , σκεψου οτι το chart ειναι μεχρι 2020 . Πλεον ειμαστε ακομα πιο χαμηλα . Και οσο θα περναμε σε νεες τεχνολογιες το κοστος ανα MB θα τεινει προς το μηδεν . Ειπαμε 64 zettabytes τρεχουσα χωρητικοτητα . Ε ρε , γιατι το κανω αυτο στον εαυτο μου ?



Quote
Και γιατί δε κάνουν ότι γουστάρουν άραγε, να παίξουν με τα consensus rules. Αφού αυτοί διοικούν...  Roll Eyes
Γιατι εχουν οικονομικο κινητρο να συνεχισει να λειτουργει το δικτυο σε αντιθεση με εσενα . Εσυ στα παπαρια σου και αν διαλυθει το δικτυο αυριο , 100 ευρω επενδυση , τι ειχαμε τι χασαμε . Οι αλλοι εχουν επενδυσει συνολικα αρκετα δις . Απλα οικονομικα .
Εκλαμβανεις την υπομονη τους σαν αδυναμια . Αλλα ολα εχουν τα ορια τους .
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Πιο μεγαλο ρισκο ειναι να πεταξουν ενα project μεγαλης αξιας δημιουργωντας ενα κομματι εκτος του αρχικου κωδικα . Πιο πολλες οι πιθανοτητες να δημιουργησουν καποιο σοβαρο bug με μπαλωματα παρα αλλαζοντας μια γραμμη στον κωδικα .
Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό που στηρίζεις είναι μια φθηνή εικασία. Το ότι πιστεύεις πως το κάνουν γιατί από πίσω γίνονται βρώμικα παιχνίδια, όταν παραθέτουν φανερά τα επιχειρήματα υπέρ των sidechains / lightning και κατά των giant blocks μού δείχνει πως σε πείθουν γενικολογίες και όχι τα hard facts.

Δεδομενο ειναι πως εχει επενδυσει εμμεσα πανω τους ( blockstream ) η mastercard .
Κοίτα μια ωραία θεωρία συνωμοσίας που μπορώ να σκεφτώ κι εγώ: η Mastercard έχει καταλάβει πως το bitcoin είναι αναπόφευκτο να πετύχει, και έχει αγοράσει ένα σκασμό bitcoins στην άκρη. Το ίδιο και η blockstream. Συνεπώς κάνουν funding για να παραμείνει βιώσιμο και να έχουν κίνητρο να συνεχίζουν οι developers.

Off chain λυσεις που δε δουλευουν μετα απο πεντε χρονια και σιγουρα δε μπορουν να δουλεψουν μαζικα με κανονες ελευθερης αγορας .
Πως πάει το BSV είπαμε;

Το εχουμε ξαναπει ας το πουμε και αλλη μια . Αυτο ειναι ελευθερη αγορα ? Ή υποχρεωση για να δουλεψει το δικτυο ?
Αν δε το γνωρίζεις, τα περισσότερα lightning software δεν βρίσκουν την καλύτερη διαδρομή. Απλώς μια καλή αρκετά. Μερικές φορές δε χρειάζεται να δίνεις λύση σε τεράστια προβλήματα, αν το κακό είναι μικρό. Και επίσης εξαιτίας της ελεύθερης αγοράς τους συμφέρει να το βάλουν σε base_fee = 0 για να γίνουν πιο ελκυστικοί.

Και ακομα και με base fee στο 0 σε ενα δικτυο με 1 μυριο nodes θα κανει το rapspi σου optimisation για να βρει το path σε χρονους αντιστοιχους με την πληρωμη με καρτα ?
Ανάλογα τον αριθμό καναλιών μου. Αν έχω πάνω από 100 κανάλια, όχι, προτείνεται καλύτερο infrastructure. Γι' αυτό οι φάλαινες δεν τρέχουν 100+ BTC nodes σε Raspberry Pi.  Wink

Η πληρωμή σε κάρτα δεν έχει να λέει... είναι ασύγκριτα πράγματα...

Οποιοσδηποτε πληρωνει δεν κανει spam . O μονος τροπος για να μην εχεις spam ειναι να υποχρεωσεις το χρηστη να πληρωσει . Spam ειναι αυτο που κανω εδω , γραφω αυξανοντας τις απαιτησεις σε υλικο που εχει το forum χωρις να πληρωνω για την υπηρεσια που μου προσφερει . Spam ειναι τα mail που στελνει καποιος μαζικα σε πιθανους πελατες με μηδενικο κοστος . Μαθε να αντιλαμβανεσαι την εννοια του καθε πραγματος και μην παπαγαλιζεις .
Και πολυ θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου για το οτι ειναι χειροτερα τα πραγματα με μεγαλυτερο block capacity . Για να δω τι θα σκαρφιστεις παλι .
Να δεις το λινκ του lopp που έστειλα πιο πάνω, για να δεις ότι "δε τα σκαρφίζομαι". Το blockchain του BSV είναι 3TB+, γεμισμένο με άσχετα αρχεία που βρήκαν την ευκαιρία κακόβουλοι να σπαμμάρουν φθηνά.

Το node σου οι miners το εχουν γραμμενο στα παλαιοτερα των υποδηματων τους .
Και γιατί δε κάνουν ότι γουστάρουν άραγε, να παίξουν με τα consensus rules. Αφού αυτοί διοικούν...  Roll Eyes
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Ε βέβαια, πετάμε τη μπαρούφα συνωμοσία μας και νεκρική σιγή.

Απεναντιας , απλα βαρεθηκα να προσπαθω να εξηγησω σε καποιον , που αν και ο ιδιος αμφισβητει θεμελιωδη στοιχεια ( blocksize ) στο btc , αδυνατει να ξεκολλησεi μιας και δεν αντιλαμβανεται βασικα στοιχεια οικονομιας . Να θεωρησω πως ποτε δεν ειχες δικη σου δουλεια και παντα ησουν υπαλληλος ?  
Εχω το χρονο να μιλαμε ολη μερα , απλα ειναι αδικο για εμενα να σπαταλω το χρονο μου χωρις καποιο ουσιαστικο αποτελεσμα αντικρυσμα . Μπορω να αναλυσω και στον τοιχο γιατι ειναι ηλιθιοτητα να κρατας το blocksize χαμηλα αλλα και αυτος δε θα καταλαβει . Στην περιπτωση του τοιχου τουλαχιστον θα ξερω πως μιλαω εξαρχης σε κατι χωρις εγκεφαλο οποτε και δε θα περιμενω καποιο αποτελεσμα , σε αντιθεση με τους ανθρωπους που ελπιζω πως μπορουν να αντιληφθουν περισσοτερα .

Παμε λοιπον .

Quote
Δηλαδή πιστεύεις ότι το να μη ρισκάρουν να πετάξουν ένα project πολλάκις δισεκατομμυρίων στον κουβά (όπως τα υπόλοιπα) είναι λιγότερο πιθανό από το να τους έχουν δωροδοκήσει πολιτικοί για να καθυστερήσουν την υϊοθέτηση;
Πιο μεγαλο ρισκο ειναι να πεταξουν ενα project μεγαλης αξιας δημιουργωντας ενα κομματι εκτος του αρχικου κωδικα . Πιο πολλες οι πιθανοτητες να δημιουργησουν καποιο σοβαρο bug με μπαλωματα παρα αλλαζοντας μια γραμμη στον κωδικα . Προγραμματιστης εισαι και αντιλαμβανεσαι τα πραγματα καλυτερα ( ελπιζω ) .
Δεδομενο ειναι πως εχει επενδυσει εμμεσα πανω τους ( blockstream ) η mastercard . Δεδομενο ειναι πως μελη του core χρηματοδοτουνται απο τους κακους bankers που "μισειτε" . Αν αυτο εσυ το βλεπεις ως συνομωσια ( η μια απο τις δυο εταιρειες με παγκοσμιο πελατολογιο να επενδυει σε τεχνολογια που θα ανατρεψει την κυριαρχη θεση της ) , παω πασο και δεν υπαρχει λογος να το συνεχισουμε .

Quote
Και ακολουθώντας την παραπάνω λογική, κάθονται και ασχολούνται με off-chain λύσεις γιατί... το λένε άλλοι πολιτικοί που θέλουν να καθυστερήσουν την καθυστέρηση της υϊοθέτησης; Πολύ νόημα βρε παιδί μου.
Off chain λυσεις που δε δουλευουν μετα απο πεντε χρονια και σιγουρα δε μπορουν να δουλεψουν μαζικα με κανονες ελευθερης αγορας .

Quote
Όσοι εμβαθύνουν με το χώρο ασχολούνται. Όσοι δεν εμβαθύνουν δε τους νοιάζει να το χρησιμοποιήσουν σα νόμισμα εξ αρχής.
Απεναντιας , εχω πολλους γνωστους που δεν ξερουν τιποτε περα απο τα βασικα ( να εχουν ενα πορτοφολι ) , αρκετοι απο αυτους εμποροι και ενδιαφερονται για ενα μεσο συναλλαγης που θα τους βγαλει απο την αβολη θεση της αφαιμαξης απο τις τραπεζες . Οπως ξαναειπα , προφανως δεν εχεις σχεση με την πραγματικη οικονομια και δεν αντιλαμβανεσαι τι σημαινει 1 εως 1.5% προμη8εια για μια επιχειρηση . Αν πας και παρεις απο το περιπτερο 2 τσιχλες και πληρωσεις με καρτα o περιπτερας εχει μπει μεσα γιατι το ελαχιστο fee ειναι ( ηταν πιο παλια , δεν ειμαι σιγουρος τωρα ) 10 λεπτα .  

Quote
Σου απάντησα. Γι 'αυτό βάζουν οι περισσότεροι nodes το base_fee στο 0.
Το εχουμε ξαναπει ας το πουμε και αλλη μια . Αυτο ειναι ελευθερη αγορα ? Ή υποχρεωση για να δουλεψει το δικτυο ? Αν αποφασισουν αυριο ολοι οι nodes να παιξουν με base fee πανω απο 0 δουλευει ? Αν ναι , ποσο θα επηρρεασει την ταχυτητα των
συναλλαγων ? Ειναι λυση λοιπον αυτο ?
Και ακομα και με base fee στο 0 σε ενα δικτυο με 1 μυριο nodes θα κανει το rapspi σου optimisation για να βρει το path σε χρονους αντιστοιχους με την πληρωμη με καρτα ? Σε ενα δικτυο που ολοι οι παραγοντες αλλαζουν ανα στιγμη ( liquidity , closed channels κλπ ) ? Σκεψου τα , ασε τις παρωπιδες στην ακρη , και απαντησε μου λογικα και με στοιχεια .

Quote
Έχεις καταλάβει πως το spamming κάνει το ίδιο κακό και χειρότερο αν το block capacity είναι περισσότερο, έτσι;
Οποιοσδηποτε πληρωνει δεν κανει spam . O μονος τροπος για να μην εχεις spam ειναι να υποχρεωσεις το χρηστη να πληρωσει . Spam ειναι αυτο που κανω εδω , γραφω αυξανοντας τις απαιτησεις σε υλικο που εχει το forum χωρις να πληρωνω για την υπηρεσια που μου προσφερει . Spam ειναι τα mail που στελνει καποιος μαζικα σε πιθανους πελατες με μηδενικο κοστος . Μαθε να αντιλαμβανεσαι την εννοια του καθε πραγματος και μην παπαγαλιζεις .
Και πολυ θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου για το οτι ειναι χειροτερα τα πραγματα με μεγαλυτερο block capacity . Για να δω τι θα σκαρφιστεις παλι .

Quote
Το δίκτυο που σέβεται τη γνώμη των μικρών παιχτών νοιάζεται.
Το δικτυο δε νοιαζεται , εσυ πλανασαι πως νοιαζεται . Το node σου οι miners το εχουν γραμμενο στα παλαιοτερα των υποδηματων τους .
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Ε βέβαια, πετάμε τη μπαρούφα συνωμοσία μας και νεκρική σιγή.
Περίμενες κάτι καλύτερο;

Εδώ ο παιδοβιαστής αρχηγός του επέμενε ότι το πολύ μέχρι το 2019 το Bitcoin θα πήγαινε στο μηδέν...

Θα φτάσουμε 2030 και ακόμα θα συζητάμε τα ίδια και τα ίδια, αφού θα έχουμε ζήσει 2 bull runs ακόμα. ΑΝ θα υπάρχει BSV κιόλας μέχρι τότε... Tongue
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Ε βέβαια, πετάμε τη μπαρούφα συνωμοσία μας και νεκρική σιγή.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Δεν θα απαντησω εκτενως , παρα με το αφου το lightning δουλευει αψογα χωρις routing failures και με ορους ελευθερης αγορας με base fee στο 0 , συνεχιστε . Θεωρω πως ηδη εχω δωσει ολους τους προβληματισμους και τα στοιχεια , αν καποιος νεος θελει να ασχοληθει με το bitcoin να βγαλει συμπερασματα . Δεν υπαρχει λογος να ανακυκλωνουμε τη συζητηση . Σας ευχομαι καλη τυχη και η καλυτερη τεχνολογια να κερδισει .
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Να καθυστερησουν οσο γινεται περισσοτερο το adoption
Δηλαδή πιστεύεις ότι το να μη ρισκάρουν να πετάξουν ένα project πολλάκις δισεκατομμυρίων στον κουβά (όπως τα υπόλοιπα) είναι λιγότερο πιθανό από το να τους έχουν δωροδοκήσει πολιτικοί για να καθυστερήσουν την υϊοθέτηση;

μιας και ενα δικτυο με ακριβοτερο κοστος συναλλαγων απο τα υπαρχοντα δικτυα πληρωμων δεν υπαρχει λογος να υιοθετηθει μαζικα
Και ακολουθώντας την παραπάνω λογική, κάθονται και ασχολούνται με off-chain λύσεις γιατί... το λένε άλλοι πολιτικοί που θέλουν να καθυστερήσουν την καθυστέρηση της υϊοθέτησης; Πολύ νόημα βρε παιδί μου.

Μη μου πεις οτι το λυνουν με το LN , 5 χρονια και ο μεσος χρηστης δε διανοειται να το χρησιμοποιησει
Όσοι εμβαθύνουν με το χώρο ασχολούνται. Όσοι δεν εμβαθύνουν δε τους νοιάζει να το χρησιμοποιήσουν σα νόμισμα εξ αρχής.

Ακομα περιμενω την απαντηση πως θα λειτουργησει το LN λυνοντας ενα NP hard προβλημα με τα rapspi σου , προφανως εχεις την τεκμηριωση . Ιδου η Ροδος ....
Σου απάντησα. Γι 'αυτό βάζουν οι περισσότεροι nodes το base_fee στο 0.

Ordinals , UASF or HF ? Those are the questions .
Έχεις καταλάβει πως το spamming κάνει το ίδιο κακό και χειρότερο αν το block capacity είναι περισσότερο, έτσι;

Μην το κανεις αυτο με το node , μπορει να πεσει το δικτυο . Ουπς , ξεχασα , το δικτυο δε νοιαζεται για το node σου
Το δίκτυο που σέβεται τη γνώμη των μικρών παιχτών νοιάζεται.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Quote
Craig, theymos, και τώρα Pieter.
Τι εχω πει δηλαδη ? Εχεις καταλαβει πως θετω τα παραδειγματα ? Πως χρησιμοποιω τις απαντησεις ?

Quote
Ποια είναι τα σχέδια του Core;

Να καθυστερησουν οσο γινεται περισσοτερο το adoption , μιας και ενα δικτυο με ακριβοτερο κοστος συναλλαγων απο τα υπαρχοντα δικτυα πληρωμων δεν υπαρχει λογος να υιοθετηθει μαζικα . Οταν πλεον θα εχουν εδραιωθει τα CBDC η αποστολη τους θα εχει ολοκληρωθει . Δε βλεπεις οτι σκοπιμα χανεται χρονος ?
Μη μου πεις οτι το λυνουν με το LN , 5 χρονια και ο μεσος χρηστης δε διανοειται να το χρησιμοποιησει . Ο κοσμος χρειαζεται μια λυση για να πληρωνει . Δεν θα καθισει να μαθει σε βαθος πως λειτουργει η debit , απλα θα τη χρησιμοποιησει . Γι αυτο και ο satoshi ειχε πει πως οι χρηστες σε μαζικη κλιμακα θα χρησιμοποιουν SPV .

Quote
Δεν είναι καθόλου ηλίθιο, απλώς μπορεί στο μέλλον να μην είναι αρκετό.
Ειδομεν , Κυριακη κοντη γιορτη .

Quote
Αποδεχόμαστε τα τεκμηριωμένα επιχειρήματα εννοείς; Ναι. Ευτυχώς πολλοί λειτουργούμε έτσι.
Ακομα περιμενω την απαντηση πως θα λειτουργησει το LN λυνοντας ενα NP hard προβλημα με τα rapspi σου , προφανως εχεις την τεκμηριωση . Ιδου η Ροδος ....

Quote
Εγώ βλέπω πως τα μικρά blocks δημιουργούν βιώσιμο δίκτυο.
Ordinals , UASF or HF ? Those are the questions .

Quote
Δε με ενδιαφέρει προσωπικά η ιδέα, να ρωτήσεις τον ίδιο. Εγώ δε θα κάνω configurate το node μου να δέχεται συναλλαγές χωρίς έγκυρη υπογραφή, και είμαι σίγουρος πως δε θα το κάνει και η πλειοψηφία.
Μην το κανεις αυτο με το node , μπορει να πεσει το δικτυο . Ουπς , ξεχασα , το δικτυο δε νοιαζεται για το node σου , δικα σου λογια . Σημασια εχει τι θα πουν οι miners . Συ ειπας .
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Δωσε μου ενα παραδειγμα που εχω κανει κατι τετοιο . Μπορεις να υποθεσεις οτι θες , αλλα δε χρησιμοποιω τα πραγματα ετσι οπως με βολευουν . Περασαν τα χρονια που ο εγωϊσμος μου υπερεβαινε τη λογικη .
Craig, theymos, και τώρα Pieter.

Πολυ σωστα , προσπαθειτε , αλλα αυτο δεν ειναι αρκετο . Το θεμα θα ειχε λυθει απο το 2017 αν ειχε συμφωνηθει αυξηση στο size , αλλα κατι τετοιο θα χαλαγε τα σχεδια του core .
Ποια είναι τα σχέδια του Core; Πετάς μια θεωρία συνωμοσίας και δε το τεκμηριώνεις. Απάντησέ μου τι έχει να κερδίσει η ομάδα του Core αν το block size μείνει στο 1 MB.

Και μονος σου αντιλαμβανεσαι πως το blocksize στο 1 MB ειναι ηλιθιο .
Δεν είναι καθόλου ηλίθιο, απλώς μπορεί στο μέλλον να μην είναι αρκετό.

Απλα δεν απαιτειτε την αυξηση , αποδεχεστε οτι σας λενε
Αποδεχόμαστε τα τεκμηριωμένα επιχειρήματα εννοείς; Ναι. Ευτυχώς πολλοί λειτουργούμε έτσι.

Παρακατω λες πως decentralisation δε σημαινει κομμουνιστικη ουτοπια . Στην περιπτωση του blocksize λοιπον πρεπει ολοι να επιβαλλουμε τη θεση αυτου που δεν εχει διαθεση να  επενδυσει , ενω στο lightning να το αφησουμε ελευθερο . Μηπως εχεις δυο μετρα και δυο σταθμα ? Διαλεξε σε ποιο ταμπλω θες να παιξεις .
Δεν επιβάλλουμε τίποτα. Ο καθένας ελέγχει αν κερδίζει από τους τωρινούς κανόνες και πράττει ανάλογα. Εγώ βλέπω πως τα μικρά blocks δημιουργούν βιώσιμο δίκτυο. Αν εσύ δε το βλέπεις αυτό, έχεις όλο το ελεύθερο να κάνεις fork off. Και έχεις κάνει, λέγεται BSV, και δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί αυτή τη στιγμή. Το ότι πολλοί δε συμφωνούν με εσένα;

Μιλαω για το πως μπορει να γινει κατι τετοιο . Αυτο σημαινει πως μπορουν να μετακινηθουν νομισματα χωρις τη συναινεση του κατοχου ( αν δεν υπαρχουν keys , δε σημαινει πως δεν υπαρχει και κατοχος ) . Αν μπορει να γινει αυτο που λεει ο greg τοτε το your keys , your coins δε πρεπει να ξανακουστει απο κανεναν .
Δε με ενδιαφέρει προσωπικά η ιδέα, να ρωτήσεις τον ίδιο. Εγώ δε θα κάνω configurate το node μου να δέχεται συναλλαγές χωρίς έγκυρη υπογραφή, και είμαι σίγουρος πως δε θα το κάνει και η πλειοψηφία.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Ας συνεχίσουμε πολιτισμένα, και ίσως φτάσουμε σε ένα καλό συμπέρασμα.
Ειμαι παντα πολιτισμενος με τους πολιτισμενους και ευχομαι να παρουμε κατι θετικο και οι δυο πλευρες . Προσωπικα οπως εχω ξαναπει , εκτιμω την αντιπαραθεση μας .

Το πιο σημαντικό στοιχείο για το decentralization του δικτύου στο bitcoin είναι οι miners. Τα full nodes για πολλοστή φορά εξυπηρετούν το χρήστη, και ελαχίστως το δίκτυο. Με τον χρήστη, εννοώ αυτόν που τρέχει το full node. Δεν εξυπηρετεί αυτόν που δεν τρέχει.

 

legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Ας συνεχίσουμε πολιτισμένα, και ίσως φτάσουμε σε ένα καλό συμπέρασμα.

Αναιρει το ενα το αλλο ? Δεν αντιλαμβανομαι τη λογικη σου .
Το είπα γιατί φαίνεται να χρησιμοποιείς την κάθε αυθεντία μόνο όταν σε συμφέρει, για να το confirmation bias. Αν σου παρέθετα ομιλίες του Pieter υπέρ του SegWit και του Lightning θα προσπαθούσες να βρεις μια άλλη φιγούρα που είναι εναντίον.

Ολοι αντιλαμβανονται το προβλημα που θα προκυψει μελλοντικα με την ασφαλεια , αλλα εχουν ως ευαγγελιο πως δεν πρεπει να αυξηθει το blocksize , με αποτελεσμα να ψαχνονται για ελληνικες πατεντες
Δεν έχεις καταλάβει πως αν αυξηθεί το block size αυθαίρετα "τον ήπιαμε". Δε λέω πως δε θα αναγκαστούμε ποτέ να το κάνουμε, απλά η ιστορία έχει δείξει πως το ευαγγέλιο μας πρέπει να είναι το transaction compression, όχι το block capacity. Γι' αυτό και αν παρατηρήσεις προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να μικρύνουμε το μέγεθος της συναλλαγής όσο γίνεται. SegWit βοήθησε ελάχιστα (δεν ήταν κι αυτός ο σκοπός ούτως ή άλλως), το Lightning έχει βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι στιγμής (και περιμένουμε ακόμα καλύτερα νούμερα), ίσως προκύψει και ανάγκη για sidechains.

Δεύτερον, το πρόβλημα με το scaling παραμένει. Είτε αν το block size limit πάει στα 10 MB είτε στα 100 MB, συνεχίζουμε και έχουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, απλά με ελάχιστο κόστος στο spam attack. Πάρε παράδειγμα αυτό που συμβαίνει με τα ordinals τώρα. Αν το block size ήταν 100 MB, τότε κατά πάσα πιθανότητα κάθε block θα ήταν περίπου 100 MB, για τον απλό λόγο πως μπορεί. Το αποτέλεσμα θα ήταν ένα δίκτυο που θα έχει πετάξει τους μικρούς παίχτες με τα laptop / raspberry pi έξω. Επίσης πρέπει να καταλάβεις ότι κάποιοι Bitcoiners αναγνωρίζουν αξία στο τρέξιμο full node, γιατί είμαι σίγουρος πως αμφιβάλλεις για την παραμικρή αξία.

Ενδιαφερουσεα και η αποψη του greg για το redistribution των lost coins . Μα πως μπορει να γινεται αυτο αφου not your keys , not your coins ? Η πλειοψηφια λεει πως δε μπορει να γινει κατι τετοιο , μηπως ο greg ξερει/εμαθε κατι παραπανω ?
Για τα lost coins που πάνε donation στο development λες; Μια ιδέα είναι αυτό, που δεν πρέπει να έχει συζητηθεί και πολύ. Οι περισσότερες ιδέες πάνε κουβά εδώ.

Το γνωριζω . Το θεμα ειναι , γιατι να μην επιβαλλουμε και εκει ανωτατο οριο στο καθε καναλι μιας και ο καθενας δε μπορει να διαθεσει πολλα για τη δημιουργια ενος καναλιου ? Αν υποθεσουμε πως το 5% του πληθυσμου κατειχε btc , αντιστοιχει 0,05 btc στον καθενα . Αυτο δε θα ηταν πιο δικαιο ( ανωτατο οριο ) για να εχετε πραγματικο decentralisation ?
Πραγματικό decentralization έχουμε, όχι κομμουνιστική ουτοπία που φαντάζεσαι. Δε μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον τι να κάνει με τα χρήματά του και να λέγεσαι και Bitcoiner.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Quote
Ο Bitcoin Core developer που υποστήριζε το SegWit κι όλα τα "κακά" soft forks μέχρι στιγμής ξαφνικά έγινε ένα από τα σημαντικότερα μέλη της κοινότητας του Bitcoin; Τι μας λες;
Huh
Αναιρει το ενα το αλλο ? Δεν αντιλαμβανομαι τη λογικη σου .

Quote
Σου προτείνω να διαβάσεις ολόκληρη τη συζήτηση με πολλούς τεχνικά έμπειρους εδώ κι όχι εντυπωσιακούς τίτλους από άρθρα.
Πολυ ωραιο thread , πραγματικα. Ειμαι ακομα στη δευτερη σελιδα γιατι απαιτει αρκετη σκεψη μιας και πεφτει πολλη αρλουμπα κατα διαστηματα .
Ολοι αντιλαμβανονται το προβλημα που θα προκυψει μελλοντικα με την ασφαλεια , αλλα εχουν ως ευαγγελιο πως δεν πρεπει να αυξηθει το blocksize , με αποτελεσμα να ψαχνονται για ελληνικες πατεντες ( ματρακας και κατσαβιδι ) για να δωσουν λυση . Το ωραιο ξερεις ποιο ειναι ? Πως δεν υπαρχει λυση για ενα βιωσιμο δικτυο αν δεν αυξηθει το blocksize με αποτελεσμα να καλυπτονται τα εσοδα του mining (consensus ) απο τα fees .
Πολυ ωραιο και το σημειο που ρωτας " If mining incentive is the problem, isn't it preferable to rise the block size instead? " . Θα προσεξες πιστευω πως δεν παιρνεις καμμια λογικη απαντηση παρα παρε ματρακα και κατσαβιδι για να ξεσφιξεις το μπουλονι ( φαινεται να αντιλαμβανεσαι πως αντ'αυτου χρησιμοποιεις το καταλληλο εργαλειο , it's not rocket science ) . Πραγματικα , λες ο satoshi να μην τα ειχε σκεφτει ολα αυτα ?
Ενδιαφερουσεα και η αποψη του greg για το redistribution των lost coins . Μα πως μπορει να γινεται αυτο αφου not your keys , not your coins ? Η πλειοψηφια λεει πως δε μπορει να γινει κατι τετοιο , μηπως ο greg ξερει/εμαθε κατι παραπανω ?
Οσο για τον garlonicon που σου κανει μαθημα , ο τυπος ειναι λιαν επιεικως στοκος . Η συλλογιστικη του μπαζει χειροτερα και απο σουρωτηρι .  

Quote
Lol. Ξέρεις, γενικά ένα μικρό ποσοστό της ανθρωπότητας έχει τα περισσότερα χρήματα, just saying.
Το γνωριζω . Το θεμα ειναι , γιατι να μην επιβαλλουμε και εκει ανωτατο οριο στο καθε καναλι μιας και ο καθενας δε μπορει να διαθεσει πολλα για τη δημιουργια ενος καναλιου ? Αν υποθεσουμε πως το 5% του πληθυσμου κατειχε btc , αντιστοιχει 0,05 btc στον καθενα . Αυτο δε θα ηταν πιο δικαιο ( ανωτατο οριο ) για να εχετε πραγματικο decentralisation ?
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Τα συλλυπητηρια μου για τον μακαριτη Sad . Ελπιζω καποια στιγμη αν σταματησει να περδεται δια του στοματος να νεκραναστηθει .




Τα συλληπητήρια μου σε εσένα που συνεχίζεις να κάνεις blowjobs στον νάρκισσο τον CSW και τον παιδοβιαστή τον Calvin Ayre. Sad Τόσο ξεπεσμός πχια; Μήπως ταυτίζεσαι μαζί του άραγε;

Κρίμα, νόμιζα ότι είχατε περισσότερη μπέσα οι Ηπειρώτες... την επόμενη φορά που θα ανέβω πάνω, φρόντισε να μην σε πετύχω αγαπητέ Geo κάτι, ήδη έχω βρει τα στοιχεία σου και δεν θα δείξω άλλη ανοχή. Wink Ξέρεις εσύ...

ΥΓ: Άντε μάθε πως δουλεύουν τα domain names και το body language, που θα μας κάνεις και μαθηματάκια, ενώ δεδηλωμένα δεν έχεις ούτε technical background, αλλά έχεις άποψη για τα πάντα.
Pages:
Jump to: