Ti kao da se trudiš ne razumijeti jednostavne stvari. Rekao sam nekoliko puta da vrijednost instrumentu daju isplate. Bez isplata, bilo koji financijski instrument je bezvrijedan. Dolar ima vrijednost jer se svakodnevno događaju te isplate kroz proces naplate kredita.
Kakva isplata se događa kroz proces naplate kredita?
Čijeg kredita?
Kad netko digne kredit pa založi kuću da dobije FIAT?
Pa i kod mene su ljudi zalagali fizičke stvari da bi dobili bitcoin
https://bitcointalksearch.org/topic/offering-loans-772348Kupnja roba i usluga dolarima prije tih naplata, naziva se cirkulacija dolara. Nakon naplate, dolar se likvidira ili povlači iz opticaja. Pa se ponovo stvara i stavlja u opticaj. Pa se ponovo likvidira. I tako u krug. I kod svakog ciklusa kreacije i likvidacije isplaćuje robe, usluge ili kolaterale zadnjim imateljima dolara
Ništa relevantno se od te likvidacije ne događa. Već sam ti pokazao službene statistike vlade SADa po kojima je u 20 godina povećan broj novčanica u opticaju u iznosu od 50%.
Bitcoin isto cirkulira - to je kupnja roba i usluga koju spominješ, no njega izdavatelji nikad ne povlače iz opticaja, nikad ga ne likvidiraju. On nema permanentne cikluse kreacije i likvidacije pri kojima bi se isplaćivali imatelji bitcoina. On je u beskonačnom lancu cirkulacije
Pa baš zato nije prevara.
FIAT se svako godine tiska, i svake godine ga je sve više.
Pa sjeti se cijena u Hrvatskoj 2000. i usporedi sa danas. Sve je bilo u pola cijene, ne zato jer je stvarno bilo jeftinije nego jer je bilo manje kuna u opticaju pa se brojčano činilo manje.
Svake godine FIAT se tiska u prosjeku nekih 3% ukupnog iznosa, nešto sitno što se likvidira je sasvim nerelevantno jer prosječna valuta u 30 godina najmanje upola poveća količinu novca u opticaju i time redovno krade od svojih štediša godišnje 3% njihove imovine.
Bitcoin nitko ne može stvoriti iz ničega kao što se to radi s FIATom.
Koliko bitcoina ima, toliko ga ima, i nitko ga nikad ne može ukrasti od tebe tiskanjem novog bitcoina.
Njega su iz ničega stvorili prevaranti, pokupili od tržišnih aktera robe, usluge i naplatne financijske instrumente i dali petama vjetra.
Ne postoje apsolutno nikakve financijske transakcije na blokchchainu koje bi mogle potvrditi ovu izmišljenu hipotezu.
Zašto bi ti prevaranti ostavili milijun bitcoina na jednoj adresi? Iznos koji se danas u mjenjačnicama bitcoina konvertira u 100 milijardi dolara.
Ne žele tih 100 milijardi? Dosta im je?
Vidim da ne možeš savladati par stepenica logičkog silogizma, a možda i namjerno izigravaš francusku sobaricu, pa će ti pristupiti kao pučkoškolcu i postaviti par jednostavnih pitanja.
Kad banka odobri kredit stavljanjem brojki na tekući račun zajmoprimca, a ovaj za te brojke kupi robe ili usluge na tržištu, kako će on doći natrag do tih brojki kad mora platiti prvu ratu kredita? Hoće li mu te brojke pasti s neba ili on mora imateljima tih brojki "isplatiti" neke robe i usluge?
Ako su brojke na tekućem računu nastale kreditom, što se događa s njima kad se kredit vrati?
Eto, toliko za početak. Čisto da krenemo od osnova, ako zaista ne glumataš.