Pa jednostavno zato što se ne može konzumirati ili utilizirati poput pizze, automobila, nafte, zlata, ili gejše te stoga ljudima ne donosi korist kakvu donose robe ili usluge. Također, izdavatelji bitcoina ništa ne isplaćuju imateljima bitcoina, te on ne donosi korist kakvu donose obveznice, dionice, fiat valute, CFDi, opcije i ostali tradicionalni financijski instrumenti.
Hajd mi objasni kako možeš konzumirati ili utilizirati dolar ili eur? 90+% istih je digitalno, mada nije ni da možeš konzumirati/utilizirati papir.
Drugo, zašto bitcoin funkcionira poput klasičnih investicijskih prevara? Pa jednostavno zato što se jedina korist koju imatelj bitcoina može izvući, nalazi u džepu novog investitora. To će postati jasno nakon što u nastavku objasnimo način funkcioniranja tradicionalnih financijskih instrumenata.
To je istina za sve stvari koje postoje.
Ponuda i potražnja određuju vrijednost robe.
Bitcoin je isto kao i svaki financijski instrument zapis koji se nalazi na mediju - konkretno digitalnom. Međutim, izdavatelji tog zapisa ne isplaćuju ništa njegovim imateljima. Niti kamatu. Niti principal. Niti dividendu. Niti likvidacijsku masu. Također, ti izdavatelji nikad ne povlače taj zapis iz opticaja kako bi isplatili nemonetarnu vrijednost ili kolateral kao što to rade banke kod fiat valuta.
Bitcoin se sam povlači iz opticaja radi 'dust' adresa i izgubljenih šifri/novčanika.
Kamate i dividende ne isplaćuje dolar, nego ih isplaćuje banka. Postoji i bitcoin lending gdje možeš dobiti kamatu
Dakle temeljem jednostavnog koncepta ekonomske korisnosti financijskih instrumenata, bitcoin ne vrijedi ništa zato što ne isplaćuje ništa. Bitcoin je poput obveznice bankrotiranog izdavatelja, dionice propalog poduzeća ili valute bivše Jugoslavije - samo zapis na mediju. Čak i kasino žeton od npr. 100 kuna vrijedi više od svih bitcoina na svijetu pošto izdavatelj žetona njegovim imatelju mora isplatiti određeni iznos gotovine. S druge strane, izdavatelji bitcoina njegovim imateljima nisu dužni isplatiti niti lipu.
Tom logikom, zašto gotovina ima vrijednost?
Ona je samo komad papira koji se ne može konzumirati ili utilizirati.
Obveznica od 10 kuna vrijedi više od one od 100 kuna koja se ne može isplatiti.
A papirnati novac se može tiskati na milijarde bilo kada, odnosno pritiskom tipke u bankama se stvaraju trilijuni digitalnih dolara koji mogu u roku odmah uništiti vrijednost tvog novca.
U Bitcoinu nitko ne može pritiskom tipke stvoriti trilijun bitcoina.
To znači da se svaki imatelj bitcoina može isplatiti jedino ako novi investitor dobrovoljno uđe u shemu i preda tom imatelju tradicionalne tj. naplatne financijske instrumente ili robe/usluge. A upravo tako funkcioniraju klasične investicijske prevare - raniji investitori se mogu isplati samo iz sredstava kasnijih investitora.
Upravo tako funkcionira svaka valuta i svaka roba čiju vrijednost određuje tržište odnosno ponuda i potražnja.
Tako je bitcoin identičan klasičnim investicijskim prevarama, samo su akteri i sredstva drugi. Inicijalni tvorci bitcoina prevarili su ljude tako što su im podvalili bezvrijedne zapise, a od njih dobili vrijedne tj. naplatne zapise ili robe i usluge. I ne samo to, nego je cijela shema ustrojena tako da kasniji rudari moraju trošiti velike količine struje kako bi omogućili odvijanje sheme i time postepenu isplatu inicijalnih rudara sredstvima novih investitora. Naravno, potrošnja struje je "plaćena" istim bezvrijednim zapisima.
Satoshi nije nikom prodao bitcoin. Njegovih milijun bitcoina, još uvijek stoji na njegovoj adresi.