Pages:
Author

Topic: Bitcoin: "Lakše je prevariti ljude nego ih uvjeriti da su prevareni"(Mark Twain) - page 10. (Read 1657 times)

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Mark Twain: “Lojalnost okamenjenim mišljenjima nikad nije slomila lanac ili oslobodila ljudsku dušu u ovom svijetu – i nikad neće.”
Mark Twain: “Kada se čak i najbistriji umovi ovog svijeta odgajaju od malena u praznovjerje bilo koje vrste, nikada neće biti moguće za taj um, u svojoj zrelosti, da sagleda iskreno, bez strasti i savjesno, bilo koje dokaze ili okolnosti koje će bacati sumnju na validnost tog praznovjerja. Sumnjam da bih i ja mogao.”

Izvor: http://najboljicitati.com/mark-twain/

Ovo su još neke mudrosti Marka Twaina za one koje zanima a zanimljivo je još nešto.
Znamo da na prevare poput trgovine drogom,  zarade od krađa i drugih prevara porezna ne naplaćuje porez i ne traži od kriminalaca da prijave nelegalnu zaradu i plate porez.
No,  za zaradu od trgovanja bitcoinom traže da se prijavi dohodak putem joppd obrasca i plati porez na dohodak od 12 % plus prirez.
Trebao bi objasniti poreznoj da ne mogu tražiti od nas da plaćamo porez na ovu prevaru od bitcoina,  i svi mi ovdje bit ćemo ti zahvalni.
Kako je moguće da porezna prijavljuje druga kaznena djela i prevare a u ovom slučaju crypto zaradu ne prijavljuje policiji već čak traži da se plati porez.
Predlažem da ih kontaktiras i objasniš njihovu zabludu jer očito znaš puno više od njih.
Gubiš vrijeme na ovom forumu,  svoje društvene eksperimente trebao bi raditi sa tijelima državne vlasti koje se ponašaju sizofreno jer se ne  bore protiv prevara i čak naplaćuju porez na zaradu od takvih prevara.
Službeno mišljenje porezne : https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

newbie
Activity: 182
Merit: 0
...
đaba krečiš
....

Pls nemoj...pls...fakat...nema šanse da uspiješ išta normalno napravit po tom pitanju....fakat...đaba

Ma jbg, bar ću dobit malo tog bezvrijednog bitcoina s kojim ću si platit stanarinu koja izgleda nema vrijednost od tih postova  Cheesy
Tvoj stanodavac ili prodavač mogu prihvatiti i dinare bivše Jugoslavije za stanarinu, mobitel ili laptop. To je njihova stvar. No to ne znači da ti dinari imaju vrijednost. Nemaju, oni su nenaplatni zapisi na papirnatom mediju. Isto je i s bitcoinom. To što ga stanodavac i prodavač prihvaćaju ne daje mu vrijednost. To samo znači da su i oni dio prevarantske investicijske sheme jer se odriču vrijednih roba i usluga u zamjenu za bezvrijedne tj. nenaplatne zapise.

Inače, ne znam zašto se toliko uzbuđujete. Samo sam vam izrekao činjenicu da je Bitcoin bezvrijedan jer ga ne može pojesti, popiti, voziti, ugraditi u gotov proizvod ili poseksati, i zato što vam njegovi izdavatelji ništa ne isplaćuju kao kod svih ostalih financijskih instrumenata. Nisam vam ja kriv što ste dio moderne investicijske prevare.

Što se ostatka tvojeg komentara tiče, to sam već sve adresirao u uvodnom i predzadnjem postu, ali vidim da sve ignoriraš te ponavljaš pitanja na koja je već odgovoreno ili se baviš stvarima koje nisu bitne za ovu temu.
legendary
Activity: 2646
Merit: 2691
Join the world-leading crypto sportsbook NOW!
Ah, dobiješ nešto za sig i u lokalnom podforumu? Jebeno..onda samo udri. Neka ti budaletina donese još Bitcoina.

Nisam htio odgovarati na ove pokušaje trolanja ali ima nešto poetično u tome da ću zaraditi dolar na ovaj na način pa hajde.

Osobno sam više nego zadovoljan prevarom zvanom Bitcoin. U ovih 2 godine što sam se aktivno bavio kriptovalutama upoznao sam zanimljive ljude, digitalno i u pravom životu, bio žrtva nekih prevara, također dio nekih dobrih projekata i stekao hrpu novih znanja. Da sve kriptovalute sutra padnu na 0, iz priče bi izašao s plusom u iznosu moje godišnje plaće. Možda ne baš godišnje ali 10 mjesečne sigurno. Uz to, ostala bi mi znanja o blockchainu kao podatkovnoj strukturi i mogućem rješenju nekih problema u budućnosti kao i osnove tehničke analize što mi može pomoći u budućim investicijama.

Ako znaš još koju ovakvu prevaru samo javi, meni ostaje žal što nisam ranije postao dio ovog svijeta i osobno izmjenjivao poruke na forumu sa osobama kao što su satoshi ili Hal Finney....

@OP
A da je ovo čisto trolanje nije uopće za raspravu. Čak i da si 100% u pravu pa nećeš o tome pisati na bitcointalku. To je kao da odeš na forum "mama i beba" i kažeš da su djeca greška i da su sve trebale napraviti abortus. Ili na specijalizirani forum o autombilima i kažeš da su svi koji posjeduju auto idoti jer je puno zdravije hodati. U ovom zadnjem sigurno ima istine ali poanta ostaje da to nećeš pisati na forumu o automobilima ako ti cilj nije trolanje. Zaobiđi lijepo ovaj naš forum i odi spašavaj svoje prijatelje, mi smo ionako već izgubljen slučaj i dio prevare di god nas to odvelo.
legendary
Activity: 1260
Merit: 1029
Ah, dobiješ nešto za sig i u lokalnom podforumu? Jebeno..onda samo udri. Neka ti budaletina donese još Bitcoina.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
...
đaba krečiš
....

Pls nemoj...pls...fakat...nema šanse da uspiješ išta normalno napravit po tom pitanju....fakat...đaba

Ma jbg, bar ću dobit malo tog bezvrijednog bitcoina s kojim ću si platit stanarinu koja izgleda nema vrijednost od tih postova  Cheesy
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Pa da, klasična prevara.
Nepoštovanje pravila Bitcointalk foruma i Ban evasion je isto tako prevara!
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Čini mi se da je fxsurfer upravo otvorio novi account.
Ako ste zaboravili na njega, ovdje je topic: https://bitcointalksearch.org/topic/bitcoin-je-prevara-utemeljena-na-manipulaciji-jezikom-5124715
Nevjerojatno mi je zašto svi ovi experti pišu anonimno po forumima umjesto da, što im hrvatski zakon nalaže, prijave pokušaj prevare nadležnim državnim tijelima vlasti RH.
Ako si svjestan počinjene prevare nad državljanima RH, a ne prijaviš to policiji ili poreznoj službi, tada si također sudionik prevare jer nisi prijavio kazneno djelo o kojem imaš saznanja.


newbie
Activity: 182
Merit: 0
Quote
Pa jednostavno zato što se ne može konzumirati ili utilizirati poput pizze, automobila, nafte, zlata, ili gejše te stoga ljudima ne donosi korist kakvu donose robe ili usluge. Također, izdavatelji bitcoina ništa ne isplaćuju imateljima bitcoina, te on ne donosi korist kakvu donose obveznice, dionice, fiat valute, CFDi, opcije i ostali tradicionalni financijski instrumenti.

Hajd mi objasni kako možeš konzumirati ili utilizirati dolar ili eur? 90+% istih je digitalno, mada nije ni da možeš konzumirati/utilizirati papir.

Quote
Drugo, zašto bitcoin funkcionira poput klasičnih investicijskih prevara? Pa jednostavno zato što se jedina korist koju imatelj bitcoina može izvući, nalazi u džepu novog investitora. To će postati jasno nakon što u nastavku objasnimo način funkcioniranja tradicionalnih financijskih instrumenata.

To je istina za sve stvari koje postoje.
Ponuda i potražnja određuju vrijednost robe.

Quote
Bitcoin je isto kao i svaki financijski instrument zapis koji se nalazi na mediju - konkretno digitalnom. Međutim, izdavatelji tog zapisa ne isplaćuju ništa njegovim imateljima. Niti kamatu. Niti principal. Niti dividendu. Niti likvidacijsku masu. Također, ti izdavatelji nikad ne povlače taj zapis iz opticaja kako bi isplatili nemonetarnu vrijednost ili kolateral kao što to rade banke kod fiat valuta.

Bitcoin se sam povlači iz opticaja radi 'dust' adresa i izgubljenih šifri/novčanika.
Kamate i dividende ne isplaćuje dolar, nego ih isplaćuje banka. Postoji i bitcoin lending gdje možeš dobiti kamatu Wink

Quote
Dakle temeljem jednostavnog koncepta ekonomske korisnosti financijskih instrumenata, bitcoin ne vrijedi ništa zato što ne isplaćuje ništa. Bitcoin je poput obveznice bankrotiranog izdavatelja, dionice propalog poduzeća ili valute bivše Jugoslavije - samo zapis na mediju. Čak i kasino žeton od npr. 100 kuna vrijedi više od svih bitcoina na svijetu pošto izdavatelj žetona njegovim imatelju mora isplatiti određeni iznos gotovine. S druge strane, izdavatelji bitcoina njegovim imateljima nisu dužni isplatiti niti lipu.

Tom logikom, zašto gotovina ima vrijednost?
Ona je samo komad papira koji se ne može konzumirati ili utilizirati.
Obveznica od 10 kuna vrijedi više od one od 100 kuna koja se ne može isplatiti.
A papirnati novac se može tiskati na milijarde bilo kada, odnosno pritiskom tipke u bankama se stvaraju trilijuni digitalnih dolara koji mogu u roku odmah uništiti vrijednost tvog novca.
U Bitcoinu nitko ne može pritiskom tipke stvoriti trilijun bitcoina.

Quote
To znači da se svaki imatelj bitcoina može isplatiti jedino ako novi investitor dobrovoljno uđe u shemu i preda tom imatelju tradicionalne tj. naplatne financijske instrumente ili robe/usluge. A upravo tako funkcioniraju klasične investicijske prevare - raniji investitori se mogu isplati samo iz sredstava kasnijih investitora.

Upravo tako funkcionira svaka valuta i svaka roba čiju vrijednost određuje tržište odnosno ponuda i potražnja.

Quote
Tako je bitcoin identičan klasičnim investicijskim prevarama,  samo su akteri i sredstva drugi. Inicijalni tvorci bitcoina prevarili su ljude tako što su im podvalili bezvrijedne zapise, a od njih dobili vrijedne tj. naplatne zapise ili robe i usluge. I ne samo to, nego je cijela shema ustrojena tako da kasniji rudari moraju trošiti velike količine struje kako bi omogućili odvijanje sheme i time postepenu isplatu inicijalnih rudara sredstvima novih investitora. Naravno, potrošnja struje je "plaćena" istim bezvrijednim zapisima.

Satoshi nije nikom prodao bitcoin. Njegovih milijun bitcoina, još uvijek stoji na njegovoj adresi.



Niti jedan financijski instrument se ne može niti konzumirati niti utilizirati - to je moguće samo sa robama i uslugama. Financijski instrumenti se isplaćuju od strane izdavatelja. Opisano ti je kako na primjerima obveznica, dionica i fiat valuta.

Ponuda i potražnja ne određuju vrijednost. Vrijednost je korist dobivena konzumacijom ili utilizacijom dobra/usluge ili iznos kojeg isplaćuje izdavatelj financijskog instrumenta imatelju instrumenta.

Gotovina (zapis fiat valute na papirnatom ili metalnom mediju) ima vrijednost zato jer zajmoprimac prije povlačenja gotovine iz opticaja imatelju gotovine isplaćuje robe/usluge, a ako potonji zakaže onda banka isplaćuje njegov kolateral. Dakle gotovina ima vrijednost zato jer robe, usluge i kolaterali imaju vrijednost.

Banka ne može tiskati milijarde bilo kad jer ne postoji zajmoprimac koji bilo kad ima kreditnu sposobnost koja te milijarde može pokriti. Čitaj manje teorije zavjere, a više stručne literature pa će ti te stvari biti jasnije.

To što u Bitcoinu nitko ne može pritiskom tipke stvoriti trilijun bitcoina je kao reći da  ja odjednom ne mogu napisati ovu poruku. I što s tim? Ta poruka nema ekonomsku vrijednost pa je svejedno kojom brzinom se stvara. Isto je s bitcoinima. Oni su bezvrijedni pa je svejedno koliko ih se stvara i kojom brzinom.

Kako ti znaš da je samo jedna adresa iza tvorca/tvoraca Bitcoina?

P.S. @ljudotina, vidiš kako se s lakoćom pobijaju ti vaši "argumenti". Zašto bih ja prihvatio vaše argumente kad ih sve redom pobijem? Kako je uopće moguće prihvatiti pobijene argumente? To je kontradikcija, oksimoron. Nemoguće je "prihvatiti" pobijene argumente. To vrijedi jedino u totalitarizmima gdje se moraš pretvarati da prihvaćaš argumente totalitarista kako te isti ne bi zatvorili ili likvidirali.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064


Najbolje od svega, da je Samuel Langhorne Clemens, na koga se kao papagaj antikvark stalno poziva, danas živ, on bi prvi koristio Bitcoin.
legendary
Activity: 3234
Merit: 5637
Blackjack.fun-Free Raffle-Join&Win $50🎲
No, nadam se da će barem netko priznati da je namagarčen i tako biti iznimka koja potvrđuje pravilo.

Evo ja priznajem da sam kako ti kazes "namagarcen" jer sam usao u BTC 2014 i nakon nekoga vremena odlucio uloziti nesto novaca u taj projekt. Recimo da sam imao $1000 koji su samo stajali i cekali priliku da bude spiskani na neku glupost, odlucio sam ih uloziti na nacin da kupim 5 BTC (po $200 / 2015) koje sam 2017 prodao za $100 000 i onda tokom 2018/19 kada je cijena BTC pala na $3000 kupio 30 BTC koji danas vrijede $300 000, a za preostalih $10 000 koje mi je ostalo kupio sam novi mobitel, tv, laptop, mozda otisao na neko putovanje i slicno.

Koliko god pokusavam shvatiti kako me netko "namagarcio" sa svime gore navedenim zaista mi ne uspjeva. Mozda sam ja "namagarcio" sustav koji me nece moci drzati u duznickome ropstvu i prisiliti da radim do groba, jer planiram otici u mirovinu puno prije nego vecina.

Usporedjivati Bitcoin sa ponzi ili piramidalnim shemama je zaista u najmanju ruku nelogicno, barem ako se procitaju definicije koje kazu :

Da bi se najbolje pojasnio način kako ova prijevara funkcionira, u daljnjem tekstu bit će naveden izmišljeni primjer.

„Poduzetnik“ objavljuje da radi na veoma profitabilnom projektu koji garantira visoke prihode i visoku dobit, ali mu je potrebna pozajmica tj. gotovina. „Investitor“ A daje „Poduzetniku“ zajam od 1000 eura sa rokom vraćanja od 90 dana i kamatom od 100 eura koja se isplaćuje devedesetog dana. Za vrijeme tih 90 dana „Poduzetnik“ nalazi nove „investitore“, B i C, obećavajući im isto. Na kraju roka od 90 dana on „Investitoru“ A nudi da mu vrati 1000 eura i kamatu od 100 eura, ali i to da ne diže glavnicu pa ni kamatu nudeći ponovo iste uvjete. Novac za tu namjenu posjeduje jer je dobio sredstva od „investitora“ B i C. Većina „investitora“ je pohlepna i ne podiže novac tj. reinvestira. Pojedinci koji ne vjeruju budu isplaćeni odmah, od novca koji je dobio od drugih, a to podiže ugled „Poduzetnika“ kao poslovne i ozbiljne osobe. Kako vrijeme odmiče broj „investitora“ se povećava i prevarant uspijeva.

Ipak, nakon određenog vremena, zbog neodrživosti situacije i cjelokupnog koncepta, događa se jedna od sljedećih mogućnosti:

prevarant bježi sa novcem koji ima
prevareni investitori iz raznih razloga zatražit će svoj novac, a prevarant će biti razotkriven jer nema toliko gotovine da odjednom svima isplati i glavnicu i obećane kamate

Ako netko vidi ovdje bilo kakvu slicnost sa onime sto predstavlja Bitcoin, mozda treba procitati gore navedno vise puta pa to pokusati usporediti sa Satoshijevim White Paper.
legendary
Activity: 1260
Merit: 1029
...
đaba krečiš
....

Pls nemoj...pls...fakat...nema šanse da uspiješ išta normalno napravit po tom pitanju....fakat...đaba
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
Quote
Pa jednostavno zato što se ne može konzumirati ili utilizirati poput pizze, automobila, nafte, zlata, ili gejše te stoga ljudima ne donosi korist kakvu donose robe ili usluge. Također, izdavatelji bitcoina ništa ne isplaćuju imateljima bitcoina, te on ne donosi korist kakvu donose obveznice, dionice, fiat valute, CFDi, opcije i ostali tradicionalni financijski instrumenti.

Hajd mi objasni kako možeš konzumirati ili utilizirati dolar ili eur? 90+% istih je digitalno, mada nije ni da možeš konzumirati/utilizirati papir.

Quote
Drugo, zašto bitcoin funkcionira poput klasičnih investicijskih prevara? Pa jednostavno zato što se jedina korist koju imatelj bitcoina može izvući, nalazi u džepu novog investitora. To će postati jasno nakon što u nastavku objasnimo način funkcioniranja tradicionalnih financijskih instrumenata.

To je istina za sve stvari koje postoje.
Ponuda i potražnja određuju vrijednost robe.

Quote
Bitcoin je isto kao i svaki financijski instrument zapis koji se nalazi na mediju - konkretno digitalnom. Međutim, izdavatelji tog zapisa ne isplaćuju ništa njegovim imateljima. Niti kamatu. Niti principal. Niti dividendu. Niti likvidacijsku masu. Također, ti izdavatelji nikad ne povlače taj zapis iz opticaja kako bi isplatili nemonetarnu vrijednost ili kolateral kao što to rade banke kod fiat valuta.

Bitcoin se sam povlači iz opticaja radi 'dust' adresa i izgubljenih šifri/novčanika.
Kamate i dividende ne isplaćuje dolar, nego ih isplaćuje banka. Postoji i bitcoin lending gdje možeš dobiti kamatu Wink

Quote
Dakle temeljem jednostavnog koncepta ekonomske korisnosti financijskih instrumenata, bitcoin ne vrijedi ništa zato što ne isplaćuje ništa. Bitcoin je poput obveznice bankrotiranog izdavatelja, dionice propalog poduzeća ili valute bivše Jugoslavije - samo zapis na mediju. Čak i kasino žeton od npr. 100 kuna vrijedi više od svih bitcoina na svijetu pošto izdavatelj žetona njegovim imatelju mora isplatiti određeni iznos gotovine. S druge strane, izdavatelji bitcoina njegovim imateljima nisu dužni isplatiti niti lipu.

Tom logikom, zašto gotovina ima vrijednost?
Ona je samo komad papira koji se ne može konzumirati ili utilizirati.
Obveznica od 10 kuna vrijedi više od one od 100 kuna koja se ne može isplatiti.
A papirnati novac se može tiskati na milijarde bilo kada, odnosno pritiskom tipke u bankama se stvaraju trilijuni digitalnih dolara koji mogu u roku odmah uništiti vrijednost tvog novca.
U Bitcoinu nitko ne može pritiskom tipke stvoriti trilijun bitcoina.

Quote
To znači da se svaki imatelj bitcoina može isplatiti jedino ako novi investitor dobrovoljno uđe u shemu i preda tom imatelju tradicionalne tj. naplatne financijske instrumente ili robe/usluge. A upravo tako funkcioniraju klasične investicijske prevare - raniji investitori se mogu isplati samo iz sredstava kasnijih investitora.

Upravo tako funkcionira svaka valuta i svaka roba čiju vrijednost određuje tržište odnosno ponuda i potražnja.

Quote
Tako je bitcoin identičan klasičnim investicijskim prevarama,  samo su akteri i sredstva drugi. Inicijalni tvorci bitcoina prevarili su ljude tako što su im podvalili bezvrijedne zapise, a od njih dobili vrijedne tj. naplatne zapise ili robe i usluge. I ne samo to, nego je cijela shema ustrojena tako da kasniji rudari moraju trošiti velike količine struje kako bi omogućili odvijanje sheme i time postepenu isplatu inicijalnih rudara sredstvima novih investitora. Naravno, potrošnja struje je "plaćena" istim bezvrijednim zapisima.

Satoshi nije nikom prodao bitcoin. Njegovih milijun bitcoina, još uvijek stoji na njegovoj adresi.


newbie
Activity: 182
Merit: 0
Brijem da znam tko je ovaj tip....bio je i na forum.hr i dobio tamo ban...dosadan ko uš, ne prihvaća argumente. Jedini način da ga se ušutka je da ga se ignorira u potpunosti.
U pravu je Twain. Stvarno je ljude teško uvjeriti da su prevareni, čak i kad je izneseni dokaz prezentiran tako da ga i pučkoškolac može razumijeti. No, nadam se da će barem netko priznati da je namagarčen i tako biti iznimka koja potvrđuje pravilo.
legendary
Activity: 1260
Merit: 1029
Brijem da znam tko je ovaj tip....bio je i na forum.hr i dobio tamo ban...dosadan ko uš, ne prihvaća argumente. Jedini način da ga se ušutka je da ga se ignorira u potpunosti.
newbie
Activity: 182
Merit: 0
Gomila filozofskih gluposti i neistina.
Žali Bože utrošenog vremena  Embarrassed
Prihvat ću taj odgovor kao manifestaciju izreke iz naslova i spomenutog psihološkog fenomena.
legendary
Activity: 2212
Merit: 7064
Gomila filozofskih gluposti i neistina.
Žali Bože utrošenog vremena  Embarrassed
newbie
Activity: 182
Merit: 0
Na ovom topicu ću provesti jedan društveni eksperiment u kojem ću testirati izreku iz naslova i psihološki fenomen da će se ljudi radije odreći razuma nego priznati da su prevareni.

Naime, prvo ću vam dokazati da ste kao kupci bitcoina prevareni od strane njegovih tvoraca - inicijalnih rudara, a nakon toga ću pratiti prihvaćate li taj dokaz ili ga odbacujete kroz razne neutemeljene racionalizacije i tako potvrđujete Twainovu izreku i spomenuti psihološki fenomen.

Dakle zašto ste kao kupci butcoina prevareni? Pa jednostavno stoga što ste kupili potpuno beskorisne, i time bezvrijedne, digitalne zapise koji funkcioniraju baš poput klasičnih investicijskih prevara, npr. Ponzi ili piramidalnih shema.

Prvo, zašto je bitcoin potpuno beskoristan?
Pa jednostavno zato što se ne može konzumirati ili utilizirati poput pizze, automobila, nafte, zlata, ili gejše te stoga ljudima ne donosi korist kakvu donose robe ili usluge. Također, izdavatelji bitcoina ništa ne isplaćuju imateljima bitcoina, te on ne donosi korist kakvu donose obveznice, dionice, fiat valute, CFDi, opcije i ostali tradicionalni financijski instrumenti.

Drugo, zašto bitcoin funkcionira poput klasičnih investicijskih prevara? Pa jednostavno zato što se jedina korist koju imatelj bitcoina može izvući, nalazi u džepu novog investitora. To će postati jasno nakon što u nastavku objasnimo način funkcioniranja tradicionalnih financijskih instrumenata.

Doslovno svaki financijski instrument je ništa doli zapis na papirnatim, metalnom ili digitalnom mediju, koji sam za sebe ne vrijedi ništa (naravno ako zanemarimo vrijednost samog medija kao sekundarne sirovine). Zbog toga, vrijednost financijskog instrumenta proizlazi jedino i isključivo iz isplata koje izdavatelj instrumenta vrši prema imateljima instrumenta prilikom njegove cirkulacije ili/i povlačenja iz opticaja (dospijeća/likvidacije).

Npr. obveznica koja isplaćuje principal 1.000 kuna vrijedit će manje od one koja, uz istu kamatu i ročnost, isplaćuje 10.000 kuna principala. No, ako izdavatelj potonje bankrotira on ne može isplatiti ništa.  Zbog toga ona postaje bezvrijedna - imatelju obveznice ostaje samo zapis na digitalnom ili papirnatom mediju. Tako je prva obveznica, iako nominalno vrijedi 10 puta manje od druge, realno vrednija zbog naplativosti.

Dionica koja ima knjigovodstvenu vrijednost od 5.000 kuna i zarađuje 100 kuna po dionici vrijedi više od one s 10 kuna knjigovodstvene vrijednosti i bez zarade. To je stoga što prva može isplatiti puno više u eventualnoj likvidacijskoj masi ili dividendi. Ako pak poduzeće koje ju je izdalo u potpunosti propadne ono ništa ne može isplatiti zbog čega će ona od 10 kuna i bez zarade realno vrijediti više.

Ako funta isplaćuje veću kamatu od eura ona će imateljima donositi više koristi pa će zbog toga i vrijediti više. Venezuelanski bolivar pri naplatama kredita, zbog inflacije, isplaćuje puno manju nemonetarnu vrijednost* ili kolateral** od npr. hrvatske kune, pa stoga ima i puno manju stvarnu vrijednost.

(*,** - nemonetarna vrijednost ili kolateral su robe/usluge ili pokretnine/nekretnine koje imatelji fiat valuta ostvaruju prilikom povlačenja(likvidacije) jedinica tih valuta iz opticaja, što pak se događa prije svake naplate kredita ili nakon neplaćanja kredita. Naime, kad se jedinice fiat valuta kreditima puštaju u opticaj, tržišni akteri ustvari posuđuju svoje robe i usluge zajmoprimcima i to se evidentira jediničnim zapisima tih valuta. Zbog toga, prije svake naplate kredita zajmoprimci vraćaju robe ili usluge imateljima tih zapisa, jer očito trebaju te zapise za plaćanje svojih rata kredita. To se ostvaruje posredno - preko zaposlenja ili neposrednom razmjenom na tržištu. Ako pak zajmoprimci ne plaćaju rate kredita i time ne vraćaju(isplaćuju) robe i usluge imateljima zapisa, banka će zaplijeniti njihove pokretnine ili nekretnine (kolaterale) te ih prodati(isplatiti) tim imateljima. To je stoga što su zapisi stvoreni kreditom obveza banaka i tako su uneseni u njihove poslovne knjige(bilance). Kod inflacije, zajmoprimci očito vraćaju manje roba/usluga pa fiat valuta isplaćuje manju nemonetarnu vrijednost. Zbog toga one fiat valute koje su pogođene inflacijom vrijede manje.*)

Dakle, vrijednost bilo kojeg financijskog instrumenta u direktnoj je uzročno- posljedičnoj vezi s isplatom koju izdavatelj instrumenta vrši ili ostvaruje imatelju instrumenta. Ako izdavatelj isplaćuje više, instrument vrijedi više i obrnuto. Ako pak izdavatelj isplaćuje nula instrument vrijedi nula.

Bitcoin je isto kao i svaki financijski instrument zapis koji se nalazi na mediju - konkretno digitalnom. Međutim, izdavatelji tog zapisa ne isplaćuju ništa njegovim imateljima. Niti kamatu. Niti principal. Niti dividendu. Niti likvidacijsku masu. Također, ti izdavatelji nikad ne povlače taj zapis iz opticaja kako bi isplatili nemonetarnu vrijednost ili kolateral kao što to rade banke kod fiat valuta.

Dakle temeljem jednostavnog koncepta ekonomske korisnosti financijskih instrumenata, bitcoin ne vrijedi ništa zato što ne isplaćuje ništa. Bitcoin je poput obveznice bankrotiranog izdavatelja, dionice propalog poduzeća ili valute bivše Jugoslavije - samo zapis na mediju. Čak i kasino žeton od npr. 100 kuna vrijedi više od svih bitcoina na svijetu pošto izdavatelj žetona njegovim imatelju mora isplatiti određeni iznos gotovine. S druge strane, izdavatelji bitcoina njegovim imateljima nisu dužni isplatiti niti lipu.

To znači da se svaki imatelj bitcoina može isplatiti jedino ako novi investitor dobrovoljno uđe u shemu i preda tom imatelju tradicionalne tj. naplatne financijske instrumente ili robe/usluge. A upravo tako funkcioniraju klasične investicijske prevare - raniji investitori se mogu isplati samo iz sredstava kasnijih investitora.

Tako je bitcoin identičan klasičnim investicijskim prevarama,  samo su akteri i sredstva drugi. Inicijalni tvorci bitcoina prevarili su ljude tako što su im podvalili bezvrijedne zapise, a od njih dobili vrijedne tj. naplatne zapise ili robe i usluge. I ne samo to, nego je cijela shema ustrojena tako da kasniji rudari moraju trošiti velike količine struje kako bi omogućili odvijanje sheme i time postepenu isplatu inicijalnih rudara sredstvima novih investitora. Naravno, potrošnja struje je "plaćena" istim bezvrijednim zapisima.
Pages:
Jump to: