Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 33. (Read 17305 times)

full member
Activity: 233
Merit: 101
bankadan bankaya transfer mecburi mi?

elden usd olarak bozdursam ve sonra bankaya yatirsam (varlik barisi kapsaminda)? sikinti cikar mi?

ayni sorumu tekrar soruyorum

elden usd olarak bozdursam ve sonra bankaya yatirsam (varlik barisi kapsaminda)? sikinti cikar mi?
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Krakende Intermediate için günlük 100k, aylık 500k limit var demiş. Worldwide SWIFT (Silvergate Bank) seçeneği Tr için uyumlu görünüyor aslında.

Binance'da kraken ile aynı bankayı kullanıyor swift işlemleri için, biri Türkiye'ye gönderim yapabiliyorsa diğerinin de USD olarak gönderebilmesi gerekir.

yuzbinlerce dolar cekip yatırdım 2019 da salak gibi.
sorun olacagını hiç dusunmeden.
şimdi kesinlikle ilerde onume cıkacagını soyluyorlar avukatlar.
kesinlikle yapmayın.

Bitcoin'i hangi kapsamda tanımlayıp vergilendirecekleri önemli. Youtube üzerinden gelir elde edenlerde olduğu gibi direkt gelir vergisi kapsamına alırlarsa gelir vergisi kanunu zaten yürürlükte olduğu için geçmişe dönük çekimlerden de vergi isteme olasılıkları doğar. Ki benim bildiğim devlet kurumları vatandaştan para almanın kolay bir yolunu görürse vergi alır.

Bitcoin işlemlerini altın, dolar v.b. gibi kambiyo vergisi olarak sınıflandırırlarsa çok küçük bir vergi ödeyerek çekim yapmak mümkün olabilir.

Bitcoin alım satımı yaparak mı kar ettiğimizi tespit etme şansları yok bütün işlemler yerli borsalarda ve kayıt altında olmadığı sürece. Bu noktada bir iş yapıp para kazandığımıza yada sadece kripto para ticareti yaparak kar ettiğimize karar vermeleri çok zor. Bence gelir vergisi kapsamına alacaklar. Eğer öyle yapmazlarsa şirketler ödeme işlemlerini bitcoin üzerine kaydırarak vergi kaçırabilir. Maalesef geçmiş işlemlerin de vergi kapsamına girmesi demek olur.
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
beyer paparanın 500.000 tl aylık cekme limiti var.
orayıda kontrol ediyor mu bunlar?oraya ceksek her ay duzenli?
MASAK ülke içindeki her türlü banka hesap hareketlerini görebiliyor, kontrol edebiliyor. Papara olmuş ya da Ziraat Bankası olmuş farketmiyor.
jr. member
Activity: 69
Merit: 2
Krakende Intermediate için günlük 100k, aylık 500k limit var demiş. Worldwide SWIFT (Silvergate Bank) seçeneği Tr için uyumlu görünüyor aslında.
jr. member
Activity: 68
Merit: 4
Krakenden 10 bin euro çeken ve sorun yaşamayan var mı aranızda?

kesinlikle yapmayın.

Varlık barışı kapsamında çekerseniz sorun olmaz, kaç yıldır kanun vardı, o varlık barışı olanağından yararlanmadan mı çektiniz?
Bu sene de var kanun.
sr. member
Activity: 2100
Merit: 418

kesinlikle yapmayın.
jr. member
Yasal statüye kavuşması ve %5-10 vergi gelmesi sağlıklı olacaktır bu piyasa için.
Neyse sorun vergi konusu değil.

Konu dolar veya euro olarak varlık barışından nasıl yararlanırız?

member
Activity: 334
Merit: 20
Devlet Türkiye'de yerleşik şirketlerin hepsinden istediği bilgileri alabilir. Papara'da bunlardan biri. Forex firmaları yıllarca ülkede faaliyet gösterdi hala daha faaliyete devam ediyorlar. Onlarla ilgili böyle bir konu gündeme gelmemişti. Nereden çıktı bu vergi meselesi bir anda anlayamadık doğrusu. Tekrar BTC'nin 50k'ya gidişinin tadını çıkaramadık vergi gündeminden.
legendary

Vergi için denetim yapmak istediklerinde bireysel cüzdanlar yerine zaten sınırlı sayıda olan yerli borsaların banka hesap hareketleri üzerinden takip işlemi başlatacaklardır ama şimdilik böyle bir durum yok. Sormak istediğiniz soru Mali Suçları Araştırma Kurulu'nun radarına takılıp takılmayacağınız ise Papara'da sonuçta bir bankaya bağlı hesap cüzdanı ve tabi ki incelemeye alınması mümkün. 500.000 Türk Lirası sizin hesap hareketleriniz içerisinde çok küçük bir değer ise dikkat çekmez. Ancak genel hacminiz bu miktarın altındaysa dikkat çekme olasılığı var. En temiz seçenek varlık barışı şu anki şartlar altında.
sr. member
jr. member
Kanunda yurtdışından paranın gelişini ispat mecburiyeti var. Bankacılık yöntemi zaten ıspattır.
Yurtdışından çekip getirecekseniz sınırda beyan edeceksiniz öyle geçeceksiniz.
USD zorunluluğu olmasa bir sürü yer TL olarak gönderiyor zaten.

Dolar olarak bozdurup yatırabilsek iyi olabilir aslında ama olmuyor sanırım...
full member
Activity: 233
Merit: 101

jr. member
Hayırlı olsun da bende öyle ispat olayı yok, adres işi de 1 günde olmuştu, herkese farklı galiba yada yoğunluktan dolayı, ayrıca para USD olarak çekilmiyor, denedim olmadı, siz de deneyin bir an önce de olmazsa alternatif yöntemlere bakalım.
legendary
Binance'e "adres doğrulaması" hakkında bir ticket açıp sordum arkadaşlar. E-devlet üzerinden alınan belgeler ve mobil faturalar geçerli değilmiş.

Onayların geç gelmesi tamamen talep yoğunluğuyla ilgili olmalı, destek birimi yanlış bilgi vermiş. E-devlet üzerinden aldığım adres belgesini yüklemiştim ve bugün limitlerimin yükseldiğine dair bilgi geldi. Yaklaşık 1 hafta sürede onaylandı, onaylama tarihini 2 kere ertelediler.

benimde adres verification 1 haftadır pending.
de zaten onaylansa bile beş para etmez.50k nedir abi.
1 btc mi cekebiliyoruz en fazla yani?
bu işin başka bir cozumu olmalı.

Onay maili ile birlikte bir form daha geliyor (Source of Wealth Declaration Form), gelirlerin kaynağını ve buna yönelik ispatları istiyorlar. İş yerime dair bilgileri paylaşmak istemediğim için ve daha fazla limit için bir acil durum olmadığı için doldurmadım.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Binance'e "adres doğrulaması" hakkında bir ticket açıp sordum arkadaşlar. E-devlet üzerinden alınan belgeler ve mobil faturalar geçerli değilmiş. Eğer onay almanız uzun sürdüyse ya da red verildiyse bu yüzden olabilir. Bir fatura ile başvuru yapmanız daha sağlıklı olur. Daha önceden Binance ekranına elle girdiğiniz adres ile faturadaki adresinizi de kontrol edin. Harf ya da kelime farklılıkları olmasın! Belki bu şekilde daha hızlı onay alabilirsiniz.

Adres doğrulaması için üzerinde adınız ve açık adresinizin olduğu mobil cihaza ait olmayan abonelik faturası (elektrik, internet, su vb.) veya yine adınızın ve açık adresinizin yazılı olduğu banka hesap ekstrenizi yükleyebilirsiniz. Belirtilen belgelerin dışındaki belgeler -kamu kuruluşlarından veya e-devlet sisteminden alınmış olsalar dahi- Binance adres doğrulama sisteminden geçmemektedir.
jr. member
Binance Swift yapmıyor denemesi bedava, en azından Türkiyeye yapmıyor, diğer ülkeleri bilemem.
sr. member
benimde adres verification 1 haftadır pending.
de zaten onaylansa bile beş para etmez.50k nedir abi.
1 btc mi cekebiliyoruz en fazla yani?
bu işin başka bir cozumu olmalı.
legendary
SEPA yok hocam bizde.

Varlık barışı için USD ile çekim yapmak daha kolay olacak gibi görünüyor. USD için swift seçeneği var, EURO için limit 200k fakat sadece SEPA seçeneği var ve yararlanamıyoruz. Binance üzerinden ekstra olarak adres kaydı gerçekleştirdim henüz onaylanmadı ancak onaylanınca günlük çekim limiti 50.000$ seviyesine yükseliyor. Varlık barışı için bildirim yapılan banka cüzdanına 3 ay içerisinde çekim yapmak yeterli olduğuna göre sorunu birazda olsa çözer. Bir kaç farklı borsadan bir arada çekim denenebilir ancak bazı borsalar belli limitlerden sonra ekstra belgeler isteyebilir.

legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
Burayı takip eden bir avuç kişiyiz, söylemekte çekince görmüyorum. Bu yazacaklarım bir nevi insider information.

-Şu andaki en sorunsuz ve garanti yöntem varlık barışı.
-Dövizin çıktığı hesap ve girdiği hesap kendi adınıza olsun.
-Varlık barışı harici Türkiye'deki hesaplarınıza Türkiye içinden ya da dışından yüklü para girişleri Masak'ın gözetiminde. 3 yıl 5 yıl sonra karşınıza mutlaka çıkacak.
-Bu işlerle ilgilendiğini ve çözdüğünü söyleyen kişiler dolanıyor piyasada, çeşitli komisyonlarla "sorunsuz süreç yönetimi" yaptıklarını söylüyorlar. Biraz araştırarak ve uğraşarak siz de yapabilirsiniz.

Şu an önemli olan Binance vs diğer borsalardan maksimum fiat para çekim işini çözmek. Gördüğüm kadarıyla limitler düşük.

Kraken'de şu bilgiyi buldum mesela; https://support.kraken.com/hc/en-us/articles/360001449826-Deposit-and-withdrawal-limits-by-verification-level
Binance limitleri düşüktü yukarıda konuşulduğu üzere.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Şuraya birkaç makale eklemek istedim. Belki incelemek isteyenler olur. Mali Müşavir Evren Özmen yazmış. Adam tane tane anlatmış olayı. Bu başlık altında çözeriz umarım tüm sorunlarımızı...

1. Yurt Dışından Para Getirmenin Vergisiz Yolu

2. Varlık Barışına Nasıl Başvuru Yapılacağı Netleşti

Şu makaleler de ilginizi çekebilir:

3. Varlık Barışı Sürecinde Bankaların Dikkat Ettiği 4 Konu

4. Kripto Para Gelirlerine Vergi Ne Zaman Geliyor?

Ayrıca bu da en güncelinden Varlık Barışı formu: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/11/20201128-10-1.pdf
Bankadan temin edilebiliyor.
Yukarıda linkini verdiğim ilk 2 makalede formla ilgili bazı önemli noktalara da değinilmiş.

@PHI1618 üstadın yukarıda sormuş olduğu soru da makale içerisindeki soru-cevap kısmında anlatılmış.
Parayı Yurt dışından bana ait olmayan bir hesaptan gelirse olur mu?

Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olmasının söz konusu hükümden faydalanılması açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

Adrese teslim paket şeklinde bir post oldu :)

Not: Makalelerin kaynağını burada tekrar belirteyim: Evren Özmen (medium sitesi)
Pages:
Jump to: