Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 34. (Read 17287 times)

sr. member
Activity: 2100
Merit: 418
Bazı haberlerde destekliyor denmiş, bazılarında da hayır desteklemiyor; çünkü Euro bölgesi ülkelerinden değil TR denmiş.

SEPA yok hocam bizde.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Göndericinin bize ait bir hesap olma zorunluluğuna hiçbir yerde değinilmemiş. Eğer böyle olsaydı işler hem karışık hem de zor bir hale gelirdi. Önümüzdeki ay bankamdaki "varlık barışı" uygulamasını bilen biriyle görüşüp netleştireceğim bu konuyu. Binance'in Silvergate üzerinden günlük 5k USD çekim izni vermesi, yüksek miktarlı dolar çekimlerini zora sokuyor. 50k EUR günlük limiti çok daha iyi. USD ve EUR farkını geçen hafta sormuştum ticket açtığımda. Cevap şöyle:
USD, binance.us için asıl ana para birimi olmasından ötürü Binance Global borsasında EURO kadar yer almıyor, onun yerine USDT, BUSD gibi 1 dolara denk stabil coinler mevcuttur. SWIFT kodu ile USD çekim işlemi yapabilirsiniz.

Ayrıca, Euro transferleri için SEPA yetkili kılınmış Binance çekimlerinde! SEPA: Single Euro Payments Area - Avrupa Tek Ödeme Alanı.
Euro bölgesi ülkeleri için oluşturulmuş bu yöntem yıllar önce. Bizim ülkenin durumu biraz muallak! Türk bankaları SEPA havalelerini destekliyor mu diye internetten baktığımda çift başlılık çıktı. Bazı haberlerde destekliyor denmiş, bazılarında da hayır desteklemiyor; çünkü Euro bölgesi ülkelerinden değil TR denmiş.

İşin içine girdikçe başka başka şeyler çıkıyor, sıkıldım valla...
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
paranın kaynağının soruşturulup soruşturulmayacağına dair net bir ifade yok

hocam zaten varlık barışının tüm esprisi bu zaten. paranın nereden ve ne şekilde elde edildiğini size sormadan yasal olarak sisteme sokmanıza izin veriyor. 4 sene sonra devlet kalkıp "yahu şu gospodin tipsizi varlık barışıyla ülkeye para sokmuştu. hele bir sorak parayı nereden bulmuş ibiş?" demez. diyecekse zaten niye varlık barışıyla paramı ülkeye sokayım:)
legendary
Activity: 2170
Merit: 2545
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Varlık barışında yurtdışındaki paranın geldiği hesap direk şahsın kendi adına olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Binance'tan bu şekilde bir çekim yapınca buradaki hesaba para kimden gelmiş görünecek? Binance'tan mı yoksa işlemi yapan kişi adına mı? Önemli olan nokta bu.

Silvergate Binance'la bu prosedürü çözdüyse o zaman işler kolaylaşıyor.

Süreç aslında klasik swift işlemi, şirket olarak Binance Silvergate bankasında hesaba sahiptir transfer işlemlerini gerçekleştirebilmesi için, transferin de sadece hesap sahibinin adıyla uyumlu hesaplara gerçekleştirilmesine izin verir borsalar. Yani bir işlem gerçekleştirirseniz transfer;

Binance ... şirketi → Borsaya kayıt olduğunuz isim yada şirket adı

şeklinde gerçekleşir.

Varlık barışı ile ilgili yazıda;

2) Yurt dışında bulunan varlıklar ne zamana kadar ve nereye bildirilecektir?

Yurt dışında bulunan söz konusu varlıklar, 17/11/2020 tarihinden 30/6/2021 tarihine (bu tarih dâhil) kadar Ek-1'de yer alan form ile bankalara veya (menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarına münhasır olmak üzere) aracı kurumlara bildirilebilecektir. Söz konusu varlıklara ilişkin olarak vergi dairelerine herhangi bir beyanda bulunulmayacaktır.

ibaresi kullanılıyor. Paranın size veya şirketinize ait ve banka ile daha önceden görüşülüp varlık barışına özel oluşturduğunuz hesaba gelmesi yeterli. Tabi ki hesap üzerinde yetki sahibi olabilmeniz için ve varlık barışı gerçekleştirebilmeniz için sizin adınıza olmalı.

Varlık barışı ile ilgili tek bir açık var o da paranın kaynağının soruşturulup soruşturulmayacağına dair net bir ifade yok. Sözlü olarak dile getiriyorlar ama okuduğum kadarıyla özel bir madde yok. Yani bir gün karşınıza çıkıp nereden kazandığınızı sormayacaklarını ifade etseler de sorabilirler. Böyle bir olay gerçekleşirse de bir daha hiç kimse varlık barışı yapmaz.

Eğer gönderen kişinin kimliğinin aynı olması gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız;

Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılacak hesaba ilgili varlığın transferi işlemlerinde, bildirimde bulunan hesap sahibi ile yurt dışından varlığı transfer edenin farklı kişiler olmasının bu düzenleme hükümden faydalanılması açısından herhangi bir önemi bulunmamaktadır.

*resmi gazete
sr. member
Activity: 2100
Merit: 418
Az önce Binance destek bölümüne ticket açarak döviz çekimiyle ilgili sorularımı sordum ve yanıtlarımı aldım. Güncel bilgileri aşağıya ekliyorum arkadaşlar...

1. Artık Binance üzerinden (Silvergate-Swift) ile doğrudan TR bankalarına USD ve EURO çekilebiliyormuş. Binance kullanıcıları için Kraken ve Bitstamp'a ihtiyaç kalmıyor bu durumda!
Sol üst taraftaki "Buy Cryto" menüsünden "Bank Deposit-SWIFT" kısmına giriyoruz. Buradan "FIAT" ve sonrasında "Withdraw" seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza ilgili ekran geliyor. Silvergate-SWIFT için 30 dolar komisyon varmış. Günlük USD çekim limiti KYC'li hesaplar için 5k USD! Ama EURO çekmek isterseniz 50k. Bunun neden farklı olduğunu yeni bir ticket açarak sordum. Cevap gelirse editlerim. KYC'siz hesaplar için FIAT çekimi yokmuş!

2. Eldeki BTC bakiyesini USD, EURO ya da herhangi bir FIAT paraya çevirmek de mümkünmüş. Anlık olarak BTC karşılığındaki USD fiyatı neyse o geliyor ekrana. Kendimiz elle bir seçim yapamıyoruz. Bunun yeri de şurası:
https://www.binance.com/tr/buy-sell-crypto?type=SELL

Yani önce eldeki BTC'leri USD ya da EURO'ya çeviriyoruz. Sonra da FIAT bakiyesini SWIFT ile banka hesabına çekiyoruz.

Vergi barışı kapsamına alınmasıyla ilgili işlemler zaten yukarıda birkaç kişi tarafından açıklandı.

Haydi hayırlı olsun bakalım;)
Varlık barışında yurtdışındaki paranın geldiği hesap direk şahsın kendi adına olması gerekiyor bildiğim kadarıyla.

sanırım en onemli soru bu ve kimse değinmemiş.
eger yurtdısından gelen hesap bizim adımıza olmak zorunda gibi birşey varsa kesinlikle hiçbir şekilde borsaları kullanarak varlık barışından yararlanmıyoruz sanırım.
legendary
Activity: 1554
Merit: 1334
Az önce Binance destek bölümüne ticket açarak döviz çekimiyle ilgili sorularımı sordum ve yanıtlarımı aldım. Güncel bilgileri aşağıya ekliyorum arkadaşlar...

1. Artık Binance üzerinden (Silvergate-Swift) ile doğrudan TR bankalarına USD ve EURO çekilebiliyormuş. Binance kullanıcıları için Kraken ve Bitstamp'a ihtiyaç kalmıyor bu durumda!
Sol üst taraftaki "Buy Cryto" menüsünden "Bank Deposit-SWIFT" kısmına giriyoruz. Buradan "FIAT" ve sonrasında "Withdraw" seçeneğini seçiyoruz. Karşımıza ilgili ekran geliyor. Silvergate-SWIFT için 30 dolar komisyon varmış. Günlük USD çekim limiti KYC'li hesaplar için 5k USD! Ama EURO çekmek isterseniz 50k. Bunun neden farklı olduğunu yeni bir ticket açarak sordum. Cevap gelirse editlerim. KYC'siz hesaplar için FIAT çekimi yokmuş!

2. Eldeki BTC bakiyesini USD, EURO ya da herhangi bir FIAT paraya çevirmek de mümkünmüş. Anlık olarak BTC karşılığındaki USD fiyatı neyse o geliyor ekrana. Kendimiz elle bir seçim yapamıyoruz. Bunun yeri de şurası:

Yani önce eldeki BTC'leri USD ya da EURO'ya çeviriyoruz. Sonra da FIAT bakiyesini SWIFT ile banka hesabına çekiyoruz.

Vergi barışı kapsamına alınmasıyla ilgili işlemler zaten yukarıda birkaç kişi tarafından açıklandı.

Varlık barışında yurtdışındaki paranın geldiği hesap direk şahsın kendi adına olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Binance'tan bu şekilde bir çekim yapınca buradaki hesaba para kimden gelmiş görünecek? Binance'tan mı yoksa işlemi yapan kişi adına mı? Önemli olan nokta bu.

Silvergate Binance'la bu prosedürü çözdüyse o zaman işler kolaylaşıyor.
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
Borsanin swift yapmasini beklemek onlarin vergi prosedurlerine takilmasini saglayacaktir, benim de keske olsa dedigim bir durum, lakin turk tarafinda vergilendirmeye takilma ya da karsi taraftaki sirketin vergilendirilmeye takilmasina rol acacaktir, yine de swift ucreti soz konusu olabilir, en azindan calisilan bankanin bildirilmesi gerekir, benim bir keresinde swift esnasinda param kayboldu, ilgilenmediler bile.
legendary
Silvergate Bank binance ile bağlantı kurarak fiat para transferlerini üstlenmiş görünüyor. Duyuru 2 ay önce yapılmış ancak transfer limitleri yer almıyor duyuruda. 5000$ limitle varlık barışından yararlanmaya kalkmak çok saçma olur. Her seferinde bankada yeni baştan işlem gerçekleştirmek gerekecektir. 1 bitcoin satma işlemi için bile aynı işlemi 10 kere tekrarlamak gerekir. 50.000 Euro limit çok daha makul. Amerika menşeili bir banka olduğu için dolar limiti daha küçük olabilir, ülkeden dolar çıkışı yasal olarak çok daha sıkı denetleniyor muhtemelen. Diğer borsalarda olduğu gibi belli limitin üstünde işlem yapıldığında gelir kaynağınızın kanıtını yada kazancınızın kanıtını belgelemenizi isteyecekler mi merak ediyorum. ICO, ITO gibi yatırımlardan gelen gelirleri ispatlamak çok zor olacaktır.

Bazı sorulara yanıt veren bir rehber buldum. Örneğin 15.000 dolarlık bir çekim gerçekleştirirseniz 3 parçaya bölerek 3 günde gönderim gerçekleştiriyorlarmış. Eğer adres doğrulamasını gerçekleştirirseniz çekim limitiniz arttırılıyor.
legendary

member
Activity: 952
Merit: 17
Binance btcturk gibi sitelerden para try'ye çevrilip çekilebiliyor. Ancak para yurt içi bir şirketten geliyor.

Bunu yurtdışından usd veya euro'ya çevirerek türkiyedeki bankaya gönderecek bir borsa vs. var mıdır?

Yani istediğim belli bir miktar btc'yi bozup, 10.000$ veya 10.000 euro almak. Bunu da türkiyedeki hesabıma döviz olarak göndertmek ama göndericinin türkiyedeki bir şirket olmaması (binance ve btcturk gibi), direkt yurtdışından gelmesi. Var mıdır bunu sağlayabilecek güvenilir bir borsa?

Icrypex borsası.

icrpex de türk şirketi. arkadaşın işine yaramaz. kraken en ideali gibi görünüyor şu an itibariyle
full member
Activity: 651
Merit: 117
EscrowDapp.com
Binance btcturk gibi sitelerden para try'ye çevrilip çekilebiliyor. Ancak para yurt içi bir şirketten geliyor.

Bunu yurtdışından usd veya euro'ya çevirerek türkiyedeki bankaya gönderecek bir borsa vs. var mıdır?

Yani istediğim belli bir miktar btc'yi bozup, 10.000$ veya 10.000 euro almak. Bunu da türkiyedeki hesabıma döviz olarak göndertmek ama göndericinin türkiyedeki bir şirket olmaması (binance ve btcturk gibi), direkt yurtdışından gelmesi. Var mıdır bunu sağlayabilecek güvenilir bir borsa?

Icrypex borsası.
newbie
Activity: 38
Merit: 0
bu varlık barışı için dolar çekebileceğimiz herhangi bi borsa var mı?
sr. member
Activity: 798
Merit: 260
Üzgünüm ama 1 kuruş vergi vermem. Donumuza kadar vergi alıyorlar zaten birde burdan vergi vermem. Varlık barışını boşverin usd olarak paranızı alabileceğiniz çok çözüm yolu var. Bknz: AdvCash

Hesap oluşturup onaylıyorsunuz. Binance, Huobi, Cex.io gibi borsalardan AdvCash'e paranızı çekebiliyorsunuz. 1 adet AdvCash kartı sipariş ediyorsunuz. O kartla atmlerden döviz çekimi yapabilirsiniz. Sanırım yıllık 80.000 Euro'luk bir çekim limiti vardı. Limitler bir şekilde halledilir. Bizi soymaya çalışanlara vergi verecek değilim.

Biz de vermek istemiyoruz ama yarın isterlerse diye bir yol bulundu advcash güzel ama varlık barışı olmadıktan sonra atmden çeksem yine sorun o parayı yatırdığında bankaya ama varlık barışıyla ne güzel kayıtsız şartsız vergisiz getirebiliyorsun zaten atmden ödeyeceğin komisyonu bankalar arası swifte ödersin yasal vergisiz para gelir
legendary
Üzgünüm ama 1 kuruş vergi vermem. Donumuza kadar vergi alıyorlar zaten birde burdan vergi vermem. Varlık barışını boşverin usd olarak paranızı alabileceğiniz çok çözüm yolu var. Bknz: AdvCash

Hesap oluşturup onaylıyorsunuz. Binance, Huobi, Cex.io gibi borsalardan AdvCash'e paranızı çekebiliyorsunuz. 1 adet AdvCash kartı sipariş ediyorsunuz. O kartla atmlerden döviz çekimi yapabilirsiniz. Sanırım yıllık 80.000 Euro'luk bir çekim limiti vardı. Limitler bir şekilde halledilir. Bizi soymaya çalışanlara vergi verecek değilim.

Bitcoin alım satım işlemleri için altın, gümüş ve döviz alım satımında olduğu gibi sadece alım satım esnasında %1'lik vergi uygulanacaksa ben vergi ödemeyi severek kabul ederim. Zaten kullandığımız bir çok aracı kurum ve bundan önceki varlık barışı uygulamalarında oran %1 yada daha fazlasıydı. Lakin işin içine %27 - %35 gibi gelir vergisi uygulanması dahil edilirse farklı yollarla paramı yurt içine sokmayı denerim. Gelir vergisi olarak belirtilen %35'lik oran bitcoin ile para kazanan insanlar için bile çok yüksek ve uygulanamaz bir vergi oranı.

Diğer taraftan baktığınızda bitcoin için bir vergi oranı belirlediklerinde bitcoin'i hukuksal olarak kabul etmiş olacaklar.
member
Activity: 125
Merit: 22
bestcrypto.shop

legendary
Konuyu takip ederken aklıma geldi: Geçen haftalarda bu forumdan bir arkadaşımız yerel kripto borsalarından birinden banka hesabına para çekmişti. Bloke koyulduğunu ve masak'a gitmesi gerektiği yönünde bankadan haber verildiğini yazmıştı.

Sanırım birkaç ay arayla 20k TL'lik çekimler yapmıştı. Giriş çıkış para miktarlarını göstermiş, kazancından vergi kesmişler. Onun yazdığı başlık nerede acaba? Hatırlayan var mı?
Yani kripto para kazancından vergi almışlar sonuç olarak. Öyle yazmıştı buraya bir yere... Telegram'dan biri sordu da ona göstereceğim, bulamıyorum şimdi o postu!

Not: Yurtdışından USD çekimi yaparak varlık barışına girmek şu anda en mantıklısı görünüyor. Tek sıkıntı, haziran 2021 tarihinin de yaklaşıyor olması. Umarım devam ettirirler sene sonuna kadar.
sr. member
Activity: 798
Merit: 260
Ya bu konuyu bende merak ediyorum yalnız tek paribu btcturkten para çeken ben miymişim ya bilsem hep böyle yapardım bu işleri nasıl olacak biri yapıp bilgilendirirse çok makbule geçer gerçi şu an param yok belki bir gün olursa diye güzel örnek olacak bu konu takibime aldım bu konuyu
legendary
hocam masak bakmıyor demişsiniz pekı varlık barıs maddelerinde gelen paranın nasıl kazanıldığı sorulmayacak diye madde var mı acaba mıktar yuksek olsa bıle mı sorulmayacak Huh??

Mali Suçları Araştırma Kurumu size paranın kaynağını sorarsa varlık barışını gerçekleştirdiğiniz bankadan alacağınız belgeyi onlara sunmanız yeterli. Varlık barışı kayıt altında olmayan varlıkların her hangi bir sorguya tabi tutulmadan kayıt altına alınmasını sağlar. Varlık barışı yapılması demek zaten bitcoin yada paranın kaynağı ne ise kaynağın araştırılmayacağı ve şu anki şartlarda sizden herhangi bir vergi alınmayacağı anlamına geliyor. Eğer kişilere paranın kaynağı sorulur yada hakkında inceleme başlatılırsa sonraki varlık barışı süreçlerinde hiç kimse yurt dışından ülkeye döviz getirmez. Varlık barışından yararlandığınız anda uyuşturucu kaçakçısı dahi olsanız paranızı kayıt altına almış oluyorsunuz zaten, artık "illegal" olmuyor.
newbie
Activity: 2
Merit: 0
arkaşlar block zinicirindeki btcyi turkiye aşağıdaki  gibi transfer olabılırmı
block zincirinden yurtdısı borsada (kraken,binance gibi) satsak bunu varlık barısı olarak getırtebılırmıyız ve transfer gerceklestiğinde masak sen bu kdr parayı nerden ve nasıl kazandın dermi eğer sorarlarsa  bırcok yerde  btc cuzdanımı paylasdım ve bende nerden geldıgını bılmıyorum dersem oyle birike birike cogaldı dersem kabul ederlermi . bu arada yurtdısı varlık barısından vergı alırlarmı ve ne oranda alırlar??? dusuncelerinizi beklıyorum Huh?
kolay gelsin

Bitcoin'lerinizi usd olarak yurt içine getirirseniz varlık barışından yararlanabiliyorsunuz. Varlık barışından yararlanırsanız devlet size gelen paranın kaynağını sormuyor, bu sebeple blockchain temelli herhangi bir kanıt sunmanıza gerek kalmıyor. Varlık barışının temel mantığı bu zaten bir anlamda kara paranın dahil yurt içine girmesini sağlayarak yaşanan dolar kıtlığının önüne geçmek istiyorlar. 30 Haziran tarihine kadar gerçekleştireceğiniz varlık barışı bildirimlerinde vergi olarak herhangi bir miktar ödemeniz gerekmiyor, sıfır kesinti.

hocam masak bakmıyor demişsiniz pekı varlık barıs maddelerinde gelen paranın nasıl kazanıldığı sorulmayacak diye madde var mı acaba mıktar yuksek olsa bıle mı sorulmayacak Huh??
legendary
arkaşlar block zinicirindeki btcyi turkiye aşağıdaki  gibi transfer olabılırmı
block zincirinden yurtdısı borsada (kraken,binance gibi) satsak bunu varlık barısı olarak getırtebılırmıyız ve transfer gerceklestiğinde masak sen bu kdr parayı nerden ve nasıl kazandın dermi eğer sorarlarsa  bırcok yerde  btc cuzdanımı paylasdım ve bende nerden geldıgını bılmıyorum dersem oyle birike birike cogaldı dersem kabul ederlermi . bu arada yurtdısı varlık barısından vergı alırlarmı ve ne oranda alırlar??? dusuncelerinizi beklıyorum Huh?
kolay gelsin

Bitcoin'lerinizi usd olarak yurt içine getirirseniz varlık barışından yararlanabiliyorsunuz. Varlık barışından yararlanırsanız devlet size gelen paranın kaynağını sormuyor, bu sebeple blockchain temelli herhangi bir kanıt sunmanıza gerek kalmıyor. Varlık barışının temel mantığı bu zaten bir anlamda kara paranın dahil yurt içine girmesini sağlayarak yaşanan dolar kıtlığının önüne geçmek istiyorlar. 30 Haziran tarihine kadar gerçekleştireceğiniz varlık barışı bildirimlerinde vergi olarak herhangi bir miktar ödemeniz gerekmiyor, sıfır kesinti.
Pages:
Jump to: