Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 35. (Read 17287 times)

newbie
Activity: 2
Merit: 0
arkaşlar block zinicirindeki btcyi turkiye aşağıdaki  gibi transfer olabılırmı
block zincirinden yurtdısı borsada (kraken,binance gibi) satsak bunu varlık barısı olarak getırtebılırmıyız ve transfer gerceklestiğinde masak sen bu kdr parayı nerden ve nasıl kazandın dermi eğer sorarlarsa  bırcok yerde  btc cuzdanımı paylasdım ve bende nerden geldıgını bılmıyorum dersem oyle birike birike cogaldı dersem kabul ederlermi . bu arada yurtdısı varlık barısından vergı alırlarmı ve ne oranda alırlar??? dusuncelerinizi beklıyorum Huh?
kolay gelsin
hero member
Activity: 1288
Merit: 964
Kripto para ticareti ile elde edilen gelirden vergi veren hiç kimse görmedim. Zaten bu kazançlar vergiye tabi olsa kanunlaşıp resmi olarak yayınlanırdı veya en kötü bu forumda milyonlarca liralık işlem yapanlar var maliye ilk önce onlardan vergiyi tahsil ederdi. Paranızı banka hesabınıza çektiğinizde işlem şüpheli görünürse masak incelemesinde paranın kaynağını gösterirsiniz olur biter

Burası Türkiye.

Ben direkt gelir vergisi mükellefi üzerinden türkiye içinden getireceğim parayı.

Bu arada bu seferki varlık barışında herhangi bir vergi yok.

Bizi de bilgilendirirsen sevinirim cunku bu sefer yurtici getirmeyi planliyorum. Cok tesekkurler.
member
Activity: 170
Merit: 11
Kripto para ticareti ile elde edilen gelirden vergi veren hiç kimse görmedim. Zaten bu kazançlar vergiye tabi olsa kanunlaşıp resmi olarak yayınlanırdı veya en kötü bu forumda milyonlarca liralık işlem yapanlar var maliye ilk önce onlardan vergiyi tahsil ederdi. Paranızı banka hesabınıza çektiğinizde işlem şüpheli görünürse masak incelemesinde paranın kaynağını gösterirsiniz olur biter
sr. member
Activity: 980
Merit: 276
$CYBERCASH METAVERSE

Varlık barışının ilk zamanlarında %2 vergi ödeyerek bu olaydan yararlanmıştım. Şube personeli hesaptaki hareketliliği sorgulayabiliyor. Ona varlık barışı yaptım, vergisi ödendi derseniz herhangi bir yere bildirmiyor. Bildirilse bile elinizdeki ıslak imzalı belge vergiden çağrıldığınızda sizin kanıtınız oluyor. Kısmet olursa bu sene tekrar yapmayı planlıyorum ama henüz değil. O nedenle siz yaptığınızda bizi de güncel haliyle bilgilendirebilirseniz güzel olur.

Ben direkt gelir vergisi mükellefi üzerinden türkiye içinden getireceğim parayı.

Bu arada bu seferki varlık barışında herhangi bir vergi yok.
jr. member
Activity: 32
Merit: 2
Benim bayağı bir kafam karıştı  Grin
Merak ediyorum kripto para bozdurunca vergi mi vereceğim? Türk borsalarında bozurunca mı vergi veriliyor? Veriliyor ise 1 BTC'nin vergisi nedir? Alt sınır üst sınır var mı?

Masaktan korkum yok zaten araştırsalar bile işte şuradan aldım şuraya sattım diye gösterince yapabilecekleri bir şey kalmayacaktır.

Bitcoin için düzenlenmiş bir yasa yok ancak hesabınıza normalin çok üzerinde Türk Lirası girişi olursa, hesap hacminiz çok genişlerse MASAK tarafından incelemeye alınabilirsiniz. Hesabınıza çektiğiniz miktar üzerinden size gelir vergisi uygulama olasılıkları var. 300.000 Türk Lirası gibi bir çekim yaptığınızda incelemeye takılmazsınız ama çok daha fazlasını çekerseniz olabilir bu tamamen sizin hesabınızın geçmişiyle ilgili. Günde milyon dolarlar dönen bir hesabınızı varsa dikkat çekmeyecektir. Bankalarda neredeyse hiç işleminiz yokken bir ayda milyonlarca liralık giriş çıkış yaparsanız banka bunu muhtemelen bildirir.

Bir dönem yurtdışı bitcoin fiyatı ile yerel borsalar arasında %20'lik arbitraj fırsatı varken araştırmıştım. Banka çalışanı bana durumu bu şekilde özetlemişti.

Eğer maximum 1000-2000 TL'lik işlemli banka hesabına birden tek seferde 1 BTC çekilirse herhalde yüksek ihtimal hesap bloke olur.
Sanırım en iyisi parça parça çekmek.
Umarım en yakın zamanda birisi varlık barışı ile para sokar ülkeye de bize de detaylıca bir rehber hazırlar  Cheesy
legendary
Activity: 2170
Merit: 2545
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Benim bayağı bir kafam karıştı  Grin
Merak ediyorum kripto para bozdurunca vergi mi vereceğim? Türk borsalarında bozurunca mı vergi veriliyor? Veriliyor ise 1 BTC'nin vergisi nedir? Alt sınır üst sınır var mı?

Masaktan korkum yok zaten araştırsalar bile işte şuradan aldım şuraya sattım diye gösterince yapabilecekleri bir şey kalmayacaktır.

Bitcoin için düzenlenmiş bir yasa yok ancak hesabınıza normalin çok üzerinde Türk Lirası girişi olursa, hesap hacminiz çok genişlerse MASAK tarafından incelemeye alınabilirsiniz. Hesabınıza çektiğiniz miktar üzerinden size gelir vergisi uygulama olasılıkları var. 300.000 Türk Lirası gibi bir çekim yaptığınızda incelemeye takılmazsınız ama çok daha fazlasını çekerseniz olabilir bu tamamen sizin hesabınızın geçmişiyle ilgili. Günde milyon dolarlar dönen bir hesabınızı varsa dikkat çekmeyecektir. Bankalarda neredeyse hiç işleminiz yokken bir ayda milyonlarca liralık giriş çıkış yaparsanız banka bunu muhtemelen bildirir.

Bir dönem yurtdışı bitcoin fiyatı ile yerel borsalar arasında %20'lik arbitraj fırsatı varken araştırmıştım. Banka çalışanı bana durumu bu şekilde özetlemişti.
jr. member
Activity: 32
Merit: 2

hero member
O halde sanırım şöyle yapmak gerekecek kendi adıma: Binance borsasındaki altcoinlermi satıp BTC'de topladıktan sonra, BTC'yi Kraken borsasına aktaracağım. Orada da KYC yaptıktan sonra; Bitcoinleri BTC/USD paritesiden satarak USD'de toplayacağım. Onu da Türk bankasındaki USD hesabıma çekim talimatı vereceğim. Çekim öncesinde bankayı bu konuda bilgilendireceğim ki varlık barışı kapsamında işleme alınsın! P2P kullanmak istemediğim için; varlık barışı için yapılabilecek başka bir seçenek yok gördüğüm kadarıyla. Güncel gelişmeleri yine bu konu altına ekleyip tartışalım. Gayet faydalı olacaktır herkes için.

Kraken USD değil Euro ile işlem yapıyor gibi bir durum vardı. Onu bir kontrol edin.

Bankayı bilgilendirmek şu şekilde bu arada, varlık barışı beyannamesi gibi bir evrak dolduruyorsunuz, bankaya veriyorsunuz ve bu para için özel bir hesap açılıyor. Yani her zaman kullandığınız hesaba parayı çekmiyorsunuz. Onun haricinde bir sıkıntı yok.

O belgenin üstünde miktar, tarih ve o günün kuru var. Önce belge doldurup ardından bankada hesap açılması pek mümkün değil. Önce hesap açiliyor, sonra para getiriliyor, en son form doldurulup imzalaniyor. Tabi tüm bunlari yapmadan önce şubenin varlik barişi bilip bilmediğinden emin olmaniz gerekiyor.

Yani sistem o şekilde. Zaten problemli kısım o yurtdışından getirirken. Ancak banka bunu anında vergi dairesine vermediğinden dolayı portföy yöneticisinin insiyatifinde sanki biraz olay.

Varlık barışının ilk zamanlarında %2 vergi ödeyerek bu olaydan yararlanmıştım. Şube personeli hesaptaki hareketliliği sorgulayabiliyor. Ona varlık barışı yaptım, vergisi ödendi derseniz herhangi bir yere bildirmiyor. Bildirilse bile elinizdeki ıslak imzalı belge vergiden çağrıldığınızda sizin kanıtınız oluyor. Kısmet olursa bu sene tekrar yapmayı planlıyorum ama henüz değil. O nedenle siz yaptığınızda bizi de güncel haliyle bilgilendirebilirseniz güzel olur.
sr. member
$CYBERCASH METAVERSE
O halde sanırım şöyle yapmak gerekecek kendi adıma: Binance borsasındaki altcoinlermi satıp BTC'de topladıktan sonra, BTC'yi Kraken borsasına aktaracağım. Orada da KYC yaptıktan sonra; Bitcoinleri BTC/USD paritesiden satarak USD'de toplayacağım. Onu da Türk bankasındaki USD hesabıma çekim talimatı vereceğim. Çekim öncesinde bankayı bu konuda bilgilendireceğim ki varlık barışı kapsamında işleme alınsın! P2P kullanmak istemediğim için; varlık barışı için yapılabilecek başka bir seçenek yok gördüğüm kadarıyla. Güncel gelişmeleri yine bu konu altına ekleyip tartışalım. Gayet faydalı olacaktır herkes için.

Kraken USD değil Euro ile işlem yapıyor gibi bir durum vardı. Onu bir kontrol edin.

Bankayı bilgilendirmek şu şekilde bu arada, varlık barışı beyannamesi gibi bir evrak dolduruyorsunuz, bankaya veriyorsunuz ve bu para için özel bir hesap açılıyor. Yani her zaman kullandığınız hesaba parayı çekmiyorsunuz. Onun haricinde bir sıkıntı yok.

O belgenin üstünde miktar, tarih ve o günün kuru var. Önce belge doldurup ardından bankada hesap açılması pek mümkün değil. Önce hesap açiliyor, sonra para getiriliyor, en son form doldurulup imzalaniyor. Tabi tüm bunlari yapmadan önce şubenin varlik barişi bilip bilmediğinden emin olmaniz gerekiyor.

Yani sistem o şekilde. Zaten problemli kısım o yurtdışından getirirken. Ancak banka bunu anında vergi dairesine vermediğinden dolayı portföy yöneticisinin insiyatifinde sanki biraz olay.
hero member

sr. member
$CYBERCASH METAVERSE

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
sr. member
$CYBERCASH METAVERSE

1400 euro'luk çekimi vergi barışı kapsamına aldırmanız gerekecek eğer yerel borsalardan çekseydiniz denetime takılmazdı. Deneme dediğinize göre para transferinin gerçekleşmesini ve vergi barışının aşamalarını deniyordunuz sadece.

1400 euro zaten varlık barışı ile alakasız, o tutar için kimse kapıya dayanmaz Smiley Sadece krakenden para çekimi nasıl oluyor ona baktım ama açıkçası yüksek miktarlara güvenemedim.

Evet, yurtiçinden Türk lirası veya USD olarak transfer gerçekleşse dahi bireysel yatırımcılar için vergi barışından yararlanmak mümkün olmuyor. Vergi mükellefi bir işletme dahi olsanız BTC için yasalarda bir tanımlama olmadığı için paranın nereden geldiğini izah etmek biraz zor olabilir.

İlk kısım konusunda haklısınız ama ikinci kısımla ilgili durum farklı. Varlık barışı olduğundan dolayı, zaten paranın nereden geldiğini sorma gibi bir durumları yok. Sonuçta bildirim kağıdında diğer diye ucu açık bir kısım var beyannamede. Paranın da nereden geldiği önem teşkil etmiyor. Yeter ki o parayı al ve öncesinde bildir. Ha ben sanırım bir vergi mükellefi üzerinden gideceğim her ihtimale karşı dekontların arkasına borsa çıktılarını da koyacağım ama herhangi bir sıkıntı olmayacaktır.
full member
Activity: 488
Merit: 139
1 cent = 1 satoshi
Bunu ben de biraz araştırmıştım ancak yüklü çekimlerde zannedersem en rahatı (banka kesinti ücretleri, komisyonlar vs. aynı hesaba gelebiliyor) güvenilir bir fiziki kripto ofisi bulup onlarla halletmek. Onların da işine gelebilir sonuçta bankalarla uğraşmadan sermayelerini büyütüyorlar Smiley komisyonda anlaşılır, güvenilir bir yer de bulunur ise bence bu ihtimali de gözden geçirin hocam. Kapalı çarşı, etiler, ataşehir taraflarında bir çok yer açılmıştı diye biliyorum.
legendary
Activity: 2170
Merit: 2545
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Öncelikle deneme amaçlı yaptığım Kraken 1400 euro çekimim gerçekleşti, 1-2 günde gerçekleşti,en ufak sorun olmadı ama 1360 euro gibi bir para geçti hesaba.

Sizden yapılan 40 euro miktarındaki kesinti bankanın işlem ücreti kesintisi, Kraken ile bir ilişkisi yok. En son 1 sene önce yurtdışı bir banka ile işlem gerçekleştirmiştim kesinti yaklaşık aynı düzeydeydi. Bildiğim kadarıyla bu tutar sabit bir ücretti. Ancak yine de yüklü miktarda işlem gerçekleştirmeden önce oranın yüzdesel olarak mı yoksa sabit bir tutar olarak mı belirlendiği öğrenilmeli farklı bankalar yada farklı ülkelerde yasalar farklılık gösterebilir.

1400 euro'luk çekimi vergi barışı kapsamına aldırmanız gerekecek eğer yerel borsalardan çekseydiniz denetime takılmazdı. Deneme dediğinize göre para transferinin gerçekleşmesini ve vergi barışının aşamalarını deniyordunuz sadece.

Yurtiçine başvurmak için gelir vergisi mükellefi olmanız şart. Burada devlet şuna bakıyor, para nereden geliyor. Siz istediğiniz kadar btc yurtdışında deyin, türk hesabından türk hesabınıza para geliyorsa kapsamda değil.

Evet, yurtiçinden Türk lirası veya USD olarak transfer gerçekleşse dahi bireysel yatırımcılar için vergi barışından yararlanmak mümkün olmuyor. Vergi mükellefi bir işletme dahi olsanız BTC için yasalarda bir tanımlama olmadığı için paranın nereden geldiğini izah etmek biraz zor olabilir.
sr. member
$CYBERCASH METAVERSE
Çeşitli bilgiler vereyim konuyla ilgili.

Öncelikle deneme amaçlı yaptığım Kraken 1400 euro çekimim gerçekleşti, 1-2 günde gerçekleşti,en ufak sorun olmadı ama 1360 euro gibi bir para geçti hesaba.

Sonrasında varlık barışı konusuna gelirsek, yeminli mali müşavirle de görüşerek edindiğim bilgileri paylaşayım.

2 çeşit varlık barışı var, biri yurtdışı diğeri yurtiçi.

Yurtiçine başvurmak için gelir vergisi mükellefi olmanız şart. Burada devlet şuna bakıyor, para nereden geliyor. Siz istediğiniz kadar btc yurtdışında deyin, türk hesabından türk hesabınıza para geliyorsa kapsamda değil.

Eğer gelir vergisi mükellefi değilseniz, kapsama girebilmek için yurtdışından bir şekilde gelmesi gerekli bu paranın. Bu da kraken, bitfinex, bitstamp gibi borsalardan wire transferi olabilir ya da yurt dışında p2p satış olup, elinde çanta ile parayı gümrükte bildirmek şeklinde olabilir. Aksi halde kapsamda değil. Ha bu sebeple ceza yiyip dava açarsanız belki kazanırsınız onu bilmiyorum ama durum bu.

P2P satış yapıp bankaya yatırmak da gene riskli. 50-100 bin için kimse sormaz ama 1-2 milyon gibi bir tutarsa Masak'a takılma ihtimali var. Hiç bir şey olmayabilir ama yine riskli bir durum. Bu arada devletin böyle şeyleri sorması genelde 3-4 sene sonraya denk geliyor (5 senelik zaman aşımı öncesi), dolayısıyla şu ana kadar bir şey olmaması gerçekten olmadığı anlamına gelmediği gibi, bundan sonra olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Keşke bitcoin ve kriptoparalar da yasal bir mevzuata oturtulsaydı da biz de tam ne yapabileceğimizi bilseydik.

member
Activity: 125
Merit: 22
bestcrypto.shop
Blockchain Exchange döviz gönderiyordu diye hatırlıyorum. Ama borsada pek hacim yok. Göz atabilirsiniz.
member
Activity: 210
Merit: 30
Bu takip meselesi birazda normal dönem banka hesap hareketleriyle alakalı heralde. Ben de hemen hemen 5 yıldır düzenli olarak arbitrajdan haftalık kazancımı çekiyorum. İçinde yüklü miktar çekimlerde var ama hiç sorun yaşamadım.

Tek seferde çekmek yerine bozdurup zamana yayarak daha makul miktarlarda da aralıklarla çekim yapabilirsiniz. Ufak ufak p2p'de satabilirsiniz. Elden satabilirsiniz. Aslında seçenek çok Smiley

Aslında benim endişem takip değil, vergilendirmeye girmemek hocam. Tüm alım/satıp işlemlerimi usule uygun olarak borsa kanalından yaptım. Her işlemim kayıtlı. Sonuçta Bitcoinlerim ve dolayısıyla da dövizim; Binance global'de olduğu için yurt dışında olmuş oluyor. Vergi/Varlık barışına katılmak için uygun sanırım. Böyle bir hakkımız varmış hepimizin.

Az önce Telegram'dan Binance Angel'a sordum bu konuyu. Binance global'den Türkiye bankalarına USD ya da EURO çekimi yapılamadığını söyledi. Sadece TL çekebilirmişim!
"Ama çekim adımı var, 3. parti çekim uygulamaları çıkıyor" dedim o ekranda... "Her ülkeye göre farklı işler orası" dedi admin. Bilemiyorum valla şu durumda Binance'den Türkiye'ye USD çekemeyeceğim galiba.

Bitstamp, Bitfinex ve Kraken'i araştıracağım artık:( Deneyenler tavsiyelerini yazsın bir zahmet.

Varlık barışı, 30.06.2021 tarihine kadar yurt dışı parayı bankaya bildirme ve bildirimden sonraki 3 ay içinde de bankaya transfer etmek kaydiyle geçerliymiş. Fakat geçmişte pek çok kez uzatıldığı için yine uzatılması mümkün görünüyor. Konuyla ilgili bulduğum detaylı açıklamaları aşağıya ekliyorum:

https://www.pwc.com.tr/tr/hizmetlerimiz/vergi/bultenler/2020/varlik-barisi-genel-tebligi.html
https://www.verginet.net/dtt/11/Vergi-Sirkuleri-2020-157.aspx

Vergilendirmeye girmemek için en mantıklısı ve sağlamı bana göre P2P. Yasal olarak temiz iş... Smiley

Binance ile bende ödeme detayları konusunda görüşmüştüm Naira ödemeleri için. Birçok para birimini destekliyor doğru ama her ülke için hepsini desteklemiyor.
Bende global Naira hesabına çekmek istemiştim. İlla ki Nijeryadan banka hesabı istedi. Durumu ona göre ayarladım şimdi.

Yine bi 3 aylık uzatma gelebilir varlık barışına. Şaşırtmaz.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Bu takip meselesi birazda normal dönem banka hesap hareketleriyle alakalı heralde. Ben de hemen hemen 5 yıldır düzenli olarak arbitrajdan haftalık kazancımı çekiyorum. İçinde yüklü miktar çekimlerde var ama hiç sorun yaşamadım.

Tek seferde çekmek yerine bozdurup zamana yayarak daha makul miktarlarda da aralıklarla çekim yapabilirsiniz. Ufak ufak p2p'de satabilirsiniz. Elden satabilirsiniz. Aslında seçenek çok :)

Aslında benim endişem takip değil, vergilendirmeye girmemek hocam. Tüm alım/satıp işlemlerimi usule uygun olarak borsa kanalından yaptım. Her işlemim kayıtlı. Sonuçta Bitcoinlerim ve dolayısıyla da dövizim; Binance global'de olduğu için yurt dışında olmuş oluyor. Vergi/Varlık barışına katılmak için uygun sanırım. Böyle bir hakkımız varmış hepimizin.

Az önce Telegram'dan Binance Angel'a sordum bu konuyu. Binance global'den Türkiye bankalarına USD ya da EURO çekimi yapılamadığını söyledi. Sadece TL çekebilirmişim!
"Ama çekim adımı var, 3. parti çekim uygulamaları çıkıyor" dedim o ekranda... "Her ülkeye göre farklı işler orası" dedi admin. Bilemiyorum valla şu durumda Binance'den Türkiye'ye USD çekemeyeceğim galiba.

Bitstamp, Bitfinex ve Kraken'i araştıracağım artık:( Deneyenler tavsiyelerini yazsın bir zahmet.

Varlık barışı, 30.06.2021 tarihine kadar yurt dışı parayı bankaya bildirme ve bildirimden sonraki 3 ay içinde de bankaya transfer etmek kaydiyle geçerliymiş. Fakat geçmişte pek çok kez uzatıldığı için yine uzatılması mümkün görünüyor. Konuyla ilgili bulduğum detaylı açıklamaları aşağıya ekliyorum:

https://www.pwc.com.tr/tr/hizmetlerimiz/vergi/bultenler/2020/varlik-barisi-genel-tebligi.html
https://www.verginet.net/dtt/11/Vergi-Sirkuleri-2020-157.aspx
member
Activity: 210
Merit: 30
Bu konu bir süredir benim de merak ettiğim bir şeydi. Konunun açılması iyi olmuş. Yıllardır trade yapmaya o kadar alıştım ki; sanki hiç nakite dönmeyecekmiş gibi işlem yapmaya devam ediyorum Cheesy

Malum artık boğa geldi ve pek çoğumuz borsadaki gelirlerinin belki bir kısmını ya da tamamını nakite çevirmek isteyecektir. Ben şimdiye kadar btc ve altcoin trade işlemlerimin neredeyse tamamını Binance ile yaptım. Nakite neredeyse hiç geçmedim Binance üzerinden. Bu konudaki bilgilerim taze değil. Bana da bi yardımcı olsun bilen/deneyen arkadaşlar.

Paramı Türkiye'ye getirmek için Binance'den Paribu'ya BTC olarak aktarmak ve oradan da TL olarak satıp bankaya çekmeyi düşünüyordum. Bu da sanıyorum ki takibe girer, gelir vergisi kapsamına alınır ve ekstra vergi çıkar. O yüzden bu yolu seçmek istemiyorum.

Konuyu net anlamak açısından sorularım şunlar:
1. Mesela ben Binance'de tüm altcoinlerimi BTC üzerinde topladıktan sonra, BTC'yi de dolar üzerinden satarsam; Türkiye'deki bankaya Binance'den dolar olarak çekebilir miyim?
2. Bunu bu şekilde yaparsam vergi barışına otomatik olarak mı girmiş olacağım? Ekstra bir beyan gerekiyor mu?

Tek seferde çekmek yerine bozdurup zamana yayarak daha makul miktarlarda da aralıklarla çekim yapabilirsiniz. Ufak ufak p2p'de satabilirsiniz. Elden satabilirsiniz. Aslında seçenek çok Smiley
Pages:
Jump to: