Pages:
Author

Topic: Bitcoin'i USD olarak bozup çekmek? - Varlık Barışı - page 36. (Read 17305 times)

sr. member
Activity: 980
Merit: 276
$CYBERCASH METAVERSE
Bu konu bir süredir benim de merak ettiğim bir şeydi. Konunun açılması iyi olmuş. Yıllardır trade yapmaya o kadar alıştım ki; sanki hiç nakite dönmeyecekmiş gibi işlem yapmaya devam ediyorum Cheesy

Malum artık boğa geldi ve pek çoğumuz borsadaki gelirlerinin belki bir kısmını ya da tamamını nakite çevirmek isteyecektir. Ben şimdiye kadar btc ve altcoin trade işlemlerimin neredeyse tamamını Binance ile yaptım. Nakite neredeyse hiç geçmedim Binance üzerinden. Bu konudaki bilgilerim taze değil. Bana da bi yardımcı olsun bilen/deneyen arkadaşlar.

Paramı Türkiye'ye getirmek için Binance'den Paribu'ya BTC olarak aktarmak ve oradan da TL olarak satıp bankaya çekmeyi düşünüyordum. Bu da sanıyorum ki takibe girer, gelir vergisi kapsamına alınır ve ekstra vergi çıkar. O yüzden bu yolu seçmek istemiyorum.

Konuyu net anlamak açısından sorularım şunlar:
1. Mesela ben Binance'de tüm altcoinlerimi BTC üzerinde topladıktan sonra, BTC'yi de dolar üzerinden satarsam; Türkiye'deki bankaya Binance'den dolar olarak çekebilir miyim?
2. Bunu bu şekilde yaparsam vergi barışına otomatik olarak mı girmiş olacağım? Ekstra bir beyan gerekiyor mu?

Binance'den usd olarak çekim adımı var, kyc yapınca günlük 50.000 dolara kadar izin veriyor ancak denemedim.

2 çeşit varlık barışı var, yurtdışından döviz olarak getirebiliyorsanız bankaya bildirim zorunluluğu var ve bunun için açılacak bir hesaba yatmalı.

Yurtiçinden gelecekse tl, döviz, altın vs. gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olmanız şart ve yine bildirim zorunluluğu mevcut.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Bu konu bir süredir benim de merak ettiğim bir şeydi. Konunun açılması iyi olmuş. Yıllardır trade yapmaya o kadar alıştım ki; sanki hiç nakite dönmeyecekmiş gibi işlem yapmaya devam ediyorum Cheesy

Malum artık boğa geldi ve pek çoğumuz borsadaki gelirlerinin belki bir kısmını ya da tamamını nakite çevirmek isteyecektir. Ben şimdiye kadar btc ve altcoin trade işlemlerimin neredeyse tamamını Binance ile yaptım. Nakite neredeyse hiç geçmedim Binance üzerinden. Bu konudaki bilgilerim taze değil. Bana da bi yardımcı olsun bilen/deneyen arkadaşlar.

Paramı Türkiye'ye getirmek için Binance'den Paribu'ya BTC olarak aktarmak ve oradan da TL olarak satıp bankaya çekmeyi düşünüyordum. Bu da sanıyorum ki takibe girer, gelir vergisi kapsamına alınır ve ekstra vergi çıkar. O yüzden bu yolu seçmek istemiyorum.

Konuyu net anlamak açısından sorularım şunlar:
1. Mesela ben Binance'de tüm altcoinlerimi BTC üzerinde topladıktan sonra, BTC'yi de dolar üzerinden satarsam; Türkiye'deki bankaya Binance'den dolar olarak çekebilir miyim?
2. Bunu bu şekilde yaparsam vergi barışına otomatik olarak mı girmiş olacağım? Ekstra bir beyan gerekiyor mu?
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
Bitstamp kullanmıştım ama ekstra KYC&AML adımları geldi. Kraken’de ise wire transfer var mı, yok mu emin değilim. Yani kullanilan bankalar değişmiş. Bu bankalarla işlem yapmadim. Bi kontrol et.
sr. member
$CYBERCASH METAVERSE
Evet amaç varlık barışından yararlanmak.

Kraken ve bitfinex üzerinden günde 100 bin dolar ve 100 bin euro limit tanımı yapılıyor kyc gerçekleştirince. Ancak limit tanımlamak ayrı, limiti kullandığında problem çıkartılması ayrı konu.

Bitfinex başlangıçta gelirinizin kaynağını ispatlamanızı istediği için limitleriniz dahilinde gerçekleştireceğiniz işlemlerde sorun çıkmayacaktır. Yine de olası bir durum için ek belgeleriniz hazır olsun. Gelecekte hukuksal sıkıntılar yaşamamak için sizden yeni belgeler isteyebilirler. Bitstamp bildirdiğiniz miktarın çok üzerine çıkarsanız gelir kaynağınızı ispatlamanız için ek belgeler isteyebiliyor. Diğer borsalardaki kripto ticaretleriniz veya kriptolarınızı aldığınız borsadaki işlemlerinizi görsel olarak yüklemeniz yeterli olacaktır.

En büyük avantajı dolar cinsinden Türkiye bankalarına swift gerçekleştirebiliyor olmaları. Vergi barışından faydalanmayı planlıyorsanız bu bir zorunluluk.

Bitfinexte hali hazırda 3. seviye kyc onayım var. Banka bilgilerimi yolladım 4. seviye için. Kraken anında onay verdi ve 100 bin euro limit tanımladı. Hatta deneme amaçlı bir 1000 euro da çektim. 2si de swift gönderiyor gibi gözüküyor.

Borsa işlemim de pek yok, varsa yoksa uniswap. Çoğu btc-eth vs. de 2017'den geliyor. Dolayısıyla gösterebileceğim ek bir evrak da yok. Bitstamp'a bildirdiğim tutarı aşmazsam sıkıntı olmaz mı?
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks

Kraken ve bitfinex üzerinden günde 100 bin dolar ve 100 bin euro limit tanımı yapılıyor kyc gerçekleştirince. Ancak limit tanımlamak ayrı, limiti kullandığında problem çıkartılması ayrı konu.

Bitfinex başlangıçta gelirinizin kaynağını ispatlamanızı istediği için limitleriniz dahilinde gerçekleştireceğiniz işlemlerde sorun çıkmayacaktır. Yine de olası bir durum için ek belgeleriniz hazır olsun. Gelecekte hukuksal sıkıntılar yaşamamak için sizden yeni belgeler isteyebilirler. Bitstamp bildirdiğiniz miktarın çok üzerine çıkarsanız gelir kaynağınızı ispatlamanız için ek belgeler isteyebiliyor. Diğer borsalardaki kripto ticaretleriniz veya kriptolarınızı aldığınız borsadaki işlemlerinizi görsel olarak yüklemeniz yeterli olacaktır.

En büyük avantajı dolar cinsinden Türkiye bankalarına swift gerçekleştirebiliyor olmaları. Vergi barışından faydalanmayı planlıyorsanız bu bir zorunluluk.
sr. member
$CYBERCASH METAVERSE

legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Binance btcturk gibi sitelerden para try'ye çevrilip çekilebiliyor. Ancak para yurt içi bir şirketten geliyor.

Bunu yurtdışından usd veya euro'ya çevirerek türkiyedeki bankaya gönderecek bir borsa vs. var mıdır?

Vergi barışından yararlanmak için soruyorsanız usd olarak çekebileceğiniz bitstamp var. Belli bir miktarın üzerine çıkarsanız gelirinizin kaynağını sorabilirler, KYC yapmanız yeterli gelmeyebilir.

Merakımı af buyurun.Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz?Türk lirasını kolayca dövize çevirebilirsiniz?

Parayı Türk Lirası olarak çekerseniz varlık barışı kapsamına sokamıyorsunuz bu yüzden insanlar dolar olarak getirerek vergi barışına sokmak istiyor. Böylece Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) incelemesinden kurtulmuş oluyorlar.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
Merhabalar.Benim bildiğim yurtdışından, yurtiçine transferi en uygun sağlayan Transferwise var ama o anlık kur üzerinden Türk lirası çevirimi yapıp bankaya gönderim sağlıyor.

Merakımı af buyurun.Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz?Türk lirasını kolayca dövize çevirebilirsiniz?
member
Activity: 210
Merit: 30
P2P exchange kullanabilirsiniz. Binance,Paxful gibi. Oradan yurtdışından banka hesabınıza gönderecek kullanıcıları seçebilirsiniz.

Yinede P2P kullanacak olursanız hız açısından western union ile ödeme almanızı öneririm.

Ödeme almadan transferi onaylamayın. İşlem süresini takip edin. Olumlu geribildirimi fazla kullanıcı tercih edin.

sr. member
$CYBERCASH METAVERSE
Binance btcturk gibi sitelerden para try'ye çevrilip çekilebiliyor. Ancak para yurt içi bir şirketten geliyor.

Bunu yurtdışından usd veya euro'ya çevirerek türkiyedeki bankaya gönderecek bir borsa vs. var mıdır?

Yani istediğim belli bir miktar btc'yi bozup, 10.000$ veya 10.000 euro almak. Bunu da türkiyedeki hesabıma döviz olarak göndertmek ama göndericinin türkiyedeki bir şirket olmaması (binance ve btcturk gibi), direkt yurtdışından gelmesi. Var mıdır bunu sağlayabilecek güvenilir bir borsa?
Pages:
Jump to: