Pages:
Author

Topic: BTC/USD ve BTC/TRY Fiyat Takibi, Spekülasyon, Tartışma Alanı - page 8. (Read 1107570 times)

member
Activity: 1011
Merit: 65
Geçen arkadasla konuşuyorum sokaktayken kaldıractan falan bahsediyorduk derken yolun sağında mantar satan seyyar satıcı biranda yanastı bize.Longtamısınız shortta mı dedi abi bizde yok pozisyon öylesine konuşuyoruz dedik o da kaldırac riskli ben binancede yatırımlarım var yardım edebilirim falan dedi. Abi sen nereden biliyorusun falan dedik sonuçta bir seyyar mantar satıcısı pazarcı yaşı da 40 falandı. Sen rahat ol biz bu piyasanın içindeyiz falan diyor.

Bakın  bu olay dün yaşandı   Grin piyasanın geldiği durum budur. Sevinsek mi uzulsek mi bilemedim.
member
Activity: 187
Merit: 84
Merhaba;

Yukarıda altın konusunu detaylı açıkladım. Dönemsel ticaret yapılır ama altında kalınmaz! Zarar edersin.

Bist100 2024'te küçülmeye devam edecek, yükselmesi için hiç bir neden yok. AQP hükümetine güven kalmadı. Halka arzlarla ve hükümetin usd'ye karşı yatırım aracı olarak yönlendirmesi ile gelinen noktada 8562 puan, şimdiise 7557. Stonks'lar 6000-5000 seviyelerinden bahsediyor. Taze para yok. Yön aşağı.

Akıllı para gelişmekte olan ülke piyasalarında işlem yapıyor zaten ama güven varsa. Türkiye'ye güven yok, diğerlerine de. Stonk olsam Vietnam'a yatırım yapardım, Çin'e alternatif olmaya çalışıyor ama stonk değilim. Kazanmanın daha kolay yolları var. Onlar risk almaz, ben alırım.

Yatırım yapılırken sepet yapılır. Yatırım kısa dönemli yapılır ve TP yapılıp çıkılır. Tek şeye yönelirsen %99 zarar edersin yada kazanabileceğinden çok az kazanırsın. Bir şeye yatırım yapıp 10 yıl beklemektense, 10 yıl sonraki getiriyi, 3 yılda ikiye katlarım.

Amerikan stok sepetim 1,5 ayda usd bazında %24 büyüdü. Kripto sepetim ise %202. Yoğun olduğum için FX ve Future işlemlerine giremiyorum. Yedekte beklettiğim usd ve altınım var. Ocak ayında takviye yapacağım.

Gümüş altının gerisinde kaldı, yakın vadede %20 civarı yükseliş bekliyorum. YTD.

İyi dileklerimle
member
Merhaba;

Bu başlıkta yıllar önce BTC, yeni yılda (2016) 1000 usd olurmuyu konuşuyorduk, 2017'nin ilk günü 1005 usd ile geçmiştik, herkez şaşırmıştı. Sonrasında BTC bir ons altını geçermiyi konuşmaya başlamıştık. BTC Mart ayında altını geçti, Nisandaysa Peter Schiff salağının ağzını açık bırakarak BTC koptu ve gitti. Bilmeyenler Peter Schiff'in BTC ile ilgili saçmalıklarını Twitter'da bulabilir. BTC'nin kaç ons altına karşılık gelidiği artık bir tek Peter Schiff'in derdi, kendisine BTC fanatikleri tarafından BTC donate edildi o aralar.

Bist100'den uzak durun! Bist100 dolar bazında 2013'ten beri zararda. (Bist100 2013 510 usd - 2023 280 usd)

Tarihi, teknolojiyi, insan doğasını ve yatırım yapmayı bilmeyenlerin boş konuşmalarını ciddiye almayın.

Bir abi tavsiyesi. Kriptodan kopmayın, Nasdaq ve SP500'e yatırm yapmayı unutmayın. Kaldıraçtan uzak durun.

İyi dileklerimle

BTC 22 ons civarında
SPX 2.50 ons civarında
Bist100 endeksi ise gram altın yönünden baktığımda 4 gram civarında

SPX olabilecek en iyi senaryoda  10 ons altına gider ise o da mümkün değil 4 kat
BTC olabilecek en iyi senaryoda 100 ons altına gider ise o da çok çok zor ihtimal 4.5kat
BIST100 ise 2000 yılında ki zirvesi olan 50 gram altına giderse ki elbet gidecek 12 kat getiri sunacak.

SPX = 1 e 4
BTC = 1 e 4.5
Borsa İstanbul = 1 e 12 kat getiri sunacak.
Bazı emtialar ise =  1 e 6 kat getiri vaat ediyor.

Bitcoin ve Nasdaqa alternatif olarak bazı gelişmekte olan ülke borsalarını ve bazı emtialari incelemenizi öneririm.

Altın olarak baktıgımda tüm senaryonun değiştiğini açık net şekilde görünüyor ve bazı bildiğimiz şeylerin aslında artık eskisi gibi olmadığını anlıyoruz

Fırsatlar başka alanlara kayarken görünüşe göre piyasamız bunu kabul etmekte zorlanıyor
member
Merhaba;

Bu başlıkta yıllar önce BTC, yeni yılda (2016) 1.000 usd olurmuyu konuşuyorduk, 2017'nin ilk günü 1005 usd ile geçmiştik, herkez şaşırmıştı. Sonrasında BTC bir ons altını geçermiyi konuşmaya başlamıştık. BTC Mart ayında altını geçti, Nisandaysa Peter Schiff salağının ağzını açık bırakarak BTC koptu ve gitti. Bilmeyenler Peter Schiff'in BTC ile ilgili saçmalıklarını Twitter'da bulabilir. BTC'nin kaç ons altına karşılık gelidiği artık bir tek Peter Schiff'in derdi, kendisine BTC fanatikleri tarafından BTC donate edildi o aralar.

Bist100'den uzak durun! Bist100 dolar bazında 2013'ten beri zararda. (Bist100 2013 510 usd - 2023 280 usd)

Altın güvenilir bir yatırım aracı değidir. Yılda 2.500-3.000 ton altın piyasaya giriyor. Şu anda mevcut olan en iyi tahminler, tarih boyunca yaklaşık 208.874 ton altının çıkarıldığını gösteriyor. Günlük altın ticareti 13 milyar dolar. Yani günlük 6,332 ton altın. Bir yılda üretilen altından daha fazlası bir günde ticareti yapılıyor. Yılda 2.311.251.826 ton altın işlem görüyor demek. Yani mevcut fiziksel altının 11.065 katı. Peki olmayan altının ticareti nasıl bu kadar yapılabiliyor? Future ve kaldıraçlı piyasalarda. Altının ons'u Mart 1968'e kadar 38 usd idi. 2000 yılında altının onsu 280 usd idi. Altın ne zaman para rezervine karşılık olmaktan çıktı, o günden beri altın manipüle ediliyor. Çin Merkez Bankası her yıl devasa boyutlarda altın alımı yapıyor. Yakında Çin Yuan'ın dünya para birimi olduğunu ve eskiden tüm dünyada olduğu gibi paralarının arkasında karşılık olarak altın olduğunu göreceksiniz, şaşırmayın. Para birimlerinin altınla desteklendiği günleri bir araştırın. Altının geleceği parlak değil.

Tarihi, teknolojiyi, insan doğasını ve yatırım yapmayı bilmeyenlerin boş konuşmalarını ciddiye almayın.

Bir abi tavsiyesi. Kriptodan kopmayın, Nasdaq ve SP500'e yatırm yapmayı unutmayın. Kaldıraçtan uzak durun.

İyi dileklerimle

Editlendi.
member
Artık dolar bazında analize gerek kaldığını düşünmüyorum. Yalnızca ons bazında bakmanın daha verimli olacağını düşünüyorum.

-
Son zirvemiz 2021 yılında, 35 ons civarıydı. Önümüzdeki Şubat-Mart ayına kadar 25 ons seviyesi gelir ise buralardan bir düzeltme kaçınılmaz gibi duruyor.

Şuan 21-22 ons bandındayız. Teknik olarak buralarda düzeltme seviyesi aslında 10 ons civarından başlayan ralli 20-22 ons civarına ulaştı. Yine bu ortamda 25 ons süpriz olmayacaktır.

Ons endeksli bir fiyat analizi, ilginç. Mantıklı olabilir çünkü dolardan daha güvenilir bir altın var ortada. Doların enflasyonist durumu da var düşük olsa da. Yine de bence bitcoin 100 bin doları görecek, yani günümüz ons fiyatıyla 50 ons. 50 olmasa da o zaman altın artarsa da 40-45 onstan aşağı zirve fiyatı olmayacağını düşünüyorum.

2024 ve sonrasında bitcoine ons bazında bakmayan bir ilizyonu yaşar.
Para kazandığını sanır.

Şuan BTC nin 22 ons civarında olması ise üzücü. Çünkü bitcoine nazaran ons bazında çok daha iyi performans gösterecek bir çok hisse senedi var özellikle borsa İstanbul'da.

Daha ilginci 2025 yılı ve sonrasında bazı emtialar bile, bitcoinden daha iyi performans gösterebilir. Emtianın bitcoini geçtiği günlere tanık olacağız.

Bir gerçek daha yüzümüze çarpıyor; Bitcoin emekleme aşamasında değil emekli olma aşamasında.

member
Merhaba;

Avrupa birliğinde BTC ve kripto coin eko sistemine etkisi olacak bir karar alındı. Dijital kimlik. Henüz oylanıp yasal bir uygulanma durumu yok. Bununla beraber bir dijital kimlik cüzdanı yaratacağımıza göre bu cüzdana dijital para (Central bank digital currency) koyalım dediler. (Henüz haberi sindiremedim. İyi mi olacak, kötü mü bilmiyorum.) Bunun dışında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagertha'nın ağzından ("1000 Euro'nun üzerinde nakit ödeme yapamazsınız. Eğer bunu yaparsanız, gri piyasadasınız demektir. Riskini alıyorsun. [Eğer] yakalanırsanız para cezasına çarptırılırsınız veya hapse girersiniz.") duymuştum ve uygulamaya alınan bu kararla Avrupa Birliğinde 1000€ üzeri ödemelerin nakit parayla yapılamadığı gerçeği var. Aynı düzenlemeler Amerika tarafında da konuşuluyor. Dediğim gibi henüz sinidiremdim haberi. Ama bu gelişmelerin BTC'nin yeni ATH yaptırması muhtemel olduğunu ve merkezsiz KYC kullanmayan borsaların tekrar yükselişe geçeceğini düşünüyorum.

İyi dileklerimle
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
Artık dolar bazında analize gerek kaldığını düşünmüyorum. Yalnızca ons bazında bakmanın daha verimli olacağını düşünüyorum.

-
Son zirvemiz 2021 yılında, 35 ons civarıydı. Önümüzdeki Şubat-Mart ayına kadar 25 ons seviyesi gelir ise buralardan bir düzeltme kaçınılmaz gibi duruyor.

Şuan 21-22 ons bandındayız. Teknik olarak buralarda düzeltme seviyesi aslında 10 ons civarından başlayan ralli 20-22 ons civarına ulaştı. Yine bu ortamda 25 ons süpriz olmayacaktır.

Ons endeksli bir fiyat analizi, ilginç. Mantıklı olabilir çünkü dolardan daha güvenilir bir altın var ortada. Doların enflasyonist durumu da var düşük olsa da. Yine de bence bitcoin 100 bin doları görecek, yani günümüz ons fiyatıyla 50 ons. 50 olmasa da o zaman altın artarsa da 40-45 onstan aşağı zirve fiyatı olmayacağını düşünüyorum.
member

-

member
Çok insan düşecek diye bekliyor. Bu yüzden düşmedi düsmeyecek...

Bu saatten sonra yapılacak en doğru hamle fiyatın yukselmesini istemektir. Bunun nedeni de özellikle son zirveyi yoklarsa oradan açılacak güzel bir short ile jubileyi yapıp cekilmektir.

60-70k aralığını Big Short için belirledim. Bu nokta geldiğinde bir çok insan zihniyeti değişmiş olacak ve bir çok shortcu piyasadan silinmiş olacaktır.

2024 ilk 3 ayı yükseliş için son viraj gibi duruyor.

Daha sonrasında piyasada kırmızı mumlar düşüşler ve panikten başka birşey görmeyiz.
member
38 bin dolar her trader için güzel bir kar yeriydi ama piyasa yükselmeyi seçti. 15 binden gelen yükseliş 35-38 arasında son bulup düzeltme gelseydi piyasada anormal seylerin olduğunu düşünmezdim.

Bu yüzden 40-45 binler, bekle gör haline geldi. 40-45 binden long veya kısa vadeli ufak shortlar küçük miktarlarda rakamlar için kovalanabilir bu mümkün ama çok riskli.

Ama benim için ;
Big Short dediğim yer ; 55-65 bin dolar arasıdır.

Eğer piyasayı etf haberi ile daha da yukarı surecekler ise big short mekanizmasının çalışacağı bölge 55k-65k arasıdır. Buralardan tutup 10x short girmem ama özellikle 60k bölgesinden 3x short açıp 30 bin dolara kadar sürme planım da var.

Şimdi denilecek ki ya nasıl 60 bin olur fiyatlar. Ben zaten yüzde 100 olacak demiyorum hatta buna ihtimal vermiyordum ama ciddi manada piyasada ters giden bir süreç var. Bu surecin sonu malasef hayırlı bitmeyecek. Gönül isterde ki 38k da normal düzeltmeler olsun Btc normal hareketlerini yapsın. Ama öyle olmadı olmuyor.Bu senaryo gerçek olursa avax 70-80 solanayı 100-120 dolarda görürüz.

Big Short için hazırlanıyorum artık. 48 bine doğru bir hareket geldiğinde mhtemelen gelirse etf haberiyle gelecektir sonrası zaten short girecek yine herkes bu sefer oradan 60 bine sürerler fiyatı. Çünkü diyorum ya bezdiresiye kadar devam ediyorlar. Yukarıda satıcı yok spot işlemler boş 3-5 milyar dolar ile çok büyük fiyat hareketleri yaşanabilir.

Ytdegildir.

sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Seviyeler hala 42 civarında dolanıyor ve tartıştığımız ETF’de mutlu sana ulaşırsak bizim gidecek daha çok yolumuz olduğunu gösterecek bize. Altcoinlerin bazılarında bu aşamada ciddi düşüşler var ancak böyle bir yerde yatırımdaysanız beklemeniz daha mantıklı olur. Bitcoin, ETF haberiyle beklenen ralli hareketini yapacaktır. Ayrıca Coinbase hissesi çok mantıklı bir yatırım Cinerik, teşekkürler.
member
Merhaba;

İlk önce önümüzdeki süreci doğru anlamak lazım. BTC neden yükseliyor? ETF beklenitisi nedeni ile. Beklenti oluştuğunda Market Cap ne kadarmış? 1,131 trilyon usd, şimdi kaç 1,529 trilyon usd. BTC dominace kaçtaymış %52,41 , şimdi ise %53,52. BTC 30.352 usd imiş, şimdi ise 43.002 usd. Peki ETF onayı sonrası ilk başta gelmesi beklenen para ne kadar? 1,5 milyar usd...sadece 1,5 milyar usd. Market Cap ve fiyatlanmada aşırı bir yükseliş var. Halving ve haricinde beklediğim 1-2 tetikleyici unsur olmasa BTC 30-35 bin usd civarında salınır derdim.

Üstteki konular düşünülmesi gereken şeyler.

İyi dileklerimle

Kaldıraca göre sekilleniyor. Spotta alıcı yok zaten.

Merhaba;

O her zaman öyle olacaktır ama işler 2023 başında değişti. Son 2 yıldır devam eden SP500 korelasyonu 2023 başında bozuldu, BTC pozitif yönde ayrıştı. Artık Nasdaq ile korelasyonda, Nasdaq ise sürekli yükseliyor. Akıllı para şuan sistem dışında görünüyor. Spot ETF'in önemi ise farklı. Artık dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock dahil Grayscale, 21Shares & Ark, Bitwise, VanEck, Wisdomtree, Invesco & Galaxy, Fidelity, Valkyrie, Global X, Hashdex ve Franklin müşterilerine spot ETF servisi sunacaklar. Bu da şu demek karşılıksız dolar basma sistemi çökene kadar sürekli yükselmesine neden oldukları Amerikan borsaları (Daimi olarak emeklilik fonları için alım yapıyorlar) gibi kripto dünyasının genişlemesine ve fiyatların yükselmesine uzun dönemde fayda sağlayacaklar.

Ancak şimdiki fiyatlanmanın temeli sağlam değil. Perp ile bu fiyat yukarıda tutulamaz. Asıl paranın olduğu Amerika sistem dışında. Bir tek spot işlem yapabiliyorlar.

https://coinalyze.net/bitcoin/open-interest/

Powell bey amca 2024'te faizi düşüreceklerini açıkladı. İki kaynaktan kontrol ettiğimde 2024 içinde 3 faiz düşümü olacağını görüyorum. Bu karar Amerikan borsalarında rally'e neden oluyor. Keza BTC de bundan payını alacaktır.

Birde bu firmaların %90'ı spot ETF başvurularında aracı firma olarak Coin Base'i kullanacaklarını belirtmişler. Bu bağlamda Coin Base'in hisse senetini ucuzken almak mantıklı bir yaklaşım olur. YTD.

Edit: Benim gibi düşünenler Coin Base hissesi fiyatını %50 artırmış. FYI.

İyi dileklerimle
member
Merhaba;

İlk önce önümüzdeki süreci doğru anlamak lazım. BTC neden yükseliyor? ETF beklenitisi nedeni ile. Beklenti oluştuğunda Market Cap ne kadarmış? 1,131 trilyon usd, şimdi kaç 1,529 trilyon usd. BTC dominace kaçtaymış %52,41 , şimdi ise %53,52. BTC 30.352 usd imiş, şimdi ise 43.002 usd. Peki ETF onayı sonrası ilk başta gelmesi beklenen para ne kadar? 1,5 milyar usd...sadece 1,5 milyar usd. Market Cap ve fiyatlanmada aşırı bir yükseliş var. Halving ve haricinde beklediğim 1-2 tetikleyici unsur olmasa BTC 30-35 bin usd civarında salınır derdim.

İyi dileklerimle

Kaldıraca göre sekilleniyor. Spotta alıcı yok zaten.

Tepede kademeler bomboş hacim neredeyse bitik.  bir kaç milyar dolar ile fiyat 50 bin rahat olur.  BTC yeniden 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşmış olur.

Eğer bu olursa 50-55 bin aralığından bir short denemesi yapacağım.

Üstteki yazdığım senaryonun gerçekleşme ihtimalinin artması beni bu fikirlere itmiş durumda.
member
Merhaba;

İyi dileklerimle
member
Ne dersiniz döndük mü? Bir arkadaş fibo mibo bir şeyler çekse de yorumlasak be?

Fibo bilmiyorum ama düşüş gelmeyecege benziyor
Ben senaryoyu genel manada çizdim hocam. Bu senaryo giderek güçlü hale geliyor. Aslında bu senaryoyu 35 binlerdeyken düşünüyordum ama bu kadar da olmaz diyerek payllasmiyordum. O yüzden 38 binlerde bir düzeltme hareketi olur dinlenilir ona göre bakarız diye beklerken bir anda bu senaryonun özellikle 40 bin dolar geçilmesiyle gündeme gelmesi gerektiği kanaatine vardım.

Peki senaryo ne.

Şuan 50 bin dolara ardından 60 bin dolara bir gidelim herkes iyice düşmeyecek desin. Daha sonra halvinge yakın Mart ayi gibi 60 bin dolar gelmiş olur.
Fed faizleri sabit bırakacağı ve güvercin gibi davranacagi için sorun teskil etmez.

Halving öncesi gelen 60-79 bin dolar ile herkes iyice gaza gelmiş olmuş olur.bu arada shortcular da temizlenmiş olur.

Gaza gelen piyasa sonucunda fedte faizleri indirmeye baslar böylece piyasa daha da gaza gelir. Ama faizler indikçe piyasada iner çünkü ciddi bir düzeltme ve çöküş baslamistir. 2024 sonunda 10 bin dolarda gözümüzü açarız. 2025 başında 15-20 bin dolar seviyesinde oluruz
copper member
Activity: 1190
Merit: 925

Merhabalar.Dönüp dönmediğimiz hala muamma.Fed faiz kararından sonra biraz hareketlilik geldi ve fiyat 43 seviyesine çıktı.Tam olarak o seviye olmasa da oraya çok yakınız.Ayrıca kripto paralar için çizimler bir standart değil bence.Bir Anormal durum, A’dan Z’ye tüm sektörü bir anda kasıp kavurabiliyor.Luna patlamadan önce Luna’ya çizim yapıp yatırım yaptığınızı düşünsenize?Bitcoin daha sağlam durur elbette bir alt ile kıyaslamamak lazım.Yine de çizimler bu sektörde bence bir ölçü değil.
legendary
Activity: 2310
Merit: 1028
member

2024 harika bir yıl olacaga benziyor. Bitcoinde önce 60-70 bin dolara yükseliş ardından 3.000 dolara düşüş. Neden olmasın?

Bir yandan faizlerin indiği Faizler inerken piyasaların cöktügü 2024 yılı tarihe geçebilir.

O halde 70 Bin dolara kadar gidelim ne duruyoruz. Daha halvinge 3 ay var. Tabana kuvvet bitcoin. Önce 70 bin dolara gidelim, ardından ise gelmiş geçmiş en büyük çöküşe...
member
şu an çok oynak afedersiniz götü başı ayrı oynuyor. yarım saat önce baktığımda 40 bin dolar seviyelerine inmişti, şimdi ise 41 bin doları geçiyor. yataya bağlasın da kafamız az rahat etsin. ben sürekli yükselmesini ya da tam tersi şekilde sürekli olarak düşmesini istemiyorum. şöyle 1-2 hafta 42 bin civarlarında gezsin sonra 1 hafta boyunca 50 bini test edip takılsın.

.

Halvinge kadar 60-70 bin dolar gelirse halvingten sonra hiçbir şeyin beklendiği gibi gitmeyeceğini düşünmeye başladım.

legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
şu an çok oynak afedersiniz götü başı ayrı oynuyor. yarım saat önce baktığımda 40 bin dolar seviyelerine inmişti, şimdi ise 41 bin doları geçiyor. yataya bağlasın da kafamız az rahat etsin. ben sürekli yükselmesini ya da tam tersi şekilde sürekli olarak düşmesini istemiyorum. şöyle 1-2 hafta 42 bin civarlarında gezsin sonra 1 hafta boyunca 50 bini test edip takılsın.

@CinErik eskiden güzel tahminlerini forumda belirtirdi.
Pages:
Jump to: