Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 11. (Read 40868 times)

member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 09:56:52 AM
#94
Hmm... Interesant. Ceea mai mare problema este ca aceste limite la care se aprind niste beculete nu sunt specificate clar in TOS.
Plus, exista niste mecanisme foarte clare prin care poti limita ca o tranzactie peste o anumita suma sa nu fie acceptata... De ex.: daca cineva initiaza o tranzactie de 30 de bitcoini, software-ul il opreste, si is spune foarte clar: "Nu puteti initia o tranzactie mai mare de x bitcoini sau y eur." Deci pana la urma btc-ul nici nu ar fi fost trimis catre coinflux. Deci, si aici e o problema.
Exact.. ce simplu era si cata publicitate negativa evitau. Negativa atat pt ei cat si pt bitcoin in general.
Cum sa iei banii si apoi sa spui "auziti, dar de unde ii aveti, ca noi nu vi-i mai dam inapoi acuma, sa stiti" ? Pt mine nu are logica.
newbie
Activity: 14
Merit: 0
September 29, 2017, 09:46:32 AM
#93
problema este ca domnul vlad nistor a uitat de unde a plecat a uitat vremurile din 2014 cand facea si el trade pe localbtc a uitat knd a inceput de la 0 si acuma are impresia ca daca a facut niste bani tot pe urma noastra comunitatea "customers" se crede mai nou buricul pamantului !!! -30BTC

am vrea sa ne dovedeasca si el prin acte inceputul carieriei sale in btc !! cu acte cu dovezi cu tot !! la ce ora a scos bitcoinii din mina?!?!?
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 29, 2017, 09:44:08 AM
#92
Deci pana la urma btc-ul nici nu ar fi fost trimis catre coinflux. Deci, si aici e o problema.

De trimis pare ca a fost trimis.
Altfel nu asistam la episodul "poale in cap"
member
Activity: 162
Merit: 24
September 29, 2017, 09:40:55 AM
#91
blogul ala e concurenta?
Mi se pare de bun simt ideea din articol ca trebuia sa ii returneze monezile si sa ii spuna nu dorim sa lucram cu dvs.
Daca banca ii punea sechestru pe sume si chema politia, nici Vlad nu era prea fericit.
El de fapt se bazeaza doar pe faptul ca daca si CEC ii inchide conturile, ii da totusi voie sa si le mute in alta parte... unde, nu se stie.
Opinii si opinii, in nici un caz nu mi se pare ca e un caz alb si negru.
Cu siguranta din punctul de vedere al unui client, imi place mai mult abordarea de la BTCXchange.

A informat coinflux clientul "Cf legii X trebuie sa ne prezentati Y pt sume peste Z"? Se pare ca nu.
Daca scria pe undeva, nici nu mai era cazul, clinetul nu mai depunea monezile la ei in the first place.

Hmm... Interesant. Ceea mai mare problema este ca aceste limite la care se aprind niste beculete nu sunt specificate clar in TOS.
Plus, exista niste mecanisme foarte clare prin care poti limita ca o tranzactie peste o anumita suma sa nu fie acceptata... De ex.: daca cineva initiaza o tranzactie de 30 de bitcoini, software-ul il opreste, si is spune foarte clar: "Nu puteti initia o tranzactie mai mare de x bitcoini sau y eur." Deci pana la urma btc-ul nici nu ar fi fost trimis catre coinflux. Deci, si aici e o problema.

Dar, problema principala vine inspre intreaga industrie (desi nu suntem multi deocomdata), se pot trezi toate serviciile asimilate cryptomondelor cu niste vizite de la fel de fel de autoritati, care pot stopa / incetini developmentul in aceasta industrie.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 09:32:12 AM
#90
Pai nu a spus ca e vorba de 30BTC care vroia sa ii schimbe in FIAT.. deci vorbim de peste 120.000$ sau 500.000 RON, in functie de cum preferi.
Vorbim strict de 30BTC, valoarea poate fi 30 de lei sau orice alta valoare maine, nu are importanta, intrucat Vlad a declansat o reclamatie inainte de schimb.
Deci nu, nu vorbim de lei, nici de dolari, nu exista o limita trecuta nici unde pe site (din cate stiu eu, poate e pe undeva si asta astept sa clarifice coinflux/Vlad).

member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 09:12:23 AM
#89
blogul ala e concurenta?
Mi se pare de bun simt ideea din articol ca trebuia sa ii returneze monezile si sa ii spuna nu dorim sa lucram cu dvs.
Daca banca ii punea sechestru pe sume si chema politia, nici Vlad nu era prea fericit.
El de fapt se bazeaza doar pe faptul ca daca si CEC ii inchide conturile, ii da totusi voie sa si le mute in alta parte... unde, nu se stie.
Opinii si opinii, in nici un caz nu mi se pare ca e un caz alb si negru.
Cu siguranta din punctul de vedere al unui client, imi place mai mult abordarea de la BTCXchange.

A informat coinflux clientul "Cf legii X trebuie sa ne prezentati Y pt sume peste Z"? Se pare ca nu.
Daca scria pe undeva, nici nu mai era cazul, clinetul nu mai depunea monezile la ei in the first place.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 09:10:48 AM
#88
In alta ordine de idei Vlad nu poate sa spuna o suma fixa (cred eu)
Sa nu sperie clientii.
De fapt nici nu exista "suma fixa de alarmare". Nici legi pentru crypto specifice nu exista.
Omule... mai opreste-te un pic mai lasa si pe Vlad sa raspunda...
Vlad a zis "Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari"
Deci daca exista o cerinta legala, ea e pe o suma fixa. De ce nu a precizat-o Vlad de la inceput, sa nu ne mai perpelim, greu de spus.
Pe de o parte admiti ca nu stii, pe de alta tot postezi speculatiile tale ca si cum ai sti.

Daca e o cerinta legala, trebuie sa ni se spuna legea, suma, si sa fie trecuta in termeni si conditii la coinflux pe site.
Mai ales ca a spus ca s-a mai intamplat si in trecut.

Deci nu, nu se schimba suma zilnic cum pari tu sa insinuezi si deci nu e cazul sa ne-o spuna.
Daca tu nu vrei sa afli cele de mai sus, ok, dar nu mai tot incerca sa explici si altora ca nu ar trebui sa afle.
Transparenta e cheia, si Vlad e evident ca acum are mai multe info ca noi dar nu le sharuieste.
sr. member
Activity: 478
Merit: 285
Crypto Way is the only Way!
September 29, 2017, 08:51:49 AM
#87
Clientul nostru stapanul nostru. Asa este normal sa fie.

https://goanadupabitcoin.ro/analize-generale/coinflux-sechestru-pe-bani.html

 Grin Evident.
Concurenta in domeniu nu rateaza ocazia, face si ea reclama: "noi nu suntem paranoici. Noi suntem calzi, buni si blanzi"

Parerea mea este sa nu va bazati pe nimeni. Chiar pe nimeni. Doar pe voi.
La o adica asa schimba toti foaia, au, au.


ai vazut doar banneru...

Ideea este sa ne punem toti in locul prietenului nu a pagubitului.
Ii recomanzi un prieten un exchange, ii faci cont, faci vorbele, trimiti BTC-ul si apar Surprize! Surprize! (Cand, tu esti client vechi si ai schimbat la coinflux mult mai mult de 30 btc si nu ai avut probleme de genu)
 
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 29, 2017, 08:46:37 AM
#86
Clientul nostru stapanul nostru. Asa este normal sa fie.

https://goanadupabitcoin.ro/analize-generale/coinflux-sechestru-pe-bani.html

 Grin Evident.
Concurenta in domeniu nu rateaza ocazia, face si ea reclama de genul: "noi nu suntem paranoici. Noi suntem calzi, buni si blanzi"

Parerea mea este sa nu va bazati pe nimeni. Chiar pe nimeni. Doar pe voi.
La o adica asa schimba toti foaia, au, au.

sr. member
Activity: 478
Merit: 285
Crypto Way is the only Way!
September 29, 2017, 08:28:17 AM
#85
Clientul nostru stapanul nostru. Asa este normal sa fie.

https://goanadupabitcoin.ro/analize-generale/coinflux-sechestru-pe-bani.html
newbie
Activity: 40
Merit: 0
September 29, 2017, 08:23:33 AM
#84
Deci pana la urma nu stim exact despre ce suma f mare e vorba , ca cei de la Coinflux sa blocheze tranzactia ?

Pai nu a spus ca e vorba de 30BTC care vroia sa ii schimbe in FIAT.. deci vorbim de peste 120.000$ sau 500.000 RON, in functie de cum preferi.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 29, 2017, 08:19:53 AM
#83
Am inteles punctul tau de vedere, nu e cazul sa il tot repeti.

Ia uite ce m-ai intrebat, pe mine:
Quote
Daca poti detalia un pic unde gresesc, sint incepator in domeniu dar as vrea sa inteleg, si e clar ca tu ai mai multa experienta.
 

Si nu am spus "ai inteles?" am spus "nu ai inteles?" (primul e dur, cazul doi e amical)

Una peste alta dialogul meu cu tine inceteaza (cel putin pe subiectul asta)
Bafta.

In alta ordine de idei Vlad nu poate sa spuna o suma fixa (cred eu)
Sa nu sperie clientii.
De fapt nici nu exista "suma fixa de alarmare". Nici legi pentru crypto specifice nu exista.

La fiat, treceri peste granite, exista suma aia fixa.
La tranzactii in numerar iar exista suma fixa zilnica.
Dar ce declanseaza alarmarea sistemului financiar e cu cantec (exista o limita la care trebuie anuntat organul, totusi. Parca 10.000)
Probabil paterne anume, dar si asta tine de temperamentul oficialului care o face sau nu o face (sperios: sufla si in iaurt, curajos sau lenes: o lasa sa curga)

Insa o suma mare (ca e mare nu doar pentru Romania) declanseaza alarma la toate nivelele.
In rest este cum dovedesc multe din discutiile ariei romanesti: la unii merge ani de zile, la altii nu le merge.
Si daca spune Vlad o cifra si daca nu spune, cifra respectiva nu e valabila mult timp...sau in toate cazurile (ca una doua vine o "circulara")

Daca omul cauta certitudini e timpul sa inteleaga ca alta e calea (repet: in crypto nu degeaba se schimba mai nou adresele cu fiecare tranzactie. Daca nici din asta nu invatam...)


full member
Activity: 1078
Merit: 210
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
September 29, 2017, 07:52:34 AM
#82
Deci pana la urma nu stim exact despre ce suma f mare e vorba , ca cei de la Coinflux sa blocheze tranzactia ?
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 07:29:25 AM
#81
@bg17aw: Pai ai zis sa dau detalii.
Eu le-am dat cum m-am priceput (suma aia era un exemplu. Nu ai inteles?)

Dar in cele din urma nu conteaza cum se aduna simpatia sau ostilitatea intre noi.
Important este ca se schimba lucrurile.
Ne adaptam sau nu (cat de simpla este platitudinea asta  Cheesy )
Nu stiu de ce simpatii/ostilitati vorbim, hai sa lasam aprecierele personale.
Dai detalii doar cand stii despre ce vorbesti. Cum adica "ai inteles?"? Ai precizat undeva ca e doar un exemplu?
Hai sa il lasam pe Vlad sa ne raspunda ce inseamna "suma mare" (tu chiar nu esti interesat sa afli cifra exacta?) la care se adreseaza ei politiei.

Si hai sa il lasam pe Vlad sa ne spuna si daca este trecut pe undeva in termeni si conditii asta, si daca nu, de ce.

Nu trebuie sa te simti dator sa raspunzi in locul lui, mai ales ca nu ai informatiile.
Am inteles punctul tau de vedere, nu e cazul sa il tot repeti.

Vlad vad ca apare online dar nu raspunde. Poate asteapta un moment de respiro, dar daca noi tot postam inutilitati...
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 29, 2017, 07:06:45 AM
#80
@bg17aw: Pai ai zis sa dau detalii.
Eu le-am dat cum m-am priceput (suma aia era un exemplu. Nu ai inteles?)

Dar in cele din urma nu conteaza cum se aduna simpatia sau ostilitatea intre noi.
Important este ca se schimba lucrurile.
Ne adaptam sau nu (cat de simpla este platitudinea asta  Cheesy )
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 07:02:59 AM
#79
atractia crypto este anonimitatea, da. anonimitatea exista doar in tranzactiile BTC. in momentul in care ai facut schimbul in FIAT (in mod legal) a disparut toata anonimitatea. orice exchange iti cere date personale, inclusiv copii dupa buletin. odata ce soliciti FIAT pentru BTC, intri in sfera legalitatii, explicatii, impozit. poti face schimb de btc face to face pentru a ramane anonim.
Atentie, nu a facut schimbul.
A depus 30 de BTC din ce am inteles eu si asta a fost suficient ca sa declanseze procedura cu politia
Nu s-a ajuns la fiat
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 07:01:20 AM
#78
Iar Vlad (e evident pentru oricine) trebuia sa anunte entitatea respectiva daca vrea sa isi mentina afacerea (ca tu luai banii dar el ramane sa explice "organelor")
Nu e evident pt multa lume, am numarat vreo 4 sau 5 useri pe topicul asta pt care nu e evident, nu vorbi deci in numele altora.

Daca insa e ceva evident, trebuie precizat in FAQ sau Termeni si Conditii.

Despre sume, nu prea inteleg de ce te grabesti sa precizezi tu o suma, hai sa asteptam sa raspunda cel mai in masura, si anume Vlad.
Si sa vedem si legislatia.

Aprecierea ca 30BTC e o carca de bitcoini iar mi se pare cam deplasata, suma mare inseamna pt fiecare altceva.
E un nene in sectiunea Market care zilnic da up la postul lui ca cumpara BTC pana in 40.000 euro, zilnic.

Am o cunostinta care a cumparat mii de ETH la lansare (si mult dupa a fost 1$), deci acum e milionar, acuma chemam DIICOT, Oficiul anti spalare bani etc?
member
Activity: 80
Merit: 10
September 29, 2017, 06:28:16 AM
#77
Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)
Pe ce te bazezi cand spui ca a procedat corect?
Mai ales cand nu stii ce inseamna suma mare.

Comunicatul e semnat "echipa Coinflux", chiar daca alterneaza si cu "Vlad" la unele mesaje.
Felicitari? E chiar asa un motiv de sarbatoare?

Ce suspiciuni s-au adunat? Atractia BTC si crypto in general e tocmai anonimitatea.
Daca poti detalia un pic unde gresesc, sint incepator in domeniu dar as vrea sa inteleg, si e clar ca tu ai mai multa experienta.

Ce sa faca oficiul anti-spalare de bani? Deci il trimitem fiecare pe capul celuilalt sa il intrebe de unde a avut bani sa ia crypto?
In primul rand, putea sa fi cumparat 30BTC cu 30$... chiar nu prea inteleg cum privesti tu lucrurile.

atractia crypto este anonimitatea, da. anonimitatea exista doar in tranzactiile BTC. in momentul in care ai facut schimbul in FIAT (in mod legal) a disparut toata anonimitatea. orice exchange iti cere date personale, inclusiv copii dupa buletin. odata ce soliciti FIAT pentru BTC, intri in sfera legalitatii, explicatii, impozit. poti face schimb de btc face to face pentru a ramane anonim.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 29, 2017, 06:25:08 AM
#76
Pe ce te bazezi cand spui ca a procedat corect?

Ce suspiciuni s-au adunat? Atractia BTC si crypto in general e tocmai anonimitatea.
Daca poti detalia un pic

E simplu.
Uite si tu cate topice sunt cu problemele bancare.
Priveste cum tarile incep sa puna stavila la ghesefturile din domeniul asta (numai China ca ultim exemplu)

De ce?
Tocmai pentru ca e folosit ca vector in afaceri necurate.
Aici e slabiciunea. Aici trebuie sa ne purificam.

Anonimitatea in arealul crypto e una (si valabila) dar cand dai sa iesi in fiat e altceva.
Acolo sunt "legile fiatului".
Dulcea jungla din crypto nu poate sa fie mutata in realitate. Exista consecinte.

Ca au fost prospere invarteli in domeniu? Da. Au fost. Mai sunt.
Insa aia intelepti au stiut si cand sa o coteasca.

Legat de "suma mare": parca nu stiu ce manelist a vrut sa paraseasca SUA cu toti dolarii la el (nici macar nu a distribuit anturajului placinta). E, au fost peste 9999$ la el: a incasat-o.

Iar felicitarile pentru Vlad, da, eu cred ca le merita.
Ca imi doresc BTC afisat la case de schimb langa valute...nu sa devina vector financiar pentru lumea subterana.
Daca totul e corect atunci nu exista decat intarziere pentru dat explicatii...ca asa este "in fiat", explici si laptele supt.

Quote
1. Si daca eu am 5 placi video minez diverse monede, le schimb pe poloniex, bittirex, nova si alte exchangeuri fac si ceva pos = profit, si in 2 ani adun 30 de BTC, cum ar trebuii sa fac dovada provenientei...?

2. Sunt ceva monede care au explodat si de 50x ... daca eu le aveam acolo de 2,3 ani si ma trezesc cu 20-30 BTC..cum facem sa le vand la voi si sa nu ma trezesc cu banii blocati ?

3. Sau daca eu am cumparat acum 3 ani 50 de BTC cash (face to face) de la un baiat de pe forum si vreau acum sa ii vand ce dovada trb sa fac ? chiar nu inteleg, astept ceva detalii..

1. Contul de aici poate sa fie dovada (am invatat impreuna minarea) Facturile de la placile video, facturile de curent. Istoricul cursurilor monedelor, conturile tale de pe schimburi, etc.
2.  Istoricul cursului, adresa ta de mail are confirmari de logare de la schimbul respectiv, istoric de la furnizorul de internet, etc.
3.  Ai sfeclit-o in cazul asta.  Cheesy  Trebuie sa vinzi catinel, dai rudelor sa vanda catinel, etc.

Stiu. Nu este placut.
Ori ne adaptam la noua paradigma, ori abandonam.

hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 29, 2017, 06:04:14 AM
#75
Uite ce e dana1474855511.
Agitarea asta "ca pepsi" e taman cel mai rau lucru.
Ai avut timp sa gasesti setarea de culoare dar nu ai avut timp sa iti editezi postarile sau sa raspunzi la ce spune Vlad.

Iar Vlad (e evident pentru oricine) trebuia sa anunte entitatea respectiva daca vrea sa isi mentina afacerea (ca tu luai banii dar el ramane sa explice "organelor")

Nu doar ca nu ii manjesti reputatia dar iti zic franc ca mie numai bine mi-a format incredere in el.
Nu poti sa apari cu o roaba de BTC si sa vrei un camion de fiat doar clamand ca ii ai din perioada dulce si virgina a domeniului.

Daca sunt minati ai lasat urme din timpul cand te strofocai sa inveti sa o faci.
La fel si daca i-ai obtinut din tranzactii (insa aici potera o sa te intrebe de taxe)


Vlad si-a gasit conturile indopate cu BTC si pe tine nervo/s/oasa ca de ce nu apare malaiul "la moment".
Pai pentru ca: lege.
Daca treci in fiat te asteapta ea, legea.
Explici si totul e ok...daca e ok.

Iar eu, personal, imi dramuiesc cu grija simpatia.
Ca la greu vezi fata omului.

Pages:
Jump to: