Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 13. (Read 40868 times)

member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 11:46:34 PM
#55
I-ai explicat frumos, nu vad unde ati gresit voi.
Tocmai aici e problema, ca nu au explicat frumos, ci au ironizat aspectele relatate si au trecut la un limbaj sarcastic.
Culmea, ei spun ca isi dau seama unde au gresit, iar tu ii contrazici si zici ca nu au gresit.
E noua chestia asta.

Si nu, nu au remediat problemele, au zis ca o sa mai repare prin viitor, repet, pe mobil site-ul e defazat total, iar la login, au ales sa informeze un hacker despre existenta unui username, urmand ca acesta sa mai aibe de ghicit doar un element din cele 2 de identificare, greseala pe care nu am mai vazut-o de ani de zile, pe la nici un site.

Daca tu nu esti deranjat de butoane afisate aiurea, texte in engleza gresite, probleme de securitate la login si multe altele (pt ca nu sint singurele, asa cum am mentionat, de ex scrie ca pe 8 septembrie va fi o tragere la sorti, sintem inspre octombrie acum etc etc) e ok, eu am incercat sa le aduc la cunostinta ca pe mine ca si client astfel de erori pe un site imi dau de gandit cand e vorba de bani. Am depus la ei niste mii de euro, totusi, inainte sa observ problema de la login, care e cea mai importanta. O sa auzim probabil curand ca au fost penetrati de un hacker.

Apropo, tu cam la cate greseli si erori de afisare, exprimare, securitate ai avea o problema cu un site?
Eu am raportat vreo 4 in scurta mea experienta cu site-ul, deci tu zici ca nu e suficient ca sa le aduc la cunostinta?
Ce trebuia sa fac? Unde exact am gresit ca le-am adus totusi la cunostinta? De ce ar trebui asta sa fie considerat ca "negativ" ?
member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 11:35:59 PM
#54
Daca nici voi nu ati discutat frumos, atunci nu stiu... ma mut pe marte. Si sa fim seriosi, a gresi e omeneste, ati uitat un cuvant intr-o fraza si gata, limba voastra e varza. Serios? Si in romana poti uita un cuvant, gata, sunteti analfabeti?
Nu a zis nimeni (decat tu) ca limba lor e varza sau ca sint analfabeti.
Eu am spus insa altceva, si anume ca intr-un domeniu unde se lucreaza cu bani, si cu bani virtuali cu atat mai mult, la care nu mai ai sanse sa  recuperezi nimic daca ceva merge prost, increderea este cheia, si increderea unui client vine din UX, limba etc.
Primul semn prin care detectezi un site dubios este o engleza dubioasa.
De aici si pana la analfabetism si tot ce mai spui tu acolo este cale lunga si poate nu ai experienta necesara si nu cunosti lucrurile astea.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 12:05:36 PM
#53
Din pacate am cedat la comentarii negative pe un ton negativ si am devenit defensivi.
Comentarii negative?? Vad ca insisti cu chestia asta, poti te rog sa enumeri care sint "comentariile negative" ?

Ton negativ?? Poti sa enumeri te rog comentariile "pe un ton negativ"?

Iti ceri scuze continuand de fapt sa spui ca cel care a gresit e clientul care vede problemele...

Legat de acel mail security@coinflux, cam de unde trebuia sa il ghicesc eu? Mi-am rupt din timpul meu sa iti raportez niste probleme. Unde am putut si unde am considerat de cuviinta.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 11:57:12 AM
#52
Este clar ca nu v-a placut tonul si abordarea lui
ma intreb ce anume am gresit cu tonul.. ca mai avem toti putin si ne cerem scuze ca deschidem gura sa nu deranjam reprezentantii coinflux... observ ca si tu te-ai simtit dator sa iti ceri scuze anticipat ca intervii, sa mentionezi " cu tot respectul" etc.

Asta pt ca nu vrei probabil sa intri in niste discutii/dezbateri sterile pt ca nu ai timp sau nu vrei sa iti faci nervi sau ambele.

Traim asta cam zi de zi in Ro.  Clientii sint de vina tot timpul (nu numai ca nu au dreptate tot timpul) si trebuie sa fie atenti sa nu ii supere pe furnizori, vanzatori etc.

Interesant ca ei insa au suficient timp sa dea genul asta de raspunsuri acide, sarcastice, sa faca analize pe textul meu etc.
Ma rog. As fi fost surprins daca ar fi fost un business romanesc 100% profi, nu invers.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 26, 2017, 08:27:40 AM
#51
Ne-am fi bucurat sa primim bug reports de la tine intr-o maniera constructiva, asa cum fac si alti clienti cand identifica o problema. Comentariile acide, atacurile si acuzele nu sunt constructive.

Sper ca nu e problema ca ma bag in discutia dvs, dar din exterior situatia se vede asa:
Stim ca clientul nu e perfect. De aceea firma/furnizorul serviciului trebuie sa fie brici la capitolul comunicatii/relatii cu publicul.
Modul in care clientul s-a adresat nu este relevant. Relevant este tot timpul modul in care dvs va adresati clientului.

Da, daca clientul se dovedeste a fi magar - ceea ce nu este cazul aici - ar fi fost poate ok sa fie luat ceva mai tare. Dar si acolo e un mare poate.
Este clar ca nu v-a placut tonul si abordarea lui, dar sper ca veti mai avea multi clienti cu asemenea abordare. Adica sper ca afacerea va va merge mult si bine. Ca avem nevoie de asemenea servicii si pe la noi, cat mai multe.

De aceea, cu tot respectul: mai multa atentie la relatiile cu publicul; chiar angajarea cuiva cu experienta in domeniu poate fi o optiune. Gonitul clientilor nu e o optiune ok.
Bafta!

Ai dreptate, am abordat gresit situatia.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 26, 2017, 07:47:21 AM
#50
Ne-am fi bucurat sa primim bug reports de la tine intr-o maniera constructiva, asa cum fac si alti clienti cand identifica o problema. Comentariile acide, atacurile si acuzele nu sunt constructive.
Asta am si facut, am raportat in maniera constructiva.

Singurul/singurii care au facut comentarii acide ai fost tu/ati fost voi.

"felicitari ca ai gasit un cuvant lipsa", "ai raportat ca iese un buton din container cativa pixeli", "ai venit si te-ai plans"...
si apoi tot tu ai cumva tupeul sa imi spui ca eu fac comentarii acide... chiar daca faceam, tu/voi nu trebuia sa raspunzi la fel, mai ales ca in urma comentariilor mele ati mai carpit din probleme.
Sa nu mai zic ca m-am si oferit sa va ajut, pt ca e evident ca e nevoie de munca la site-ul ala, cu atatea probleme cate are... primul impact asupra unui potential client este dat de experienta asta cu "cativa pixeli, mare branza" si "un cuvant lipsa, mare branza".

Incredibil esti... Smiley dupa cum ziceam, m-am lamurit. Fiecare alege sa inteleaga ce vrea. O sa imi permit insa sa imi exprim si eu opinia despre coinflux si pe alte forumuri.

Salut,

Zona de security este foarte importanta pentru noi. Daca doresti sa raportezi un bug de security ne gasesti pe email la [email protected]. Vom remedia orice problema semnalata in cel mai scurt timp.

Am luat la cunostinta si am remediat bugs de interfata semnalate si ti-am raspus la intrebarile care aveau legatura cu serviciul de schimb. Pentru interbari suplimentare iti stam la dispozitie 16/7 pe https://coinflux.com -> butonul verde din dreapta jos.

Din pacate am cedat la comentarii negative pe un ton negativ si am devenit defensivi. Ai dreptate, trebuia sa avem un alt ton in aceasta conversatie. Ne cerem scuze pentru asta, se datoreaza faptului ca ne pasa despre produs.

Promitem sa lucram la UI si UX in Q4 si Q1 si sa oferim tuturor clientilor, inclusiv tie, o experienta mai buna cu platforma noastra.

O zi excelenta,

Echipa CoinFlux
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
September 26, 2017, 07:11:35 AM
#49
Ne-am fi bucurat sa primim bug reports de la tine intr-o maniera constructiva, asa cum fac si alti clienti cand identifica o problema. Comentariile acide, atacurile si acuzele nu sunt constructive.

Sper ca nu e problema ca ma bag in discutia dvs, dar din exterior situatia se vede asa:
Stim ca clientul nu e perfect. De aceea firma/furnizorul serviciului trebuie sa fie brici la capitolul comunicatii/relatii cu publicul.
Modul in care clientul s-a adresat nu este relevant. Relevant este tot timpul modul in care dvs va adresati clientului.

Da, daca clientul se dovedeste a fi magar - ceea ce nu este cazul aici - ar fi fost poate ok sa fie luat ceva mai tare. Dar si acolo e un mare poate.
Este clar ca nu v-a placut tonul si abordarea lui, dar sper ca veti mai avea multi clienti cu asemenea abordare. Adica sper ca afacerea va va merge mult si bine. Ca avem nevoie de asemenea servicii si pe la noi, cat mai multe.

De aceea, cu tot respectul: mai multa atentie la relatiile cu publicul; chiar angajarea cuiva cu experienta in domeniu poate fi o optiune. Gonitul clientilor nu e o optiune ok.
Bafta!
member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 06:57:52 AM
#48
Ne-am fi bucurat sa primim bug reports de la tine intr-o maniera constructiva, asa cum fac si alti clienti cand identifica o problema. Comentariile acide, atacurile si acuzele nu sunt constructive.
Asta am si facut, am raportat in maniera constructiva.

Singurul/singurii care au facut comentarii acide ai fost tu/ati fost voi.

"felicitari ca ai gasit un cuvant lipsa", "ai raportat ca iese un buton din container cativa pixeli", "ai venit si te-ai plans"...
si apoi tot tu ai cumva tupeul sa imi spui ca eu fac comentarii acide... chiar daca faceam, tu/voi nu trebuia sa raspunzi la fel, mai ales ca in urma comentariilor mele ati mai carpit din probleme.
Sa nu mai zic ca m-am si oferit sa va ajut, pt ca e evident ca e nevoie de munca la site-ul ala, cu atatea probleme cate are... primul impact asupra unui potential client este dat de experienta asta cu "cativa pixeli, mare branza" si "un cuvant lipsa, mare branza".

Incredibil esti... Smiley dupa cum ziceam, m-am lamurit. Fiecare alege sa inteleaga ce vrea. O sa imi permit insa sa imi exprim si eu opinia despre coinflux si pe alte forumuri.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 26, 2017, 06:48:47 AM
#47
Felicitari, ai gasit un cuvant lipsa.
Daca erai expert in audit de securitate si respectai best practices din domeniu atunci raportai site-ului problema si ii dadeai oportunitatea sa o repare. In schimb ai venit si te-ai plans pe un forum public despre un issue care nu are legatura cu security, de un buton care iesea cativa pixeli din container la o anumita rezolutie si un cuvant lipsa.
si cu asta am mai lamurit si cat de profi sinteti... ai trecut la o atitudine ofensiv-defensiva, sarcasm etc in loc sa zici multumesc pt ajutor si scuze pt lipsa noastra de profesionalism... clasic romanesc!

Si acum imi spui ca nici una din aceste raportori nu are valoare, ca nu sint importante nici cuvintele lipsa, nici butoanele care ies aiurea pe pagina, nici una din probleme practic... nici toate cumulate.

Iti mai zic si ca totul iese in containere pe mobil... in 2017 nu puteti sa faceti site-ul responsive... insa deja atitudinea ta ma face sa intrerup colaborarea cu voi.
O sa imi retrag banii si las pe ceilalti sa aprecieze atitudinea voastra.

Oricum tinand cont ca mai rezistati intr-un singur cont, cel de la CEC, ma intreb unde mai puteti transfera fondurile daca se inchide si ala, vroiam sa intreb, insa vad ca te deranjez cu intrebarile sau raportarile de probleme. Felicitari si tie!

Ne-am fi bucurat sa primim bug reports de la tine intr-o maniera constructiva, asa cum fac si alti clienti cand identifica o problema. Comentariile acide, atacurile si acuzele nu sunt constructive.

Am multumit pentru bug report cu butonul si am rezolvat problema imediat. Am rezolvat si issue cu cuvantul lipsa, tot imediat. Apoi ti-am explicat dece am luat decizia in legatura cu mesajele care apar in cazul in care ai introdus parola gresit.

Nu avem cele mai frumoase interfete si nici cel mai frumos UX. Avem insa un sistem bine pus la punct care iti permite sa cumperi mai multe monede 24/7 folosind portofelul tau CoinFlux. Avem proceduri eficiente in legatura cu incasarile si platile. Suntem singurul serviciu din Romania care iti permite sa transferi bani in contul tau sau sa vorbesti cu cineva de la customer support 16 ore pe zi, 7 zile pe saptamana, 365 zile pe an in cazul in care apare o problema, sau ai o intrebare.
Resursele noastre limitate se concentreaza in momentul de fata pe dezvoltari tehnologice care vor avea un impact pozitiv semnificativ asupra serviciului si experientei in viitorul apropiat. Design-ul si UX isi au locul lor in pipeline de dezvoltare in Q4 si Q1.

Avem solutii de business continuity in situatia in care oricare dintre partenerii nostri decid ca nu mai vor sa lucreze cu noi, inclusiv pentru situatia in care CEC Bank nu mai doreste sa colaboreze cu noi. Avem conturi la inca doua banci din Romania, unde daca e nevoie putem sa mutam operatiunile, si cautam in continuare alti parteneri bancari. Daca nu doresti sa pastrezi bani la noi ai optiunea sa cumperi direct, iar monedele ti se livreaza de indata ce incasam banii.

Daca asta ne face neprofesionisti, atunci ne cerem scuze si iti uram succes la serviciul alternativ pe care il vei utiliza.

O zi excelent,

Echipa CoinFlux

member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 05:22:59 AM
#46
Felicitari, ai gasit un cuvant lipsa.
Daca erai expert in audit de securitate si respectai best practices din domeniu atunci raportai site-ului problema si ii dadeai oportunitatea sa o repare. In schimb ai venit si te-ai plans pe un forum public despre un issue care nu are legatura cu security, de un buton care iesea cativa pixeli din container la o anumita rezolutie si un cuvant lipsa.
si cu asta am mai lamurit si cat de profi sinteti... ai trecut la o atitudine ofensiv-defensiva, sarcasm etc in loc sa zici multumesc pt ajutor si scuze pt lipsa noastra de profesionalism... clasic romanesc!

Si acum imi spui ca nici una din aceste raportori nu are valoare, ca nu sint importante nici cuvintele lipsa, nici butoanele care ies aiurea pe pagina, nici una din probleme practic... nici toate cumulate.

Iti mai zic si ca totul iese in containere pe mobil... in 2017 nu puteti sa faceti site-ul responsive... insa deja atitudinea ta ma face sa intrerup colaborarea cu voi.
O sa imi retrag banii si las pe ceilalti sa aprecieze atitudinea voastra.

Oricum tinand cont ca mai rezistati intr-un singur cont, cel de la CEC, ma intreb unde mai puteti transfera fondurile daca se inchide si ala, vroiam sa intreb, insa vad ca te deranjez cu intrebarile sau raportarile de probleme. Felicitari si tie!
member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 05:16:57 AM
#45
Nu este un issue de security aici
ba da, este, insa evident se pare ca tu/voi considerati ca nu e
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 26, 2017, 05:04:09 AM
#44
Coinflux pare totusi ca nu respecta unele principii de baza de securitate si usability, accesability, UX

De ex, da informatii unui potential hacker daca exista sau nu un anume account name:


Da... in loc sa spuna login failed si atat, mentioneaza cu precizie care este problema.

Nu este un issue de security aici, este rate limit la numarul de rpcs care se pot face pe login, deci contul ramane in siguranta. Urmeaza sa adaugam 2FA si la login.
Maxim ce se poate identifica aici este un issue de privacy. Alegerea este intre usability (sa-ti spun exact care e problema) sau nu (sa iti spun doar ca exista o problema pe undeva pe drum). Am ales varianta user-friendly in acest caz.


Si engleza folosita schioapata:


Felicitari, ai gasit un cuvant lipsa.

De ce nu angajati un om sa faca un audit al siteului? Am gasit 3 probleme, din care una de maxima importanta (security) in doar 5-6 accesari ale site-ului vostru.
Fara sa caut special. Sint multi oameni care se pricep la asa ceva (inclusiv eu) si care va pot ajuta.

Daca erai expert in audit de securitate si respectai best practices din domeniu atunci raportai site-ului problema si ii dadeai oportunitatea sa o repare. In schimb ai venit si te-ai plans pe un forum public despre un issue care nu are legatura cu security, de un buton care iesea cativa pixeli din container la o anumita rezolutie si un cuvant lipsa.

Daca ai issues reale de securitate de raportat le asteptam cu report la [email protected].

Echipa CoinFlux
member
Activity: 125
Merit: 10
September 26, 2017, 03:59:14 AM
#43
Coinflux pare totusi ca nu respecta unele principii de baza de securitate si usability, accesability, UX

De ex, da informatii unui potential hacker daca exista sau nu un anume account name:


Da... in loc sa spuna login failed si atat, mentioneaza cu precizie care este problema.

Si engleza folosita schioapata:


De ce nu angajati un om sa faca un audit al siteului? Am gasit 3 probleme, din care una de maxima importanta (security) in doar 5-6 accesari ale site-ului vostru.
Fara sa caut special. Sint multi oameni care se pricep la asa ceva (inclusiv eu) si care va pot ajuta.
member
Activity: 131
Merit: 10
September 25, 2017, 05:42:14 PM
#42
Nu au cum sa dispara sume decat daca dezinstalezi sau shareuiesti private keys/mnemonic.
Da, nu stiu, zic doar din ce vad in review-uri, poate disparut nu e cuvantul potrivit, dar cuvantul "hostage" apare de mai multe ori, oameni care nu isi pot accesa monezile: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kryptokit.jaxx&hl=en

Unii spun ca nu li se deschide aplicatia pe telefon, totusi, nu inteleg, de ce nu instaleaza aplicatia pe desktop/laptop?
Nu si-au notat acele cuvinte secrete probabil?
Eu si alti cunoscuti care folosim Jaxx ti-l recomandam cu mare incredere.
Da, existau in trecut probleme cu updatarea conversiei btc/eth/zec in euro/usd pe iOS insa acum cu ultima versiune de Jaxx totul este aproape perfect. O am inclusiv in browserul chrome si functioneaza foarte bine. Nici vorba de bani ramasi atarnati pe undeva sau ce ai mai citit pe net. Ia-l cu incredere si foloseste-l.
Bafta!
newbie
Activity: 2
Merit: 0
September 25, 2017, 04:06:38 AM
#41
Exact asta voiam sa zic eu de Copay/Bitpay si sa nu-l recomandati. Si eu l-am folosit si intr-adevar ca si wallet e bun dar Bitpay nu cedeaza si merg pe Segwit2X. Au facut si cateva blog posts unde explica ce si cum sa faca in continuare lumea ca sa ii foloseasca pe ei. A sarit toata comunitatea in sus ca recomandau soft-ul ala (btc1 aka segwit2X) ca si cum e ceva normal.

Am renuntat de atunci la ei si nu as sfatui pe nimeni sa-l foloseasca, dar da, ca si wallet el e foarte bun, pacat ca au ales sa faca asa ceva.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 07:07:43 AM
#41
Nu au cum sa dispara sume decat daca dezinstalezi sau shareuiesti private keys/mnemonic.
Da, nu stiu, zic doar din ce vad in review-uri, poate disparut nu e cuvantul potrivit, dar cuvantul "hostage" apare de mai multe ori, oameni care nu isi pot accesa monezile: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kryptokit.jaxx&hl=en

Unii spun ca nu li se deschide aplicatia pe telefon, totusi, nu inteleg, de ce nu instaleaza aplicatia pe desktop/laptop?
Nu si-au notat acele cuvinte secrete probabil?

Bingo!

Nu stiu ca sa spun despre aceste issues care le raporteaza. Cum recomandam Jaxx multe din tranzactiile clientilor vin din Jaxx. In ultimele 2-3 saptamani am avut 0 raportari de probleme. Mai apar issues din cand in cand sa nu fie disponibila o moneda, dar se rezolva repede. Si e normal sa apara avand in vedere ca unele retele sunt instabile. Si noi am avut un issue cu ETC azi dimineata dar s-a remediat dupa 30 minute.

Echipa CoinFlux
member
Activity: 125
Merit: 10
September 25, 2017, 05:38:56 AM
#40
Nu au cum sa dispara sume decat daca dezinstalezi sau shareuiesti private keys/mnemonic.
Da, nu stiu, zic doar din ce vad in review-uri, poate disparut nu e cuvantul potrivit, dar cuvantul "hostage" apare de mai multe ori, oameni care nu isi pot accesa monezile: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kryptokit.jaxx&hl=en

Unii spun ca nu li se deschide aplicatia pe telefon, totusi, nu inteleg, de ce nu instaleaza aplicatia pe desktop/laptop?
Nu si-au notat acele cuvinte secrete probabil?
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 04:48:21 AM
#39
Exact asta voiam sa zic eu de Copay/Bitpay si sa nu-l recomandati. Si eu l-am folosit si intr-adevar ca si wallet e bun dar Bitpay nu cedeaza si merg pe Segwit2X. Au facut si cateva blog posts unde explica ce si cum sa faca in continuare lumea ca sa ii foloseasca pe ei. A sarit toata comunitatea in sus ca recomandau soft-ul ala (btc1 aka segwit2X) ca si cum e ceva normal.

Am renuntat de atunci la ei si nu as sfatui pe nimeni sa-l foloseasca, dar da, ca si wallet el e foarte bun, pacat ca au ales sa faca asa ceva.

Ramanem pe Jaxx ca recomandare, nu vom recomanda Copay.

Echipa CoinFlux
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 04:01:34 AM
#38
Jaxx e de departe cel mai bun wallet multi-crypto din cate am testat. Poti sa pierzi monede doar daca nu faci backup la cele 12 cuvinte ai dezinstalezi aplicatia. Nu spun ca sunt perfecti, dar din ce am testat sunt cei mai buni. Il folosesc personal pe langa Ledger Nano S ca hot wallet.

Greenaddress e un wallet foarte reusit de bitcoin. Din pacate au ales recent sa trimita bitcoin ca tranzactii 'Replace-by-fee' care pot fi modificate de catre cel care trimite in orice moment inainte de confirmare.  Asta iti da flexibilitate ca utilizator, dar noi nu putem accepta astfel de tranzactii cu 0 confirmari, deci ti se va seta pretul doar la 1 confirmare de retea. Din acest motiv urmeaza sa il scoatem de pe lista de recomandate si sa recomandam Copay, un wallet intretinut de cei de la BitPay.

Securitatea in pastrarea monedelor e intotdeauna un trade-off intre convenience si security. Daca vrei sa ii ai la indemana tot timpul folosesti un wallet cum e Jaxx sau GA sau Copay. Daca vrei sa fie in siguranta maxima rulezi pe computer walletul care e full-node cum e Bitcoin sau Parity. Sau iti cumperi un hardware wallet cum e Ledger Nano S.
Uite o idee: sa vindeti hardware wallets. Eu as cumpara unul dar nu stiu de unde in romania.

Legat de Copay, ultimele reviewuri de pe Google Play suna f ingrijorator, poate pot comenta cei care se pricep mai bine ca mine:
"Copay was one of the best Bitcoin wallets for a long time. But the company backing the project is comited to leave the Bitcoin chain for a different and incompatible fork of it without giving the users a choice to stay on the original chain. It is not possible to trust Bitpay anymore and people should be careful when downloading this app or using it after October of 2017. We have better options for mobile wallets on Android now, look for Samourai Wallet."

La Jaxx in reviewuri am vazut cateva care spuneau ca le-au disparut sumele... mi s-a parut unul din putinele walleturi la care am vazut asa review-uri.

Complicata alegere...

Nu cred ca se va face segwit2x, deci nu cred ca BitPay vor merge singuri pe alt chain. Foloseste Jaxx sau GA pentru bitcoin.

https://www.ledgerwallet.com poti comanda aici. Sau poti sa cumperi de la noi monede si sa castigi unul pe luna Smiley

Nu au cum sa dispara sume decat daca dezinstalezi sau shareuiesti private keys/mnemonic.

Echipa CoinFlux

member
Activity: 125
Merit: 10
September 25, 2017, 03:51:51 AM
#37
Jaxx e de departe cel mai bun wallet multi-crypto din cate am testat. Poti sa pierzi monede doar daca nu faci backup la cele 12 cuvinte ai dezinstalezi aplicatia. Nu spun ca sunt perfecti, dar din ce am testat sunt cei mai buni. Il folosesc personal pe langa Ledger Nano S ca hot wallet.

Greenaddress e un wallet foarte reusit de bitcoin. Din pacate au ales recent sa trimita bitcoin ca tranzactii 'Replace-by-fee' care pot fi modificate de catre cel care trimite in orice moment inainte de confirmare.  Asta iti da flexibilitate ca utilizator, dar noi nu putem accepta astfel de tranzactii cu 0 confirmari, deci ti se va seta pretul doar la 1 confirmare de retea. Din acest motiv urmeaza sa il scoatem de pe lista de recomandate si sa recomandam Copay, un wallet intretinut de cei de la BitPay.

Securitatea in pastrarea monedelor e intotdeauna un trade-off intre convenience si security. Daca vrei sa ii ai la indemana tot timpul folosesti un wallet cum e Jaxx sau GA sau Copay. Daca vrei sa fie in siguranta maxima rulezi pe computer walletul care e full-node cum e Bitcoin sau Parity. Sau iti cumperi un hardware wallet cum e Ledger Nano S.
Uite o idee: sa vindeti hardware wallets. Eu as cumpara unul dar nu stiu de unde in romania.

Legat de Copay, ultimele reviewuri de pe Google Play suna f ingrijorator, poate pot comenta cei care se pricep mai bine ca mine:
"Copay was one of the best Bitcoin wallets for a long time. But the company backing the project is comited to leave the Bitcoin chain for a different and incompatible fork of it without giving the users a choice to stay on the original chain. It is not possible to trust Bitpay anymore and people should be careful when downloading this app or using it after October of 2017. We have better options for mobile wallets on Android now, look for Samourai Wallet."

La Jaxx in reviewuri am vazut cateva care spuneau ca le-au disparut sumele... mi s-a parut unul din putinele walleturi la care am vazut asa review-uri.

Complicata alegere...
Pages:
Jump to: