Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 12. (Read 40868 times)

member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 05:56:58 AM
#74
Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)
Pe ce te bazezi cand spui ca a procedat corect?
Mai ales cand nu stii ce inseamna suma mare.

Comunicatul e semnat "echipa Coinflux", chiar daca alterneaza si cu "Vlad" la unele mesaje.
Felicitari? E chiar asa un motiv de sarbatoare?

Ce suspiciuni s-au adunat? Atractia BTC si crypto in general e tocmai anonimitatea.
Daca poti detalia un pic unde gresesc, sint incepator in domeniu dar as vrea sa inteleg, si e clar ca tu ai mai multa experienta.

Ce sa faca oficiul anti-spalare de bani? Deci il trimitem fiecare pe capul celuilalt sa il intrebe de unde a avut bani sa ia crypto?
In primul rand, putea sa fi cumparat 30BTC cu 30$... chiar nu prea inteleg cum privesti tu lucrurile.
hero member
Activity: 819
Merit: 1000
September 29, 2017, 05:52:04 AM
#73
1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.
Ca toti ceilalti, cred ca intrebarea vine de la sine, ce inseamna "sume foarte mari"? De ce nu se precizeaza exact suma in termeni si conditii?



1. Si daca eu am 5 placi video minez diverse monede, le schimb pe poloniex, bittirex, nova si alte exchangeuri fac si ceva pos = profit, si in 2 ani adun 30 de BTC, cum ar trebuii sa fac dovada provenientei...?

2. Sunt ceva monede care au explodat si de 50x ... daca eu le aveam acolo de 2,3 ani si ma trezesc cu 20-30 BTC..cum facem sa le vand la voi si sa nu ma trezesc cu banii blocati ?

3. Sau daca eu am cumparat acum 3 ani 50 de BTC cash (face to face) de la un baiat de pe forum si vreau acum sa ii vand ce dovada trb sa fac ? chiar nu inteleg, astept ceva detalii..
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 05:51:33 AM
#72
4. De asemenea, am procedat conform legislatiei si am notificat Oficiul National de Preventie si Combatere a Spalarii Banilor. Acestora le-am solicitat o rezolutie in termen de 48 de ore. In functie de raspunsul primit vom parcurge instructiunile Oficiului. Daca nu vom primi un raspuns, vom efectua plata spre contul bancar indicat in tranzactie.
Ce legislatie? Rugam din suflet postati clar cifre, legi, concret si la obiect!
Haideti sa nu ne facem ca nu intelegem de importanta problemei, si de interesul general pt oricine care doreste sa lucreze cu coinflux sau chiar in general, cu orice alt exchange.

Cum le-ati solicitat o rezolutie in termen de 48 de ore? O institutie a statului raspunde in 30 de zile, si probabil o sa fie o ancheta inainte de un raspuns.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 05:47:47 AM
#71
Este a doua oara cand ne intalnim cu situatia de a suspenda o tranzactie, in rest lucrurile au mers ok.
Ok, deci cu atat mai mult fiind o situatie deja intalnita, trebuia prevazuta in termeni si conditii.
Este? daca nu este, de ce nu e?
Ce suma determina suspendarea? Lucram cu cifre, nu cu exprimari "sume mari"
member
Activity: 125
Merit: 10
September 29, 2017, 05:44:46 AM
#70
1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.
Ca toti ceilalti, cred ca intrebarea vine de la sine, ce inseamna "sume foarte mari"? De ce nu se precizeaza exact suma in termeni si conditii?
newbie
Activity: 14
Merit: 0
September 29, 2017, 02:03:26 AM
#69
Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)







daca eu aveam contul valid la coinflux cum poti sa spui ca BV vlad ! esti complicele lui?!?!?ai si tu share la cei 30 de btc?!?!?
newbie
Activity: 14
Merit: 0
September 29, 2017, 01:53:20 AM
#68
Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)






care suspiciuni??? ca nu inteleg?? tu esti PRO RIPP?! GIZAS numi vine sa cred !! fratilor avem aici un coleg care el este de acord cu arzelile in 2017
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 28, 2017, 09:57:37 PM
#67
Felicitari Vlad.

Ai procedat cum trebuie.
Asa se curata domeniul asta de multele suspiciuni care s-au adunat, destule indreptatite.

Sper ca oficiul ala, anti-spalare de bani, sa isi faca datoria.

(postarea ta #61 si #66 mi-au placut mai mult decat tot limbajul corporatist la un loc. Bafta)




sr. member
Activity: 826
Merit: 255
September 28, 2017, 08:41:19 PM
#66

1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.

Echipa CoinFlux



de la ce suma minima cereti provenienta fondurilor? 10k+ USD? 20k+?

Ca unul care inca n-am folosit coinflux dar e posibil pe viitor, as dori si eu sa stiu suma limita pana la care nu se cere divada provenientei Btc. Cred ca ar fi bine ca fiecarui client al exchangeului sa i se prezinte foarte clar aceste sume inainte sa depoziteze Btc in walletul coinflux.
sr. member
Activity: 467
Merit: 250
September 28, 2017, 05:01:06 PM
#65

1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.

Echipa CoinFlux



de la ce suma minima cereti provenienta fondurilor? 10k+ USD? 20k+?
newbie
Activity: 14
Merit: 0
September 28, 2017, 04:14:48 PM
#64
buna ziua colegi...am si eu o problema cu domnii de la coinflux...am facut ieri un request sa schimb 30 btc si se pare ca domnul vlad nistor vrea sa imi puna fundul pe banii mei...este vorba de 30 btc oameni buni !! tot imi cere sa ii fac dovada btc?!?!?pai da domne am cumparat cand era mai jos si am vandut mai sus care este problema?!!? sau orice ban pus la ciorap trebuie neaparat sa fie in banca si asa mai departe?!?!? de ce mai este cryptomoneda ca sa fie anonima!!


DUPA CE AM FACUT PLATA IN CONTUL LUI A INCEPUT EL+COLEGII LUI FEL SI FEL DE CONDITII!!


CE AR FI DE FACUT!!?!??


DOMNUL VLAD NISTOR NU ESTE AUTORITATE STATALA SA AIBE DREPTUL SA IMI PUNA EL IN HOLD TRANSFERUL!!! REFUZA SA IMI RASPUNDA LA INTREBAREA ACEASTA !!!


A postat cineva in alt thread , chiar sunt curios in legatura cu situatia asta.

stie doar sa dea raspunsuri copy paste atat !!!
newbie
Activity: 14
Merit: 0
September 28, 2017, 04:06:15 PM
#63
buna seara colegi...am si eu o problema cu domnii de la coinflux...am facut ieri un request sa schimb 30 btc si se pare ca domnul vlad nistor vrea sa imi puna fundul pe banii mei...este vorba de 30 btc oameni buni !! tot imi cere sa ii fac dovada btc?!?!?pai da domne am cumparat cand era mai jos si am vandut mai sus care este problema?!!? sau orice ban pus la ciorap trebuie neaparat sa fie in banca si asa mai departe?!?!? de ce mai este cryptomoneda ca sa fie anonima!!

DUPA CE AM FACUT PLATA IN CONTUL LUI A INCEPUT EL+COLEGII LUI FEL SI FEL DE CONDITII!!

DOMNUL VLAD NISTOR NU ESTE AUTORITATE STATALA SA AIBE DREPTUL SA IMI PUNA EL IN HOLD TRANSFERUL!!! REFUZA SA IMI RASPUNDA LA INTREBAREA ACEASTA !!!




-30BTCBTCBTCBTC
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 28, 2017, 03:42:47 PM
#62
Buna seara,

Despre aceasta situatie putem sa va comunicam urmatoarele:

1. Clientei i s-a comunicat clar, in scris pe chat si pe email, inainte de tranzactie, ca va trebui sa faca dovada provenientei fondurilor. Aceasta este o cerinta legala in cazul sumelor foarte mari.
2. Clienta a transferat bitcoin dar nu ne-a trimis un document justificativ conform solicitarilor. Ni s-au oferit diverse explicatii care se schimbau continuu. In acel moment tranzactia a fost suspendata. I-am dat ocazia sa-si adune gandurile si sa hotarasca care este adevarul si ce document justificativ ne trimite (de exemplu un istoric de tranzactii).
3. A afirmat ca a inteles si ca ne va trimite istoricul tranzactiilor din LocalBitcoins. Nu am primit informatiile promise, in schimb am fost contactati de avocatul persoanei. Din punctul nostru de vedere si asta este o varianta de solutionare, si am invitat avocatul lor sa discute cu avocatul nostru.
4. De asemenea, am procedat conform legislatiei si am notificat Oficiul National de Preventie si Combatere a Spalarii Banilor. Acestora le-am solicitat o rezolutie in termen de 48 de ore. In functie de raspunsul primit vom parcurge instructiunile Oficiului. Daca nu vom primi un raspuns, vom efectua plata spre contul bancar indicat in tranzactie.
5. Important de mentionat - din 2015 si pana azi am avut peste 32,700 de tranzactii cu peste 4190 de persoane. Este a doua oara cand ne intalnim cu situatia de a suspenda o tranzactie, in rest lucrurile au mers ok.

Echipa CoinFlux

member
Activity: 162
Merit: 24
September 28, 2017, 11:57:03 AM
#61
Curios?  Cheesy

E destul peste o suta de mii de dolari acolo.
Clientul doar nu isi imagina ca ridica banetul ala fara sa sune alarmele intr-un sfert de galaxie.










Cam asa e. Mai ales daca e vorba de un client nou. Daca tranzactioneaza de mai multe ori si are tranzactii de 5-10 bitcoin pe luna ar mai merge, dar 30 de bitcoini e cam mult.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 28, 2017, 10:48:08 AM
#60
Curios?  Cheesy

E destul peste o suta de mii de dolari acolo.
Clientul doar nu isi imagina ca ridica banetul ala fara sa sune alarmele intr-un sfert de galaxie.








full member
Activity: 1078
Merit: 210
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
September 28, 2017, 06:02:30 AM
#59
buna ziua colegi...am si eu o problema cu domnii de la coinflux...am facut ieri un request sa schimb 30 btc si se pare ca domnul vlad nistor vrea sa imi puna fundul pe banii mei...este vorba de 30 btc oameni buni !! tot imi cere sa ii fac dovada btc?!?!?pai da domne am cumparat cand era mai jos si am vandut mai sus care este problema?!!? sau orice ban pus la ciorap trebuie neaparat sa fie in banca si asa mai departe?!?!? de ce mai este cryptomoneda ca sa fie anonima!!


DUPA CE AM FACUT PLATA IN CONTUL LUI A INCEPUT EL+COLEGII LUI FEL SI FEL DE CONDITII!!


CE AR FI DE FACUT!!?!??


DOMNUL VLAD NISTOR NU ESTE AUTORITATE STATALA SA AIBE DREPTUL SA IMI PUNA EL IN HOLD TRANSFERUL!!! REFUZA SA IMI RASPUNDA LA INTREBAREA ACEASTA !!!


A postat cineva in alt thread , chiar sunt curios in legatura cu situatia asta.
legendary
Activity: 1397
Merit: 1016
September 27, 2017, 07:47:35 AM
#58
Privind din exterior, feedback'ul adus site'ului de catre bg17aw, nu pare a fi formulat ca un atac, sau ca si comentarii acide. Spun asta pentru ca observ in exprimarea lui formule de genul: "Coinflux pare totusi ca nu respecta...", "engleza folosita schioapata...", etc. Nu sunt folosite expresii cu caracter absolut (eg: "Coinflux nu respecta...").

Prima reactie a lui vladnistor, este intr'adevar exagerata, dar probabil asta se datoreaza lipsei de experienta in comunicarea cu clientii si, dupa cum a spus chiar dumnealui, atasamentul fata de platforma. Intr'un final, prin mesajul anterior, a dat dovada de profesionalism si de faptul ca invata din greselile trecute. Este imbucurator acest lucru, pentru ca avem nevoie de cat mai multe servicii legate de crypto romanesti, indiferent de natura lor.


Ca si feedback asupra serviciului Coinflux, eu personal nu l'am folosit, dar nu am auzit despre nici un fel de problema de la cei care l'au utilizat, si aici ma refer la cunostinte strict personale.

Succes in continuare.
newbie
Activity: 2
Merit: 0
September 26, 2017, 06:06:08 PM
#57
Ai dreptate, am abordat gresit situatia.

Imi pare rau dar nu, nu ai abordat deloc gresit situatia. Sa fim serios, acel user (bg17aw ) este total pe langa cu acel post in care spune asta:
"si cu asta am mai lamurit si cat de profi sinteti... ai trecut la o atitudine ofensiv-defensiva, sarcasm etc in loc sa zici multumesc pt ajutor si scuze pt lipsa noastra de profesionalism... clasic romanesc!"

Daca nici voi nu ati discutat frumos, atunci nu stiu... ma mut pe marte. Si sa fim seriosi, a gresi e omeneste, ati uitat un cuvant intr-o fraza si gata, limba voastra e varza. Serios? Si in romana poti uita un cuvant, gata, sunteti analfabeti?

Una e sa spui ceva argumentat corect si alta e sa incerci sa dai cu noroi gratis doar ca ti se pare tie nu stiu ce. I-ai explicat frumos, nu vad unde ati gresit voi.

Eu nici nu mi-as pierde timpul in locul tau cu explicatii. Ai reparat ce a fost de reparat si aia e. Nu ii convine? E liber sa caute alt site. Simplu. Nici nu inteleg de ce mai face pe aici double post... ca sa ce? Sa irite lumea?
Eu ma simt ofensat de postarile lui de exemplu. E strigator la cer, cauta nene alt serviciu si gata, daca tot esti asa de nemultumit.

Romanii... a mai proasta natie de oameni, de aia ne si merge asa in tara asta. Trist.

In fine, vladnistor a incheiat discutia elegant si vad ca e destul de istet sa stie cu cine merita sa isi piarda timpul si cu cine nu. Am vrut doar sa imi spun parerea, nu am sa continui nici eu discutia.
Toate cele bune!
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 27, 2017, 03:44:25 AM
#57
I-ai explicat frumos, nu vad unde ati gresit voi.
Tocmai aici e problema, ca nu au explicat frumos, ci au ironizat aspectele relatate si au trecut la un limbaj sarcastic.
Culmea, ei spun ca isi dau seama unde au gresit, iar tu ii contrazici si zici ca nu au gresit.
E noua chestia asta.

Si nu, nu au remediat problemele, au zis ca o sa mai repare prin viitor, repet, pe mobil site-ul e defazat total, iar la login, au ales sa informeze un hacker despre existenta unui username, urmand ca acesta sa mai aibe de ghicit doar un element din cele 2 de identificare, greseala pe care nu am mai vazut-o de ani de zile, pe la nici un site.

Daca tu nu esti deranjat de butoane afisate aiurea, texte in engleza gresite, probleme de securitate la login si multe altele (pt ca nu sint singurele, asa cum am mentionat, de ex scrie ca pe 8 septembrie va fi o tragere la sorti, sintem inspre octombrie acum etc etc) e ok, eu am incercat sa le aduc la cunostinta ca pe mine ca si client astfel de erori pe un site imi dau de gandit cand e vorba de bani. Am depus la ei niste mii de euro, totusi, inainte sa observ problema de la login, care e cea mai importanta. O sa auzim probabil curand ca au fost penetrati de un hacker.

Apropo, tu cam la cate greseli si erori de afisare, exprimare, securitate ai avea o problema cu un site?
Eu am raportat vreo 4 in scurta mea experienta cu site-ul, deci tu zici ca nu e suficient ca sa le aduc la cunostinta?
Ce trebuia sa fac? Unde exact am gresit ca le-am adus totusi la cunostinta? De ce ar trebui asta sa fie considerat ca "negativ" ?

Buna dimineata,

Regret reactia de mai devreme. Am perceput agresivitate unde, probabil, nu era si am facut alegerea gresita de a raspunde cu aceeasi moneda, desi probabil nu era cazul. Fara sa imi caut scuze, simt nevoia sa spun ca am construit acest business de la zero, pe propriile forte, muncesc mult si sunt extrem de implicat. Ma straduiesc sa "baletez" intre lege (uneori absurda), provocarile unui startup si satisfactia clientilor. Multe lucruri sunt ok, unele pot fi imbunatatite. Ideea e ca uneori iau criticile cam personal, cum a fost aceasta situatie si reactionez nepotrivit. I'll do my best to behave from now on! Smiley

Independent de forma in care am ambalat mesajul, e important sa subliniez un lucru.

Securitatea a fost intotdeauna o prioritate pentru noi. Urmam best practices in acest domeniu, cu parole criptate si sarate.

Avem aceeasi abordare in ceea ce priveste sistemul de autentificare ca si Google, unde esti atentionat si daca ai introdus un cont care nu exista, si daca ai introdus parola gresit.
Asa cum am mentionat anterior, numarul de tetative de autentificare prin login este sever limitat, si astfel un brute-force attack prin care sa iti "ghiceasca" parola este imposibil. In plus, vom introduce 2FA la login in viitorul apropiat.

In incheiere, raman deschis la feedback, atat aici cat si pe canalele proprii, si ma voi stradui sa fiu constructiv atat in receptarea mesajelor, cat si in reactii. Let's have a good day!

Vlad
legendary
Activity: 3500
Merit: 6205
Looking for campaign manager? Contact icopress!
September 27, 2017, 03:13:59 AM
#56
Este clar ca nu v-a placut tonul si abordarea lui
ma intreb ce anume am gresit cu tonul..

Intre a fi gresit si a nu place cuiva e o diferenta. Atentie la nuante.
Daca ar fi sa caut nod in papura as face si reprosuri, dar nu e treaba mea (iar in primul post as gasi de reprosat doar daca as vrea sa caut nod in papura). Tu esti clientul, iar el trebuie sa zica, "da, o sa studiem problema, multumim", iar daca ceva nu ii convine sa se vaite eventual la o bere unui prieten, nu in public. Acesta a fost scopul postului meu si am impresia ca l-a inteles.

ca mai avem toti putin si ne cerem scuze ca deschidem gura sa nu deranjam reprezentantii coinflux... observ ca si tu te-ai simtit dator sa iti ceri scuze anticipat ca intervii, sa mentionezi " cu tot respectul" etc.

Un ton impaciuitor ajuta, mai ales ca, atunci cand am intervenit eu, erau acolo discutii la nervi.

Asta pt ca nu vrei probabil sa intri in niste discutii/dezbateri sterile pt ca nu ai timp sau nu vrei sa iti faci nervi sau ambele.

Exact.

Traim asta cam zi de zi in Ro.  Clientii sint de vina tot timpul (nu numai ca nu au dreptate tot timpul) si trebuie sa fie atenti sa nu ii supere pe furnizori, vanzatori etc.

Interesant ca ei insa au suficient timp sa dea genul asta de raspunsuri acide, sarcastice, sa faca analize pe textul meu etc.

Inca nu sunt suficiente exemple de unde sa invete. De aceea m-am deranjat sa ma bag.
Ma astept ca oamenii de pe acest forum sa fie mai receptivi decat altii din tara si fiecare devenit mai OK pe directia asta conteaza, pana cand "ceilalti" vor deveni minoritate.


PS. Jos palaria ca te-ai deranjat sa le semnalezi problemele.
Pages:
Jump to: