Pages:
Author

Topic: CoinFlux - Serviciu de schimb [official] - page 14. (Read 40865 times)

full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 03:37:41 AM
#36
Noi nu avem ghiseu, suntem un serviciu online.

Am ales transferul bancar pentru ca astfel putem sa oferim cel mai bun pret.

Multumesc.

Oricum banuiam motivele: lucrul cu bani fizici presupune autorizari, securitate sporita, taxe la cei care ridica/aduc numerarul, etc.
Astea toate inseamna costuri.

Motivele mele? Sunt simple. Nu am conturi romanesti. Nu folosesc plata online (paranoia legata de nelasatul de urme pe net)
Uneori am impulsul de moment de a cumpara crypto...in fine.

Tips: daca cresteti poate ca un parteneriat cu un lant de schimburi valutare este benefic.  Wink
Mi-ar placea sa vad pe tabel, langa dolar, euro, etc si un curs la BTC.
Intru eu (intra si peonul Vasile) si cumparam/vindem inclusiv crypto (nu stiu de ce dar am senzatia ca asa ceva ar multiplica enorm cifra de afaceri)

Daca locuiesti in Uniunea Europeana poti sa efectuezi tranzactii in EUR. Cu rezidentii din Romania putem efectua tranzactii doar in RON.

Pentru use-case care il descri momentan nu avem o solutie, imi pare rau.

Echipa CoinFlux
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 25, 2017, 02:44:23 AM
#35
Noi nu avem ghiseu, suntem un serviciu online.

Am ales transferul bancar pentru ca astfel putem sa oferim cel mai bun pret.

Multumesc.

Oricum banuiam motivele: lucrul cu bani fizici presupune autorizari, securitate sporita, taxe la cei care ridica/aduc numerarul, etc.
Astea toate inseamna costuri.

Motivele mele? Sunt simple. Nu am conturi romanesti. Nu folosesc plata online (paranoia legata de nelasatul de urme pe net)
Uneori am impulsul de moment de a cumpara crypto...in fine.

Tips: daca cresteti poate ca un parteneriat cu un lant de schimburi valutare este benefic.  Wink
Mi-ar placea sa vad pe tabel, langa dolar, euro, etc si un curs la BTC.
Intru eu (intra si peonul Vasile) si cumparam/vindem inclusiv crypto (nu stiu de ce dar am senzatia ca asa ceva ar multiplica enorm cifra de afaceri)
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 02:17:01 AM
#34
Am oferit informatii din experienta noastra cu cei 4000+ clienti, nu speculatii. Alte informatii pe acest subiect nu vom oferi. Daca ai intrebari despre serviciu iti raspundem cu cea mai mare placere.

In alta ordine de idei, exista un motiv pt care coinflux recomanda ca wallet Jaxx si Greenaddress?
Jaxx are doar 3.3 scor reviewuri in Android, si GreenAddress are 3.6, in timp ce altele gen Altana au 4.7
Pt mine ca incepator mi-e greu sa aleg unul... si sincer m-am simtit f usurat ca ati recomndat voi, insa pe urma am vazut review-uri la Jaxx cu missing coins si alte belele... ma doare capul... vreau doar sa cumpar si eu niste BTC sa intru si eu in joc, nu sa imi bat capul cu toate aceste probleme Smiley

Jaxx e de departe cel mai bun wallet multi-crypto din cate am testat. Poti sa pierzi monede doar daca nu faci backup la cele 12 cuvinte ai dezinstalezi aplicatia. Nu spun ca sunt perfecti, dar din ce am testat sunt cei mai buni. Il folosesc personal pe langa Ledger Nano S ca hot wallet.

Greenaddress e un wallet foarte reusit de bitcoin. Din pacate au ales recent sa trimita bitcoin ca tranzactii 'Replace-by-fee' care pot fi modificate de catre cel care trimite in orice moment inainte de confirmare.  Asta iti da flexibilitate ca utilizator, dar noi nu putem accepta astfel de tranzactii cu 0 confirmari, deci ti se va seta pretul doar la 1 confirmare de retea. Din acest motiv urmeaza sa il scoatem de pe lista de recomandate si sa recomandam Copay, un wallet intretinut de cei de la BitPay.

Securitatea in pastrarea monedelor e intotdeauna un trade-off intre convenience si security. Daca vrei sa ii ai la indemana tot timpul folosesti un wallet cum e Jaxx sau GA sau Copay. Daca vrei sa fie in siguranta maxima rulezi pe computer walletul care e full-node cum e Bitcoin sau Parity. Sau iti cumperi un hardware wallet cum e Ledger Nano S.

Echipa CoinFlux
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 02:04:51 AM
#33
Am oferit informatii din experienta noastra cu cei 4000+ clienti, nu speculatii. Alte informatii pe acest subiect nu vom oferi. Daca ai intrebari despre serviciu iti raspundem cu cea mai mare placere.
Imi dau seama ca par un pic corcotas si imi cer scuze, dar consider ca unele intrebari merita puse.

Raman la parerea ca ai speculat vorbind despre motivele inchiderii conturilor clientului, si despre sumele alea de 200.000, am explicat de ce consider asta.

Ne ajuta pe toti experienta voastra, evident, si impartasind cu comunitatea e f apreciat.

Nu vreau sa insist daca nu vrei sa raspunzi, era insa interesant sa aflam de ce v-au inchis voua bancile conturile, daca nu a fost problema de ridicare cash.

Pana acum am vazut/auzit de conturi inchise la ING, voi inteleg ca ati avut pe la mai multe banci, mai zicea cineva de Transilvania ca "nu ar fi prietenoasa" cu crypto, si altcineva care spunea ca i-au inchis conturile din UK.

Ca sa fiu si mai confuz, am vazut pe cineva aici pe forum ca spunea ca a intrebat si la CEC si a rezultat ca nu merge nici la ei... ori voi aveti contul la CEC.

E o mica ingrijorare normala... pana la urma banii nostri stau la voi in exchange.

Pot sa vorbesc doar din ce stim de la clientii nostri. Poate alte persoane au alte experiente. Din experienta noastra, singurul pattern in care se inchid conturi e vanzare cripto repetata si scoaterea banilor cash dupa fiecare tranzactie. Zeci si sute de mii de lei. Nu am dat 200K drept vreo limita. Era cu titlu de exemplu, am spus deja de 2 ori.

Mai multe banci au in politica de prevenire a spalarii banilor ca nu lucreaza cu companii care ofera serviciu de schimb de momede digitale.

Au aceste politici pentru ca in cazul monedelor digitale nu poti identifica sursa fondurilor. Momedele ar putea sa vina de oriunde, de la oricine. Este o paradigma din care nu vor iesi prea curand.

Daca ar fi reglementat serviciul de schimb atunci mai multe nu ar avea o problema sa lucreze cu noi. Dar asa pe stilul de vest salbatic este un risc prea mare de la regulator al lor si unul  reputational si aleg sa nu si-l asume.

Cand o banca alege sa nu mai lucreze cu tine te notifica si iti ofera 14-30 zile sa iti muti banii la alta banca. Nu blocheaza niciodata conturile. Nu am avut niciodata banii blocati la nici o banca in cei aproape 2 ani de activitate.

Daca esti ingrijorat poti sa folosesti optiunea de cumparare automata la incasare si atunci nu tii bani la noi deci nu ai risc.

Nu stiu cine ce a intrebat la CEC si ce raspuns a primit.

Echipa CoinFlux
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 25, 2017, 01:46:01 AM
#32
Nu lucram cu cash.

Ee, nasol.
Chiar doream sa stiu daca pot sa cumpar, la ghiseu, crypto de 1000, poate maxim 2000 lei.
Uite ca am aflat ca nu se poate nici la coinflux.

Paradoxal pot sa intru in case de schimb valutar si sa cumpar orice valuta este acolo de banii astia.
In crypto insa suflam si in iaurt, ne jucam pretios de zici ca e mama spalarii de bani.

Sa fim seriosi. Pana si in chiloti poti sa duci mii de parai peste granite dar acum iu-hu-huu mare spaima de crypto.
Cica ce vector grozav este el la spalarea banilor...mda, siiigur, cand ii variaza pretul si cu zeci de procente pe zi taman metoda asta e grozava.  Cheesy


Salut,

Noi nu avem ghiseu, suntem un serviciu online. Daca trimiti prin transfer bancar pana la ora 13-15 (in functie de banca ta) in zilele lucratoare banii ajung in 2-3 ore la noi.

Am ales transferul bancar pentru ca astfel putem sa oferim cel mai bun pret. Nu vad dece ai vrea sa platesti 5-10% fees cum iti cer altii la tranzactii cash si sa iti pierzi timpul pe drumuri dupa momede cand poti face totul online din cateva click-uri.

Echipa CoinFlux

member
Activity: 125
Merit: 10
September 24, 2017, 05:16:00 PM
#31
Am oferit informatii din experienta noastra cu cei 4000+ clienti, nu speculatii. Alte informatii pe acest subiect nu vom oferi. Daca ai intrebari despre serviciu iti raspundem cu cea mai mare placere.
Imi dau seama ca par un pic corcotas si imi cer scuze, dar consider ca unele intrebari merita puse.

Raman la parerea ca ai speculat vorbind despre motivele inchiderii conturilor clientului, si despre sumele alea de 200.000, am explicat de ce consider asta.

Ne ajuta pe toti experienta voastra, evident, si impartasind cu comunitatea e f apreciat.

Nu vreau sa insist daca nu vrei sa raspunzi, era insa interesant sa aflam de ce v-au inchis voua bancile conturile, daca nu a fost problema de ridicare cash.

Pana acum am vazut/auzit de conturi inchise la ING, voi inteleg ca ati avut pe la mai multe banci, mai zicea cineva de Transilvania ca "nu ar fi prietenoasa" cu crypto, si altcineva care spunea ca i-au inchis conturile din UK.

Ca sa fiu si mai confuz, am vazut pe cineva aici pe forum ca spunea ca a intrebat si la CEC si a rezultat ca nu merge nici la ei... ori voi aveti contul la CEC.

E o mica ingrijorare normala... pana la urma banii nostri stau la voi in exchange.

In alta ordine de idei, exista un motiv pt care coinflux recomanda ca wallet Jaxx si Greenaddress?
Jaxx are doar 3.3 scor reviewuri in Android, si GreenAddress are 3.6, in timp ce altele gen Altana au 4.7
Pt mine ca incepator mi-e greu sa aleg unul... si sincer m-am simtit f usurat ca ati recomndat voi, insa pe urma am vazut review-uri la Jaxx cu missing coins si alte belele... ma doare capul... vreau doar sa cumpar si eu niste BTC sa intru si eu in joc, nu sa imi bat capul cu toate aceste probleme Smiley
hero member
Activity: 541
Merit: 500
September 24, 2017, 04:14:34 PM
#30
Nu lucram cu cash.

Ee, nasol.
Chiar doream sa stiu daca pot sa cumpar, la ghiseu, crypto de 1000, poate maxim 2000 lei.
Uite ca am aflat ca nu se poate nici la coinflux.

Paradoxal pot sa intru in case de schimb valutar si sa cumpar orice valuta este acolo de banii astia.
In crypto insa suflam si in iaurt, ne jucam pretios de zici ca e mama spalarii de bani.

Sa fim seriosi. Pana si in chiloti poti sa duci mii de parai peste granite dar acum iu-hu-huu mare spaima de crypto.
Cica ce vector grozav este el la spalarea banilor...mda, siiigur, cand ii variaza pretul si cu zeci de procente pe zi taman metoda asta e grozava.  Cheesy
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 24, 2017, 03:20:26 PM
#29
Este foarte posibil: poti sa cheltui banii din contul bancar, platind cu cardul sau prin transfer bancar. Nu vad dece trebuie sa ii scoti din cont. Ca sa ii tii sub pat?

Probabil daca vinzi luni bitcoin de 200,000.00 RON, si tot luni sau chiar marti mergi la banca sa ii scoti toti, s-ar puta sa ai o problema.
Sigur ca poti cheltui din cont, fara sa scoti cash, insa nu stiu de unde ai informatia ca motivul inchiderii contului ar fi fost scoaterea de cash de la ATM sau ghiseu.
Aici pe acest forum sint 2 topice care spun despre conturi inchise dar nu spun ca au scos 200,000.00 RON cash luni sau marti.

Chiar voi ati avut conturile inchise de anumite banci si ati ramas doar cu contul la CEC, le-au inchis ca ati scos 200,000.00RON luni sau marti?
Stii ce zic? Adica daca stii ca aceasta cifra e un prag, sau ca scoaterea de la banca de cash in suma mare e problema, spune clar de unde ai informatia.
Daca nu, nu lansa niste idei care provoaca o ceata venind de la "echipa Coinflux". Hai sa fim cat mai exacti cu putinta. 

PS: de ce semnezi mesajele "echipa Coinflux"? Ma gandesc ca sint totusi opiniile unei persoane, nu se voteaza fiecare post.
Sper sa fie asa. Pt ca reprezinta multe idei f discutabile, opinii care nu se bazeaza decat pe speculatii etc. Intelegi ideea.

Acest topic este despre serviciul care il oferim. Problema cu cash-ul e una de prevenire a spalarii banilor. Nu putem sa oferim sugestii despre cum sa eviti normele interne ale bancilor privind combaterea spalarii banilor. Fiecare banca are politica proprie, la fel cum avem si noi politica noastra. Legea nu le permite nici lor si nici noua sa dam detalii despre acest document intern. Poti sa iti intrebi banca ta in legarura cu activitatea care vrei sa o desfasori si ei te pot sfatui. Sau poti sa apelezi la un avocat care iti poate spune despre legislatia din domeniu.

Ti-am dat un exemplu de suma mare si ti-am spus care e pattern care poate duce la inchiderea contului. Problema nu e cu momedele digitale, e cu ce faci cu banii dupa ce vinzi bitcoin si nu are legatura cu serviciul care il oferim. Daca incasezi sume mari se bani de la orice persoana (fizica sau juridica) si apoi primul lucru le scoti cash vei avea aceeasi problema.

Nu lucram cu cash.

Am oferit informatii din experienta noastra cu cei 4000+ clienti, nu speculatii. Alte informatii pe acest subiect nu vom oferi. Daca ai intrebari despre serviciu iti raspundem cu cea mai mare placere.

Echipa CoinFlux

member
Activity: 125
Merit: 10
September 24, 2017, 02:48:54 PM
#28
Este foarte posibil: poti sa cheltui banii din contul bancar, platind cu cardul sau prin transfer bancar. Nu vad dece trebuie sa ii scoti din cont. Ca sa ii tii sub pat?

Probabil daca vinzi luni bitcoin de 200,000.00 RON, si tot luni sau chiar marti mergi la banca sa ii scoti toti, s-ar puta sa ai o problema.
Sigur ca poti cheltui din cont, fara sa scoti cash, insa nu stiu de unde ai informatia ca motivul inchiderii contului ar fi fost scoaterea de cash de la ATM sau ghiseu.
Aici pe acest forum sint 2 topice care spun despre conturi inchise dar nu spun ca au scos 200,000.00 RON cash luni sau marti.

Chiar voi ati avut conturile inchise de anumite banci si ati ramas doar cu contul la CEC, le-au inchis ca ati scos 200,000.00RON luni sau marti?
Stii ce zic? Adica daca stii ca aceasta cifra e un prag, sau ca scoaterea de la banca de cash in suma mare e problema, spune clar de unde ai informatia.
Daca nu, nu lansa niste idei care provoaca o ceata venind de la "echipa Coinflux". Hai sa fim cat mai exacti cu putinta. 

PS: de ce semnezi mesajele "echipa Coinflux"? Ma gandesc ca sint totusi opiniile unei persoane, nu se voteaza fiecare post.
Sper sa fie asa. Pt ca reprezinta multe idei f discutabile, opinii care nu se bazeaza decat pe speculatii etc. Intelegi ideea.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 24, 2017, 08:24:44 AM
#27
Singurii care au probleme cu banca lor sunt cei care vand volume mari de bitcoin si apoi merg la banca sa scoata cash. .....
Daca nu ai de gand sa faci asta, te asigur ca nu are nici o banca nici o problema cu faptul ca tu cumperi sau vinzi monede.
Este imposibil sa nu faci asta la un moment dat, scopul final e in general obtinerea banilor fiat (desi sigur ar mai fi si posibilitatea cumpararii de diverse cu bitcoin dar asta e inca in faza incipienta peste tot in lume)

Ar mai ramane deci argumentul "volume mari" - "sume mari", dar nimeni nu ne spune ce inseamna sume mari.

Aici pe forum am vazut cel putin 2 persoane care au spus ca le-au fost inchise conturile in ro.

Este foarte posibil: poti sa cheltui banii din contul bancar, platind cu cardul sau prin transfer bancar. Nu vad dece trebuie sa ii scoti din cont. Ca sa ii tii sub pat?

Probabil daca vinzi luni bitcoin de 200,000.00 RON, si tot luni sau chiar marti mergi la banca sa ii scoti toti, s-ar puta sa ai o problema. Si daca tot repeti asta, vie avea cu siguranta. Cei cu conturi inchise sunt cei care scot zeci si sute de mii de lei saptamanal cash de la banca. Bancile au o problema cu sumele mari cash, nu cu faptul ca tu vinzi bitcoin. Deci problema e ca vrei sa scoti toti banii cash. Rezolva problema asta si nu vei avea alte probleme.

Nu zice nimeni ca nu poti sa scoti bani din cont, cat ai nevoie pentru cheltuieli curente. Mii de lei, nu zeci sau sute de mii.

Echipa CoinFlux
member
Activity: 125
Merit: 10
September 24, 2017, 07:46:43 AM
#26
Singurii care au probleme cu banca lor sunt cei care vand volume mari de bitcoin si apoi merg la banca sa scoata cash. .....
Daca nu ai de gand sa faci asta, te asigur ca nu are nici o banca nici o problema cu faptul ca tu cumperi sau vinzi monede.
Este imposibil sa nu faci asta la un moment dat, scopul final e in general obtinerea banilor fiat (desi sigur ar mai fi si posibilitatea cumpararii de diverse cu bitcoin dar asta e inca in faza incipienta peste tot in lume)

Ar mai ramane deci argumentul "volume mari" - "sume mari", dar nimeni nu ne spune ce inseamna sume mari.

Aici pe forum am vazut cel putin 2 persoane care au spus ca le-au fost inchise conturile in ro.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 23, 2017, 04:22:10 AM
#25
Cateva observatii:

- Coinflux lucreaza cu CEC ca banca... nu stiu de ce au ales tocmai CECul... si de ce numai CEC. Poate era bine sa existe conturi la multe banci, ca sa poate cat mai multi depunde sumele instant si fara costuri?
- interfata e destul de rudimentara. sa zicem ca merge totusi, dar:
  - pe alocuri e cam amatoriceasca, atasez o poza cu un buton care iese din container

Cum si asa circula atatea zvonuri si neincredere in acest domeniu, o interfata ne-profi poate ridica unele semne de intrebare pt multi.


Intrebare: Eu am cont la raiffeisen. Credeti ca risc ca banca sa comenteze? Nu as vrea sa ma trezesc cu contul inchis.


Salut,

Multumim pentru bug report, tocami am publicat o versiune in care am rezolvat problema cu butonul. Acesta iesea din container la o anumita rezolutie chiar dupa un breakpoint.
Ai dreptate, am pus mai mult accent pe tehnologie si pe imbunatatirea sistemului decat pe interfata. De exemplu am facut trecerea de curand la SegWit pentru bitcoin, care a rezultat in timpi de confirmare mai mici pentru clientii care cumpara bitcoin.

Raiffeisen Bank nu permite servicilor de schimb sa aiba cont la ei. E o politica la nivel de grup dictata de colegii din Austria. Ca ei mai sunt multe banci in Romania, din acest motiv am ajun la CEC Bank. Poti sa iti depui bani in portofelul tau de RON CoinFlux si sa efectuezi cumparari 24/7. Daca transferi pana la ora 15:00 in zilele lucratoare banii ajung in aceeasi zi la noi.

Clientii nostri au conturi la toate bancile din Romania. Singurii care au probleme cu banca lor sunt cei care vand volume mari de bitcoin si apoi merg la banca sa scoata cash. Este singurul caz in care am auzit ca o banca a inchis contul unui client. Daca nu ai de gand sa faci asta, te asigur ca nu are nici o banca nici o problema cu faptul ca tu cumperi sau vinzi monede.

Echipa CoinFlux

newbie
Activity: 8
Merit: 0
September 23, 2017, 03:51:29 AM
#24
Eu am tranferaf Din ING si no am avut nici o problema.
member
Activity: 125
Merit: 10
September 22, 2017, 05:42:49 PM
#23
Cateva observatii:

- Coinflux lucreaza cu CEC ca banca... nu stiu de ce au ales tocmai CECul... si de ce numai CEC. Poate era bine sa existe conturi la multe banci, ca sa poate cat mai multi depunde sumele instant si fara costuri?
- interfata e destul de rudimentara. sa zicem ca merge totusi, dar:
  - pe alocuri e cam amatoriceasca, atasez o poza cu un buton care iese din container

Cum si asa circula atatea zvonuri si neincredere in acest domeniu, o interfata ne-profi poate ridica unele semne de intrebare pt multi.


Intrebare: Eu am cont la raiffeisen. Credeti ca risc ca banca sa comenteze? Nu as vrea sa ma trezesc cu contul inchis.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
September 08, 2017, 09:55:23 AM
#22
Am extras castigatorul de luna aceasta a unui Ledger Nano S!

https://www.facebook.com/CoinFluxServices/videos/2000634363504590/
newbie
Activity: 8
Merit: 0
August 29, 2017, 07:11:52 PM
#21
Am facut deja 3 tranzactii pe site-ul lor si sunt extrem de multimit de serviciile oferite.
Tranzactiile se proceseaza foarte repede si totul este foarte simplu.
Tineti-o tot asa!!!
sr. member
Activity: 742
Merit: 252
August 17, 2017, 05:32:37 AM
#20
Au mai fost teme de discutie pe seama bancilor. Coinflux momentan lucreaza cu o banca anume, dar majoritatea sunt reticente in privinta BTC.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
August 10, 2017, 12:35:41 PM
#19
Un serviciu excelent! Site-ul este usor de folosit atat pentru cumparat cat si pentru vandut.

Keep up the good work!
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
August 07, 2017, 11:08:34 AM
#18
Am cumparat primul Bitcoin prin Coinflux. Wink
Primisem mail-ul dar nu vazusem ca este si un premiu. Era primit.

Am decis sa oferim un Ledger Nano S prin tragere la sorti in fiecare luna pentru clientii care au efectuat cel puntin o tranzactie in valoare de cel putin 1000 lei sau 250 EUR in luna curenta.
full member
Activity: 135
Merit: 100
CEO, CoinFlux
August 07, 2017, 10:37:44 AM
#17
Am adaugat Two-Factor Authentication pentru mai multe actiuni in site. Va sugeram sa il activati pentru a va proteja in timpul tranzactiilor.

Puteti citi mai multe la noi pe blog: https://blog.coinflux.com/using-2fa-on-coinflux-979fcf8c8e4d
Pages:
Jump to: