Pages:
Author

Topic: Güvendiğiniz - İtimat Ettiğiniz Üyeler? Trust List - Trust Feedback - DT1 Nedir? - page 23. (Read 7670 times)

legendary
Activity: 1848
Merit: 1727
Be A Hope
@Vispilio'nun önerisine katılıyorum. Yerelde bir konu olduğunda yerel DT'nin görüşü belirleyici olmalı. Tabi bunun için DT üyelerimizin olması artması gerekir. Bu yüzden sistemi herkes verimli bir şekilde kullanmalı.

Bu arada konuda, listelerimizi paylaşırız diye düşünmüştüm.
legendary
Activity: 2338
Merit: 1070
Yeni bir trust konusu alırım bir dal, loyce.club keşfettikten sonra resmen aydınlanma yaşadım, halen daha boş buldukça inceliyorum, çok ilginç ilişkiler var. Özellikle mattiasın açtığı konudan sonraki dt listelerindeki hareketler gerçekten ilginç. Tek tek örnekler verip polemik yaratmak amacında değilim ama 3-4 hesap var neredeyse tüm türk topluluğunu distrust listesine eklemiş,bu kişileri bile trust listesine ekleyen türk arkadaşlar var.
 İngilizcesi iyi olan arkadaşlar türkleri sıradan distrusta ekleyen bu arkadaşlar konusunda başlıklar açabilir.

legendary
Activity: 2058
Merit: 1135
hacılar bence yorum yazmak iyi olmaz diye düşünüyorum. bu sefer de "trust kısmını manipüle çılgın türkler" diye başlık açabilirler bu yüzden @wolwoo reyiz dikkatli ol. benimkisi sadece bir tahmin, belki böyle bir sıkıntı yoktur.
Bişi olmaz abi 🙂 yalan yazmıyoruz ki kişisel samimi görüşlerimi yazıyorum. Plug yapmıyorum, multi yok, banlıycaksa da ko gitsin  Wink

Yorum önemli değil beyler yorum sonraki aşama, öncelikle yapılması gereken bütün DT Türkler'e kafadan distrust bırakan psycho zihniyetli üyelerin tek tek tesbit edilip bunların hakkında Meta & Reputation'da konu açılması, bunu çok önemli buluyorum çünkü böyle manyaklar durdurulmazsa hiçbir Türk üye DT olamaz...

Ben İngilizce bu konuyu açmaya hazırım, delillerle bana ulaşabilirsiniz, zaten birkaç tanesini biliyoruz.
Ya tamamen kapatın Türkçe bölümü kültür olarak hiçbir Türk'e güvenemiyorsanız, ha aktif bir Türkçe bölüm olmasını istiyorsanız da DT Türk üyelere güvenin, mesele budur.

NOT: yalnız bu şekilde global forumda açılacak konuya mutlaka birçok Türk üyenin de destek mesajı atması gerekir ki olayın total ırkçı boyutu ortaya çıksın
Hocam english just a little 🙂
Distrust için gece bakarım eve gidince
Forumda ilk defa yapıcı bir biçimde trust mevzusu ilerliyor. Bütün forum "birbirine trust" seferberliği başlatırsak sayıca az ama güçlü bir topluluk oluruz diye düşünüyorum. Boş vakitlerde özel mesaj atar gibi düşüncelerimizi yazalım derim.
legendary
Be A Hope
hacılar bence yorum yazmak iyi olmaz diye düşünüyorum. bu sefer de "trust kısmını manipüle çılgın türkler" diye başlık açabilirler bu yüzden @wolwoo reyiz dikkatli ol. benimkisi sadece bir tahmin, belki böyle bir sıkıntı yoktur.

Kaynaklardan okudum, örnek profillere ve feedback lere baktım, butonun yanında yazanı okudum. Benim dediğim gibi kullanılıyor hocam. Eskiden sistem farklıydı ticarete yönelikti hatta eskiden riske ettiğin btc bölümü vardı. Ama artık değişmiş sistem.

Sistemi anlayıp aktif olarak kullanmalı herkes, tavsiye ettiğim bu

Normalde bende hiç önemsemezdim bugüne kadar. Yeni üyelerin bile önem vermesi gereken bir konu bu bence.

Çünkü yerelde bir üye ne zaman biraz yükselmeye başlasa yabancılar haksız yere üstüne gitmeye başlıyor. Yerel olduğu için savunacak kimsede olmuyor genelde. Bir gün herkes bu haksızlıklarla karşılaşabilir.

Yanlış anladığım detaylar varsa lütfen düzeltin. Yanlış anlamak da tabii bir olay.

Ama bir anda çok bırakmak doğal görünmeyebilir. Yavaş yavaş bırakılabilir. Zamanımız çok Smiley
legendary
Activity: 2016
Merit: 1598
Bişi olmaz abi 🙂 yalan yazmıyoruz ki kişisel samimi görüşlerimi yazıyorum. Plug yapmıyorum, multi yok, banlıycaksa da ko gitsin  Wink

Yorum önemli değil beyler yorum sonraki aşama, öncelikle yapılması gereken bütün DT Türkler'e kafadan distrust bırakan psycho zihniyetli üyelerin tek tek tesbit edilip bunların hakkında Meta & Reputation'da konu açılması, bunu çok önemli buluyorum çünkü böyle manyaklar durdurulmazsa hiçbir Türk üye DT olamaz...

Ben İngilizce bu konuyu açmaya hazırım, delillerle bana ulaşabilirsiniz, zaten birkaç tanesini biliyoruz.
Ya tamamen kapatın Türkçe bölümü kültür olarak hiçbir Türk'e güvenemiyorsanız, ha aktif bir Türkçe bölüm olmasını istiyorsanız da DT Türk üyelere güvenin, mesele budur.

NOT: yalnız bu şekilde global forumda açılacak konuya mutlaka birçok Türk üyenin de destek mesajı atması gerekir ki olayın total ırkçı boyutu ortaya çıksın
legendary
Bişi olmaz abi 🙂 yalan yazmıyoruz ki kişisel samimi görüşlerimi yazıyorum. Plug yapmıyorum, multi yok, banlıycaksa da ko gitsin  Wink
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
hero member
Activity: 1400
Merit: 569
Güzel bir paylaşım, konu açan arkadaşların yardımıyla yerel forumda bu konunun önemini giderek artırıyoruz. Trust listeme aldım.
legendary
Hehe ilk yorumumu bıraktım Kalemder hocama😀
Benim trust depth 4 çıkıyor, dokunmuyorum.

Edit: sevdim ben bu işi😀 aklıma gelen herkese yazarım, beğenmeyen olursa silerim
legendary
Be A Hope
şu "Trust depth" numaralarını tam olarak birisi açıklayabilir mi? orayı 3 yapsak ne olur mesela?

Anladığım kadarıyla; Depth 3 yaparsanız, güvendiğiniz kişinin güvendiği kişinin güvendiği kişiyi de listenize Depth 3 başlığı altında ekliyor listenize. Sizin asıl listeniz Depth 0 başlığı altında görüntüleniyor. Bu depth çok dallandırmaya gerek yok.

Bu konuda benimde anlamadığım detaylar var. Örneğin bir kişiye depth 2 başkasına depth 0 seçemiyor muyum?
Yazdığım bilgilerin detaylarında yanlış varsa arkadaşlar düzeltsin lütfen.
@Vispilio bu konularda çok daha mahir.

Bu arada self-mod açmamın sebebi, biri gelir güvenmediği üye diye birini yazar gereksiz tartışmalar çıkar, kişisel atışmalar olursa diye. Konuyu saf-bilgi amaçlı olarak self-mod açtım Smiley
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
şu "Trust depth" numaralarını tam olarak birisi açıklayabilir mi? orayı 3 yapsak ne olur mesela?
bir de @kalemder hocam, konuyu self olarak açmışsınız ama sizden ricam yazılar içinde küfür/hakaret vs. olmazsa lütfen silme yoluna gitmeyin. geriye kalan, ben de dahil, arkadaşlardan da isteğim birbirimize girmeyelim:))

ben de bir ara listeme eklemeler yapayım. o kadar sıkıcı ve uğraştırıcı bir konu ki insan resmen bayılıyor!
legendary
Be A Hope
Bu konuda nasıl mesajlar atılabilir örnekler verilirse iyi olur.

Feedback konusu kafa karışıklığı oluşturuyor ama aslında çok basit.
Takip ettiğiniz bir üye hakkında olumlu düşüncelerinizi yazabilirsiniz.
Yorumlarını beğeniyor, faydalı olduğunu düşünüyor, güvenilir olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.
Favori yazarlarınızdan biridir yada size bir konuda yardım ettiğini vesaire ifade edebilirsiniz.
Bunları yazarken link eklemek zorunda değilsiniz ama isterseniz referans linki de ekleyebilirsiniz.
Aynı zamanda ticaret, alışveriş yaptıysanız da, referans linki ile yönlendirebilirsiniz konuya.

Örnek bir Feedback sayfası: https://bitcointalk.org/index.php?action=trust;u=459836
legendary
Süpperr Kalemder hocam
Benim alışveriş, tanışıklık yok ama müsait olunca feedback bırakırım. Bu konuda nasıl mesajlar atılabilir örnekler verilirse iyi olur.

Trust listem kalabalık ancak unuttuklarım olabilir. Benim liste Vispilio hocamın başlığında ilk sayfada var, daha da genişletmeyi düşünüyorum listeyi.
Piyasa kötü bari bunlarla vakit dolduralım zarar gelmez. Merit yok en azından yeşillendirelim profilleri 😎
legendary
Be A Hope
Ben kendime şöyle bir liste çıkarttım aklıma gelen bazı üyeleri ekledim,
Aklıma gelmeyenler için güncelleyeceğim bu mesajı.
Forum aktifliği, yorumlarından aldığım fayda, samimiyet, kişisel olarak tanıdıklarım vs...
Ayrıca en kısa sürede güvendiğim üyelerle alakalı detaylı feedback'leri bırakacağım profillerine.

Trust sisteminin daha sağlıklı işleyebilmesi adına herkesin kendi trust listini, kendi değerlendirmesine göre doldurmasını tavsiye ediyorum.

legendary
Be A Hope
Globalde bu sistem baya aktif kullanılıyor. Hatta bazen, bazı yabancı üyelerin sırf eğlencesine yerel kullanıcılar ile uğraştığını görüyoruz. Bizim yerel forumda ise bu sistem hiç önemsenmediğinden, kullanılmadığından dolayı sistem benimsenmemiş ve geride kalınmıştır. Bu konu vasıtasıyla Trust sistemi ile ilgili bir farkındalık yaratmaya çalışacağım. Ayrıca türkçe bölümde çok net toplu bir tanıtımı olmadığı için okuduklarımdan bilgileri derledim aşağıda, yanlış bir detay varsa lütfen düzeltin. Bu sistemin sağlıklı olduğuna inanmayanlardanım bende, ama yabancılar bilip kullanıyorsa bizimde bilmemiz gerekir.

Forumda kararlarına, yorumlarına güvendiğiniz, takip ettiğiniz üyeleri trust listenize ekleyip, geri bildirim yazmaktan çekinmeyin. Özellikle de ingilizcesi iyi olan güvenilir üyeler oluşması önemli. Globalde Türk üyelerle ilgili kararlar alınırken bizi daha sağlıklı savunabilirler. Kararlarına itimat ederler. Aksi durumda yabancılar Türkçe bile bilmediği halde Türkçe yazan üyeler hakkında yanlış kararlar verebilirler, veriyorlarda.

Sizin Güncel Trust Listenizde kimler var? (Güvenmediklerimiz bu başlığın konusu değildir)

Bu arada Trust Listesi gizli değil.
Sordum @Vispilio:
"bütün herkesin trust listeleri de burada, güncellemeler haftada 1 yansıyor: http://loyce.club/trust/ ")

Trust Sistemi nedir ve nasıl çalışır?
Bitcointalk'ın güvene dayalı geri bildirim sistemidir.
Trust sistemi 2 bileşenden oluşmaktadır:
1- Trust list (Güven listesi)
2- Trust Feedback (Güven Bildirimi)

1- Trust list (Güven listesi) seçtiğiniz kullanıcılara güveninizi ve bu güvenin ne kadar derin olduğunu ifade eder. Bir üyenin kararlarına, yorumlarına güveniyorsanız listenize ekleyebilirsiniz.
Sadece kendisine güveniyorsanız "Trust depth 0" seçebilirsiniz. Güvendiğiniz kişilerin de geri bildirimlerine güveniyorsanız "Trust depth 1" seçebilirsiniz. "Trust depth 1"den 4'e kadar derinleşebilen seçenekleri var. Trust listelerinde kişiler buna göre trust puanı alabiliyorlar.
Güvenmediğiniz kullanıcıları ise, isminin başına ~ bu karakteri ekleyerek ifade edebilirsiniz.

2- Trust Feedback (Güven Bildirimi) burada kullanıcılara bırakılan detaylı geri bildirimlere bakabilirsiniz. +Puan ile detaylı olarak neden kararlarına-yorumlarına güvendiğinizi ifade edebilirsiniz. -Puan ile neden güvenmediğinizi ifade edebilirsiniz. Referans linkte bırakabilirsiniz ama şart değil bu opsiyon.

Positif Puan vermek için ticaret yapmış olmanız şart değil. Bir kişiye güveniyor veya onun dolandırıcılık yapmayacak biri olduğunu düşünüyorsanız da Positif Puan verebilirsiniz.
Negatif Puan ile kişiyle ticaret yapmanın yüksek riskli olduğuna dair düşüncelerinizi, şikayetinizi yazarsınız.
Neutral Puan ile kullanıcı hakkında sadece yorumda bulunabilir ama puanına etki etmezsiniz.

feedback. Bu konuda nasıl mesajlar atılabilir örnekler verilirse iyi olur.
Feedback konusu kafa karışıklığı oluşturuyor ama aslında çok basit.
Takip ettiğiniz bir üye hakkında olumlu düşüncelerinizi yazabilirsiniz.
Yorumlarını beğeniyor, faydalı olduğunu düşünüyor, güvenilir olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.
Favori yazarlarınızdan biridir yada size bir konuda yardım ettiğini vesaire ifade edebilirsiniz.
Bunları yazarken link eklemek zorunda değilsiniz ama isterseniz referans linki de ekleyebilirsiniz.
Aynı zamanda ticaret, alışveriş yaptıysanız da, referans linki ile yönlendirebilirsiniz konuya.

Örnek bir Feedback sayfası:
https://bitcointalk.org/index.php?action=trust;u=459836
https://bitcointalk.org/index.php?action=trust;u=140584

Anladığım kadarıyla; Depth 3 yaparsanız, güvendiğiniz kişinin güvendiği kişinin güvendiği kişiyi de listenize Depth 3 başlığı altında ekliyor listenize. Sizin asıl listeniz Depth 0 başlığı altında görüntüleniyor. Bu depth çok dallandırmaya gerek yok.

Ayrıca profillerde görünen rakamların anlamı;
Eklemek istediğim birşey var belki merak edenler ya da bilmeyenler vardır.

Bu resimde Trust kelimesinden sonra gelen ilk rakam kullanıcının güven sayısıdır.(Trust Score).
   Kabaca güven sayısı kullanıcıların aldığı olumlu yorumların sürekliliklerine dayanarak hesaplanan bir sayıdır. Tam olarak nasıl hesaplandığını öğrenmek isterseniz bu konuya bakabilirsiniz.
   İkinci sayı kullanıcının aldığı olumsuz güven sayısı, üçüncü sayı ise kullanıcıların aldığı olumlu güven sayısıdır.

Kaynak 1
Kaynak 2
Kaynak 3

Not: Self-mod açmamın sebebi, biri gelir güvenmediği üye diye birini yazar
Gereksiz tartışmalar çıkar, kişisel atışmalar olursa diye.
Konuyu saf-bilgi amaçlı olarak self-mod açtım.
Kişisel tartışmalar olursa bir süre sonra (umarım herkes kendini ifade ettikten sonra) silinecektir.

EK: DT1 ve DT2 Üyeleri Kimlerdir, Nasıl Seçilirler, Ne İş Yaparlar?

Bu ayki Dt1 üyelerimiz;
Nerede ilan ediliyor bu bilgiler? Böyle olunca ne olunuyor?
bir sürü bir şeyler yazılmış forumda ama tam bir bilgi kirliliği var.

Şurada ilan ediliyor yönetici tarafından:
DT update log

Her ay değişen bir liste bu hocam. Forum sahibi kendi özel kriterlerine göre seçiyor. Bazı kriterler sayılabilse de hiç biri net değil elbette. En önemlisi forumda aktif olan üyelerin trust listesinde bulunmak. Bu yüzden Türk topluluğunda kendi kararlarına göre kendi özel Trust List'ini oluşturması önemli. Herhangi bir haksızlık durumunda Türk DT1 üyeleri ile iletişim daha rahat ve sağlıklı olur. Yabancı üyeler çoğu zaman bizlerin derdini anlayamayabilirler.

Dt1 üyeleri açılan flag'larda söz sahibi oluyor sadece. Bir kişi maddi dolandırıcılık yapmış mı yapmamış mı karar verip oy veriyorlar sadece. Başka bir özelliği yok. Bunu farklı kullanırlarsa negatif trust bile alabilir dt1'ler diğer dt1 lerden.
Yani maddi dolandırıcılık olayları karmaşık oluyor malum. Yönetici bu işi güvenebileceği üyeler seçip onların oyları ile karara bağlayacağı bir sistem kurmuş.

Bu tarz maddi dolandırıcılık olayları ile ilgili açılmış flag'ları tartışmak için Dt1 üyelerine özel şöyle bir başlığımız var: https://bitcointalksearch.org/topic/guven-bayraklar-trust-flag-dt-member-tartma-alan-guven-sistemi-5183429

Birde Dt2 üyeleri var. Bunlarda dt1 üyelerinin trust listesinde bulunan üyelerdir. Herhangi bir özellikleri bulunmamaktadır.

(Mobilden yazıldı)

* DT1 Oylaması Nasıl Yapılır?

DT1 seçimleri esasında forum yöneticisinin kendine has(gizli) bazı kriter ve seçimlerine dayanmakla birlikte,
Aynı zamanda kullanıcılar tarafından da seçim yapılmaktadır. Yönetici bu oylamanın sonucunu dikkate alır.

Her üye kazandığı her 10 merit başına 1 oy verme hakkı kazanır.
Kazandığınız 20 merit varsa 2, 30 merit varsa 3 oy hakkınız olmaktadır.
Trust listinize eklediğiniz üyelere bu oy yazılmaktadır.
Bir üye DT1 olabilmesi için kendi trust list'inde en az 10 kişinin adı bulunması gerekiyor.
Yani en az 10 kişilik bir trust list hazırlayan her üye potansiyel bir DT1 üyesidir.
Forumda aktif olan, merit kazanan üyelerin listesinde yer alan üyeler,
Ay sonunda forum yöneticisinin de elemeleri ile DT1 üyeleri olarak ilan edilir.
Her ay DT1 üyelerinin listesi değişmektedir.
Şu konudan ilan edilmektedir.

DT1 olmanın herhangi bir avantajı bulunmadığını, ekstra sorumluluk getirdiğini unutmayınız.
Aynı zamanda yerel DT1 üyelerinin de bulunması için herkesin kendisine uygun bir şekilde,
Trust List'ini itimat ettiği, kararlarına güvendiği üyelerle doldurması gerektiğini unutmayınız.

Ek bilgi: Mesela DefaultTrust ibaresini Trust listesinden çıkartan üyelerde DT'lerin yazdığı feedback'leri göremezler. Bu yüzden Trust listenizde defaulttrust ibaresini de bulundurmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede DT'ler bir feedback bırakmışsa otomatik olarak hem profil sayfasında hemde avatarın altındaki puandan görebilirsiniz bu puanı.

Bir kişinin avatarında ve profilinde kırmızı(negatif) yada siyah(pozitif) feedback ve puanları direkt görüyorsanız, bu demektir ki Trust listenizde olan üyeler feedback bırakmış o profile. Bunun haricinde kalan feedbackleri görmek için Show ratings butonuna basmanız gerekir.

Ayrıca sevgili @Vispilio'nun şu konusu da forum trust sistemini anlamakta faydalı olacaktır bizlere;
⚡ Yeni Başlayanlar İçin ⚡ Trust Sistemi Kullanım Kılavuzu   

Ayrıca bakınız: Güven Bayrakları - [Trust Flag] - DT Member Tartışma Alanı - Güven Sistemi
Pages:
Jump to: