Pages:
Author

Topic: Politika u Hrvatskoj - page 17. (Read 8383 times)

legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
January 21, 2020, 05:07:42 AM
[...] Zapadne zemlje uvoze bliskoistočnu ekipu od kojih 70% završi na socijali, 30% je nepismeno, a tu i tamo se neki raznese u gradu, izbode ljude ili ih pregazi kamionom. Net su negativni za proračun umjesto pozitivni [...]

Interesantno, imas neki ozvor za te brojeve/podatke...?



Jer, upravo ovako to ide na zapadu:

[...] ne bih volio uvoziti ukoliko nemaju[dobijaju radnu vizu samo oni koji imaju] neko deficitarno zanimanje i diplomu. [...]

Bez obzira na migrante i doseljavanje dugoročno jedina opcija za održivu mirovinu bit će vjerojatno "osobno " ulaganje u privatne mirovinske fondove.

Pa, ja osobno to radje radim u svom fondu (nema treceg, sam si odgovoran)...

Jer, 1.

Na žalost,  ono što mi imamo u Hrvatskoj je "karikatura " od mirovinskih fondova jer oni po diktatu politike ulažu najviše u državne obveznice i državne firme i tako krpaju "rupe " u državnom proračunu umjesto da ulažu u vrijedne projekte i investicije vani i tako povećaju prinose i mirovine svojim članovima.
Nisam to toliko pratio ali čini mi se da je do nedavno postojalo čak i zakonsko ograničenje za ulaganje van države i za fizičke i pravne osobe.
Ukratko,  ako ste i razmišljali o tako kako naći dobra ulaganja i kako povećati svoju mirovinu,  država vas je čak i tu zakinula jer im je važnije da vaš novac za mirovine iskoriste za daljnje zaduživanje države i "krpanje " proračuna umjesto za povećanje vaših mirovina.

Kao sto sam rekao:

[...] legalna pljacka penzione fundove sa strane politike [...]

Da ne zaboravim, 2.
3. stup se za sad čini kao skroz ok stvar, dok god ti ga isplaćuje firma pa ti se uzima iz bruto iznosa. Ja to uplaćujem već jedno vrijeme (tj firma mi uplaćuje) ali samo po sebi nije dovoljno - to je više kao nekakav dodatak na mirovinu ili kao jednokratna isplata za neki dulji put oko svijeta kad se umirovim.

Kako se to meni zavrsilo: zamisli 10 godine rada u "dobroj" poziciji gde mi poslodavac od bruto place skoro €600 mijesecno ukidao i stavljao u penzioni fund. Sada nakon 10 godina dajem odkaz i prelazim u privatnu/osobnu firmu. Trazim da mi se isplati penzioni fund i prebaci u moj osobni penzioni fund (firmu sam osnivao kao d.o.o.). Koliko mislis da su mi isplatili? Sada bih zdrav mozak rekao: OK, 12 x €600 je preko €7.000 godisnje, x 10 je nekih €70.000 zar ne? E ne. Jedva €30.000! Kad sam nazvao fond da ih pitam odkud ta proracunica jednostavno su mi odgovorili: pa gospodine, imamo i mi troskova (sic!!! da sam taj novac cak i stavio na 0% u stedjevinski racun imao bih znaci [duplo!!!] vise nego sto je taj "profesionalni fond" ostvario)...

Znaci:

U svakom slučaju, svjestan sam da od mirovine neću moći živjeti na zadovoljavajuć način pa ću se valjda nekako uspjeti pobrinuti sam za to.

To, i nista drugo...

legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
January 21, 2020, 04:31:57 AM
3. stup se za sad čini kao skroz ok stvar, dok god ti ga isplaćuje firma pa ti se uzima iz bruto iznosa. Ja to uplaćujem već jedno vrijeme (tj firma mi uplaćuje) ali samo po sebi nije dovoljno - to je više kao nekakav dodatak na mirovinu ili kao jednokratna isplata za neki dulji put oko svijeta kad se umirovim.

U svakom slučaju, svjestan sam da od mirovine neću moći živjeti na zadovoljavajuć način pa ću se valjda nekako uspjeti pobrinuti sam za to.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
January 21, 2020, 03:06:12 AM
Bez obzira na migrante i doseljavanje dugoročno jedina opcija za održivu mirovinu bit će vjerojatno "osobno " ulaganje u privatne mirovinske fondove.
Na žalost,  ono što mi imamo u Hrvatskoj je "karikatura " od mirovinskih fondova jer oni po diktatu politike ulažu najviše u državne obveznice i državne firme i tako krpaju "rupe " u državnom proračunu umjesto da ulažu u vrijedne projekte i investicije vani i tako povećaju prinose i mirovine svojim članovima.
Nisam to toliko pratio ali čini mi se da je do nedavno postojalo čak i zakonsko ograničenje za ulaganje van države i za fizičke i pravne osobe.
Ukratko,  ako ste i razmišljali o tako kako naći dobra ulaganja i kako povećati svoju mirovinu,  država vas je čak i tu zakinula jer im je važnije da vaš novac za mirovine iskoriste za daljnje zaduživanje države i "krpanje " proračuna umjesto za povećanje vaših mirovina.

legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
January 20, 2020, 08:30:14 PM

Poljska je dala azil nekih 700 000 Ukrajinaca koji su kompatibilni s Poljskom. Bijelci su, i kršćani.


sve je to bio deo velike Poljske, odnosno Poljsko-Litvanskog carstva
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Polish-Lithuanian_Commonwealth_at_its_maximum_extent.svg

a partija koja je trenutno na vlasti tezi ka tome da se ostvari uticaj na celokupnom tom podrucju, sto najcesce ne koincidira sa blagostanjem na maticnoj teritoriji, ali to je vec druga prica...

Ja također ne bih imao problema da u Hrvatskoj dajemo azil, radne dozvole itd. Ukrajincima, Moldavcima itd.

Međutim, Musliće koji nisu iz neke normalne zemlje (ispod 20% dolje) ne bih volio uvoziti ukoliko nemaju neko deficitarno zanimanje i diplomu.
Afganistan 99%  Cheesy




U Egiptu, Jordanu i Pakistanu više od 3/4 ljudi smatra da te treba ubiti ukoliko napustiš islam.
U grupi od 100 ljudi u Egiptu, 84 će smatrati da te treba ubiti ako si napustio islam.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
January 20, 2020, 05:00:11 PM

Poljska je dala azil nekih 700 000 Ukrajinaca koji su kompatibilni s Poljskom. Bijelci su, i kršćani.


sve je to bio deo velike Poljske, odnosno Poljsko-Litvanskog carstva
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Polish-Lithuanian_Commonwealth_at_its_maximum_extent.svg

a partija koja je trenutno na vlasti tezi ka tome da se ostvari uticaj na celokupnom tom podrucju, sto najcesce ne koincidira sa blagostanjem na maticnoj teritoriji, ali to je vec druga prica...
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
January 20, 2020, 12:56:28 PM
Mirovinski sustav je postao ponzi shema kad je krivousti sve u zemlji poklonio 200 obitelji, od kojih je 195 polupismeno.

Krivousti to nikad nije ni rekao, izmišljotina kao i Alijine zlatne kašike.

A bio je ponzi shema uvijek. Nema veze ako su ljudi živjeli kraće i imali više djece, svejedno je ponzi shema samo što su novi 'investitori' tada dolazili.
Sve što podrazumijeva da netko drugi nešto plaća za tebe umjesto da si plaćaš sam ne može biti viabilno jer može doći do promjene okolnosti koja će onemogućiti novim 'investitorima' da tebe isplaćuju.

[...] Zapadne zemlje imaju isti ponzi sustav ali mu produljuju vijek uvozom novih 'investitora' iz zemalja 3.svijeta.

Ne samo zapadne zemlje; jedan lijep primerak i velik paradox (ako slusas njihovu retoriku) je Poljska (gde je veca immigracija nego ikad u njihovoj povijesti)...

Poljska je dala azil nekih 700 000 Ukrajinaca koji su kompatibilni s Poljskom. Bijelci su, i kršćani.
Zapadne zemlje uvoze bliskoistočnu ekipu od kojih 70% završi na socijali, 30% je nepismeno, a tu i tamo se neki raznese u gradu, izbode ljude ili ih pregazi kamionom. Net su negativni za proračun umjesto pozitivni, pa ne znam kako će to točno završiti. Zapravo sam se dosta krivo izrazio.
Nedostatak radne snage se koristi kao izlika za uvoz 3.svjetskih migranata iako su oni uglavnom negativni za proračun, daleko najviše profitiraju od radnika iz Europske Unije koji se sele na ta mjesta među njima najviše Hrvati, Poljaci, Slovaci itd. koji imaju niže stope korištenja socijale i od samih Njemaca!
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
January 20, 2020, 11:03:42 AM
nije samo to, ti odvajas dvadesetak posto, kad je Bizmark to izmislio u Nemackoj, bilo je 7 radnika na 1 penzionera, i tih 20% je moglo da bude dovoljno (puta 7, pa plate za PIO zaposlene, i sve ok), sad je to na Balkanu 2 zaposlena na 1 penzionera, morao bi da izdvajas 60-70% da bi funkcionisalo

ustvari podesavanje tog procenta bi uveliko pomoglo PIO fondu, ali bi usporilo privredu, nema tu lakog resenja

To ti zapravo proizlazi iz istog. Ljudi su prije s 15 godina kretali radit i umirali su par godina nakon penzije. Sad s 26 upisuju drugi faks, prvi posao imaju s 33 a u penziju idu s 65 i žive do 90.
Teško je naći matematiku koja će ti pasati, ja mislim da ni nije moguće.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
January 20, 2020, 09:55:38 AM
Ne, matematika iza tog problema je praktički nerješiva. Ljudi su prije s mirovinom živjeli 5-10 godina, sada žive 20+godina, trenutni radnici bi morali raditi do 75. godine da se na taj način prebrodi razlika.

nije samo to, ti odvajas dvadesetak posto, kad je Bizmark to izmislio u Nemackoj, bilo je 7 radnika na 1 penzionera, i tih 20% je moglo da bude dovoljno (puta 7, pa plate za PIO zaposlene, i sve ok), sad je to na Balkanu 2 zaposlena na 1 penzionera, morao bi da izdvajas 60-70% da bi funkcionisalo

ustvari podesavanje tog procenta bi uveliko pomoglo PIO fondu, ali bi usporilo privredu, nema tu lakog resenja
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
January 20, 2020, 08:56:15 AM
Ne, matematika iza tog problema je praktički nerješiva. Ljudi su prije s mirovinom živjeli 5-10 godina, sada žive 20+godina, trenutni radnici bi morali raditi do 75. godine da se na taj način prebrodi razlika.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
January 20, 2020, 08:19:42 AM
[...] Razlog je jednostavan. Ljudi duže žive i samim time znatno više opterećuju i mirovinski i zdravstveni sustav.

Da je tako jednostavno, rijesenje bi isto bilo jednostavno; kao i u Nizozemskoj "jednostavno" podici godine u kojoj ljudi mogu ici u mirovinu (bilo je 65, sada je vec 67 a kad je "moj red" bit ce 69 po prognozi...).

Mislim da je malo vise komplicirano (tu je i svetski natalitet, migracija, sustav placanja [danasnja generacija placa za danasnje penzionere, nije kao da stede za svoju mirovinu], legalna pljacka penzione fundove sa strane politike, losa investicija sa strane penzione fundove, [nenormalno] visoki troskovi tih istih penziona fundova i.t.d.)... na zalost.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
January 20, 2020, 05:16:44 AM
Mirovinski sustav nije neodrživ samo u Hrvatskoj, neodrživ je na globalnoj razini zbog istih stvari koje sam naveo neki dan.

Krivousti i zlatna mladež možda imaju veze s tim na nekoj lokalnoj razini ali mirovinski sustav puca po šavovima i u znatno razvijenijim, bogatijim i bolje i planski vođenim zemljama od naše.

Razlog je jednostavan. Ljudi duže žive i samim time znatno više opterećuju i mirovinski i zdravstveni sustav.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
January 20, 2020, 05:10:16 AM
[...] Zapadne zemlje imaju isti ponzi sustav ali mu produljuju vijek uvozom novih 'investitora' iz zemalja 3.svijeta.

Ne samo zapadne zemlje; jedan lijep primerak i velik paradox (ako slusas njihovu retoriku) je Poljska (gde je veca immigracija nego ikad u njihovoj povijesti)...
legendary
Activity: 2124
Merit: 1013
K-ing®
January 19, 2020, 03:11:50 AM
Mirovinski sustav je postao ponzi shema kad je krivousti sve u zemlji poklonio 200 obitelji, od kojih je 195 polupismeno.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
January 18, 2020, 05:56:08 PM
Mislim da je najveća opasnost trenutno mirovinska ponzi shema

Nije zamišljena kao takva i u trenutku kada je zamišljena imala je smisla. Sad ljudi žive 30 godina dulje nego prvi put kad se krenulo uplaćivati u mirovinsko i problem je veoma teško rješiv. Moraš isplatiti pune mirovimne onima koji su uplaćivali u fond, to traje puno dulje nego što si planirao a oni se paralelno i liječe pa dodatno opterećuju zdravstveni sustav na što također nisi računao i imaš situaciju u kojoj nema pravog rješenja.

Možeš li ne isplaćivati mirovine? Naravno da ne. Možeš ih isplatiti jedino ako uzmeš novac od trenutne radne snage. Njima ne možeš samo uzeti taj novac već im za njega moraš ponuditi nešto za uzvrat - buduću mirovinu. I tako u krug.

Jednom će puknuti, naravno, i prema jednoj generaciji to jako neće biti fer. Možda bi bilo bolje napraviti rez odmah jer bi bio manje bolan ali tko se usudi to napraviti?

Da, dobra pitanja ali na koja gotovo nitko nema odgovora.
Čini mi se da neke zemlje, posebno Amerika, pokušavaju povećati mirovine preko tzv. ''privatnih investicijski fondova'' koje uglavnom pokreću veće privatne firme za svoje radnike.
Naravno, u teoriji to bi trebalo značiti veće mirovine i sigurniju starost ali u praksi imamo i negativnih primjera poput propasti Enrona, kada je 4500 radnika ostalo bez posla ali što je puno važnije propao je i privatni mirovinski fond koji su imali za svoje radnike, 11000 bivših i sadašnjih,  pa su jadni ljudi ostali i bez mirovina.
Dakle, znamo da su državne mirovine ponzi shema ali eto često se pokazuje da i privatni mirovinski fondovi i firme mogu također propasti, i sva njihova ulaganja pa je stvarno teško reći što je pravo rješenje za sigurnu i mirnu starost.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
January 18, 2020, 02:47:21 PM
Mislim da je najveća opasnost trenutno mirovinska ponzi shema

Nije zamišljena kao takva i u trenutku kada je zamišljena imala je smisla. Sad ljudi žive 30 godina dulje nego prvi put kad se krenulo uplaćivati u mirovinsko i problem je veoma teško rješiv. Moraš isplatiti pune mirovimne onima koji su uplaćivali u fond, to traje puno dulje nego što si planirao a oni se paralelno i liječe pa dodatno opterećuju zdravstveni sustav na što također nisi računao i imaš situaciju u kojoj nema pravog rješenja.

Možeš li ne isplaćivati mirovine? Naravno da ne. Možeš ih isplatiti jedino ako uzmeš novac od trenutne radne snage. Njima ne možeš samo uzeti taj novac već im za njega moraš ponuditi nešto za uzvrat - buduću mirovinu. I tako u krug.

Jednom će puknuti, naravno, i prema jednoj generaciji to jako neće biti fer. Možda bi bilo bolje napraviti rez odmah jer bi bio manje bolan ali tko se usudi to napraviti?
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
January 18, 2020, 01:41:25 PM
https://novac.jutarnji.hr/makro-mikro/duro-dakovic-dobio-drzavno-jamstvo-za-kredit-od-300-milijuna-kuna/9857839/

Kada će moj jdoo dobiti državno jamstvo za kredit od 300 milijuna kuna?   Angry

Ima se moze se  Grin. Vec toliko puta vidjeno u Hrvatskoj...

Zanimljivo je vidjeti i financijsko izvjesce za 2018, nakupio se solidan minus od 33 milijuna kuna




I onda pojedini politicari  plase narod kako se nasom zemljim siri taj zli neokapitalizam, ali na srecu svih uhljeba, nema straha od toga kod nas.



Najjače mi je kad je kriv kapitalizam jer propadaju državna poduzeća koja su centralno upravljana  Cheesy Cheesy

Ovaj nakaradni i korumptivni sustav opstaje isključivo zbog turizma,  "ere jako jeftinih kredita " i života na dug te velikog iseljavanja stanovništva.
Ukratko, imamo uhljebe u državnim ustanovama i poduzećima, imamo nešto turizma,  razbijeni privatni sektor na izdisaju i ljude koji su pobjegli van.
Taj sustav za sada opstaje isključivo zahvaljujući zaduživanju vladajućih i sve manjem broju radno aktivnog stanovništva u RH.
Do kada će tako moći ići pravo je pitanje.

Nažalost istu situaciju imaju sve zemlje bivše Jugoslavije.
Mislim da je najveća opasnost trenutno mirovinska ponzi shema koju će biti fizički nemoguće nastaviti isplaćivati ne samo radi iseljavanja nego i niskog nataliteta.
Zapadne zemlje imaju isti ponzi sustav ali mu produljuju vijek uvozom novih 'investitora' iz zemalja 3.svijeta.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
January 18, 2020, 03:22:43 AM
Ovaj nakaradni i korumptivni sustav opstaje isključivo zbog turizma,  "ere jako jeftinih kredita " i života na dug te velikog iseljavanja stanovništva.
Ukratko, imamo uhljebe u državnim ustanovama i poduzećima, imamo nešto turizma,  razbijeni privatni sektor na izdisaju i ljude koji su pobjegli van.
Taj sustav za sada opstaje isključivo zahvaljujući zaduživanju vladajućih i sve manjem broju radno aktivnog stanovništva u RH.
Do kada će tako moći ići pravo je pitanje.
legendary
Activity: 1722
Merit: 5937
January 17, 2020, 05:28:24 PM
https://novac.jutarnji.hr/makro-mikro/duro-dakovic-dobio-drzavno-jamstvo-za-kredit-od-300-milijuna-kuna/9857839/

Kada će moj jdoo dobiti državno jamstvo za kredit od 300 milijuna kuna?   Angry

Ima se moze se  Grin. Vec toliko puta vidjeno u Hrvatskoj...

Zanimljivo je vidjeti i financijsko izvjesce za 2018, nakupio se solidan minus od 33 milijuna kuna




I onda pojedini politicari  plase narod kako se nasom zemljim siri taj zli neokapitalizam, ali na srecu svih uhljeba, nema straha od toga kod nas.

legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
January 17, 2020, 01:40:44 PM
https://novac.jutarnji.hr/makro-mikro/duro-dakovic-dobio-drzavno-jamstvo-za-kredit-od-300-milijuna-kuna/9857839/

Kada će moj jdoo dobiti državno jamstvo za kredit od 300 milijuna kuna?   Angry
legendary
Activity: 2198
Merit: 1150
Freedom&Honor
January 14, 2020, 12:34:32 PM
Gdje je ta šira rasprava? Ja je ne vidim da njegovom twitteru  Cheesy

Ma kakva šira rasprava?! Možda samo u njegovoj glavi... Cheesy
Ovo je bilo jedno obično političko samoubojstvo iz zasjede ili ti, kad ti je jezik/tipkovnica brža od ono malo mozga u glavi.


Stvarno misliš da će Beljak zbog toga politički propasti? Pa kod nas ima političara koji su pravomoćno osuđeni za kojekakve stvari pa su i dalje u politici.

Ako ga nije sjebalo to što je provaljivao u automobile, neće ni ovo.
Inače ta Amsterdamska koalicija su baš prava družina  Cheesy



Krešo Pajser, Anka Četka i Boris Usisavač  Cheesy
Pages:
Jump to: