Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 2. (Read 38070 times)

sr. member
Activity: 503
Merit: 259
da ali ako krećeš u FIFO od stanja od prije 2 godine, onda ne znaš koliko si točno neoporezivo zaradio (ili izgubio). Znaš samo da je neoporezivo. Recimo nemaš fifo pa pišeš nabavnu cijenu 0 i ispada da si puno zaradio, a zapravo nisi zaradio ništa jer si skupo kupovao prije 2 godine.

Zato se isplati čuvati kompletan FIFO od početka.

Onda kada "odrežeš" samo zadnje 2 godine za Poreznu, možeš točno znati koliko ti je nabavna cijena za svaku od tih >2g transakcija.

Ili, za nabavnu cijenu za te transakcije staviš 0, jer ti nabavna cijena nije bitna za transakcije >2g, budući da su neoporezive pa ne moraš računati koliki ti je profit. Doduše, nisam siguran kako bi Porezna gledala na to i bi li te neki birokrat zezao oko toga što ti je nabavna cijena 0. U teoriji, imati cijenu 0 je legitimna situacija, recimo kod airdropa, ili izrudarenih coinova...

U vezi porijekla, mislim da bi trebalo biti dovoljno dokazati porijeklo ulaza na određenu burzu unatrag 6 godina, Nabavne cijene ne bi trebale igrati ulogu pa ni FIFO.

Nemam osobno iskustva, ali da, kod porijekla ne moraš dokazivati kako si zaradio svaki cent, dovoljno je da svoju priču možeš dokazati nekakvom smislenom evidencijom ili drugim dokazima. Ako veliš da ti je ujak iz Amerike poklonio, možeš ga dovesti kao svjedoka, skupa sa strinom.  Smiley
sr. member
Activity: 503
Merit: 259
Ako si izgubio na sve tri kupovine, onda ne prijavljuješ JOPPD jer nemaš kapitalnu dobit, pa nemaš što prijaviti.

Ako si u 2019. imao realizirani profit, dakle tih 5000 EUR je do kraja 2019. naraslo na više od 2019. i ti si prodao pa to realizirao, e onda je drugačija situacija, onda trebaš prijaviti JOPPD i dobit za 2019. i platiti porez. Ali ako je to bilo samo na papiru, onda ništa.

FIFO evidenciju moraš voditi u svim slučajevima, bez nje ne znaš ni sam jesi li realizirao dobit ili ne.

Ovo je situacija, da. Međutim nije povučeno s platforme i sad će mi se dogodit da ću imat:
ulaz 5000, ulaz 3000, ulaz 2000 - izlaz 5 godina kasnije - 8000.

Svejedno po meni moram platit 10% dobiti na (recimo) 500$ realiziranog profita za 2019, koji se ne anulira s 1000$ gubitka iduće godine, jel tako?

Da, s tim da nije "moraš platiti" nego si morao prijaviti i platiti do kraja 2. mjeseca 2020. Ako nisi, imaš dobrovoljnu prijavu inozemnih primitaka zbog Iraca koji su prijavljeni na zdravstveno u HR pa ih sad država pljačka po tom pitanju, pa možeš i naknadno: https://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Stranice/Dobrovoljna-prijava-inozemnih-primitaka.aspx

Di nađete tu fifo tablicu, ima neki link ili šta?
Samo ispunite neki excel ili i prilažete ispise trejdova s platformi?

Složiš si u Excelu (ili kao što reče krpto58 uzmeš listu transakcija pa proguraš kroz Fifoator). Jednostavan primjer kako FIFO treba izgledati imaš u pitanju broj deve u mišljenju o kriptovalutama od Porezne: https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

Ispis tradeova ti treba kao dokaz transakcija, dodatno na FIFO.
newbie
Activity: 2
Merit: 0
Pozdrav svima,
Što više čitam o porezu na kripto, sve manje znam :-(

Dakle, situacija je slijedeća:
Počeo sam sa kriptom 2017.-2018. kad sam sa kolegom iz Bosne kupio mašinu za rudarenje. Naravno, sve je to bilo za keš i nema nikakvih papirnatih tragova, jer tada nisam ni razmišljao o tome da bi mogla donijeti neki profit koji će se morati oporezivati. Mašina je bila kod njega u Bosni, a on bi mi prebacivao moj dio na cex.

Sa tim što se "izrudarilo" sam se narednih godina malo igrao po mjenjačnicama. Malo dobijao, malo gubio, prebacivao iz coina u coin...
Nikada nisam ništa povlačio na neki račun. Sve je bilo prebacivanje iz mjenjačnice u mjenjačnicu ili na wallet. Uglavnom sve "prodaje" su bile u neki stable coin (Tether ili slično). Jedinu transakciju u Fiat sam imao početkom 2021. kad sam prebacio u dolare i sa time kupio neke druge coinove. Ali ni to nije bilo povlačenje na račun i uplata sa računa, nego je bilo unutar mjenjačnice (CEX).

Što sada ako bih odlučio to sve prebaciti u fiat i povući na banku? Dakle, ne da u zadnje 2 godine nije bilo kupi/prodaj transakcija nego (osim te jedne) nije bilo nikada.
Npr. odlučim prodati 10 ETH. Da li je dovoljno da priložim history sa cex gdje se vidi da sam taj ETH "nabavio" 2017.-2019. ?

Isto tako, u to vrijeme sam bio na nekim mjenjačnicama koje danas više ne postoje i "profit" koji sam ostvario sam prebacivao ili u Cex ili na Ledger. Kako tu dokazati transakcije kad tih mjenjačnica više nema (a naravno da tada nisam ni razmišljao o downloadu history-ja)?
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Ovo je situacija, da. Međutim nije povučeno s platforme i sad će mi se dogodit da ću imat:
ulaz 5000, ulaz 3000, ulaz 2000 - izlaz 5 godina kasnije - 8000.

Svejedno po meni moram platit 10% dobiti na (recimo) 500$ realiziranog profita za 2019, koji se ne anulira s 1000$ gubitka iduće godine, jel tako?
ako ti je zadnja fiat kupnja bila prije više od 2 godine od prodaje onda je neoporezivo. Samo ne znaš koliko si neoporezivo zaradio ako nemaš FIFO. a oni kao hoće da im kažeš koliko.
Quote
Di nađete tu fifo tablicu, ima neki link ili šta?
pa imaš Domchijev fifoator.com samo moraš lijepo sredit ulazni csv prema primjeru.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Sad ispada da zbog tih neoporezivih primitaka moraš imat FIFO dulje od 2 godine, čak ako i možeš dokazati da su ti sve kupnje za fiat starije od 2 godine.

1.1. svake godine napraviš screenshote / PDF-ove svih walleta, računa i adresa sa trenutnim stanjem. To su dokazi. Onda od tog početnog stanja imaš dalje FIFO za dve godine. Zatim obrišeš FIFO sa evidencijama starijima od 1.1. pred dve godine jer ti to više ne treba.

Doduše, to je sve špekulacija - Porezna nigdje nije rekla da se FIFO ne treba čuvati dulje od 2 godine, samo što je očito da ako možeš dokazati kompletan tok novca u zadnje 2 godine, i stanje pred 2 godine, time imaš sve što ti treba za dokazati koliko poreza trebaš platiti. Eventualno te mogu tražiti dokaze za porijeklo novca, ali to te mogu tražiti za sve što si stekao otkad si se rodio, i ne mogu očekivati od tebe da imaš kompletnu evidenciju.

U svakom slučaju, ne vidim razloga da ako se jednom potrudiš imati FIFO evidenciju to ne čuvaš čisto zbog sebe.
da ali ako krećeš u FIFO od stanja od prije 2 godine, onda ne znaš koliko si točno neoporezivo zaradio (ili izgubio). Znaš samo da je neoporezivo. Recimo nemaš fifo pa pišeš nabavnu cijenu 0 i ispada da si puno zaradio, a zapravo nisi zaradio ništa jer si skupo kupovao prije 2 godine.

U vezi porijekla, mislim da bi trebalo biti dovoljno dokazati porijeklo ulaza na određenu burzu unatrag 6 godina, Nabavne cijene ne bi trebale igrati ulogu pa ni FIFO.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Ako si izgubio na sve tri kupovine, onda ne prijavljuješ JOPPD jer nemaš kapitalnu dobit, pa nemaš što prijaviti.

Ako si u 2019. imao realizirani profit, dakle tih 5000 EUR je do kraja 2019. naraslo na više od 2019. i ti si prodao pa to realizirao, e onda je drugačija situacija, onda trebaš prijaviti JOPPD i dobit za 2019. i platiti porez. Ali ako je to bilo samo na papiru, onda ništa.

FIFO evidenciju moraš voditi u svim slučajevima, bez nje ne znaš ni sam jesi li realizirao dobit ili ne.

Ovo je situacija, da. Međutim nije povučeno s platforme i sad će mi se dogodit da ću imat:
ulaz 5000, ulaz 3000, ulaz 2000 - izlaz 5 godina kasnije - 8000.

Svejedno po meni moram platit 10% dobiti na (recimo) 500$ realiziranog profita za 2019, koji se ne anulira s 1000$ gubitka iduće godine, jel tako?

Di nađete tu fifo tablicu, ima neki link ili šta?
Samo ispunite neki excel ili i prilažete ispise trejdova s platformi?
sr. member
Activity: 503
Merit: 259
Sad ispada da zbog tih neoporezivih primitaka moraš imat FIFO dulje od 2 godine, čak ako i možeš dokazati da su ti sve kupnje za fiat starije od 2 godine.

1.1. svake godine napraviš screenshote / PDF-ove svih walleta, računa i adresa sa trenutnim stanjem. To su dokazi. Onda od tog početnog stanja imaš dalje FIFO za dve godine. Zatim obrišeš FIFO sa evidencijama starijima od 1.1. pred dve godine jer ti to više ne treba.

Doduše, to je sve špekulacija - Porezna nigdje nije rekla da se FIFO ne treba čuvati dulje od 2 godine, samo što je očito da ako možeš dokazati kompletan tok novca u zadnje 2 godine, i stanje pred 2 godine, time imaš sve što ti treba za dokazati koliko poreza trebaš platiti. Eventualno te mogu tražiti dokaze za porijeklo novca, ali to te mogu tražiti za sve što si stekao otkad si se rodio, i ne mogu očekivati od tebe da imaš kompletnu evidenciju.

U svakom slučaju, ne vidim razloga da ako se jednom potrudiš imati FIFO evidenciju to ne čuvaš čisto zbog sebe.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Sad ispada da zbog tih neoporezivih primitaka moraš imat FIFO dulje od 2 godine, čak ako i možeš dokazati da su ti sve kupnje za fiat starije od 2 godine.
sr. member
Activity: 503
Merit: 259
Znači što, uopće ne pišem FIFO, JOPPD, štoveć?

Primjer - ubacio sam 5000 eur 2019., 3000 eur 2020. i 2000 eur 2021.
Sad povučem 8950 eur u komadu i niš ne pišem?

Malo mi je to sumnjivo, pogotovo jer ovako to izgleda kao gubitak a hipotetski se može dogodit da u 2019. imaš profit, u 2020. i 2021. gubitak, što te svejedno obvezuje da platiš pporez za profit ostvaren u 2019.

Sori ako sad lupetam totalne gluposti, nije me ovo nikad previše interesiralo.

Ako si izgubio na sve tri kupovine, onda ne prijavljuješ JOPPD jer nemaš kapitalnu dobit, pa nemaš što prijaviti.

Ako si u 2019. imao realizirani profit, dakle tih 5000 EUR je do kraja 2019. naraslo na više od 2019. i ti si prodao pa to realizirao, e onda je drugačija situacija, onda trebaš prijaviti JOPPD i dobit za 2019. i platiti porez. Ali ako je to bilo samo na papiru, onda ništa.

FIFO evidenciju moraš voditi u svim slučajevima, bez nje ne znaš ni sam jesi li realizirao dobit ili ne.
sr. member
Activity: 490
Merit: 493
#NeverForgetGoba
Znači što, uopće ne pišem FIFO, JOPPD, štoveć?

Primjer - ubacio sam 5000 eur 2019., 3000 eur 2020. i 2000 eur 2021.
Sad povučem 8950 eur u komadu i niš ne pišem?

Malo mi je to sumnjivo, pogotovo jer ovako to izgleda kao gubitak a hipotetski se može dogodit da u 2019. imaš profit, u 2020. i 2021. gubitak, što te svejedno obvezuje da platiš pporez za profit ostvaren u 2019.

Sori ako sad lupetam totalne gluposti, nije me ovo nikad previše interesiralo.

Ali nije realizirani profit ako ga nisi povukao u 2019. već i dalje držao, te onda na njemu izgubio u 2020 i 2021. Pišeš samo realiziranu dobit/gubitak iz godine za koju podnosiš, prekopirali su sličan sistem kao za dionice.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Znači što, uopće ne pišem FIFO, JOPPD, štoveć?

Primjer - ubacio sam 5000 eur 2019., 3000 eur 2020. i 2000 eur 2021.
Sad povučem 8950 eur u komadu i niš ne pišem?

Malo mi je to sumnjivo, pogotovo jer ovako to izgleda kao gubitak a hipotetski se može dogodit da u 2019. imaš profit, u 2020. i 2021. gubitak, što te svejedno obvezuje da platiš pporez za profit ostvaren u 2019.

Sori ako sad lupetam totalne gluposti, nije me ovo nikad previše interesiralo.
sr. member
Activity: 503
Merit: 259
Samo da razjasnim, ako je po fifo tablici (ukupno) gubitak na neoporezivim prodajama, onda se valjda ništa ne prijavljuje?

Točno. Ne bi imao što prijaviti u tom slučaju niti da su oporezive, jer nema dobitka.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Samo da razjasnim, ako je po fifo tablici (ukupno) gubitak na neoporezivim prodajama, onda se valjda ništa ne prijavljuje?
sr. member
Activity: 503
Merit: 259
E, Domchi - ako prodam dionice nakon 2 god i oslobođen sam poreza, jel i dalje ikome išta moram slati, javljati, štoveć?
Ista stvar ako sam u minusu.

Primjer - na jednoj platformi imam dobit nakon 2 god, na drugoj sam se branio shortanjem i tu imam minus, ali i dalje imam sredstva koja bi sad povukao. Koje su mi obaveze?

Da. U JOPPD-u prijaviš koliko si toga što držiš >2 god prodao, porez je nula, imaš neoporezivi primitak, a kao šifra neoporezivog primitka se stavlja 2.

Prema iskustvima tu u threadu od prošle godine, izgleda da to treba prijaviti na mjesečnoj bazi, ili barem godišnje pa s datumima u tom retku za 12. mjesec, jer ako staviš datume od 1.1.-31.12. onda obrazac ne prođe. Nisam skroz siguran što je najbolje, ali računam si da te ako to ne prijaviš ne mogu ne znam kako kazniti jer - nije da si oštetio državu pa nisi platio porez.

Navedeno je u ovom mišljenju, pitanje broj 4.: https://www.dropbox.com/s/p2b9ukozkjlwo7h/kripto%203724_001.pdf?dl=0
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
E, Domchi - ako prodam dionice nakon 2 god i oslobođen sam poreza, jel i dalje ikome išta moram slati, javljati, štoveć?
Ista stvar ako sam u minusu.

Primjer - na jednoj platformi imam dobit nakon 2 god, na drugoj sam se branio shortanjem i tu imam minus, ali i dalje imam sredstva koja bi sad povukao. Koje su mi obaveze?
sr. member
Activity: 503
Merit: 259
February 27, 2024, 03:14:15 PM
Formula koju koristim je, u pseudokodu, otprilike ovakva:

1. kreiraj interval od točno 2 godine
2. provjeri je li razlika između datuma nabave i datuma prodaje manja od tog intervala (za vidjeti je li oporezivo)

Datumi su datumi, tj. timestamp dio je 0, dakle računa se od ponoći do ponoći. Isto tako, library zna ispravno primijeniti interval tako da uzme u obzir prijestupnu godinu.
e tu je razlika, ja mislim da bi za oporezivo trebalo biti manja ili jednaka od intervala. Tako shvaćam rečenicu:
Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka ne oporezuje se...
...u slučaju ako je financijska imovina otuđena nakon dvije godine od dana nabave, odnosno stjecanja te imovine.

dakle uvjet za neoporezivo je strogo veće, a oporezivo je onda negacija toga uvjeta (manje ili jednako)

Sve jasno.

Ako je datum nabave 1.1.2020., a datum prodaje 1.1.2023., po tvojoj logici je taj 1.1.2023. oporeziv, a po mojoj već neoporeziv (a tako računa i Fifoator).

Provjerit ću kad idući put ulovim poreznog savjetnika, pa ako bude potrebno promijenim logiku.

Inače, hvala ti puno na ovakvim komentarima, jako su korisni, da se ti detalji istitraju.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 27, 2024, 02:31:34 PM
Da se gleda vremenski period u sat, a ne u dan, onda bi ovo što pričaš bilo OK - ako je transakcija na dan nabave bila u podne 1.1.2020., i sad prodaješ 1.1.2023. prijepodne, onda je to u periodu od manje od dve godine.

No iz primjera FIFO evidencije znamo da se evidentira samo datum, a ne i vrijeme transakcije. Dostavljači, jasno, prate sate, ali nisam još vidio npr. računovođu koji prati sate kad se neka transakcija dogodila. Tako da mi se čini da tu treba primjenjivati računovodstvenu logiku, 2 godine je ipak period koji ne pratiš u sat.
Definitivno je nešto što ću provjeriti s poreznim savjetnikom, ali prilično sam siguran da znam što će mi reći, budući da smo već imali sličnu raspravu vezano uz "30 dana od primitka dohotka", gdje sam od poreznog referenta dobio informaciju da je to jednako "mjesec dana", a od poreznog savjetnika savjet da ipak ispoštujem tih 30 dana jer u zakonu piše 30 dana. Dakle, do daljnjega bih se držao "2 godine", a ne "2 puta 365 dana osim za prijestupnu godinu 366 puta 24 sata".
ovaj argument ide samo kontra varijante isti dan prije 2 god + 2 koja bi i meni bila čudna, ali ne i nemoguća.

Quote
Formula koju koristim je, u pseudokodu, otprilike ovakva:

1. kreiraj interval od točno 2 godine
2. provjeri je li razlika između datuma nabave i datuma prodaje manja od tog intervala (za vidjeti je li oporezivo)

Datumi su datumi, tj. timestamp dio je 0, dakle računa se od ponoći do ponoći. Isto tako, library zna ispravno primijeniti interval tako da uzme u obzir prijestupnu godinu.
e tu je razlika, ja mislim da bi za oporezivo trebalo biti manja ili jednaka od intervala. Tako shvaćam rečenicu:
Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka ne oporezuje se...
...u slučaju ako je financijska imovina otuđena nakon dvije godine od dana nabave, odnosno stjecanja te imovine.

dakle uvjet za neoporezivo je strogo veće, a oporezivo je onda negacija toga uvjeta (manje ili jednako)
sr. member
Activity: 503
Merit: 259
February 27, 2024, 01:24:17 PM
Obično razlikuju kalendarsku od godine u smislu vremenskog roka.
Porezne prijave vrijede za kalendarsku dakle sve što završava na 2023 je ista kalendarska i ima 365 dana i 365*24sata. dakle ako kažu od 1.1 do 31.12 podrazumijeva se da da se broji prvi i zadnji dan (nisu rekli "nakon 1.1" pa do 31.12.  Neki put kažu "unutar iste kalendarske godine"

ali ako si kupio popodne 1.1.2023 i prodao ujutro 1.1.2024 nisi držao 365*24 sata, a trajanje bi u ekstremnom slučaju moglo biti punih 24 sata kraće (kupio 1.1.2023 23:59 prodao 1.1.2024 00:01.

Od tuda i to produženje roka kod dostava: tako da nisi na gubitku ako ti je rješenje dostavljeno u ponedjeljak minutu prije ponoći na utorak: opet imaš 8x24 sata za odgovor do ponoći s idućeg utorka na srijedu.

Da se gleda vremenski period u sat, a ne u dan, onda bi ovo što pričaš bilo OK - ako je transakcija na dan nabave bila u podne 1.1.2020., i sad prodaješ 1.1.2023. prijepodne, onda je to u periodu od manje od dve godine.

No iz primjera FIFO evidencije znamo da se evidentira samo datum, a ne i vrijeme transakcije. Dostavljači, jasno, prate sate, ali nisam još vidio npr. računovođu koji prati sate kad se neka transakcija dogodila. Tako da mi se čini da tu treba primjenjivati računovodstvenu logiku, 2 godine je ipak period koji ne pratiš u sat.

Definitivno je nešto što ću provjeriti s poreznim savjetnikom, ali prilično sam siguran da znam što će mi reći, budući da smo već imali sličnu raspravu vezano uz "30 dana od primitka dohotka", gdje sam od poreznog referenta dobio informaciju da je to jednako "mjesec dana", a od poreznog savjetnika savjet da ipak ispoštujem tih 30 dana jer u zakonu piše 30 dana. Dakle, do daljnjega bih se držao "2 godine", a ne "2 puta 365 dana osim za prijestupnu godinu 366 puta 24 sata".

Ne znam za javascript, ali ako ima nešto kao "time delta" onda je samo pitanje gdje stavljaš < i <=

Formula koju koristim je, u pseudokodu, otprilike ovakva:

1. kreiraj interval od točno 2 godine
2. provjeri je li razlika između datuma nabave i datuma prodaje manja od tog intervala (za vidjeti je li oporezivo)

Datumi su datumi, tj. timestamp dio je 0, dakle računa se od ponoći do ponoći. Isto tako, library zna ispravno primijeniti interval tako da uzme u obzir prijestupnu godinu.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 27, 2024, 06:36:06 AM
tako nekako ide moja logika, a čini se i logika libraryja za datume u Javascriptu.
Ne znam za javascript, ali ako ima nešto kao "time delta" onda je samo pitanje gdje stavljaš < i <=

Ovako otprilike radi python pandas:

fifoator oporezivo dobivam s
(fifo['datum']-fifo['datum nabave'])dakle oporezivo je ako je držanje strogo kraće od 2*365*24 sata

fifoator neoporezivo je
(fifo['datum']-fifo['datum nabave'])>=timedelta(2*365)

Dakle otuđenje na dan koji je dvije godine nakon nabave ili kasnije. 

Po meni bi bilo gore <= a dolje >
Jer mi rečenica zvuči kao "po isteku roka od 2 godine" je neoporezivo.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 27, 2024, 05:48:24 AM
Super mi je fifoator (hvala Domchi).
Imam dosta prodaja koje su se povezale s kupnjama baš na isti dan prije 2 godine i po fifoatoru ispada da su neoporezive (tj. ništa ne piše pod status). Gledam zakon, piše da je neoporezivo ako se otuđuje "nakon dvije godine od dana nabave". Dakle  +1 dan?
Obično zakonski rokovi kreću dan nakon događaja. To bi ovdje bilo čak +2 dana.
Mislim da ako je propisan rok od 8 dana od dostave nekakvog rješenja, a dostava je bila u ponedjeljak, tek iduća srijeda je izvan roka. (10. dan)

Drukčije je s poreznom karticom koja ide u crveno već na 9. dan od dana izvješća. Vjerojatno zato što bi po njima bilo idealno platiti na dan izvješća, a sljedeći dan je već "kašenjenje".

(Nije da je "sigurnije" malo produžiti rok. Npr ako sam imao gubitke na taj sporni dan onda plaćam manji porez ako je rok dulji.)

Hm, ovo je dobro pitanje.

Godina tj. porezno razdoblje prema JOPPD obrascu traje od 1.1. do 31.12., ne traje do 1.1. iduće godine. Odnosno, ako kupiš 1.1.2021., i prodaš 1.1.2023., prodao si "nakon 2 godine", jer je 2 godine isteklo točno u ponoć između 31.12.2022. i 1.1.2023. - tako nekako ide moja logika, a čini se i logika libraryja za datume u Javascriptu.

Dakle ako kupiš 1.1.2021., kupio si u jednoj poreznoj godini, pa je prošla još cijela jedna porezna godina, i tek onda dolazi 1.1.2023. koji je prvi dan treće porezne godine.

Jesam li u krivu?

Obično razlikuju kalendarsku od godine u smislu vremenskog roka.
Porezne prijave vrijede za kalendarsku dakle sve što završava na 2023 je ista kalendarska i ima 365 dana i 365*24sata. dakle ako kažu od 1.1 do 31.12 podrazumijeva se da da se broji prvi i zadnji dan (nisu rekli "nakon 1.1" pa do 31.12.  Neki put kažu "unutar iste kalendarske godine"

ali ako si kupio popodne 1.1.2023 i prodao ujutro 1.1.2024 nisi držao 365*24 sata, a trajanje bi u ekstremnom slučaju moglo biti punih 24 sata kraće (kupio 1.1.2023 23:59 prodao 1.1.2024 00:01.
Od tuda i to produženje roka kod dostava: tako da nisi na gubitku ako ti je rješenje dostavljeno u ponedjeljak minutu prije ponoći na utorak: opet imaš 8x24 sata za odgovor do ponoći s idućeg utorka na srijedu.

Tako ja barem to vidim.
To bi bilo 2godine +1dan.
2godine +2dana bi bilo da ignoriraju sate kupnje i broje sljedeći dan kao prvi dan držanja i traže prodaju "nakon" 365-og dana držanja.

Za prijestupne je valjda 366?!
Pages:
Jump to: