Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 6. (Read 38138 times)

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Pozdrav svima,

Zna li netko kome sam dužan porez ako prodam BTC u FIAT. Imam trostruko državljanstvo, belgijsko, hrvatsko i srpsko, i vezan sam za sve 3 zemlje. Tijekom godine boravim u sve 3 zemlje.

Ima li netko iskustva s ovim?

Hvala vam

OT:
Plati porez gdje je najmanji, ali mislim da je to HR.

Off topic:

Ako ti slucajno treba cash, imas P2P. Admin je EdoFazlinovic. Bez KYC, sve anonimno.

Najveca P2P grupa za kupnju, prodaju kriptovaluta (USDT) - Preko 4500 članova.
Otkup USDT - Moja provizija do 3%
- https://t.me/KriptovaluteTelegram


Mislim da postoji neko pravilo da porez plaćaš tamo gdje si boravio najmanje 6 mjeseci i 1 dan, i da ne možeš baš birati u kojoj ćeš zemlji plaćati porez.
Naravno, ako si svjetski putnik i puno putuješ, a nigdje ne ostaješ duže vrijeme, najbolje ti se posavjetovati sa poreznim stručnjakom ili knjigovođom.
Usput, kako si uspio dobiti državljanstvo čak 3 države? To je stvarno rijedak slučaj, obično ljudi imaju 2 državljanstva i to im je sasvim dovoljno.
Osim toga, da li si razmislio da otvoriš offshore bankovni račun u nekoj poreznoj oazi tipa Belize?
Ako si na taj bankovni račun isplatiš btc ne bi morao plaćati nikakav porez a sa bankovnom karticom možeš dizati gotovinu na bilo kojem bankomatu.
full member
Activity: 161
Merit: 143
Otkup USDT
Pozdrav svima,

Zna li netko kome sam dužan porez ako prodam BTC u FIAT. Imam trostruko državljanstvo, belgijsko, hrvatsko i srpsko, i vezan sam za sve 3 zemlje. Tijekom godine boravim u sve 3 zemlje.

Ima li netko iskustva s ovim?

Hvala vam

OT:
Plati porez gdje je najmanji, ali mislim da je to HR.

Off topic:

Ako ti slucajno treba cash, imas P2P. Admin je EdoFazlinovic. Bez KYC, sve anonimno.

Najveca P2P grupa za kupnju, prodaju kriptovaluta (USDT) - Preko 4500 članova.
Otkup USDT - Moja provizija do 3%
- https://t.me/KriptovaluteTelegram
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Moje prebivalište je službeno prijavljeno u Srbiji i Belgiji. Plaćam porez u obje države, za djelatnosti koje obavljam u obje zemlje. Hrvatska je jedino mjesto gdje nemam prebivaliste i provodim najmanje vremena, ali tu sam rođen. U Hrvatskoj provedem oko 3 mjeseca ljeti, a u druge dvije zemlje po pola ostatka godine. Znam da je izuzetno komplicirano, ali takav je moj život trenutno.

Pa, onda u Hrvatskoj nemaš zašto plaćati porez, ali čini mi se da ne možeš imati dva prebivališta, tj. kako se to kaže dvije domicilne države - uvijek je jedna primarna. Nisam u toj situaciji pa nemam osobnog iskustva, ali pogledaj si, ima po Internetu hrpa materijala kako npr. digitalni nomadi plaćaju porez. Koliko sam shvatio, imaš određene slobode oko toga kako ćeš si to urediti s porezne strane a da ti bude povoljno. Jedan moj prijatelj je to riješio tako da ima offshore firmu na Cipru, praktički sve radi preko nje, a to je onda automatski 0% poreza i nije bitno gdje se on nalazi (ne živi na Cipru). Možda je dobar pristup porazgovarati s nekim poreznim savjetnikom za tvoju konkretnu situaciju, to nisu stvari gdje se možeš previše pouzdati u generalne odgovore na Internetu.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Zna li netko kome sam dužan porez ako prodam BTC u FIAT. Imam trostruko državljanstvo, belgijsko, hrvatsko i srpsko, i vezan sam za sve 3 zemlje. Tijekom godine boravim u sve 3 zemlje.

Pa, gdje ti je prebivalište i gdje plaćaš porez?

Moje prebivalište je službeno prijavljeno u Srbiji i Belgiji. Plaćam porez u obje države, za djelatnosti koje obavljam u obje zemlje. Hrvatska je jedino mjesto gdje nemam prebivaliste i provodim najmanje vremena, ali tu sam rođen. U Hrvatskoj provedem oko 3 mjeseca ljeti, a u druge dvije zemlje po pola ostatka godine. Znam da je izuzetno komplicirano, ali takav je moj život trenutno.

Hvala vam na pomoći.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Zna li netko kome sam dužan porez ako prodam BTC u FIAT. Imam trostruko državljanstvo, belgijsko, hrvatsko i srpsko, i vezan sam za sve 3 zemlje. Tijekom godine boravim u sve 3 zemlje.

Pa, gdje ti je prebivalište i gdje plaćaš porez?
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Pozdrav svima,

Zna li netko kome sam dužan porez ako prodam BTC u FIAT. Imam trostruko državljanstvo, belgijsko, hrvatsko i srpsko, i vezan sam za sve 3 zemlje. Tijekom godine boravim u sve 3 zemlje.

Ima li netko iskustva s ovim?

Hvala vam
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Domchi ne prima dm-ove od newbia, bude vec vidio. Nije mi tako hitno

Vidi, ali kasni s mejlom jer je malo odmora i kupanje imalo prioritet zadnjih dana. Smiley

Zanima me je li itko prijavljivao porez na staking?
Meni je i dalje suludo da je to drugi dohodak, a ne kamata, ali ok..Zanima me je li to netko radio i kako je popunjavao obrasce na poreznoj?

Najbolji opis što sve treba prijaviti koji sam našao je ovdje, iako je sada malo outdated (nema više prireza): http://www.imamnovac.com/osobne-financije/placanje-poreza-na-zaradu-iz-inozemstva-adsense-affilate-i-sl/

Takoder mi nije posve jasan ovaj dio o kontinuiranom obavljanju takve radnje gdje bi se trebao registrirati kao nekakav obrtnik, ali po kojoj osnovi?

Ako si napraviš obrt za to, recimo paušalni obrt, trebalo bi ti biti birokratski jednostavnije iako i tu postoje neka pitanja poput kome ispostavljati račune.

Za djelatnost... ne znam, ja bih totalno stavio 32.11 Proizvodnja novca Grin, ali najbolje da pitaš u Plavom uredu.


Hvala!
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Domchi ne prima dm-ove od newbia, bude vec vidio. Nije mi tako hitno

Vidi, ali kasni s mejlom jer je malo odmora i kupanje imalo prioritet zadnjih dana. Smiley

Zanima me je li itko prijavljivao porez na staking?
Meni je i dalje suludo da je to drugi dohodak, a ne kamata, ali ok..Zanima me je li to netko radio i kako je popunjavao obrasce na poreznoj?

Najbolji opis što sve treba prijaviti koji sam našao je ovdje, iako je sada malo outdated (nema više prireza): http://www.imamnovac.com/osobne-financije/placanje-poreza-na-zaradu-iz-inozemstva-adsense-affilate-i-sl/

Takoder mi nije posve jasan ovaj dio o kontinuiranom obavljanju takve radnje gdje bi se trebao registrirati kao nekakav obrtnik, ali po kojoj osnovi?

Ako si napraviš obrt za to, recimo paušalni obrt, trebalo bi ti biti birokratski jednostavnije iako i tu postoje neka pitanja poput kome ispostavljati račune.

Za djelatnost... ne znam, ja bih totalno stavio 32.11 Proizvodnja novca Grin, ali najbolje da pitaš u Plavom uredu.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Pozdrav,

Zanima me je li itko prijavljivao porez na staking?
Meni je i dalje suludo da je to drugi dohodak, a ne kamata, ali ok..Zanima me je li to netko radio i kako je popunjavao obrasce na poreznoj?

Takoder mi nije posve jasan ovaj dio o kontinuiranom obavljanju takve radnje gdje bi se trebao registrirati kao nekakav obrtnik, ali po kojoj osnovi?

Vidim da još uvijek čekaš odgovor.
Predlažem ti da pronađeš našeg lokalnog poreznog stručnjaka ''domchi'' i pošalješ mu privatnu poruku sa ovim upitom.
Vjerojatno ne prati trenutno ovaj forum inače bi ti se sigurno javio.
Druga mogućnost da dođeš so odgovora je da se uključiš na UBIK Telegram grupu.
To je hrvatska udruga za Udruga za blockchain i kriptovalute a oni često imaju susrete i razgovore sa poreznicima pa ti sigurno mogu pomoći.
Kada dobiješ odgovor, slobodno ga podijeli ovdje, jer vjerujem da i druge članove zanima odgovor na ovo pitanje o stakingu.

Hvala,
Domchi ne prima dm-ove od newbia, bude vec vidio. Nije mi tako hitno
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Pozdrav,

Zanima me je li itko prijavljivao porez na staking?
Meni je i dalje suludo da je to drugi dohodak, a ne kamata, ali ok..Zanima me je li to netko radio i kako je popunjavao obrasce na poreznoj?

Takoder mi nije posve jasan ovaj dio o kontinuiranom obavljanju takve radnje gdje bi se trebao registrirati kao nekakav obrtnik, ali po kojoj osnovi?

Vidim da još uvijek čekaš odgovor.
Predlažem ti da pronađeš našeg lokalnog poreznog stručnjaka ''domchi'' i pošalješ mu privatnu poruku sa ovim upitom.
Vjerojatno ne prati trenutno ovaj forum inače bi ti se sigurno javio.
Druga mogućnost da dođeš so odgovora je da se uključiš na UBIK Telegram grupu.
To je hrvatska udruga za Udruga za blockchain i kriptovalute a oni često imaju susrete i razgovore sa poreznicima pa ti sigurno mogu pomoći.
Kada dobiješ odgovor, slobodno ga podijeli ovdje, jer vjerujem da i druge članove zanima odgovor na ovo pitanje o stakingu.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
Pozdrav,

Zanima me je li itko prijavljivao porez na staking?
Meni je i dalje suludo da je to drugi dohodak, a ne kamata, ali ok..Zanima me je li to netko radio i kako je popunjavao obrasce na poreznoj?

Takoder mi nije posve jasan ovaj dio o kontinuiranom obavljanju takve radnje gdje bi se trebao registrirati kao nekakav obrtnik, ali po kojoj osnovi?
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Da li je tko na poreznoj utvrđivao srazmjer i nesrazmjer imovine?

Stvar je što imam plaćeno poreza za 2021. i 2022. u količini xxx, a realno kad se sve zbroji postoji višak od xx tisuća eura.
"Višak" je znatno manji. Dolazi od toga da sam od familije u nekim trenutcima posudio novce jer mi je hitno trebalo za kupovinu nekretnine. Uz to dio je i gotovina koju posjedujem od prije porezne zastare.

Dakle nakon uvoda konkretno pitanje.

Postoji li problem prijave 60-70k eura gotovine od prodaje kriptovaluta prije 1.1.2017.? Kažem taj broj je znatno manji od naknadno prijavljenje zarade i meni osobno nema smisla da je sporan.
Zanima me da li to može biti prihvaćeno od strane porezne?
Realno bi isto tako mogao reći da sam tad imao 5 milijuna eura, što sumnjam da bi prihvatili.

Dalje kako objasniti prodaje iz 2015-2016. Ne vidim način za to, jedini argument mi je zdrava logika da sam tada prodavao dio, a kasnije uplate poreza na dobit(2021 i 2022) potkrepljuju da je ostatak rastao i zatim je na njega plaćen porez.

Kada imaš ovakva konkretna pitanja najbolje je poslati konkretan upit poreznoj i onda dobiješ pisani odgovor na koji se kasnije možeš pozvati u poreznom postupku.
Ja sam nedavno poslao jedan takav upit poreznoj, a njihove odgovore možeš pogledati ovdje: https://bitcointalksearch.org/topic/odgovor-porezne-o-cryptu-5331847

I ja također imam neke bitcoine koje sam stekao prije 2017 pa je i mene zanimao odgovor na to pitanje a evo što je porezna odgovorila.
Kriptovalute prije 2016. godine se neoporezuju.

To je odgovor iz 2021 a sada je vjerojatno granica pomjerena na 2017 ili 2018.
Pročitaj slobodno odgovore na sva pitanja koja mi je poslala porezna i ako još nešto bude nejasno pošalji upit poreznoj.

newbie
Activity: 35
Merit: 0
Da li je tko na poreznoj utvrđivao srazmjer i nesrazmjer imovine?

Stvar je što imam plaćeno poreza za 2021. i 2022. u količini xxx, a realno kad se sve zbroji postoji višak od xx tisuća eura.
"Višak" je znatno manji. Dolazi od toga da sam od familije u nekim trenutcima posudio novce jer mi je hitno trebalo za kupovinu nekretnine. Uz to dio je i gotovina koju posjedujem od prije porezne zastare.

Dakle nakon uvoda konkretno pitanje.

Postoji li problem prijave 60-70k eura gotovine od prodaje kriptovaluta prije 1.1.2017.? Kažem taj broj je znatno manji od naknadno prijavljenje zarade i meni osobno nema smisla da je sporan.
Zanima me da li to može biti prihvaćeno od strane porezne?
Realno bi isto tako mogao reći da sam tad imao 5 milijuna eura, što sumnjam da bi prihvatili.

Dalje kako objasniti prodaje iz 2015-2016. Ne vidim način za to, jedini argument mi je zdrava logika da sam tada prodavao dio, a kasnije uplate poreza na dobit(2021 i 2022) potkrepljuju da je ostatak rastao i zatim je na njega plaćen porez.
member
Activity: 82
Merit: 46
Nas jos nisu pitali da dokazemo. Samo sto smo napravili je predali joppd i platili porez, to je to. Dokazujes tek kada te pitaju, a zato imamo optimizirano i cisto.
Npr. Ti mozes kupit nft i flippat ga par puta izmedu sebe, svaki put stavis vecu cijenu NFT-a. Tko definira cijenu BTC-a? Trziste. Tko definira cijenu NFT-a? Da li postoji neka porezna inspekcija ili porezna agencija koja ce odlucit koliko koji NFT kosta? Nema. Odlucuje trziste. Onaj ape ili nesto trece sto je vrijedilo milijune usd, a sada vise toliko ne vrijedi.

Mozes npr. kupit neki popularni NFT koji je vrijedio puno para, a sada se prodaje za 100 ili 1000 puta manje, ako ima takav. Tko kaze da ga moras mintat?
Nades neki NFT s historijem, flipas ga par puta izmedu sebe i svaki put povisujes cijenu i na kraju ga sam sebi prodas za jako veliku cifru koju si zelis isplatiti na racun. Ali najvaznije da imas cisto porijeklo i lakse je predati tu jednu transakciju nego cijelu paletu.

Evo vam linkedin zene koja se bavi pranjem novca vec 20+ godina. Ja sam s njom pricao uzivo 2 puta u vezi tradicionalnog pranja novca (umjetnine, banke, etc.) Ko zeli, poslat cu privatno link
Veliki dio casha se pere isto na nacin da udes s bankom (kao investitor) u gradnju zgrade za rentanje apartmana/stanova, sto god.


Znaci sve se svodi na to da li imas ili nemas zeludac i muda za riskirati, ili volje. Hvala na odgovoru i svaka cast tebi, ali mislim da se ja ne bi usudio to raditi.




To su nekretnine, biznis koji traje vec stotinama godina i porezna je s tim trzistem jako dobro upoznata. Nekretnine rastu pomalo, a NFT vrlo lako extremno brzo padne i extremno brzo se naraste. Sto je NFT i kako ce porezna odluciti koliko sta vrijedi? Jedan NFT koji je vrijedia prije godinu dana 10 usd, sada moze vrijediti 1M usd. Stavljas nekretnine i NFT u istu kosaricu, a nisu isto niti malo. Ako ce vam biti lakse kako oprati pare preko NFT i rijesiti se dokazivanje porijekla, kupite neki NFT koji ima history (bia popularan, vukao se po novinama, itd.) za 1k usd i poslje ga flipaj par puta izmedu sebe i na kraju prodaj sebi za veliki iznos. Rijesia si se problema. Imas dokaz da si proda NFT i imas history da se vukao po novinama.

A mozete kupit neki nft, otic na https://coinzilla.com, platit njima 1k usd da izreklamira vas nft kako se prodao za velike pare i eto vam opet history. Svaki NFT koji se prodao za velike pare, dobio je pozornosti u nekim novinama.


Vidi se da si detaljno promislio o ovim stvarima. Ako se ikad odlucim odraditi talve kombinacije, javiti cu ti se za savjet lol.
full member
Activity: 161
Merit: 143
Otkup USDT
S menon si pricao. Mozete napravit 3 racuna pa tako mintat, jer smo mi to radili. Pogledajte sve ove NFT-ove sta su se prodavali po par milijuna $, sve je to pranje novca.

Nisi ti u pitanju jer prijatelj niti nije registriran ovdje, niti je probao na taj nacin prijaviti porez nego samo ima ideju kako to probati napraviti.

Posto si ti to vec ranije radio, da li je bilo problema koje Domchi spominje, da je porezniku bilo sumnjivo zasto je netko tako skupo platio NFT koje si ti ranije kupio puno jeftinije?

Nas jos nisu pitali da dokazemo. Samo sto smo napravili je predali joppd i platili porez, to je to. Dokazujes tek kada te pitaju, a zato imamo optimizirano i cisto.
Npr. Ti mozes kupit nft i flippat ga par puta izmedu sebe, svaki put stavis vecu cijenu NFT-a. Tko definira cijenu BTC-a? Trziste. Tko definira cijenu NFT-a? Da li postoji neka porezna inspekcija ili porezna agencija koja ce odlucit koliko koji NFT kosta? Nema. Odlucuje trziste. Onaj ape ili nesto trece sto je vrijedilo milijune usd, a sada vise toliko ne vrijedi.

Mozes npr. kupit neki popularni NFT koji je vrijedio puno para, a sada se prodaje za 100 ili 1000 puta manje, ako ima takav. Tko kaze da ga moras mintat?
Nades neki NFT s historijem, flipas ga par puta izmedu sebe i svaki put povisujes cijenu i na kraju ga sam sebi prodas za jako veliku cifru koju si zelis isplatiti na racun. Ali najvaznije da imas cisto porijeklo i lakse je predati tu jednu transakciju nego cijelu paletu.

Evo vam linkedin zene koja se bavi pranjem novca vec 20+ godina. Ja sam s njom pricao uzivo 2 puta u vezi tradicionalnog pranja novca (umjetnine, banke, etc.) Ko zeli, poslat cu privatno link
Veliki dio casha se pere isto na nacin da udes s bankom (kao investitor) u gradnju zgrade za rentanje apartmana/stanova, sto god.


E da, to s mintanjem je umjetnost. Smiley

Međutim, kako ćeš poreznoj objasniti zašto je tvoj NFT odjednom 99 ETH skuplji? Treba ti jako dobra priča biti iza toga, taj NFT ne može biti slika nekog majmuna koju si nacrtao za dve minute u Paintu. Inače će ti biti kao s onima koji iznajmljuju stan po 1 euro, i onda mu dođe poreznik, procjeni realnu cijenu najma, i oporezuje ga po realnoj cijeni najma, a ovaj može mahati ugovorom u kojem piše 1 euro do mile volje.

To su nekretnine, biznis koji traje vec stotinama godina i porezna je s tim trzistem jako dobro upoznata. Nekretnine rastu pomalo, a NFT vrlo lako extremno brzo padne i extremno brzo se naraste. Sto je NFT i kako ce porezna odluciti koliko sta vrijedi? Jedan NFT koji je vrijedia prije godinu dana 10 usd, sada moze vrijediti 1M usd. Stavljas nekretnine i NFT u istu kosaricu, a nisu isto niti malo. Ako ce vam biti lakse kako oprati pare preko NFT i rijesiti se dokazivanje porijekla, kupite neki NFT koji ima history (bia popularan, vukao se po novinama, itd.) za 1k usd i poslje ga flipaj par puta izmedu sebe i na kraju prodaj sebi za veliki iznos. Rijesia si se problema. Imas dokaz da si proda NFT i imas history da se vukao po novinama.

A mozete kupit neki nft, otic na https://coinzilla.com, platit njima 1k usd da izreklamira vas nft kako se prodao za velike pare i eto vam opet history. Svaki NFT koji se prodao za velike pare, dobio je pozornosti u nekim novinama.
member
Activity: 82
Merit: 46
S menon si pricao. Mozete napravit 3 racuna pa tako mintat, jer smo mi to radili. Pogledajte sve ove NFT-ove sta su se prodavali po par milijuna $, sve je to pranje novca.

Nisi ti u pitanju jer prijatelj niti nije registriran ovdje, niti je probao na taj nacin prijaviti porez nego samo ima ideju kako to probati napraviti.

Posto si ti to vec ranije radio, da li je bilo problema koje Domchi spominje, da je porezniku bilo sumnjivo zasto je netko tako skupo platio NFT koje si ti ranije kupio puno jeftinije?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Isto tako, poreznici nisu naivni, ako odjednom prodaš NFT za milju eura, i za to kupiš kuću, možeš si misliti kako im nećeš biti sumnjiv.

Ovo ti je problematično. NFT kad mintaš ti si defacto kreirao umjetninu. Drugo je kad ga kupiš, pa prodaš, to je kapitalna dobit.
Ovdje obavljaš neregistriranu umjetničku djelatnost, i to je drugi dohodak iz inozemstva.
Znam to jer sam samostalni umjetnik.
Ako se vec bavite takvim kombinacijama, preporučam dva profila. Jedan minta nft i proda ga drugom za 1 eth. Drugi proda trećem za 100 eth. Onda prijavi porez na kapitalnu dobit od 99eth. Tojest sve to skupa u eurima, kada se pretvori u fiat.
Treba pripaziti na elefanciju i čistoću postupka.

E da, to s mintanjem je umjetnost. Smiley

Međutim, kako ćeš poreznoj objasniti zašto je tvoj NFT odjednom 99 ETH skuplji? Treba ti jako dobra priča biti iza toga, taj NFT ne može biti slika nekog majmuna koju si nacrtao za dve minute u Paintu. Inače će ti biti kao s onima koji iznajmljuju stan po 1 euro, i onda mu dođe poreznik, procjeni realnu cijenu najma, i oporezuje ga po realnoj cijeni najma, a ovaj može mahati ugovorom u kojem piše 1 euro do mile volje.
full member
Activity: 161
Merit: 143
Otkup USDT

Isto tako, poreznici nisu naivni, ako odjednom prodaš NFT za milju eura, i za to kupiš kuću, možeš si misliti kako im nećeš biti sumnjiv.

Ovo ti je problematično. NFT kad mintaš ti si defacto kreirao umjetninu. Drugo je kad ga kupiš, pa prodaš, to je kapitalna dobit.
Ovdje obavljaš neregistriranu umjetničku djelatnost, i to je drugi dohodak iz inozemstva.
Znam to jer sam samostalni umjetnik.
Ako se vec bavite takvim kombinacijama, preporučam dva profila. Jedan minta nft i proda ga drugom za 1 eth. Drugi proda trećem za 100 eth. Onda prijavi porez na kapitalnu dobit od 99eth. Tojest sve to skupa u eurima, kada se pretvori u fiat.
Treba pripaziti na elefanciju i čistoću postupka.

E pa to mu i ja govorim, da ta ideja mozda zvuci dobro na prvu ali sigurno nije bas tako jednostavno  kao sto se cini i da ces na kraju vjerojatno platiti puno vise od tih minimalnih 10% poreza.

Sta bi ti savjetovao nekome tko nema dokaza za ulaz, kako da to rijesi tako da ga ne zakaci placanje doprinosa i poreza na dohodak?

S menon si pricao. Mozete napravit 3 racuna pa tako mintat, jer smo mi to radili. Pogledajte sve ove NFT-ove sta su se prodavali po par milijuna $, sve je to pranje novca.


member
Activity: 82
Merit: 46
Ovo sa holdanjem duze od 2 godine nije problem, na ledgeru imam bitcoina koji je tamo najmanje 3 godine ali ono sto me zanima je da li je problem ako ja povremeno dokupim malo bitcoina pa se kolicina na toj adresi konstantno povecava, ili bi trebao imati neku adresu na kojoj nije nista ni oduzimano ni dodavano najmanje 2 godine da dokazem taj hold?

To ti sad ovisi na to na koga naletiš. Može ti se dogoditi da ti porezni referent odbije primiti bilo što osim JOPPD obrasca, kao što meni dogodilo, ali ti se isto tako može dogoditi da ti porezni referent traži "neki dokaz" pa je zadovoljan s bilo kojim papirom koji mu doneseš, što mi se isto dogodilo. Imao sam i KYC situaciju s exchangeom gdje su mi zamrznuli novce kod transfera na tekući, iako sam prethodno prošao kroz KYC, i gdje sam dokazao porijeklo novca tako da sam im potpisao poruku s walletom u kojem je za vrijeme ETH ICO-a bilo dovoljno ETH-a da opravda te novce koje vadim, a sve uplate prije i poslije i da točno pašu iznosi ih nije previše zanimalo.

Lonza iz Porezne je na UBIK-ovoj poreznoj radionici koja je nedavno bila linkana tu u temi rekao da nije obavezno, ali bi bilo idealno staviti FIFO evidenciju kod svake godišnje prijave poreza. Onda se možeš pozvati na taj FIFO u budućnosti ako ti zatreba, u smislu, pogledajte si moje porezne prijave, imao sam toliko i toliko crypto prihoda kroz n godina, i sad kupujem Embraer Phenom 300, imate li još kakvih pitanja?

Dakle, odgovor je - što više dokaza imaš, to bolje kad se nađeš u situaciji da nekome nešto moraš dokazivati. To što možeš dokazati da si u walletu imao 2 BTC pred par godina kad su vrijedili $10000, i da su ti bili u walletu cijelo vrijeme prije nego što si ih prodao za $200000 i kupio kuću, definitivno je bolji dokaz porijekla novca nego "prodao sam NFT jpeg Pepea za milijune dolara", i nemam nikakve podatke o kupcu. Kada imaš neku povijest plaćanja poreza kroz godine, to je daleko vjerodostonije i manje smrdi nego neka priča da ti je lova pala s neba.

Kuzim, hvala na detaljnim odgovorima.
jr. member
Activity: 212
Merit: 6
Bas sam provjerio, imam Excel dokument sa 4382 reda od Xapo.com jos dok je radio kod nas, tam su sve moguce transakcije od kraja 2016. i 2017. i od tam je sav crypto zavrsio na ledgeru. Ne znam kakvo porijeklo novca im treba ako je ulaz bio npr 650 usd/btc i naraste na 100k. To je cca 150x od uloga. Sa "samo" 50k kn imas milijun eura. Nije da je 20-30-50k kn neka ogromna lova, a imam dokaz da ih drzim dok je bio 650 usd ili nize.
Pages:
Jump to: