E sad, ako je riječ o stakingu gdje ti dobiješ nagradu ali je ne možeš povući neko vrijeme - recimo neki broj blokova... tu teško da ćemo dobiti nešto precizno od Porezne. Ako je riječ o nekom kratkom periodu, tipa 10ak blokova, onda ti je više-manje svejedno, samo budi konzistentan. Ako je riječ o dužem periodu, tipa 6 mjeseci, onda bih ja osobno išao na varijantu da poreznim događajem smatram trenutak kad imam kontrolu nad tim novcem.
Da, govorim o ovom drugom slučaju što si naveo gdje se nagrada ne može povući neko vrijeme kao što je primjer Rocket pool staking na ethereum-u ali postoje i situacije kao što je cosmos chain gdje se nagrada može povući bilo kada a raste svake sekunde.
Rocket pool:
"Once the tree is submitted, the Rocket Pool smart contracts will mint new RPL tokens and move them, along with the Smoothing Pool's entire ETH balance, into the Rocket Pool vault for secure storage. You can then view how many RPL and ETH rewards you earned during that interval and claim those rewards."
Dakle nagrada je u biti samo matematički određena u smart contractu ali nije u tvom posjedu i vlasništvu jer za dobiti nagradu u svoj novčanik treba pokrenuti zahtjev.
Kao što sam naveo nitko ne garantira da će se nagrada i moći povući kad se pokrene zahtjev.
Također je upitno dali je zakonski uopće moguće i dali je opravdano oporezovati ovakve nagrade prije prodaje.
Što ako se nagrada počne dobijati direktno u novčanik bez zahtjeva svake sekunde?
Postoji slučaj Jarrett u americi na Tezos chainu gdje su oni tužili IRS jer smatraju da porez treba biti plaćen tek nakon prodaje tj. smatraju da se ne radi o prihodu već se radi o kreiranoj imovini "property" znači isto kao i u EU "ASSETS", koja je tek stvorena "mint" i kao takva u trenutku stvaranja nema vrijednost te je u stvarnosti dobija tek nakon prodaje i tek tada može biti oporezovana što ima logike. Dobili su tužbu i ponudu od IRS $4,000 povrata novca u čeku za već plaćeni porez kojeg nisu prihvatili da pretvore u gotovinu jer sud nije objasnio zašto je presuđeno u njihovu korist.
Sud smatra da je slučaj završen.
Oni smatraju da nije jer nisu dobili objašnjenje.
Po svemu navedenome oporezivanje nagrada od stakinga pa i rudarenja kriptovaluta je protivno zakonu jer NOVONASTALA IMOVINA bez obzira kako je nazvali (financijska, digitalna, kriptovalutna...) od trenutka kada je nastala do trenutka prodaje NEMA VRIJEDNOST a isto se može reći i za svaki NOVONASTALI NOVAC centralnih banaka.
Jednostavno rečeno: Novonastala imovina NEMA TRŽIŠNU VRIJEDNOST jer nije ponuđena tržištu.
LINKOVI na objašnjenje slučaja Jarrett:
https://www.youtube.com/watch?v=FRz87aC2dt8
https://youtu.be/a5kl99Z6JtE?si=whUqOvQzjnluhrQp
https://www.youtube.com/watch?v=yS6xPButMbA