Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 4. (Read 38138 times)

newbie
Activity: 9
Merit: 0
February 17, 2024, 07:21:27 PM
Bok,
Mislio sam otvorit paušalni obrt (uz već normalno zaposlenje) i kroz njega radit samo rudarenje (PoS) i pružanje likvidnosti. Obzirom da se zarada iz toga porezno tretira kao drugi dohodak nekako mi se to čini kao najbolja opcija.
Kad kupujete kripto kao obrtnik, da li imate razdvojene račune na burzama (Business account) razdvojeno s privatnim trgovanjem.
Da li netko ima iskustva s time. Da li vam je potreban knjigovođa ili to sami vodite i prijavljujete? Kolika su vam još dodatna davanja?

Zanima me, kada se kriptovaluta zarađena rudarenjem proda u FIAT putem neke burze (CEX-a) ili Revoluta, prema poreznom Zakonu obrtnik je dužan izdati račun koji se upisuje u Knjigu prometa. Kome se i za koju uslugu izdaje račun?

Ovo je zapravo slučaj.
Imam neke valute u porfelju s kojima mogu ostvarivat solidne pasivne prihode rudarenjem (validiranje, LP's, stejkanje i sl.), no želim izbjeći "drugi dohodak", Joppd svake 3 sekunde i slično, te komplikacije s FIFO metodom u kojoj kombiniram kapitalne dobitke i rudarenje (evidenciju za sada uspješno vodim redundantno preko Koinly-a i excela).
Stoga mi je plan taj dio portfelja pozajmiti u poduzeće/PaušalniObrt te svesti prihode od toga u regulirano i izdvojeno okruženje).
Još jedino važem koji pravni oblik odabrati jer svaki ima svoje prednosti i mane.

Kad je u pitanju obrt:
- istražujem da li trebam paziti na miješanje dohotka (koji su porezi konačni, a koji nisu, pa da li se pribrajaju onima iz plaće od nesamostalnog rada i podižu mi poreznu stopu),
- što kad pređem prag za paušalce, da li je i dalje isplativo biti obrtnik?,
- kako se u knjizi prometa "fakturira" prodaja kripta?,  
- da li se vodi poseban FIFO za valute dobivene rudarenjem (PoS, validiranje), pa da li se tek prodajom u FIAT utvrđuje osnovica za rudarenje i to posebno izdvaja u u primitke a rast u cijene se  izdvaja u FIFO evidenciju za kapitalne dobitke gdje je cijena stjecanja ona na dan claimanja nagrade.

Poduzeće pak ima svoje posebnosti:
- ako si zaposlen negdje drugdje i imaš veću plaću od "minimalne direktorske", praktički nemaš troškova i doprinosa kojima bi umanjio dobit (nešto sitno zakup, knjigovođa i to je to). Zaboravi leasing auta i slično jer riječ o primitcima vlasnika po osnovi izuzimanja imovine društva, odnosno o skrivenoj isplati dobiti. Takvo izuzimanje oporezuje se porezom na dohodak od kapitala (čl. 66. Zakona o porezu na dohodak) po stopi od 36% (čl. 70. Zakona).
- ako ne unesem svoj osobni kripto u firmu, pitanje je da li se može knjižiti u dug. nemat. imovinu (DNI) pa se zbog toga moraju voditi kao zalihe. Ako nisu DNI, onda se pri revalorizaciji ne mogu staviti u "revalorizacijske pričuve - odgođenu poreznu obvezu" već ulaze u RDG pa plaćam dobit na nerealizirane prihode.

Idealno bi mi bilo kad bih zaradu od rudarenja mogao sklanjati u stablecoin i polako dozirano "otuđivati" u fiat i za to platiti porez. Zato je paušalni obrt za sada prvi izbor jer ispada da za 40k € platiš <3k€ poreza/davanja pa to je jedna od najnižih stopa koju možeš iskoristiti za kripto.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 17, 2024, 06:52:59 PM
mogu taj pdf članak ovdje podijelit  jer će možda nekima pomoć kada su u pitanju pravne osobe (mislim da je i primjenjivo na neka pitanja privatnih), no iskreno ne znam kako prikačit pdf ovdje u forum.

Ne može se attachati, možeš samo link staviti (plus što ne znam smiješ li dijeliti RRIF-ov članak javno, vjerojatno ne).
newbie
Activity: 9
Merit: 0
February 17, 2024, 06:44:41 PM
Hvala na odgovorima, no kako to ide sada ih imam možda i više nego prije.
Pogledao sam Ubik video i pročitao svih 60 stranica postova pa vidim da tu ima svega.
Svaka čast na tvom doprinosu ovoj temi, baš si si dao truda. 
Evo prije nego sročim svoj relativno specifičan slučaj i razmišljanja, čitam još ovaj članak RRIF-a https://www.rrif.hr/clanak-21522/

mogu taj pdf članak ovdje podijelit  jer će možda nekima pomoć kada su u pitanju pravne osobe (mislim da je i primjenjivo na neka pitanja privatnih), no iskreno ne znam kako prikačit pdf ovdje u forum.

sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 16, 2024, 05:52:00 PM
Kako izgleda to odvajanje obrta od privatne osobe? Iako je isti OIB i jedno i drugo je fizička osoba.

Da, ali kao obrt imaš poslovni račun, i onda kao privatna osoba imaš privatni račun, nije sve što napraviš kad si obrtnik nužno kroz obrt.

Da li je moguće otvorit account na nekom CEX-u posebno kao obrtnik?

Da, naravno. Npr.: https://www.binance.com/en/support/faq/how-to-complete-entity-verification-on-binance-a-step-by-step-guide-360015552032

Da li se u slučaju da se zarađuje rudarenjem (PoS) FIFO računa od početka stjecanja tih coinova ili se oni posebno nekako izdvajaju, recimo u evidenciju za obrt?

Ne znam nažalost (i na moju sreću jer mi nije trebalo) računovodstvene detalje, ali bilo je nešto malo priče o tome na UBIK-ovoj poreznoj radionici (osobito onaj dio nakon 1h): https://www.youtube.com/watch?v=e06j4bHtWQ0
newbie
Activity: 9
Merit: 0
February 16, 2024, 04:49:29 PM

Dakle dvije potpnuo odvojene aktivnosti špekulacija/rad koje se sad naknadno povezuju preko poreza na kap dobitke. Da ne kažem da sam rad mogao obaviti, ne privatno nego preko obrta.

Da. Super, jelda? OK, možeš u nekim slučajevima odvojiti stvari koje radiš na obrt, npr. imaš li na exhange-u otvoren account kao obrt ili kao privatna osoba, ali u nekim slučajevima ne možeš.

[/quote]

Kako izgleda to odvajanje obrta od privatne osobe? Iako je isti OIB i jedno i drugo je fizička osoba.
Da li je moguće otvorit account na nekom CEX-u posebno kao obrtnik?
Da li se u slučaju da se zarađuje rudarenjem (PoS) FIFO računa od početka stjecanja tih coinova ili se oni posebno nekako izdvajaju, recimo u evidenciju za obrt?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 16, 2024, 01:49:05 PM
ok, puno hvala. Moram dobro razmislit o tome.
Sorry ako bombardiram pitanjima, mislio sam da sam riješio s porezom, sad sam malo u šoku.

Skroz te razumijem, i moja sućut. Moglo je to sve skupa biti bitno jednostavnije, ali kad se zanemari birokracija, barem imamo jedan od najpovoljnijih poreza na kapitalnu dobit u EU. Za mining, airdropove i bilo kakvo zarađivanje crypta ne, ali za investiranje ćeš teško naći manji porez.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 16, 2024, 01:34:58 PM
ok, puno hvala. Moram dobro razmislit o tome.
Sorry ako bombardiram pitanjima, mislio sam da sam riješio s porezom, sad sam malo u šoku.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 16, 2024, 12:16:02 PM
E da, u oba slučaja prvo prodaješ prvi BTC, ili preciznije, BTC sa starijim datumom nabavke. Ne postoje "različite" FIFO liste, nego samo jedna, odnosno princip je First In, First Out, onaj BTC koji si prvi kupio ćeš isto tako i prvi prodati. Svi bitcoini su "fungible", odnosno nije bitno gdje se taj bitcoin fizički nalazi, u walletu ili na exchange-u, Porezna nema koncept walleta ili exchange-a, oni gledaju tvoju kompletnu imovinu gdje god se nalazila.

Mislio sam da su mi jasni ti kripto porezi, ali ovo mi je sad potpuno novo. Je li to tvoja interpretacija/jel porezna nešto rekla iz čega se može zaključiti da je to njihov stav? Mislim ako žele pratiti tok novca, kako im nije bitno od kuda je došao bitcoin kojeg sada prodajem?

Porezna je službeno dala samo jedan jednostavan primjer, i na tom primjeru su fulali s datumima, odnosno njihov primjer za FIFO nije FIFO, nego LIFO, last in first out. Uz takva službena očitanja, ostaju nam samo nepotvrđene interpretacije i nagađanja. Smiley

Ali da, ovo što ti pričam sam potvrdio kod poreznog savjetnika i to je ajmo reći najbolje tumačenje zakona koje trenutno imamo.

Poreznu zanima tok novca, u smislu da im moraš dokazati kada i kupio i prodao, ali im je nebitno na kojem exchange-u si kupio, bitno im je da prate tvoju imovinu. Na isti način firma može imati (i često ima) račune u više banaka, ali ima jednu glavnu knjigu kroz koju se vode sve transakcije, i porez e određuje na temelju glavne knjige. Poreznu ne zanima jesi li kupovao nešto s jednog ili drugog računa, ali naravno da ih zanima da dokažeš da si zaista nešto kupio ili prodao.

Recimo mogao sam rasprodati sve btc za drugi kripto, a sada potpuno nevezano za to zaradim jedan BTC kao drugi dohodak prijavim preko JOPPD i odmah prodam. Osnovica za kap dobitka je cijena mog prvog BTC ili je porez 0 ako sam slucajno taj prvi BTC kupio prije vise od 2 godine?

Ovisno kada si napravio koju transakciju. Ako je redosljed:

1. kupio 1 BTC
2. kupio drugi kripto za taj BTC
3. zaradio 1 BTC
4. prodao 1 BTC s pretpostavkom da si ga isti tren prodao (pa nemaš kapitalnu dobit)

...računa se da na kripto iz točaka 1. i 2. još nisi platio porez jer ih nisi prodao, a na kripto iz točke 3. plaćaš poreze i davanja na drugi dohodak.

Da nije bilo točke 2., tj.:
1. kupio 1 BTC
2. zaradio 1 BTC
3. prodao 1 BTC

...računa se da si prodao BTC kupljen u točki 1., i ovisno o tome jesu li prošle 2 godine ili ne plaćaš ili si oslobođen poreza, i dodatno plaćaš porez na drugi dohodak za točku 2. bez obzira što još nisi prodao.

Dakle da bih unovčio plaću, moram znati pošto sam i kada kupio coin u kojem su me isplatiliinače plaćam 10% poreza na nekakve virtualne dobitke koje zapravo nisam ostvario?

Točno, ako si plaćen u nekom coinu koji već imaš, onda prvo prodaješ "najstariji" coin.

Dakle dvije potpnuo odvojene aktivnosti špekulacija/rad koje se sad naknadno povezuju preko poreza na kap dobitke. Da ne kažem da sam rad mogao obaviti, ne privatno nego preko obrta.

Da. Super, jelda? OK, možeš u nekim slučajevima odvojiti stvari koje radiš na obrt, npr. imaš li na exhange-u otvoren account kao obrt ili kao privatna osoba, ali u nekim slučajevima ne možeš.

Po tome što kažeš zapravo trebam gledati koje coinove sam kupovao za fiat prije više od dvije godine i onda prelazim preko kripto-kripto parova do tog konkretnog coina i njega prodajem za fiat?

Točno to, da.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 16, 2024, 11:12:15 AM
Poreznu ne zanima prebacivanje novca među računima jer to ne utječe na porez, dakle uzmeš sve transakcije po svim računima, spojiš ih u jednu listu, sortiraš kronološki, i onda na temelju toga dalje radiš FIFO. Nisam siguran na što misliš pod "ponovnim sortiranjem"?
Tražio sam post, ali ne mogu naći. Ugl nešto ovakvo:
1) kupio prvi BTC na burzi, prebacio na wallet
2) kupio drugi BTC
3) prodaja -> prodao sam drugi BTC

druga situacija:
1) kupio prvi BTC na burzi, prebacio na wallet
2) kupio drugi BTC
3) prebacio prvi BTC nazad na burzu
4) prodaja jednog BTC
sad, ako se dobro sjećam:
-netko na forumu je rekao da sam prodao prvi BTC jer je "stariji".
-ja mislim da sam prodao drugoga jer je taj bio prvi na fifo listi accounta na burzi; po meni ako misliš da si prodao prvog, impliciraš da se nakon svakog ulaza izvana lista sortira prema datumu stjecanja iz fiat što mi je kontra fifo logike.

E da, u oba slučaja prvo prodaješ prvi BTC, ili preciznije, BTC sa starijim datumom nabavke. Ne postoje "različite" FIFO liste, nego samo jedna, odnosno princip je First In, First Out, onaj BTC koji si prvi kupio ćeš isto tako i prvi prodati. Svi bitcoini su "fungible", odnosno nije bitno gdje se taj bitcoin fizički nalazi, u walletu ili na exchange-u, Porezna nema koncept walleta ili exchange-a, oni gledaju tvoju kompletnu imovinu gdje god se nalazila.

Primjera radi, isto tako Poreznoj kad trebaš platiti porez nije bitno da si platio porez s točno tom novčanicom koju si dobio kad si prodao taj konkretni BTC; možeš platiti s bilo kojom novčanicom iz svojeg novčanika, ili s novcem s tekućeg računa, ili možeš posuditi novce od frenda pa platiti s tim novcem.
Mislio sam da su mi jasni ti kripto porezi, ali ovo mi je sad potpuno novo. Je li to tvoja interpretacija/jel porezna nešto rekla iz čega se može zaključiti da je to njihov stav? Mislim ako žele pratiti tok novca, kako im nije bitno od kuda je došao bitcoin kojeg sada prodajem?
Recimo mogao sam rasprodati sve btc za drugi kripto, a sada potpuno nevezano za to zaradim jedan BTC kao drugi dohodak prijavim preko JOPPD i odmah prodam. Ispada da je osnovica za kap dobitke cijena mog prvog BTC ili je porez 0 ako sam slucajno taj prvi BTC kupio prije vise od 2 godine?
Dakle da bih unovčio plaću, moram znati pošto sam i kada kupio coin u kojem su me isplatili inače plaćam 10% poreza na nekakve virtualne dobitke koje zapravo nisam ostvario?
Dakle dvije potpnuo odvojene aktivnosti špekulacija/rad koje se sad naknadno povezuju preko poreza na kap dobitke. Da ne kažem da sam rad mogao obaviti, ne privatno nego preko obrta.

Po tome što kažeš zapravo trebam gledati koje coinove sam kupovao za fiat prije više od dvije godine i onda prelazim preko kripto-kripto parova do tog konkretnog coina i njega prodajem za fiat?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 16, 2024, 08:01:45 AM
Poreznu ne zanima prebacivanje novca među računima jer to ne utječe na porez, dakle uzmeš sve transakcije po svim računima, spojiš ih u jednu listu, sortiraš kronološki, i onda na temelju toga dalje radiš FIFO. Nisam siguran na što misliš pod "ponovnim sortiranjem"?
Tražio sam post, ali ne mogu naći. Ugl nešto ovakvo:
1) kupio prvi BTC na burzi, prebacio na wallet
2) kupio drugi BTC
3) prodaja -> prodao sam drugi BTC

druga situacija:
1) kupio prvi BTC na burzi, prebacio na wallet
2) kupio drugi BTC
3) prebacio prvi BTC nazad na burzu
4) prodaja jednog BTC
sad, ako se dobro sjećam:
-netko na forumu je rekao da sam prodao prvi BTC jer je "stariji".
-ja mislim da sam prodao drugoga jer je taj bio prvi na fifo listi accounta na burzi; po meni ako misliš da si prodao prvog, impliciraš da se nakon svakog ulaza izvana lista sortira prema datumu stjecanja iz fiat što mi je kontra fifo logike.

E da, u oba slučaja prvo prodaješ prvi BTC, ili preciznije, BTC sa starijim datumom nabavke. Ne postoje "različite" FIFO liste, nego samo jedna, odnosno princip je First In, First Out, onaj BTC koji si prvi kupio ćeš isto tako i prvi prodati. Svi bitcoini su "fungible", odnosno nije bitno gdje se taj bitcoin fizički nalazi, u walletu ili na exchange-u, Porezna nema koncept walleta ili exchange-a, oni gledaju tvoju kompletnu imovinu gdje god se nalazila.

Primjera radi, isto tako Poreznoj kad trebaš platiti porez nije bitno da si platio porez s točno tom novčanicom koju si dobio kad si prodao taj konkretni BTC; možeš platiti s bilo kojom novčanicom iz svojeg novčanika, ili s novcem s tekućeg računa, ili možeš posuditi novce od frenda pa platiti s tim novcem.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 16, 2024, 04:56:25 AM
Poreznu ne zanima prebacivanje novca među računima jer to ne utječe na porez, dakle uzmeš sve transakcije po svim računima, spojiš ih u jednu listu, sortiraš kronološki, i onda na temelju toga dalje radiš FIFO. Nisam siguran na što misliš pod "ponovnim sortiranjem"?
Tražio sam post, ali ne mogu naći. Ugl nešto ovakvo:
1) kupio prvi BTC na burzi, prebacio na wallet
2) kupio drugi BTC
3) prodaja -> prodao sam drugi BTC

druga situacija:
1) kupio prvi BTC na burzi, prebacio na wallet
2) kupio drugi BTC
3) prebacio prvi BTC nazad na burzu
4) prodaja jednog BTC
sad, ako se dobro sjećam:
-netko na forumu je rekao da sam prodao prvi BTC jer je "stariji".
-ja mislim da sam prodao drugoga jer je taj bio prvi na fifo listi accounta na burzi; po meni ako misliš da si prodao prvog, impliciraš da se nakon svakog ulaza izvana lista sortira prema datumu stjecanja iz fiat što mi je kontra fifo logike.

Baci pogled na ovaj video, vidjet ćeš kak se po FIFO razdužuje inventar.
https://www.youtube.com/watch?v=6mGr2fskJyI&t=16s&ab_channel=CostViewer
lik je napravio i super excel za to, no link više ne radi ... ali možeš ga naći na webarchive i skinuti verziju iz 2019 tamo i prilagoditi ga svoje kripto potrebe.
mislim da se to odnosi na na jednostavnu evidenciju s jednom fifo listom/računom, samo s različitim proizvodima/dionicama i ne objašnjava ovaj problem gore.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 15, 2024, 07:09:28 PM
Bok svima. Čitao sam ovu temu prošle godine i negdje je bilo riječi da se kod prebacivanja s računa na račun treba sortirati po datumu stjecanja iz fiat umjesto da se paketi prodaju po redu sjedanja na račun. To dosta komplicira izračun jer pri svakoj transakciji treba ponovno sortirati, što je zapravo suprotno fifo ideji u informatici (valjda i u ekonomiji).

U biti mislim da su "fifo po svakom računu zasebno" i "prodaja redom kupnje za fiat" dijelom kontradiktorni zahtjevi (osim ako imamo jednog brokera za kupnje i prodaje kao što je obično slučaj s dionicama).

Zanimalo bi me ima li promjena u stavovima forumaša po tom pitanju.

Poreznu ne zanima prebacivanje novca među računima jer to ne utječe na porez, dakle uzmeš sve transakcije po svim računima, spojiš ih u jednu listu, sortiraš kronološki, i onda na temelju toga dalje radiš FIFO. Nisam siguran na što misliš pod "ponovnim sortiranjem"?
newbie
Activity: 9
Merit: 0
February 15, 2024, 06:32:26 PM
Bok svima. Čitao sam ovu temu prošle godine i negdje je bilo riječi da se kod prebacivanja s računa na račun treba sortirati po datumu stjecanja iz fiat umjesto da se paketi prodaju po redu sjedanja na račun. To dosta komplicira izračun jer pri svakoj transakciji treba ponovno sortirati, što je zapravo suprotno fifo ideji u informatici (valjda i u ekonomiji).

U biti mislim da su "fifo po svakom računu zasebno" i "prodaja redom kupnje za fiat" dijelom kontradiktorni zahtjevi (osim ako imamo jednog brokera za kupnje i prodaje kao što je obično slučaj s dionicama).

Zanimalo bi me ima li promjena u stavovima forumaša po tom pitanju.


hvala na odg, znaci mi nemamo kao "proffesional trader" kvalifikaciju ili tako nesto? Ja sam sluzbeno nezaposlen, ali tradeam privatno, na to cu naravno prijavit i platit 12% poreza i to je to, nemam sto dalje i sve legit?
Mislim da je za 2023 bilo 10% + prirez.

Baci pogled na ovaj video, vidjet ćeš kak se po FIFO razdužuje inventar.
https://www.youtube.com/watch?v=6mGr2fskJyI&t=16s&ab_channel=CostViewer

lik je napravio i super excel za to, no link više ne radi ... ali možeš ga naći na webarchive i skinuti verziju iz 2019 tamo i prilagoditi ga svoje kripto potrebe.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 15, 2024, 05:47:40 PM
Bok svima. Čitao sam ovu temu prošle godine i negdje je bilo riječi da se kod prebacivanja s računa na račun treba sortirati po datumu stjecanja iz fiat umjesto da se paketi prodaju po redu sjedanja na račun. To dosta komplicira izračun jer pri svakoj transakciji treba ponovno sortirati, što je zapravo suprotno fifo ideji u informatici (valjda i u ekonomiji).

U biti mislim da su "fifo po svakom računu zasebno" i "prodaja redom kupnje za fiat" dijelom kontradiktorni zahtjevi (osim ako imamo jednog brokera za kupnje i prodaje kao što je obično slučaj s dionicama).

Zanimalo bi me ima li promjena u stavovima forumaša po tom pitanju.


hvala na odg, znaci mi nemamo kao "proffesional trader" kvalifikaciju ili tako nesto? Ja sam sluzbeno nezaposlen, ali tradeam privatno, na to cu naravno prijavit i platit 12% poreza i to je to, nemam sto dalje i sve legit?
Mislim da je za 2023 bilo 10% + prirez.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 14, 2024, 04:34:56 PM
hvala na odg, znaci mi nemamo kao "proffesional trader" kvalifikaciju ili tako nesto? Ja sam sluzbeno nezaposlen, ali tradeam privatno, na to cu naravno prijavit i platit 12% poreza i to je to, nemam sto dalje i sve legit?

Ne. Nitko te ne spriječava da otvoriš obrt ili firmu naravno, ali za rudarenje to ima smisla, samo za ulaganje/tradeanje nema, iako bi te Porezna voljela gurnuti barem u nekakav obrt ako se nečim "profesionalno" baviš.

Takoder, znas li kako se ispunjava RPO? Gledao sam UBIKovu poreznu radionicu na YT gdje je zaista detaljno proso kroz to kako ispunit JOPPD obrazac, ali za RPO je samo na brzinu rekao da ga treba ispunit, ali ne i kako

Davno sam to ispunjavao pa se više ne sjećam detalja, ali dosta je jednostavno - uglavnom popuniš gore na početku svoje podatke, i onda ima dio gdje označiš datum od kad imaš prihode od kapitala ili drugi dohodak i to je to.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
February 14, 2024, 04:08:16 PM
Pozdrav,

zna li netko dali postoji razlika ili nesto ako je meni kapitlana dobit jedini izvor prihoda.
Znaci isplatim xy EUR normlano na svoj racun u banci, to prijavim preko JOPDD do kraja 2mj za proslu godinu i platim uredno 12% na to, ali se vodim
kao nezapsolena osoba i ovo mi jedini izvor prihoda. Dali moram jos nesto raditi ili je to to?

Nema razlike, kapitalna dobit radi jednako bez obzira na to jesi li zaposlen ili ne.

hvala na odg, znaci mi nemamo kao "proffesional trader" kvalifikaciju ili tako nesto? Ja sam sluzbeno nezaposlen, ali tradeam privatno, na to cu naravno prijavit i platit 12% poreza i to je to, nemam sto dalje i sve legit?

Takoder, znas li kako se ispunjava RPO? Gledao sam UBIKovu poreznu radionicu na YT gdje je zaista detaljno proso kroz to kako ispunit JOPPD obrazac, ali za RPO je samo na brzinu rekao da ga treba ispunit, ali ne i kako
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 10, 2024, 10:54:00 PM
Jos jedno pitanje za FIFO.
Uplacivao sam vise puta tokom godine  npr 2022 prva uplata 1000e , 2024 prva isplata 2000e.
Druga isplata mjesec nakon  1000e , nakon toga 5000e.
Da li vrijedi ista fora ako cu isto tokom 2024 godine malo po malo isplacivati da li je jos uvijek to unutar te metode?

Za FIFO ne možeš gledati samo iznose u fiatu, moraš gledati i koliko je to u cryptu. Npr kupiš 2 BTC za 100 EUR, prodaš 1 BTC za 100 EUR - nisi "na nuli", nego imaš 50% profit na 1 BTC, i plaćaš porez na 50 EUR zarade.

Znam da placam porez na profit, ali nakon 2 godine jos uvijek vrijedi zakon da sam osoloboden poreza ako dokazem/me pitaju za dokaz(hvala na onom savjetu za to). Ne znam kako bi objasnio situaciju al pokusat cu.  Primjer: 2022. sam uplacivao recimo 1.,2.,3.,4.,5. mjesec po 100e(ukupno 500e) i u tim istim mjesecima konvertirao u stable, 90% sam uzeo altova 10% mi je ostalo stable. 2023. sam isto uplatio 1. i 2. mjesec po 100e i konvertiro u stable. Nakon 2 godine izvadio bi 200e sto je manje od uloga. I nakon toga bi izvadio opet dupli profit od sveukupnog uloga tokom 2022 i 2023g. Dali je jos uvijek izvan poreznog placanja ako dokazem 2 godine hodl? Stable je isto smatran kao kriptovaluta? Ili moram profit na koji ne zelim platit porez u First Out izvaditi a ne druge vise ne vrijedi onda?

Sorry ako mi je besmisleno objasnjenje.

Da, stable je isto kriptovaluta.

Ne razumijem točno što pitaš - ovisno o konkretnim transakcijama, ako popratiš FIFO metodu i vadiš samo ono što je poteklo od crypta kojeg si kupio pred 2 godine, da, u tom slučaju ne plaćaš porez. Ali jako je bitno kako su ti išle konkretne transakcije.

Konkretno, ako si 2022. 10% iznosa (dakle 50 EUR) konvertirao u stablecoin, i onda 2024. taj stablecoin zamijeniš za fiat, tu ne plaćaš porez (realno ne bi ga platio ni za kraći period jer se stablecoin ne bi micao pa nemaš ni profita ako se baš nije zalomio koji cent profita). Ali za ovih 450 EUR koji su završili u altcoinima, trebaš prodati te konkretne stablecoine. Npr. ne možeš 2022. kupiti 450 EUR ETH-a, i ne ga prodati, nego 2024. prodati neki BTC koji si kupio 2023. Taj BTC potječe iz 2023., a ne iz 2022., bez obzira što ima nekog crypta koji si kupio 2022. i nisi ga još prodao. Ali ako prodaš ETH, sve super, držao si duže od 2 godine.

Dakle jako ovisi o konkretnim transakcijama. Upiši si te transakcije iz tvog primjera u spreadsheet, exportaj u CSV, i daj ih na fifoator.com da ih on prožvače, pa će ti reći točno što je oporezivo, a što nije.
newbie
Activity: 3
Merit: 0
February 09, 2024, 06:57:29 PM
Jos jedno pitanje za FIFO.
Uplacivao sam vise puta tokom godine  npr 2022 prva uplata 1000e , 2024 prva isplata 2000e.
Druga isplata mjesec nakon  1000e , nakon toga 5000e.
Da li vrijedi ista fora ako cu isto tokom 2024 godine malo po malo isplacivati da li je jos uvijek to unutar te metode?

Za FIFO ne možeš gledati samo iznose u fiatu, moraš gledati i koliko je to u cryptu. Npr kupiš 2 BTC za 100 EUR, prodaš 1 BTC za 100 EUR - nisi "na nuli", nego imaš 50% profit na 1 BTC, i plaćaš porez na 50 EUR zarade.

Znam da placam porez na profit, ali nakon 2 godine jos uvijek vrijedi zakon da sam osoloboden poreza ako dokazem/me pitaju za dokaz(hvala na onom savjetu za to). Ne znam kako bi objasnio situaciju al pokusat cu.  Primjer: 2022. sam uplacivao recimo 1.,2.,3.,4.,5. mjesec po 100e(ukupno 500e) i u tim istim mjesecima konvertirao u stable, 90% sam uzeo altova 10% mi je ostalo stable. 2023. sam isto uplatio 1. i 2. mjesec po 100e i konvertiro u stable. Nakon 2 godine izvadio bi 200e sto je manje od uloga. I nakon toga bi izvadio opet dupli profit od sveukupnog uloga tokom 2022 i 2023g. Dali je jos uvijek izvan poreznog placanja ako dokazem 2 godine hodl? Stable je isto smatran kao kriptovaluta? Ili moram profit na koji ne zelim platit porez u First Out izvaditi a ne druge vise ne vrijedi onda?

Sorry ako mi je besmisleno objasnjenje.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 08, 2024, 07:01:52 AM
Pozdrav,

zna li netko dali postoji razlika ili nesto ako je meni kapitlana dobit jedini izvor prihoda.
Znaci isplatim xy EUR normlano na svoj racun u banci, to prijavim preko JOPDD do kraja 2mj za proslu godinu i platim uredno 12% na to, ali se vodim
kao nezapsolena osoba i ovo mi jedini izvor prihoda. Dali moram jos nesto raditi ili je to to?

Nema razlike, kapitalna dobit radi jednako bez obzira na to jesi li zaposlen ili ne.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
February 08, 2024, 06:59:07 AM
Pozdrav,

zna li netko dali postoji razlika ili nesto ako je meni kapitlana dobit jedini izvor prihoda.
Znaci isplatim xy EUR normlano na svoj racun u banci, to prijavim preko JOPDD do kraja 2mj za proslu godinu i platim uredno 12% na to, ali se vodim
kao nezapsolena osoba i ovo mi jedini izvor prihoda. Dali moram jos nesto raditi ili je to to?
Pages:
Jump to: