Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 7. (Read 38138 times)

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Znaci, ipak je dovoljan dokaz da drzimo crypto dulje od 2 god, a ne dokaz o kupnji stariji od 2 god?

Po ovome što kaže domchi da, a i logično je da ako možeš dokazati da si držao kripto duže od 2 godine, da je to bolje nego ako ne možeš dokazati ništa  Grin
Naravno, ako imaš oboje još bolje.
Nisu ti ovi obični porezni referenti na šalterima baš previše upućeni u kripto i sve te ''novotarije'' (velika je šansa da naiđeš na nekoga tko je pred penziju) i oni se strogo drže procedure i papira na koji su navikli, a to su FIFO evidencija i JOPPD obrazac.
Sve drugo, ako ih i pitaš, za njih je nepoznanica i ne mogu ti pomoći.
Sjećam se kada sam davno, još prije 15-ak godina, išao prijavljivati internetsku zaradu u poreznu, bio je to pravi šou.
Prvo mi nisu mogli pomoći da uopće ispunim JOPPD obrazac, nisu bili sigurni koja šifra ide za internetsku zaradu, pa su me iz jedne sobe slali u drugu, pa kod voditeljice ureda, pa je jadna žena nekoga zvala...
Na kraju su mi dali broj neke njihove regionalne voditeljice, a kad sam je nazvao onda me žena napala a tko sam ja, tko mi je dao njezin broj, pa kakav je to način, što ja imam nju zvati, da će ona to provjeriti sa lokalnom ispostavom...
Čisti cirkus.
na kraju su nešto smuljali sa tom šifrom, ako se dobro sjećam rekli su mi da napišem šifru kao da sam prodao neko umjetničko djelo u inozemstvu ili nešto slično, samo da im moj JOPPD obrazac nekako prođe kroz sustav.
Siguran sam da je slično bilo i kada su se prihvatili kripta, ali izgleda da su u međuvremenu ipak malo napredovali i dali čak i neka porezna mišljenja o prijavi i plaćanju poreza na kripto ali i dalje neke stvari nisu na zadovoljavajući način riješene, poput vođenja komplicirane FIFO evidencije, kako objasniti i dokazati prvi ulaz (ako nemaš čpodataka), što ako kripto nisi stekao trgovanjem već radom....
Kako veli domchi, sve uvijek ovisi o onome na koga naletiš u poreznoj. TO je i moje iskustvo.

 
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Znaci, ipak je dovoljan dokaz da drzimo crypto dulje od 2 god, a ne dokaz o kupnji stariji od 2 god?

Nije dovoljan, ali je bolji od ničega. Smiley

Pretpostavljam da je dovoljan za dokazati da je riječ o neoporezivom iznosu, ali nije dovoljan za dokazati porijeklo novca. Naravno, ovo je samo moja pretpostavka, nema garancije da je tako, i vjerojatno ovisi na koga naletiš.
jr. member
Activity: 212
Merit: 6
Znaci, ipak je dovoljan dokaz da drzimo crypto dulje od 2 god, a ne dokaz o kupnji stariji od 2 god?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Ovo sa holdanjem duze od 2 godine nije problem, na ledgeru imam bitcoina koji je tamo najmanje 3 godine ali ono sto me zanima je da li je problem ako ja povremeno dokupim malo bitcoina pa se kolicina na toj adresi konstantno povecava, ili bi trebao imati neku adresu na kojoj nije nista ni oduzimano ni dodavano najmanje 2 godine da dokazem taj hold?

To ti sad ovisi na to na koga naletiš. Može ti se dogoditi da ti porezni referent odbije primiti bilo što osim JOPPD obrasca, kao što meni dogodilo, ali ti se isto tako može dogoditi da ti porezni referent traži "neki dokaz" pa je zadovoljan s bilo kojim papirom koji mu doneseš, što mi se isto dogodilo. Imao sam i KYC situaciju s exchangeom gdje su mi zamrznuli novce kod transfera na tekući, iako sam prethodno prošao kroz KYC, i gdje sam dokazao porijeklo novca tako da sam im potpisao poruku s walletom u kojem je za vrijeme ETH ICO-a bilo dovoljno ETH-a da opravda te novce koje vadim, a sve uplate prije i poslije i da točno pašu iznosi ih nije previše zanimalo.

Lonza iz Porezne je na UBIK-ovoj poreznoj radionici koja je nedavno bila linkana tu u temi rekao da nije obavezno, ali bi bilo idealno staviti FIFO evidenciju kod svake godišnje prijave poreza. Onda se možeš pozvati na taj FIFO u budućnosti ako ti zatreba, u smislu, pogledajte si moje porezne prijave, imao sam toliko i toliko crypto prihoda kroz n godina, i sad kupujem Embraer Phenom 300, imate li još kakvih pitanja?

Dakle, odgovor je - što više dokaza imaš, to bolje kad se nađeš u situaciji da nekome nešto moraš dokazivati. To što možeš dokazati da si u walletu imao 2 BTC pred par godina kad su vrijedili $10000, i da su ti bili u walletu cijelo vrijeme prije nego što si ih prodao za $200000 i kupio kuću, definitivno je bolji dokaz porijekla novca nego "prodao sam NFT jpeg Pepea za milijune dolara", i nemam nikakve podatke o kupcu. Kada imaš neku povijest plaćanja poreza kroz godine, to je daleko vjerodostonije i manje smrdi nego neka priča da ti je lova pala s neba.
member
Activity: 82
Merit: 46
Računam da je bolje platiti porez pa ne imati dokaz, nego ići muljati na neke sumnjive načine. A i to što nemaš dokaz za neke transakcije računam da nije takav problem ako imaš za ostatak, a isto tako, nije loše povremeno napraviti screenshot stanja walleta na exchange-u, ili si još bolje znati adrese na blockhainu, pa onda ako to imaš, možeš dokazati da si 1.1.2020. imao te kriptovalute u tom iznosu, čak i ako ne možeš dokazati što je bilo prije, to bi trebalo biti dovoljno da dokažeš da je prošlo više od 2 godine i da su ti neoporezive.

Ja sam do sada prodavao iskljucivo male iznose pa se onda nisam ni opterecivao sa time kako platiti porez, ali sam u zadnje vrijeme poceo razmisljati sto napraviti ako BTC dodje na  recimo 100k i odlucim prodati vecinu te za to kupiti nesto vece a znam da danas sa gotovinom ne mozes nista.

Ovo sa holdanjem duze od 2 godine nije problem, na ledgeru imam bitcoina koji je tamo najmanje 3 godine ali ono sto me zanima je da li je problem ako ja povremeno dokupim malo bitcoina pa se kolicina na toj adresi konstantno povecava, ili bi trebao imati neku adresu na kojoj nije nista ni oduzimano ni dodavano najmanje 2 godine da dokazem taj hold?

Sorry na glupim pitanjima i hvala na odgovorima.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Sta bi ti savjetovao nekome tko nema dokaza za ulaz, kako da to rijesi tako da ga ne zakaci placanje doprinosa i poreza na dohodak?

Ne znam ni sam, naime u istoj sam situaciji jer je bilo nekoliko exchange-ova koji su ili propali ili nestali, tako da ni sam nemam sve dokaze. Ali dokazi su nešto za što te mogu, ali ne trebaju pitati, tako da ti možda ni ne zatrebaju. Računam da je bolje platiti porez pa ne imati dokaz, nego ići muljati na neke sumnjive načine. A i to što nemaš dokaz za neke transakcije računam da nije takav problem ako imaš za ostatak, a isto tako, nije loše povremeno napraviti screenshot stanja walleta na exchange-u, ili si još bolje znati adrese na blockhainu, pa onda ako to imaš, možeš dokazati da si 1.1.2020. imao te kriptovalute u tom iznosu, čak i ako ne možeš dokazati što je bilo prije, to bi trebalo biti dovoljno da dokažeš da je prošlo više od 2 godine i da su ti neoporezive.
member
Activity: 82
Merit: 46

Isto tako, poreznici nisu naivni, ako odjednom prodaš NFT za milju eura, i za to kupiš kuću, možeš si misliti kako im nećeš biti sumnjiv.

E pa to mu i ja govorim, da ta ideja mozda zvuci dobro na prvu ali sigurno nije bas tako jednostavno  kao sto se cini i da ces na kraju vjerojatno platiti puno vise od tih minimalnih 10% poreza.

Sta bi ti savjetovao nekome tko nema dokaza za ulaz, kako da to rijesi tako da ga ne zakaci placanje doprinosa i poreza na dohodak?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
On ima ideju da se to moze jednostavno srediti na nacin da se minta NFT i onda ga kupis od sebe na opensea i onda iskesiras na racun te platis kripto porez a ako te porezna pita odakle novac kazes da je netko od tebe kupio NFT za xyz. Mene sad zanima da li se na to placa tih 10% poreza, ili na to ide ipak veci porez te da li bi takav nacin prosao?

Pa, koliko znam Porezna nije baš definirala što je NFT i kakav ima porezni tretman. U svakom slučaju 10% je porez na kapitalnu dobit, pa bi to možda vrijedilo ako je NFT kriptovaluta, a ti si ga kupio pa onda prodao za više. Ako si NFT napravio i prodao, to je možda drugi dohodak, i onda plaćaš doprinose - 15% u prvi stup, 5% u drugi stup, 25% poreza i prirez. Ako se NFT smatra umjetninom a ti umjetnikom, od svake prodaje NFT-a 30% iznosa je neoporezivo, a na 70% iznosa si dužan obračunati porez na dohodak od 25%+prirez. Vjerojatno nije svejedno kakav je to NFT i kako funkcionira.

Tako da ako mene pitaš, s tim si zamijenio jedan problem s drugim - u prvom slučaju nemaš dokaze transakcija, ali je jasno kako plaćaš porez i taj porez je najmanji koji postoji od poreza, a u drugom slučaju je skroz nejasno koji uopće porez trebaš platiti, ali velike su šanse da je bitno veći.

Isto tako, poreznici nisu naivni, ako odjednom prodaš NFT za milju eura, i za to kupiš kuću, možeš si misliti kako im nećeš biti sumnjiv.
member
Activity: 82
Merit: 46
Pozdrav svima. Vodim raspravu sa prijateljem oko toga na koji nacin rijesiti problem kad nemas dokaz ulaska u kripto pa sam dosao ovdje da pitam strucnjake.

On ima ideju da se to moze jednostavno srediti na nacin da se minta NFT i onda ga kupis od sebe na opensea i onda iskesiras na racun te platis kripto porez a ako te porezna pita odakle novac kazes da je netko od tebe kupio NFT za xyz. Mene sad zanima da li se na to placa tih 10% poreza, ili na to ide ipak veci porez te da li bi takav nacin prosao?

Hvala.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Naravno da nemaju pojma. To je općepoznato već nekoliko godina. Problem je što isprika "tako mi je rekla referentica na šalteru" ne vrijedi ako postupiš po tom savjetu, a to na kraju ispadne krivo. Ne znam kakva je situacija u slučaju da imaš na pismeno (npr. e-mail poruku od referentice), ali sam siguran da se na krivu usmenu uputu možeš izvući.
Kako?
Mislim zanima me jer ako kolega stvarno treba popuniti joppd obrazac, a gospođa na šalteru je usmeno rekla da ne treba kako će on poreznoj dokazati da mu je gospođa na šalteru rekla da ne treba (ukoliko ga iz porezne pitaju gjde je joppd obrazac)?
Pretpostavljam da neće dobit nikakav ovjereni papir na kojemu piše da ne treba popuniti joppd pa zato pitam...

Uh... Sad tek vidim da sam krivo napisao. Mislio sam napisati da se na krivu usmenu uputu ne možeš izvući jer nemaš dokaz. Kad bi izgovor "teta na šalteru mi je tako rekla" mogao upaliti, onda nitko ne bi predavao JOPPD obrazac nego bi samo rekli da ga nisu predali jer im je na šalteru rečeno da ga ne trebaju predati.

Upravo tako!
Usmene upute na šalteru porezne apsolutno ništa ne znače.
Ono što je najbolje pratiti su službena mišljenja porezne na njihovim stranicama, ili ono što dobijete kao odgovor na email na svoje upite, jer se poslije na to, u slučaju nejasnoća, uvijek možete pozvati.
Moram priznati da zapravo i nije teško dobiti odgovor od porezne na konkretne upite porezne tematike, jedan takav odgovor sam podijelio ovdje: https://bitcointalksearch.org/topic/odgovor-porezne-o-cryptu-5331847
Zapravo je puno veći problem razumjeti taj ''birokratski'' jezik i shvatiti što je pjesnik htio reći  Grin
Pogledajte samo ovu rečenicu: Kapitalni dobitak (ili gubitak) se utvrđuje samo nakon otuđenja te kriptovalute   Grin
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
Naravno da nemaju pojma. To je općepoznato već nekoliko godina. Problem je što isprika "tako mi je rekla referentica na šalteru" ne vrijedi ako postupiš po tom savjetu, a to na kraju ispadne krivo. Ne znam kakva je situacija u slučaju da imaš na pismeno (npr. e-mail poruku od referentice), ali sam siguran da se na krivu usmenu uputu možeš izvući.
Kako?
Mislim zanima me jer ako kolega stvarno treba popuniti joppd obrazac, a gospođa na šalteru je usmeno rekla da ne treba kako će on poreznoj dokazati da mu je gospođa na šalteru rekla da ne treba (ukoliko ga iz porezne pitaju gjde je joppd obrazac)?
Pretpostavljam da neće dobit nikakav ovjereni papir na kojemu piše da ne treba popuniti joppd pa zato pitam...

Uh... Sad tek vidim da sam krivo napisao. Mislio sam napisati da se na krivu usmenu uputu ne možeš izvući jer nemaš dokaz. Kad bi izgovor "teta na šalteru mi je tako rekla" mogao upaliti, onda nitko ne bi predavao JOPPD obrazac nego bi samo rekli da ga nisu predali jer im je na šalteru rečeno da ga ne trebaju predati.
jr. member
Activity: 37
Merit: 23
Naravno da nemaju pojma. To je općepoznato već nekoliko godina. Problem je što isprika "tako mi je rekla referentica na šalteru" ne vrijedi ako postupiš po tom savjetu, a to na kraju ispadne krivo. Ne znam kakva je situacija u slučaju da imaš na pismeno (npr. e-mail poruku od referentice), ali sam siguran da se na krivu usmenu uputu možeš izvući.
Kako?
Mislim zanima me jer ako kolega stvarno treba popuniti joppd obrazac, a gospođa na šalteru je usmeno rekla da ne treba kako će on poreznoj dokazati da mu je gospođa na šalteru rekla da ne treba (ukoliko ga iz porezne pitaju gjde je joppd obrazac)?
Pretpostavljam da neće dobit nikakav ovjereni papir na kojemu piše da ne treba popuniti joppd pa zato pitam...
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Teško da te imaju temelja kazniti za nešto što njihov vlastiti sustav ne dopušta prijaviti, plus što ako te idu navlačiti da nisi prijavio neoporezivi dohodak... zapravo ti na sudu moraju dokazati da si imao prihod na koji nisi trebao platiti porez?! Ne znam kako bi im se isplatilo trošiti na to vrijeme i novac poreznih obveznika. Smiley

A budući da svi imamo dokaze transakcija i kompletni FIFO, je li, ne mogu nam dokazati da je taj prihod oporeziv.  Wink  Grin

Kolege iz UBIK-a su ljubazno ponudili da će probati doći do svojih kontakata iz Porezne vezano uz ovo pa ćemo možda uspjeti razriješiti ovu dilemu.
legendary
Activity: 2422
Merit: 1207
Dakle, ja bio u poreznoj glede mog joppd obrasca i žena tamo mi kaže da ne trebam ništa ispunjavati, pošto se radi o kripto valutama i prošlo je više od dvije godine od stjecanja, pa ne moram ništa platiti. A danas su mi odgovorili na mail i tamo kažu da bih trebao ga ispuniti i predati. A za grešku kaže "Molimo da u razdoblje navedete  12 mjesec, obrazac će tada proći kontrole."
Izgleda da oni još ni sami ne znaju kako s kripto valutama, a mi bi trebali sve sami rješavati.

Naravno da nemaju pojma. To je općepoznato već nekoliko godina. Problem je što isprika "tako mi je rekla referentica na šalteru" ne vrijedi ako postupiš po tom savjetu, a to na kraju ispadne krivo. Ne znam kakva je situacija u slučaju da imaš na pismeno (npr. e-mail poruku od referentice), ali sam siguran da se na krivu usmenu uputu možeš ne možeš izvući.
newbie
Activity: 5
Merit: 9
Dakle, ja bio u poreznoj glede mog joppd obrasca i žena tamo mi kaže da ne trebam ništa ispunjavati, pošto se radi o kripto valutama i prošlo je više od dvije godine od stjecanja, pa ne moram ništa platiti. A danas su mi odgovorili na mail i tamo kažu da bih trebao ga ispuniti i predati. A za grešku kaže "Molimo da u razdoblje navedete  12 mjesec, obrazac će tada proći kontrole."
Izgleda da oni još ni sami ne znaju kako s kripto valutama, a mi bi trebali sve sami rješavati.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 28, 2023, 12:01:59 PM
Je li itko uspio uspješno predati JOPPD za prošlu godinu s neoporezivim prihodom (>2g)? Ili svi koji su probali dobiju RM_B102_2 grešku?
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 28, 2023, 11:33:04 AM
Za to sam upravo poljubio vrata jer rade do 3..znaci mogu ocekivati kazne ako ne uspijem nekako online?

Edit: sve si razmisljam da jednostavno za neoporezivi dio sve prijavim u 12. mjesecu i platim normalno pa ako me itko ista pita se objasni.

Ovo je sad pitanje za poreznog savjetnika, ali onako nekom mojom zdravom logikom... kažnjivo je ako kasniš s plaćanjem poreza, a ne ako kasniš s predajom obrasca, tako da ako platiš pa sutra predaš... Smiley

Ja sam prošle godine tako predao obrazac u Poreznoj (i platio porez na vrijeme), onda mi ga je referentica nakon nekoliko mjeseci vratila, odgovorila na pitanje kako da ga popunim da prođe, i onda sam ga morao ponovno sam unijeti preko e-građanina - negdje sredinom godine. Na moje pitanje smijem li to unijeti s obzirom da je rok odavno prošao samo je odmahnula rukom, i rekla da samo obavezno stavim datum obrasca 31.12. prošle godine i iz konteksta bih rekao da nitko ne gleda previše točan datum kad si predao obrazac.

Isto tako, ako ne prijaviš neoporezivi dio... do prošle godine nitko nije ni znao da se može/mora prijaviti neoporezivi dio, a i sada to nije javno objavljena informacija, barem koliko je meni poznato.

Placeno,
Jos jednom hvala na pomoci!
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 28, 2023, 11:13:14 AM
Za to sam upravo poljubio vrata jer rade do 3..znaci mogu ocekivati kazne ako ne uspijem nekako online?

Edit: sve si razmisljam da jednostavno za neoporezivi dio sve prijavim u 12. mjesecu i platim normalno pa ako me itko ista pita se objasni.

Ovo je sad pitanje za poreznog savjetnika, ali onako nekom mojom zdravom logikom... kažnjivo je ako kasniš s plaćanjem poreza, a ne ako kasniš s predajom obrasca, tako da ako platiš pa sutra predaš... Smiley

Ja sam prošle godine tako predao obrazac u Poreznoj (i platio porez na vrijeme), onda mi ga je referentica nakon nekoliko mjeseci vratila, odgovorila na pitanje kako da ga popunim da prođe, i onda sam ga morao ponovno sam unijeti preko e-građanina - negdje sredinom godine. Na moje pitanje smijem li to unijeti s obzirom da je rok odavno prošao samo je odmahnula rukom, i rekla da samo obavezno stavim datum obrasca 31.12. prošle godine i iz konteksta bih rekao da nitko ne gleda previše točan datum kad si predao obrazac.

Isto tako, ako ne prijaviš neoporezivi dio... do prošle godine nitko nije ni znao da se može/mora prijaviti neoporezivi dio, a i sada to nije javno objavljena informacija, barem koliko je meni poznato.
newbie
Activity: 20
Merit: 0
February 28, 2023, 10:27:28 AM
Ipak nije..brza provjera je bila dobra, ali javlja tu gresku..
I sto sada mogu?

Isprintati i odnijeti formular osobno u Poreznu. I platiti porez po tom JOPPD-u.
Time je problem prebačen na poreznog referenta koji ga možda može riješiti, a tebi ne idu kamate.


Za to sam upravo poljubio vrata jer rade do 3..znaci mogu ocekivati kazne ako ne uspijem nekako online?

Edit: sve si razmisljam da jednostavno za neoporezivi dio sve prijavim u 12. mjesecu i platim normalno pa ako me itko ista pita se objasni.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
February 28, 2023, 10:11:31 AM
Ipak nije..brza provjera je bila dobra, ali javlja tu gresku..
I sto sada mogu?

Isprintati i odnijeti formular osobno u Poreznu. I platiti porez po tom JOPPD-u.
Time je problem prebačen na poreznog referenta koji ga možda može riješiti, a tebi ne idu kamate.
Pages:
Jump to: