Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 20. (Read 38153 times)

newbie
Activity: 13
Merit: 12
December 31, 2021, 10:12:56 AM
- Da, stan nikako nije sića i zbilja zanimljivo da niko nije pitao ništa. Kod nas je zbilja situacija kao kolo sreće ili bingo, zavrtiš pa kako te poklopi, možeš sa velikim iznosima proći da niko ništa ne pita a neko bude već naletio i dobio batine zbog neke siće i banalnosti. Bilo je takvih slučajeva sa zaradom od online klađenja i sl.
U principu ostaje ono što možeš ispoštovati prijavi a ostalo ne pitaj i snađi se kako znaš.
- Kada postaviš stvari kako si napisao oko stakinga, da, mišljenje nije bilo javno već privatno i onda generalno se ni nemaš po čemu ravnati ako nisi naletio na ovaj dokument. Kakav cirkus.
 Srećom koliko su nesposobni u donošenju zakona toliko su i u provođenju.. iako mislim da bi sa ovim zadnjim mogli "dodati gas" u budućnosti.

- Čitao sam da nešto o otvaranju na Malti ali zbilja ne znam koliki bi bili troškovi i koliko je kompliciran proces i sa koliko kapitala se sve skupa isplati. U RH pretpostavljam sve onda mora biti na tvrtku itd.
Nije mi trebalo do sada pa nisam ni kopa dublje da ne ispadnem smiješan a sada postoji mogućnost za nešto takvo kroz godinu dvije. Svakako mi se najviše sviđa takva opcija jer mi se ne odlazi iz zemlje uz sve njezine mane i cirkuse.

- Po članu obitelji koji radi u Zaba-i znam da se dižu na zadnje noge na spomen kripta. Po info iznutra to je tako neorganiziran i korumpiran kolektiv da je pravo čudo kako oni funkcioniraju ( još uvijek me fasciniraju) a ne iznenađuju ni one kazne od početka 2020. za porezne prijevare ako se ne varam, spasila ih pandemija pa je sve otišlo pod tepih. Pretpostavljam da su svi isti i "jedni drugima do uha"..

Razumijem, hvala puno još jednom na savjetu. Ja više pušem i na hladno jer nemam velikih tekućih priljeva na račune već poduži niz god iz prije navedenih razloga tako da sam malo paranoićan(jbg,godine okretanja preko ramena odrade svoje). Svakako neću povlačiti prevelike cifre, da zadovoljim iznos poreza cca a to upada u ove kvote okvirno a od 1.1 budem imao i neke druge priljeve pa shodno tome ću postupati.


Offtopic: Prava je šteta što par kvalitetnih diskutanata sa fhr nije ovdje pa da se stvori jedna malo veća lokalna zajednica jer tamo svaka tema postane " dumpster fire" vrlo brzo.
Zbilja je lijepo imati kvalitetnu i informativnu raspravu bez idiotskih upada.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
December 31, 2021, 08:28:13 AM
Osobno sam uvjeren da je nemoguće izvući kripto na foru da si držao 2 godine i umaknuti porezu. Tek tada bi moglo ići pročešljavanje što i kako.

Prvi veći iznos na temelju te priče s >2g sam povukao 2018., nakon što su donijeli mišljenje da se može. Nitko me još nije češljao, ali ne znači da još ne stigne...

Prijavio putem JOPPD i ništa ?
Zanimljivo, brutalno ako bi išlo tako Shocked

Ne, nisam imao što prijavljivati kroz JOPPD jer nisam imao poreza za platiti, sve što sam povlačio je bilo >2g. Kupio sam stan na taj način, dakle nisu bili mali iznosi po nijednoj definiciji. Tek ove godine se pojavilo to mišljenje gdje bi i to >2g trebalo isto prijaviti kroz JOPPD (i dalje mi nije jasno kako).

Da li ima netko da nije znao da se na staking mora podnijet poreznoj prijava (kao npr. ja) u roku od 15 dana i što sad učiniti kad je taj rok propušten?

Pitati poreznog savjetnika, ako je riječ o većim iznosima. S tim da sam ja svojevremeno pitao poreznog savjetnika postoji li način za "naknadnu" prijavu, kao što ima IRS, gdje onda platiš neku kaznu/kamate za to, ali bitno manju nego da ti oni otkriju pa te kazne. Odgovor je bio da tako nešto u HR ne postoji... iako pretpostavljam da ako prijaviš i platiš to naknadno nemaju interesa previše te maltretirati.

Da se nadovežem na ono što je Daniel91 napisao, nisam siguran da imaš načina reći im da je to sa zakašnjenjem i da neka ti naplate kaznu, mislim da jedino možeš prijaviti kao da je bilo u trenutnom poreznom razdoblju, inače ti obrazac vjerojtno neće niti proći. Zato kažem, najbolje pitati poreznog savjetnika, oni imaju iskustva s takvim stvarima.

O stakingu su dali mišljenje samo na privatni upit (u dopisu prvo pitanje), ovdje: https://bitcointalksearch.org/topic/m.57947453

...i tamo piše da se staking prijavljuje i oporezuje kao drugi dohodak.

Ne znam koje su im osnove da te kazne jer nisi znao nešto što su napisali u mišljenju koje je privatno dobio netko tko im je postavio pitanje, i za koje nitko od nas ne bi znao da taj koji je dobio odgovor nije objavio na Internetu. Tog mišljenja nema na webu od Porezne. Na taj način bilo tko anoniman može falsificirati navodno "mišljenje" Porezne da se porez na crypto uopće ne plaća, ili da se plaća u iznosu od 80%.

Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?

Sustav ti neće dati da predaš tri istovrsna JOPPD obrasca dnevno, nego samo jedan, dakle, jednom dnevno. Smiley

Ovo je primjer gdje se jasno vidi da Porezna ne živi u stvarnom svijetu, i gdje se vidi koliki je zapravo problem što ne razgovara s industrijom, nego samo iz svoje bjelokosne kule donosi neke propise prema postojećim zakonima. Inače, nekoliko godina sam prijavljivao kamate koje su mi sjedale svaki dan, kroz JOPPD jednom mjesečno, jer je rok za prijaviti kamate 30 dana, pa sam to mogao skupiti u jednu prijavu. S tim je na kraju bilo problema, i sustav mi je krenuo obračunavati neke kamate (u iznosima <1 kn), a osoba koja je zadužena za to iz Porezne mi nije znala objasniti zašto, niti kako da zatvorim te kamate i da me sustav prestane gnjaviti oko toga. Na kraju sam jedva to nekako uspio odraditi sam, i dan danas mi nije jasno otkud te kamate. Tako da bih rekao da sustav nije u stanju ispravno obraditi niti 12 prijava godišnje, a kamoli prijave svaki dan, da ne velim da je potrošiti po minimum pola sata-sat svaki dan na to suludo, to je kafkijansko maltretiranje gdje praktički nemaš izbora nego ne plaćati porez.

Tu se javlja na tisuće pitanja. Evo jednog. Ovaj slučaj koji si ti naveo, prijavljuješ npr. jednom dnevno nerealizirani dobitak na stejkanje, po trenutnoj dnevnoj cijeni. Cijena drugi dan padne. Da li si onda sljedeći dan umanjiš poreznu obvezu jer imaš nerealizirani gubitak?

Ovo je odličan primjer koji pokazuje koliko je suludo stakeanje obračunavati kao drugi dohodak.

Porez na drugi dohodak plaćaš prema trenutnoj dnevnoj cijeni, ali onda kod godišnjeg izračuna kapitalne dobiti/gubitka možeš umanjiti poreznu osnovicu za taj gubitak. Naravno, ako nisi imao dobit koju možeš umanjiti, nego je taj token u kojem si plaćen cijelo vrijeme padao, a nemaš ništa drugo od kapitala što je raslo, u tom slučaju si u lošoj poziciji i moraš smisliti kako zaraditi novce za platiti porez.

Drugim riječima, u HR se ne isplati rudariti, niti stakeati, nego samo špekulirati, ali se zato za špekulaciju plaća samo 10% poreza - što je među nižim stopama poreza koje postoje u svijetu, ako se izuzmu porezne oaze.

Porezna je jasno rekla da se više malih transakcija tokom dana može sumirati i voditi pod jednu.

To me malo zbunjuje... Kako sumirati na primjer trejdanje koje odradiš u jednom danu, a napravio si sljedeće: BTC->USDT->ETH->povlačenje ETH sa Binance na wallet uz plaćanje fee-a->kupnja OHM->stejkanje

To ne možeš, ali ako si recimo tokom cijelog dana kroz desetke transakcija prodavao BTC u USDT, to možeš sumirati u jednu transakciju.

Zadovoljenje forme je možda i bilo moguće prije gdje se cisto trejdalo ali danas kad imamo nft,yield farming, D1 strategije,lending...iskreno ne znam kako ispunit sve zahtjeve i preskocit prepreke.

- Danima mozgam ali iskreno mislim da je nemoguće te ovakav zakon jednostavno tjera da barem jedan dio zarade ostane neprijavljen. Mislim na veće svote i ljude koji se ovim bave ozbiljno, meni je primarni izvor prihoda i nisu više sitne cifre tako da pokušavam bit maksimalno legalan i kao bivši profi kockar znam da siva zona nije nimalo sexy. Šanse su minimalne za ikakve provjere, za male cifre nikakve rekao bih.

Nisi jedini. Ja sam već od dvije vrste zarade od crypta jednostavno odustao, prvenstveno zato što su porezno komplicirani, i bez obzira na to dio stvari jednostavno ne znam kako biti legalan.

- Još uvijek nisam dovoljno velik da odem vani tipa Portugal i sl ali ako jedan projekt se realizira a potpadao bi pod drugi dohodak vjerovatno ( Delta neutralne strategije gdje je zarada prakticki samo funding) onda mislim da postoji šansa za otic vani jer na višemilijunsku zaradu da plaćam toliki porez nema šanse.

Ne trebaš ići van fizički, možeš napraviti offshore firmu u nekoj poreznoj oazi i onda sve što radiš raditi preko firme.

Ako netko zna i ima iskustva koja je friendly crypto banka bio bih jako zahvalan. Ja sam u PBZ ali moram slijedeci tjedan provjeriti i najaviti da ce biti transakcija povezana sa kriptom pa da vidim kako dišu.

Da, Revolut. Oni isto znaju zezati s KYC-om, mogu ti ukinuti account, a problematični su jer nemaju poslovnicu u koju im se možeš ići derati i raditi scene, ali sam s njima imao zasad bitno bolja iskustva nego s HR bankama. Osobno su me HR banke toliko iživcirale da sam račun u PBZ-u već zatvorio, i sad gledam da zatvorim i Zabu prvom prilikom, samo da se otvori mogućnost plaćanja režija preko Revoluta. U Zabi trenutno samo plaćam režije.

Sumnjam da ćeš puno dobiti s najavom transakcija, samo će ti reći da je sve u redu i da sa ne moraš brinuti. Ali s druge strane, ne rade probleme s transakcijom koja ti sjeda na račun - do problema dolazi kad pokušaš potrošiti ili prebaciti te novce. Provjeri s njima koliki ti je mjesečni limit za trošenje (stavljaju oko 300k kn po defaultu), i ako planiraš unutar mjesec dana potrošiti više, traži odobrenje - makar ti niti to neće odobriti unaprijed, nego tek kad zaista kreneš raditi neku veću transakciju, a onda će ih zanimati kome, zašto, otkud ti prihodi, koliko zapravo imaš novca...
newbie
Activity: 13
Merit: 12
December 31, 2021, 07:57:48 AM
- @cryptofrka:  Eh, da upravo to, FTX uglavnom radi sa USD i tehnicki gledano ja izlazim u USD (tek pri withdrawalu ide konverzija ako zelis stablecoin). U pocecima sam trejdao USDT parove( dok su još bili aktualni na FTX) ali onda sam presao na USD i pretezno btc-perp. Taj period sam testirao ichibot i bio VIP6 sa blizu 100mil$ prometa u 20ak dana. To je brezuljak transakcija Smiley

Zato cu evo kroz slijedecih par sati sve sto imam na FTX i ostalim CEX prodati pa kupiti, ostvariti porezni događaj i zatvoriti ovaj ciklus od 2016. Oživiti opet Binance acc sa USDT i iskljucivo trejdat u stableima bez doticanja USD. Nisam razmišljao o tome iskreno jer sam se zeznia još 2017. jer sam sitno prodavao na Bitstampu i kupovao cim sam i tada ostvario neke dobitke (stvari su krenule nizbrdo 2018.).
FTX i USD samo za krace trejdove i tako, zgodan je sa subaccount-ima lako se prebaci collateral i sve se uzima za kolateral šta je odlicno kod D1 strategija gdje imaš dvi suprotne pozicije pokrivaju jednu drugu što je odlicno.

Ovo šta imam po dexovima to ce ostati u sjeni do daljnjeg i vidit cu kud plovi ovaj brod.
Evo čitam maloprije: https://twitter.com/moo9000/status/1476827340940455939?s=20
Pitanje je gdje ce ici EU regulacija i globalno opcenito.


@Bajpas: Hm, tesko pitanje iskreno. S jedne strane bi mi bilo žao da me cijede stotine tisuća kuna godisnje ako pretpostavimo da se radi sa kapitalom >1M€ a s druge je istina da odlazak vani je velika velika stvar.
Imam obitelj i u tridesetima sam te nisam star ali bas ni mlad da odem negdje tek tako. Idealno bi bilo da se naša porezna tijela urazume i naprave pomak u dijalogu i tretmanu zarade u kripto. Davnih godina sam bio ukljucen u neke ideje i pokušaje komunikacije sa drzavnim tijelima oko regulacije klađenja...nažalost dovoljno je bilo pogledati par minuta saborske rasprave oko prijedloga novog zakona da se dobije slika i zakljucak da tu nema pomoci.

- Sve je opcija pošto znam neke ljude iz UK i USA koji otvaraju tvrtke u Portugalu. Poprilicno sam ukljucen i investiran u Basis markets projekt te je dosta ljudi iz projekta u Portugalu ili se seli tamo itd. Nisam detaljno išao u to ali koliko sam uspio pohvatati Portugal ima par opcija s kojima bi se moglo dosta smanjiti porez.

Iskreno ne ide mi se vani, nisam kategorija kao ti jer ti si vec ozbiljna kategorija i pitanje je tvojih planova za dalje i shodno tome možda neki povoljniji porezni tretman (Tvrtka na Malti, Portugal nerezident i sl.). Tako da mislim da to donekle odgovara na tvoje pitanje nadam se..ako imaš milion $ te imaš godišnji povrat 100% onda je razlika oporezivanja po stopi  10%+prirez ILI 30%+ kao drugi dohodak ozbiljni novci za RH prilike. Sve je pitanje pojedinca i njegovih planova i želja. Moje su relativno skromne i ako bih mogao legalno uvući tipa tvojih 1M$ u RH i platit 10%+ prirez to je za mene vec blizu "endgame-a". spaljen sam vec duži niz godina i sa tom lovom u RH se moze zivjet lijepo do kraja zivota uz ulaganja tu i tamo. Moje mišljenje naravno. Nekom ko ima veće apetite, mlađi je želi više,mislim da se sve preko 1-2M$ isplati otići vani.
- Meni osobno nije sve u lovi, ako imam zadovoljeno da mogu lipo zivit i da nisam u milosti od danas do sutra meni dosta. Znam ljude u RH i sa par mil€ vrijednosti kojima život prođe u skupljanju i stackingu ko vjeverica a život prođe.
Da ne filozofiram previše zaustavit ću se  Grin
Isprike na blagom offtopicu, ponese me.
Puno hvala na info za PBZ i Škorica  Smiley  tako sam i ja planirao povuc iznos za porez: USDT/C sa FTX na mjenjačnicu potom na banku.

Sve najbolje svima u novoj 2022. i nek bude plodna barem kao ova  Grin Cool
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 31, 2021, 05:43:16 AM
- Pozdrav svima i velika zahvala na sudjelovanju u temi jer je zbilja teško naci normalnu i informativnu raspravu o porezu na kripto.
Zadovoljenje forme je možda i bilo moguće prije gdje se cisto trejdalo ali danas kad imamo nft,yield farming, D1 strategije,lending...iskreno ne znam kako ispunit sve zahtjeve i preskocit prepreke.

- Danima mozgam ali iskreno mislim da je nemoguće te ovakav zakon jednostavno tjera da barem jedan dio zarade ostane neprijavljen. Mislim na veće svote i ljude koji se ovim bave ozbiljno, meni je primarni izvor prihoda i nisu više sitne cifre tako da pokušavam bit maksimalno legalan i kao bivši profi kockar znam da siva zona nije nimalo sexy. Šanse su minimalne za ikakve provjere, za male cifre nikakve rekao bih.

- Možda ako se ove godine pojavi veći broj poreznih prijava od prijašnjih godina jer ipak mislim da je ovaj ciklus full mainstream i da dobar dio ljudi ima profit te možda porezna napravi nekakav pomak makar kroz dodatna mišljenja. Nažalost ne mislim da ce se educirati i pokušati olakšati proces. Pretpostavljam da će sve van golog trejdinga bit okarakterizirano i stavljeno pod kapu drugog dohotka gdje porez ispadne preko 30% šta je po meni previše sorry ali previše.
- Razmišljam danima što i kako , prvi btc sam kupio 2016. i prakticki implodirao 2019. i skoro propao na altovima tako da imam puno manje btc nego prije i mogu naštimati brojke kako god i primarno je sve direkcioni trejd sve donedavno.

No zadnjih par mjeseci tu ima i NFT, yield farminga, D1 strategija (koje ce mi biti fokus u budućnosti) i iskreno ako na to moram platit drugi dohodak radije cu izvlacit drugim kanalima a zaradu od samog trejda platit porez na kapitalnu dobit.
- Ne vidim zašto su išli komplicirati em sa FIFO metodom em drugi dohodak itd. Kako da ja ispunim zahtjev FIFO metode kada npr u Ožujku ove godine sam imao desetke tisuća transakcija samo na btc-perp..
"Uzalud vam trud svirači "...da , znam nema velike koristi od kukanja i žaljenja zašto ovo ili ono i trebali bi ovako ili onako ali eto...šanse su male da ce se ikakav pomak dogoditi, vjerovatno budu cekali EU regulaciju i po tom ce se ravnati.

- Ovu sada godinu mi ionako ide samo porez na kapitalnu dobit jer je 99% zarade samo to (prakticki sav kaos od 2016 do sada) a nesto sitno od lendinga i ostalog necu prikazivati. Imam na cryptopiji dosta love al nemam snapshot sredstava tamo te mi fali dio iz 2017. gdje sam na dva mrtva shitcoina izgubio par btc. Imam dokaz sa sve ulaze, na to sam bar mislio, sve je islo preko racuna i Bitkonana. Prikazat cu evidenciju zadnjih dvi godine koja mi je zbilja čista a ovo prije naštimati da odgovara ukupnom iznosu poreza koji trebam platiti.
- Još uvijek nisam dovoljno velik da odem vani tipa Portugal i sl ali ako jedan projekt se realizira a potpadao bi pod drugi dohodak vjerovatno ( Delta neutralne strategije gdje je zarada prakticki samo funding) onda mislim da postoji šansa za otic vani jer na višemilijunsku zaradu da plaćam toliki porez nema šanse.

- To je zasada nekakva moja taktika i plan, zbilja bih i preplatio porez ako treba i bio čist 110% sto vole popularno reći ali ne vidim naćina sa ovakvim zakonom.
Iskustva podijelim ovdje.
Ako netko zna i ima iskustva koja je friendly crypto banka bio bih jako zahvalan. Ja sam u PBZ ali moram slijedeci tjedan provjeriti i najaviti da ce biti transakcija povezana sa kriptom pa da vidim kako dišu.

Još jednom hvala svim diskutantima posebno @domchi-u...kapa dole i veliko hvala na trudu!

Lipi pozdrav

Na koliko bi postavio granicu odlaska van ? 2M, 5M ili 10+M eura ?

Veliku promjenu u životu znaci odlazak van i realno nije za svakoga...

Ja sam na PBZ isplacivao preko Škorića i nije bilo problema.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
December 31, 2021, 04:49:58 AM
...
Kako da ja ispunim zahtjev FIFO metode kada npr u Ožujku ove godine sam imao desetke tisuća transakcija samo na btc-perp..
...

Mislim da uglavnom ne moraš. FIFO je za in/out u FIAT, ti tu vjerojatno ne ideš u FIAT nego u neki stablecoin. Stablecoini se tretiraju kao kripto i ne podliježu istim zakonima kao da trejdaš u pravi dolar/euro.

Jedini razlog zašto ja ne trejdam na FTX-u (super mi je inače) je taj što im perp ide u nekakav USD i nikad nisu definirali što taj USD je - jer kasnije kad izvlačiš moraš taj USD prebaciti u neki stablecoin.
Kod takvih stvari postoji rizik da zapravo trejdaš u pravi dolar ali u većini situacija i na većini kripto mjenjačnica barem tu obavezu nemaš (voditi FIFO za svaki perp trade).
newbie
Activity: 13
Merit: 12
December 30, 2021, 09:15:54 AM
- Pozdrav svima i velika zahvala na sudjelovanju u temi jer je zbilja teško naci normalnu i informativnu raspravu o porezu na kripto.
Zadovoljenje forme je možda i bilo moguće prije gdje se cisto trejdalo ali danas kad imamo nft,yield farming, D1 strategije,lending...iskreno ne znam kako ispunit sve zahtjeve i preskocit prepreke.

- Danima mozgam ali iskreno mislim da je nemoguće te ovakav zakon jednostavno tjera da barem jedan dio zarade ostane neprijavljen. Mislim na veće svote i ljude koji se ovim bave ozbiljno, meni je primarni izvor prihoda i nisu više sitne cifre tako da pokušavam bit maksimalno legalan i kao bivši profi kockar znam da siva zona nije nimalo sexy. Šanse su minimalne za ikakve provjere, za male cifre nikakve rekao bih.

- Možda ako se ove godine pojavi veći broj poreznih prijava od prijašnjih godina jer ipak mislim da je ovaj ciklus full mainstream i da dobar dio ljudi ima profit te možda porezna napravi nekakav pomak makar kroz dodatna mišljenja. Nažalost ne mislim da ce se educirati i pokušati olakšati proces. Pretpostavljam da će sve van golog trejdinga bit okarakterizirano i stavljeno pod kapu drugog dohotka gdje porez ispadne preko 30% šta je po meni previše sorry ali previše.
- Razmišljam danima što i kako , prvi btc sam kupio 2016. i prakticki implodirao 2019. i skoro propao na altovima tako da imam puno manje btc nego prije i mogu naštimati brojke kako god i primarno je sve direkcioni trejd sve donedavno.

No zadnjih par mjeseci tu ima i NFT, yield farminga, D1 strategija (koje ce mi biti fokus u budućnosti) i iskreno ako na to moram platit drugi dohodak radije cu izvlacit drugim kanalima a zaradu od samog trejda platit porez na kapitalnu dobit.
- Ne vidim zašto su išli komplicirati em sa FIFO metodom em drugi dohodak itd. Kako da ja ispunim zahtjev FIFO metode kada npr u Ožujku ove godine sam imao desetke tisuća transakcija samo na btc-perp..
"Uzalud vam trud svirači "...da , znam nema velike koristi od kukanja i žaljenja zašto ovo ili ono i trebali bi ovako ili onako ali eto...šanse su male da ce se ikakav pomak dogoditi, vjerovatno budu cekali EU regulaciju i po tom ce se ravnati.

- Ovu sada godinu mi ionako ide samo porez na kapitalnu dobit jer je 99% zarade samo to (prakticki sav kaos od 2016 do sada) a nesto sitno od lendinga i ostalog necu prikazivati. Imam na cryptopiji dosta love al nemam snapshot sredstava tamo te mi fali dio iz 2017. gdje sam na dva mrtva shitcoina izgubio par btc. Imam dokaz sa sve ulaze, na to sam bar mislio, sve je islo preko racuna i Bitkonana. Prikazat cu evidenciju zadnjih dvi godine koja mi je zbilja čista a ovo prije naštimati da odgovara ukupnom iznosu poreza koji trebam platiti.
- Još uvijek nisam dovoljno velik da odem vani tipa Portugal i sl ali ako jedan projekt se realizira a potpadao bi pod drugi dohodak vjerovatno ( Delta neutralne strategije gdje je zarada prakticki samo funding) onda mislim da postoji šansa za otic vani jer na višemilijunsku zaradu da plaćam toliki porez nema šanse.

- To je zasada nekakva moja taktika i plan, zbilja bih i preplatio porez ako treba i bio čist 110% sto vole popularno reći ali ne vidim naćina sa ovakvim zakonom.
Iskustva podijelim ovdje.
Ako netko zna i ima iskustva koja je friendly crypto banka bio bih jako zahvalan. Ja sam u PBZ ali moram slijedeci tjedan provjeriti i najaviti da ce biti transakcija povezana sa kriptom pa da vidim kako dišu.

Još jednom hvala svim diskutantima posebno @domchi-u...kapa dole i veliko hvala na trudu!

Lipi pozdrav
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 30, 2021, 03:30:15 AM
Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?

Ovo je odlično pitanje. Jesi možda saznao odgovor?

Porezna je jasno rekla da se više malih transakcija tokom dana može sumirati i voditi pod jednu.

To me malo zbunjuje... Kako sumirati na primjer trejdanje koje odradiš u jednom danu, a napravio si sljedeće: BTC->USDT->ETH->povlačenje ETH sa Binance na wallet uz plaćanje fee-a->kupnja OHM->stejkanje
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 30, 2021, 03:17:28 AM
Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?

Ovo je odlično pitanje. Jesi možda saznao odgovor?

Porezna je jasno rekla da se više malih transakcija tokom dana može sumirati i voditi pod jednu.


newbie
Activity: 13
Merit: 0
December 29, 2021, 05:26:21 PM
Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?

Ovo je odlično pitanje. Jesi možda saznao odgovor?
member
Activity: 340
Merit: 19
December 29, 2021, 03:55:20 PM

Ako na bilo kojem sajtu napraviš KYC uvijek postoji mogućnost da će informacije o tvom računu biti podijeljene s vlastima u slučaju legit projekata ili pak prodane najvećem ponuditelju kod sumnjivih projekata. Trenutno vjerojatno nisi u opasnosti, ali tko zna šta će biti za 5 ili 10 godina.

Samo pogledaj što se događa s osobnim slobodama u svijetu sada zbog covida, samo je pitanje kada će doći neka kriza ili teroristički napad koji će poslužiti kao izlika da se dočepaju svih takvih financijskih podataka. Ako ne bude, izmislit će se nešto. Veliki napad financiran isključivo putem kripta i evo ti regulativa di države imaju uvid u sve račune na svim kripto servisima koji žele zadržati dozvole za rad u EU ili SAD.

Istina, samo se ti onda snađi za koju godinu da objasniš njima sve za kripto, da objasniš vađenje para preko mjenjačnica, stekanje što nije prijavljeno i slično.
legendary
Activity: 2506
Merit: 2574
Join the world-leading crypto sportsbook NOW!
December 29, 2021, 01:36:35 PM
Na koji će način porezna znat ako smo zaradili stekanjem, ako imamo negdje KYC?
Ako na bilo kojem sajtu napraviš KYC uvijek postoji mogućnost da će informacije o tvom računu biti podijeljene s vlastima u slučaju legit projekata ili pak prodane najvećem ponuditelju kod sumnjivih projekata. Trenutno vjerojatno nisi u opasnosti, ali tko zna šta će biti za 5 ili 10 godina.

Samo pogledaj što se događa s osobnim slobodama u svijetu sada zbog covida, samo je pitanje kada će doći neka kriza ili teroristički napad koji će poslužiti kao izlika da se dočepaju svih takvih financijskih podataka. Ako ne bude, izmislit će se nešto. Veliki napad financiran isključivo putem kripta i evo ti regulativa di države imaju uvid u sve račune na svim kripto servisima koji žele zadržati dozvole za rad u EU ili SAD.
member
Activity: 340
Merit: 19
December 29, 2021, 01:11:30 PM
Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?

Tu se javlja na tisuće pitanja. Evo jednog. Ovaj slučaj koji si ti naveo, prijavljuješ npr. jednom dnevno nerealizirani dobitak na stejkanje, po trenutnoj dnevnoj cijeni. Cijena drugi dan padne. Da li si onda sljedeći dan umanjiš poreznu obvezu jer imaš nerealizirani gubitak?


Platiš porez na dohodak i to je to. Kao da kažeš posudio si drugi mjesec šefu lovu i on se ne javlja, mogu li pisat to na odbitak.

Ljudi pročitajte barem par stranica.

Prvo i osnovno nikad nitko nece znati koliko si zaradio od stejkanja ako nemas kyc.

Drugo, ako ne kupujes stan / jako skup auto, nitko te nece nista pitat.

Na koji će način porezna znat ako smo zaradili stekanjem, ako imamo negdje KYC?
legendary
Activity: 2506
Merit: 2574
Join the world-leading crypto sportsbook NOW!
December 29, 2021, 12:00:29 PM
Prvo i osnovno nikad nitko nece znati koliko si zaradio od stejkanja ako nemas kyc.

Drugo, ako ne kupujes stan / jako skup auto, nitko te nece nista pitat.
Tako radi većina ljudi, vjerujem da među njima ima i poneko tko bi možda platio poreze da je to jednostavnije/pametnije rješeno ali uz ovakve propise zapravo tjeraju ljude u ilegalu. Nikada mi neće biti jasno zašto države maksimalno ne pojednostavi prijave poraze + legaliziriju sve šta se može i nabiju poreze i na to. Lova samo kapa u budget a nije da onaj tko želi kupiti marihuanu ili otići na kurve ne napravi to iako nije legalizirano.
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 29, 2021, 09:29:20 AM
Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?

Tu se javlja na tisuće pitanja. Evo jednog. Ovaj slučaj koji si ti naveo, prijavljuješ npr. jednom dnevno nerealizirani dobitak na stejkanje, po trenutnoj dnevnoj cijeni. Cijena drugi dan padne. Da li si onda sljedeći dan umanjiš poreznu obvezu jer imaš nerealizirani gubitak?


Platiš porez na dohodak i to je to. Kao da kažeš posudio si drugi mjesec šefu lovu i on se ne javlja, mogu li pisat to na odbitak.

Ljudi pročitajte barem par stranica.

Prvo i osnovno nikad nitko nece znati koliko si zaradio od stejkanja ako nemas kyc.

Drugo, ako ne kupujes stan / jako skup auto, nitko te nece nista pitat.
newbie
Activity: 13
Merit: 0
December 29, 2021, 09:21:41 AM
Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?

Tu se javlja na tisuće pitanja. Evo jednog. Ovaj slučaj koji si ti naveo, prijavljuješ npr. jednom dnevno nerealizirani dobitak na stejkanje, po trenutnoj dnevnoj cijeni. Cijena drugi dan padne. Da li si onda sljedeći dan umanjiš poreznu obvezu jer imaš nerealizirani gubitak?
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 29, 2021, 03:05:04 AM
Čitam sad vašu raspravu i palo mi je na pamet jedno pitanje. Što u slučaju stejkanja rebase tokena kao što je Olympus gdje se kamata dobiva tri puta dnevno? Zar bi tu tri puta dnevno trebalo ispunjavati JOPPD obrazac? Ili jednom dnevno? Znam da se tu radi o stejkanju bez KYC-a ali kako bi se kasnije sve prikazalo u FIFO evidenciji bez spominjanja stejkanja?
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 28, 2021, 05:53:47 PM
Hvala na odgovorima.

Nažalost, ja sam pročito samo ono mišljenje porezne iz 2018-e, gdje se staking ne spominje. I sve drugo što sam pročito, nije uopće spominjalo staking. Mislio sam prihod od stakinga prikazat u jopdu na kraju godine ako bi prodo, ali jučer sam vidio ono mišljenje porezne iz rujna 21-e gdje se staking definira kao drugi dohodak i mora se prikazat u roku odma, pa me to izulo.

Očito je po tome da sam u poreznom prekršaju. Da li se zna koja je kazna za to kad ću ić prijavit?


Nisi uopće pročitao odgovore s željom za razumijevanjem...

Ako se radi o stejkanju shitcoina, nitko nikad nece doznat jer nema kyca...

Ako se ne radi o velikoj količini opet ti je netko ponudio riješenje.

Kazne su ti od 500 do 200 000 kuna, požuri se prijavit pa nam javi  Wink
newbie
Activity: 13
Merit: 0
December 28, 2021, 04:41:59 PM
Hvala na odgovorima.

Nažalost, ja sam pročito samo ono mišljenje porezne iz 2018-e, gdje se staking ne spominje. I sve drugo što sam pročito, nije uopće spominjalo staking. Mislio sam prihod od stakinga prikazat u jopdu na kraju godine ako bi prodo, ali jučer sam vidio ono mišljenje porezne iz rujna 21-e gdje se staking definira kao drugi dohodak i mora se prikazat u roku odma, pa me to izulo.

Očito je po tome da sam u poreznom prekršaju. Da li se zna koja je kazna za to kad ću ić prijavit?
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
December 28, 2021, 03:12:37 PM
Da li ima netko da nije znao da se na staking mora podnijet poreznoj prijava (kao npr. ja) u roku od 15 dana i što sad učiniti kad je taj rok propušten?

Čini mi se da je netko ranije spomenuo na ovom lokalu da porezna na staking gleda na isti način kao i na zaradu od signature kampanja, reklamiranja i sl. a to bi značilo da svaku takvu zaradu treba preko joppd obrasca u roku od 15 dana prijaviti poreznoj i platiti porez na drugi dohodak, oko 30 %. (mislim da se ovdje ne radi o porezu na kapital tj. zaradama na burzi).
Ipak, molim našeg lokalnog experta Domchi-ja da ovo dodatno potvrdi (nadam se zbog tebe da sam u krivu).
Ako je to tako, i rok od 15 dana ti je već prošao, onda si već napravio porezni prekršaj i sada postoje 2 moguća scenarija.
Scenarij A:  Prijavi ovu zaradu naknadno poreznoj, vjerojatno ćeš od porezne dobiti kaznu plus ipak ćeš morati platiti porez.
Scenarij B: Nemoj ništa prijaviti poreznoj, kad se odlučiš prodati ta kripto sredstva, napravi to anonimno na btc bankomatu ili u nekoj kripto mjenjačnici gdje za sada možeš prodati kripto sredstava do 15 000 kn bez pokazivanja dokumenata i davanja svog OIB. To praktički znači da za državu ostaješ anoniman i nema načina da dođu do tebe.
Scenarij B ne funkcionira u slučaju da se radi o nekom većem iznosu, s kojim planiraš kupiti auto, brod ili kuću (jer ćre porezna vidjeti preko OIB veliki nesreazmjer u tvojim prihodima i pokrenuti porezni nadzor).
U tom slučaju ti savjetujem da se konzultiraš sa poreznim savjetnikom ili knjigovođom.
Ja ti neću ništa sugerirati (samo ti iznosim mogućnosti tj. što u trenutnoj situaciji možeš napraviti),a konačna odluka je isključivo na tebi.

Najapsurdnije u cijeloj prići je da ako se radi o nekom shitcoinu koji sada vrijedi recimo 10 $ a za godinu dana taj coin propadne i padne na 0.01 $, ti svejedno prvo moraš platiti porez u trenutku stjecanja tog shitcoina po trenutačnoj cijeni, i to od svog fiat novca, a ako na kraju sve izgubiš, onda tek u narednoj poreznoj prijavi to možeš prijaviti kao gubitak i umanjiti si iznos poreza iduće godine.
Apsurdno ali što ćeš, u takvoj državi živimo, koja hoće sve oporezovati, valjda bi i zrak da mogu  Grin  Grin

newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 28, 2021, 01:27:56 PM
Da li ima netko da nije znao da se na staking mora podnijet poreznoj prijava (kao npr. ja) u roku od 15 dana i što sad učiniti kad je taj rok propušten?

Tu su važna pitanja.

1. Stejkaš li velike kolicine ?

2. Da li si na KYC računu na platformi ?

3. Stejkaš li USDT za 10% ili neki shitcoin za 400% godisnje ?

- Ukoliko se radi o shitcoinu koji nosi 400%, trebao bi placat porez na primljeno iako postoji realna mogucnost da ce na kraju taj coin pasti -80% i ti mozes izvisit totalno. Taj problem je raspravljen par postova gore i slican problem signature kampanje.
Taj porez na drugi dohodak je okvirno 30% i definitivno je prevelik s obzirom da je to zapravo kamata, a ne rad. (moje tumacenje da to ide u drugi dohodak, kao i majning recimo etha kad i ako prede na pos)

Pages:
Jump to: