Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 21. (Read 38153 times)

newbie
Activity: 13
Merit: 0
December 28, 2021, 08:24:22 AM
Da li ima netko da nije znao da se na staking mora podnijet poreznoj prijava (kao npr. ja) u roku od 15 dana i što sad učiniti kad je taj rok propušten?
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
December 27, 2021, 06:17:32 AM
Dakle, iz navedenog je zapravo jasno da u trenutku stjecanja bilo koje kriptoimovine, btc, NFT, nevažno, moraš to prijaviti poreznoj i platiti poreznoj porez na drugi dohodak od 20 %, prirez te zdravstveno bez obzira što još nisi prodao taj NFT i nemaš dobit.
Stekao si neku imovinu i država te preko porezne tjera da odmah u roku od 15 dana platiš porez na to, bez obzira što to nisi prodao i nemaš zaradu već samo posjeduješ.
Ako poslije ne budeš mogao ostvariti dobitak od toga i izgubiš, onda to poreznoj iduće godine prijaviš kao gubitak pa bi ti porez trebao bit manji, ali to je bolje zamoliti poreznog stručnjaka za pomoć.
Na žalost je tako.

Da, ali tu treba uvijek naglasiti da nije "u trenutku stjecanja bilo koje kriptoimovine", nego je ovisno kako si stekao tu kriptoimovinu, ako si je zaradio, onda je tako kako si rekao, ali ako si recimo kupio ili sam napravio NFT, ne moraš platiti porez na zaradu dok ga ne prodaš.

Zapravo sam se referirao na NFT token koji će jedan naš član dobivati svakog tjedna u svojoj signature kampanji, ali hvala na dodatnom pojašnjenju i potvrdi da sam ovo dobro shvatio, s obzirom na nejasni i birokratski jezik porezne.
Mislim da je već svima nama poprilično jasno što i kako s kriptoimovinom ako smo je dobili kroz trgovanje, kupnjom i prodajom, unutar roka od 2 godine i nakon tog roka. O tome pišemo već par godina i mislim da je tu situacija poprilično jasna.
Ono što svima zapravo puno više komplicira život je što napraviti kada do NFT tokena, btc ili bilo čega drugog ne dođemo kupovinom ili trgovanjem već zaradom kroz neki odrađeni rad, reklamiranje i sl.
Situacija je tu zaista apsurdna jer često i ne znaš vrijednost tog NFT tokena a po tumačenju porezne morao bi odmah, u roku od 15 dana, taj token prijaviti poreznoj i platiti neki porez, iako nikakve dobiti još nemamo.
Iskreno, jako glupo i besmisleno pravilo kojeg se vjerojatno nitko neće držati, ljudi će silom prilika u ilegalu, a država će ostati bez prihoda od poreza.
Ukratko, svi su na gubitku.
A zar ne bi bilo prirodnije i logičnije da se porez plati ne na kriptoimovinu u trenutku stjecanja već kada se ta kriptoimovina proda za fiat (i kada smo ostvarili neku konkretnu a ne virtualnu dobit)?
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
December 27, 2021, 06:13:39 AM
[...] Jeli uopće zakonom definirano što je NFT ili se to svrstava pod umjetnička djela?
Zar nije u EU propisano da nema porezna na trgovinu zlatom i umjetničkim djelima?

Jedna stvar je porez na trgovinu, a sasvim druga stvar porez na dobitak/prihod a pa i sasvim treca stvar porez na imovinu...  Grin
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 27, 2021, 02:57:02 AM
Osobno sam uvjeren da je nemoguće izvući kripto na foru da si držao 2 godine i umaknuti porezu. Tek tada bi moglo ići pročešljavanje što i kako.

Prvi veći iznos na temelju te priče s >2g sam povukao 2018., nakon što su donijeli mišljenje da se može. Nitko me još nije češljao, ali ne znači da još ne stigne...

Prijavio putem JOPPD i ništa ?
Zanimljivo, brutalno ako bi išlo tako Shocked
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
December 26, 2021, 07:11:31 PM
Osobno sam uvjeren da je nemoguće izvući kripto na foru da si držao 2 godine i umaknuti porezu. Tek tada bi moglo ići pročešljavanje što i kako.

Prvi veći iznos na temelju te priče s >2g sam povukao 2018., nakon što su donijeli mišljenje da se može. Nitko me još nije češljao, ali ne znači da još ne stigne...
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
December 26, 2021, 02:43:53 PM
Većina nas drži kripto preko 2 godine - zato što izlazimo u Tether (ili BUSD/USDC/UST) a sve to je kripto. Osnovu za to svakako imamo, međutim tad nastaje problem dokazivanja kako smo stekli taj višak kripta.

S obzirom da u obje situacije postoji realna mogućnost da nas traže ispise transakcija, što više razmišljam o tome to više idem s idejom da ne platim porez. Da se osiguram ionako moram imati ispise, a ako ih već imam - onda imam dokaz o držanju kripta duže od 2 god. Jedino što mi fali je dio kripta kojeg sam kupio za keš i tu se nikako ne mogu pokriti unutar postojećih zakona.
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 26, 2021, 12:53:33 PM
Što je s ovim da kripto prije 2016te nije podložan oporezivanju ? Da li je tu poveznica porezna zastara nakon 6 godina ?

Zato jer su tek tada odlučili to oporezovati, prije nisu imali mišljenje i nemaju zakonsku osnovu išta te tražiti.

Zapravo, svoje mišljenje su donijeli 2017. i počelo je važiti za poreznu prijavu koja se podnosila početkom 2018., i to se već odnosi za transakcije "unatrag" (onih 2 godine od stjecanja za 2016. i 2017.), jer kako si mogao znati što točno trebaš zapisati i čuvati 2016., kad su se oni domislili da trebaš tek sredinom 2017.

Zanimljivo... Znaci FIFO je najbolje započeti s 1.1.2016 i stanjem od X ETHa depozitanih na cryptopiju i 5X eth povučenih s cryptopije 1/2019te lol.  Huh

A onda na sve ipak platiti 10% + prirez zbog mira u kuci.

Osobno sam uvjeren da je nemoguće izvući kripto na foru da si držao 2 godine i umaknuti porezu. Tek tada bi moglo ići pročešljavanje što i kako.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
December 26, 2021, 12:37:15 PM
Što je s ovim da kripto prije 2016te nije podložan oporezivanju ? Da li je tu poveznica porezna zastara nakon 6 godina ?

Zato jer su tek tada odlučili to oporezovati, prije nisu imali mišljenje i nemaju zakonsku osnovu išta te tražiti.

Zapravo, svoje mišljenje su donijeli 2017. i počelo je važiti za poreznu prijavu koja se podnosila početkom 2018., i to se već odnosi za transakcije "unatrag" (onih 2 godine od stjecanja za 2016. i 2017.), jer kako si mogao znati što točno trebaš zapisati i čuvati 2016., kad su se oni domislili da trebaš tek sredinom 2017.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
December 26, 2021, 12:28:47 PM
Dakle, iz navedenog je zapravo jasno da u trenutku stjecanja bilo koje kriptoimovine, btc, NFT, nevažno, moraš to prijaviti poreznoj i platiti poreznoj porez na drugi dohodak od 20 %, prirez te zdravstveno bez obzira što još nisi prodao taj NFT i nemaš dobit.
Stekao si neku imovinu i država te preko porezne tjera da odmah u roku od 15 dana platiš porez na to, bez obzira što to nisi prodao i nemaš zaradu već samo posjeduješ.
Ako poslije ne budeš mogao ostvariti dobitak od toga i izgubiš, onda to poreznoj iduće godine prijaviš kao gubitak pa bi ti porez trebao bit manji, ali to je bolje zamoliti poreznog stručnjaka za pomoć.
Na žalost je tako.

Da, ali tu treba uvijek naglasiti da nije "u trenutku stjecanja bilo koje kriptoimovine", nego je ovisno kako si stekao tu kriptoimovinu, ako si je zaradio, onda je tako kako si rekao, ali ako si recimo kupio ili sam napravio NFT, ne moraš platiti porez na zaradu dok ga ne prodaš.
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 26, 2021, 08:58:23 AM
Ja na kompu nemam skoro ništa od Screen shotova od svojih transakcija, ali na mailu negdje imam sve potvrde, pa uz dosta muke se može do njih doći, a trebalo bi da se može sve viditi i na mjenjačnicama.

dali je dosta pogledati history transakcija na svim mjenjačnicama i upisati ih u FIFO? Ili je sigurnije to raditi preko potvrda sa maila? Za predpostaviti po meni je da se dođe na isto.

Ono što mene zanima je kako porezna gleda na dobivanje nagrada u kripto svjetu, topa PlanetWatch. svaki dan dobijem određeni iznos, ali to nije i dalje ni majnanje, ni stekanje, nego se dobiva nagrada za pruženu uslugu. U 2-3 mjeseca koliko imam samo jedan T4 uređaj imam preko 700 stranica od transakcija, pa je ovo stvarno malo teže za doći do svake transakcije. Ima od onih transakcija 0.001 za fee do onih di se jednom dnevno dobije nagrada, dali bi im trebali upisivati baš sve, jer realno je i fee naš gubitak.

Kako bi naprimjer definirali Strong, u kojem se kupuje node, a dnevno se opet dobiva neka nagrada?

Ja nisam nikad ispunjavao ovaj FIFO, pa nemam pojma kako se to radi.

Najrađe bi došao na šalter porezne kada dođe vrjeme za to i platio porez bez puno mudrovanja i ispunjavanja formulara, ali je to izgleda nemoguće, a i ako je moguće daleko nam je skuplje.

Feejevi su naš trošak, ali u samoj FIFO evidenciji su besmisleni. Nikog nije briga koliko je netko feea platio u njima imaginarnom svijetu. Na kraju samo gledaju koliko je uplaceno i koliko isplaceno.
Recimo na perpetual ugovoru ne trejdaš 3 dana, ali si za ta 3 dana s otvorenom pozicijom platio/primio 9 fundinga koji su u evidenciji samo da eto tako jesu...

Što je s ovim da kripto prije 2016te nije podložan oporezivanju ? Da li je tu poveznica porezna zastara nakon 6 godina ?
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
December 26, 2021, 06:37:41 AM
Ono što se meni u cijeloj toj priči porezne najmanje sviđa je činjenica da moraš prijavljivati i plaćati porez u kunama, fiat valuti, na nešto što je daleko od toga da možeš nazvati pravom zaradom u kešu.
Ukratko, država je jako dvosmislena što se tiče definicije kriptovaluta i kažu da to i nije pravi novac ali kada im to odgovara, kao kod plaćanja poreza, onda to ipak smatraju nekakvim novcem i zaradom i traže da to prijaviš kao dobit i platiš porez.
A što ti zapravo možeš napraviti sa svojim NFT?
Koliku on praktičnu, upotrebnu vrijednost ima?
Porezna svejedno očekuje da prvo od svog vlastitog fiat novca platiš porez na taj NFT, dok još od njega nemaš nikakve zarade, a onda ako ispadne da od toga NFT nemaš ništa, moraš se ponovno javljati poreznoj, prijavljivati porezni gubitak i čekati da ti to porezna prihvati i smanji ti poreznu obvezu u idućem razdoblju?
Mislim da 99,9 % ljudi jednostavno neće imati živaca i mazohizam da kroz to prolaze.



Možda si se samo nespretno izrazio pa nešto krivo čitam ali ne moraš ništa platiti ako ne prodaš NFT. Tad nemaš dobit, imaš samo ulaganje.

Što se NFT-ova tiče - ne možeš ih baš ni proglasiti umjetninama jer s jedne strane je NFT neki CryptoPunk ili Bored Ape koji se stvarno može svrstati tako a s druge i Adidas metaverse tenisice ili neki mač u nekoj igrici. NFT-ove će biti poprilično teško definirati i uklopiti u nekakav postojeći porezni zakon.

Na žalost, nisam se ''zabunio'' iako bih volio da jesam Smiley
To pitanje sam već postavio poreznoj, i odgovor sam podijelio u ovom topicu: https://bitcointalksearch.org/topic/odgovor-porezne-o-cryptu-5331847
Da ne prenosim sada cijeli odgovor porezne koji sam dobio, ovo je najvažniji dio:
''Kriptovalute koje su stečene rudarenjem, reklamiranjem ili na druge načine smatraju se drugim dohotkom u trenutku stjecanja.
Stečene kriptovalute (bez obzira na način stjecanja) zatim se otuđuju nakon određenog vremena i oporezuju ako je prošlo manje od 2 godine od dana stjecanja (čl. 67. st. 8. Zakona o porezu na dohodak.''


A da ne bi bilo nejasnoća što to zapravo znači, pomogli su naši stručnjaci Domchi i Nenad65 pa evo prevedeno sa birokratskog na normalni jezk što ova formulacija iz odgovora porezne zapravo znači:
Kriptovalute koje su stečene rudarenjem, reklamiranjem ili na druge načine smatraju se drugim dohotkom u trenutku stjecanja.
Stečene kriptovalute (bez obzira na način stjecanja) zatim se otuđuju nakon određenog vremena i oporezuju ako je prošlo manje od 2 godine od dana stjecanja (čl. 67. st. 8. Zakona o porezu na dohodak.

Nisam strucnjak i ne shvacam sto znaci ovo "zatim se otuđuju nakon određenog vremena", ali cini mi se da tu mora postojati nekakva kvaka - jer u suprotnom bi svatko mogao izbjeci placanje poreza na drugi dohodak ako bih bilo istinito da i tu vrijedi pravilo od 2 godine kao kod klasicne investicije.

I ja bih volio cuti sto o tome misli nas strucnjak za ovu tematiku, jer iskreno meni izgleda da tu nesto propustamo u tumacenju ovoga obrazlozenja.

Ako PU nešto smatra drugim dohotkom onda se sva davanja na drugi dohodak moraju platiti, nema puno prostora za druga tumačenja.
Na drugi dohodak plaća se zdravstveno 7,5%, a iz drugog dohotka mirovinsko 10%, porez na drugi dohodak 20%  i prirez. Ukupno preko 30% zavisno od prireza. Način obračuna slično kao kod plaće.
Znači ne plaća se porez na posjedovanje kriptovaluta ali se plaća na stjecanje kriptovaluta ako su stečene rudarenjem ili reklamiranjem. Ako su kriptovalute stečene kupnjom onda se ne plaća porez jer je na novac kojim su kupljene već plaćen porez na dohodak (plaća, drugi dohodak).
Otuđenje kriptovaluta je druga priča, odnosno potpuno drugi porez (dohodak od kapitala) i plaća se ako je do otuđenja došlo za manje od 2 godine od dana stjecanja.
 

Dakle, iz navedenog je zapravo jasno da u trenutku stjecanja bilo koje kriptoimovine, btc, NFT, nevažno, moraš to prijaviti poreznoj i platiti poreznoj porez na drugi dohodak od 20 %, prirez te zdravstveno bez obzira što još nisi prodao taj NFT i nemaš dobit.
Stekao si neku imovinu i država te preko porezne tjera da odmah u roku od 15 dana platiš porez na to, bez obzira što to nisi prodao i nemaš zaradu već samo posjeduješ.
Ako poslije ne budeš mogao ostvariti dobitak od toga i izgubiš, onda to poreznoj iduće godine prijaviš kao gubitak pa bi ti porez trebao bit manji, ali to je bolje zamoliti poreznog stručnjaka za pomoć.
Na žalost je tako.

member
Activity: 340
Merit: 19
December 26, 2021, 06:20:40 AM
Ja na kompu nemam skoro ništa od Screen shotova od svojih transakcija, ali na mailu negdje imam sve potvrde, pa uz dosta muke se može do njih doći, a trebalo bi da se može sve viditi i na mjenjačnicama.

dali je dosta pogledati history transakcija na svim mjenjačnicama i upisati ih u FIFO? Ili je sigurnije to raditi preko potvrda sa maila? Za predpostaviti po meni je da se dođe na isto.

Ono što mene zanima je kako porezna gleda na dobivanje nagrada u kripto svjetu, topa PlanetWatch. svaki dan dobijem određeni iznos, ali to nije i dalje ni majnanje, ni stekanje, nego se dobiva nagrada za pruženu uslugu. U 2-3 mjeseca koliko imam samo jedan T4 uređaj imam preko 700 stranica od transakcija, pa je ovo stvarno malo teže za doći do svake transakcije. Ima od onih transakcija 0.001 za fee do onih di se jednom dnevno dobije nagrada, dali bi im trebali upisivati baš sve, jer realno je i fee naš gubitak.

Kako bi naprimjer definirali Strong, u kojem se kupuje node, a dnevno se opet dobiva neka nagrada?

Ja nisam nikad ispunjavao ovaj FIFO, pa nemam pojma kako se to radi.

Najrađe bi došao na šalter porezne kada dođe vrjeme za to i platio porez bez puno mudrovanja i ispunjavanja formulara, ali je to izgleda nemoguće, a i ako je moguće daleko nam je skuplje.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
December 26, 2021, 04:30:41 AM
Ono što se meni u cijeloj toj priči porezne najmanje sviđa je činjenica da moraš prijavljivati i plaćati porez u kunama, fiat valuti, na nešto što je daleko od toga da možeš nazvati pravom zaradom u kešu.
Ukratko, država je jako dvosmislena što se tiče definicije kriptovaluta i kažu da to i nije pravi novac ali kada im to odgovara, kao kod plaćanja poreza, onda to ipak smatraju nekakvim novcem i zaradom i traže da to prijaviš kao dobit i platiš porez.
A što ti zapravo možeš napraviti sa svojim NFT?
Koliku on praktičnu, upotrebnu vrijednost ima?
Porezna svejedno očekuje da prvo od svog vlastitog fiat novca platiš porez na taj NFT, dok još od njega nemaš nikakve zarade, a onda ako ispadne da od toga NFT nemaš ništa, moraš se ponovno javljati poreznoj, prijavljivati porezni gubitak i čekati da ti to porezna prihvati i smanji ti poreznu obvezu u idućem razdoblju?
Mislim da 99,9 % ljudi jednostavno neće imati živaca i mazohizam da kroz to prolaze.



Možda si se samo nespretno izrazio pa nešto krivo čitam ali ne moraš ništa platiti ako ne prodaš NFT. Tad nemaš dobit, imaš samo ulaganje.

Što se NFT-ova tiče - ne možeš ih baš ni proglasiti umjetninama jer s jedne strane je NFT neki CryptoPunk ili Bored Ape koji se stvarno može svrstati tako a s druge i Adidas metaverse tenisice ili neki mač u nekoj igrici. NFT-ove će biti poprilično teško definirati i uklopiti u nekakav postojeći porezni zakon.
hero member
Activity: 1106
Merit: 534
December 25, 2021, 09:14:23 AM

Ono što se meni u cijeloj toj priči porezne najmanje sviđa je činjenica da moraš prijavljivati i plaćati porez u kunama, fiat valuti, na nešto što je daleko od toga da možeš nazvati pravom zaradom u kešu.
Ukratko, država je jako dvosmislena što se tiče definicije kriptovaluta i kažu da to i nije pravi novac ali kada im to odgovara, kao kod plaćanja poreza, onda to ipak smatraju nekakvim novcem i zaradom i traže da to prijaviš kao dobit i platiš porez.
A što ti zapravo možeš napraviti sa svojim NFT?
Koliku on praktičnu, upotrebnu vrijednost ima?
Porezna svejedno očekuje da prvo od svog vlastitog fiat novca platiš porez na taj NFT, dok još od njega nemaš nikakve zarade, a onda ako ispadne da od toga NFT nemaš ništa, moraš se ponovno javljati poreznoj, prijavljivati porezni gubitak i čekati da ti to porezna prihvati i smanji ti poreznu obvezu u idućem razdoblju?
Mislim da 99,9 % ljudi jednostavno neće imati živaca i mazohizam da kroz to prolaze.



Jeli uopće zakonom definirano što je NFT ili se to svrstava pod umjetnička djela?
Zar nije u EU propisano da nema porezna na trgovinu zlatom i umjetničkim djelima?
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
December 25, 2021, 05:13:28 AM
FIFO je u teoriji skroz ok stvar - za dionice i bilo kakvu klasičnu vrstu CFD-ova je užasno jednostavno. Recimo s eTora samo skineš ispis svih transakcija, platiš porez i to je to.

Problem nastaje kad se FIFO odluči na silu progurati u područje u kojem je nemoguće evidentirati zaradu na takav način. Kripto definitivno treba svoj, odvojeni niz pravila i zakona - samo što stvarno ne znam koji od dinosaurusa na vlasti će uopće krenuti u pokušaj razumijevanja.

Jednostavnije je reći 'morate FIFO', pa nek se mi je...


Samo tu onda dolazimo do problema airdropa, stakinga, sig. kampanja i slično. Za sve to je Porezna već dala svoje mišljenje ali kako da ja na primjer prijavim drugi dohodak na $15 tjedno plus 1 NFT za koji ne znam koliko vrijedi? Oni tvrde da vrijedi $100 ali diskutabilno je koliku "težinu" može imati to što je netko na nekom forumu napisao da 1 Arcona NFT vrijedi $100, a zapravo ne znamo još niti kakav je to NFT (je li zemljište, neki lik u igri ili nešto treće).

Ono što se meni u cijeloj toj priči porezne najmanje sviđa je činjenica da moraš prijavljivati i plaćati porez u kunama, fiat valuti, na nešto što je daleko od toga da možeš nazvati pravom zaradom u kešu.
Ukratko, država je jako dvosmislena što se tiče definicije kriptovaluta i kažu da to i nije pravi novac ali kada im to odgovara, kao kod plaćanja poreza, onda to ipak smatraju nekakvim novcem i zaradom i traže da to prijaviš kao dobit i platiš porez.
A što ti zapravo možeš napraviti sa svojim NFT?
Koliku on praktičnu, upotrebnu vrijednost ima?
Porezna svejedno očekuje da prvo od svog vlastitog fiat novca platiš porez na taj NFT, dok još od njega nemaš nikakve zarade, a onda ako ispadne da od toga NFT nemaš ništa, moraš se ponovno javljati poreznoj, prijavljivati porezni gubitak i čekati da ti to porezna prihvati i smanji ti poreznu obvezu u idućem razdoblju?
Mislim da 99,9 % ljudi jednostavno neće imati živaca i mazohizam da kroz to prolaze.

sr. member
Activity: 516
Merit: 268
December 23, 2021, 03:26:40 PM
Pije vodu za srodnika, ali nikako ne pije vodu za tebe, koji i dalje imaš čušpajz koji si imao i prije + još ta jedna transakcija. Smiley

Kao što kažeš meni ostaje čušpajz, ali nova osoba teoretski ima apsolutno čist FIFO.

Pitanje je u osnovi: ako s profitom od krijumčarenja oružja kupiš punici stan, hoće li kad ti završiš u ćuzi punici ostati taj stan. Smiley

Možeš li pojasniti ovo da plaćanje kazne ne umanjuje obvezu ?

Platiš kaznu, i onda si opet u poziciji da moraš platiti porez i skupiti evidenciju. Jednu stvar koju mogu napraviti u takvim situacijama je da ti naplate maksimalnu stopu poreza na cijeli iznos, znači onih nekih 60ak posto, i onda valjda ne trebaš dati FIFO, jer je svejedno što tamo piše, platiš si maksimum.

Kako misliš da bi tekao slučaj da ti ne mozes pokrijepiti FIFO na 100% razini? Uzmimo prijemjer da imas CSV s neke burze koja je propala, vidim da su cifre kazne do 200k kuna.

Ne znam, ali i mene strašno zanima. Zakonodavac nije predvidio situaciju gdje je regulatorne zahtjeve nemoguće ispuniti, najvećim djelom zato jer to nije njegov problem, nego naš.

Bio sam na poreznom savjetovanju i mogu rec da gospođa u najmanju ruku ima ograničeno shvacanje kriptovaluta iako se predstavlja kao znalac. Ništa korektno za 1400kn usluge.

Porezni savjetnici znaju porezni zakon, eventualno imaju iskustva s kriptovalutama, ali nisu eksperti za kriptovalute. Ako napraviš ono što ti je rekao porezni savjetnik, onda si donekle zaštićen od Porezne, ali porezni savjetnik ti ne može reći što napraviti u situaciji gdje Porezna nije propisala što se treba raditi.
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 23, 2021, 05:16:17 AM
FIFO je u teoriji skroz ok stvar - za dionice i bilo kakvu klasičnu vrstu CFD-ova je užasno jednostavno. Recimo s eTora samo skineš ispis svih transakcija, platiš porez i to je to.

Problem nastaje kad se FIFO odluči na silu progurati u područje u kojem je nemoguće evidentirati zaradu na takav način. Kripto definitivno treba svoj, odvojeni niz pravila i zakona - samo što stvarno ne znam koji od dinosaurusa na vlasti će uopće krenuti u pokušaj razumijevanja.

Jednostavnije je reći 'morate FIFO', pa nek se mi je...

Pa da. Ali problem je što niti mi koji smo upućeni u problematiku (barem "s naše" strane) ne znamo kako bi riješili dokazivanje porijekla imovine bez ispisa svih transakcija. Možda kad bi bilo dovoljno reći - Evo, ovo je wallet na koji mi je uplaćena prva kriptovaluta koju sam platio XY kuna (i imati potvrdu za tu uplatu), a vi (Porezna) slobodno pratite transakcije po tom walletu i vidite štima li sve.

Samo tu onda dolazimo do problema airdropa, stakinga, sig. kampanja i slično. Za sve to je Porezna već dala svoje mišljenje ali kako da ja na primjer prijavim drugi dohodak na $15 tjedno plus 1 NFT za koji ne znam koliko vrijedi? Oni tvrde da vrijedi $100 ali diskutabilno je koliku "težinu" može imati to što je netko na nekom forumu napisao da 1 Arcona NFT vrijedi $100, a zapravo ne znamo još niti kakav je to NFT (je li zemljište, neki lik u igri ili nešto treće).
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
December 23, 2021, 03:57:50 AM
FIFO je u teoriji skroz ok stvar - za dionice i bilo kakvu klasičnu vrstu CFD-ova je užasno jednostavno. Recimo s eTora samo skineš ispis svih transakcija, platiš porez i to je to.

Problem nastaje kad se FIFO odluči na silu progurati u područje u kojem je nemoguće evidentirati zaradu na takav način. Kripto definitivno treba svoj, odvojeni niz pravila i zakona - samo što stvarno ne znam koji od dinosaurusa na vlasti će uopće krenuti u pokušaj razumijevanja.

Jednostavnije je reći 'morate FIFO', pa nek se mi je...
legendary
Activity: 2436
Merit: 1215
December 23, 2021, 02:36:10 AM
FIFO je doslovce Excel koji ti kreiraš i tu možeš napisati što hoćeš. Tehnički bi za svaku od tih transakcija trebao imati još i neki dokaz. Većina exchangeova ti daju da skineš transakcije u CSV-u. Ne znam kakav je CSV dokaz, jer i u njemu možeš napisati što hoćeš. Smiley Zato bi bilo dobro čuvati PDF ili screenshote, a najbolji dokaz je trx ID i blockchain explorer.

Dokazivanje imovine je lakše od FIFO evidencije, jer ne moraš dokazati baš svaku lipu. U KYC procesu na jednom exchangeu su me pitali za dokaz imovine, pa sam im poslao svoju ETH adresu u doba ICO-a, gdje se vidi s koliko sam sredstava raspolagao tada, i može se vidjeti da je to ukupno veći iznos od onoga kojeg sam prebacivao, onda su me još zamolili da s te adrese potpišem poruku da dokažem da je moja, to sam napravio, i to im je bio dovoljan dokaz da sam vjerojatno zaradio novce tako, a ne švercajući oružje.

Znam da je FIFO obična tablica koju osoba ispunjava i može unutra napisati što god hoće, ali za sve upisano treba imati dokaz. Sve je to relativno lako dokazati ako je netko koristio jedan ETH wallet i jednu mjenjačnicu. Ali kako to napraviti ako je korišteno 10 walleta i5-6 mjenjačnica? Nikako. Ako se tome još doda neka mjenjačnica poput Cryptopie koja je propala? Tko meni brani da "izmislim" CSV datoteku i kažem da ju imam još od doba Cryptopie, a oni to ne mogu provjeriti jer je mjenjačnica propala? Ima tu jako puno problema i mislim da će se način dokazivanja morati promijeniti za crypto. Velika lova se tu vrti i jako puno ljudi bi htjelo platiti porez da mogu mirno spavati. Problem je što ako platiš porez, postoji šansa da te zakači dokazivanje porijekla imovine i onda ljudi radije sve odrade na crno.
newbie
Activity: 35
Merit: 0
December 23, 2021, 02:18:52 AM
http://www.ijf.hr/porezni_prirucnik/prekrsaji.pdf

"Iskazivanje netočnih ili neistinitih podataka u poreznoj prijavi" FIFO ako nije točan zasigurno podliježe zasigurno. 500 - 200 000kn je i popriličan raspon,

Što god bilo porezna se mora voditi nekom logikom. Objektivno FIFO razdvojimo na 10 slučajeva i za svaki trebamo porezno mišljenje.

Moje razmišljanje : FIFO primarno služi tome da se ne plati porez nakon 2g držanja. Posljedično ukoliko nemaš apsolutno čist FIFO vjerojatno možeš zaboraviti na neplacanje poreza na taj dio.
                         - Uz placanje poreza na kompletnu isplatu uopće nema pokušaja dokazivanja nepostojanja porezne obveze, za ovaj slucaj FIFO može služit samo prikazu ostvarene zarade, što opet može vuc druge probleme oko pranja love i vrlo je moguće da ce za velike iznose pročešljat.

                         
Pages:
Jump to: