Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 38. (Read 38138 times)

sr. member
Activity: 268
Merit: 252
Konkretno, imam taj 1 BTC od 2013/2014 u mom walletu.
Tada nije ni postojala nikakva regulativa.
Ni ne sjećam se više kako sam došao do njega.
Postoje li tu neke zastare i sl?

Prije 2016. Poreznu ne zanima previše što je itko radio s kriptovalutama:

"Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave)."

Osobno to tumačim tako da ću bilo kakvu FIFO evidenciju stariju od 2 godine jednostavno odrezati, i početi od stanja od pred dve godine. Dokaz može biti npr. ispis stanja walleta na mjenjačnici od 1.1. pred 2 godine, i ne znam imaju li me zakonske osnove tražiti više od toga.

E sad, da, mogu te i dalje pitati o porijeklu imovine, ali to nije specifično za kriptovalute i ne traži istu razinu dokaza, recimo da si trgovao valutama i potencijalno mogao zaraditi novce s tim možeš dokazivati već i samim JOPPD obrascima kroz godine, za porijeklo imovine (pretpostavljam!) ne moraš dokazati svaku lipu nego samo imati neki trag.

P.S. E da, apsolutna zastara za porez je 6 godina, ako sam dobro pohvatao (volio bih da netko potvrdi ako zna, pogotovo po kojem članku). Dakle sve što je itko porezno griješio prije 2015. zakonski zapravo nije utuživo...

Tnx na mišljenjima.
Nije problem da me porezna pita o porijeklu imovine, nemam pojma odakle mi 1 BTC.
Problem je što ne znam da li sam dužan platiti neki porez? Da li moram prijaviti išta?
Ne bih htio promjeniti taj 1 BTC u HRK na tekući, pa da naknadno ispadnem kriminalac koji dila ili sl.

EDIT: Uostalom nije problem platiti ni 10%, ali želim znati da je sve legalno.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Konkretno, imam taj 1 BTC od 2013/2014 u mom walletu.
Tada nije ni postojala nikakva regulativa.
Ni ne sjećam se više kako sam došao do njega.
Postoje li tu neke zastare i sl?

Prije 2016. Poreznu ne zanima previše što je itko radio s kriptovalutama:

"Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave)."

Osobno to tumačim tako da ću bilo kakvu FIFO evidenciju stariju od 2 godine jednostavno odrezati, i početi od stanja od pred dve godine. Dokaz može biti npr. ispis stanja walleta na mjenjačnici od 1.1. pred 2 godine, i ne znam imaju li me zakonske osnove tražiti više od toga.

E sad, da, mogu te i dalje pitati o porijeklu imovine, ali to nije specifično za kriptovalute i ne traži istu razinu dokaza, recimo da si trgovao valutama i potencijalno mogao zaraditi novce s tim možeš dokazivati već i samim JOPPD obrascima kroz godine, za porijeklo imovine (pretpostavljam!) ne moraš dokazati svaku lipu nego samo imati neki trag.

P.S. E da, apsolutna zastara za porez je 6 godina, ako sam dobro pohvatao (volio bih da netko potvrdi ako zna, pogotovo po kojem članku). Dakle sve što je itko porezno griješio prije 2015. zakonski zapravo nije utuživo...
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Da, tesko je biti pametan kada nemamo neka iskustva ljudi koji su to prosli. Zato apeliram, ako je netko isplatio neku cifru i ako ga je porezna kontaktirala ZA TU ISPLATU, neka se javi i podijeli iskustva. Koliko je vremena proslo, na koji nacin su kontaktirali, jesu li korektno suradivali ili radili probleme itd. Svako iskustvo je dobrodoslo.

Potpisao bih ovo što trullix kaže. Ako te već zakače, da barem pomogneš drugima da potencijalno izbjegnu to iskustvo. Smiley

Osobno sam imao iskustvo sa KYC&AML u Zabi, gdje su me pitali da opravdam transakcije i pitali koliki mi je net worth i otkud mi prihodi, te koja je svrha transakcije, poslao sam minimum (popis withdrawala s mjenjačnice), i to ih je zadovoljilo, ali s poreznom još nisam imao priliku družiti se na taj načun.

Sto se tocno smatra konkretnim dokazom kod porezne? Ako sam ja davnih dana dao prijatelju u ruke cash da ga uplati na svoj racun i posalje na burzu gdje je kupljen btc i prebacen na moj wallet, i za to postoje bankovne transakcije jesu li one dovoljan dokaz? Moze li porezna raditi problem zato sto to nije konkretno moj racun nego tudi? Zdrava logika nalaze da bi sve trebalo biti ok, vidi se tijek novca, covjek moze i posvjedociti da sam mu dao cash koji je on poslao na burzu. Sve je dokumentirano. Tada sam bio noob i nisam htio / znao otvarati account na burzi pa sam iskoristio njegov.

Bankovne transakcije plus neka transakcija gdje se vidi koliko si za to dobio BTC bi trebale biti dovoljan dokaz, ali ako te netko u Poreznoj baš mrzi... mogao bi ti faliti nekakav ugovor po kojem si mu prenio novce a on ti vratio BTC. To je na razini toga da se skuplja lova za poklon nekome pa onda jedan kupi poklon, je li to porezno problematično, i jesu li se te transakcije morale pokriti darovnim ugovorom te je li ovaj koji skuplja novce trebao platiti 4% poreza na to, u teoriji je, ali u praksi bi to bilo suludo raditi i nitko te nikad za to neće loviti. Osobno se ne bih previše brinuo na tvom mjestu. Smiley

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Pozdrav svima.
Nisam naišao na konkretan odgovor na slijedeće pitanje, pa molim ako netko može dati neki hint:
Imam npr. 1 BTC u mom walletu od 01.01.2018. Ni ne sjećam se odakle mi taj BTC u walletu, odnosno nemam nikakvu potvrdu stjecanja tog 1 BTC.
Prebacim taj 1 BTC na npr Bitcoin store i prodam za HRK.
Da li moram platiti ikakav porez, i da li je block explorer dovoljan dokaz da taj BTC imam od 01.01.2018 u svom novčaniku?

S obzirom da nemaš nikakav dokaz o stjecanju 1 BTC potpuno je nebitno što je taj 1 BTC u tvom walletu od 01.01.2018. Zato što se primjena poreza na dohodak od kapitala i pravila za 2 godine odnosi na one koji imaju dokaz o stjecanju kapitala. Ako ne nađeš dokaz sigurno da ćeš morati platiti porez ali na drugi dohodak ili nešto još gore. 
Ako taj 1 BTC ne prodaš nisi obveznik ničega pa ni FIFO evidencije zato što su imatelji financijske imovine obavezni predati JOPPD i platiti porez na dohodak od kapitala samo ako su u prethodnoj godini imali dobitak od kapitala.

Što je s onima koji su btc ''stjecali'' ne trgovanjem već rudarenjem, faucets, signature kampanje i sl?
Da li i oni potpadaju pod porez od kapitalne dobiti i ako su tako zarađeni bitcoin držali duže od 2 godine ne moraju platiti porez ili ipak spadaju pod porez na drugi dohodak?
Što kaže porezna?
Ima li kakvog službenog tumačenja ili mišljenja?
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Sto je sa hrpom ljudi koji su kupovali btc ruke na ruke svih ovih godina, tu nema nikakvih "dokaza" kako se do njih doslo osim necije rijeci. Pa kako porezna misli da ce ti ljudi na "legalan" nacin izvaditi cash ako ce ih ovi docekati sa kaznom od 50% poreza ili tako nesto.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Ma na kraju će sve u Chipmixer pa nek se jebu s tim regulativama.
jr. member
Activity: 56
Merit: 4
Pozdrav svima.
Nisam naišao na konkretan odgovor na slijedeće pitanje, pa molim ako netko može dati neki hint:
Imam npr. 1 BTC u mom walletu od 01.01.2018. Ni ne sjećam se odakle mi taj BTC u walletu, odnosno nemam nikakvu potvrdu stjecanja tog 1 BTC.
Prebacim taj 1 BTC na npr Bitcoin store i prodam za HRK.
Da li moram platiti ikakav porez, i da li je block explorer dovoljan dokaz da taj BTC imam od 01.01.2018 u svom novčaniku?

S obzirom da nemaš nikakav dokaz o stjecanju 1 BTC potpuno je nebitno što je taj 1 BTC u tvom walletu od 01.01.2018. Zato što se primjena poreza na dohodak od kapitala i pravila za 2 godine odnosi na one koji imaju dokaz o stjecanju kapitala. Ako ne nađeš dokaz sigurno da ćeš morati platiti porez ali na drugi dohodak ili nešto još gore. 
Ako taj 1 BTC ne prodaš nisi obveznik ničega pa ni FIFO evidencije zato što su imatelji financijske imovine obavezni predati JOPPD i platiti porez na dohodak od kapitala samo ako su u prethodnoj godini imali dobitak od kapitala.

Konkretno, imam taj 1 BTC od 2013/2014 u mom walletu.
Tada nije ni postojala nikakva regulativa.
Ni ne sjećam se više kako sam došao do njega.
Postoje li tu neke zastare i sl?
 

Ima članak 94. stavak 3. Zakona koji kaže da se kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje
Ali to ti ništa ne znači jer ostaje glavno pitanje koji dokaz imaš da si 1 BTC stekao prije tog datuma?
Ne dokaz da si taj 1 BTC imao u posjedu 2013/2014 nego dokaz kako si ga stekao, tako bar piše u zakonu.
To je samo moje  tumačenje. Porezna će možda tumačiti da nije bitno ako si BTC stekao zaradom koju nisi prijavio, prodajom droge ili slično ako je to bilo prije 1.1.2016. ali koliko znam o tome se nisu očitovali.

sr. member
Activity: 268
Merit: 252
Pozdrav svima.
Nisam naišao na konkretan odgovor na slijedeće pitanje, pa molim ako netko može dati neki hint:
Imam npr. 1 BTC u mom walletu od 01.01.2018. Ni ne sjećam se odakle mi taj BTC u walletu, odnosno nemam nikakvu potvrdu stjecanja tog 1 BTC.
Prebacim taj 1 BTC na npr Bitcoin store i prodam za HRK.
Da li moram platiti ikakav porez, i da li je block explorer dovoljan dokaz da taj BTC imam od 01.01.2018 u svom novčaniku?

S obzirom da nemaš nikakav dokaz o stjecanju 1 BTC potpuno je nebitno što je taj 1 BTC u tvom walletu od 01.01.2018. Zato što se primjena poreza na dohodak od kapitala i pravila za 2 godine odnosi na one koji imaju dokaz o stjecanju kapitala. Ako ne nađeš dokaz sigurno da ćeš morati platiti porez ali na drugi dohodak ili nešto još gore. 
Ako taj 1 BTC ne prodaš nisi obveznik ničega pa ni FIFO evidencije zato što su imatelji financijske imovine obavezni predati JOPPD i platiti porez na dohodak od kapitala samo ako su u prethodnoj godini imali dobitak od kapitala.

Konkretno, imam taj 1 BTC od 2013/2014 u mom walletu.
Tada nije ni postojala nikakva regulativa.
Ni ne sjećam se više kako sam došao do njega.
Postoje li tu neke zastare i sl?
 
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Sto se tocno smatra konkretnim dokazom kod porezne? Ako sam ja davnih dana dao prijatelju u ruke cash da ga uplati na svoj racun i posalje na burzu gdje je kupljen btc i prebacen na moj wallet, i za to postoje bankovne transakcije jesu li one dovoljan dokaz?
jr. member
Activity: 56
Merit: 4
Pozdrav svima.
Nisam naišao na konkretan odgovor na slijedeće pitanje, pa molim ako netko može dati neki hint:
Imam npr. 1 BTC u mom walletu od 01.01.2018. Ni ne sjećam se odakle mi taj BTC u walletu, odnosno nemam nikakvu potvrdu stjecanja tog 1 BTC.
Prebacim taj 1 BTC na npr Bitcoin store i prodam za HRK.
Da li moram platiti ikakav porez, i da li je block explorer dovoljan dokaz da taj BTC imam od 01.01.2018 u svom novčaniku?

S obzirom da nemaš nikakav dokaz o stjecanju 1 BTC potpuno je nebitno što je taj 1 BTC u tvom walletu od 01.01.2018. Zato što se primjena poreza na dohodak od kapitala i pravila za 2 godine odnosi na one koji imaju dokaz o stjecanju kapitala. Ako ne nađeš dokaz sigurno da ćeš morati platiti porez ali na drugi dohodak ili nešto još gore. 
Ako taj 1 BTC ne prodaš nisi obveznik ničega pa ni FIFO evidencije zato što su imatelji financijske imovine obavezni predati JOPPD i platiti porez na dohodak od kapitala samo ako su u prethodnoj godini imali dobitak od kapitala.
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Da, tesko je biti pametan kada nemamo neka iskustva ljudi koji su to prosli. Zato apeliram, ako je netko isplatio neku cifru i ako ga je porezna kontaktirala ZA TU ISPLATU, neka se javi i podijeli iskustva. Koliko je vremena proslo, na koji nacin su kontaktirali, jesu li korektno suradivali ili radili probleme itd. Svako iskustvo je dobrodoslo.

sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Imam npr. 1 BTC u mom walletu od 01.01.2018. Ni ne sjećam se odakle mi taj BTC u walletu, odnosno nemam nikakvu potvrdu stjecanja tog 1 BTC.
Prebacim taj 1 BTC na npr Bitcoin store i prodam za HRK.
Da li moram platiti ikakav porez, i da li je block explorer dovoljan dokaz da taj BTC imam od 01.01.2018 u svom novčaniku?

Ne moraš platiti nikakav porez (prošlo je više od 2 godine). Nitko te neće pitati za dokaz, osim ako ti porezna dođe u reviziju, što je malo vjerojatno. Teško procjeniti je li to dovoljan dokaz jer nemamo presedana, ali ispis transakcija iz "novčanika" spada u vrstu evidenciju koju spominju u svom mišljenju i ja osobno bih procjenio da je više nego dovoljno. Ono što nemaš je dokaz o porijeklu imovine, tj. dokaz da to nisi zaradio dilanjem droge i prodajom oružja. Savjetovao bih ti da izbjegavaš istaknute javne pozicije i bilo kakve akcije koje bi mogle dovesti do potrebe da ti se propituje porijeklo imovine. Dobro bi bilo da nađeš nekog bogatog ujaka koji može potvrditi da ti je on poklonio taj 1 BTC, ali to se čujem može riješiti naknadno.
sr. member
Activity: 268
Merit: 252
Pozdrav svima.
Nisam naišao na konkretan odgovor na slijedeće pitanje, pa molim ako netko može dati neki hint:
Imam npr. 1 BTC u mom walletu od 01.01.2018. Ni ne sjećam se odakle mi taj BTC u walletu, odnosno nemam nikakvu potvrdu stjecanja tog 1 BTC.
Prebacim taj 1 BTC na npr Bitcoin store i prodam za HRK.
Da li moram platiti ikakav porez, i da li je block explorer dovoljan dokaz da taj BTC imam od 01.01.2018 u svom novčaniku?
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Ako si 2018. kupio 0.5 BTC-a, i trgovao s tim bez da si izlazio u fiat, sada je od toga prošlo više od 2 godine, i sad imaš od tog originalnog uloga završno 2 BTC-a i 30 ETH, možeš sve to skupa isplatiti bez da platiš ikakav porez.

Uz neku brutalnu dokumentaciju s mjenjačnica pretpostavljam?

Ako je prošlo više od 2 godine, ne trebaš predati JOPPD, jer nemaš u njega što napisati, nego si samo isplatiš novce. Tvoja obveza je "samo" voditi FIFO evidenciju i čuvati dokumentaciju o transakcijama, za slučaj da ti Porezna krene raditi reviziju, ali to se čini se događa prilično rijetko.

Kužim, thx. Al ne obećajem da te ovo isto neću opet pitat za 3 tjedna Grin

Nema frke cryptofrko, dobit ćeš ispastean odgovor. Smiley


Ako ti iz vedra neba na racun sjedne par stotina tisuca kuna, mislim da je dobra sansa da porezna to krene cackat. Zvuci kao puno novaca, ali ne zaboravimo da 1 bitcoin vrijedi preko 300 tisuca kuna. A ima ljudi koji su iztrejdali jako puno btca kroz ove godine. Ne znam koliko ce porezna biti rigorozna oko svega toga. Koliko ce zezat oko tih dokumentacija i ici gledat u detalje. Ta dokumentacija su uglavnom redovi u excelu koji se skinu sa burze, ali taj dokument svatko moze napisat doma, nekako sumnjam da ce ga legalno priznavati u poreznoj. Trebat ce oni u poreznoj naucit koristit blockchain explorer u najmanju ruku.

Na onom ubikovom meetu od prije neki dan je bilo pitanje "sto ako nemamo bas nikakvu dokumentaciju", pa je ispalo da porezna moze na to lupit 50-60% poreza, jer uzimaju valjda najvecu poreznu stopu koja postoji u zakonu za bilo koju djelatnost.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Ako si 2018. kupio 0.5 BTC-a, i trgovao s tim bez da si izlazio u fiat, sada je od toga prošlo više od 2 godine, i sad imaš od tog originalnog uloga završno 2 BTC-a i 30 ETH, možeš sve to skupa isplatiti bez da platiš ikakav porez.

Uz neku brutalnu dokumentaciju s mjenjačnica pretpostavljam?

Ako je prošlo više od 2 godine, ne trebaš predati JOPPD, jer nemaš u njega što napisati, nego si samo isplatiš novce. Tvoja obveza je "samo" voditi FIFO evidenciju i čuvati dokumentaciju o transakcijama, za slučaj da ti Porezna krene raditi reviziju, ali to se čini se događa prilično rijetko.

Kužim, thx. Al ne obećajem da te ovo isto neću opet pitat za 3 tjedna Grin

Nema frke cryptofrko, dobit ćeš ispastean odgovor. Smiley
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
Ako si 2018. kupio 0.5 BTC-a, i trgovao s tim bez da si izlazio u fiat, sada je od toga prošlo više od 2 godine, i sad imaš od tog originalnog uloga završno 2 BTC-a i 30 ETH, možeš sve to skupa isplatiti bez da platiš ikakav porez.

Uz neku brutalnu dokumentaciju s mjenjačnica pretpostavljam?

Drugim riječima, ne isplaćuješ si prvo ulog bez poreza, pa onda profit s porezom, kao što si gore napisao, nego si isplaćuješ proporcionalni dio uloga i profit na njega i na profit plaćaš porez.

Kužim, thx. Al ne obećajem da te ovo isto neću opet pitat za 3 tjedna Grin
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Porezna je to jasno definirala - broji se kad si kupio crypto za fiat, i kad si ponovno razmjenio natrag u fiat. Ako si u međuvremenu mijenjao jedan crypto u drugi, to ne utječe na te 2 godine.

Ovo se gleda u BTC iznosu ili u kunskome?
Tipa, ako sam 2018. kupio 0.5 BTC-a, znači li to da sada mogu isplatiti 0.5 BTC-a bez da platim porez ili mogu isplatiti samo vrijednost iznosa u kunama koliko je to koštalo 2018.?

Gleda se i u BTC i u kunskom iznosu, odnosno, gleda se u FIFO evidenciji.

Ako si 2018. kupio 0.5 BTC-a, i trgovao s tim bez da si izlazio u fiat, sada je od toga prošlo više od 2 godine, i sad imaš od tog originalnog uloga završno 2 BTC-a i 30 ETH, možeš sve to skupa isplatiti bez da platiš ikakav porez.

S druge strane, primjer kada plaćaš porez na samo dio investicije, npr. ako si prošle godine kupio 0.5 BTC-a za 25000 kn, nisi dodatno s tim BTC trgovao, i danas si hoćeš isplatiti 0.1 BTC-a prema današnjem tečaju u kune, moraš obračunati porez na petinu svote. Tvoja originalna investicija je bila 25000/5=5000 kn, danas 0.1 BTC prodaješ za 35500 kn. Profit ti je 35500-5000=30500 kn (iznos za koji danas prodaješ minus originalni ulog daje profit tj. osnovnicu za obračun poreza). Plaćaš 10% poreza plus prirez na tih 30500 kn, i to prijavljuješ i plaćaš prije 28.2.2022.

Drugim riječima, ne isplaćuješ si prvo ulog bez poreza, pa onda profit s porezom, kao što si gore napisao, nego si isplaćuješ proporcionalni dio uloga i profit na njega i na profit plaćaš porez.

Isto tako, ako odbijam plaćati harač mjenjačnicama, može li potvrda BTC-fiat biti nekakav ugovor između mene i nekoga tko je po toj cijeni od mene kupio BTC?

Može. Evo citata od Porezne:

U slučaju kupnje kriptovalute direktno od druge fizičke osobe isto mora biti dokumentirano ugovorom ili drugim vjerodostojnim dokumentom u kojem moraju osobito biti istaknuti slijedeći podaci: osobni podaci kupca i prodavatelja, predmet kupnje/prodaje, datum kupnje/prodaje, iznos i cijena te broj jedinica koji se kupuje/prodaje i način plaćanja.
legendary
Activity: 2226
Merit: 1571
'Bitcoins are like gold bars with wings' - T.W.
...
Porezna je to jasno definirala - broji se kad si kupio crypto za fiat, i kad si ponovno razmjenio natrag u fiat. Ako si u međuvremenu mijenjao jedan crypto u drugi, to ne utječe na te 2 godine.

Ovo se gleda u BTC iznosu ili u kunskome?
Tipa, ako sam 2018. kupio 0.5 BTC-a, znači li to da sada mogu isplatiti 0.5 BTC-a bez da platim porez ili mogu isplatiti samo vrijednost iznosa u kunama koliko je to koštalo 2018.?

Isto tako, ako odbijam plaćati harač mjenjačnicama, može li potvrda BTC-fiat biti nekakav ugovor između mene i nekoga tko je po toj cijeni od mene kupio BTC?
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Da, ma taj tekst od porezne sam procitao i ja valjda nekih 10 puta do sada. Slazem se s tobom, tamo na kriptovalute.hr je krivo napisano. Opet ne bi volio biti pokusni kunic i prvi u Hrvatskoj koji to prolazi, ako je netko do sada platio porez nakon 2 godine od prvog ulaza sa fiatom a u meduvremenu trgovao crypto za crypto i porezna mu to priznala, neka se javi  Grin
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Jedno pitanje, ako se unutar dvije godine ne izlazi u fiat, nema poreza. Ako npr 1.1.2018. kupimo btc za fiat i u sljedece dvije godine se radi zamjena btc -> eth -> btc, tu se od jednog btca tradeanjem dode do 5 komada, i to nisu oporezivi tradeovi. I nakon dvije godine i jednog dana, znaci 2.1.2020 odlucimo prodati svih 5 btca. Porez kod izlaza se ne placa? Hocu reci, je li se svakim crypto za crypto tradeom "resetao" brojac od dvije godine? Pitam jer ovdje

https://www.kriptovaluta.hr/vijesti/porez-na-kriptovalute-hrvatska/

pise "Prema zakonu, ne. Ali se ne priznaje ako ste unutar te 2 godine radili zamjenu valuta. Po mom mišljenju onda plaćate porez bez obzira što je prošlo više od 2 godine, osim ako taj novi coin niste držali više od 2 godine onda opet ne trebate."

Pisano je 2018, mozda je autor nesto i krivo shvatio, ne znam. Na onom predavanju UBIKa od neki dan, koliko sam shvatio covjek je rekao da se u gornjoj situaciji NE placa porez. Bilo bi lijepo imati negdje tocan i konkretan odgovor porezne za tu situaciju.

Ovo na kriptovaluta.hr je krivo. (I da, Porezna je konkretnije mišljenje dala dva mjeseca nakon tog teksta.) Porezna je to jasno definirala - broji se kad si kupio crypto za fiat, i kad si ponovno razmjenio natrag u fiat. Ako si u međuvremenu mijenjao jedan crypto u drugi, to ne utječe na te 2 godine. Isto tako ova situacija koju spominju, da si u te dvije godine promijenio u USD pa natrag u crypto - istina je da Porezna nema tu evidenciju, ali ti imaš tu evidenciju, i dužan si platiti porez i po potrebi dati evidenciju Poreznoj. To što možeš muljati (i što ti mogu staviti soli na rep) ne znači da ne trebaš platiti porez i da zakon odjednom ne vrijedi. Smiley

Konkretni citat iz mišljenja Porezne (https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590):

Quote
Slijedom navedenog, budući da nema novčanog tijeka, odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja, odnosno za koje Hrvatska narodna banka vodi službeni tečaj (tzv. fiat valute), ne utvrđuje se kapitalni dobitak, već se isti utvrđuje tek nakon zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja (kune, euro, dolari…).

Quote
Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave).

Quote
11. Kako se oporezuje zamjena kriptovaluta? Primjerice nakon kupnje bitcoina, zamijene se za ethereume i naknadno prodaju. Plaća li se porez na cijelu cijenu ethereuma ili na razliku kupljene i prodajne cijene?

U točki 1. ovog teksta je pojašnjeno da se ne oporezuje zamjena kriptovaluta. Porez na dohodak plaća se na kapitalni dobitak, koji, pojednostavljeno rečeno, predstavlja razliku između uloženog i povrata na uloženo. Kod zamjene kriptovalute, kapitalni dobitak se utvrđuje kao razlika između nabavne vrijednosti prilikom zamjene neke od fiat valuta za kriptovalutu i prodajne vrijednosti kod zamjene kriptovalute za neku od fiat valuta.
Pages:
Jump to: