Jedno pitanje, ako se unutar dvije godine ne izlazi u fiat, nema poreza. Ako npr 1.1.2018. kupimo btc za fiat i u sljedece dvije godine se radi zamjena btc -> eth -> btc, tu se od jednog btca tradeanjem dode do 5 komada, i to nisu oporezivi tradeovi. I nakon dvije godine i jednog dana, znaci 2.1.2020 odlucimo prodati svih 5 btca. Porez kod izlaza se ne placa? Hocu reci, je li se svakim crypto za crypto tradeom "resetao" brojac od dvije godine? Pitam jer ovdje
https://www.kriptovaluta.hr/vijesti/porez-na-kriptovalute-hrvatska/pise "Prema zakonu, ne. Ali se ne priznaje ako ste unutar te 2 godine radili zamjenu valuta. Po mom mišljenju onda plaćate porez bez obzira što je prošlo više od 2 godine, osim ako taj novi coin niste držali više od 2 godine onda opet ne trebate."
Pisano je 2018, mozda je autor nesto i krivo shvatio, ne znam. Na onom predavanju UBIKa od neki dan, koliko sam shvatio covjek je rekao da se u gornjoj situaciji NE placa porez. Bilo bi lijepo imati negdje tocan i konkretan odgovor porezne za tu situaciju.
Ovo na kriptovaluta.hr je krivo. (I da, Porezna je konkretnije mišljenje dala dva mjeseca nakon tog teksta.) Porezna je to jasno definirala - broji se kad si kupio crypto za fiat, i kad si ponovno razmjenio natrag u fiat. Ako si u međuvremenu mijenjao jedan crypto u drugi, to ne utječe na te 2 godine. Isto tako ova situacija koju spominju, da si u te dvije godine promijenio u USD pa natrag u crypto - istina je da Porezna nema tu evidenciju, ali ti imaš tu evidenciju, i dužan si platiti porez i po potrebi dati evidenciju Poreznoj. To što možeš muljati (i što ti mogu staviti soli na rep) ne znači da ne trebaš platiti porez i da zakon odjednom ne vrijedi.
Konkretni citat iz mišljenja Porezne (
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590):
Slijedom navedenog, budući da nema novčanog tijeka, odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja, odnosno za koje Hrvatska narodna banka vodi službeni tečaj (tzv. fiat valute), ne utvrđuje se kapitalni dobitak, već se isti utvrđuje tek nakon zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja (kune, euro, dolari…).
Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave).
11. Kako se oporezuje zamjena kriptovaluta? Primjerice nakon kupnje bitcoina, zamijene se za ethereume i naknadno prodaju. Plaća li se porez na cijelu cijenu ethereuma ili na razliku kupljene i prodajne cijene?
U točki 1. ovog teksta je pojašnjeno da se ne oporezuje zamjena kriptovaluta. Porez na dohodak plaća se na kapitalni dobitak, koji, pojednostavljeno rečeno, predstavlja razliku između uloženog i povrata na uloženo. Kod zamjene kriptovalute, kapitalni dobitak se utvrđuje kao razlika između nabavne vrijednosti prilikom zamjene neke od fiat valuta za kriptovalutu i prodajne vrijednosti kod zamjene kriptovalute za neku od fiat valuta.