Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 37. (Read 38138 times)

sr. member
Activity: 516
Merit: 268
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
[...]
sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?

Ako si unutar dvije godine kupio crypto i prodao ga, plaćaš porez, i pritom je nebitno gdje si i kako prodao.

Ako si prošle godine prodao crypto u fiat, i odmah nakon kupio ponovno crypto s njim, plaćaš porez ako si taj početni crypto držao manje od 2 godine, ili ako si taj novi crypto prodao (jer ako si ga kupio prošle godine nisu prošle 2 godine do prodaje).
newbie
Activity: 2
Merit: 0
porez na bitcoin je 10% + prirez
ako drzis vise od 2 godine ne placas nista.
ako mjenjas cryptovalute iz jednu u drugu u te dvije godine ne placas nista.

 

sta ako u te dvije godine promjenis u fiat na walletu i nazad u kryptovalute onda se isto ne bi trebalo platiti porez?
jr. member
Activity: 212
Merit: 6
Ja sam samo odgovorio da se moze podici nekoliko milijuna kroz 10ak dana, a dalje na svakome da trosi kak hoce. Kad imas kes, lakse ti je napraviti kucu nego kupiti jer na oko ista kuca bez zemljista moze kostati 100 i 500k.
member
Activity: 535
Merit: 43
Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je ta granica od 15k bas zbog toga da ne mozes izvadit milijune bez poreza, samo manje cifre. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam.

Mislis da ne mozes? U ZGu za 2 sata obides 10ak mjenjacnica, napravi to u jutarnjoj i popodnevnoj smjeni i imas 300k kn u jednom danu.

Mislim da je tu prica o miljunima gdje zelis s njima kupiti nesto stan/kucu, a nitko ti nece uzeti 1-2+ mil na ruke.
jr. member
Activity: 212
Merit: 6
Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je ta granica od 15k bas zbog toga da ne mozes izvadit milijune bez poreza, samo manje cifre. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam.

Mislis da ne mozes? U ZGu za 2 sata obides 10ak mjenjacnica, napravi to u jutarnjoj i popodnevnoj smjeni i imas 300k kn u jednom danu.
hero member
Activity: 1106
Merit: 534

Ne znam. Nagradne igre imaju neke svoje poreze, fauceti bi valjda spadali u donacije, ali onda trebaš imati i neki dokument i podatke o onome tko vrti taj faucet što nemaš... signature kampanje se mogu tumačiti kao donacije, ali i kao zarada (nešto si napravio pa za to dobiješ novce) i s obzirom na to se mogu oporezovati s 4% ili kao drugi dohodak. Tko zna što je ispravno, a jasnog mišljenja nema.

Za nastavak nakon stjecanja je onda na svu sreću jasno - dalje su to ulaganja, i računaš 10%+prirez. Kako opravdati ulaz ne znam, ali osobno bih za dokaz koristio ispis transakcija u walletu na koji ti je to uplaćeno kao dokaz ulaza. Nije idealno, jer nema protuvrijednosti u fiatu, ali je dokaz ulaza na datum.

To sve govori o inteligenciji onoga koji donosi tako glup porezni zakon umjesto da
stavi jedinstvenu stopu poreza na sve prihode i ukine hordu uhljeba,
i tako olakša poslovanje fimama , obrtima i knjigovođama koji moraju obrađivati
hrpetinu podatka zbog tisuće razno raznih uvijeta po kojima se određuju porezi.

Osim toga ljudi bi se trbali malo upitati zašto nekoliko puta plaćaju porez na istu stvar?!
Oni taj porez zovu različitim nazivima da mogu uzeti više,a ubiti se radi samo o jednom porezu
koji se zove porez na budale.

Na kraju uvijek oporezuju novac koji imamo i to nekoliko puta.



sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je ta granica od 15k bas zbog toga da ne mozes izvadit milijune bez poreza, samo manje cifre. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam.

Ta granica služi samo tome da se kroz KYC&AML ne trebaju prijavljivati sitne transakcije, pogotovo gotovinske. Ali porez trebaš platiti na svaku lipu.
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Iskreno ne znam, nisam nikada tamo ista isplacivao. Mislio sam da je tu granicu od 15k odredila porezna i da se odnosi samo na mjenjacnice, bas zbog toga da mozes legalno izvadit manje iznose bez poreza, a na sve iznad toga da moras platiti porez. Ali koliko shvacam ti tamo mozes svaki dan vadit po 15k? Je li to rupa u zakonu ili si u prekrsaju ako na to ne platis porez, ne znam. Zato necu tamo nista ni vaditi dok ne saznam. Znaci ispada da sto god isplacujes preko mjenjacnice, treba platiti porez + mjenjacnici ide 5% provizije? Onda mi je bolje izvadit cash preko banke jer ne placam 5% provizije, a porez se placa kako god okrenes (ako je tako, neka netko potvrdi).
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Zna li itko sto je sa vadenjem tih 15k na ruke u mjenjacnici bez ostavljanja podataka, treba li se na to platit porez po zakonu? Nema mi to bas smisla, ljudi kupe crypto, tamo ga prodaju sa profitom, nitko im u ni jednom trenu nigdje ne kaze da su duzni platiti ikakav porez dok ga prodaju a oni su u prekrsaju?  Ako gledamo striktno po zakonu, ja bi nakon isplate casha na ruke trebao te podatke sacuvati kao dokaz, i uplatiti joppd sljedece godine u kojem navodim tu isplatu u cashu? Ili smo "oslobodeni" ikakvog placanja poreza?

Ne vidim po kojoj bi osnovi to bilo oslobođeno plaćanja poreza. Bilo bi dobro da netko pita ljude iz Bitcoin store-a.
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Zna li itko sto je sa vadenjem tih 15k na ruke u mjenjacnici bez ostavljanja podataka, treba li se na to platit porez po zakonu? Nema mi to bas smisla, ljudi kupe crypto, tamo ga prodaju sa profitom, nitko im u ni jednom trenu nigdje ne kaze da su duzni platiti ikakav porez dok ga prodaju a oni su u prekrsaju?  Ako gledamo po zakonu, covjek bi nakon isplate casha na ruke trebao te podatke sacuvati kao dokaz, i uplatiti joppd sljedece godine u kojem navodi tu isplatu u cashu? Ili je "osloboden" ikakvog placanja poreza?

Ima li na forumu netko iz btc mjenjacnice da podijeli iskustva?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Nisam siguran da nećeš imati problema sa tim tumačenjem. Kad bi to tako bilo onda bi npr. onaj tko godinama rudari mogao jednostavno prestati (ili preći na drugi wallet), sačekati 2 godine i svu zaradu legalno pokupiti uz 0% poreza, a kao dokaz priložiti stanje walleta prije 2 godine. 

Pa sad, ne baš, to su dvije različite stvari, ovo s 2 godine vrijedi za ulaganja, a rudarenje je posao gdje porez moraš pratiti odmah.

Misliš, ''rudari'' moraju platiti porez na drugi dohodak?

Da.

A što je sa potpuno pasivnom zaradom od recimo nagradnih igara, faucetsa, držanja reklama u potpisu i sl.?
Ako tu zaradu netko drži 2 godine u walletu kako će je onda prijaviti poreznoj?
Ta sredstva su za to vrijeme mogla biti prebačena u neku mjenjačnicu, ''trejdana'' i opet mogla biti vraćena ''oplođena'' u wallet.
Dakle, formalno nema prvog ulaza tj. investiranja vlastitog novca jer su sredstva dobivena na drugi način a kasnije se moglo trgovati i zarađivati na potpuno pasivan način.
Kako to prijaviti poreznoj?

Ne znam. Nagradne igre imaju neke svoje poreze, fauceti bi valjda spadali u donacije, ali onda trebaš imati i neki dokument i podatke o onome tko vrti taj faucet što nemaš... signature kampanje se mogu tumačiti kao donacije, ali i kao zarada (nešto si napravio pa za to dobiješ novce) i s obzirom na to se mogu oporezovati s 4% ili kao drugi dohodak. Tko zna što je ispravno, a jasnog mišljenja nema.

Za nastavak nakon stjecanja je onda na svu sreću jasno - dalje su to ulaganja, i računaš 10%+prirez. Kako opravdati ulaz ne znam, ali osobno bih za dokaz koristio ispis transakcija u walletu na koji ti je to uplaćeno kao dokaz ulaza. Nije idealno, jer nema protuvrijednosti u fiatu, ali je dokaz ulaza na datum.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Ja iskreno ne znam tko ce to moci i ici provjeravati. Prije par godina se poslao fiat, kupilo se btc (podijeljeno u 20 transakcija jer je Kraken retardiran i tako racuna), pa se nesto prebacilo u al1, pa nesto u alt2, pa nesto na cryptopiju u alt 3, 4, 5, pa se vratilo na kraken, pa na wallet, pa sa walleta jos tisucu transakcija i tradeova.

Zapravo, moram priznati da jedva čekam da Porezna u nekom trenutku krene provjeravati FIFO evidenciju od nekog tko ju je napravio. Garantiram da će nakon toga jako brzo doći do nekog pojednostavnjenja. Smiley
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Ovom prilikom apeliram ako netko iz porezne cita ovo, probajte malo promijeniti tu regulativu i zakone. Ta FIFO metoda zagorcava zivot i nama i vama, moze se sve ovo srediti i na drugi nacin koji je laksi i vama i nama, bez da se u konacnici plati manji iznos poreza.
Isto tako vi koji prodajete, platite porez ako nije proslo 2 godine, stvarno je iznos od 10% + prirez pristojan. Imat cete miran san i napravit svoju gradansku duznost. Znam da ti novci idu svugdje, i gdje treba i gdje ne treba, ali svima se digne kosa na glavi kada vidimo na TV nekog politicara koji je zgrnuo ilegalno milijune i svasta mu izgovorimo, a vjerojatno je i on krenuo "malim koracima" gdje je izbjegao 10% tu pa 10% tamo itd. Ne budimo licemjerni.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
"Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave)."

Osobno to tumačim tako da ću bilo kakvu FIFO evidenciju stariju od 2 godine jednostavno odrezati, i početi od stanja od pred dve godine. Dokaz može biti npr. ispis stanja walleta na mjenjačnici od 1.1. pred 2 godine, i ne znam imaju li me zakonske osnove tražiti više od toga.

Nisam siguran da nećeš imati problema sa tim tumačenjem. Kad bi to tako bilo onda bi npr. onaj tko godinama rudari mogao jednostavno prestati (ili preći na drugi wallet), sačekati 2 godine i svu zaradu legalno pokupiti uz 0% poreza, a kao dokaz priložiti stanje walleta prije 2 godine. 

Pa sad, ne baš, to su dvije različite stvari, ovo s 2 godine vrijedi za ulaganja, a rudarenje je posao gdje porez moraš pratiti odmah.

Ali da, u pravu si, i zato čuvam i prethodnu evidenciju koliko mogu za slučaj da zatreba - samo se planiram držati toga da im ne dam sve, nego samo minimum onoga koji traže, jer davanje svega iznad minimuma radi protiv mene. Ista logika kao i kad te policija stavi u lisice, postoji razlog zašto ti moraju pročitati tvoja prava i zašto ti je pametno da pritom šutiš.

Misliš, ''rudari'' moraju platiti porez na drugi dohodak?
A što je sa potpuno pasivnom zaradom od recimo nagradnih igara, faucetsa, držanja reklama u potpisu i sl.?
Ako tu zaradu netko drži 2 godine u walletu kako će je onda prijaviti poreznoj?
Ta sredstva su za to vrijeme mogla biti prebačena u neku mjenjačnicu, ''trejdana'' i opet mogla biti vraćena ''oplođena'' u wallet.
Dakle, formalno nema prvog ulaza tj. investiranja vlastitog novca jer su sredstva dobivena na drugi način a kasnije se moglo trgovati i zarađivati na potpuno pasivan način.
Kako to prijaviti poreznoj?
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Ja iskreno ne znam tko ce to moci i ici provjeravati. Prije par godina se poslao fiat, kupilo se btc (podijeljeno u 20 transakcija jer je Kraken retardiran i tako racuna), pa se nesto prebacilo u al1, pa nesto u alt2, pa nesto na cryptopiju u alt 3, 4, 5, pa se vratilo na kraken, pa na wallet, pa sa walleta jos tisucu transakcija i tradeova. Ne znam postoji li softver koji prima ispise sa vise razlicitih burzi + ispis walleta pa to sve nekako povezat i izbacit rezultat, ja bi volio da postoji pa ako netko zna neka javi. Ili to, ili danima rucno provjeravat. Eto stvarno ne znam kako ce se to sve regulirat. 
Prva stavka ulaz, druga stavka milijun tradeova u kojima se gledam samo "konacni rezultat" bez da se svaki pojedinacno provjerava, treca stavka izlaz (na koji treba ili ne treba platiti porez). Eto, 5 minuta posla, svi zadovoljni. Sve ostale kombinacije sa FIFO nemaju smisla u cryptu gdje se tradea na dnevnoj bazi pa nekoliko tradeova i tako godinama.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Ne kuzim cemu svi ovi problemi o dokazivanju podrijetla novca sa kojim se kupio BTC ko da se radi o milijardama?! Pa 10 BTCa je ne tako davno kostalo 20k kn.

Ma realno, osobno sumnjam da će Porezna ikome raditi probleme oko kriptovaluta, ako ga pritom ne ulove da je radio nešto očito ilegalno. Imaju premalo ljudi i previše posla. Ista stvar s dokazivanjem imovine, to je za političare koji se zamjere svojim kolegama na vlasti, pa ih onda politički proganjaju, kao onog Sanadera. Ono što ovdje na forumu lijepo vidiš je koje su posljedice nejasnog i kompliciranog poreznog sustava - završiš tako da ti pametni ljudi bježe iz države, jer ih država paralizira. Odnosno, mi tu već godinama pokušavamo protumačiti tri relativno nejasna mišljenja Porezne uprave, zato što hoćemo legalizirati svoju zaradu, koja nikad zapravo ni nije bila ilegalna. Da to kažeš nekom strancu, ne bi mu bilo jasno o čemu mi tu filozofiramo, pa imaš porez, odeš i platiš ga, u čemu je problem?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
"Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave)."

Osobno to tumačim tako da ću bilo kakvu FIFO evidenciju stariju od 2 godine jednostavno odrezati, i početi od stanja od pred dve godine. Dokaz može biti npr. ispis stanja walleta na mjenjačnici od 1.1. pred 2 godine, i ne znam imaju li me zakonske osnove tražiti više od toga.

Nisam siguran da nećeš imati problema sa tim tumačenjem. Kad bi to tako bilo onda bi npr. onaj tko godinama rudari mogao jednostavno prestati (ili preći na drugi wallet), sačekati 2 godine i svu zaradu legalno pokupiti uz 0% poreza, a kao dokaz priložiti stanje walleta prije 2 godine. 

Pa sad, ne baš, to su dvije različite stvari, ovo s 2 godine vrijedi za ulaganja, a rudarenje je posao gdje porez moraš pratiti odmah.

Ali da, u pravu si, i zato čuvam i prethodnu evidenciju koliko mogu za slučaj da zatreba - samo se planiram držati toga da im ne dam sve, nego samo minimum onoga koji traže, jer davanje svega iznad minimuma radi protiv mene. Ista logika kao i kad te policija stavi u lisice, postoji razlog zašto ti moraju pročitati tvoja prava i zašto ti je pametno da pritom šutiš.
jr. member
Activity: 212
Merit: 6
Ne kuzim cemu svi ovi problemi o dokazivanju podrijetla novca sa kojim se kupio BTC ko da se radi o milijardama?! Pa 10 BTCa je ne tako davno kostalo 20k kn.
jr. member
Activity: 56
Merit: 4

"Važno je napomenuti da se sukladno članku 94. stavku 3. Zakona, kapitalni dobici oporezuju samo ako je financijska imovina stečena od 1. siječnja 2016. nadalje (i naravno otuđena u roku od 2 godine od dana nabave)."

Osobno to tumačim tako da ću bilo kakvu FIFO evidenciju stariju od 2 godine jednostavno odrezati, i početi od stanja od pred dve godine. Dokaz može biti npr. ispis stanja walleta na mjenjačnici od 1.1. pred 2 godine, i ne znam imaju li me zakonske osnove tražiti više od toga.


Nisam siguran da nećeš imati problema sa tim tumačenjem. Kad bi to tako bilo onda bi npr. onaj tko godinama rudari mogao jednostavno prestati (ili preći na drugi wallet), sačekati 2 godine i svu zaradu legalno pokupiti uz 0% poreza, a kao dokaz priložiti stanje walleta prije 2 godine. 
newbie
Activity: 27
Merit: 0
Da, tesko je biti pametan kada nemamo neka iskustva ljudi koji su to prosli. Zato apeliram, ako je netko isplatio neku cifru i ako ga je porezna kontaktirala ZA TU ISPLATU, neka se javi i podijeli iskustva. Koliko je vremena proslo, na koji nacin su kontaktirali, jesu li korektno suradivali ili radili probleme itd. Svako iskustvo je dobrodoslo.

Potpisao bih ovo što trullix kaže. Ako te već zakače, da barem pomogneš drugima da potencijalno izbjegnu to iskustvo. Smiley

Osobno sam imao iskustvo sa KYC&AML u Zabi, gdje su me pitali da opravdam transakcije i pitali koliki mi je net worth i otkud mi prihodi, te koja je svrha transakcije, poslao sam minimum (popis withdrawala s mjenjačnice), i to ih je zadovoljilo, ali s poreznom još nisam imao priliku družiti se na taj načun.

Sto se tocno smatra konkretnim dokazom kod porezne? Ako sam ja davnih dana dao prijatelju u ruke cash da ga uplati na svoj racun i posalje na burzu gdje je kupljen btc i prebacen na moj wallet, i za to postoje bankovne transakcije jesu li one dovoljan dokaz? Moze li porezna raditi problem zato sto to nije konkretno moj racun nego tudi? Zdrava logika nalaze da bi sve trebalo biti ok, vidi se tijek novca, covjek moze i posvjedociti da sam mu dao cash koji je on poslao na burzu. Sve je dokumentirano. Tada sam bio noob i nisam htio / znao otvarati account na burzi pa sam iskoristio njegov.

Bankovne transakcije plus neka transakcija gdje se vidi koliko si za to dobio BTC bi trebale biti dovoljan dokaz, ali ako te netko u Poreznoj baš mrzi... mogao bi ti faliti nekakav ugovor po kojem si mu prenio novce a on ti vratio BTC. To je na razini toga da se skuplja lova za poklon nekome pa onda jedan kupi poklon, je li to porezno problematično, i jesu li se te transakcije morale pokriti darovnim ugovorom te je li ovaj koji skuplja novce trebao platiti 4% poreza na to, u teoriji je, ali u praksi bi to bilo suludo raditi i nitko te nikad za to neće loviti. Osobno se ne bih previše brinuo na tvom mjestu. Smiley



Vjerujem da nece komplicirat, ali sama cinjenica da te "mogu" zezat oko toga je zabrinjavajuca jer pred ocima stoji cijeli tijek novca i izvor prihoda. Grin
Pages:
Jump to: