Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 49. (Read 38142 times)

legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Kako HR uopće tretira BTC? Da li kao ulaganje > znači nešto slično kao investicijsko zlato na koje nema poreza? ili kao valutu što isto nije slučaj jer znamo da se na stranicama HNB-a ne vrti tečaj za BTC.

Ako nije niti jednog od navedenog po kojoj osnovi bi onda radili oporezivanje?

Ukratko, kao dionice.

Nema PDV-a na prodaju i kupovinu, plaća se 12% poreza na kapitalnu dobit + prirez kod prodaje u slučaju kratkoročnog ulaganja (kupovina i prodaja unutar 2 godine). Porez se prijavljuje na godišnjoj bazi preko JOPPD obrasca. Ako od kupovine do prodaje (po FIFO principu) prođe duže od 2 godine, ne plaća se porez. Potrebno je voditi FIFO evidenciju (dakle vodi se kronološka evidencija svih kupovina i prodaja, te se pritom prate količine). Gleda se kupovina kriptovaluta, i prodaja kriptovaluta, gdje se prodajom ne smatra promjena kriptovaluta iz jedne u drugu nego samo prodaja u državnu valutu, iako se sve promjene među kriptovalutama moraju pratiti zbog praćenja količina u FIFO evidenciji.

Rudarenje se oporezuje kao bilo koja druga zarada, dakle, treba platiti porez i sva davanja (mirovinsko, zdravstveno) odmah s primitkom zarade, preračunato prema nekom razumnom tečaju neke veće mjenjačnice. Ako ne prodaju BTC odmah, rudare će dohvatiti i ovaj prvospomenuti porez na kapitalna ulaganja.

Kod prodaje nakon darovanja se također plaća porez na kapitalna ulaganja, s tim da se računa početna vrijednost po datumu kad je onaj tko je darovao kupio BTC, odnosno ako to nije poznato, prema datumu darovanja.

Hvala na detaljnom pojašnjenju 
Ako sam dobro shvatio,  zarada od signature kampanja se vodi kao da mi je netko darovao btc i za to isto treba voditi FIFO evidenciju?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Kako HR uopće tretira BTC? Da li kao ulaganje > znači nešto slično kao investicijsko zlato na koje nema poreza? ili kao valutu što isto nije slučaj jer znamo da se na stranicama HNB-a ne vrti tečaj za BTC.

Ako nije niti jednog od navedenog po kojoj osnovi bi onda radili oporezivanje?

Ukratko, kao dionice.

Nema PDV-a na prodaju i kupovinu, plaća se 12% poreza na kapitalnu dobit + prirez kod prodaje u slučaju kratkoročnog ulaganja (kupovina i prodaja unutar 2 godine). Porez se prijavljuje na godišnjoj bazi preko JOPPD obrasca. Ako od kupovine do prodaje (po FIFO principu) prođe duže od 2 godine, ne plaća se porez. Potrebno je voditi FIFO evidenciju (dakle vodi se kronološka evidencija svih kupovina i prodaja, te se pritom prate količine). Gleda se kupovina kriptovaluta, i prodaja kriptovaluta, gdje se prodajom ne smatra promjena kriptovaluta iz jedne u drugu nego samo prodaja u državnu valutu, iako se sve promjene među kriptovalutama moraju pratiti zbog praćenja količina u FIFO evidenciji.

Rudarenje se oporezuje kao bilo koja druga zarada, dakle, treba platiti porez i sva davanja (mirovinsko, zdravstveno) odmah s primitkom zarade, preračunato prema nekom razumnom tečaju neke veće mjenjačnice. Ako ne prodaju BTC odmah, rudare će dohvatiti i ovaj prvospomenuti porez na kapitalna ulaganja.

Kod prodaje nakon darovanja se također plaća porez na kapitalna ulaganja, s tim da se računa početna vrijednost po datumu kad je onaj tko je darovao kupio BTC, odnosno ako to nije poznato, prema datumu darovanja.
full member
Activity: 728
Merit: 115
Kako HR uopće tretira BTC? Da li kao ulaganje > znači nešto slično kao investicijsko zlato na koje nema poreza? ili kao valutu što isto nije slučaj jer znamo da se na stranicama HNB-a ne vrti tečaj za BTC.

Ako nije niti jednog od navedenog po kojoj osnovi bi onda radili oporezivanje?




sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Da uvezi otuđenja to tako izgleda. Bilo bi doista dobro čuti mišljenje porezne u vezi duplog oporezivanja. Doista nije fer da se naplaćuje dupli porez na normalnu kupovinu roba i usluga. To može lako odvratiti početnike ulagače i okrenuti postojeće da više ulažu u privacy coine poput Monera, Zcash...

Zapravo nema duplog oporezivanja. Kada ti firma isplati plaću, ta plaća ti se oporezuje. Zatim ti s tim novcem kupuješ stvari i firma koja ti prodaje stvari treba zaračunati i platiti PDV. Ista stvar je i s kriptovalutama - zarada na kriptovalutama se oporezuje (jer je tvoj dohodak) i na to plaćaš porez, isto kao što si platio i na svoju plaću. Firma kod koje nešto kupuješ i dalje obračuna PDV kao i u prvom slučaju... dakle, ne oporezuje se tebe duplo, nego ti plaćaš svoj porez (na kapitalnu dobit), a firma svoj porez (PDV).

Duplo oporezivanje bi bilo da npr. na ukupan iznos koji prodaješ platiš porez - jer bi to značilo da na početni ulog plaćaš porez dvaput, prvi put kad si ga zaradio (npr. kad ti je firma isplatila plaću) a drugi put kad si prodao kriptovalute. Ali to nije slučaj, plaćaš porez samo na profit koji je novi dohodak.

Također sam našao da i Singapur ima prijedlog zakona da se od nove godine ne naplaćuje porez na kupovinu roba i usluga sa kriptovalutama. https://cointelegraph.com/news/proposed-crypto-tax-cut-in-singapore-to-help-crypto-business-pwc-expert

Koliko sam shvatio... taj GST je njihov PDV. Oni sada mijenjaju ono što kod nas i u EU već neko vrijeme postoji, tj. da mjenjačnica ne mora zaračunati PDV kod kupovine/prodaje kriptovaluta. Gledam sad što je njihova porezna objavila i koliko ja shvaćam, ovi članci koji kažu da se ne naplaćuje porez na kupovinu roba i usluga su u krivu, na robe i usluge se i dalje naplaćuje GST.
member
Activity: 135
Merit: 15
U Njemačkoj kupovina roba i usluga sa bitcoinom NIJE oporeziva sa porezom na kapitalnu dobit.

To je dobro za znati. Hrvatski zakon je u mnogočemu sklon slijediti njemački.

Moje mišljenje je da je glupo naplaćivati dupli porez (PDV i porez na kapitalnu dobit) prilikom kupovine roba i usluga sa bitcoinom (prenosivi instrument plaćanja).

I ja se slažem s tobom, te sam takvo tumačenje i komunicirao prema Poreznoj još 2017. (citiram dio teksta tj. prijedlog tumačenja iz mog upita):

Uklanjanjem poreza na kapitalnu dobit prilikom kupovine roba i usluga sa bitcoinom potiče se potrošnja stanovništva.

"Budući da nema novčanog tijeka, odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja, odnosno za koje Hrvatska narodna banka vodi službeni tečaj (tzv. fiat valute), ne utvrđuje se kapitalni dobitak, već se isti utvrđuje tek nakon zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja (kune, euro, dolari…)." https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

Iz ovoga bi se moglo pretpostaviti da nema poreza na kapitalnu dobit prilikom kupovine roba i usluga sa kriptovalutama.

Npr. prilikom kupovine preko Bitpay-a servisa za plaćanje vi ne dolazite u posjed fiat valute već zamjenjujete kriptovalutu za robu ili uslugu.

Prvo, moram reći da mi se jako sviđa tvoje tumačenje. Navedeni tekst se, doista, može tako interpretirati.

Međutim, ako gledaš zakon, članak 67. Zakona o porezu na dohodak, stavke 1 i 3 jasno definiraju kada se utvrđuje dohodak od kapitala i što je to otuđenje:

Quote
(1) Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka 64. stavka 1. ovoga Zakona čini razlika između ugovorene prodajne cijene, odnosno primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i nabavne vrijednosti.

[...]

(3) Otuđenjem financijske imovine iz stavka 2. ovoga članka smatra se prodaja, zamjena, darovanje i drugi prijenos.

...i tu, čini mi se, to pada u vodu, jer je jasno definirano da se dohodak od kapitala utvrđuje u trenutku kada vlasništvo financijske imovine (bitcoina) prelazi nekoj drugoj osobi. Tek ako financijska imovina ostaje u tvom vlasništvu, onda vrijedi taj citat koji si naveo, gdje Porezna onda određuje što se smatra zamjenom a što ne.

Naravno, nisam porezni savjetnik, tko zna tumačim li ja to sve skupa dobro ili ne. Osobno me ovaj dio dosta svrbi, jer kod nijednog drugog sredstva s kojim možeš platiti u HR ne moraš obračunavati kapitalnu dobit. To je bućkuriš koji dobiješ kada bitcoin proglasiš kapitalom, a ne (i) valutom...


Da uvezi otuđenja to tako izgleda.
Bilo bi doista dobro čuti mišljenje porezne u vezi duplog oporezivanja.

Nije fer da se naplaćuje još jedan porez na normalnu kupovinu roba i usluga jer je osnovna namjena bitcoina plaćanje (Bitcoin: Electronic Cash System).

To može lako odvratiti početnike ulagače i okrenuti postojeće da više ulažu u privacy coine poput Monera, Zcash, Dash...

Također sam našao da i Singapur ima prijedlog zakona da se od nove godine ne naplaćuje porez na kupovinu roba i usluga sa određenim kriptovalutama.
https://www.coindesk.com/singapore-proposes-to-end-double-tax-on-cryptocurrencies
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
U Njemačkoj kupovina roba i usluga sa bitcoinom NIJE oporeziva sa porezom na kapitalnu dobit.

To je dobro za znati. Hrvatski zakon je u mnogočemu sklon slijediti njemački.

Moje mišljenje je da je glupo naplaćivati dupli porez (PDV i porez na kapitalnu dobit) prilikom kupovine roba i usluga sa bitcoinom (prenosivi instrument plaćanja).

I ja se slažem s tobom, te sam takvo tumačenje i komunicirao prema Poreznoj još 2017. (citiram dio teksta tj. prijedlog tumačenja iz mog upita):

Uklanjanjem poreza na kapitalnu dobit prilikom kupovine roba i usluga sa bitcoinom potiče se potrošnja stanovništva.

"Budući da nema novčanog tijeka, odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja, odnosno za koje Hrvatska narodna banka vodi službeni tečaj (tzv. fiat valute), ne utvrđuje se kapitalni dobitak, već se isti utvrđuje tek nakon zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja (kune, euro, dolari…)." https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

Iz ovoga bi se moglo pretpostaviti da nema poreza na kapitalnu dobit prilikom kupovine roba i usluga sa kriptovalutama.

Npr. prilikom kupovine preko Bitpay-a servisa za plaćanje vi ne dolazite u posjed fiat valute već zamjenjujete kriptovalutu za robu ili uslugu.

Prvo, moram reći da mi se jako sviđa tvoje tumačenje. Navedeni tekst se, doista, može tako interpretirati.

Međutim, ako gledaš zakon, članak 67. Zakona o porezu na dohodak, stavke 1 i 3 jasno definiraju kada se utvrđuje dohodak od kapitala i što je to otuđenje:

Quote
(1) Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka iz članka 64. stavka 1. ovoga Zakona čini razlika između ugovorene prodajne cijene, odnosno primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja se otuđuje i nabavne vrijednosti.

[...]

(3) Otuđenjem financijske imovine iz stavka 2. ovoga članka smatra se prodaja, zamjena, darovanje i drugi prijenos.

...i tu, čini mi se, to pada u vodu, jer je jasno definirano da se dohodak od kapitala utvrđuje u trenutku kada vlasništvo financijske imovine (bitcoina) prelazi nekoj drugoj osobi. Tek ako financijska imovina ostaje u tvom vlasništvu, onda vrijedi taj citat koji si naveo, gdje Porezna onda određuje što se smatra zamjenom a što ne.

Naravno, nisam porezni savjetnik, tko zna tumačim li ja to sve skupa dobro ili ne. Osobno me ovaj dio dosta svrbi, jer kod nijednog drugog sredstva s kojim možeš platiti u HR ne moraš obračunavati kapitalnu dobit. To je bućkuriš koji dobiješ kada bitcoin proglasiš kapitalom, a ne (i) valutom...
member
Activity: 135
Merit: 15
Nameće se drugo pitanje a to je što ako nikada ne dođe do konverzije BTC-a u fiat već se on troši kao sredstvo plaćanja, da li itko može tražiti porijeklo samog BTC-a kao takvog na isti način kao što se traži porijeklo fiat novca?

Zakon koristi riječ "otuđivanje" koja u principu znači "imao si BTC i sad ga više nemaš", a kako ga točno nemaš, jesi li ga prodao ili kupio nešto za njega, potpuno je svejedno. Dakle, ako kupiš nešto za BTC, plaćaš porez isto kao i da si ga prodao za fiat i onda za taj fiat nešto kupio.


U Njemačkoj kupovina roba i usluga sa bitcoinom NIJE oporeziva sa porezom na kapitalnu dobit.

Jedina namjena Bitcoin-a je plaćanje. To lijepo piše i u Bitcoin Whitepaper-u.

Moje mišljenje je da je glupo naplaćivati dupli porez (PDV i porez na kapitalnu dobit) prilikom kupovine roba i usluga sa bitcoinom (prenosivi instrument plaćanja).

Uklanjanjem poreza na kapitalnu dobit prilikom kupovine roba i usluga sa bitcoinom potiče se potrošnja stanovništva.

"Budući da nema novčanog tijeka, odnosno nije došlo do zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja, odnosno za koje Hrvatska narodna banka vodi službeni tečaj (tzv. fiat valute), ne utvrđuje se kapitalni dobitak, već se isti utvrđuje tek nakon zamjene kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja (kune, euro, dolari…)." https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19590

Iz ovoga bi se moglo pretpostaviti da nema poreza na kapitalnu dobit prilikom kupovine roba i usluga sa kriptovalutama.

Npr. prilikom kupovine preko Bitpay-a servisa za plaćanje vi ne dolazite u posjed fiat valute već zamjenjujete kriptovalutu za robu ili uslugu.
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Zakon koristi riječ "otuđivanje" koja u principu znači "imao si BTC i sad ga više nemaš", a kako ga točno nemaš, jesi li ga prodao ili kupio nešto za njega, potpuno je svejedno. Dakle, ako kupiš nešto za BTC, plaćaš porez isto kao i da si ga prodao za fiat i onda za taj fiat nešto kupio.

Ovo mi baš nije sasvim logično.
Jasno mi je da kada se recimo bavim trejdanjem moram voditi FIFO evidenciju i u trenutku kada razmjenim crypto u fiat, plaćam porez na dobit (ili ne plaćam ako crypto dovoljno dugo držim), sukladno mišljenju porezne, kojeg si ti već objavio i objasnio.
No, kada ja direktno nešto kupim, recimo neki program ili neki drugi digitalni proizvod od nekoga, recimo iz Australije, za bitcoin sa stajališta porezne nije se dogodilo ništa, jer za njih bitcoin nije zakonito sredstvo plaćanja u RH i po tome bi bilo isto kao da mi je čovjek iz Australije to što prodaje- poklonio ili da sam mu dao tokene iz neke igrice itd.
Zapravo, ako do tog bitcoina nisam došao na način da sam investirao fiat u crypto, već na drugi način, recimo kroz signature kampanju ovdje na forumu, na koji bih način ja taj bitcoin uopće mogao dokazati poreznoj, da ga imam i da pripada meni ? Smiley
I zašto bih to uopće radio, na kraju krajeva, jer porezna i tako ne može doći do tih podataka?

Cijeli taj dio poreznog zakona je dosta nekonzistentan. U principu, zakon se postavlja tako da oporezuje bilo kakav dohodak svih koji prebivaju ili borave u HR. Radiš li pritom za nekoga pa dobivaš plaću, jesu li to donacije kao signature kampanja, jesi li prodao nešto stranoj firmi pa imaš prihod iz inozemstva, državu ne zanima. A kada kao Hrvat odeš u Njemačku na bauštelu, odjavljuješ se u HR i više ne plaćaš porez u HR. Ali nikome neće pasti na pamet da te traži da prijavljuješ i platiš porez u HR ako s živiš u HR i odeš u Las Vegas i tamo zaradiš neke (sitne) pare, iako bi tehnički trebao platiti i US i HR porez (jer nema sporazuma između US i HR o duplom oporezivanju). Kod takvog slučaja Porezna neće inzistirati na ničemu, jer su granični slučajevi i nemoguće ih je pratiti. Internet općenito jako komplicira porezne zakone koji su svi tradicionalno jako geografski ograničeni, jer je firma u jednoj državi, aplikacija kupljena u drugoj, vrti se na serveru u trećoj, a zaposlenik je u četvrtoj. Na primjer, kad su se prvi put pojavili webshopovi i online plaćanje u HR, onda su se poreznici pametno sjetili da je plaćanje u HR webshopu zapravo plaćanje na HR teritoriju, i u principu je ista stvar kao da stranac dođe u HR i provuče svoju karticu na Stradunu. Dakle, plaćaju se svi HR porezi i transakcija mora biti u HRK. Onda su se pojavili razni Woltovi i Glovoi, i sad odjednom imaš američku kompaniju koja posreduje između jednog Hrvata koji odradi neku dostavu, i drugog koji ju plaća, i pritom si uzima postatak. Budući da sada američka kompanija naplaćuje karticu, jedan Hrvat je platio nešto u US, drugi je odradio neki posao u US, znači li da je se sada plaća samo US porez? E, sad odjednom to pravilo o kreditnim karticama više ne vrijedi, i sad država tjera dostavljače da se prijave kao samozaposlene osobe i plaćaju porez u HR, a ne znam uopće kako oporezuju postotak, vjerojatno pokušavaju natjerati firmu da osnuje podružnicu u HR.

Donacije su isto dohodak, i na njih se plaća porez, iako to valjda nikome na prvi pogled nije intuitivno. Ali ti to malo svane zašto - u jednom trenutku su ljudi radili svoje religijske udruge i onda preko toga legalno "izbjegavali plaćanje poreza", pa je onda uveden porez za religijske zajednice, a uvedene su porezne olakšice za pojedine religijske zajednice kao što je katolička crkva, židovska crkva i sl. To je naravno isto debelo siva zona - kad prosjaku na cesti daš neki sitniš, ili platiš poslovnom partneru ručak, nitko to neće smatrati donacijom, ali kad ti netko donira neki sitni iznos u kriptovaluti za koje se zna da se koriste za pranje novca, naravno da će se to smatrati donacijom, bez obzira što su u igri sitni iznosi a birokacija je katastrofalno komplicirana.

Tehnički, kroz signature kampanju si dobio nešto što se valjda vodi kao donacija, na to plaćaš porez (za donacije postoje neke olakšice čini mi se, ali nemoj me držati za riječ), cijena kriptovalute koju si dobio se mijenjala i sad imaš neku kapitalnu dobit na tome, i ako unutar 2 godine te novce potrošiš, realizirao si svoju dobit i plaćaš porez na kapitalnu dobit, naravno ako imaš prebivalište u HR.

Kako ćeš to dokazati - kako znaš i umiješ. Donaciju vjerojatno ispisom transakcija po adresi i možda nekim mejlom, a kupovinu računom. Kako će to Porezna dokazati... teško, ali ako trgovac to prijavi jer je u HR a oni mu rade reviziju, ili ti identificiraju adresu preko koje si dobio donaciju, nije da ne mogu baš nikako.

Napisat ću, na kraju i vrlo kratko, i svoje mišljenje - cijela situacija gdje se mi sada na forumu razgovaramo kako moraš u FIFO evidenciju uključiti signature kampanju da ne platiš 20k kn kazne za utaju poreza je totalno van svake pameti, i pokazuje u kojoj mjeri naša država nije uspjela ustanoviti jednostavne i jasne porezne zakone koji su nužni ako hoćeš imati zdravu ekonomiju i privući strane investicije o kojima političari uvijek vole pričati.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Nameće se drugo pitanje a to je što ako nikada ne dođe do konverzije BTC-a u fiat već se on troši kao sredstvo plaćanja, da li itko može tražiti porijeklo samog BTC-a kao takvog na isti način kao što se traži porijeklo fiat novca?

Zakon koristi riječ "otuđivanje" koja u principu znači "imao si BTC i sad ga više nemaš", a kako ga točno nemaš, jesi li ga prodao ili kupio nešto za njega, potpuno je svejedno. Dakle, ako kupiš nešto za BTC, plaćaš porez isto kao i da si ga prodao za fiat i onda za taj fiat nešto kupio.

Ovo mi baš nije sasvim logično.
Jasno mi je da kada se recimo bavim trejdanjem moram voditi FIFO evidenciju i u trenutku kada razmjenim crypto u fiat, plaćam porez na dobit (ili ne plaćam ako crypto dovoljno dugo držim), sukladno mišljenju porezne, kojeg si ti već objavio i objasnio.
No, kada ja direktno nešto kupim, recimo neki program ili neki drugi digitalni proizvod od nekoga, recimo iz Australije, za bitcoin sa stajališta porezne nije se dogodilo ništa, jer za njih bitcoin nije zakonito sredstvo plaćanja u RH i po tome bi bilo isto kao da mi je čovjek iz Australije to što prodaje- poklonio ili da sam mu dao tokene iz neke igrice itd.
Zapravo, ako do tog bitcoina nisam došao na način da sam investirao fiat u crypto, već na drugi način, recimo kroz signature kampanju ovdje na forumu, na koji bih način ja taj bitcoin uopće mogao dokazati poreznoj, da ga imam i da pripada meni ? Smiley
I zašto bih to uopće radio, na kraju krajeva, jer porezna i tako ne može doći do tih podataka?

sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Nameće se drugo pitanje a to je što ako nikada ne dođe do konverzije BTC-a u fiat već se on troši kao sredstvo plaćanja, da li itko može tražiti porijeklo samog BTC-a kao takvog na isti način kao što se traži porijeklo fiat novca?

Zakon koristi riječ "otuđivanje" koja u principu znači "imao si BTC i sad ga više nemaš", a kako ga točno nemaš, jesi li ga prodao ili kupio nešto za njega, potpuno je svejedno. Dakle, ako kupiš nešto za BTC, plaćaš porez isto kao i da si ga prodao za fiat i onda za taj fiat nešto kupio.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Ja uopce ne kuzim placanje poreza. Uopce!

Stoga par hipotetskih pitanja:

netko je 2014 rijesio BTC blok i zaradio 25 BTC

izmednju 2014 i sada razmjenio 25 BTC u sve moguce crypto-valute. neke su cak sada i mrtve Cheesy
uglavnom, nikakva evidencija nije vodjena
FIFO??? kako da ne!

ugl. kroz vrijeme povukao je novce na njemacki, engleski, hrvatski bankovni racun.

na kraju krajeva sada ima previse razlicitih koina, koji zajedno daju veci iznos nego sto 25 BTC sada kosta.

recimo da ove godine BTC skoci na 25k € on u tom trenutku mijenja sve koine u eure.
all in !

covjek izlazi van sa 750 000 € i nista ga vise ne zanima!

porezna dolazi na vrata i trazi pojasnjenje odakle novac dolazi.

covjek kaze da je jucer pao sa ljestava na glavu i zaboravio je odakle je novac dosao.

sta porezna u tom trenutku moze zakonski napraviti?

1. da li mu mogu novac oduzeti ? i na koliko dugo ?



Nisam htio komentirati cijeli tvoj post jer je predugačak, ali sambo ukratko....

Mogu mu oduzeti trajno što je i logično pa ako baš hočeš i ispravno. Nije moralno jer nisu oni ti koji su ulagali i kupovali opremu i postavili sustav na noge ali eto sada pitaju za račun  Grin
Koliko sam shvatio to se po Italiji radi za neke druge radnje gdje ljudi ne mogu dokazati porijeklo novca za koje je kupljena vila ili sportski auto - karikiram sada da se stekne dojam kada se takve stvari rade i o kakvim se iznosima radi.

Ovakve izjave da će se netko praviti da je pao na glavu  Cheesy to tako ne ide, novac bude blokiran dođe dopis gdje se osoba treba javiti i nakon toga krenu provjere, oni ne trebaju dokazivati ništa, vlasnik novca je taj koji dokazuje i ako ne uspije novac se trajno oduzima. Nekretnine i pokretnine se pljene i postaju vlasništvo države, ono što je od interesa ostaje a što nije daje se na javne dražbe.

Nameće se drugo pitanje a to je što ako nikada ne dođe do konverzije BTC-a u fiat već se on troši kao sredstvo plaćanja, da li itko može tražiti porijeklo samog BTC-a kao takvog na isti način kao što se traži porijeklo fiat novca?





Iskreno, ne vidim kako bi to bilo moguće zbog same prirode crypta, koji je anoniman.
Naravno, mnoge mjenjačnice imaju KYC ali za veće iznose, pa ako je korisnik ''pametan'' i podiže manje iznose, ne mora dokazivati svoj identitet.
Ako kupuješ neke manje vrijedne stvari bitcoinom ili drugom crypti valutom, ne vidim tu nikakav problem jer po onome što do sada znamo, porez se plaća na kune, kada se jednom napravi exchange crypto- fiat.
Naravno, ako jednom kupiš kuću ili auto bitcoinom, a nemaš redovne prihode koji to pokrivaju, doći ćeš pod ''radar porezne'' ali to je već hipotetska situacija.
Obični korisnici i male transakcije, tu za sada ne vidim nikakav problem.
Bit je da crypo nije sredstvo plaćanja u RH (službeno) i tu ti nema tko istraživati bilo što.

full member
Activity: 728
Merit: 115
Ja uopce ne kuzim placanje poreza. Uopce!

Stoga par hipotetskih pitanja:

netko je 2014 rijesio BTC blok i zaradio 25 BTC

izmednju 2014 i sada razmjenio 25 BTC u sve moguce crypto-valute. neke su cak sada i mrtve Cheesy
uglavnom, nikakva evidencija nije vodjena
FIFO??? kako da ne!

ugl. kroz vrijeme povukao je novce na njemacki, engleski, hrvatski bankovni racun.

na kraju krajeva sada ima previse razlicitih koina, koji zajedno daju veci iznos nego sto 25 BTC sada kosta.

recimo da ove godine BTC skoci na 25k € on u tom trenutku mijenja sve koine u eure.
all in !

covjek izlazi van sa 750 000 € i nista ga vise ne zanima!

porezna dolazi na vrata i trazi pojasnjenje odakle novac dolazi.

covjek kaze da je jucer pao sa ljestava na glavu i zaboravio je odakle je novac dosao.

sta porezna u tom trenutku moze zakonski napraviti?

1. da li mu mogu novac oduzeti ? i na koliko dugo ?



Nisam htio komentirati cijeli tvoj post jer je predugačak, ali sambo ukratko....

Mogu mu oduzeti trajno što je i logično pa ako baš hočeš i ispravno. Nije moralno jer nisu oni ti koji su ulagali i kupovali opremu i postavili sustav na noge ali eto sada pitaju za račun  Grin
Koliko sam shvatio to se po Italiji radi za neke druge radnje gdje ljudi ne mogu dokazati porijeklo novca za koje je kupljena vila ili sportski auto - karikiram sada da se stekne dojam kada se takve stvari rade i o kakvim se iznosima radi.

Ovakve izjave da će se netko praviti da je pao na glavu  Cheesy to tako ne ide, novac bude blokiran dođe dopis gdje se osoba treba javiti i nakon toga krenu provjere, oni ne trebaju dokazivati ništa, vlasnik novca je taj koji dokazuje i ako ne uspije novac se trajno oduzima. Nekretnine i pokretnine se pljene i postaju vlasništvo države, ono što je od interesa ostaje a što nije daje se na javne dražbe.

Nameće se drugo pitanje a to je što ako nikada ne dođe do konverzije BTC-a u fiat već se on troši kao sredstvo plaćanja, da li itko može tražiti porijeklo samog BTC-a kao takvog na isti način kao što se traži porijeklo fiat novca?



legendary
Activity: 2124
Merit: 1013
K-ing®
To je onda super opcija i jedan od rijetkih preostalih legalnih načina kako si razmjeniti crypto u fiat i ostati ''ispod radara'' porezne.
Legalno i "ispod radara" ne bi išlo u istu rečenicu.  Tongue

U vezi signature kampanja iliti iznajmljivanja signature space-a.
Mnogi taxisti i ostali prijevoznici imaju reklame od kojekavih firmi po vozilima i nerijetko ide i po kilometraži. Znači, ono, rentaju svoj "taxi space" za reklamu. Koliki porez oni plaćaju kad se netko reklamira na njihovom vozilu?

To vam je ukratko odgovor koliki porez bi trebali platiti na rentanje signature space-a na forumu  Wink

Normalno da je legalno za transakcije do protuvrijednosti 1000Eur. Samo treba kupiti pločice od 20gr ili 10gr, jer ove od 50grama su skuplje od 7500kn.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
To je onda super opcija i jedan od rijetkih preostalih legalnih načina kako si razmjeniti crypto u fiat i ostati ''ispod radara'' porezne.
Legalno i "ispod radara" ne bi išlo u istu rečenicu.  Tongue

U vezi signature kampanja iliti iznajmljivanja signature space-a.
Mnogi taxisti i ostali prijevoznici imaju reklame od kojekavih firmi po vozilima i nerijetko ide i po kilometraži. Znači, ono, rentaju svoj "taxi space" za reklamu. Koliki porez oni plaćaju kad se netko reklamira na njihovom vozilu?

To vam je ukratko odgovor koliki porez bi trebali platiti na rentanje signature space-a na forumu  Wink

Ja se držim onoga da ono što nije explicitno zabranjeno, dozvoljeno je 😀
Što se tiče signature kampanja,  možda usporedba sa taksistima nije najbolja jer se od nas ne očekuje da samo rentamo naš prostor već i određeni rad tj. pisanje postova 😁
legendary
Activity: 1932
Merit: 2270
To je onda super opcija i jedan od rijetkih preostalih legalnih načina kako si razmjeniti crypto u fiat i ostati ''ispod radara'' porezne.
Legalno i "ispod radara" ne bi išlo u istu rečenicu.  Tongue

U vezi signature kampanja iliti iznajmljivanja signature space-a.
Mnogi taxisti i ostali prijevoznici imaju reklame od kojekavih firmi po vozilima i nerijetko ide i po kilometraži. Znači, ono, rentaju svoj "taxi space" za reklamu. Koliki porez oni plaćaju kad se netko reklamira na njihovom vozilu?

To vam je ukratko odgovor koliki porez bi trebali platiti na rentanje signature space-a na forumu  Wink
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Pozdrav,

Moze li se i dalje na moro.si kupiti zlato sa bitcoinom pa prodati za novac na licu mjesta bez komplikacija ili sad moraju slati podatke poreznoj zbog sprecavanja pranja novca, ako da koji su to iznosi?


Ne znam da li ovdje ima nekoga tko koristi tu opciju?
Mislim da ćeš prije dobiti odgovor ako ih direktno kontaktiraš.

7500 kn po prodaji bez komplikacija. Normalno, moguće je to napraviti više puta dnevno

ZNači, ako sam te dobro shvatio, za transakcije iznad 7500 traže dokumente i OIB a za manje iznose još ne?
To je onda super opcija i jedan od rijetkih preostalih legalnih načina kako si razmjeniti crypto u fiat i ostati ''ispod radara'' porezne.
legendary
Activity: 2124
Merit: 1013
K-ing®
Pozdrav,

Moze li se i dalje na moro.si kupiti zlato sa bitcoinom pa prodati za novac na licu mjesta bez komplikacija ili sad moraju slati podatke poreznoj zbog sprecavanja pranja novca, ako da koji su to iznosi?


Ne znam da li ovdje ima nekoga tko koristi tu opciju?
Mislim da ćeš prije dobiti odgovor ako ih direktno kontaktiraš.

7500 kn po prodaji bez komplikacija. Normalno, moguće je to napraviti više puta dnevno
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Pozdrav,

Moze li se i dalje na moro.si kupiti zlato sa bitcoinom pa prodati za novac na licu mjesta bez komplikacija ili sad moraju slati podatke poreznoj zbog sprecavanja pranja novca, ako da koji su to iznosi?


Ne znam da li ovdje ima nekoga tko koristi tu opciju?
Mislim da ćeš prije dobiti odgovor ako ih direktno kontaktiraš.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Pozdrav,

Moze li se i dalje na moro.si kupiti zlato sa bitcoinom pa prodati za novac na licu mjesta bez komplikacija ili sad moraju slati podatke poreznoj zbog sprecavanja pranja novca, ako da koji su to iznosi?
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824

Naravno da ne govorim o basnoslovnim sumama, mada se sigurno u dogovoru s njima mogu isplatiti i veće sume. Ograničenja su dnevna isplata od samo 7.500 kn za neregistrirane korisnike, dok za registrirane nema ograničenja. Pri tom ne znam što bi trebalo značiti „registriran“, odnosno dali ulaziš u nekakvu bazu podataka Porezne uprave.

Ulaziš u bazu od Bitcoin Store-a, a Porezna ih onda može pitati za tvoje podatke. Ne znam je li dosad bilo takvih slučajeva, ali s vremenom ćemo vidjeti hoće li braniti podatke svojih korisnika koliko mogu kao npr. Coinbase, ili pohrliti da ih daju, ali čak i ako će braniti, kao HR pravna osoba dugoročno nemaju puno izbora.


Koliko znam financijske institucije kao npr. Fina već imaju pravilo da za uplate iznad iznosa od 7500 kn moraju dati klijentu da ispuni obrazac o tzc. ''sprečavanju pranja novca'', kopiraju osobnu i traže OIB, i te podatke, koliko sam čuo, šalju direktno poreznoj.
Vjerujem da je samo pitanje trenutka kada će to postati obvezno za sve pravne subjekte u Hrvatskoj pa i btc mjenjačnice.
Pages:
Jump to: