Pages:
Author

Topic: Porez na bitcoin i kriptovalute 2018-2019 - page 53. (Read 38142 times)

member
Activity: 661
Merit: 15
Fino ja sam totalno zaboravio na povrat plačenog poreza jer ja obično imam nekih par lipa povrata pa se i ne zamaram povratom poreza.
Ispada da si prošo boje nego da si prijavio kapitalnu dobit.

Ovo moram zapamtit kad budem razmišljao kako unovčiti crypto valute da se može i poštenim putem.
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Evo da vratim malo ovu temu na vrh Smiley
Kao i u svemu drugome'' i ovdje postoje 2 oprečna kampa, oni koji su za prijavu i plaćanje poreza i oni koji su protiv.
Na žalost, ova rasprava je uglavnom bila besmislena, jer su ljudi dijelili svoja razmišljanja uglavnom na temelju ''emocija'' a ne konkretnih činjenica.
Što zapravo znači platiti porez financijski, u odnosu na neplaćanje poreza?
Evo, danas sam upravo od porezne uprave dobio ''Privremeno porezno rješenje'' i ugodno se iznenadio Smiley
Dakle, ukratko, priča ide ovako.
Prošle godine sam morao kupiti novo računalo a s obzirom da nisam imao dovoljno gotovine, ostala su mi 2 izbora, dići nenamjenski kredit ili platiti u ratama na karticu, uz sve lihvarske kamate banke, ili prodati nešto bitcoina.
Odlučio sam se za varijantu prodaju bitcoina i odlučio to uredno prijaviti poreznoj i platiti porez i prirez.
S obzirom da je novac odmah sjeo na bankovni račun (uz minimalnu proviziju btc mjenjačnice od par posto), izbjegao sam plaćanje visokih provizija bankomata, ili lokalnih dilera tj. prodavatelja bitcoina (da WU ili neke druge varijante i ne spominjem).
S obzirom da sam u radnom odnosu to sam prijavio kao drugi dohodak i platio porez i prirez, sve zajedno oko 35 % (uključujući i proviziju mjenjačnici), koliko se sjećam.
S obzirom da sam btc ''zaradio'' kroz signature kampanje, prijavio sam to kao zaradu od internetskog rada, ne trgovanja.
Sad će mi se neki od vas početi smijati i reći mi da sam budala, da sam radije trebao lijepo otići na BTC bankomat, platiti desetak posto provizije i prošao bih puno jeftinije (kod jeftinih varijanti tipa btc mjenjačnice ipak treba dati OIB i ostaje ''trag'' koji porezna može pratiti).
No, postoji i nešto o čemu nitko od vas ne razmišlja, a to je povrat pretplaćenog poreza i prireza kolokvijalno ''povrat poreza''.
Jednostavno, država ne uzima samo novac nego ga i daje tj. vraća ako se držite zakona i ''igrate po pravilima''.
Ukratko, danas sam vidio u poreznom rješenju (koje će uskoro postati pravomoćno ako se ne budem žalio što mi ne pada na pamet) da mi država kroz povrat poreza vraća oko 70 % plaćenog poreza i prireza kojeg sam prethodno platio za zaradu od bitcoina.  Grin Grin Grin
Dakle, 70 % od onih 35 %, sad mi se ne da točno računati, ali na kraju ispada da mi je država na osnovu plaćenog poreza i prireza zapravo uzela nekih desetak posto poreza i prireza na zarađeni i prijavljeni bitcoin.
S druge strane, siguran sam da će i dalje biti mnogo onih koji neće željeti prijavljivati svoj bitcoin i radije će plaćati skupe provizije od tih istih desetak posto, a onda biti u strahu da im netko ne otkrije da su u poreznom prekršaju, i da ne moraju plaćati visoke kazne zbog poreznog prekršaja.
Dakle i vi i ja u konačnici smo za taj bitcoin platili desetak posto, vi provizija ja poreza no ja sam sve uredno prijavio i platio a vi ste odlučili da nećete državi dozvoliti da vas ''pljačka'' kroz poreze i prireze!?  Shocked


legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
A bude li (fiskalna, economska i socialna) klima povoljnija nego ovdje, mozde se jos i doselim!
Ma ne budali Cheesy

Obogati se vani i tu dodji "samo" ljetovati i slicno Wink

Ma, to je bilo samo primijera radi. Uvek sam otvoren novoj informaciji...

Ali na zalost i to je Hrvatska vec unistila za mene (pogotovo "ljudi" kao dugidox). Od vremena na vreme navratim ocu na grob (i skoro svake god. mi neki zavidan kreten unisti auto; probusi gume, radiator slomi prozor itd), a za to "ljetovanje i slicno" smo pronasli Spaniju (bolja klima, ugodniji ljudi i blizu [poreznog raja] Gibraltara)...

Pitao sam ja jednom bivsem susjedom/prijatelju: Pa [ime], vi [Hrvati] bi najradje da mi [sa zapada] dodjemo ovdje, predamo vrecu sa novcem, i odemo nazad. Odgovori mi on: pogresno si video; najradje bi da dodjes do granice, tamo ostavis novac i odmah se okrenes! I - moram priznat - dobro mi je i rekao...

PS. i on se umedjuvremeno preselio sa porodicom za Njemacku...
jr. member
Activity: 83
Merit: 1


A bude li (fiskalna, economska i socialna) klima povoljnija nego ovdje, mozde se jos i doselim!

Ma ne budali Cheesy

Obogati se vani i tu dodji "samo" ljetovati i slicno Wink
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...] Kakve obaveze imaš prema poreznoj vezano uz kriptovalute što se tiče tradinga, kako pratiš transakcije?
Da si to sve radio kao fizička osoba, što bi bilo drugačije, bi li ti isto trebao accountant?

(Malo ispitujem, ako nemaš ništa protiv, čisto da vidim kako to funkcionira van HR.)

Accountant mi radi i poslovne i privatne knjige. A tokom 2014. sam se odlucio prestati rudarenjem. A trading sam onda prebacio iz d.o.o. na privatno (zbog poreza: onda platis jednom porez na divident (25%) kada isplacujes ali u privatnom "samo" placas porez na kapitalnu dobit (za taj trading, umesto na pravu dobit). Svako tromijesecije downloadujem/exportiram txt/csv od berze i na pocetak godine (1/1) izvrsim consolidaciju na jedan sheet (cijelog kapitala). Znaci evidencije "ispod" tog sheeta je tu (ako se porezna ikad opet pita otkud, i obavezni smo je cuvati barem 7 godina) a ispunjava se (predhodni) godisnji porez na osnovu cijelokupnom stanju 1/1 (sledece god.) u € (znaci 1/1/2019 za porez 2018.). Porezna ne obavezava koji "kurs" koristim, samo da je "realan". To momentalno mogu podrziti sa tim da su BitStamp (za crypto/fiat) i Binance ozbiljne berze koje imaju "realan" kurs.

Fair and square, i mirno spavam...
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
[...] To je daleko jednostavnije i logičnije nego HR sistem. Kakvu evidenciju traže od tebe kod revizije, ima li propisan format evidencije (osobito za kriptovalute)?

U kratko: sve!

U mom osobnom slucaju pricamo reviziju u 2014. i u 2013 sam se jos bavio rudarenjem, plus poceo bio sa tradingom. Zbog troskove (i poreze, ovdje placas do 52% (sic!) na placu) sam se bio odlucio da to sve radim u d.o.o. i imam accountant (ne "obicnog" knjigovodju).

[...]

Kakve obaveze imaš prema poreznoj vezano uz kriptovalute što se tiče tradinga, kako pratiš transakcije?
Da si to sve radio kao fizička osoba, što bi bilo drugačije, bi li ti isto trebao accountant?

(Malo ispitujem, ako nemaš ništa protiv, čisto da vidim kako to funkcionira van HR.)
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...] To je daleko jednostavnije i logičnije nego HR sistem. Kakvu evidenciju traže od tebe kod revizije, ima li propisan format evidencije (osobito za kriptovalute)?

U kratko: sve!

U mom osobnom slucaju pricamo reviziju u 2014. i u 2013 sam se jos bavio rudarenjem, plus poceo bio sa tradingom. Zbog troskove (i poreze, ovdje placas do 52% (sic!) na placu) sam se bio odlucio da to sve radim u d.o.o. i imam accountant (ne "obicnog" knjigovodju).

- nabavne racune opreme;
- kirija/troskove iznajmljivanje kancelarije (sa server room);
- evidencija pool-a, pronadjenji blockovi i isplata crypto na nas wallet;
- evidencija transfera iz walleta na fiat (preko BitStamp);
- evidencija prebacivanje iz walleta na berze;
- cijela evidencija svih trejdova na berzi (csv export prema Excel);
- evidencija isplata sa berze nazad banci.

Da ne pricamo o "svakodnevnjoj" evidenciji koje d.o.o. i tako i onako mora da vodi/predlozi...

Sve.

Nice story: posto imam accountant (koji je ovdje "tezi" od knjigovodje) samo sam docekao poreznu reprezentaciju kod njega u kancelariji (koje je nekoliko "vrata" udaljenja od mog zubara). Sasvim slucajno sam taj dan imao termin kod zubara da mi vadi korijen iz jednog upaljenog zuba. Docekao sam ih; rukovali se; upoznao ih za accountantom i reko "odoh na vadjenje korijena!" On se nasmijao i rece da jos nikad nije video nekog da to kaze sa tolikim osmijehom! Kada sam se vratio dobio odgovor da je sve za primerak (cak i accountant dobio note kod porezne da je "poverljiv")...
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Ponovo gresis; upraco taj clanak pokazuje to sto sam vec naveo, nego si ti "cherry-pick" taj clanak i preskocio clanak 111 gde se upravo upisuje u kojim slucajevima porezno tijelo sme da zatrazi te podatke...

Pored toga isto za kes transakcie mora i privatna osoba da drzi evidenciju ako se tice (ka sto sam i rekao; ne za sitnu ribu... nego za) "kapitalnih sredstava"...

Ali da, ako bas zelis da tuces psa, uvijek ces naci stap...

Članak 111. se odnosi na suradnju Porezne i tijela državene uprave itd. kao što je MUP. Nema veze s bankama čije obveze počinju u članku 114. Nema podataka tek na upit, niti verifikacije nekog tijela (npr. sudski nalog).

Sto se tice tvog pitanja najvise mi se - za sad -  dopada Nizozemski sistem najvise; jednostavno zele da znaju kiloki ti je kapital na 1/1 bilo kohje godine. Po tome vide kapitalnu dobit i ako zele (kao i u mom osobnom slucaju) mogu doci na reviziju...

To je daleko jednostavnije i logičnije nego HR sistem. Kakvu evidenciju traže od tebe kod revizije, ima li propisan format evidencije (osobito za kriptovalute)?
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...]

Ponovo gresis; upravo taj (114.) clanak pokazuje to sto sam vec naveo, nego si ti "cherry-pick" taj clanak i preskocio clanak 111 gde se upravo opisuje u kojim slucajevima porezno tijelo sme da zatrazi te podatke...

Pored toga isto za kes transakcie mora i privatna osoba da drzi evidenciju ako se tice (ka sto sam i rekao; ne za sitnu ribu... nego za) "kapitalnih sredstava"... Primijerak; recimo da neko nema poverenja u "zapadnih" banaka i FIAT sistem pa kupuje zlato u kesu pa vodi si u Svicarskoj banci da stavi tamo u sef. Na prolazu Svicarske granice je obavezan (ako je zlato u vrednosti > €10.000,-) prijaviti to zlato i granicar ce ga pitati za racun(-e)...

A da ne pricam da - barem u Nizozemskoj, ali i u drugim EU drzavama - i te kako GDPR vredi i za drzavne ustanove. A osigurali su to medju ostalom sa ovlasten pristup tim podatcima (po profil koji je logiran) i logira se ko je kada koje podatke potrazivao. Samo vec ovde su medicinske sestre dobile otkaz "samo" zato sto su gledale u dosije od neke poznate TV osobe i dva policajaca zbog zloupotrebu bazu podataka sa registracijama automobila... ponovo: primijera radi.

Ali da, ako bas zelis da tuces psa/konja, uvijek ces naci stap...

Sto se tice tvog pitanja najvise mi se - za sad -  dopada Nizozemski sistem; jednostavno zele da znaju kiloki ti je totalni kapital na 1/1 svake godine. Po tome vide kapitalnu dobit i ako zele (kao i u mom osobnom slucaju) mogu doci na reviziju...
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
[...] ako postoji sumnja da je netko utajio porez, postoji porezni USKOK, postoji MUP, neka rade svoj posao, ali im ga ne treba olakšavati na način da se preventivno svim građanima smanje slobode i uvede nadzor. U krajnjoj liniji, država se sastoji od pojedinaca, i sami odlučujemo što ćemo si raditi.

Hmkay... ali kako da USKOK/MUP radi taj posao (za nas!) ako im ne damo alat s'cime da ga rade... (n.p. KYC i.t.d.) ?!?

PS inace pravis par greske, samo par primijerka:
- porezna nema automatski uvid u sve nase transakcije na banku, tek ako zatrazi uvid zbog realne sumnje moze taj uvid da dobije;
- kes ima i te kako (velike) restrikcije; sto mislis da su ukinuli novcanicu od €500,- ili da ne smes nositi vise od €10.000,-?
- ili sto su garaze i javni bileznici obavezni da prijave poreznoj ako kupis bilo sta od preko €10.000-
- mislis da poreznoj boli kita sto si platio kruh (ili bolje da kazem [sitnu] ribu) sa kesom ili sa karticom...?

U zabludi si. Banke dostavljaju Poreznoj promete svih računa, i to su dužne same financirati. Vidi čl. 114. Općeg poreznog zakona:

Quote
(1) Radi praćenja činjenica bitnih za oporezivanje banke su dužne Ministarstvu financija dostavljati podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa pravnih osoba, fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja i građana, uključujući i podatke o prometu tekućih računa i štednih uloga.

(2) Podatke iz stavka 1. ovoga članka banke su dužne dostavljati putem raspoloživih informacijskih tehnologija mjesečno ili tromjesečno, kumulativno za razdoblje od 1. siječnja do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja.

(3) Na poseban zahtjev Ministarstva financija banke su dužne za pojedine osobe podatke iz stavka 1. ovoga članka dostaviti i u drugim rokovima osim onih propisanih stavkom 2. ovoga članka te podatke o prometima svih ostalih računa.

(4) Troškovi davanja podataka poreznom tijelu ne zaračunavaju se.

To znači da, ako želiš saznati nečiju financijsku situaciju, ideš hakirati Poreznu, a ne pojedine banke, jer banke te podatke sigurno imaju bolje osigurane, plus što u Poreznoj imaš podatke svih građana iz svih banaka na jednom mjestu. I to je ono što mene osobno smeta, svi ponavljaju ovaj stav koji si ti ponovio ovdje, jadni policajci, jako im je teško, međutim svi ignoriraju činjenicu da KYC i AML centraliziraju privatne podatke na jednom mjestu i ekstremno olakšavaju korupciju i kriminal. Što misliš koliko je teško podmititi potplaćenog poreznog službenika da ti izvadi financijske podatke tvojeg... neprijatelja, konkurenta, političkog protivnika, bilo koga tko ti se zamjerio, bilo koga tko ima veću količinu novaca te je dobra meta za ucjenu?

KYC i AML ne postoje da zaštite građane, nego da daju državnim tijelima kontrolu nad građanima, i da se financijske institucije zaštite od bilo kakve odgovornosti.

Moja iskustva s KYC i AML su bila točno takva - imao sam dosad tri slučaja gdje me KYC i AML nije zaštitio, nego me je koštao novca ili mi napravio prilično neugodne probleme, a nisam imao ni jedan slučaj gdje mi je KYC i AML pomogao ili me spasio (i nisu bili samo u crypto svijetu).

Što je najbolje EU razumije da je skupljanje osobnih podataka na jednom mjestu opasno, i zato su napravili GDPR, ali naravno da GDPR ne vrijedi za državna tijela i ako je suprotan zakonima kao što je naš porezni. A najgori po privatnost su zakoni koji se bore protiv "terorizma", od kojih na jedan dolazi iz EU iduće godine, i tko zna kako će se odraziti na kriptovalute, ali garantiram da prijave poreza neće zbog njega biti lakše.

Istovremeno policija u sve više umreženom svijetu usprkos kriptovalutama ima sve više načina pronaći stvarni kriminal, pogotovo Porezna. Ti se tu brineš kako će naći tko je utajio porez, pa bez problema - samo pogledaju tko ima najveću kuću, jahtu, firmu, i naprave mu reviziju. Veliki ilegalno pribavljeni novac teško je sakriti, a sa zakonima kakvi jesu, kontradiktorni, čak i ako nema ničeg, ako nešto žele naći, naći će.

No da se vratim na temu. Ono što ja vidim, je da je dugoročno i za Poreznu i za porezne obveznike u zajedničkom interesu imati što jednostavniji način prijave poreza vezano uz kriptovalute. Za Poreznu zato što će ljudi onda uistinu i prijavljivati porez, a za obveznike zato što će ga moći prijaviti bez da sjede i muče se kako da izračunaju koliko uopće trebaju platiti.

Ono što ne znam jest kako Poreznoj predložiti da pojednostavne ili ukinu FIFO evidenciju, koja postoji samo zato jer su kriptovalute pogrešno sveli samo na špekulativni aspekt. Ako me Porezna ne traži evidenciju svih mojih svakodnevnih transakcija u kešu, ne vidim što će im evidencija istih tih transakcija kad se radi o kriptovalutama. Nemam ništa protiv toga da prate firme, ali fizičke osobe su nešto drugo i nerealno je očekivati da će itko to voditi, pogotovo ručno.

Ima li netko ideju kako tome pristupiti? Imate li ideju kako svesti porez u kriptovalutama na par kategorija, ili kakvo pravilo može obuhvatiti sve mogućenosti (ICO, IEO, security tokeni, forkovi, airdropovi...) na jednostavan način?
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...] Ako dignes neke opasnije ozbiljne pare na cryptu, zar nije lakse platiti nesto i imati mir, a ne konstantno razmisljati sta ako ti dodju i jos uzmu sve (da malo dramatiziram).[...]
Upravo tako, ovdje u Nizozemskoj ako te uvate da nisi platio poreza iz cuga ti poduplaju svotu. Ako misle (ne trebaju ni dokazati, vec su do tada dokazali da nisi platio, ali ako isto misle) da si tajio (zlo-)namijerno mogu da ti utrostruce svotu. Pa se ti pravi mutav...
Neka tebe u Nizozemskoj, nemoj se ni vraćati

Ne sekiraj se, kad bi neko jos dao koju lipu za nekretninu u RH sve bi bilo "reseno".

U tom kontekstu samo mogu izjasniti moju zadivljenost: kroz Hrvatske su prosli broj okupatora a narod ostade, dosli "domoljubi" i narod se odselio...  Lips sealed

Ali ne shvacam sta zelis reci u ovom kontekstu i sta doprinosis ovoj temi...?

PS inace sam rodjen ovdje znaci formalno "vracanje" nije ni u pitanju...  Roll Eyes

A bude li (fiskalna, economska i socialna) klima povoljnija nego ovdje, mozde se jos i doselim!
newbie
Activity: 67
Merit: 0
[...] Ako dignes neke opasnije ozbiljne pare na cryptu, zar nije lakse platiti nesto i imati mir, a ne konstantno razmisljati sta ako ti dodju i jos uzmu sve (da malo dramatiziram).[...]

Upravo tako, ovdje u Nizozemskoj ako te uvate da nisi platio poreza iz cuga ti poduplaju svotu. Ako misle (ne trebaju ni dokazati, vec su do tada dokazali da nisi platio, ali ako isto misle) da si tajio (zlo-)namijerno mogu da ti utrostruce svotu. Pa se ti pravi mutav...

Neka tebe u Nizozemskoj, nemoj se ni vraćati
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...] ako postoji sumnja da je netko utajio porez, postoji porezni USKOK, postoji MUP, neka rade svoj posao, ali im ga ne treba olakšavati na način da se preventivno svim građanima smanje slobode i uvede nadzor. U krajnjoj liniji, država se sastoji od pojedinaca, i sami odlučujemo što ćemo si raditi.

Hmkay... ali kako da USKOK/MUP radi taj posao (za nas!) ako im ne damo alat s'cime da ga rade... (n.p. KYC i.t.d.) ?!?

PS inace pravis par greske, samo par primijerka:
- porezna nema automatski uvid u sve nase transakcije na banku, tek ako zatrazi uvid zbog realne sumnje moze taj uvid da dobije;
- kes ima i te kako (velike) restrikcije; sto mislis da su ukinuli novcanicu od €500,- ili da ne smes nositi vise od €10.000,-?
- ili sto su garaze i javni bileznici obavezni da prijave poreznoj ako kupis bilo sta od preko €10.000-
- mislis da poreznoj boli kita sto si platio kruh (ili bolje da kazem [sitnu] ribu) sa kesom ili sa karticom...?
sr. member
Activity: 516
Merit: 268
Ako ovdje dođemo do nekakvog dobrog načina oporezivanja, nije problem da to pošaljem Poreznoj kroz 410-01/17-08/29 unutar kojeg su mi tako i tako ostali visiti još pitanja. Dosad sam im i pokušavao uz pitanja poslati i neki smisleni prijedlog tumačenja zakona jer sve drugo teško da bi bilo produktivno.

Jasno mi je da dio ljudi ovdje smatra da je porez pljačka i da ga ne treba platiti. Posljedica prakticiranja tog stava je da te policija traži zbog utaje poreza; no, razumijem taj stav i djelomice se slažem s njim. Kao što je to netko rekao, država je samo organizacija koja ima monopol na nasilje nad određenim geografskim područjem, i plaćanje poreza je uistinu vrsta pljačke jer nemaš puno izbora - ili platiš porez, ili dođu pa te odvedu. Tehnički, možeš otići živjeti negdje drugdje, ali nema države u kojoj ne moraš plaćati porez. Kriptovalute što se toga tiče doista stvaraju alternativu koja prije nije postojala, da budeš potpuni vlasnik svoje imovine i ti državi prijavljuješ porez, umjesto da država ima potpunu kontrolu nad svime što imaš i čak ti automatski skida svoj harač. Taj novi odnos snaga je nešto što treba shvatiti, prihvatiti, i pozdraviti, i što smanjuje moć države i samim time je tjera da bude konkurentnija i manje korumpirana.

Osim ljudi koji protestiraju protiv poreza, postoje i ljudi koji ga pokušavaju platiti i koji žele mirno spavati. Tu je problem što to - ne možeš. Za hrpu situacija se ne zna po koji model plaćanja poreza spadaju, birokracija koju država prebacuje na obveznika je ogromna, i situacija u HR koja usporedivši sa drugim država uopće nije tako loša, je ipak takva da kad platiš porez i dalje ne možeš mirno spavati nego se samo nadati da si sve dobro shvatio.

Problem je što nisam siguran da se ta situacija dade bitno popraviti, zbog toga što su porezi granica između slobode države i pojedinca, iako će se s vremenom i s praksom sigurno malo iskristalizirati.

Predlagao sam davno Poreznoj vrlo jednostavan način obračuna poreza - trenutak obračuna poreza neka bude kupovina državne valute kriptovalutama. U tom trenutku neka se obračuna koliko je uloženo u kriptovalute, koliko je isplaćeno, i na razliku se plaća porez od 12%.

Problem koji Porezna s tim ima je što to:

a) Izjednačava različite vrste prihoda - nije ista stvar kad zaradiš nešto u kriptovaluti, i kada zaradiš na trgovanju (tj. razlici u tečaju)

b) Porezna nema kontrolu nad time što se događalo u međuvremenu; jesi li zaista zaradio razliku na tome što si kupio i prodao u dobrom trenutku, ili si zaradio prodajući drogu i švercajući oružje?

Problem a) je relativno lako riješiv i imam dojam da su komplikacije nastale zbog toga što treba vremena da poreznici shvate da su kriptovalute valute, a ne (isključivo) financijski instrument u koji se ulaže i s kojim se špekulira. Firme su tako i tako uvjetovane od strane države da na svaki račun koji izdaju naplate PDV, i da na svaku plaću prije isplate obračunaju davanja. I država ima dobru kontrolu nad tim procesom. Nisu potrebne nikakve posebne promjene, samo treba primjenjivati postojeće zakone. Bilo bi dobro da HNB prati tečaj barem najvećih kriptovaluta, pa da bude jasno definirano kako računati protuvrijednost u kunama na raznim obrascima. Poreznoj nije potreban pristup svim transakcijama na računima građana da ima nadzor nad time jesu li platili porez. Naravno, postoji prihod ostvaren u inozemstvu nad kojim nemaju potpuni nadzor i koji građani trebaju sami prijaviti, i to je OK. S druge strane, neke stvari su ipak van domene države, npr. ako netko boravi i zarađuje u Njemačkoj, i tamo plaća porez, nema što plaćati hrvatske poreze. No postoji i primjer unutar države gdje se na neke stvari ne plaća porez, npr. prema tome kako je pisan zakon o porezu na dohodak, ljudi bi trebali platiti porez i kada nešto uprihode preko oglasnika za keš od drugih građana, pa Porezna to uopće ne gleda i nitko ne radi problem oko toga.

Problem b) postoji prvenstveno zbog toga što država piše zakone i ima prava veća od prava pojedinca. Kada ja smatram da moja zgodna susjeda preko puta ne bi trebala imati zavjese, ispadam perverzan i nikoga nije briga što ja mislim. Isto tako, kad smatram da bi sve financije države i dogovori koje političari sklapaju trebali biti javni i transparentni, ispadam nerealan i isto tako nikoga nije briga što ja mislim. Kada se pak neki političar sjeti da bi trebalo prikupiti malo više poreza da zamaskira loše stanje državnih financija, eto po brzom postupku zakona gdje banke moraju prijavljivati državi sve moje transakcije. Meni je jasno da ako Porezna nema evidenciju svih mojih financija u kriptovalutama, ne može nikako provjeriti je li je muljam. Ali isto tako, Porezna nema ni evidenciju svih mojih gotovinskih transakcija, i ne može provjeriti je li je muljam, i to nikome nije problem, a kod kriptovaluta odjednom je.

Ono što se trenutno događa je da Porezna želi kontrolu nad našim kripto financijama kakvu ima nad našim novcem u banci. Da podsjetim, Porezna vidi sve transakcije u banci bez obzira na iznos, i Porezna isto tako može ovršiti ili se naplatiti na neki drugi način, npr. iz plaće tj. iz budućih prihoda. To je iz nekog razloga svima normalno i iz nekog razloga se nitko se previše ne uzbuđuje zbog toga. Takav nadzor država želi i nad kriptovalutama, ako ne direktno, onda tako da joj građani to sami prijavljuju (ne možemo ti postaviti kameru u tvom stanu, ali daj si postavi ti sam). Taj mindset treba promijeniti, svraćati pozornost na to je se kriptovalute ponašaju kao keš i da je to OK, ali taj mindset teško da će tako lako promijeniti. No dok se ne promijeni, države će se prema korisnicima kriptovaluta ponašati kao slon u staklarni, i bit će kolateralnih žrtava na obje strane.

No, u svakom slučaju o oporezivanju treba razgovarati, treba polemizirati, i treba nuditi rješenja, pa se neko možda i usvoji.

Moje mišljenje je kratko i jasno - prijava poreza na kriptovalute je nužno svojevoljna, treba biti jednostavna jer se države već odavno natječu za taj dio kolača, a kapital se seli državi s najnižom "cijenom", i neke stvari su van jurisdikcije države i Porezne (što je uostalom i HNB rekao kad su izjavili da oni nisu nadležni za kriptovalute) i takvima ih treba ostaviti. Znam, znam, a što s pedofilima, teroristima, i utajivačima poreza? Vrlo jednostavno, ako postoji sumnja da je netko utajio porez, postoji porezni USKOK, postoji MUP, neka rade svoj posao, ali im ga ne treba olakšavati na način da se preventivno svim građanima smanje slobode i uvede nadzor. U krajnjoj liniji, država se sastoji od pojedinaca, i sami odlučujemo što ćemo si raditi.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...] Ako dignes neke opasnije ozbiljne pare na cryptu, zar nije lakse platiti nesto i imati mir, a ne konstantno razmisljati sta ako ti dodju i jos uzmu sve (da malo dramatiziram).[...]

Upravo tako, ovdje u Nizozemskoj ako te uvate da nisi platio poreza iz cuga ti poduplaju svotu. Ako misle (ne trebaju ni dokazati, vec su do tada dokazali da nisi platio, ali ako isto misle) da si tajio (zlo-)namijerno mogu da ti utrostruce svotu. Pa se ti pravi mutav...
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
[...] Ajde ne lupetaj molim te, daj im način da te gaze, uzmite ono što vam ne pripada, evo ja ću da vam kažem kako. Opsjednut si poreznom i svojim referentom, o'ladi

Jedini koji "lupeta" si ti. I to jako kratkovidno. Ili ne mislis da ce te porezna ikad pitati: Hej! Otkud tebi ta kuca, taj auto, i.t.d.?

A pored toga volim biti pro-aktivan (poput Danielovo objasnjenje) a ne da me od jednom iznenadi ono sto se dalo predvidjeti.
jr. member
Activity: 83
Merit: 1
Mozda se mozes provuci, mozda ne.
No, ne bih rekao da je to bitno.

Ako dignes neke opasnije pare na cryptu, zar nije lakse platiti nesto i imati mir, a ne konstantno razmisljati sta ako ti dodju i jos uzmu sve (da malo dramatiziram).

Ne kuzim se koji porez se kako zove i koliko iznosi, ali 12-15% cu rado platiti ako ikad dignem "milione".

S druge strane, nekako sam skeptican da nasi nece nabit puno vece poreze, ako nista drugo, jer ne znaju i jer su pohlepni.

Al zivi bili pa vidjeli >_>
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Domchi, a da prikupiš najbolje prijedloge iz ovog topica i pošalješ ih poreznoj kao ideje btc zajednice, s obzirom da se vjerojatno i oni same muče sa traženjem odgovora na brojne moguće scenarije i situacije s kojima se do sada nisu susretali.
Vjerujem da bi svaki konstruktivan prijedlog ili ideju mogli prihvatiti, ako je dobro obrazložena, jer ne vjerujem da baš imaju puno experata za crypto.

Ajde ne lupetaj molim te, daj im način da te gaze, uzmite ono što vam ne pripada, evo ja ću da vam kažem kako. Opsjednut si poreznom i svojim referentom, o'ladi

Prije svega, da se razumijemo, porezna će donijeti svoje odluke i pravila o plaćanju poreza na crypto valute, sviđalo se to tebi ili ne.
Ti si opet slobodan napraviti što želiš, prijaviti svoje crypto prihode poreznoj i platiti porez ili ne prijaviti ništa i nadati se da te neće otkriti, nitko te na ništa ne prisiljava. Smiley
Porezno mišljenje o crypto valutama smo dobili zahvaljujući upravo Domchi-ju i treba mu zahvaliti na tome.
Na kraju, moj je prijedlog samo konkretizacija onoga što je Domchi ovdje rekao:

Tu sad treba biti malo pragmatičan. Porezi nisu egzaktna znanost definirana matematičkom jednadžbom kao što se mi svi volimo praviti da jesu, i nikad neće biti, i ima tu dosta mjesta za individualna tumačenja koja će onda Porezna u nekom trenutku prihvatiti ili se izjasniti da to nije ispravno. U krajnjoj liniji, možemo se mi svi dogovoriti oko neke prakse i početi je koristiti - ako je smisleno, vrlo lako moguće da će tu praksu Porezna prihvatiti.

U krajnjoj liniji, ovdje pišu ljudi koji s kriptovalutama imaju daleko više iskustva nego poreznici, i svjesni su problema kao što je npr. mogućnost da ti netko uplati donaciju/airdrop, ti to ne skužiš, i onda te prijavi Poreznoj. Ili pričeka da prođe rok za prijavu tog poreza, pa ti prijeti da će te prijaviti Poreznoj ako mu ne platiš. Što s tim nimalo nerealnim scenarijem?

No da budemo konstruktivni - koji bi bio dobar i prihvatljiv način oporezovanja bountyja koji se koliko-toliko uklapa u HR zakone?


Dakle, možemo se sami aktivirati kao crypto zajednica i pomoći poreznoj da ''shvati'' bit stvari i donese smislena pravila za crypto valute, ili pustiti njih da sami shvate o čemu se ovdje radi i donesu nešto što ima veze sa smislom i stvarnim životom, što je upitno  jer crypto svijet razumiju puno manje od nas.
Ja biram ono prvo, a ti si slobodan napraviti što želiš.

newbie
Activity: 67
Merit: 0
Domchi, a da prikupiš najbolje prijedloge iz ovog topica i pošalješ ih poreznoj kao ideje btc zajednice, s obzirom da se vjerojatno i oni same muče sa traženjem odgovora na brojne moguće scenarije i situacije s kojima se do sada nisu susretali.
Vjerujem da bi svaki konstruktivan prijedlog ili ideju mogli prihvatiti, ako je dobro obrazložena, jer ne vjerujem da baš imaju puno experata za crypto.

Ajde ne lupetaj molim te, daj im način da te gaze, uzmite ono što vam ne pripada, evo ja ću da vam kažem kako. Opsjednut si poreznom i svojim referentom, o'ladi
legendary
Activity: 3374
Merit: 1824
Domchi, a da prikupiš najbolje prijedloge iz ovog topica i pošalješ ih poreznoj kao ideje btc zajednice, s obzirom da se vjerojatno i oni same muče sa traženjem odgovora na brojne moguće scenarije i situacije s kojima se do sada nisu susretali.
Vjerujem da bi svaki konstruktivan prijedlog ili ideju mogli prihvatiti, ako je dobro obrazložena, jer ne vjerujem da baš imaju puno experata za crypto.
Pages:
Jump to: