Pages:
Author

Topic: Српски (Serbian) - page 12. (Read 3092153 times)

legendary
Activity: 3248
Merit: 3098
February 18, 2021, 06:40:22 AM
Hvala Vam puno.

Da li znate da li se placa provizija mobi banci za dolazne EUR transfere i ako da koliko je provizija?

Da naravno. Visina provizije zavisi koji paket koristis.
Mislim da je ovo dokument https://www.mobibanka.rs/static/file/Tarifnik%20za%20fizicka%20lica%20-%2028.12.2020_srb.doc.pdf
Ili vidi ovde https://www.mobibanka.rs/sr/o-nama/mobi-banka/tarifnik/
newbie
Activity: 6
Merit: 0
February 18, 2021, 06:25:28 AM
Hvala Vam puno.

Da li znate da li se placa provizija mobi banci za dolazne EUR transfere i ako da koliko je provizija?
legendary
Activity: 2464
Merit: 1037
CEO @ Stake.com and Primedice.com
February 18, 2021, 06:01:26 AM
Pozdrav svima,

Molim Vas recite mi da li postoje crypto friendly ili non friendly banke u Srbiji? Kakva su vas iskustva i da li treba otvoriti racun kod odredjene banke da transferi ne bi bili blokirani, transfer iz inostranstva sa Bitstamp, Kraken itd?

Hvala

Mobi banka je uvek bila ok za to.


Telenor? Znaci Telenor i bitstamp su ok kombinacija?

Da bivsi telenor. Sad ga drze Cesi Cetin grupa ali msm da nece da menjaju nista.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
February 18, 2021, 06:00:24 AM
Pozdrav svima,

Molim Vas recite mi da li postoje crypto friendly ili non friendly banke u Srbiji? Kakva su vas iskustva i da li treba otvoriti racun kod odredjene banke da transferi ne bi bili blokirani, transfer iz inostranstva sa Bitstamp, Kraken itd?

Hvala

Mobi banka je uvek bila ok za to.


Telenor? Znaci Telenor i bitstamp su ok kombinacija?
legendary
Activity: 2464
Merit: 1037
CEO @ Stake.com and Primedice.com
February 18, 2021, 05:42:06 AM
Pozdrav svima,

Molim Vas recite mi da li postoje crypto friendly ili non friendly banke u Srbiji? Kakva su vas iskustva i da li treba otvoriti racun kod odredjene banke da transferi ne bi bili blokirani, transfer iz inostranstva sa Bitstamp, Kraken itd?

Hvala

Mobi banka je uvek bila ok za to.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
February 18, 2021, 05:32:44 AM
Pozdrav svima,

Molim Vas recite mi da li postoje crypto friendly ili non friendly banke u Srbiji? Kakva su vas iskustva i da li treba otvoriti racun kod odredjene banke da transferi ne bi bili blokirani, transfer iz inostranstva sa Bitstamp, Kraken itd?

Hvala
legendary
Activity: 2464
Merit: 1037
CEO @ Stake.com and Primedice.com
February 17, 2021, 02:38:21 PM
Sta je sa freelancerskim zakonom dali neko ko dobije pare preko banke/kartice je frilancer?

Naravno da nije svako ko dobije pare iz inostranstva freelancer Smiley

Sta ako neko ima tetku u Kanadi?
sr. member
Activity: 686
Merit: 251
I'm investigating Crypto Projects
February 17, 2021, 02:37:09 PM
Sta je sa freelancerskim zakonom dali neko ko dobije pare preko banke/kartice je frilancer?
legendary
Activity: 2464
Merit: 1037
CEO @ Stake.com and Primedice.com
February 15, 2021, 05:45:58 AM
Samo da se ukljucim u diskusiju.

Koristim sve vrste walleta.

Od papirnog , trezor model one i imam 2 komada trezor model T (jer je na ecd stvarno najpovoljniji), i takodje koristim i blockchain.com wallet i aplikaciju od 2013e godine.

Ja licno nikad nisam imao problem ni sa jednim walletom.

Paprini je super cool ali nije praktican osim ako je za jako dugo cuvanje.

Trezor mi je bas super i ako se drzis nekih osnovnih pravila ne moze da bude hakovan cak ni ako hakuju nihove servere ili sta god.

Blockchain koristim jer mi je uvek priruci u telefonu i na kompu a u njega sam uvezao svoje privatne kljuceve kako bih imao kopiju ukoliko oni ugase sajt servere itd.
legendary
Activity: 1484
Merit: 1355
February 14, 2021, 06:44:47 PM
Samo da dodam ovde odgovor da se i papirni novcanik (ili seed backup) moze relativno lako zastititi od nezeljenog pronalazaca koji sam dobio u jednoj drugoj temi:

If you want to add another layer of security, use encryption.
Either the BIP38 passphrase (for private keys), BIP39 passphrase (for mnemonic codes) or any other provably good encryption algorithm (AES).


A tu jos postoje i novcanici sa vise potpisa (ili multisig) kojima su potrebni dva ili vise privatnih kljuceva za potpisivanje i slanje transakcije pa je mogucnost kradje prakticno nepostojeca ako privatne kljuceve cuvas na razlicitim lokacijama. Na primer, jedan u privatnom sefu, jedan u banci, jedan u... necu da kazem. Wink
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
February 14, 2021, 06:05:41 PM
[...]

1. Ja ne govorim o wrench attacku, govorim o bilo kome ko ti na bilo koji nacin udje u dom. Ako ti samo slika papirni wallet mobilnim - katastrofa, dok hardverskom ne moze nista.

Mozda ti ne, ali ja da. Plus pored toga kao sto smo vec uspostavili i za HW walet:

[...] prilikom kreiranja hardverskog novcanika potrebno zapisati seed frazu na papir za arhivsku kopiju. A sta smo tada dobili? Papirni novcanik! Cheesy [...]

[...]2. Niko ovde ne govori samo o akumulaciji, nego normalnom rukovanju wallet-om, prebacivanju dela coin-a na menjacnice i nazad sa menjacnica, itd.

Kao sto sam vec rekao:

[...] Sta zelis da trosis/transakcije da pravis ima na mobitelu applikacije koliko zelis.[...]

A moguce da sam i pogresno procitao onaj post na kojem sam reagirao:

[...] Ako zelis da akumuliras onda sa Binance prebacis u svoj novcanik ,obavezno kupi ledger nano x ili  trezor [...]

[...]3. Ne govorim uopste u hakovanju, svako ko je iole informaticki pismen zna gde da nadje spool sa svim dokumentima koji su odtsamapni na nekom stampacu, dok su hakovanja hardverskih wallet-a urbana legenda koju eventualno moze da izvede jedan u milion ili jos mnogo redje, ako je uopste moguce hakovati moderan wallet. To sto je bilo slucajeva hakovanja pre 5 godina mozes da nabrojis na prste jedne ruke, i to pre nego sto su protokoli apgrejdovani.

I te kako da su bili hakirani, i pored toga se dan danas i proizvode kablovi da bi ih bilo koji script kid mogao hakirati... malo "informaticki pismen" to "zna"... ali nije ni bitno: vidi tocku 1 (ili nisi napravio seed phrase pri kreiranjem hardverskog novcanika?!?).

[...]Ako ti je skupo 0.0019 BTC sa sve postarinom do Srbije ti slobodno koristi papirni, meni se nije ucinilo skupo za sve sto pruza pa sam ga zato pazario. Samo nemoj da tvrdis da je papirni bolji.

Nije skupo, ali je steta bacit novaca samo tako da bih pokazao da si ko bojagi "informaticki pismen" jer je papirni 100% bolji; i sigurniji, i dugotrajniji. Cak bih dodao:

...
[...] Licno ne bih bas rizikovao sve na jednom papiru. [...]

Licno ne bih bas rizikovao sve na jednom HW waletu... ;-)

Da ne pricam o gubitku itd, nego i zbog rizika poput nezgode i smrti (koja je 100% sigurna)... ponavljam:

[...]
PS A da ne zaboravim da kopiju papirnog waleta jako lako mozes ostaviti kod javnog biljeznika u zapecanjenu kofertu zajedno sa testamentom u njgov sef tako da ti akumuliran crypto barem i ostane u nasledstvo... ali OK, svako sam nek bira.



legendary
Activity: 3248
Merit: 3098
February 14, 2021, 05:46:10 PM
...

Generalno bih se slozio sa tobom ovde. Licno ne bih bas rizikovao sve na jednom papiru.

Ako ti je skupo 0.0019 BTC sa sve postarinom do Srbije ti slobodno koristi papirni, meni se nije ucinilo skupo za sve sto pruza pa sam ga zato pazario. Samo nemoj da tvrdis da je papirni bolji.

Preko ECD shopa Trezor one je 6890 din. Sto je prilicno povoljno ako racunamo ukupne troskove carine i poreza.
legendary
Activity: 1974
Merit: 1075
^ Will code for Bitcoins
February 14, 2021, 04:18:43 PM
[...] Ako zelis da akumuliras onda sa Binance prebacis u svoj novcanik ,obavezno kupi ledger nano x ili  trezor [...]
Zasto skupi hardver novcanik a ne obican i besplatan papirni..?
Tri razloga:

- Ako se bilo ko dokopa tvog papirnog wallet-a sledi cao/dovidjenja svim coinima u njemu, ne mora cak ni da ga ukrade, dovoljno da ga slika mobilnim telefonom i vrati na mesto. Ako se dokopa hardverskog imas visetstruku slojeve zastite da ne moze da potrosi nista sa njega (passphrase, PIN, etc)
- Lakoca rukovanja paprinim i hardverskim je neuporediva, papirni wallet moras da importujes u neki drugi wallet da bi poslao transakcije, hardverski ne moras
- Sa papirnim wallet-om moras da si zestoko na oprezu kako ces da ga otisnes na stampacu, ne sme da ti padne na pamet da to uradis u firmi gde svi print job-ovi ostaju u server spool-u, a i na privatnom kompu nije bas najbezbednije jer em imas lokalni spool, em dosta stampaca imaju neku vrstu memorije na sebi kojoj moze da se pristupi kasnije

Jedina stvar sigurna kao hardver wallet je Bitcoin Core softwerski wallet zasticen passphrase-om, ali je malo nezgodnija za rukovanje. Paper wallet ne moze da se poredi sa oba ova wallet-a po pitanju usigurnosti coina u njemu.

1. Ako ti se bilo ko dokopa papirnog valeta i treba da ti sve ukradne. (A protiv $5 wrench attack ni HW walet ne spasava...)
2. Totalno nepotrebno za akumulaciju. (Sta zelis da trosis/transakcije da pravis ima na mobitelu applikacije koliko zelis.)
3. Kao i sa HW waletom (mozda malo vise a ima i dosta slucajeva hakiranih HW waleta; applikacije, kablove, malvera koliko zelis).

1. Ja ne govorim o wrench attacku, govorim o bilo kome ko ti na bilo koji nacin udje u dom. Ako ti samo slika papirni wallet mobilnim - katastrofa, dok hardverskom ne moze nista.

2. Niko ovde ne govori samo o akumulaciji, nego normalnom rukovanju wallet-om, prebacivanju dela coin-a na menjacnice i nazad sa menjacnica, itd.

3. Ne govorim uopste u hakovanju, svako ko je iole informaticki pismen zna gde da nadje spool sa svim dokumentima koji su odtsamapni na nekom stampacu, dok su hakovanja hardverskih wallet-a urbana legenda koju eventualno moze da izvede jedan u milion ili jos mnogo redje, ako je uopste moguce hakovati moderan wallet. To sto je bilo slucajeva hakovanja pre 5 godina mozes da nabrojis na prste jedne ruke, i to pre nego sto su protokoli apgrejdovani.


Ako ti je skupo 0.0019 BTC sa sve postarinom do Srbije ti slobodno koristi papirni, meni se nije ucinilo skupo za sve sto pruza pa sam ga zato pazario. Samo nemoj da tvrdis da je papirni bolji.
hero member
Activity: 812
Merit: 587
Space Lord
February 14, 2021, 12:06:04 PM
ahahahhahaa
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
February 14, 2021, 11:10:13 AM
[...]

+++

Kada vec uporedujete hardverski novcanik i papirni novcanik, treba napomenuti da je prilikom kreiranja hardverskog novcanika potrebno zapisati seed frazu na papir za arhivsku kopiju. A sta smo tada dobili? Papirni novcanik! Cheesy

Tacno je da su hardverski novcanici pogodniji za upotrebu, ali po mom misljenju, za cistu akumilaciju sasvim je dovoljan samo papirnati novcanik.

😂🤣😂🤣😂🤣

Znaci ne samo da nije "obavezno" nego sebi pravis dupli posao i jos placas za tu privilegiju...?
legendary
Activity: 1484
Merit: 1355
February 14, 2021, 10:22:42 AM
[...] Ako zelis da akumuliras onda sa Binance prebacis u svoj novcanik ,obavezno kupi ledger nano x ili  trezor [...]
Zasto skupi hardver novcanik a ne obican i besplatan papirni..?
Tri razloga:

...

1. Ako ti se bilo ko dokopa papirnog valeta i treba da ti sve ukradne. (A protiv $5 wrench attack ni HW walet ne spasava...)
2. Totalno nepotrebno za akumulaciju. (Sta zelis da trosis/transakcije da pravis ima na mobitelu applikacije koliko zelis.)
3. Kao i sa HW waletom (mozda malo vise a ima i dosta slucajeva hakiranih HW waleta; applikacije, kablove, malvera koliko zelis).

Znaci po mome, za akumilaciju, jos uvek totalno bacen novac (kupiti HW walet)...

PS A da ne zaboravim da kopiju papirnog waleta jako lako mozes ostaviti kod javnog biljeznika u zapecanjenu kofertu zajedno sa testamentom u njgov sef tako da ti akumuliran crypto barem i ostane u nasledstvo... ali OK, svako sam nek bira.


++

Mislim da je i izvrsno rjesenje imati Electrum seed, i enkriptirati ga simetricno sa necim poput GnuPG. Jedino sto moras pamtiti onda je sifra.

+++

Kada vec uporedujete hardverski novcanik i papirni novcanik, treba napomenuti da je prilikom kreiranja hardverskog novcanika potrebno zapisati seed frazu na papir za arhivsku kopiju. A sta smo tada dobili? Papirni novcanik! Cheesy

Tacno je da su hardverski novcanici pogodniji za upotrebu, ali po mom misljenju, za cistu akumilaciju sasvim je dovoljan samo papirnati novcanik.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
February 14, 2021, 05:55:56 AM
[...] Mislim da je i izvrsno rjesenje imati Electrum seed, i enkriptirati ga simetricno sa necim poput GnuPG. Jedino sto moras pamtiti onda je sifra.

Definitivno!
hero member
Activity: 812
Merit: 587
Space Lord
February 14, 2021, 05:51:39 AM
[...] Ako zelis da akumuliras onda sa Binance prebacis u svoj novcanik ,obavezno kupi ledger nano x ili  trezor [...]
Zasto skupi hardver novcanik a ne obican i besplatan papirni..?
Tri razloga:

- Ako se bilo ko dokopa tvog papirnog wallet-a sledi cao/dovidjenja svim coinima u njemu, ne mora cak ni da ga ukrade, dovoljno da ga slika mobilnim telefonom i vrati na mesto. Ako se dokopa hardverskog imas visetstruku slojeve zastite da ne moze da potrosi nista sa njega (passphrase, PIN, etc)
- Lakoca rukovanja paprinim i hardverskim je neuporediva, papirni wallet moras da importujes u neki drugi wallet da bi poslao transakcije, hardverski ne moras
- Sa papirnim wallet-om moras da si zestoko na oprezu kako ces da ga otisnes na stampacu, ne sme da ti padne na pamet da to uradis u firmi gde svi print job-ovi ostaju u server spool-u, a i na privatnom kompu nije bas najbezbednije jer em imas lokalni spool, em dosta stampaca imaju neku vrstu memorije na sebi kojoj moze da se pristupi kasnije

Jedina stvar sigurna kao hardver wallet je Bitcoin Core softwerski wallet zasticen passphrase-om, ali je malo nezgodnija za rukovanje. Paper wallet ne moze da se poredi sa oba ova wallet-a po pitanju usigurnosti coina u njemu.

1. Ako ti se bilo ko dokopa papirnog valeta i treba da ti sve ukradne. (A protiv $5 wrench attack ni HW walet ne spasava...)
2. Totalno nepotrebno za akumulaciju. (Sta zelis da trosis/transakcije da pravis ima na mobitelu applikacije koliko zelis.)
3. Kao i sa HW waletom (mozda malo vise a ima i dosta slucajeva hakiranih HW waleta; applikacije, kablove, malvera koliko zelis).

Znaci po mome, za akumilaciju, jos uvek totalno bacen novac (kupiti HW walet)...

PS A da ne zaboravim da kopiju papirnog waleta jako lako mozes ostaviti kod javnog biljeznika u zapecanjenu kofertu zajedno sa testamentom u njgov sef tako da ti akumuliran crypto barem i ostane u nasledstvo... ali OK, svako sam nek bira.


++

Mislim da je i izvrsno rjesenje imati Electrum seed, i enkriptirati ga simetricno sa necim poput GnuPG. Jedino sto moras pamtiti onda je sifra.
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
February 13, 2021, 03:55:40 PM
[...] Ako zelis da akumuliras onda sa Binance prebacis u svoj novcanik ,obavezno kupi ledger nano x ili  trezor [...]
Zasto skupi hardver novcanik a ne obican i besplatan papirni..?
Tri razloga:

- Ako se bilo ko dokopa tvog papirnog wallet-a sledi cao/dovidjenja svim coinima u njemu, ne mora cak ni da ga ukrade, dovoljno da ga slika mobilnim telefonom i vrati na mesto. Ako se dokopa hardverskog imas visetstruku slojeve zastite da ne moze da potrosi nista sa njega (passphrase, PIN, etc)
- Lakoca rukovanja paprinim i hardverskim je neuporediva, papirni wallet moras da importujes u neki drugi wallet da bi poslao transakcije, hardverski ne moras
- Sa papirnim wallet-om moras da si zestoko na oprezu kako ces da ga otisnes na stampacu, ne sme da ti padne na pamet da to uradis u firmi gde svi print job-ovi ostaju u server spool-u, a i na privatnom kompu nije bas najbezbednije jer em imas lokalni spool, em dosta stampaca imaju neku vrstu memorije na sebi kojoj moze da se pristupi kasnije

Jedina stvar sigurna kao hardver wallet je Bitcoin Core softwerski wallet zasticen passphrase-om, ali je malo nezgodnija za rukovanje. Paper wallet ne moze da se poredi sa oba ova wallet-a po pitanju usigurnosti coina u njemu.

1. Ako ti se bilo ko dokopa papirnog valeta i treba da ti sve ukradne. (A protiv $5 wrench attack ni HW walet ne spasava...)
2. Totalno nepotrebno za akumulaciju. (Sta zelis da trosis/transakcije da pravis ima na mobitelu applikacije koliko zelis.)
3. Kao i sa HW waletom (mozda malo vise a ima i dosta slucajeva hakiranih HW waleta; applikacije, kablove, malvera koliko zelis).

Znaci po mome, za akumilaciju, jos uvek totalno bacen novac (kupiti HW walet)...

PS A da ne zaboravim da kopiju papirnog waleta jako lako mozes ostaviti kod javnog biljeznika u zapecanjenu kofertu zajedno sa testamentom u njgov sef tako da ti akumuliran crypto barem i ostane u nasledstvo... ali OK, svako sam nek bira.
legendary
Activity: 1974
Merit: 1075
^ Will code for Bitcoins
February 13, 2021, 03:24:06 PM
[...] Ako zelis da akumuliras onda sa Binance prebacis u svoj novcanik ,obavezno kupi ledger nano x ili  trezor [...]

Zasto skupi hardver novcanik a ne obican i besplatan papirni..?

Tri razloga:

- Ako se bilo ko dokopa tvog papirnog wallet-a sledi cao/dovidjenja svim coinima u njemu, ne mora cak ni da ga ukrade, dovoljno da ga slika mobilnim telefonom i vrati na mesto. Ako se dokopa hardverskog imas visetstruku slojeve zastite da ne moze da potrosi nista sa njega (passphrase, PIN, etc)
- Lakoca rukovanja paprinim i hardverskim je neuporediva, papirni wallet moras da importujes u neki drugi wallet da bi poslao transakcije, hardverski ne moras
- Sa papirnim wallet-om moras da si zestoko na oprezu kako ces da ga otisnes na stampacu, ne sme da ti padne na pamet da to uradis u firmi gde svi print job-ovi ostaju u server spool-u, a i na privatnom kompu nije bas najbezbednije jer em imas lokalni spool, em dosta stampaca imaju neku vrstu memorije na sebi kojoj moze da se pristupi kasnije

Jedina stvar sigurna kao hardver wallet je Bitcoin Core softwerski wallet zasticen passphrase-om, ali je malo nezgodnija za rukovanje. Paper wallet ne moze da se poredi sa oba ova wallet-a po pitanju usigurnosti coina u njemu.
Pages:
Jump to: