Pages:
Author

Topic: Српски (Serbian) - page 8. (Read 3056181 times)

legendary
Activity: 3122
Merit: 1171
September 05, 2021, 05:02:35 PM
Nesto smo se mnogo usporili ovde....

@Micro jesi li platio neke poreze do sada? Kako to ide kod tebe?

Da li se neko odavde uopste cimao da popuni neki formular, plati neki porez...?

Moji prijatelji citaju novine, i sve cesce neke vesti o ovome... i oni meni salju te clanke o oporezivanju, zezaju me... a nemaju pojma sta je "mixer" i trezor wallet... bilo je smesno i pre, ali postaje sve smesnije iz mog ugla! Smiley

Kako kod vas?! Smiley
jr. member
Activity: 103
Merit: 1
If you need website, just ask for info..
September 01, 2021, 06:46:03 AM

Generalno ovo nikad nije prestajalo,  dešava se konstantno. Samo se manje ili više priča o ovome. 

Mnogo su veći problemi legalni reket koji je još u razvoju, ali velike novinske agencije ovo već uveliko koriste i na taj način teraju privrednike da im plaćaju reklamu. 

legendary
Activity: 3122
Merit: 1171
August 13, 2021, 11:36:43 AM
~snip

Ako su "samostalnik/privatnik" (kako se to kaze na Srpskom?) onda opet padaju pod ono navedeno za privatne osobe...


hvala na odgovoru, vrlo verovatno drze na off-shore racunima, optimizacija poreskih troskova Smiley

preduzetnik je naziv za fizicko lice koje ima agenciju ili samostalnu radnju na svoje ime u Srbiji, tu je i logicno da se vodis kao privatno lice, jer prakticno i obaveze agencije/radnje snosis kompletnom imovinom, nema ogranicene odgovornosti


A mozda s tu i tamo zapazio DOO!? Drustvo sa ogranicenom odgovornoscu... i tako se dolazi do prevara, kada se neka DOO firma zaduzi do grla (i preko) i gazda se samo povuce, proglasi bankrot i svima ostane duzan! On ne odgovara svojom imovinom! Mnogo je takvih slucajeva bilo u okolini!

Da, Holandija je raj na zemlju za drzanje imovine (jedan od "poznatih" tax havena).

Holandija je raj na zemlji iz jos nekih razloga! Wink
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
July 26, 2021, 02:36:28 AM
~snip

Ako su "samostalnik/privatnik" (kako se to kaze na Srpskom?) onda opet padaju pod ono navedeno za privatne osobe...


hvala na odgovoru, vrlo verovatno drze na off-shore racunima, optimizacija poreskih troskova Smiley

preduzetnik je naziv za fizicko lice koje ima agenciju ili samostalnu radnju na svoje ime u Srbiji, tu je i logicno da se vodis kao privatno lice, jer prakticno i obaveze agencije/radnje snosis kompletnom imovinom, nema ogranicene odgovornosti
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
July 24, 2021, 09:13:52 AM
~snip

Pa ja hocu. Samo cekam malo konsultacije sa nekim ko se bavi ovom temom da proverim jos malo detaljnije kako to ide. Pa cu da probam da prodam preko ECD i platim porez na to. Javaljam kako je proslo.
realno je sve lepo objasnjeno, i ne bi trebalo da bude puno muke u teoriji, cekamo izvestaj kako je proslo

@sbogovac, nije ni ta Holandija toliko losa, koliko je ti napadas Smiley , kako je pravno regulisano ako drzis imovinu u kriptu kao pravno lice, onda ne placas porez?
interesantno mi je kako vlasnici silnih kripto projekata iz Holandije placaju porez na imovinu, pogotovo ako drze tokene u svojim projektima, kojima je sad narasla vrednost, ili to drze kao firma

Da, Holandija je raj na zemlju za drzanje imovine (jedan od "poznatih" tax havena).

Kao d.o.o. firma ti se isto gleda imovina na 1/1 (ili ako imas "broken book year" na kraju fiscalne godine), ali se onda gleda zaista kolika ti je imovina na kraju fiscalne godine naspred stanju imovine na pocetka (to jest proslog kraja) fiskalne godine i ukupna pozitivna razlika \(nakon odbijanje troskova) ti se oporezuje sa 25% (a gubitak smes da prenosis nekih 7 godina unapred ako se ne varam).

Osobno cisto sumnjam da ti projecti koji drze svoje tokene to drze u svojim Holandskim d.o.o. firmama (nego ih upravo prebace iz holdinga u neki off-shore [Jersey, Gibraltar, Malta] tako da mogu da odloze placanje poreza). Ako su "samostalnik/privatnik" (kako se to kaze na Srpskom?) onda opet padaju pod ono navedeno za privatne osobe...

legendary
Activity: 3122
Merit: 1171
July 21, 2021, 06:34:51 PM
~snip

vlasnici "silnih" projekata iz bilo koje uredjene drzave rade to kroz registrovanu firmu/kompaniju. Sprdnja drzava poput Srbije nije nikakav reper za bilo sta ozbiljno, ovde je svasta moguce.

mislim da se nismo razumeli, jedno je firma/kompanija koja predstavlja projekat, ja sam mislio na licnu imovinu vlasnika tokena, kao sto na primer, Elon Musk ima privatne akcije u okviru TSLA, tako i vlasnik nekog kripto projekta ima licnu imovinu u tokenima

evo npr. sta bi trebao da uradi Vitalik sa svojih 300,000 ETH, u slucaju da je Holandjanin, to je njegova privatna imovina, i morao bi platiti par miliona poreza na imovinu, svake godine, prema vrednosti 1.1., pa pitam da li je to tako za sve

Pa bas kada si spomenuo njih dvojicu... ja mislim da njih bole ona stvar! Imaju oni ljude koji to rade za njih! Smiley Cak i ako nesto krene po zlu, nece oni da padnu sigurno, bice neki racunovodja "koji nije znao", pa ce da odlezi on to, za neku lepu platu...

Nije bitno koje si nacionalnosti (u ovom slucaju), bitno je gde ti je prijavljeno boraviste/prebivaliste, ili to isto samo za firmu! Ni ja nisam znao za razliku izmedju ta dva, ali sam silom prilika morao da naucim... slicno je za sve druge drzave, slicno, ali ne i isto...

Quote
prebivalište je mesto u kome se građanin nastanio s namerom da u njemu stalno živi, odnosno mesto u kome se nalazi centar njegovih životnih aktivnosti, profesionalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih veza koje dokazuju njegovu trajnu povezanost s mestom u kome se nastanio, dok je boravište mesto u kome građanin privremeno boravi van mesta svog prebivališta, duže od 90 dana.

Tako da tamo gde si prijavljen, ili tvoja firma, te zakone moras i da postujes! Mozda malo off-topic, ali to je to:
Kings of Cannabis (Full Length Documentary) -https://www.youtube.com/watch?v=VwRIZHOHBLE
I kaze taj Italijan u jednom trenutku da radi to sto radi u Italiji verovatno bi bio u zatvoru! Ali posto je u Holandiji, imaju firmu, sve je legalno, ima 50k pratioca na mrezama... i kao sto vidis, ide po svetu i zeza se, i to gde!

legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
July 20, 2021, 09:33:06 AM
~snip

vlasnici "silnih" projekata iz bilo koje uredjene drzave rade to kroz registrovanu firmu/kompaniju. Sprdnja drzava poput Srbije nije nikakav reper za bilo sta ozbiljno, ovde je svasta moguce.

mislim da se nismo razumeli, jedno je firma/kompanija koja predstavlja projekat, ja sam mislio na licnu imovinu vlasnika tokena, kao sto na primer, Elon Musk ima privatne akcije u okviru TSLA, tako i vlasnik nekog kripto projekta ima licnu imovinu u tokenima

evo npr. sta bi trebao da uradi Vitalik sa svojih 300,000 ETH, u slucaju da je Holandjanin, to je njegova privatna imovina, i morao bi platiti par miliona poreza na imovinu, svake godine, prema vrednosti 1.1., pa pitam da li je to tako za sve
legendary
Activity: 3248
Merit: 3098
July 20, 2021, 07:54:52 AM
~snip

Pa ja hocu. Samo cekam malo konsultacije sa nekim ko se bavi ovom temom da proverim jos malo detaljnije kako to ide. Pa cu da probam da prodam preko ECD i platim porez na to. Javaljam kako je proslo.

realno je sve lepo objasnjeno, i ne bi trebalo da bude puno muke u teoriji, cekamo izvestaj kako je proslo

@sbogovac, nije ni ta Holandija toliko losa, koliko je ti napadas Smiley , kako je pravno regulisano ako drzis imovinu u kriptu kao pravno lice, onda ne placas porez?
interesantno mi je kako vlasnici silnih kripto projekata iz Holandije placaju porez na imovinu, pogotovo ako drze tokene u svojim projektima, kojima je sad narasla vrednost, ili to drze kao firma

vlasnici "silnih" projekata iz bilo koje uredjene drzave rade to kroz registrovanu firmu/kompaniju. Sprdnja drzava poput Srbije nije nikakav reper za bilo sta ozbiljno, ovde je svasta moguce.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
July 20, 2021, 07:47:45 AM
~snip

Pa ja hocu. Samo cekam malo konsultacije sa nekim ko se bavi ovom temom da proverim jos malo detaljnije kako to ide. Pa cu da probam da prodam preko ECD i platim porez na to. Javaljam kako je proslo.

realno je sve lepo objasnjeno, i ne bi trebalo da bude puno muke u teoriji, cekamo izvestaj kako je proslo

@sbogovac, nije ni ta Holandija toliko losa, koliko je ti napadas Smiley , kako je pravno regulisano ako drzis imovinu u kriptu kao pravno lice, onda ne placas porez?
interesantno mi je kako vlasnici silnih kripto projekata iz Holandije placaju porez na imovinu, pogotovo ako drze tokene u svojim projektima, kojima je sad narasla vrednost, ili to drze kao firma
legendary
Activity: 2464
Merit: 1037
CEO @ Stake.com and Primedice.com
July 19, 2021, 07:36:59 AM
[...] Sigurno da je ista stvar i sa kesom i sa zlatom... sve je to neka imovina! Smiley

Hvala za neke nove informacije Sbogovac! Nisam uopste razmisljao o "bolje" uredjenim drzavama i kako su oni to regulisali...

Ne znam kako da objasnim Holdandskoj poreznoj, ja sam imao na umu nas individualce... jednostavno provuces coine kroz neki mixer, menjacnicu (dex), posaljes ih u novcanik i to je to... ne prijavljuj ni zeni, ni deci, a po najmanje poreskoj! Smiley

A pretpostavljam da vi u Holandiji sami morate da prijavite sta imate... a mene interesuje kako oni mogu da provale sta ti imas?

Da, dobro si pogodio (sto se tice imovine).

A zasto ne bih prijavio zeni/partneru? Ja sam cak i napisao opsiran dokument koji objasnuje sa screenshotovima gde da nadje kljuceve i kako da povuce crypto. Sta bi bilo kada umrem? A svi cemo umreti.

Puno sam prijavljujes, a puno je vec "unapred ispunjeno" za tebe; poput informacije od katastra, zavod za registracije vozila, banaka, brokera, i.t.d. ...

Porezna ima za slogan: "Ne možemo to učiniti zabavnijim, ali možemo olakšati" (bukvalno "Google" prevedeno).

Nisam pogadjao, samo sam pratio logiku... a i napisao si "...placas porez na kapitalnu dobit po osnovi kolika ti je imovina (posedovanja - dug)"...

Jasan je deo da nesto sam prijavljujes, nesto ti je unapred ispunjeno... i logicno da neke stvari tesko mogu da se sakriju! Posebno ako imas dva ili tri automobila na svoje ime i placas porez za najeftiniji... Ali kada pricamo o cryptu, zaista moze jednostavno da se sakrije, ne zauzima puno mesta, i mnogo bitnije na novcanicima i kad trugujes nigde ne mora da bude tvoje ime, adresa (KYC)...

Shvatio si me previse bukvalno za zenu i decu! Smiley Hteo sam samo da naglasim da je to mogucnost, i da to moze da se uradi! Dok za kuce, stanove... i sve ono sto je na papiru sa tvojim imenom je vec nesto drugo, i to se radi (krije se imovina od poreske, zene, partnera), samo na mnogo tezi nacin!

Da se razumemo, ja samo mislim da nas ovde u Srbiji deru na svakom koraku (porezi, takse..), pritom kao srednjem veku trcimo od saltera do saltra, nenormalni redovi, jos ludji salterski radnici (90% njih je nekulturno, arogantno... a mnogi i nemaju pojma o svom poslu)... a kad sve to saberes i oduzmes sta mi to dobijamo od nase drzave? Dobre puteve, dobre vrtice i skole? Zdravstvenu negu na visokom nivou? Visoku minimalnu zaradu? I mnogo toga ostalog...

Jel neko do sada probao da plati ovaj porez na krypto?

Ja ocekujem da ti to prvi odavde uradis i da nam ispricas kako to ide! A sto se tice mene, ja tesko da cu to da probam u skorije vreme! Wink


Pa ja hocu. Samo cekam malo konsultacije sa nekim ko se bavi ovom temom da proverim jos malo detaljnije kako to ide. Pa cu da probam da prodam preko ECD i platim porez na to. Javaljam kako je proslo.
legendary
Activity: 3122
Merit: 1171
July 16, 2021, 08:33:33 AM
[...] Sigurno da je ista stvar i sa kesom i sa zlatom... sve je to neka imovina! Smiley

Hvala za neke nove informacije Sbogovac! Nisam uopste razmisljao o "bolje" uredjenim drzavama i kako su oni to regulisali...

Ne znam kako da objasnim Holdandskoj poreznoj, ja sam imao na umu nas individualce... jednostavno provuces coine kroz neki mixer, menjacnicu (dex), posaljes ih u novcanik i to je to... ne prijavljuj ni zeni, ni deci, a po najmanje poreskoj! Smiley

A pretpostavljam da vi u Holandiji sami morate da prijavite sta imate... a mene interesuje kako oni mogu da provale sta ti imas?

Da, dobro si pogodio (sto se tice imovine).

A zasto ne bih prijavio zeni/partneru? Ja sam cak i napisao opsiran dokument koji objasnuje sa screenshotovima gde da nadje kljuceve i kako da povuce crypto. Sta bi bilo kada umrem? A svi cemo umreti.

Puno sam prijavljujes, a puno je vec "unapred ispunjeno" za tebe; poput informacije od katastra, zavod za registracije vozila, banaka, brokera, i.t.d. ...

Porezna ima za slogan: "Ne možemo to učiniti zabavnijim, ali možemo olakšati" (bukvalno "Google" prevedeno).

Nisam pogadjao, samo sam pratio logiku... a i napisao si "...placas porez na kapitalnu dobit po osnovi kolika ti je imovina (posedovanja - dug)"...

Jasan je deo da nesto sam prijavljujes, nesto ti je unapred ispunjeno... i logicno da neke stvari tesko mogu da se sakriju! Posebno ako imas dva ili tri automobila na svoje ime i placas porez za najeftiniji... Ali kada pricamo o cryptu, zaista moze jednostavno da se sakrije, ne zauzima puno mesta, i mnogo bitnije na novcanicima i kad trugujes nigde ne mora da bude tvoje ime, adresa (KYC)...

Shvatio si me previse bukvalno za zenu i decu! Smiley Hteo sam samo da naglasim da je to mogucnost, i da to moze da se uradi! Dok za kuce, stanove... i sve ono sto je na papiru sa tvojim imenom je vec nesto drugo, i to se radi (krije se imovina od poreske, zene, partnera), samo na mnogo tezi nacin!

Da se razumemo, ja samo mislim da nas ovde u Srbiji deru na svakom koraku (porezi, takse..), pritom kao srednjem veku trcimo od saltera do saltra, nenormalni redovi, jos ludji salterski radnici (90% njih je nekulturno, arogantno... a mnogi i nemaju pojma o svom poslu)... a kad sve to saberes i oduzmes sta mi to dobijamo od nase drzave? Dobre puteve, dobre vrtice i skole? Zdravstvenu negu na visokom nivou? Visoku minimalnu zaradu? I mnogo toga ostalog...

Jel neko do sada probao da plati ovaj porez na krypto?

Ja ocekujem da ti to prvi odavde uradis i da nam ispricas kako to ide! A sto se tice mene, ja tesko da cu to da probam u skorije vreme! Wink
legendary
Activity: 2464
Merit: 1037
CEO @ Stake.com and Primedice.com
July 16, 2021, 08:15:10 AM
Jel neko do sada probao da plati ovaj porez na krypto?
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
July 16, 2021, 06:56:46 AM
[...] HODL ne moze ni da donosi obaveze! [...]
Stvarno?!? Mozes to - molim te - objasniti Holandskoj poreznoj, posto se ovde placa svake godine porez na osnovi totalne vrednosti svu imovinu (ukljucujuci crypto hodlings)...
Cekaj, hoces da kazes da se placa porez na "isti" crypto svake godine?
Npr. Holdas 10BTC i svake godine placas porez na tih 10btc u zavisnosti od vrednosti u vreme obracunavanja?

U teoriji ne, u praksi da. da ti objasnim u kratko:

U Holandiji svake godine placas porez na kapitalnu dobit po osnovi kolika ti je imovina (posedovanja - dug).

Onda je razmisljanje da ne "komplikuju" (jer bi im ocito bilo "pre tesko" da izracunaju [imovina prosle godine - imovina ove godine] "pravu" kapitalnu dobit) racunaju po osnovi kolika ti je imovina na 1/1 i "teoretsku" dobit od 4% preku koje placas 30% poreza (znaci 1,2% preko cele imovine).

Primera radi: ako si 1/1/2019 posedovao €100.000 u vrednosti crypta, placas €1.200,- porez.
Ako ti taj isti crypto 1/1/2020 jos uvek vredi €100.000 ponovo placas €1.200,- porez.
Cak i ako ti taj isti crypto 1/1/2020 od jednom vredi €80.000 (znaci si u gubitku), ti ipak placas €960,- porez.

Znaci HODL ti u Holandiji i te kako donosi (porezne) obaveze!
Jel ista stvar i sa keshom, tj. Fiat? Placa li se porez na ustedjevinu u eur?

Da.

imovina = posedovanja - dug

Znaci sva posedovanja: Nekretnine, zlato, umetnost, deonice, automobili, crypto, cash, "whatever" vredi....

Izuzetci su:
- "prvenstvena" kuca (znaci ta u kojoj vecinom godine zivis i u kojoj si upisan u opstini i eventualni hipotekarni krediti na njoj);
- "prvenstveni" auto (u sustini sam biras ali ako navedes onaj oldimer koji vredi €100K dok posedujes i VW-a od €25K velika sansa da ce porezna da odluci drugacije, plus mozda neka kaznica: za pocetak poduplanje tog poreza, a ako se smatra da si namerno varao po-trostruci ti se).
- prvih - ako se ne varam - nekih €30.000 stedjevine.



[...] Sigurno da je ista stvar i sa kesom i sa zlatom... sve je to neka imovina! Smiley

Hvala za neke nove informacije Sbogovac! Nisam uopste razmisljao o "bolje" uredjenim drzavama i kako su oni to regulisali...

Ne znam kako da objasnim Holdandskoj poreznoj, ja sam imao na umu nas individualce... jednostavno provuces coine kroz neki mixer, menjacnicu (dex), posaljes ih u novcanik i to je to... ne prijavljuj ni zeni, ni deci, a po najmanje poreskoj! Smiley

A pretpostavljam da vi u Holandiji sami morate da prijavite sta imate... a mene interesuje kako oni mogu da provale sta ti imas?

Da, dobro si pogodio (sto se tice imovine).

A zasto ne bih prijavio zeni/partneru? Ja sam cak i napisao opsiran dokument koji objasnuje sa screenshotovima gde da nadje kljuceve i kako da povuce crypto. Sta bi bilo kada umrem? A svi cemo umreti.

Puno sam prijavljujes, a puno je vec "unapred ispunjeno" za tebe; poput informacije od katastra, zavod za registracije vozila, banaka, brokera, i.t.d. ...

Porezna ima za slogan: "Ne možemo to učiniti zabavnijim, ali možemo olakšati" (bukvalno "Google" prevedeno).
legendary
Activity: 3122
Merit: 1171
July 16, 2021, 06:51:46 AM
Jel ista stvar i sa keshom, tj. Fiat? Placa li se porez na ustedjevinu u eur?

Sigurno da je ista stvar i sa kesom i sa zlatom... sve je to neka imovina! Smiley

Hvala za neke nove informacije Sbogovac! Nisam uopste razmisljao o "bolje" uredjenim drzavama i kako su oni to regulisali...

Ne znam kako da objasnim Holdandskoj poreznoj, ja sam imao na umu nas individualce... jednostavno provuces coine kroz neki mixer, menjacnicu (dex), posaljes ih u novcanik i to je to... ne prijavljuj ni zeni, ni deci, a po najmanje poreskoj! Smiley

A pretpostavljam da vi u Holandiji sami morate da prijavite sta imate... a mene interesuje kako oni mogu da provale sta ti imas?
legendary
Activity: 3248
Merit: 3098
July 16, 2021, 06:44:27 AM
[...] HODL ne moze ni da donosi obaveze! [...]
Stvarno?!? Mozes to - molim te - objasniti Holandskoj poreznoj, posto se ovde placa svake godine porez na osnovi totalne vrednosti svu imovinu (ukljucujuci crypto hodlings)...
Cekaj, hoces da kazes da se placa porez na "isti" crypto svake godine?
Npr. Holdas 10BTC i svake godine placas porez na tih 10btc u zavisnosti od vrednosti u vreme obracunavanja?

U teoriji ne, u praksi da. da ti objasnim u kratko:

U Holandiji svake godine placas porez na kapitalnu dobit po osnovi kolika ti je imovina (posedovanja - dug).

Onda je razmisljanje da ne "komplikuju" (jer bi im ocito bilo "pre tesko" da izracunaju [imovina prosle godine - imovina ove godine] "pravu" kapitalnu dobit) racunaju po osnovi kolika ti je imovina na 1/1 i "teoretsku" dobit od 4% preku koje placas 30% poreza (znaci 1,2% preko cele imovine).

Primera radi: ako si 1/1/2019 posedovao €100.000 u vrednosti crypta, placas €1.200,- porez.
Ako ti taj isti crypto 1/1/2020 jos uvek vredi €100.000 ponovo placas €1.200,- porez.
Cak i ako ti taj isti crypto 1/1/2020 od jednom vredi €80.000 (znaci si u gubitku), ti ipak placas €960,- porez.

Znaci HODL ti u Holandiji i te kako donosi (porezne) obaveze!

Jel ista stvar i sa keshom, tj. Fiat? Placa li se porez na ustedjevinu u eur?
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
July 16, 2021, 06:04:37 AM
[...] HODL ne moze ni da donosi obaveze! [...]
Stvarno?!? Mozes to - molim te - objasniti Holandskoj poreznoj, posto se ovde placa svake godine porez na osnovi totalne vrednosti svu imovinu (ukljucujuci crypto hodlings)...
Cekaj, hoces da kazes da se placa porez na "isti" crypto svake godine?
Npr. Holdas 10BTC i svake godine placas porez na tih 10btc u zavisnosti od vrednosti u vreme obracunavanja?

U teoriji ne, u praksi da. da ti objasnim u kratko:

U Holandiji svake godine placas porez na kapitalnu dobit po osnovi kolika ti je imovina (posedovanja - dug).

Onda je razmisljanje da ne "komplikuju" (jer bi im ocito bilo "pre tesko" da izracunaju [imovina prosle godine - imovina ove godine] "pravu" kapitalnu dobit) racunaju po osnovi kolika ti je imovina na 1/1 i "teoretsku" dobit od 4% preku koje placas 30% poreza (znaci 1,2% preko cele imovine).

Primera radi: ako si 1/1/2019 posedovao €100.000 u vrednosti crypta, placas €1.200,- porez.
Ako ti taj isti crypto 1/1/2020 jos uvek vredi €100.000 ponovo placas €1.200,- porez.
Cak i ako ti taj isti crypto 1/1/2020 od jednom vredi €80.000 (znaci si u gubitku), ti ipak placas €960,- porez.

Znaci HODL ti u Holandiji i te kako donosi (porezne) obaveze!
legendary
Activity: 3248
Merit: 3098
July 16, 2021, 05:55:32 AM
[...] HODL ne moze ni da donosi obaveze! [...]

Stvarno?!? Mozes to - molim te - objasniti Holandskoj poreznoj, posto se ovde placa svake godine porez na osnovi totalne vrednosti svu imovinu (ukljucujuci crypto hodlings)...


Cekaj, hoces da kazes da se placa porez na "isti" crypto svake godine?
Npr. Holdas 10BTC i svake godine placas porez na tih 10btc u zavisnosti od vrednosti u vreme obracunavanja?
legendary
Activity: 2730
Merit: 1192
I don't believe in denial.
July 16, 2021, 03:38:31 AM
[...] HODL ne moze ni da donosi obaveze! [...]

Stvarno?!? Mozes to - molim te - objasniti Holandskoj poreznoj, posto se ovde placa svake godine porez na osnovi totalne vrednosti svu imovinu (ukljucujuci crypto hodlings)...
legendary
Activity: 3122
Merit: 1171
July 15, 2021, 05:48:53 PM
https://ecd.rs/blog/kako-platiti-porez-na-kriptovalute-detaljan-vodic-u-nekoliko-koraka/

evo prilicno lagan i detaljan opis koraka, kako platiti porez na kripto valute
stvari koje su bitne za napomenuti:
- misljenje je da obaveza nastaje prilikom promene u RSD (tako da bi trebalo da se racuna 15% na razliku nabavne i prodajne cene u trenutku prelaska u RSD)
- bilo bi dobro dokumentovati korake izmedju, ali ne bi trebalo da uticu na ukupan ishod, racuna se samo promena u dinare
- HODL ne donosi nikakve obaveze

Citao juce! Smiley Trudi se ECD da bude u toku, imaju dosta dobrih clanaka!

Sto Examplens kaze... vidi drzava tu neke pare, i napravili su neki zakon za pocetak! Sto je ja mislim i dobro na neki nacin... neki ljudi koji se ozbiljno bave ovim, imaju firme, zele da plate poreze i da sve bude legalno, sada imaju priliku za to! A sto se tice nas sto se zezamo sa svim i svacim tesko da ce da nas pohvataju tako lako, a sa ovim zakonima cini se da nece ni da se trude mnogo! Jedino ako imas racun u banci i non stop stizu neke pare sa strane...

HODL ne moze ni da donosi obaveze! Uvek je glavni problem kako se iskesirati... a da te pritom ne skrate mnogo! Smiley
legendary
Activity: 2156
Merit: 1151
Nil Satis Nisi Optimum
July 15, 2021, 08:29:30 AM
https://ecd.rs/blog/kako-platiti-porez-na-kriptovalute-detaljan-vodic-u-nekoliko-koraka/

evo prilicno lagan i detaljan opis koraka, kako platiti porez na kripto valute
stvari koje su bitne za napomenuti:
- misljenje je da obaveza nastaje prilikom promene u RSD (tako da bi trebalo da se racuna 15% na razliku nabavne i prodajne cene u trenutku prelaska u RSD)
- bilo bi dobro dokumentovati korake izmedju, ali ne bi trebalo da uticu na ukupan ishod, racuna se samo promena u dinare
- HODL ne donosi nikakve obaveze
Pages:
Jump to: