Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc (Read 44960 times)

newbie
Activity: 1
Merit: 0
Καλησπερα σε όλους! Έχω διαβάσει αρκετές σελίδες και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τι πολύτιμες συμβουλές σας! Θέλω να εκφέρω κάποιες απορίες που έχω!
Διάβασα τις πίσω σελίδες, να λέτε και κυρίως ο @amphibious πως το να κάνεις χρήση μιας BTC VISA / Mastercard είναι αγνώστου προέλευσης λεφτά για δαπάνες!

Τελικά αν κάποιος έχει χρήματα σε κάποιο BTC wallet π.χ Coinbase, Cryptopay κ.α και θέλει να ξοδεύει τα χρήματα αυτά μέσο κάρτας, ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος ;
Με την χρήση της BTC Visa π.χ Coinbase VISA / Wirex VISA η να τα στέλνει σε ελληνική τράπεζα και να τα ξοδεύει με την ελληνική του κάρτα σαν λέει "Ορίστε, δεν έχω να σας κρύψω κάτι" ;

α) 10.000 € - 15.000 € τον χρόνο σε έναν λογαριασμό BTC για χρήση στην Ελλάδα για καθημερινές ανάγκες και γενικά για όλα είναι ύποπτα (ΔΕΝ μιλάω για σπίτια / αμάξια, αλλά μόνο για πληρωμές με κάρτα σε Super και ότι άλλο θέλεις και όταν θέλεις να μπορείς να κάνεις ανάληψη) ; Μπορούμε να τα δηλώσουμε απλά πληροφοριακά όπως είχε αναφερθεί στο 029 σαν "ΝΑΙ" ;

β) Αν κάποιος παίρνει ένα επίδομα από την Ελλάδα, τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα ;

γ) Τι ισχύει για όλα τα παραπάνω όταν κάποιος δηλώνει μηδενική φορολογική σαν άνεργος ;

Ευχαριστώ πολύ!
newbie
Activity: 50
Merit: 0
επίσης οι συναλλαγές πρέπει να έχουν γίνει με νόμιμο τρόπο να υπάρχουν παραστατικά που να το αποδεικνύουν.

π.χ. καταλήγουν στο τραπεζικό σου λογαριασμό 5000€

από που προήλθε αυτό από εργασία; από πώληση αυτοκινήτου; από παράνομη εισαγωγή και πώληση τσιγάρων (μη πω και κάτι άλλο);

χρειάζονται παραστατικά....

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Γνώμη μου: δεν δηλώνεις τίποτα, μιας και οι φορολογικές δηλώσεις είναι φτιαγμένες με λογική fiat νομίσματος, όχι ευμετάβλητων cryptos.

Ξέρω, ρίσκο θα πει κάποιος, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Φανταστείτε αύριο-μεθαύριο να αρχίσει να δέχεται πληρωμή φόρων το κράτος σε cryptos. Δεν θα πρέπει το ποσό (σε BTC) να αλλάζει κάθε μέρα; Δεν θα είχε νόημα να είναι κάτι fixed.

π.χ. τα πρόστιμα τώρα είναι σε fixed ποσό. Αν αύριο ζητάνε fixed ποσό σε BTC, θα είμαστε ΟΚ; Εγώ πάντως όχι.

Έχουμε να κάνουμε με καρεκλοκένταυρους που είναι 100 χρόνια πίσω ως νοοτροπία/mindset, οπότε μακριά κι αλάργα (για μένα προσωπικά)!
jr. member
Activity: 51
Merit: 10
Πάντα έβλεπα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο αυτό το νήμα, αλλά μου προξενούσε δέος ο όγκος του! Σήμερα πήρα την απόφαση κι έκατσα και το διάβασα όλο από την αρχή και μετά από 24 σελίδες πληροφορίες που μεταφράζονται σε 4 ώρες έχω ένα κεφάλι όχι απλά καζάνι αλλά γραποκάζανο Embarrassed

Τεράστιο κεφάλαιο ο amphibious, μεγάλη τιμή για το φόρουμ και συγχρόνως μεγάλη απώλεια (το τελευταίο του ποστάρισμα στο παρόν τόπικ ήταν τον Γενάρη 2018). Έδωσε λύσεις σε δεκάδες προβλήματα χρηστών και σε εκατοντάδες ερωτήματα και απορίες και το πιο σημαντικό: εμπερισταατωμένα, με επιχειρήματα, στοιχεία και αποδείξεις! Πίστευα ότι θα είναι είτε λογιστής είτε φοροδικηγόρος, αλλά κάπου σαν να ανέφερε ότι δεν είναι τίποτα από τα δύο. Απορώ με τις γνώσεις του και αναρωτιέμαι για το επάγγελμά του (εκτός κι αν μου διέφυγε κάπου).

Ωστόσο μου δημιουργήθηκε ένα εύλογο (θεωρώ) ερώτημα στη συνήθη και επαναλαμβανόμενη απάντησή του περί δήλωσης στην Εφορία των bitcoin ως περιουσιακό στοιχείο (τέτοιο θεωρείται άλλωστε και από τις περισσότερες χώρες) και συγκεκριμένα στον κωδικό 029. Τί ποσό να δηλώσει κανείς; Ποιά είναι τα κέρδη και πώς να υπολογιστεί η υπεραξία; Από τη στιγμή που το bitcoin (ή και οποιοδήποτε altcoin) είναι ρευστό και δεν έχει σταθερή τιμή, αλλά αντιθέτως αλλάζει κάθε δευτερόλεπτο που περνάει; Πχ είναι ο μήνας να το δηλώσω αλλά τώρα στα μέσα το btc έχει 11.000 €, στην αρχή του μήνα είχε 9.500 € και στο τέλος του μήνα μπορεί να έχει 12.500 €... ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ; Huh

Κι αν δηλωθεί η ποσότητα των bitcoins που η αξία τους θα κατά τη δήλωση θα είναι στην τρέχουσα τιμή, όταν μετά από καιρό θα ελεγχθεί η φορολογική δήλωση μπορεί να κοστίζει το 10πλάσιο! Ποιά θα είναι τελικά η φορολόγηση; Δεν υπάρχει μία σταθερά για να γίνει ο υπολογισμός. Το κρυπτονόμισμα δεν είναι ευρώ να έχει μια αμετάβλητη τιμή ή αξία, δεν είναι καν νόμισμα (με την παραδισακή του όρου έννοια).

Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός, πιστεύω ότι το ανέλυσα αρκετά, ενδεχομένως να είναι και λάυος ο συλλογισμός μου, απλά είναι μία σκέψη που με προβλημάτισε διαβάζοντας όλα όσα ειπώθηκαν (ιδιαίτερα από τον amphibious) και περιμένω την άποψή σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
sr. member
Activity: 351
Merit: 250
Παίρνωντας σαν δεδομενο ότι στην πραγματικότητα οι περισσότεροι traders είμαστε, ποιο πιστεύετε ειναι το χειροτερο σεναριο σε περίπτωση που μας καταταξουν ως αδήλωτους επαγγελματιες;
Μπορεί δηλαδή να εκδοθεί πρόστιμο ακομα και για τη καθε συναλλαγή που έγινε ή περιορίζονται μόνο στην μη έκδοση άδειας επαγγέλματος;
newbie
Activity: 11
Merit: 0
Καλησπέρα και απο μένα,

υπάρχει κάποιος που έχει κάνει έναρξη ως επιτηδευματίας δηλώνοντας το ανταλλακτήριο κρυπτονομίσματος;

1. Με ποιον κώδικα δηλώθηκε η δραστηριότητά;
2. Πως φορολογείται μια τέτοια δραστηριότητα;

Υπάρχει κάποιος Λογιστής, ειδικευμένος και εξοικειωμένος που μπορεί να μας δώσει κάποιες συμβουλές;

 Smiley

newbie
Activity: 5
Merit: 0
Καλημέρα σε όλους. Φέτος στις φορολογικές δηλώσεις έχουν "αλλάξει" οι κωδικοί 029 και 743 από την άποψη ότι θέλουν επιπλέον λεπτομέρειες κατά την υποβολή. Έχει ασχοληθεί κάποιος με το θέμα γιατί εμένα μου φαίνονται τελείως ακαταλαβιστικα πλέον;
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
αν και έχει γίνει μεγάλο θέμα και συζήτηση ο γενικός κανόνας είναι ότι βγάζεις παραπάνω σαν έσοδο πρέπει να το δηλώνεις. αν δεν το δηλώσεις παίρνεις και το ρίσκο καθώς είναι αδήλωτο εισόδημα. Τώρα σαν τι θα το δηλώσεις? Κανείς δεν ξέρει Tongue Η ποιο ασφαλής οδός νομίζω ότι είναι επενδυτικό προιόν αλλά εκεί εχει και υψηλό φόρο και αρκετές παγίδες καθώς από όσο έχω διαβάσει αν έχει συχνά τέτοια έσοδα μπορεί να θεωρηθεί και επαγγελματική δραστηριότητα.
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Καλησπέρα Σας,
Νέος στην παρέα.


Βάζω πχ 1000 ευρώ σε κρυπτονόμισμα.
Ανεβαινει και γίνεται 10000.


Ερώτηση 1:
Με κάρτα τυπου revolut, coinbase, cpay κάνω αγορές online από amazon/ebay.
ΔΕΝ κάνω έμβασμα σε λογαριασμό μου. Μόνο στην προπληρωμενη.

Χρειάζεται να δηλώσω κάτι στην εφορία?

Ερώτηση 2:
Trading τι ακριβώς θεωρειται για την εφορία? Το βάλε βγάλε bitcoin/fiat με εμβασμα?
Το ανταλλασω διάφορα νομίσματα με σκοπό να ανέβει το κεφάλαιο μου (που είναι trading) και μετά να τα ανταλλαξω με bitcoins πως λογίζεται για την εφορία πάντα.
full member
Activity: 400
Merit: 170
Γιατί να μην πληρώνεις τους φόρους σου εξαρχής σε fiat, αν η κυβέρνηση πάλι fiat θα παίρνει στα ταμεία της;

Αν το κράτος δεχόταν την πληρωμή φόρων σε Bitcoin αυτό σίγουρα θα το νομιμοποιούσε ως νόμισμα.

Όντως εσύ μπορεί να μην θέλεις πληρώσεις φόρους με αυτόν τον τρόπο για διάφορους λόγους.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Να το επεκτείνω λίγο ακόμα:

Γιατί να μην πληρώνεις τους φόρους σου εξαρχής σε fiat, αν η κυβέρνηση πάλι fiat θα παίρνει στα ταμεία της;

Μήπως όλο αυτό είναι παγίδα/τυράκι για να ταυτοποιηθούν τα BTC public addresses με ΑΦΜ/social security numbers;

Και μετά σκεφτείτε μόνοι σας τι θα γίνεται στο public ledger με τα balances... θα διασταυρώνουν τα πάντα, ακόμα και αυτόματα με machine learning (ήδη υπάρχει σχετικό σύστημα στις ελληνικές τράπεζες από τον Μάρτιο).

Προσέξτε τι εύχεστε! Wink
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Δεν θα βλέπει ποτέ BTC, θα χρησιμοποιεί κάποιον payment provider που θα της δίνει EUR Smiley
Νομίζω ότι είναι πιο έξυπνο να κρατάει BTC, μπας και αποπληρώσουμε κάποτε το χρέος... το fiat πληθωρίζεται, ενώ το crypto το ανάποδο.

Σκέψου π.χ. η ελληνική κυβέρνηση να είχε ρίξει το 2010 1 μύριο € σε BTC που θα ήμασταν σήμερα.

Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι οι διαχειριστές θα είναι 100% αδιάφθοροι...
full member
Activity: 294
Merit: 101
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Δεν θα βλέπει ποτέ BTC, θα χρησιμοποιεί κάποιον payment provider που θα της δίνει EUR Smiley

Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ... πχ bitpay κλπ .
full member
Activity: 400
Merit: 170
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Δεν θα βλέπει ποτέ BTC, θα χρησιμοποιεί κάποιον payment provider που θα της δίνει EUR Smiley
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Πόσο καιρό πιστεύετε θα πάρει μέχρι να δούμε "hacking" στο BTC wallet της εφορίας από τους σούπερ αξιόπιστους εφοριακούς/ΔΥ; Grin

Έχουμε δει τόσες ρεμούλες με fiat ανά τα χρόνια και αρκετές φορές πέφτουν στα μαλακά...

Μια καλή επιλογή για αυτή τη περίπτωση θα ήταν Multisignature wallets.


σε τέτοιες περιπτώσεις τα multisig wallet είναι must. Δεν υπάρχει ανταλλακτήριο αξιόπιστο που τα cold wallet του δεν είναι πάνω σε multisig
Οι απάτες/exit scams που έχουμε δει σε ανταλλακτήρια (με πιο πρόσφατο αυτό στον Καναδά) να υποθέσω ότι είχαν απλά wallets;

καλά αυτό στον καναδά ήταν inside job, υπάρχει ακόμα αμφισβήτηση για τον ceo και ότι ο θάνατος του ήταν fake
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Πόσο καιρό πιστεύετε θα πάρει μέχρι να δούμε "hacking" στο BTC wallet της εφορίας από τους σούπερ αξιόπιστους εφοριακούς/ΔΥ; Grin

Έχουμε δει τόσες ρεμούλες με fiat ανά τα χρόνια και αρκετές φορές πέφτουν στα μαλακά...

Μια καλή επιλογή για αυτή τη περίπτωση θα ήταν Multisignature wallets.


σε τέτοιες περιπτώσεις τα multisig wallet είναι must. Δεν υπάρχει ανταλλακτήριο αξιόπιστο που τα cold wallet του δεν είναι πάνω σε multisig
Οι απάτες/exit scams που έχουμε δει σε ανταλλακτήρια (με πιο πρόσφατο αυτό στον Καναδά) να υποθέσω ότι είχαν απλά wallets;
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Πόσο καιρό πιστεύετε θα πάρει μέχρι να δούμε "hacking" στο BTC wallet της εφορίας από τους σούπερ αξιόπιστους εφοριακούς/ΔΥ; Grin

Έχουμε δει τόσες ρεμούλες με fiat ανά τα χρόνια και αρκετές φορές πέφτουν στα μαλακά...

Μια καλή επιλογή για αυτή τη περίπτωση θα ήταν Multisignature wallets.


σε τέτοιες περιπτώσεις τα multisig wallet είναι must. Δεν υπάρχει ανταλλακτήριο αξιόπιστο που τα cold wallet του δεν είναι πάνω σε multisig
full member
Activity: 230
Merit: 100
19/11/2018 - Capitulation !!!!
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Πόσο καιρό πιστεύετε θα πάρει μέχρι να δούμε "hacking" στο BTC wallet της εφορίας από τους σούπερ αξιόπιστους εφοριακούς/ΔΥ; Grin

Έχουμε δει τόσες ρεμούλες με fiat ανά τα χρόνια και αρκετές φορές πέφτουν στα μαλακά...

Μια καλή επιλογή για αυτή τη περίπτωση θα ήταν Multisignature wallets.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Έστω ότι η ελληνική εφορία δέχεται πληρωμές με BTC...

Πόσο καιρό πιστεύετε θα πάρει μέχρι να δούμε "hacking" στο BTC wallet της εφορίας από τους σούπερ αξιόπιστους εφοριακούς/ΔΥ; Grin

Έχουμε δει τόσες ρεμούλες με fiat ανά τα χρόνια και αρκετές φορές πέφτουν στα μαλακά...
full member
Activity: 400
Merit: 170
Το πρωτότυπο κείμενο είναι στο https://www.aade.gr/sites/default/files/2019-04/ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ%20ΣΧΕΔΙΟ%20ΑΑΔΕ%202019.pdf και γράφει:

«Ψηφιακές πλατφόρμες και ηλεκτρονικά συστήματα πληρωμών: Μεγάλες είναι οι προκλήσεις που αντιμετωπίζει η φορολογική αρχή σε νέες, με παγκόσμια εμβέλεια, ψηφιακές πλατφόρμες εμπορίας ή παροχής υπηρεσιών και συστήματα πληρωμών σε επίπεδο ανταγωνισμού και φορολογικών εσόδων. Τέλος, η χρήση κρυπτονομισμάτων (Bitcoin, Ethereum, Ripple, κ.α.) στο εξωτερικό έχει ξεκινήσει ακόμη και από φορολογούμενους για την αποπληρωμή των φορολογικών τους υποχρεώσεων. Αυτό σημαίνει ότι το προσεχές διάστημα η φορολογική αρχή θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη νέα τάση συναλλαγών με ψηφιακό χρήμα που υπάρχει μέσω διαδικτύου, αλλά και να προτείνει τη θεσμοθέτηση της φορολόγησης των κρυπτονομισμάτων και ως επένδυση χαρτοφυλακίου.»

από το οποίο δεν βγαίνουν τα συμπεράσματα των δημοσιογράφων Smiley
Pages:
Jump to: