Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 5. (Read 44970 times)

member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Ενημέρωση έγκυρη απο κλειστο γκρουπ του φεϊσμπουκ. Τυγχανει να γνωριζω Ολλανδικα και διαβασα τα ειδοποιητηρια που ελαβαν Βορειοι Βελγοι απο τις τραπεζες τους. Η μια ηταν η PNB Paribas την αλλη δεν την θυμαμαι. Για να μην τα πολυλογω, Βελγοι που εστελναν απο coinbase/kraken εμβασματα πανω απο 4999€ προς τους τραπεζικους τους λογαριασμους, κατ'εφαρμογη κανονισμου της ΕΚΤ υποκεινταν σε προσωρινο παγωμα του λογαριασμου τους. Η τραπεζα ζητουσε πειστηρια οτι τα λεφτα δεν προερχονταν απο παρανομες δραστηριοτητες. Σε περιπτωση δε, που τα στοιχεια δεν κρινονταν επαρκη τα στοιχεια του ατομου στελνονται σε μια υπηρεσια ελεγχου μαυρου χρηματος. Σε καθε περιπτωση δηλαδη δε στελνουμε sepa απο 5000€ και πανω γιατι θα πρεπει να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες.
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
Δεν ξέρω για αμάξι, αλλά αν θέλεις να αποφύγεις τα πολλά περί φόρου, κάνεις το παρακάτω "κόλπο"... βέβαια αυτό πέφτει πιο πολύ στην αποφυγή της εφορίας παρά στον τρόπο συμπλήρωσης του Ε1, αλλά πιστεύω πως θα σας ενδιαφέρει!

Όπως ίσως θυμάστε και από προηγούμενο reply μου, με ενδιαφέρει να χρησιμοποιώ τα cryptocoins για αγορές και να μη τα μετατρέπω σε euro ώστε να μη φαίνονται κάπου.

Βρήκα λοιπόν αρκετά καταστήματα, αλλά κάποια από τα πιο μεγάλα είναι τα παρακάτω,

https://www.alzashop.com
https://www.overstock.com/blockchain
Ίσως και εδώ: https://kb.newegg.com/Article/Index/12/3?id=1682&fromwidget=false&searchid=661812&isSearch=true
Και ενδιαφέρον: https://en.bitrefill.com/greece/

Αν κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα δεν στέλνει στην Ελλάδα αλλά στέλνει στην Γερμανία (πχ το alzashop), μπορείτε να χρησημοποιήσετε αυτόν τον forwarder: https://mygermany.com/
Μου το πρότεινε σήμερα ένας άλλος χρήστης του bitcointalk και από όσο βλέπω έχει καλές κρητικές.
full member
Activity: 233
Merit: 100
Την παρασκευη υπέβαλλα φορολογική δήλωση. Η λογίστρια μου ειναι γενικά ψαγμενη (συχνα σεμιναρια κλπ). Μου ειπε προς το παρον κανε την παλαβη. Σε 5 χρόνια+ θα υπάρξει σαφες φορολογικο καθεστος!
Σε 5 χρόνια παραγραφονται τα φορολογικα "λαθη" Tongue
αν θες ομως να παρεις αμαξι χωρις εσοδα δε γινεται να κανεις την παπια

Kαι να τα βγάλεις κάπως να κανεις την αγορά μετά έχεις τεκμήρια... Οποτε πρέπει να τα βγάζεις κάθε χρόνο  Grin Grin Cheesy
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
Την παρασκευη υπέβαλλα φορολογική δήλωση. Η λογίστρια μου ειναι γενικά ψαγμενη (συχνα σεμιναρια κλπ). Μου ειπε προς το παρον κανε την παλαβη. Σε 5 χρόνια+ θα υπάρξει σαφες φορολογικο καθεστος!
Σε 5 χρόνια παραγραφονται τα φορολογικα "λαθη" Tongue
αν θες ομως να παρεις αμαξι χωρις εσοδα δε γινεται να κανεις την παπια
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Την παρασκευη υπέβαλλα φορολογική δήλωση. Η λογίστρια μου ειναι γενικά ψαγμενη (συχνα σεμιναρια κλπ). Μου ειπε προς το παρον κανε την παλαβη. Σε 5 χρόνια+ θα υπάρξει σαφες φορολογικο καθεστος!
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Πρέπει να δηλώσουμε στον 743 απ' ότι κατάλαβα φέτος τα ποσά αν έχουμε στείλει εμβάσματα σε ανταλλακτήρια πέρσι;

Αυτό ισχύει; Και τι φορολογία έχει;

τα ποσα που στειλαμε γιατι?
και αν καποιος εστειλε 10κ ευρω τον ιανουαριο και αγορασε τοτε και τωρα εχει 4κ θα φορολογηθει επειδη εστειλε 10κ... ?
Λιγο ανισσοροπη μου ακουγεται σαν διαδικασια

Τα ποσά που έχει στείλει κάποιος έχουν ήδη φορολογηθεί δεν ξαναφορολογούνται.  Το θέμα είναι να μπορείς να καλύψεις το ποσό πχ αν στείλεις 10000 και κάνεις δήλωση 5000 τότε μπορεί κάποιος να ελεγχθεί.

Αντιγράφω από taxexperts.
Quote
Στην περίπτωση που κάποιος φορολογούμενος, λόγω άγνοιας ή παράλειψης, δεν συμπλήρωσε τον κωδικό 743 (περί απόκτησης τίτλων), δεν μπορεί εν συνεχεία να συμπληρώσει με ίσης αξίας ποσό τον κωδικό 781, οπότε συμπληρώνεται μόνο η υπεραξία. Για τον προσδιορισμό της υπεραξίας λαμβάνονται υπόψη όλα τα έξοδα συναλλαγών προσαυξάνοντας το κόστος κτήσης και μειώνοντας αντίστοιχα την τιμή πώλησης. Σημειώνεται ότι τα ποσά απόκτησης τίτλων αποτελούν τεκμήρια, οπότε πρέπει να καλύπτονται από το σωρευμένο κεφάλαιο προηγουμένων ετών (πίνακας ανάλωσης κεφαλαίου) του φορολογουμένου.
Απ ότι καταλαβαίνω αν μετατρέψεις κάποιο ποσό σε ευρώ τότε δηλώνεις την υπεραξία και φορολογείσαι για αυτό το ποσό. Έχει υπεραναλυθεί το θέμα νομίζω σε προηγούμενα post!

Αναμονή μέχρι να ψηφιστεί κάτι για να έχουμε καλύτερη εικόνα ίσως είναι η καλύτερη λύση. Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο για τα cryptos.
full member
Activity: 294
Merit: 101
Καλά εδώ δεν καταφέρνει αυτό το κράτος να πιάσει όσους φοροδιαφεύγουν με πειραγμένες ταμιακές, θα hackαρει μήπως το blockchain του monero για να βρει τους Έλληνες με αδήλωτα νομίσματα ή θα ελέγξει τις καταναλώσεις ρεύματος για να πιάσει τους miners;
Ακόμα και αν το 2025 εντάξουν τα κρυπτονομίσματα στη φορολογική δήλωση, αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να ελεγχθεί από το κράτος... ότι θα δηλώνουμε αυτό θα ισχύει. Αρκεί να αυξηθούν τα καταστήματα (ηλεκτρονικά και μη) που δέχονται κρυπτονομίσματα για πληρωμές και έτσι δεν θα υπάρχει κάποια ανάγκη για μετατροπή σε ευρώ.

Είπες μεγάλη κουβέντα! Ποτέ μετατροπή σε fiat και αγορά απ'ευθείας πραγμάτων και υπηρεσιών με btc είναι το μέλλον νομίζω. Οτιδήποτε περνάει μέσω visa - mastercard - iban κλπ έχει θέμα τώρα ή στο μέλλον.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Καλά εδώ δεν καταφέρνει αυτό το κράτος να πιάσει όσους φοροδιαφεύγουν με πειραγμένες ταμιακές, θα hackαρει μήπως το blockchain του monero για να βρει τους Έλληνες με αδήλωτα νομίσματα ή θα ελέγξει τις καταναλώσεις ρεύματος για να πιάσει τους miners;
Ακόμα και αν το 2025 εντάξουν τα κρυπτονομίσματα στη φορολογική δήλωση, αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να ελεγχθεί από το κράτος... ότι θα δηλώνουμε αυτό θα ισχύει. Αρκεί να αυξηθούν τα καταστήματα (ηλεκτρονικά και μη) που δέχονται κρυπτονομίσματα για πληρωμές και έτσι δεν θα υπάρχει κάποια ανάγκη για μετατροπή σε ευρώ.
Να ελέγχει blockchains (του Bitcoin που είναι όλα φόρα παρτίδα) σε 20 χρόνια, ίσως...

Να ελέγξει τις καταναλώσεις της ΔΕΗ έπρεπε να το κάνει από χτες ΗΔΗ. Σκέψου ότι υπάρχει κοινωνικό τιμολόγιο, αλλά δεν μετράει τις νυχτερινές (8 ώρες κάθε μέρα) για το όριο που σε πετάει εκτός και δεν κόβουν ποτέ το ρεύμα.
full member
Activity: 378
Merit: 126
Πρέπει να δηλώσουμε στον 743 απ' ότι κατάλαβα φέτος τα ποσά αν έχουμε στείλει εμβάσματα σε ανταλλακτήρια πέρσι;

Αυτό ισχύει; Και τι φορολογία έχει;

τα ποσα που στειλαμε γιατι?
και αν καποιος εστειλε 10κ ευρω τον ιανουαριο και αγορασε τοτε και τωρα εχει 4κ θα φορολογηθει επειδη εστειλε 10κ... ?
Λιγο ανισσοροπη μου ακουγεται σαν διαδικασια
legendary
Activity: 1666
Merit: 1007
Professional Native Greek Translator (2000+ done)
Πρέπει να δηλώσουμε στον 743 απ' ότι κατάλαβα φέτος τα ποσά αν έχουμε στείλει εμβάσματα σε ανταλλακτήρια πέρσι;

Αυτό ισχύει; Και τι φορολογία έχει;
full member
Activity: 728
Merit: 169
What doesn't kill you, makes you stronger
Καλά εδώ δεν καταφέρνει αυτό το κράτος να πιάσει όσους φοροδιαφεύγουν με πειραγμένες ταμιακές, θα hackαρει μήπως το blockchain του monero για να βρει τους Έλληνες με αδήλωτα νομίσματα ή θα ελέγξει τις καταναλώσεις ρεύματος για να πιάσει τους miners;
Ακόμα και αν το 2025 εντάξουν τα κρυπτονομίσματα στη φορολογική δήλωση, αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να ελεγχθεί από το κράτος... ότι θα δηλώνουμε αυτό θα ισχύει. Αρκεί να αυξηθούν τα καταστήματα (ηλεκτρονικά και μη) που δέχονται κρυπτονομίσματα για πληρωμές και έτσι δεν θα υπάρχει κάποια ανάγκη για μετατροπή σε ευρώ.
krk
newbie
Activity: 38
Merit: 0
ευχαριστώ για τις πληροφορίες.  Τα μελετάω και θα επανέλθω αργότερα.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
Πρέπει να δηλώσουμε στον 743 απ' ότι κατάλαβα φέτος τα ποσά αν έχουμε στείλει εμβάσματα σε ανταλλακτήρια πέρσι;
legendary
Activity: 1666
Merit: 1007
Professional Native Greek Translator (2000+ done)

Quote from: Κωνσταντίνος Νανόπουλος
Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί
μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’,
καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση,
ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες
εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων
επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ.


Αυτό σημαίνει 2 εμβάσματα kraken ανα εξάμηνο;
full member
Activity: 233
Merit: 100
Ήρθε το 2018 και πρέπει να κάνω την πρώτη μου μη μηδενική φορολογική δήλωση. Γνωρίζει κάποιος κάποιον καλο λογιστή στην Αθηνα που να γνωρίζει τουλάχιστον τι είναι τα κρυπτονομισματα να με βοηθήσει στην συμπλήρωση?
jr. member
Activity: 55
Merit: 3
Πρόταση για τη λογιστική αντιμετώπιση των κρυπτονομισμάτων:



https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/39807
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Ενα μικρο χρησιμο update : Το Γερμανικο υπουργειο οικονομικων αναγνωριζει την αποφαση του Ευρωπαικου Δικαστηριου οτι τα cryptos αντιμετωπιζονται σαν χρημα στις περιπτωσεις φορολογισης.
Το λινκ ειναι στα Γερμανικα

http://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Downloads/BMF_Schreiben/Steuerarten/Umsatzsteuer/Umsatzsteuer-Anwendungserlass/2018-02-27-umsatzsteuerliche-behandlung-von-bitcoin-und-anderen-sog-virtuellen-waehrungen.pdf;jsessionid=B342C0E78C4AB63DC77B59F381970961?__blob=publicationFile&v=1
Δεν ξέρω καλά Γερμανικά για το άνωθεν, αλλά εδώ λέει ότι δεν υπόκειται σε φορολόγηση:

https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2015-10/cp150128en.pdf
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Ενα μικρο χρησιμο update : Το Γερμανικο υπουργειο οικονομικων αναγνωριζει την αποφαση του Ευρωπαικου Δικαστηριου οτι τα cryptos αντιμετωπιζονται σαν χρημα στις περιπτωσεις φορολογισης.
Το λινκ ειναι στα Γερμανικα

http://www.bundesfinanzministerium.de/Content/DE/Downloads/BMF_Schreiben/Steuerarten/Umsatzsteuer/Umsatzsteuer-Anwendungserlass/2018-02-27-umsatzsteuerliche-behandlung-von-bitcoin-und-anderen-sog-virtuellen-waehrungen.pdf;jsessionid=B342C0E78C4AB63DC77B59F381970961?__blob=publicationFile&v=1

legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
To αφήνω και εδώ γιατί η ομιλία του Νανόπουλου είναι αρκετά διαφωτιστική

https://www.youtube.com/watch?v=5egmtQTmkHc

φαίνεται ότι εχει και site που ασχολείται με τέτοια φορολογικά θέματα

https://www.taxexperts.gr/
newbie
Activity: 160
Merit: 0
Σκεύτομαι να ασχοληθώ με τα κρυπτος και φυσικά ξεκίνησα με την κλασική πονεμένη ιστορία της εφορίας. Πολλά μπράβο σε όσους συνεισέφεραν και ειδικά στον amphibious.

Πέρασα 9 ώρες διαβάζοντας το thread και συνοψίζοντας απο αυτα που διάβασα έχω τις εξής απορίες:

1.   Το mining το ξεχνάμε εκτός αν κάποιος είναι διατεθειμένος να ρισκάρει για μικροποσα έως 10χιλιαρικα κέρδος το χρόνο σωστά;

2.   Η καλύτερη «νομιμη οδός» για επένδυση σε κρυπτος είναι sepa εμβασματα απο ελληνικές τράπεζες για αγορά bitcoins/ether σε κρακεν και μεταφορά σε άλλα ανταλακτήρια για αγορα alternative coins μετά επιστροφή παλι σε κρακεν και μεταφορα σε ελληνικές τράπεζες. Μετά δηλωση στην εφορία για φορολόγηση υπεραξίας (15%+εισφορα αλληλεγύης). Σωστα; Απο τη στιγμή που κάνουμε «trading» για ποιό λόγο όμως να τα μετατρέπουμε όλα σε bitcoin; Υπάρχει πρόβλημα στο να κρατάμε 20+ διαφορετικά alternative coins στο kraken και σε άλλα ανταλακτηρια/wallets και απλά να δηλώνουμε την συνολική υπεραξια στην εφορία δίνοντας σε φωτοτυπία το ιστορικό όλων των αγοραπωλησιών;

3.   Ποιος είναι  ο καλύτερος τροπος να μεταφέρω μερικά ξεχασμενα ποσα σε online wallets που δεν δηλώθηκαν παλιότερα στον κωδικό “029 καταθέσεις εξωτερικού” (προφανώς θα πρέπει να τα δηλώσω φέτος για το 2017) τα προηγούμενα χρόνια; Είναι καλύτερο να τα περάσω σε ελληνικές τράπεζες πρώτα και μετα σεπα σε κρακεν ή απευθείας αγορα σε ανταλακτηρια που τα δέχονται όπως bitpanda; Μετά όμως πως θα δικαιολογηθούν όταν εμφανίστηκαν απο το πουθενα;

4.   Ο καλύτερος τρόπος για να μειώσουμε τον φόρο εισφορας αλληλεγύης; Κρατάμε τα παντα σε κρύπτο και κάνουμε ανάληψη μόνο ένα χαμηλό ποσο κάθε χρόνο;

5.   Ας πούμε ότι είμαστε αναγκασμένοι να  βγάλουμε σε fiat όλα τα χρήματα απο το ανταλλακτήριο περισότερες φορές απο 2 το χρόνο (λόγο κρας της αγορας ή γιατί έγινε χακαρισμα στο ανταλακτήριο ή οποιδήποτε απρόοπτο συμβαν) λογικά δεν υπάρχει προβλημα αφού δηλώνωνται ως υπεραξία σωστα; Ακομα και 10 φορές να βαλουμε-βγαλουμε τα χρήματα;

6.   Με τα staking network coins τι συμβαίνει; Απλά δηλώνται σαν υπεραξία ή υπάρχει καινούριο μπερδεμα λόγω του ότι είναι μερίσματα;



Νομίζω το μεγαλύτερο μπέρδεμα που έχω διαβάζοντας το thread είναι απο τη στιγμή που πάμε για νόμιμη φορολόγηση υπεραξίας 15% ουσιαστικά μπορούμε να κάνουμε “trading” ή όχι; Άρα αν κάνουμε χιλιάδες αγοραπωλησίες σε κρύπτος σε διαφορετικά exchanges κάθε χρόνο υπάρχει περίπτωση να μας πούνε «κανε έναρξη» αντι απλά να πληρώσουμε το 15%;
Pages:
Jump to: