Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 7. (Read 44970 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Καλημέρα σε όλους/ες,

Αν κάποιος έχει μικροποσά στην Revolut και δεν τα δηλώσει, θα έχει πρόβλημα;
full member
Activity: 265
Merit: 101
Founder of Greepto.gr & CryptoAnalogy
Δεν υπαρχει κατι νεοτερο σχετικα με την φετινη δηλωση αν θα μπορουμε να δηλωσουμε καπου εισοδηματα απο bitcoin ετσι;

Επισης, εστω οτι καποιος δουλευει σε εταιρειες, και τον πληρωνουν με bitcoin, και μετα θελει να τα βγαλει ΚΑΙ να τα φορολογησει νομιμα, θεωρειται επιχειρηματικη δραστηριοτητα αυτο;
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και έχω μια απορία. Έχετε κάποιον λογιστή να προτείνεται που να ασχολείται με τα παραπάνω θέματα; BTC, p2p lending, etf ;

Έτσι θα μπορούσαμε να πάρουμε πληροφορίες και από κάποιον που ίσως έχει ξαναδηλώσει για άλλους στην εφορία!

Ευχαριστώ!
member
Activity: 72
Merit: 10
μια ερώτηση όσον αφορά Leupay και Revolut:

Αυτοί παρέχουν ένα Iban στο οποίο μπορείς να λαμβάνεις χρήματα και το οποίο συνδέεται με κάρτες αγορών και αναλλήψεων.

Η ερώτησή μου είναι λαμβάνοντας κανονικό IBAN είναι σαν να έχουμε λογαριασμό σε τράπεζα;

Δηλαδή:

α) ενημερώνεται η εφορία για το υπόλοιπο του λογαριασμού στο τέλος του έτους (δηλαδή πόσα είναι σταθμευμένα εκεί) και άρα πρέπει κάπως να δηλωθεί;

β)Ενημερώνεται η εφορία για τις κινήσεις καταθέσεις/αναλήψεις κατά τη διάρκεια του έτους και άρα πρέπει να δηλωθούν;

Μιλάμε για ποσά σε λογικά πλαίσια π.χ έως 10.000 το χρόνο

EDIT ναι ενημερώνονται αναφέρεται στο site του leupay.

Σίγουρα ενημερόνονται για το balance 31/12 αλλά δεν ξέρω αν ρωτούνται για σύνολο καταθέσεων και αναλήψεων εκτός και αν ερωτηθούν.

Διάβασα ότι Neteller & Skrill δίνουν την δυνατότητα ανάληψης από ΑΤΜ και πληρωμών με κάρτα αλλά ΔΕΝ εντάσονται στις πολιτικές CRS & AEI που αφορούν την μεταφορά πληροφοριών προς τις φορολογικές αρχές.

Ισχύει; έχει κανείς εμπειρία;

Πως μπορεί κάποιος να στείλει χρήματα από πώληση Bitcoin σε Neteller ή Skrill?
newbie
Activity: 1
Merit: 0
Μια απορία, κάνω πρακτική και με τα λεφτά της πρακτικής (δεν φορολογουνται) αγοράζω 200ε Ethereum και μετά από 10 μέρες αποφασίζω να τα τραβήξω πίσω στο λογαριασμό μου άλλα θα με χασούρα 12ε δηλαδή στον λογαριασμό μου μπαίνουν 188ε. Σε αυτήν την περίπτωση εάν θέλω να είμαι 100% νόμιμος τι πρέπει να κάνω; Που δεν νομίζω για ένα πόσο 200ε να ψάξουν κάτι. Και επίσης στην περίπτωση που τα τραβάω με 100ε κέδρος δηλαδή στον λογαριασμό μου μπαίνουν 300ε εκεί τι αλλάζει;
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Καλησπέρα παιδιά και μπράβο για το θέμα, είναι η μόνη πηγή βοήθειας αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα.

Ένα υποθετικό παράδειγμα:

1)αγοράζω το 2015 απο btc ATM 1.5 btc και τα εχω στο desktop wallet μου

2)το 2017 μεταφέρω με 3-4 συνναλαγές τα bitcoin σε hardwear wallet. (παράλληλα κανω format στο laptop, σβήνετε το wallet και οι κωδικοί του
   πορτοφολιού.

3)τα bitcoin μένουν εκει (στο hardwear wallet) χωρίς άλλες συναλλαγές και μετα απο κάποια χρόνια παίρνουν υπεραξία (πχ φτανουν 1btx -
   50,000 euro).

4)μεταφέρω 1 bitcoin στο coinbase και το πουλαω, στην συνέχεια μεταφέρω τα χρήματα στην τράπεζα με έμβασμα και το δηλώνω εφορία.


Απορίες: Πως θα φορολογηθω; θα έχω πρόβλημα λόγο έλλειψης στοιχειών αγοράς σε αυτη την περιπτωση; Επίσης, μπορώ να προσφερθώ να δείξω το wallet μου στον εφοριακό για να αποδείξω την υπεραξία; η τα wallet και οι συνναλαγες που φαίνονται  μέσα σε αυτο δεν ειναι αποδεκτά αποδεικτικά στοιχεία;
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Αν όμως εγώ έχω ένα σταθερο αριθμό BTC που ξοδεύω κανονικά χωρίς να τα μετατρέπω σε δολλάρια, ευρώ κτλ πως ορίζεται η υπεραξία;
Από την ποσότητα των πραγμάτων που μπορώ να αγοράσω;
Το ίδιο ισχύει και με άλλα νομίσματα και αν ναι τι γίνεται με την υποαξία των φιατ;
Γιατί αν φορολογείται η υπεραξία όταν το BTC χρησιμοποιείται ως νόμισμα για πληρωμή, γιατί να μην φορολογείται και η υποαξία (υπό την έννοια της φοροελάφρυνσης) των άλλων νομισματων;

Όλα αυτά τα ρωτάω μέσα στο πλαίσιο των τελευταίων εξελίξεων γύρω από τους issuers και την Wavecrest. Οι debit κάρτες στηρίζονται σε issuers και προφανώς δεν λύνουν το υπάρχον πρόβλημα του τραπεζικού καθεστώτος. Ένα ανεξάρτητο μοντέλο πληρωμών στηριζόμενο σε ίσως gift-cards-like λογικές θεωρώ ότι ίσως ανεξαρτητοποιούσε την πληρωμή με BTC από τον έλεγχο των τραπεζών και ίσως οφελούσε και εμάς από φορολογική άποψη.

Αλλά τα θέτω αυτά προς συζήτηση καθοτι δεν εχω όλες τις γνώσεις και εδώ μέσα ξέρετε πολλά και καλά.

ΥΓ. Εννοείται ότι θεωρούμε ότι γινεται δήλωση της κάτοχης BTC όταν αυτη ζητηθεί (π.χ. στο περιουσιολόγιο) καθώς και αποδεικνυεται η αγορά BTC με βάση εισόδημα/καταθέσεις/κτλ. αν ζητηθεί σε έλεγχο. Εδώ αναφέρομαι στη φορολογία της υπεραξίας όταν τα BTC δεν γίνονται έμβασμα ή ανάληψη μετρητών ή exchanged σε άλλα νομίσματα μέσω crypto debit cards.
newbie
Activity: 136
Merit: 0
κανονικά ναι αλλα δεν παίζει η εφορία να δει τις συγκεκριμένες κινήσεις. Εδώ ακόμα δεν βλέπει από τις προπληρωμένες bitcoin κάρτες όπως spcetro, cryptopay, tnex κτλ.
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Ερώτηση. Αν τα BTC ξοδεύονται κατευθείαν για αγορά προϊόντων φορολογούνται;
Και εξηγώ. Ας πούμε ότι αγοράζω μια Amazon Gift Card με BTC. Υπάρχουν πολλές υπηρεσίες που το υποστηρίζουν.
Μέσα σε αυτή τη διαδικασία δεν υπάρχει exchange BTC -> USD.
Έδωσα BTC αγόρασα μια gift card, άσχετα με τι χρησιμότητα της και την τιμή της.

Επιβάλλεται φόρος υπεραξίας σε αυτή την περίπτωση (σε περίπτωση φυσικά που όντως υπάρχει υπεραξία);
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
Καλησπέρα παιδια είμαι μισθωτός υπάλληλος δημοσίου,

Ξεκίνησα πριν 1.5-2 χρόνια να κανω mining και επένδυα οτι έβγαζα σε φτηνά(τοτε) cryptos oπως το siacoin και ripple μέσω bittrex.
Να μην σας τα πολυλογώ τωρα ειναι περίπου 1.2BTC και θελω να τα βγαλω μέσω coinbase για παρω ενα αυτοκινητάκι.
Τι προβλέπεται; πρέπει να τα δηλώσω; πως θα τα δικαιολογήσω;



αν καταφέρεις και τα βγάλεις μέσω coinbase παίξε και ένα λόττο συμπληρωματικά! καλύτερα δε τα βγάζεις μέσω kraken;
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Καλησπέρα παιδια είμαι μισθωτός υπάλληλος δημοσίου,

Ξεκίνησα πριν 1.5-2 χρόνια να κανω mining και επένδυα οτι έβγαζα σε φτηνά(τοτε) cryptos oπως το siacoin και ripple μέσω bittrex.
Να μην σας τα πολυλογώ τωρα ειναι περίπου 1.2BTC και θελω να τα βγαλω μέσω coinbase για παρω ενα αυτοκινητάκι.
Τι προβλέπεται; πρέπει να τα δηλώσω; πως θα τα δικαιολογήσω;

newbie
Activity: 1
Merit: 0
Γειά χαρά σε όλους.

Ένα ευχαριστώ σε όλους όσους βοήθησαν με τις πολύτιμες πληροφορίες τους αλλά και ένα μεγάλο μπράβο για τις γνώσεις και το μυαλό τους.

Έστω ένας miner με 120.000€(10k/μήνα)  έσοδα ετησίως.
Πως ρευστοποιει και πως δηλώνει αυτό το νούμερο?



Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την εκπαιδευτικού τύπου επίλυση αυτού του ζητήματος.
full member
Activity: 133
Merit: 101
Καλησπέρα σε όλους!Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Αγορασα το 2017 bitcoin στελνοντας εμβασμα σε ανταλλακτηριο 1000 ευρώ.Ειμαι εργαζόμενος με ετησιο εισοδημα γυρω στα 10.000 ευρώ.Σε αρθρο περι φορολογησης υπεραξιας απο bitcoin ( https://www.taxexperts.gr/αρθρογραφία/φορολόγηση-υπεραξίας-από-bitcoins ) βλεπω να αναφερεται το εξης: "Σημειώνεται ότι τα ποσά απόκτησης τίτλων αποτελούν τεκμήρια, οπότε πρέπει να καλύπτονται από το σωρευμένο κεφάλαιο προηγουμένων ετών (πίνακας ανάλωσης κεφαλαίου) του φορολογουμένου." Εγω ουδέποτε εχω δηλώσει κεφαλαιο (καταθεσεις υποθετω) σε προηγουμενο ετος. Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα εξ'αιτιας αυτου; Δεδομενου οτι τα 1000 ευρω θα μπορουσα καλλιστα να τα εχω συγκεντρωσει μεσα στο ιδιο φορολογικο ετος (οπως και εχει γινει δηλαδη) χρειαζεται να δηλωθει και κατι αλλο εκτος της συμπληρωσης 1000 στον κωδικο 743;

Αν δεν δήλωσες τα προηγούμενα έτη τίποτα στον 743 (υποθέτω πως κανένας δεν το έκανε), τότε θεωρείς την τιμή κτήσης εκείνων των bitcoin μηδενική (παράγραφος 4 άρθρου 42 ΚΦΕ). Σε περίπτωση που δηλώσεις φέτος 1000€ στον 743, θεωρείς ότι το σύνολο των bitcoin αποκτήθηκε μ' αυτό το ποσό, διαφορετικά θα έχουν μηδενική τιμή κτήσης στο σύνολό τους και θα δηλώνεις τις πωλήσεις ως υπεραξία (μόνο 865 και τίποτα στον 781).

Πέραν αυτού, η μη δήλωση των αγορών στον 743 δεν θα προκαλέσει πρόβλημα, ειδικά εφόσον αυτά τα ποσά ούτως ή άλλως καλύπτονταν από τα εισοδήματα. Αν ωστόσο σε ρωτήσουν γιατί δεν δήλωσες τις αγορές, θα ισχυριστείς ότι δεν τα απέκτησες ως χρεόγραφα, αλλά ως μέσο πληρωμής για προσωπική χρήση (προσκομίζοντας την απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου) και αποφάσισες να τα μεταχειριστείς ως χρεόγραφα μεταγενέστερα.

Θεωρώ ότι είναι απαραίτητο να δηλώνεται επιπλέον το ΝΑΙ στον 029 για όσο καιρό υπάρχουν bitcoin (είτε ως χρεόγραφο είτε ως μέσο πληρωμής) στην κατοχή ή χρηματικό υπόλοιπο σε ανταλλακτήριο.



Εφόσον γίνει αποκλειστικά μια και μόνο πώληση π.χ 2 BTC και δηλωθεί σαν διάθεση περιουσιακού στοιχείου.

Τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει μελοντικές αγορές;

Ό,τι δηλωθεί στον 781 ως διάθεση περιουσιακών στοιχείων, καλύπτει κανονικά το τεκμήριο, αφού αποτελεί κεφάλαιο που μπορεί να αναλωθεί. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα και δηλώνονται στον 781 (επιδόματα, δωρεές, κέρδη από λαχεία, λήψη δανείου, εισαγωγή συναλλάγματος κλπ). Είναι συνηθισμένος τρόπος κάλυψης τεκμηρίων. Αν η δαπάνη γίνει τα επόμενα έτη μετά την δήλωση στον 781, το απαιτούμενο για την κάλυψη ποσό θα δηλωθεί ως ανάλωση κεφαλαίου στον 787 και θα αφαιρεθεί από το διαθέσιμο για περαιτέρω ανάλωση κεφάλαιο.

Το θέμα είναι ότι, αν δηλώσεις πώληση 2 BTC (περίπου 27000€ σήμερα) αφορολόγητα στον 781, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κληθείς για έλεγχο. Σ' αυτήν την περίπτωση μπορούν να χαρακτηρίσουν την δήλωση ανακριβή και θα αναγκαστείς να κάνεις προσφυγές. Δεν θα το έκανα για ποσά πάνω από 10000€.

Όλες οι κατηγορίες ποσών που δηλώνονται στον 781 φορολογούνται αυτοτελώς ή είναι αφορολόγητα. Αν το ποσό είναι αφορολόγητο, υψηλό και χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση, λογικά θα οδηγήσει σε έλεγχο με μαθηματική ακρίβεια.


Τυπικά, η διττή φύση του bitcoin (μέσο πληρωμής/χρεόγραφο) αφήνει αρκετό περιθώριο για δήλωση ανάλογα με πραγματικές περιστάσεις:

(α) Αν έγιναν λίγες πωλήσεις μπορεί να χαρακτηριστεί περιουσιακό στοιχείο που αποκτήθηκε για προσωπική χρήση ως μέσο πληρωμής και όχι για μεταπώληση, οπότε η υπεραξία είναι αφορολόγητη (δήλωση στον 781 ολόκληρου ποσού).

(β) Αν έγιναν πολλές πωλήσεις (ή -ακόμα χειρότερα- συχνές αγοραπωλησίες), τότε είναι εκ των πραγμάτων χρεόγραφο που διαπραγματεύεται σε αγορές, οπότε η υπεραξία συνιστά κεφαλαιακό κέρδος (δήλωση στους 865, 781, 743 ή μόνο στον 865).

Πρακτικά όμως, το (β) είναι σίγουρο, ενώ το (α) σηκώνει αμφισβήτηση και θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να το υποστηρίξεις.
member
Activity: 72
Merit: 10

Εφόσον γίνει αποκλειστικά μια και μόνο πώληση π.χ 2 BTC και δηλωθεί σαν διάθεση περιουσιακού στοιχείου.

Τότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει μελοντικές αγορές;
newbie
Activity: 5
Merit: 0
Καλησπέρα σε όλους!Ηθελα να κανω την εξης ερωτηση.Αγορασα το 2017 bitcoin στελνοντας εμβασμα σε ανταλλακτηριο 1000 ευρώ.Ειμαι εργαζόμενος με ετησιο εισοδημα γυρω στα 10.000 ευρώ.Σε αρθρο περι φορολογησης υπεραξιας απο bitcoin ( https://www.taxexperts.gr/αρθρογραφία/φορολόγηση-υπεραξίας-από-bitcoins ) βλεπω να αναφερεται το εξης: "Σημειώνεται ότι τα ποσά απόκτησης τίτλων αποτελούν τεκμήρια, οπότε πρέπει να καλύπτονται από το σωρευμένο κεφάλαιο προηγουμένων ετών (πίνακας ανάλωσης κεφαλαίου) του φορολογουμένου." Εγω ουδέποτε εχω δηλώσει κεφαλαιο (καταθεσεις υποθετω) σε προηγουμενο ετος. Υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα εξ'αιτιας αυτου; Δεδομενου οτι τα 1000 ευρω θα μπορουσα καλλιστα να τα εχω συγκεντρωσει μεσα στο ιδιο φορολογικο ετος (οπως και εχει γινει δηλαδη) χρειαζεται να δηλωθει και κατι αλλο εκτος της συμπληρωσης 1000 στον κωδικο 743;
full member
Activity: 133
Merit: 101
Αρα στις εκτυπώσεις ανταλλακτηρίου προσκομίζεις την αρχική αγορά των 0,2 Bitcoin (π.χ. από Coinbase) και την τελική πώληση του 1 Bitcoin (πάλι από Coinbase) και όχι τις υπόλοιπες συναλλαγές σε altcoins (π.χ. σε bitrex, binance κλπ) ;

Συγγνώμη αν ρωτάω χαζομάρες, απλά με το μυαλό μου δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν ενδιαφέρει έναν ελεγκτή πώς κατέληξες από 0,2 Bitcoin σε 1 χωρίς να δει και το trading σε altcoins (μηχανικός βλέπεις δεν μπορώ να σκεφτώ λογιστικά χαχαχα)

Η πολυπλοκότητα των ενδιάμεσων πράξεων είναι γνωστό πρόβλημα και όχι μόνο στην περίπτωση που οι αξίες αυξάνονται με το trading. Για παράδειγμα, όταν οι μετοχές κάνουν split, καταλήγεις π.χ. με διπλάσιο αριθμό μετοχών χωρίς αντίστοιχα πινακίδια αγορών. Με παρόμοιο τρόπο, τα κρυπτονομίσματα κάνουν forks: μέσα στο 2017 έκανα πολλαπλές μετατροπές BCH -> BTC, BTG -> BTC και BTG -> BCH -> BTC, όπου όλα τα BCH και BTG προέρχονταν από δωρεάν διανομή με forks.

Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις κάνεις μια από τις δύο ισοδύναμες παραδοχές:

(α) Οι πρόσθετες αξίες έχουν μηδενική τιμή κτήσης και η πώλησή τους θα θεωρηθεί εξ ολοκλήρου υπεραξία.
(β) Θεωρείς ότι το σύνολο των αξιών (αρχικές συν πρόσθετες) αποκτήθηκαν με το αρχικό κεφάλαιο.

Το (α) απαιτεί ξεχωριστό υπολογισμό για τις αρχικές αξίες και για τις πρόσθετες. Το (β) είναι πιο απλό και το αποτέλεσμα αριθμητικά θα είναι ίδιο.

Edit: Διάβασε την παράγραφο 4 άρθρου 42 ΚΦΕ:

Επίσης, τι εννοείς όταν λες να βγαίνουν τα νούμερα τελικό μείον αρχικό;

Σημαίνει ότι η πραγματική προσαύξηση σε € που εμφανίζεται στις δηλώσεις συμπίπτει με αυτή που προκύπτει από τα δικαιολογητικά αγοραπωλησιών.

Αν εξετάσεις την σημασία των κωδικών 743 (καταβολή κεφαλαίων), 781 (επιστροφή κεφαλαίων) και 865 (υπεραξία), θα καταλάβεις ότι τελικά (πρέπει να) βρίσκονται πάντα σε ισοζύγιο, λαμβάνοντας υπόψην και την τυχόν τμηματική καταβολή (743), τμηματική επιστροφή (781) και την λογιστική αξία της θέσης (ό,τι δεν ρευστοποιήθηκε ακόμα).
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Αρα στις εκτυπώσεις ανταλλακτηρίου προσκομίζεις την αρχική αγορά των 0,2 Bitcoin (π.χ. από Coinbase) και την τελική πώληση του 1 Bitcoin (πάλι από Coinbase) και όχι τις υπόλοιπες συναλλαγές σε altcoins (π.χ. σε bitrex, binance κλπ) ;

Συγγνώμη αν ρωτάω χαζομάρες, απλά με το μυαλό μου δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν ενδιαφέρει έναν ελεγκτή πώς κατέληξες από 0,2 Bitcoin σε 1 χωρίς να δει και το trading σε altcoins (μηχανικός βλέπεις δεν μπορώ να σκεφτώ λογιστικά χαχαχα)

Επίσης, τι εννοείς όταν λες να βγαίνουν τα νούμερα τελικό μείον αρχικό;
full member
Activity: 133
Merit: 101
Προτείνεις η αρχική αγορά να γίνει σε Bitcoin αντί για ether (αν μιλάμε για ένα αρχικό κεφάλαιο 2.000 Ευρώ) μετά μεταφορά σε ανταλλακτήρια για altcoins και στο τέλος πάλι Bitcoin και Ευρώ?

Ακριβώς αυτό είναι η ιδανική λύση. Μετά παρουσιάζεις τις αποδείξεις αγοράς και πώλησης μόνο για το bitcoin.


Εχω σκοπό να πειραματιστώ με ένα αρχικό κεφάλαιο σαν αυτό και μετά να κάνω trading με alt coins και ό,τι κάτσει. Από ότι κατάλαβα από όσα έγραψες, αν με αυτά πάρω 0,2 Bitcoin και καταλήξω με XXX trading σε alt coins π.χ στο 1 Bitcoin και το εξαργυρώσω σε Ευρώ, δηλώνω απλά την υπεραξία και δεν νοιάζει την εφορία πώς αύξησα το αρχικό 0,2 κατά 0,8

Όπως είπα, τα ουσιαστικά σημεία είναι το αρχικό κεφάλαιο που κατέβαλες, το τελικό ποσό και η υπεραξία. Αρκεί να δικαιολογείται επαρκώς η προσαύξηση των καταθέσεων. Αν βγαίνουν τα νούμερα (τελικό μείον αρχικό), δεν πιστεύω να κολλήσει κανένας στις ενδιάμεσες πράξεις, ακόμα κι' αν υπήρχε τρόπος να εντοπιστούν Wink.

Να 'σαι καλά.
newbie
Activity: 3
Merit: 0
amphibious σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες να μου απαντήσεις αναλυτικά σε κάθε ερώτηση!!! Είναι και των Φώτων σήμερα, με φώτισες πραγματικά, γιατί πολλά τα είχα καταλάβει τελείως λάθος...

Προτείνεις η αρχική αγορά να γίνει σε Bitcoin αντί για ether (αν μιλάμε για ένα αρχικό κεφάλαιο 2.000 Ευρώ) μετά μεταφορά σε ανταλλακτήρια για altcoins και στο τέλος πάλι Bitcoin και Ευρώ?

Εχω σκοπό να πειραματιστώ με ένα αρχικό κεφάλαιο σαν αυτό και μετά να κάνω trading με alt coins και ό,τι κάτσει. Από ότι κατάλαβα από όσα έγραψες, αν με αυτά πάρω 0,2 Bitcoin και καταλήξω με XXX trading σε alt coins π.χ στο 1 Bitcoin και το εξαργυρώσω σε Ευρώ, δηλώνω απλά την υπεραξία και δεν νοιάζει την εφορία πώς αύξησα το αρχικό 0,2 κατά 0,8
full member
Activity: 133
Merit: 101
Γενάρη 2018, στέλνω ένα έμβασμα 1.000€ στο Coinbase και αγοράζω 1 Ethereum.

Με αυτό το Ethereum κάνω διάφορες αγοραπωλησίες μεταξύ κρυπτονομισμάτων σε άλλα ανταλλακτήρια (π.χ. binance) και καταλήγω στο τέλος του 2018 να έχω 5 Ethereum (άρα 5.000€ αν αποφάσιζα να τα κάνω cashout με την ίδια έστω τιμή εκείνη τη στιγμή)

Από αυτά, αποφασίζω να μετατρέψω σε Ευρώ τα 3 Ethereum και τα στέλνω με έμβασμα στην τράπεζα, άρα λαμβάνω 3.000€

Το οικονομικό έτος 2019 δεν κάνω καμία αγοραπωλησία, απλά κάποια στιγμή πουλάω και τα υπόλοιπα 2 Ethereum και στέλνω με έμβασμα στην τράπεζα 2.000€

1. Για το Οικονομικό Έτος 2018, βάζω ως αρχικό κεφάλαιο 1.000€ και κέρδος από την πώληση του Δεκεμβρίου 3.000€ - 1.000€ = 2.000€ και φορολογούμαι με 15% για αυτό τα 2.000€ ;

1. Για το οικονομικό έτος 2018 (δήλωση 2019) βάζεις 1000€ στον 743. Τα υπόλοιπα είναι λάθος.

Μέσα στο 2018 απέκτησες 5 ETH καταβάλλοντας 1000€ αρχικό κεφάλαιο με μέση τιμή κτήσης 200€ (το πώς έφτασες από 1 ETH στα 5 ETH είναι άσχετο).

Ύστερα ρευστοποίησες τα 3 / 5 αυτής της αρχικής επένδυσης. Η επιστροφή καταβεβλημένων κεφαλαίων αντανακλά το εν λόγω ποσοστό της αρχικής επένδυσης, δηλαδή ρευστοποίησες 3 ETH συνολικής λογιστικής αξίας 600€.

Η υπεραξία είναι 3000€ - 600€ = 2400€.

Δήλωση:

743: 1000€ καταβολή αρχικού κεφαλαίου.
781: 600€ επιστροφή τμήματος καταβεβλημένου κεφαλαίου.
865: 2400€ υπεραξία.
029: NAI λόγω τυχόν υπολοίπου € στο ανταλλακτήριο και κυρίως επειδή του χρόνου θα δηλώσεις πάλι υπεραξία τίτλων αλλοδαπής, άρα ... έχεις τίτλους αλλοδαπής.

Για την υπεραξία θα φορολογηθείς με 15% συν εισφορά αλληλεγγύης η οποία επιβάλλεται ανάλογα με το ύψος του συνολικού εισοδήματος πάνω από 12000€. Οι κλίμακες για την εισφορά αλληλεγγύης είναι εδώ: https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/137543/forologikes-diloseis-2017-oi-neoi-syntelestes-gia-tin-eisfora-allileggyis.

Έκανα έμφαση στην ρευστοποίηση κλάσματος της αρχικής επένδυσης σε μια από τις προηγούμενες δημοσιεύσεις: https://bitcointalksearch.org/topic/m.27435899.


2. Για το Οικονομικό Έτος 2019, βάζω ως αρχικό κεφάλαιο 0€(αφού έβαλα τα 1.000€ στο Οικονομικό Έτος 2018) και κέρδος από την πώληση 2.000€ για το οποίο επίσης φορολογούμαι με 15% ;

2. Για το οικονομικό έτος 2019 (δήλωση 2020) δεν βάζεις τίποτα στον 743 (αν δεν αγόρασες επιπλέον με “φρέσκο χρήμα”), ανεξάρτητα από τις αγοραπωλησίες που τυχόν έκανες με τα υφιστάμενα ETH. Τα υπόλοιπα πάλι είναι λάθος.

Τα απομένοντα ETH (όσα και αν έχουν γίνει με τυχόν trading μέσα στο 2019) έχουν λογιστική αξία 400€ που είναι το κλάσμα του αρχικού κεφαλαίου, το οποίο έχει καταβληθεί για την απόκτησή τους.

Η υπεραξία είναι 2000€ - 400€ = 1600€.

Δήλωση:

781: 400€ επιστροφή τμήματος καταβεβλημένου κεφαλαίου.
865: 1600€ υπεραξία.
029: NAI αν έχεις υπόλοιπο € στο ανταλλακτήριο.

Φόρος όπως πριν, εκτός αν αποφασίσουν διαφορετικά στο ενδιάμεσο διάστημα.


3. Το γεγονός ότι από 1 Ethereum που είχα αρχικά κατέληξα, με πάνω από τρεις αγοραπωλησίες σε διάφορα Exchanges, σε 5 Ethereum είναι αυτό που λέτε trading και με κάνει τα θεωρούμαι επιτηδευματία;

3A. Αν θεωρούμαι επιτηδευματίας, τότε αν καταλαβαίνω καλά, η μόνη περίπτωση για να μην θεωρηθείς είναι μέσα σε ένα εξάμηνο να πάρεις ένα νόμισμα με το αρχικό σου κεφάλαιο, να το κρατήσεις και να το εξαργυρώσεις πίσω σε Ευρώ (οπότε η υπεραξία είναι το πόσο παραπάνω το πούλησες) ;

3Β. Ή μήπως εννοείται ως trading το πόσες φορές εξαργυρώνω από Cryptocurrent σε Ευρώ και δεν νοιάζει την εφορία πώς κατέληξα από 1 αρχικό Ethereum σε 5;

3. Αυτό που λέμε trading, δεν θεωρείται επιχειρηματική δραστηριότητα βάσει παραγράφου 3 άρθρου 21 ΚΦΕ, ορισμού χρεογράφων, του γεγονότος ότι διαπραγματεύεται σε αγορές και επειδή αποτελεί -με κάθε λογική- υπεραξία κεφαλαίου.

3.Β Αυτό που αφορά την εφορία είναι το ποσό σε Ευρώ που είχες την 31/12 από ρευστοποίηση αξιών μέσα στην χρονιά (όπου και αν βρίσκεται αυτό το ποσό) και η υπεραξία σε σχέση με το κεφάλαιο που κατέβαλες γι' αυτά που ρευστοποίησες.

Για το 3.Α βλέπε 4 και 8.


4. Αν στείλω 3 εμβάσματα των 1.000€ σε ένα ανταλλακτήριο εντός εξαμήνου για να πάρω 3 Ethereum, τα οποία εξαργυρώσω πίσω σε Ευρώ με ένα έμβασμα στο τέλος του χρόνου με κάνει επίσης να θεωρούμαι επιτηδευματίας ή μετράνε μόνο οι πάνω από 2 εξαργυρώσεις σε Ευρώ ανα εξάμηνο;

4. Γιατί κολλάτε και ξανακολλάτε όλοι στις 3 συναλλαγές ανά εξάμηνο; Αν είναι κερδοσκοπική η πράξη και δεν εμπίπτει πουθενά αλλού, συνιστά επιχειρηματική δραστηριότητα, ακόμα και αν είναι μεμονωμένη. Δεν μας αφορά αυτό, καθώς οι αγοραπωλησίες αξιών που διαπραγματεύονται σε αγορά (οργανωμένη ή μη) και προσιδιάζουν σε παράγωγα, εμπίπτουν στο άρθρο 42 ΚΦΕ. Επομένως, δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, όσες κι' αν είναι οι συναλλαγές.

Αν π.χ. ήταν τρεις και άνω ομοειδείς συναλλαγές με φυσικά πρόσωπα, θα μπορούσαν να ενδιαφερθούν για την φύση τους και να προσπαθήσουν να “στοιχειοθετήσουν” την επιχειρηματική δραστηριότητα. Σ' αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε να δείξουν επίσης ότι οι συναλλαγές είναι κερδοσκοπικές.


5. Διάβαζα ότι στην Αμερική από 1/1/2018 φορολογούνται όλες οι εντός ανταλλακτηρίων συναλλαγές (π.χ. από Bitcoin σε Ether, από Ether σε Ripple κλπ) και πρέπει να κρατάς ιστορικό κάθε μιας από αυτές με την τρέχουσα εκείνη τη στιγμή ισοτιμία.

5Α. Για την Ελλάδα ισχύει αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο;
5Β. Όταν λέμε ισοτιμία εννοούμε μεταξύ των δύο κρυπτονομισμάτων που αντάλλαξες ή με την ισοτιμία του καθενός με Ευρώ;
5Γ. Οι εκτυπώσεις που παρέχουν τα ανταλλακτήρια αρκούν σαν αποδεικτικό ή πρέπει σε κάθε αγορά/πώληση που κάνω να παίρνω και ένα print-screen ;

5.Α. Για την Ελλάδα προς το παρόν δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

5.Β. Γενικά, όλες οι συναλλαγές απεικονίζονται σε Ευρώ με ισοτιμία την ώρα που πραγματοποιούνται, αλλά εδώ είναι άσχετο.

5.Γ. Δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα άλλο. Αν δεν γίνουν δεκτές οι εκτυπώσεις, μπορείς να προσφερθείς να τους βάλεις στον λογαριασμό του ανταλλακτηρίου και να εξετάσουν το ιστορικό. Ό,τι δύναται να διασταυρωθεί, πρέπει να γίνει δεκτό. Επίσης, διάβασε παράγραφο 4 της εγκυκλίου της ΑΑΔΕ και θα διαισθανθείς “το πνεύμα” ως προς την αδυναμία προσκόμισης (επαρκών) δικαιολογητικών: http://www.kathimerini.gr/935114/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/egkyklios-aade-poies-periptwseis-8ewroyntai-adikaiologhth-prosay3hsh-perioysias.


6. Αυτή τη στιγμή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (Μηχανικός) με μέχρι 2 εργοδότες, οπότε έχω μπει στη ρύθμιση του άρθρου 49, με την οποία πληρώνει και ο Εργοδότης μέρος των εισφορών στον ΕΦΚΑ. Επηρεάζουν σε κάτι τα κέρδη από τις εξαργυρώσεις στις μηνιαίες εισφορές προς τον ΕΦΚΑ (σε ασφαλιστικό επίπεδο δηλαδή) ή μόνο σε φορολογικό με το 15 % ;

6. Απ' όσο γνωρίζω, με τον ΕΦΚΑ έχουν να κάνουν μόνο τα εισοδήματα από δραστηριότητες που δημιουργούν υποχρέωση ασφάλισης: μισθωτή εργασία, ελεύθερο επάγγελμα, επιχειρηματική δραστηριότητα, αγροτική δραστηριότητα και σύνταξη. Διασταύρωσέ το, αλλά δεν νομίζω, αλλιώς και οι τόκοι καταθέσεων (επίσης στην κατηγορία κέρδων από κεφάλαιο) θα επέσυραν τον ΕΦΚΑ. Εγώ πέρυσι είχα μόνο τόκους καταθέσεων και δεν μου ήρθε καμιά ειδοποίηση να πληρώσω ΕΦΚΑ.


7. Αν οι αγοραπωλησίες γίνονται μεταξύ Ευρώ και Ethereum θεωρούνται το ίδιο με το να γίνονται μεταξύ Ευρώ και Bitcoin? (ρωτάω γιατί κάπου διάβασα ότι το Bitcoin είναι αναγνωρισμένο νόμισμα στην ΕΕ)

7. Το bitcoin δεν είναι (ακόμα) αναγνωρισμένο νόμισμα, αλλά μέσο πληρωμής. Ωστόσο, όσον αφορά το trading, αυτό είναι άσχετο γιατί τόσο το BTC όσο και το ETH είναι αξίες που διαπραγματεύονται σε αγορές, οπότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει διαφοροποίηση ως προς την υπεραξία κεφαλαίου.

Βλέπω όμως κάποια λεπτά σημεία που μπορούν να προκύψουν από την ιδιαιτερότητα του bitcoin σε σχέση με άλλα κρυπτονομίσματα, λόγω επίσημης αναγνώρισής του ως μέσο πληρωμής από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο:

  • Αν κάποιος θέλει να δηλώσει διάθεση περιουσιακών στοιχείων στον 781 αντί για υπεραξία, τότε το γεγονός ότι το bitcoin έχει αναγνωριστεί ως μέσο πληρωμής μπορεί να προσφέρει την δυνατότητα ισχυρισμού ότι το αγόρασες χωρίς κερδοσκοπική πρόθεση στο παρελθόν για προσωπική χρήση. Τότε όμως οι αγοραπωλησίες πρέπει να είναι λίγες για να αποφευχθεί ο χαρακτηρισμός συστηματικών πράξεων. Ο λόγος είναι ότι σ' αυτήν την περίπτωση ο ίδιος ισχυρίζεσαι ότι δεν είναι επένδυση κεφαλαίου και ανοίγεις τον δρόμο για “στοιχειοθέτηση” της επιχειρηματικής δραστηριότητας. Επιπλέον, για μεγάλα ποσά δεν θα το συνιστούσα σε καμία περίπτωση.
  • Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση που κάποιος παρέλειψε να δηλώσει την αγορά στον 743 (όλοι δηλαδή). Μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν δήλωσε την αγορά γιατί το αγόρασε αρχικά ως μέσο πληρωμής για προσωπική χρήση. Εφόσον υπάρχει απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, δεν μπορούν να το αμφισβητήσουν.
  • Επίσης λόγω της απόφασης, δεν μπορούν να (προσπαθήσουν να) χαρακτηρίσουν τα ποσά που προέρχονται από την πώληση bitcoin ως προσαύξηση από άγνωστη, παράνομη ή αδικαιολόγητη πηγή (παράγραφος 4 άρθρου 21 ΚΦΕ).


8. Αν οι αγοραπωλησίες μεταξύ altcoins σε καταστούν επιτηδευματία, τι ενέργειες πρέπει να κάνεις για να μην έχεις πρόβλημα με την εφορία (π.χ. στην περίπτωση μου που είμαι ήδη ελεύθερος επαγγελματίας, αλλα στην ουσία σαν μισθωτός γιατί έχω μέχρι 2 εργοδότες)

8. Αν πιστεύεις ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος, θα μπορούσες να κάνεις μετατροπές ETH -> BTC -> EUR και να φαίνονται μόνο πωλήσεις των BTC. Τότε, εφόσον αρχικά αγόρασες κατευθείαν ETH, δεν θα μπορείς να προσκομίσεις τα δικαιολογητικά αγορών και θα πρέπει να δηλώσεις το σύνολο των πωλήσεων ως υπεραξία (παράγραφος 4 άρθρου 42 ΚΦΕ). Οριακά νόμιμα, είναι δυνατόν να “δημιουργηθούν” τα δικαιολογητικά αγορών με trading: https://bitcointalksearch.org/topic/m.26140992.

Για τις αγοραπωλησίες του BTC, κατά την άποψή μου, δεν μπορούν να πουν τίποτα, γιατί διαπραγματεύεται σε αγορές και είναι επίσημα αναγνωρισμένο ως μέσο πληρωμής.


Τα περισσότερα από τα παραπάνω έχουν γραφτεί στο thread επανειλημμένα με αιτιολόγηση και απαραίτητες παραπομπές, γι' αυτό δεν αιτιολογώ εκ νέου. Έχω συγκεντρώσει τις παραπομπές σε μια προηγούμενη δημοσίευση, εκεί βρίσκονται όλες οι απαντήσεις: https://bitcointalksearch.org/topic/m.26704275.
Pages:
Jump to: