Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 2. (Read 44960 times)

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Νομίζω αυτή εδώ η είδηση ταιριάζει σε αυτό εδώ το νήμα και μιλάω για τις προτάσεις αλλαγής στην φορολόγηση για το 2019 και μια από αυτές είναι και η σκέψη για προσθήκη δυνατότητας πληρωμής με ψηφιακά νομίσματα! και φορολόγηση τους ως επενδυτικό προιόν για όσους τα μετατρέπουν σε ανταλλακτήρια σε fiat money

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1461604/aade-oi-allages-sti-forologia-to-2019

https://www.sofokleousin.gr/%C2%A0pliromes-foron-me-bitcoin-eksetazei-i-aade
full member
Activity: 840
Merit: 128
Οι offshore εταιρείες δεν είναι νόμιμες στην Ελλάδα (ρώτησα δικηγόρο).
Παρόλα αυτά ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοίξει μια τέτοια εταιρεία, έναν λογαριασμό τράπεζας στο όνομα της εταιρείας και έναν λογαριασμό σε ένα ανταλλακτήριο στο όνομα της εταιρείας.
Η σειρά είναι απλή:
1-Στέλνεις κρυπτο στο ανταλλακτήριο
2-Τα μετατρέπεις σε fiat
3-Τα στέλνεις στον Τραπεζικό λογαριασμό
4-Πας με την τράπεζα και τα σηκώνεις στο ΑΤΜ (η κάρτα έχει το όνομα της εταιρείας).

Δεν φαίνεσαι πουθενά.
Το θέμα είναι ότι κατά καιρούς κυκλοφορούν λίστες με τέτοιους λογαριασμούς και αν το όνομά σου βγει στην επιφάνεια θα έχεις πρόβλημα.

Η λύση λογαριασμού σε τράπεζα του εξωτερικού, χώρας που δεν δίνει τα στοιχεία της (ακόμη) στην Ευρωπαϊκή Τράπεζα μου φαίνεται πιο λογική.


Μεγαλα σπιτια και αυτοκινητα ολα τα αλλα δεν φαινονται πουθενα  Angry Kiss Kiss Kiss
Και η αμαξαρα δε φαινεται αμα ειναι με μακροχρόνια μισθωση (leasing)  Cool
Και η μεζονέτα γραμμένη σε offshore! Grin
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Μεγαλα σπιτια και αυτοκινητα ολα τα αλλα δεν φαινονται πουθενα  Angry Kiss Kiss Kiss
Και η αμαξαρα δε φαινεται αμα ειναι με μακροχρόνια μισθωση (leasing)  Cool
Και η μεζονέτα γραμμένη σε offshore! Grin
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Μεγαλα σπιτια και αυτοκινητα ολα τα αλλα δεν φαινονται πουθενα  Angry Kiss Kiss Kiss
Και η αμαξαρα δε φαινεται αμα ειναι με μακροχρόνια μισθωση (leasing)  Cool
newbie
Activity: 35
Merit: 0
 Μεγαλα σπιτια και αυτοκινητα ολα τα αλλα δεν φαινονται πουθενα  Angry Kiss Kiss Kiss
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Tο καλύτερο θα ήταν να είχαμε ένα θέμα: "πως να αποφύγετε την φορολόγηση μέχρι να οριστεί σαφές νομικό πλαίσιο περί κρυπτονομισμάτων", αλλά δε νομίζω ότι επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ.  Grin
Κρατάς low-profile και δεν κυκλοφορείς με Lambo! Grin
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Tο καλύτερο θα ήταν να είχαμε ένα θέμα: "πως να αποφύγετε την φορολόγηση μέχρι να οριστεί σαφές νομικό πλαίσιο περί κρυπτονομισμάτων", αλλά δε νομίζω ότι επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ.  Grin
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
τα έχουμε διαβάσει, είναι super χρήσιμα έως σωτήρια, αυτό δε σημαίνει όμως ότι το Ελληνικό κράτος έχει εντάξει στο φορολογικό σύστημα επισήμως τα κρυπτονομίσματα.
legendary
Activity: 910
Merit: 1000


Αν διαβάζατε το thread απο την αρχή, θα παίρνατε τις απαντήσεις σας.

Για όσους "βαριούνται" ή δεν έχουν το χρόνο, τουλάχιστον διαβάστε τα posts του amphibious στο thread.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Η συγκεκριμένη κυρία έκανε πολύ μεγάλες καταθέσεις με την μια και ενεργοποίησε "red flags".
Σωστό κι αυτό. Από €10.000 και άνω χτυπάει «καμπανάκια» το σύστημα.

Άρα θεωρητικά μέχρι €9.999,99 είμαστε ασφαλείς.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
εγώ θέλω να καλέσουν κάποιον με καμιά κατάθεση 5000 από κράκεν και να πάει με κανά excel στη εφορία να αποδείξει ότι τα λεφτά δεν είναι από πώληση όπλων!

κατά προτίμηση ανεβάστε το μετά και σε βίντεο στο youtube με τους διαλόγους!

ίσως να συνδέεται και με την υπόθεση του ρώσου!!!!!!!

ένας λογιστής έτσι μου τα παρουσίασε!
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Καλά τώρα τι περιμένεις, έχει απομείνει σε αυτούς τους ανθρώπους καθόλου αξιοπιστία; Εδώ τώρα προσπαθούμε να προστατευθούμε κυριολεκτικά από ένα κράτος εχθρό που αρπάζει ευκαιριακά όπου μπορέσει.
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Η συγκεκριμένη κυρία έκανε πολύ μεγάλες καταθέσεις με την μια και ενεργοποίησε "red flags". Είναι προφανές ότι τα ποσά πρέπει να είναι σχετικά μικρά και μοιρασμένα σε λογαριασμούς: συζύγων, παιδιών (εφόσον έχουν εισόδημα) γονιών (αν ζούνε) ερωμένων (αν τις εμπιστεύεστε  Grin) κλπ.
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Ίσως έχει σχέση και με τον αν εισέρχεσαι στην Ελλάδα από χώρα εντός η εκτός ζώνης Σενγκεν Θα το ψάξω το θέμα και θα επανέλθω.
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Παρακαλώ διαβάστε τα προηγούμενα σχόλια. Καλύτερα πάντως να μην στείλετε έμβασμα πάνω από 4999 ευρώ γιατί θα κληθείτε για εξηγήσεις από την τράπεζα και πιθανώς να σας παγώσουν προσωρινά και τον λογαριασμό. Καλύτερα σπάστε το σε δύο εμβάσματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! Αυτο θα κανω λοιπον και αν σε περιπτωση δημιουργηθει καποιο θεμα με την τραπεζα θα τους παρουσιασω τις αγορες οι οποιες εχουν γινει στα ανταλλακτηρια.
και τι σε πειράζει να τα έχεις σε μια ξένη τράπεζα;
Η αληθεια ειναι οτι το σκευτηκα και αυτο, αλλα δεν ξερω τι θα προκυψει με την τραπεζα στην οποια εχω λογαριασμο στο εξωτερικο μιας και εχω γυρισει μονιμα πλεον στην Ελλαδα εδω και λιγο καιρο, πιστευω οτι θα ηταν μεγαλυτερο μπλεξιμο αν ηθελα να κανω εμβασματα του τυπου που προανεφερα στα παραπανω σχολεια γιατι θελω να κανω τις αναλογες αναληψεις μετρητων και σιγουρα δεν εχω τιν ευχερεια να ταξιδεψω σε περιπτωση που εμφανιστει καποιο προβλημα.
Μιας και ηρθατε προσφατα απο το εξωτερικο, μηπως γωριζετε να μας απαντησετε ποσα  μετρητα επτρεπεται να εχει ενας ταξιωτης πανω του χωρις να υποχρεουται να τα δηλωσει; Καποτε θυμαμαι ηταν 10.000€.
Γυρισα απο την Ιρλανδια πριν 5 μηνες περιπου και το οριο ητανε μεχρι 6.000, δεν γνωριζω αν εχει αλλαξει κατι τωρα τελευταια.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
€3000 είναι το όριο για μεταφορά μετρητών με τα νέα CC.
full member
Activity: 840
Merit: 128
Κανένας δεν σου το εμποδίζει.
Για παράδειγμα στα Σκόπια, που ΔΕΝ είναι ακόμη στην ΕΕ και ΔΕΝ υποχρεούται να μοιράζεται στοιχεία με την Ευρωπαική τράπεζα.
Η μισή Ελλάδα απέχει λιγότερο από 3 ώρες με το αυτοκίνητο από εκεί.
Τα στέλνεις από το ανταλλακτήριο την Δευτέρα στον λογαριασμό σου και την άλλη πας και τα σηκώνεις.
Και ναι, μπορείς ακόμη να περάσεις 10000 Ευρώ από τα σύνορα.

Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Παρακαλώ διαβάστε τα προηγούμενα σχόλια. Καλύτερα πάντως να μην στείλετε έμβασμα πάνω από 4999 ευρώ γιατί θα κληθείτε για εξηγήσεις από την τράπεζα και πιθανώς να σας παγώσουν προσωρινά και τον λογαριασμό. Καλύτερα σπάστε το σε δύο εμβάσματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! Αυτο θα κανω λοιπον και αν σε περιπτωση δημιουργηθει καποιο θεμα με την τραπεζα θα τους παρουσιασω τις αγορες οι οποιες εχουν γινει στα ανταλλακτηρια.
και τι σε πειράζει να τα έχεις σε μια ξένη τράπεζα;
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Κανένας τραπεζικός δεν υπάρχει στο forum ρε παιδιά; Grin
Pages:
Jump to: