Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 6. (Read 44970 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Εκδίδω κωδικο για συγκεκριμένο ποσο ο οποίος πλέον ερχεται στο κινητό μου (παλια στις αρχες δήλωνες κινητό παραλήπτη)
Τωρα αν κανω αναληψη εγω ο ίδιος ή αν το δώσω σε κάποιον να παει και εισπράξει αυτός, για την τράπεζα δεν παιζει ρολο.
Και ναι, ειναι εντελως ανώνυμο γι αυτον που θα δώσω τον κωδικο με pm για να τα πάρει!
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία, αλλά γνωρίζω περίπτωση εργολάβου που πλήρωνε τους αλλοδαπούς εργάτες του με αυτή την υπηρεσία και ο κωδικός ερχόταν στα κινητά τους.

Προ κρίσης αυτά βέβαια, που δεν υπήρχαν capital controls και υπήρχαν μεγαλύτερα όρια αναλήψεων...
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Εκδίδω κωδικο για συγκεκριμένο ποσο ο οποίος πλέον ερχεται στο κινητό μου (παλια στις αρχες δήλωνες κινητό παραλήπτη)
Τωρα αν κανω αναληψη εγω ο ίδιος ή αν το δώσω σε κάποιον να παει και εισπράξει αυτός, για την τράπεζα δεν παιζει ρολο.
Και ναι, ειναι εντελως ανώνυμο γι αυτον που θα δώσω τον κωδικο με pm για να τα πάρει!
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
καποιο μπερδεμα εγινε!  Grin
το κινητο στο οποιο στελνεται ο κωδικος ειναι αυτου που εχει μπει στο winbank και
 ενεργοποιει την υπηρεσια. στην περιπτωση αγοραπωλησιας του αγοραστη!
ο πωλητης στον οποιο θα στειλεις τον κωδικο να παρει το χρημα δε δινει κινητο στην τραπεζα!
Για να κάνεις ανάληψη από ATM χρειάζεσαι τον κωδικό, ο οποίος σου αποστέλλεται μέσω SMS.

Άρα η τράπεζα πρέπει να ξέρει που θα το στείλει... και τα κινητά είναι ταυτοποιημένα.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
καποιο μπερδεμα εγινε!  Grin
το κινητο στο οποιο στελνεται ο κωδικος ειναι αυτου που εχει μπει στο winbank και
 ενεργοποιει την υπηρεσια. στην περιπτωση αγοραπωλησιας του αγοραστη!
ο πωλητης στον οποιο θα στειλεις τον κωδικο να παρει το χρημα δε δινει κινητο στην τραπεζα!
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Λεφτά στο λεπτό
https://youtu.be/S653lpAiy-w

Το φανταστηκα. Προφανώς η ανωνυμία είναι σχετική έννοια γιατί εδώ για να πάρεις λεφτά δίνεις αριθμό κινητού και πηγαίνεις και τα παίρνεις από ΑΤΜ που έχει κάμερα. Ότι θεωρεί ο καθένας σωστό και ανώνυμο είναι σχετικό και εξαρτάται και από τη γνώση που έχει σχετικά με το πως λειτουργεί το όλο φορολογικό και τραπεζικό σύστημα.

Που το είδες οτι πρέπει να δώσεις κινητό για να πάρεις Λεφτά απο το ΑΤΜ?
Η υπηρεσία της Πειραιώς δεν σου ζητάει κινητό.
Στο κινητό στέλνει SMS με τον κωδικό ανάληψης, δεν δουλεύει αλλιώς.

Η υπηρεσία είναι πολύ παλιά, πριν καν μπουν κάμερες στα ΑΤΜ και ταυτοποίηση (ο θεός να την κάνει) στα κινητά...
full member
Activity: 230
Merit: 100
19/11/2018 - Capitulation !!!!
Λεφτά στο λεπτό
https://youtu.be/S653lpAiy-w

Το φανταστηκα. Προφανώς η ανωνυμία είναι σχετική έννοια γιατί εδώ για να πάρεις λεφτά δίνεις αριθμό κινητού και πηγαίνεις και τα παίρνεις από ΑΤΜ που έχει κάμερα. Ότι θεωρεί ο καθένας σωστό και ανώνυμο είναι σχετικό και εξαρτάται και από τη γνώση που έχει σχετικά με το πως λειτουργεί το όλο φορολογικό και τραπεζικό σύστημα.

Που το είδες οτι πρέπει να δώσεις κινητό για να πάρεις Λεφτά απο το ΑΤΜ?
Η υπηρεσία της Πειραιώς δεν σου ζητάει κινητό.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Τα κινητά δεν είναι ανώνυμα, εκτός αν μιλάμε για «πακιστανικό»... Grin
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
τι να σου κανει η καμερα οταν πας στο ΑΤΜ με το κρανος της μηχανης φορεμενο και γαντακια για το κρυο?  Grin
επισης ποσο καιρο κρατανε αυτο το υλικο απο τις καμερες?
το εχω δοκιμασει, αυτος ο τροπος παιζει πολυ σε αγοραπωλησιες στις αγγελιες οταν ο πωλητης δεν θελει να φαινονται πολλα εισερχομενα εμβασματα
στο λογαριασμο του!  (βεβαια εκει θελει προσοχη πως θα του δωσεις τον κωδικο και φυσικα ποσο αξιοπιστος ειναι ο ιδιος)
αρχιζει ο κοσμος και ξυπναει, δεν εμπιστευεται πλεον το τραπεζικο συστημα!  Wink
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Λεφτά στο λεπτό
https://youtu.be/S653lpAiy-w

Το φανταστηκα. Προφανώς η ανωνυμία είναι σχετική έννοια γιατί εδώ για να πάρεις λεφτά δίνεις αριθμό κινητού και πηγαίνεις και τα παίρνεις από ΑΤΜ που έχει κάμερα. Ότι θεωρεί ο καθένας σωστό και ανώνυμο είναι σχετικό και εξαρτάται και από τη γνώση που έχει σχετικά με το πως λειτουργεί το όλο φορολογικό και τραπεζικό σύστημα.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Αγοραπωλησιες κρυπτο με ρευστο χερι με χερι ή ακομη καλυτερα με κωδικο λεφτα στο λεπτο απο αποσταση και ολα καλα και ανωνυμα!

Καθαρα πληροφοριακα ποια ειναι αυτή η επιλογή με κωδικό και λεφτά απο απόσταση; Είναι α λα Western Union αλλά χωρίς ταυτότητα;



Τραπεζα Πειραιως, πολυ μπροστα Tongue

Ναι αυτό ρωτάω. Ποιά είναι η υπηρεσία που είναι και ανώνυμη και παράλληλα εμπλέκεται και τράπεζα; Ακούγεται οξύμωρο.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Αγοραπωλησιες κρυπτο με ρευστο χερι με χερι ή ακομη καλυτερα με κωδικο λεφτα στο λεπτο απο αποσταση και ολα καλα και ανωνυμα!

Καθαρα πληροφοριακα ποια ειναι αυτή η επιλογή με κωδικό και λεφτά απο απόσταση; Είναι α λα Western Union αλλά χωρίς ταυτότητα;



Τραπεζα Πειραιως, πολυ μπροστα Tongue
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Αγοραπωλησιες κρυπτο με ρευστο χερι με χερι ή ακομη καλυτερα με κωδικο λεφτα στο λεπτο απο αποσταση και ολα καλα και ανωνυμα!

Καθαρα πληροφοριακα ποια ειναι αυτή η επιλογή με κωδικό και λεφτά απο απόσταση; Είναι α λα Western Union αλλά χωρίς ταυτότητα;

sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Αγοραπωλησιες κρυπτο με ρευστο χερι με χερι ή ακομη καλυτερα με κωδικο λεφτα στο λεπτο απο αποσταση και ολα καλα και ανωνυμα!
Δευτερη επιλογη ΑΤΜ για ρευστοποιησεις περισσοτερο.

Οσο μπορειτε μακρια απο ταυτοποιησεις και εμβασματα σε τραπεζες.

Τωρα αν θελετε σωνει και καλα να φορολογηθείτε (για οποιοδηποτε δικο σας λογο) συγνωμη αλλα αναγκαστικά θα τα μοιραστειτε με τον μεγαλυτερο κλεφτη που υπαρχει, το ελληνικο κρατος.
jr. member
Activity: 38
Merit: 10
Από ό,τι έχω καταλάβει αν δεν έχεις σκοπό αν αγοράσεις σπίτι/ΙΧ και μιλάμε για 10-15k τον χρόνο (μια χαρά για κόστος ζωής Ελλάδας) σε 2-3 εμβάσματα, δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα απολύτως.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Προφανώς όποιος σκέφτεται να επενδύσει σε κινητή και ακίνητη περιουσία, θα συμβουλευτεί έναν φοροτεχνικό και όχι μερικούς άγνωστους σε ένα forum.
Εγώ ήθελα να σταθώ στο άγχος και την "αγωνία" που έχουν μερικοί για "να είναι εντάξει" με την εφορία.
Δεν χρειάζεται να τους το κάνουμε "εύκολο" από μόνοι μας.

+1000

Παίδες χαλαρώστε!
jr. member
Activity: 63
Merit: 4
Location: Leningrad
Από ό,τι έχω καταλάβει αν δεν έχεις σκοπό αν αγοράσεις σπίτι/ΙΧ και μιλάμε για 10-15k τον χρόνο (μια χαρά για κόστος ζωής Ελλάδας) σε 2-3 εμβάσματα, δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα απολύτως.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...

Προφανώς όποιος σκέφτεται να επενδύσει σε κινητή και ακίνητη περιουσία, θα συμβουλευτεί έναν φοροτεχνικό και όχι μερικούς άγνωστους σε ένα forum.
Εγώ ήθελα να σταθώ στο άγχος και την "αγωνία" που έχουν μερικοί για "να είναι εντάξει" με την εφορία.
Δεν χρειάζεται να τους το κάνουμε "εύκολο" από μόνοι μας.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Πάντως όλος αυτός ο "πανικός" για την εφορία εμένα μου προκαλεί μια θλίψη.
Είναι ενάντια στην όλη φιλοσοφία του bitcoin.
Τρέχουμε όλοι πρόθυμα να δηλώσουμε τι;
Όταν μάλιστα μιλάμε για μικροποσά... Undecided
Από ό,τι έχω καταλάβει αν δεν έχεις σκοπό αν αγοράσεις σπίτι/ΙΧ και μιλάμε για 10-15k τον χρόνο (μια χαρά για κόστος ζωής Ελλάδας) σε 2-3 εμβάσματα, δεν χρειάζεται να δηλώσεις τίποτα απολύτως.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος...
jr. member
Activity: 63
Merit: 4
Location: Leningrad
Πάντως όλος αυτός ο "πανικός" για την εφορία εμένα μου προκαλεί μια θλίψη.
Είναι ενάντια στην όλη φιλοσοφία του bitcoin.
Τρέχουμε όλοι πρόθυμα να δηλώσουμε τι;
Όταν μάλιστα μιλάμε για μικροποσά... Undecided
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
παιδιά αν υπήρχε τρύπα φοροδιαφυγής θα την έκανε όλος το κόσμος!

δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν υπάρχει εύκολα παρά μόνο για μικροποσά μέσα στο χρόνο

ακόμα και στο paypal αν διακινηθεί ποσό πάνω από κάποιο όριο χτυπάει καμπανάκι!

και οι ανώνυμες visa κλείσανε παρόλο που το όριο τους ήταν πολύ μικρό

όλα τα exchanges ζητάνε πλέον verifications και ακόμα και οι κινήσεις σε Bticoin δεν είναι ανώνυμες και μπορεί σε δεύτερο χρόνο να σας ζητάνε ταρέστα.

αυτά τα λίγα από εμένα!
newbie
Activity: 13
Merit: 0
Επίσης τι ισχύει φορολογικά αν μετατρέπω τα BTC μου σε Paypal (μέσω πχ localbitcoins) χωρίς να στα στελνω απο εκεί στον τραπέζικο μου λογαριασμό;
Δλδ αν χρησιμοποιώ το balance του Paypal για να αγοράζω πράγματα.

Πρακτικά δεν έγινε κάποιο πραγματικό exchange σε USD, EUR κτλ. οπότε έχουμε υπεραξία σε αυτή την περίπτωση;
Κατανοώ ότι αμα τα στείλω από το  Paypal στον τραπεζικό μου λογαριασμό υπάρχει υπεραξία.

Μαζεύονται πολλές ερωτήσεις σιγά σιγά...
Pages:
Jump to: