Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 3. (Read 44970 times)

member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Παρακαλώ διαβάστε τα προηγούμενα σχόλια. Καλύτερα πάντως να μην στείλετε έμβασμα πάνω από 4999 ευρώ γιατί θα κληθείτε για εξηγήσεις από την τράπεζα και πιθανώς να σας παγώσουν προσωρινά και τον λογαριασμό. Καλύτερα σπάστε το σε δύο εμβάσματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! Αυτο θα κανω λοιπον και αν σε περιπτωση δημιουργηθει καποιο θεμα με την τραπεζα θα τους παρουσιασω τις αγορες οι οποιες εχουν γινει στα ανταλλακτηρια.
και τι σε πειράζει να τα έχεις σε μια ξένη τράπεζα;
Η αληθεια ειναι οτι το σκευτηκα και αυτο, αλλα δεν ξερω τι θα προκυψει με την τραπεζα στην οποια εχω λογαριασμο στο εξωτερικο μιας και εχω γυρισει μονιμα πλεον στην Ελλαδα εδω και λιγο καιρο, πιστευω οτι θα ηταν μεγαλυτερο μπλεξιμο αν ηθελα να κανω εμβασματα του τυπου που προανεφερα στα παραπανω σχολεια γιατι θελω να κανω τις αναλογες αναληψεις μετρητων και σιγουρα δεν εχω τιν ευχερεια να ταξιδεψω σε περιπτωση που εμφανιστει καποιο προβλημα.
Μιας και ηρθατε προσφατα απο το εξωτερικο, μηπως γωριζετε να μας απαντησετε ποσα  μετρητα επτρεπεται να εχει ενας ταξιωτης πανω του χωρις να υποχρεουται να τα δηλωσει; Καποτε θυμαμαι ηταν 10.000€.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
ε τότε άνοιξε στην n26.com ή leupay
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Παρακαλώ διαβάστε τα προηγούμενα σχόλια. Καλύτερα πάντως να μην στείλετε έμβασμα πάνω από 4999 ευρώ γιατί θα κληθείτε για εξηγήσεις από την τράπεζα και πιθανώς να σας παγώσουν προσωρινά και τον λογαριασμό. Καλύτερα σπάστε το σε δύο εμβάσματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! Αυτο θα κανω λοιπον και αν σε περιπτωση δημιουργηθει καποιο θεμα με την τραπεζα θα τους παρουσιασω τις αγορες οι οποιες εχουν γινει στα ανταλλακτηρια.
και τι σε πειράζει να τα έχεις σε μια ξένη τράπεζα;
Η αληθεια ειναι οτι το σκευτηκα και αυτο, αλλα δεν ξερω τι θα προκυψει με την τραπεζα στην οποια εχω λογαριασμο στο εξωτερικο μιας και εχω γυρισει μονιμα πλεον στην Ελλαδα εδω και λιγο καιρο, πιστευω οτι θα ηταν μεγαλυτερο μπλεξιμο αν ηθελα να κανω εμβασματα του τυπου που προανεφερα στα παραπανω σχολεια γιατι θελω να κανω τις αναλογες αναληψεις μετρητων και σιγουρα δεν εχω τιν ευχερεια να ταξιδεψω σε περιπτωση που εμφανιστει καποιο προβλημα.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Παρακαλώ διαβάστε τα προηγούμενα σχόλια. Καλύτερα πάντως να μην στείλετε έμβασμα πάνω από 4999 ευρώ γιατί θα κληθείτε για εξηγήσεις από την τράπεζα και πιθανώς να σας παγώσουν προσωρινά και τον λογαριασμό. Καλύτερα σπάστε το σε δύο εμβάσματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! Αυτο θα κανω λοιπον και αν σε περιπτωση δημιουργηθει καποιο θεμα με την τραπεζα θα τους παρουσιασω τις αγορες οι οποιες εχουν γινει στα ανταλλακτηρια.
και τι σε πειράζει να τα έχεις σε μια ξένη τράπεζα;
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Παρακαλώ διαβάστε τα προηγούμενα σχόλια. Καλύτερα πάντως να μην στείλετε έμβασμα πάνω από 4999 ευρώ γιατί θα κληθείτε για εξηγήσεις από την τράπεζα και πιθανώς να σας παγώσουν προσωρινά και τον λογαριασμό. Καλύτερα σπάστε το σε δύο εμβάσματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε μου! Αυτο θα κανω λοιπον και αν σε περιπτωση δημιουργηθει καποιο θεμα με την τραπεζα θα τους παρουσιασω τις αγορες οι οποιες εχουν γινει στα ανταλλακτηρια.
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Παρακαλώ διαβάστε τα προηγούμενα σχόλια. Καλύτερα πάντως να μην στείλετε έμβασμα πάνω από 4999 ευρώ γιατί θα κληθείτε για εξηγήσεις από την τράπεζα και πιθανώς να σας παγώσουν προσωρινά και τον λογαριασμό. Καλύτερα σπάστε το σε δύο εμβάσματα.
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Καλημερα παιδες, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση, σκευτομαι να στειλω ενα εμβασμα του οποιου το ποσο θα ειναι ανω των 5.000 στην Eurobank  μεσω Kraken, εχει κανεις ποτε στειλει ενα τετοιο ειδους ποσου και υπηρξε καποιο προβλημα? Μηπως θα επρεπε να ενημερωσω πρωτα την τραπεζα και μετα να προχωρησω σε αυτην την ενεργεια? Δεν εχω ξανα επιχειρησει να στειλω εδω στην Ελλαδα λογω του οτι διεμενα στο εξωτερικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Εγώ θα στέλνω κάθε μήνα εναλλάξ 900 σε μένα και 900 στην γυναίκα μου. Της έχω φτιάξει Coinbase. Σιγά  τα λεφτά που θα κάτσουν να ασχοληθούν μαζί μου.  Grin
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Εγω παντως μεχρι να βγει ρυθμιστικο πλαισιο οπως απαιτει η σχετικη κοινοτικη οδηγια, δε προκειται να δηλωσω τιποτα. Αν με καλεσουν για ελεγχο απο την εφορια, θα πω οτι δε το γνωριζα διοτι δεν υπαρχει σχετικη νομοθεσια. Κοινώς θα κανω τον Κινέζο.  Cool
αν είναι σε μορφή εισερχόμενου εμβάσματος δεν μπορείς να κάνεις το κινέζο....
Εξαρτάται αν ελέγχουν εμβάσματα και τι πόσα και άνω.

Αν δεν ελέγχουν στις ελληνικές τράπεζες εμβάσματα μέχρι 5K, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα κοιτάνε σε ξένες (Revolut, LeuPay κλπ);

Μια χαρά ζεις και με λίγα λεφτά στην Ελλάδα, μην κάνετε υπερβολές/ακρότητες. Cool
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
Εγω παντως μεχρι να βγει ρυθμιστικο πλαισιο οπως απαιτει η σχετικη κοινοτικη οδηγια, δε προκειται να δηλωσω τιποτα. Αν με καλεσουν για ελεγχο απο την εφορια, θα πω οτι δε το γνωριζα διοτι δεν υπαρχει σχετικη νομοθεσια. Κοινώς θα κανω τον Κινέζο.  Cool
αν είναι σε μορφή εισερχόμενου εμβάσματος δεν μπορείς να κάνεις το κινέζο....
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
 Εγω παντως μεχρι να βγει ρυθμιστικο πλαισιο οπως απαιτει η σχετικη κοινοτικη οδηγια, δε προκειται να δηλωσω τιποτα. Αν με καλεσουν για ελεγχο απο την εφορια, θα πω οτι δε το γνωριζα διοτι δεν υπαρχει σχετικη νομοθεσια. Κοινώς θα κανω τον Κινέζο.  Cool
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Όταν στέλνεις έμβασμα από kraken σε τράπεζα σου κρατάει (η τράπεζα) προμήθεια 4 ευρώ και γράφει ότι το ειδοποιητήριο εισερχόμενου εμβάσματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φορολογικό παραστατικό.
Σε όλα τα εμβάσματα το γράφει αυτό, ακόμα και τα εισερχόμενα από Ελλάδα (π.χ. ΚΕΑ). Τώρα το τι ελέγχουν.......
brand new
Activity: 0
Merit: 0
Ρε παιδιά αυτό αφορά για όσους έχουν κάνει μεταφορές χρημάτων από εγκληματικές ενέργειες. Δεν αφορα τα cryptos. Ακομα και μεγάλο ποσό να φέρεις το πολύ να σε φωνάξουν για να τους πας χαρτιά από ανταλλακτήρια για να αποδείξεις ότι δεν είναι από εγκληματική ενέργεια. Μην το τραγικοποιείτε το θέμα.
Για  οσο δεν υπαρχει σαφες ρυθμιστικο πλαισιο που να  καθοριζει επακριβως τα κερδη απο τα ψηφιακα νομισματα, δεν ειναι οτι καλυτερο να σου παρει η εφορια τα μισα λεφτα η ακομα χειροτερα να σε τραβολογανε για αδηλωτα εισοδηματα.

Και τι σχέση έχει η εφορία και το πως θα τα δηλώσεις τα χρήματα, με το άρθρο που αφορα έσοδα από εγκληματικές ενέργειες; Ειτε 100 ευρω είτε 1000 είτε 10000 τραβήξεις θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τα δηλώσεις στην εφορία και γι αυτό απάντηση δεν έχω. Αυτο ψάχνουμε άλλωστε εδώ μεσα. Το αν είναι τα 100 τα 1000 η τα 10000 από εγκληματικές ενέργειες αυτό δεν αφορα την εφορία αλλα την δικαιοσύνη. Και αυτό αναλύει το άρθρο που βάλατε. Οποτε είτε φέρετε 999 η 10000 από την στιγμή που δεν είναι από εγκληματική ενέργεια που ακριβώς κολλάτε;

Αν φέρεις πχ 999 ευρω από που κι ως που δεν θα σε ελέγξει η εφορία; Που είδατε το οριο των 1000 ευρω ελεγχου από την εφορία. Ξανα επαναλαμβάνω ότι το άρθρο αφορα για έλεγχο μεταφορών για πάνω από 1000 ευρω για εγκληματικές ενέργειες και όχι έλεγχο από εφορία.
jr. member
Activity: 64
Merit: 1
Όταν στέλνεις έμβασμα από kraken σε τράπεζα σου κρατάει (η τράπεζα) προμήθεια 4 ευρώ και γράφει ότι το ειδοποιητήριο εισερχόμενου εμβάσματος μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φορολογικό παραστατικό.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Ναι είναι σαφές ότι δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για τα κρυπτονομίσματα και τυχόν έσοδα από αυτά.
Κάποια στιγμή θα υποχρεωθεί και το ελληνικό κράτος να θεσπίσει ένα είδους μηχανισμό για να δηλώνονται και αυτά.
Πάντοτε όμως είμαστε ουραγοί και σε αυτό.

Π.χ δείτε τι έγινε με το AirBnb. Χρειάστηκε να περάσουν αρκετά χρόνια και πάνω από 1 εκατομμύριο συμπολίτες μας να νοικιάζουν τα σπίτια τους μέσω της συγκεκριμένης πλατφόρμας για να αναγκαστεί το νωχελικό μας κράτος να θεσπίσει σχετική νομοθεσία και κανόνες φορολόγησης αυτών των εισοδημάτων τους...
Άρα νομοθεσία πριν το BTC πιάσει 500k να μην περιμένουμε. Καλό 2021+ δηλαδή! Grin
newbie
Activity: 4
Merit: 0
Ναι είναι σαφές ότι δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για τα κρυπτονομίσματα και τυχόν έσοδα από αυτά.
Κάποια στιγμή θα υποχρεωθεί και το ελληνικό κράτος να θεσπίσει ένα είδους μηχανισμό για να δηλώνονται και αυτά.
Πάντοτε όμως είμαστε ουραγοί και σε αυτό.

Π.χ δείτε τι έγινε με το AirBnb. Χρειάστηκε να περάσουν αρκετά χρόνια και πάνω από 1 εκατομμύριο συμπολίτες μας να νοικιάζουν τα σπίτια τους μέσω της συγκεκριμένης πλατφόρμας για να αναγκαστεί το νωχελικό μας κράτος να θεσπίσει σχετική νομοθεσία και κανόνες φορολόγησης αυτών των εισοδημάτων τους...

brand new
Activity: 0
Merit: 0
Ρε παιδιά αυτό αφορά για όσους έχουν κάνει μεταφορές χρημάτων από εγκληματικές ενέργειες. Δεν αφορα τα cryptos. Ακομα και μεγάλο ποσό να φέρεις το πολύ να σε φωνάξουν για να τους πας χαρτιά από ανταλλακτήρια για να αποδείξεις ότι δεν είναι από εγκληματική ενέργεια. Μην το τραγικοποιείτε το θέμα.
jr. member
Activity: 185
Merit: 1
Αν έχω κάποια κάρτα τύπου Leupay μπορώ να μεταφέρω τα χρήματα εκεί κ κάθε μέρα να κάνω αναλήψεις 1000 ευρώ χωρίς να φαίνεται κάπου στην Ελλάδα;
Ή και εκεί φαίνονται  οι κινήσεις μου; Δηλώνω κάπου το ΑΦΜ για να πάρω μια τέτοια κάρτα ή Όχι;
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Ρε παιδιά αυτό αφορά για όσους έχουν κάνει μεταφορές χρημάτων από εγκληματικές ενέργειες. Δεν αφορα τα cryptos. Ακομα και μεγάλο ποσό να φέρεις το πολύ να σε φωνάξουν για να τους πας χαρτιά από ανταλλακτήρια για να αποδείξεις ότι δεν είναι από εγκληματική ενέργεια. Μην το τραγικοποιείτε το θέμα.
Για  οσο δεν υπαρχει σαφες ρυθμιστικο πλαισιο που να  καθοριζει επακριβως τα κερδη απο τα ψηφιακα νομισματα, δεν ειναι οτι καλυτερο να σου παρει η εφορια τα μισα λεφτα η ακομα χειροτερα να σε τραβολογανε για αδηλωτα εισοδηματα.
member
Activity: 176
Merit: 20
Knowledge is power
Από τι διαβάζω σήμερα γίνονται ποιο αυστηροί οι έλεγχοι κυρίως όταν πρόκειται για συνεχή εμβάσματα των 1000 ευρώ από και προς τραπεζικούς λογαριασμούς.

https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1377175/apo-to-koskino-ton-trapezon-metafores-poson-ano-ton-1000-euro

Από το «κόσκινο» των τραπεζών μεταφορές ποσών άνω των 1.000 ευρώ

Αυτό ισχύει μόνο για τις ελληνικές τράπεζες ή και ξένες (π.χ. Revolut);

Επίσης, αν στείλει κάποιος €999 είναι ασφαλής; Και μέχρι πόσες φορές μπορεί να το κάνει αυτό;
Πληροφοριες για αυτα τα πράγματα βρισκεις δυσκολα για ευνοητους λογους,, ισως αν καποιος εχει κολλητο τραπεζικο υπαλληλο να μπορει να μας διαφωτισει. Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Εαν καποιος ειναι πχ παντρεμενος και η γυναικα του δουλευει και εχει δικο της λογαριασμο και αυτος στελνει εναλλαξ 900αρια μεχρι ενα λογικο? ποσο πιθανοτατα δε θα ασχοληθουν μαζι του. Επισης παιζει ρολο και το αν χρωστας και εισαι στρατηγικος κακοπληρωτης, εκει μετα πας γυρευοντας: Ανοίγουν τους λογαριασμούς όσων μπήκαν στο νόμο Κατσέλη. Αφορά 140.000 δανειολήπτες που έχουν ενταχθεί στις ευεργετικές διατάξεις του ν. 3869 - Νέα αυστηρά κριτήρια για όσους ζητήσουν να ενταχθούν από εδώ και μπρος...
Pages:
Jump to: