Pages:
Author

Topic: [εφορια] συμπληρωση Ε1 με εμβασματα απο btc - page 8. (Read 44970 times)

newbie
Activity: 3
Merit: 0
Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά!

Είμαι νέος στο χώρο και εχώ και εγώ (όπως όλλοι!) πολλές απορίες σχετικά με το νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα και τη φορολόγηση των κρυπτονομισμάτων.

Διάβασα όλο το thread και πραγματικά ήταν πολύ βοηθητικό (ειδικά οι απαντήσεις του amphibious που ήταν πλήρως αναλυτικές!!!)

Παρουσιάζω ένα υποθετικό σενάριο (με μικρά ποσά για ευκολία) και πάνω σε αυτό θα αναφέρω κι εγώ τις απορίες μου αν μπορείτε (με ό,τι γνώση μπορεί να έχει κανείς αυτή τη στιγμή) να απαντήσετε.

Γενάρη 2018, στέλνω ένα έμβασμα 1.000€ στο Coinbase και αγοράζω 1 Ethereum.

Με αυτό το Ethereum κάνω διάφορες αγοραπωλησίες μεταξύ κρυπτονομισμάτων σε άλλα ανταλλακτήρια (π.χ. binance) και καταλήγω στο τέλος του 2018 να έχω 5 Ethereum (άρα 5.000€ αν αποφάσιζα να τα κάνω cashout με την ίδια έστω τιμή εκείνη τη στιγμή)

Από αυτά, αποφασίζω να μετατρέψω σε Ευρώ τα 3 Ethereum και τα στέλνω με έμβασμα στην τράπεζα, άρα λαμβάνω 3.000€

Το οικονομικό έτος 2019 δεν κάνω καμία αγοραπωλησία, απλά κάποια στιγμή πουλάω και τα υπόλοιπα 2 Ethereum και στέλνω με έμβασμα στην τράπεζα 2.000€

1. Για το Οικονομικό Έτος 2018, βάζω ως αρχικό κεφάλαιο 1.000€ και κέρδος από την πώληση του Δεκεμβρίου 3.000€ - 1.000€ = 2.000€ και φορολογούμαι με 15% για αυτό τα 2.000€ ;

2. Για το Οικονομικό Έτος 2019, βάζω ως αρχικό κεφάλαιο 0€(αφού έβαλα τα 1.000€ στο Οικονομικό Έτος 2018) και κέρδος από την πώληση 2.000€ για το οποίο επίσης φορολογούμαι με 15% ;

3. Το γεγονός ότι από 1 Ethereum που είχα αρχικά κατέληξα, με πάνω από τρεις αγοραπωλησίες σε διάφορα Exchanges, σε 5 Ethereum είναι αυτό που λέτε trading και με κάνει τα θεωρούμαι επιτηδευματία;

3A. Αν θεωρούμαι επιτηδευματίας, τότε αν καταλαβαίνω καλά, η μόνη περίπτωση για να μην θεωρηθείς είναι μέσα σε ένα εξάμηνο να πάρεις ένα νόμισμα με το αρχικό σου κεφάλαιο, να το κρατήσεις και να το εξαργυρώσεις πίσω σε Ευρώ (οπότε η υπεραξία είναι το πόσο παραπάνω το πούλησες) ;

3Β. Ή μήπως εννοείται ως trading το πόσες φορές εξαργυρώνω από Cryptocurrent σε Ευρώ και δεν νοιάζει την εφορία πώς κατέληξα από 1 αρχικό Ethereum σε 5;

4. Αν στείλω 3 εμβάσματα των 1.000€ σε ένα ανταλλακτήριο εντός εξαμήνου για να πάρω 3 Ethereum, τα οποία εξαργυρώσω πίσω σε Ευρώ με ένα έμβασμα στο τέλος του χρόνου με κάνει επίσης να θεωρούμαι επιτηδευματίας ή μετράνε μόνο οι πάνω από 2 εξαργυρώσεις σε Ευρώ ανα εξάμηνο;

5. Διάβαζα ότι στην Αμερική από 1/1/2018 φορολογούνται όλες οι εντός ανταλλακτηρίων συναλλαγές (π.χ. από Bitcoin σε Ether, από Ether σε Ripple κλπ) και πρέπει να κρατάς ιστορικό κάθε μιας από αυτές με την τρέχουσα εκείνη τη στιγμή ισοτιμία.

5Α. Για την Ελλάδα ισχύει αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο;
5Β. Όταν λέμε ισοτιμία εννοούμε μεταξύ των δύο κρυπτονομισμάτων που αντάλλαξες ή με την ισοτιμία του καθενός με Ευρώ;
5Γ. Οι εκτυπώσεις που παρέχουν τα ανταλλακτήρια αρκούν σαν αποδεικτικό ή πρέπει σε κάθε αγορά/πώληση που κάνω να παίρνω και ένα print-screen ;

6. Αυτή τη στιγμή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (Μηχανικός) με μέχρι 2 εργοδότες, οπότε έχω μπει στη ρύθμιση του άρθρου 49, με την οποία πληρώνει και ο Εργοδότης μέρος των εισφορών στον ΕΦΚΑ. Επηρεάζουν σε κάτι τα κέρδη από τις εξαργυρώσεις στις μηνιαίες εισφορές προς τον ΕΦΚΑ (σε ασφαλιστικό επίπεδο δηλαδή) ή μόνο σε φορολογικό με το 15 % ;

7. Αν οι αγοραπωλησίες γίνονται μεταξύ Ευρώ και Ethereum θεωρούνται το ίδιο με το να γίνονται μεταξύ Ευρώ και Bitcoin? (ρωτάω γιατί κάπου διάβασα ότι το Bitcoin είναι αναγνωρισμένο νόμισμα στην ΕΕ)

8. Αν οι αγοραπωλησίες μεταξύ altcoins σε καταστούν επιτηδευματία, τι ενέργειες πρέπει να κάνεις για να μην έχεις πρόβλημα με την εφορία (π.χ. στην περίπτωση μου που είμαι ήδη ελεύθερος επαγγελματίας, αλλα στην ουσία σαν μισθωτός γιατί έχω μέχρι 2 εργοδότες)


Συγγνώμη για το μεγάλο post και τις πολλές ερωτήσεις! Όποιαδήποτε απάντηση (έστω και με ό,τι γνωρίζετε μέχρι τώρα) θα είναι πολύ βοηθητική! Smiley

Καλή συνέχεια σε όλους!!!

full member
Activity: 133
Merit: 101
απο το γνωστο αρθρο¨
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2718492/pia-ine-i-forologia-iperaxias-apo-bitcoins
θα σταθω λιγο εδω διοτι εχω αποριες!
"Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’, καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση, ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ."

1. τι σημαινει "ομοειδης συναλλαγη"?
2. στο ινσομνια πουλαω πραγματα και μου βαζουν τα χρηματα στην τραπεζα, καμια 20αρια καταθεσεις το χρονο!
3. αρκετοι στο facebook ζητανε δωρεες σε προσωπικους λογαριασμους για να βοηθησουν (ταισουν, φροντισουν) γατια και σκυλια.
και αυτοι φαινεται να εχουν πολλες συναλλαγες τραπεζικες!

τι συμβαινει με τα 2 και 3? υπαρχει επιτηδευση?

Ένα είδος εισοδήματος δεν μπορεί να ανήκει σε δύο κατηγορίες ταυτόχρονα. Έχει νόημα να μιλάμε για ομοειδείς συναλλαγές μόνο όταν (α) υπάρχει κερδοσκοπική πρόθεση και (β) η συγκεκριμένη δραστηριότητα δεν ανήκει σε άλλη κατηγορία (εκτός της επιχειρηματικής δραστηριότητας).

Για το 2. μπορεί να ισχύει ένα από τα δύο:

(2.1) Πουλάς προσωπικά αντικείμενα που απέκτησες χωρίς κερδοσκοπική πρόθεση. Τότε είναι διάθεση περιουσιακών στοιχείων (ανεξάρτητα από τον αριθμό των πωλήσεων) και δηλώνεται στον 781. Ωστόσο, όπως είδαμε με το ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016, μερικές φορές αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί αυθαίρετα ως επιχειρηματική δραστηριότητα, αν “δείξουν” ότι εκτός από την συχνότητα των πωλήσεων, τα στοιχεία που πωλούνται αποτελούν “προϊόν πολύχρονης προσπάθειας και ενασχόλησης”. Φυσικά, αν συμβεί κάτι τέτοιο κατά τον έλεγχο, μπορεί να αμφισβητηθεί με προσφυγές στην ΔΕΔ, διοικητικά δικαστήρια κλπ.

(2.2) Πουλάς αντικείμενα που αγόρασες ή δημιούργησες ο ίδιος εξ αρχής για μεταπώληση. Τότε είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, ακόμα κι' αν είναι μεμονωμένη/συμπτωματική η πώληση (δεν χρειάζεται να είναι συστηματική). Διάβασε ξανά το άρθρο 3 ΚΦΕ για τον ορισμό της επιχειρηματικής συναλλαγής.

Το 3. είναι αποδοχή δωρεάς και πρέπει να φορολογηθεί μέσα σε 6 μήνες (και μέχρι την 31/12 του έτους) και στην επόμενη δήλωση να μπει στον 781. Δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα και δεν είναι καν εισόδημα.

Όσο για το 1., είναι αυτό που λέει – το είδος των συναλλαγών είναι όμοιο: πωλήσεις προϊόντων, παροχές υπηρεσιών κλπ.

“Ομοειδείς συναλλαγές” είναι ένας όρος μέσα στον ορισμό της συστηματικής πράξης. Η συστηματική πράξη αποκτά σημασία μόνο όταν η κατάσταση είναι ασαφής και απαιτείται η απόδειξη της κερδοσκοπικής πρόθεσης. Όταν η κερδοσκοπική πρόθεση είναι προφανής, τότε δεν έχει σημασία αν οι συναλλαγές είναι συστηματικές ομοειδείς, πολλές ετεροειδείς ή μια μεμονωμένη – σε κάθε περίπτωση είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, εκτός αν εμπίπτει κάπου αλλού. Διαφορετικά, κάθε δραστηριότητα θα ήταν επιχειρηματική (η μισθωτή εργασία είναι συστηματική πώληση σωματικής και πνευματικής προσπάθειας, η ενοικίαση ακινήτου είναι συστηματική παροχή διαμονής κ.ο.κ.)


Τέλος, για κάθε προϊόν που διαπραγματεύεται σε αγορές (οργανωμένες ή μη), το κριτήριο των τριών συναλλαγών δεν ισχύει και δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα (άρθρο 3 ΚΦΕ).


απο το γνωστο αρθρο¨
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2718492/pia-ine-i-forologia-iperaxias-apo-bitcoins
θα σταθω λιγο εδω διοτι εχω αποριες!
"Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’, καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση, ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ."

1. τι σημαινει "ομοειδης συναλλαγη"?
2. στο ινσομνια πουλαω πραγματα και μου βαζουν τα χρηματα στην τραπεζα, καμια 20αρια καταθεσεις το χρονο!
3. αρκετοι στο facebook ζητανε δωρεες σε προσωπικους λογαριασμους για να βοηθησουν (ταισουν, φροντισουν) γατια και σκυλια.
και αυτοι φαινεται να εχουν πολλες συναλλαγες τραπεζικες!

τι συμβαινει με τα 2 και 3? υπαρχει επιτηδευση?

Ήθελα από καιρό να πω για το συγκεκριμένο σημείο
δηλαδή τώρα ο κάθε τζογαδόρος με πάνω από τρεις ζαριές
η όπως στα σύγχρονα καζινοανταλλακτήρια τα λέμε trade θα θεωρείτε ελεύθερος επαγγελματίας
και θα πρέπει να κάνει έναρξη επαγγέλματος; Cheesy

Τα κέρδη από τον τζόγο δηλώνονται και αυτά στον 781 (μαζί με τα κέρδη από λαχεία) και δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, ούτε εισόδημα. Το κατά πόσο θα φορολογηθούν, συζητείται εδώ και πολύ καιρό και δεν παρακολουθώ το θέμα. Τα κέρδη από λαχεία φορολογούνται αυτοτελώς.

Γενικά, ό,τι δηλωθεί στον 781 και δεχτούν την δήλωση ως ορθή, δεν μπορεί να χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα.


Συνοψίζοντας, η επιχειρηματική δραστηριότητα είναι ένα από τα παρακάτω:

  • Δηλωμένη επιχειρηματική δραστηριότητα.
  • Κάθε κερδοσκοπική συναλλαγή (μεμονωμένη ή συστηματική) που δεν εμπίπτει σε άλλη κατηγορία εισοδήματος ή στα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα.
  • Προσαύξηση περιουσίας από παράνομη, άγνωστη ή αδικαιολόγητη πηγή.

Αν ο φορολογούμενος μπορεί να αποδείξει με νομικά επιχειρήματα ότι τα ποσά δεν εμπίπτουν σε καμία από τις παραπάνω περιπτώσεις, η εφορία είναι υποχρεωμένη να το δεχτεί.
full member
Activity: 133
Merit: 101
Ασχολουμε με το Internet 12 χρονια εχω κανει απειρες συνναλαγες με ελληνηκες τραπεζες κυριως εισερχομενα χρηματα.Ποτε δε με ενοχλησαν.Πιστευω οτι κατω απο 100.000 δε δινουν σημασια.Τωρα για εμβασματα στο εξωτερικο ισως ειναι πιο σφιχτα Wink

Το θέμα που μας απασχολεί δεν είναι τόσο ο έλεγχος των εμβασμάτων, όσο η δικαιολόγηση της προσαύξησης των καταθέσεων σε περίπτωση που προκύψουν τεκμαρτές δαπάνες.

Ίσως αν δέχεσαι 15000€ το χρόνο εμβάσματα, να μην ελεγχθούν ποτέ. Ωστόσο, σε περίπτωση που αποφασίσεις μετά από 10 χρόνια να πάρεις π.χ. σπίτι και αυτοκίνητο, θα έχεις εκείνη την χρονιά τεκμήριο απόκτησης π.χ. 150000€ που θα πρέπει να καλυφθεί. Σ' αυτήν την περίπτωση θα γίνει έλεγχος και τότε θα προκύψει ότι πραγματοποιήθηκαν αδήλωτες προσαυξήσεις καταθέσεων κατά τα προηγούμενα έτη.

Γι' αυτό συζητάμε για το πώς πρέπει να δηλωθεί η υπεραξία από πώληση των κρυπτονομισμάτων κατά περίπτωση για να είναι τα ποσά νόμιμα και να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως ανάλωση κεφαλαίου μελλοντικά.
full member
Activity: 133
Merit: 101

Καλημέρα και ευχαριστούμε για την γνώση.
Να δώσω και εγώ 1 παράδειγμα :
Δεν είμαι άνεργος δεν το λέω σαν επιχείρηση. Για την απλή δήλωση μου το 2017
Πέρασα στο coinbase πχ το 2017 : € 200 με 2-3 εμβάσματα και € 300 στο hashflare (mining) με κάρτα visa. Σύνολο €500.
Και πες ότι έβγαλα-πήρα απο το coinbase το 2017:
α) €200 ή
β) €600
Αρα στην δήλωση βάζω ανα περιπτωση :
α) 500 στον 743 και 200 στον 781 ?
β) 500 στον 743 και 500 στον 781 και 100 στον 865 ?

Είμαι σωστός ;

Τελευταια ερώτηση στο 029 βάζω ναι χωρις κάτι άλλο ή δεν χρειάζεται καθόλου ;

Σας ευχαριστω προκαταβολικά για την απάντηση


Υποθέτω ότι τα 200€ (αντίστοιχα 600€) γενικά προέρχονται από πώληση τμήματος του συνόλου των bitcoins που αγοράστηκαν με 200€ και προέκυψαν από το hashflare με αρχική επένδυση 300€ (σύνολο 500€). Σε ειδική περίπτωση το τμήμα μπορεί να είναι 100% (πώληση του συνόλου των bitcoins) και ο υπολογισμός είναι ίδιος.

Θεωρώ ότι το σύνολο των bitcoins πριν την πώληση ήταν x. Αυτά τα x bitcoins που προήλθαν από την αγορά στο coinbase και mining στο hashflare έχουν μέση τιμή κτήσης 500€ / x.

Θεωρώ ότι πουλήθηκαν στο coinbase y bitcoins στην μέση τιμή μετά προμήθειας 200€ / y ( αντίστοιχα 600€ / y ) και εισπράχθηκαν 200€ ( αντίστοιχα 600€ ).

Το κλάσμα των bitcoins που πουλήθηκαν είναι y / x και το ποσό που καταβλήθηκε αρχικά γι' αυτά τα bitcoins που πουλήθηκαν είναι 500€ * y / x.

Στην τυπική αυτή περίπτωση και δεδομένου ότι εξ αρχής το έκανες για επένδυση, δηλώνεις:

  • 743: 500€ συνολική αρχική καταβολή κεφαλαίου που έγινε μέσα στο 2017 και θα προστεθεί στα τεκμήρια.
  • 781: 500€ * y / x  επιστροφή τμήματος καταβεβλημένου κεφαλαίου.
  • 865: 200€ - (500€ * y / x) ( αντίστοιχα 600€ - (500€ * y / x) ) υπεραξία.


Παρατηρήσεις:

- Αν η υπεραξία βγαίνει αρνητική, τότε αντί για 865 δηλώνεται στον 871 ως ζημιά.

- Στον 743 μπαίνει το ποσό που καταβλήθηκε αρχικά για επένδυση στην διάρκεια της χρονιάς. Ό,τι δηλαδή έφυγε από τον λογαριασμό-τροφοδότη το 2017 – μόνο τα αρχικά ποσά που “βγήκαν από την τσέπη”, όχι τα ποσά των ενδιάμεσων αγορών προερχόμενα από προηγούμενες πωλήσεις.

- Ο 781 μπορεί να συμπληρωθεί (ως επιστροφή καταβεβλημένων κεφαλαίων) σε συνδυασμό με τον 865 μόνο αν είχε συμπληρωθεί τα προηγούμενα έτη ή μέσα στο ίδιο έτος ο 743.

- Η μέθοδος μέσης τιμής (διαίρεση του αρχικά καταβεβλημένου κεφαλαίου με το σύνολο των αξιών) είναι εξίσου αποδεκτή με την μέθοδο FIFO (First In First Out) και προτιμάται σε τέτοιες ακριβώς περιπτώσεις, όταν δηλαδή μια αξία αποκτάται ανομοιόμορφα ή με πολλές πράξεις.

- Τα παραπάνω είναι τελείως τυπικά. Για τόσο μικρά ποσά εγώ θα δήλωνα το συνολικό ποσό που ήρθε με έμβασμα στον 781 ως διάθεση περιουσιακών στοιχείων και τίποτα στον 743.

- Θα πρέπει να υπάρχει κάποια απόδειξη κατάθεσης στο hashflare, εναλλακτικά πιστεύω πως αρκούν οι αποδείξεις των εξερχόμενων εμβασμάτων. Οι αποδείξεις αγορών και πωλήσεων από το coinbase είναι επαρκώς αναλυτικές και πιστεύω πως δεν απαιτούν μετάφραση, αφού δεν περιέχουν κάποιο σώμα κειμένου.


Ο κωδικός 029 δεν ζητάει κάποια εξειδίκευση, απλά ΝΑΙ. Καλό είναι να συμπληρώνεται πάντα όταν υπάρχουν κρυπτονομίσματα (οπουδήποτε) που πρόκειται να πουληθούν ή χρηματικό υπόλοιπο σε ανταλλακτήριο.

newbie
Activity: 1
Merit: 0
οποτε ας δωσουμε ενα παραδειγμα.
το 2013 εστειλε καποιος εμβασμα 1000ε στο mtgox και αγορασε 10 btc. χαρτια και αποδειξεις δεν κρατηθηκαν,μονο το ιστορικο της τραπεζας που δειχνει το
εξερχομενο εμβασμα.
αυτο το ποσο μπαινει στον 743 στη δηλωση το 2018?

.......

Καλημέρα και ευχαριστούμε για την γνώση.
Να δώσω και εγώ 1 παράδειγμα :
Δεν είμαι άνεργος δεν το λέω σαν επιχείρηση. Για την απλή δήλωση μου το 2017
Πέρασα στο coinbase πχ το 2017 : € 200 με 2-3 εμβάσματα και € 300 στο hashflare (mining) με κάρτα visa. Σύνολο €500.
Και πες ότι έβγαλα-πήρα απο το coinbase το 2017:
α) €200 ή
β) €600
Αρα στην δήλωση βάζω ανα περιπτωση :
α) 500 στον 743 και 200 στον 781 ?
β) 500 στον 743 και 500 στον 781 και 100 στον 865 ?

Είμαι σωστός ;

Τελευταια ερώτηση στο 029 βάζω ναι χωρις κάτι άλλο ή δεν χρειάζεται καθόλου ;

Σας ευχαριστω προκαταβολικά για την απάντηση

newbie
Activity: 2
Merit: 0
Για πιο λογο να μην κανεις offshore  και να εχεις τα λεφτα σου εξω σε μια τραπεζα με καρτα ατμ που να γραφει το ονομα του δικηγορου ?1500  ευρω και καθαρισες + καποια εξοδα τραπεζας περιπου αλλα 1000 το χρονο.Για να μαθουν το ονομα σου πρεπει να κινήσουν διαδικασιες εκδοσης.Παρτο αυγο και κουρεφτο δηλαδη για την ελληνικη πραγματικοτητα.
Γιατι ο δικηγορος σου παιρνει τα λεφτα και μενεις με την καρτα  Grin Grin Grin Grin
Οκ τοτε καλυτερα να τα κρατησουμε σε crypto και να προσδιδουμε εμεις αξια ,ετσι αποκτα νοημα και η αποκεντρωση ...   hodl for ever.
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
πάρτε μία ιδέα από φορολόγηση στην Αμερική:
https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/7n6z2k/happy_new_year_also_time_to_pay_your_capital_tax/

μια χαρα ειμαστε εμεις εδω με τη δημιουργικη μας ασαφεια!
μη μιλατε καθολου :p
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
full member
Activity: 253
Merit: 114
Για πιο λογο να μην κανεις offshore  και να εχεις τα λεφτα σου εξω σε μια τραπεζα με καρτα ατμ που να γραφει το ονομα του δικηγορου ?1500  ευρω και καθαρισες + καποια εξοδα τραπεζας περιπου αλλα 1000 το χρονο.Για να μαθουν το ονομα σου πρεπει να κινήσουν διαδικασιες εκδοσης.Παρτο αυγο και κουρεφτο δηλαδη για την ελληνικη πραγματικοτητα.
Γιατι ο δικηγορος σου παιρνει τα λεφτα και μενεις με την καρτα  Grin Grin Grin Grin
newbie
Activity: 2
Merit: 0
Ασχολουμε με το Internet 12 χρονια εχω κανει απειρες συνναλαγες με ελληνηκες τραπεζες κυριως εισερχομενα χρηματα.Ποτε δε με ενοχλησαν.Πιστευω οτι κατω απο 100.000 δε δινουν σημασια.Τωρα για εμβασματα στο εξωτερικο ισως ειναι πιο σφιχτα Wink
hero member
Activity: 526
Merit: 502
απο το γνωστο αρθρο¨
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2718492/pia-ine-i-forologia-iperaxias-apo-bitcoins
θα σταθω λιγο εδω διοτι εχω αποριες!
"Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’, καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση, ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ."

1. τι σημαινει "ομοειδης συναλλαγη"?
2. στο ινσομνια πουλαω πραγματα και μου βαζουν τα χρηματα στην τραπεζα, καμια 20αρια καταθεσεις το χρονο!
3. αρκετοι στο facebook ζητανε δωρεες σε προσωπικους λογαριασμους για να βοηθησουν (ταισουν, φροντισουν) γατια και σκυλια.
και αυτοι φαινεται να εχουν πολλες συναλλαγες τραπεζικες!

τι συμβαινει με τα 2 και 3? υπαρχει επιτηδευση?

Ήθελα από καιρό να πω για το συγκεκριμένο σημείο
δηλαδή τώρα ο κάθε τζογαδόρος με πάνω από τρεις ζαριές
η όπως στα σύγχρονα καζινοανταλλακτήρια τα λέμε trade θα θεωρείτε ελεύθερος επαγγελματίας
και θα πρέπει να κάνει έναρξη επαγγέλματος; Cheesy
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
απο το γνωστο αρθρο¨
https://www.newsbeast.gr/financial/arthro/2718492/pia-ine-i-forologia-iperaxias-apo-bitcoins
θα σταθω λιγο εδω διοτι εχω αποριες!
"Κλείνοντας, πρέπει να αναφερθεί ότι η πραγματοποίηση πάνω από τριών ομοειδών συναλλαγών επί μη διαπραγματεύσιμων τίτλων σε διάστημα ενός εξαμήνου, νοούνται ως ‘επιχειρηματικές’, καθιστώντας τον υπόχρεο επιτηδευματία (παρ. 3 του άρθρου 21 του ΚΦΕ). Σε αυτή την περίπτωση, ο φορολογούμενος οφείλει να προβεί σε έναρξη επαγγέλματος, να καταβάλει τις αναλογούσες εισφορές στον ΕΦΚΑ και κατ’ επέκταση θα φορολογείται με την κλίμακα των ελευθέρων επαγγελματιών, βάσει του άρθρου 15 του ΚΦΕ."

1. τι σημαινει "ομοειδης συναλλαγη"?
2. στο ινσομνια πουλαω πραγματα και μου βαζουν τα χρηματα στην τραπεζα, καμια 20αρια καταθεσεις το χρονο!
3. αρκετοι στο facebook ζητανε δωρεες σε προσωπικους λογαριασμους για να βοηθησουν (ταισουν, φροντισουν) γατια και σκυλια.
και αυτοι φαινεται να εχουν πολλες συναλλαγες τραπεζικες!

τι συμβαινει με τα 2 και 3? υπαρχει επιτηδευση?
member
Activity: 72
Merit: 10
@ amphibious ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τα μελετάω και θα επανέλθω αργότερα.

εχοντας διαβασει τους νομους καταληγω οτι οποιαδηποτε μεθοδο δηλωσης να διαλεξει καποιος θα ειναι σε μεγαλο βαθμο αυθαιρετη και η εγκυροτητα της εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο την ικανοτητα του φορολογουμενου να υποστηριξει τις επιλογες του,Και φυσικα απο την διαθεση του εφορου.

Αφου δεν υπαρχει πλαισιο τοσο ο 781 οσο και ο 865 ειναι και σωστοι και λαθος ταυτοχρονα.

Με απλα λογια με την ιδια δηλωση αναλογα τον εφορο  ο ενας μπορει να μπλεξει και ο αλλος οχι.
member
Activity: 72
Merit: 10
@ amphibious ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τα μελετάω και θα επανέλθω αργότερα.
full member
Activity: 133
Merit: 101
Υπάρχει κάποιος λογικός συνειρμός που σε κάνει να πιστεύεις ότι η αντιμετώπιση που θα έχεις εάν ζητήσεις διευκρινίσεις θα είναι πιο "αυστηρός" από ότι εάν απλά πέσεις σε έλεγχο; Την ίδια αντιμετώπιση θα έχεις απλά στη δεύτερη περίπτωση θα είσαι μόνος σου.

Ναι, υπάρχει συνειρμός. Γι' αυτό παρέθεσα και τον σύνδεσμο για να τον διαβάσεις.

Πριν από 6 μήνες είχα αναλύσει συγκριτικά δύο απαντήσεις της Γενικής Διεύθυνσης Φορολογικής Διοίκησης (αυτήν που παρέθεσα και άλλη μία): https://bitcointalksearch.org/topic/m.19839446.

Έδειξα ακριβώς αυτό που ζητάς. Αν ο κύριος με την συλλογή γραμματοσήμων είχε δηλώσει διάθεση περιουσιακών στοιχείων στον 781 και έπεφτε σε έλεγχο, θα έλεγε ότι πούλησε γραμματόσημα που δεν απέκτησε με σκοπό την μεταπώληση σε πολλές πράξεις, γιατί δεν βρήκε μοναδικό αγοραστή να τα πάρει όλα. Επίσης, θα είχε την δυνατότητα να κάνει προσφυγές. 

Με την απάντηση του ΥΠΟΙΚ όμως, εξετάστηκαν όλες οι λεπτομέρειες της προσωπικής του ζωής και οι κύριοι αποφάνθηκαν τελεσίδικα: “Αφού τα σκάλιζες από τα παιδικά σου χρόνια και δεν βρήκες μοναδικό αγοραστή να τα πάρει όλα, είχες ... κερδοσκοπική πρόθεση και συνεπώς είναι επιχειρηματική δραστηριότητα!”.

Έδειξα επίσης την ασυνέπεια στην κρίση των δύο περιπτώσεων, αυθαίρετους ισχυρισμούς, λανθασμένες αναφορές στις διατάξεις και άλλα πράγματα που διακρίνονται από το ύφος των απαντήσεων.

Όχι, δεν είναι το ίδιο το να πείθεις τον έλεγχο με το να απευθύνεσαι στο ΥΠΟΙΚ για διευκρινήσεις. Οι διαδικασίες, η ευελιξία, η εξατομίκευση και η δυνατότητα προσφυγών που σου παρέχονται είναι τελείως διαφορετικά.

Για αυτό από την αρχή έγραψα ότι απλά "ποντάρεις" στην περίπτωση του μη ελέγχου.

Δεν ποντάρω σε τίποτα, γιατί γνωρίζω που ακριβώς εμπίπτει η υπεραξία του bitcoin και δεν αισθάνομαι την ανάγκη για διευκρινήσεις.

Γι' αυτό από την αρχή έγραψα ότι δεν εξηγείς τι ακριβώς μπορεί να προκύψει κατά τον έλεγχο, δηλαδή τι μπορούν να σου πουν και με ποια αιτιολογία. Αν το είχες κάνει, θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε περαιτέρω και ίσως θα μοιραζόμουν την αίσθηση αβεβαιότητας που έχεις εσύ, ώστε να μπορούμε να μιλάμε για ποντάρισμα. Γιατί έτσι όπως είναι, η μόνη αίσθηση που έχω είναι ότι είμαι ο μοναδικός υπόχρεος για συνειρμούς.
full member
Activity: 133
Merit: 101

Το θέμα είναι ότι εδώ πρέπει να ορίστεί αν το bitcoin είναι νόμισμα, ηλεκτρονικό αγαθό ή τίτλος.

...

Για δέστε και εδώ http://www.capital.gr/oikonomia/3261182/to-bitcoin-ginetai-nomisma-tis-ee

Ιανουάριο έρχεται νομοθετική ρύθμιση από την ΕΕ;


Και να αναγνωριστεί ως νόμισμα, δεν αλλάζει κάτι. Το άρθρο είναι κάπως υπερβολικό. Αυτό που πρόκειται να γίνει είναι η επιβολή κανόνων λειτουργίας στα ανταλλακτήρια ώστε να μην υπάρχουν ανώνυμοι πελάτες.

Όπως έχω αναφέρει και πριν, η περίπτωση που έχεις ένα νόμισμα στον λογαριασμό σου και το μετατρέπεις σε άλλο νόμισμα, πάλι στον λογαριασμό σου, είναι τελείως διαφορετική από την μετατροπή του bitcoin. Οι μετακινήσεις χρημάτων μεταξύ λογαριασμών του ίδιου δικαιούχου δεν γεννούν προσαύξηση. Στην περίπτωση του bitcoin όμως, οι “μετατροπές” δεν γίνονται από την τράπεζα, αλλά μέσω μηχανισμού διαπραγμάτευσης.

Ο ορισμός του αγαθού συμπληρώνεται πάντα από τις δραστηριότητες που πραγματοποιούνται μ' αυτό. Από την στιγμή που “αποτελεί αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη ή μη αγορά” και το αγοράζεις/πουλάς σε πλατφόρμα όπου γίνεται η διαπραγμάτευση, η υπεραξία που προκύπτει εμπίπτει στα κεφαλαιακά κέρδη (άρθρο 42 ΚΦΕ) ως δραστηριότητα.

Μόνο στην περίπτωση που οι αγορές έγιναν στο παρελθόν και η ρευστοποίηση έγινε με λίγες πωλήσεις (χωρίς trading), νομιμοποιείσαι να δηλώσεις διάθεση περιουσιακών στοιχείων, λόγω πραγματικών περιστάσεων. Θα πρέπει να επιμείνεις ότι δεν υπήρχε κερδοσκοπική πρόθεση κατά τον χρόνο απόκτησης και να έχεις όλες τις αποδείξεις. Σε περίπτωση μεγάλου ποσού (αν το δηλώσεις ως διάθεση στον 781), θεωρώ ότι ο έλεγχος είναι βέβαιος και θα χρειαστούν προσφυγές. Το ερώτημα είναι: προτιμάς να περιμένεις λίγες μέρες για μια πρόσθετη ανατίμηση 15%+ πάνω από τον στόχο (για να καλυφθεί ο φόρος) ή να να μπλέξεις με τον έλεγχο;
full member
Activity: 133
Merit: 101
Ο λόγος που θεωρώ ότι δεν είναι : "Η αγορά τους δεν αποφέρει κανένα κέρδος εκ φύσεως, δεν έχουν δηλαδή κάποια ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ απόδοση." είναι λοιπόν σαν να αγοράζεις χρυσες λίρες ή δολάρια, σωστά;

Τότε γιατί διαπραγματεύονται στις αγορές;

Αυτό που λες με έντονη γραμματοσειρά, λέγεται “χωρίς κερδοσκοπική πρόθεση” και το συζητάμε εδώ και μήνες. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υφίσταται κατά τον χρόνο απόκτησης, τότε θεωρητικά νομιμοποιείσαι να ισχυριστείς ότι δεν εμπίπτει στα άρθρα 21, 42 και να  δηλώσεις “διάθεση περιουσιακών στοιχείων” στον 781. Αν σου αποδείξουν ότι εμπίπτει π.χ. στο 42 με μεγαλύτερη σαφήνεια, η δήλωση καθίσταται ανακριβής με γνωστές συνέπειες.


Αρα για εμένα είναι πιο λογικό να εμπίπτουν στο πώληση περιουσιακών στοιχείων.

Έτσι όπως διαμορφώθηκαν οι διατάξεις, ταιριάζει πλέον στον ορισμό των πράξεων που εμπίπτουν στην υπεραξία μεταβίβασης τίτλων.


Δεν είμαι λογιστής αλλά είμαι του οικονομικού κλάδου, ας κάνουμε μια κουβέντα να δούμε που καταλήγουμε και θα πάρω απόψεις και από λογιστή.

Πάνω που σκεφτόμασταν να ξεκινήσουμε...


EDIT.

Διάβασα τα άρθρα και θεωρώ πως ο Νανοπουλος αναφέρεται στην ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗ αγοραπωλησία bitcoin.

To case αγόρασα bitcoin το 2013 και τα πουλάω το 2017/18 δεν είναι πολύ πιο κοντά στο αγόρασα π.χ. χρυσές λίρες το 2000 και τις πουλαω το 2017/18 ;

Επανέρχομαι στο θέμα της χρυσής λίρας γιατί το Bitcoin είναι πολύ πιο κοντά σε αυτήν από οτιδήποτε άλλο.

Από την στιγμή δε που άρχισαν να βγαίνουν χρηματοοικονομικά προϊόντα τα οποία περιλαμβάνουν bitcoin, όπως είναι τα ομόλογα χρυσού, μήπως το ίδιο το bitcoin εμφανώς δεν είναι χρηματοοικονομικό προϊόν;

Το “πιο κοντά” είναι αδόκιμος όρος και θα χρειαστούν προσφυγές μέχρι το ΣτΕ για να τον υποστηρίξεις. Μόνο αν αγόρασες το bitcoin και το χρησιμοποιείς πράγματι ως μέσο πληρωμής, χωρίς να το πουλάς, είσαι καλυμμένος χωρίς καμιά δήλωση. Για άλλες περιπτώσεις διάβασε τις πηγές και τα σχόλια των προηγούμενων σελίδων για ορισμούς τύπου “προϊόντα που μπορούν να διαπραγματεύονται στα χρηματιστήρια και στις αγορές”, “αντικείμενο διαπραγμάτευσης σε οργανωμένη ή μη αγορά” και “προσιδιάζει σε παράγωγα” που το εντάσσουν στο άρθρο 42. Αν η λογική μου αυτή είναι ορθή, τότε εκτιμώ ότι θα εφαρμοστεί για όλες τις περιπτώσεις, ανεξάρτητα από τον σκοπό απόκτησης και την συχνότητα των πράξεων (όπως ακριβώς συμβαίνει με τις μετοχές κλπ).


EDIT 2

Από την άλλη το σενάριο που προτείνει ο Νανόπουλος είναι το πλέον δυσμενές (αφού το θεωρεί εκτός του 43 και εντός του 42) δηλαδή και εισφορά αλληλεγγύης και 15%.

Όσο για το να θεωρηθεί επιχειρηματική δραστηριότητα η απλή πώληση είναι τελείως άκυρο. Είναι σαν να λέμε ότι επειδή πυλάω τα έπιπλα του σπιτιού μου έγινα έμπορος (για να μην φέρω πάλι τις χρυσές λίρες σαν παράδειγμα).

Επιχειρηματική δραστηριότητα μόνο αν το αφήσεις αδήλωτο και προκύψει αδικαιολόγητη προσαύξηση ή το δηλώσεις ολόκληρο στον 781 και εντοπιστεί trading/mining/συστηματικές πωλήσεις σε φυσικά πρόσωπα (και πάλι παλεύεται). Διαφορετικά, αν το δηλώσεις στον 865 ως υπεραξία κεφαλαίου, τότε όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να χαρακτηριστεί επιχειρηματική δραστηριότητα.
full member
Activity: 133
Merit: 101
Και να συζητήσουμε λίγο το αν τα BTC υπάχονται στον 42. Μπορεί να μας δώσει ένα link ο amphibious να δούμε το νόμο;

Μπορεί κάποιος να linkarei τον 42 και 43 που λέμε για να τα μελετήσω;

Θα χρειαστεί όμως να μελετήσεις και τα υπόλοιπα σχετικά για να βγάλεις άκρη. Μερικά δεν φαίνονται σχετικά εκ πρώτης όψεως, αλλά είναι, όταν τα δεις όλα μαζί.

(Κάποιοι σύνδεσμοι εμφανίζονται πάνω από μια φορά όταν ανήκουν σε διαφορετικές θεματικές ενότητες ταυτόχρονα).

Άρθρο 42 ΚΦΕ: Μεταβίβαση τίτλων (πρώτα θα δεις παρ. 3 αρθ. 21 ΚΦΕ και ΠΟΛ.1076/26.3.2015).
Άρθρο 43 ΚΦΕ: Φορολογικός συντελεστής για υπεραξία κεφαλαίου.

Σχετικά με τις αξίες που εμπίπτουν στο άρθρο 42 ΚΦΕ και αγορές (οργανωμένες ή μη) όπου αυτές διαπραγματεύονται:

Παράγραφος 3 Άρθρου 21 ΚΦΕ: Οι αξίες του 42 εξαιρούνται από το 21.
ΠΟΛ.1076/26.3.2015: Ορισμός χρεογράφων που η αγορά τους δηλώνεται στον 743 (Άρθρο 32 περίπτωση β).
Αρθρο 27 ν. 4308/2014: Συναλλαγματική διαφορά.
Συντελεστής φορολογίας για συναλλαγματική διαφορά: Πίνακας κάτω-κάτω.
Παράγραφος 10 Άρθρου 2 ν.3606/2007: Ορισμός οργανωμένης αγοράς. Άσχετο, καθώς στο άρθρο 42 ΚΦΕ εμπίπτουν πλέον “οργανωμένες ή μη αγορές”.
Παράδειγμα φορολόγησης υπεραξίας τίτλων και τόκων: Φορολόγηση υπεραξίας από FOREX.
Ποια είναι η φορολογία υπεραξίας από bitcoins: Άρθρο του κ. Νανόπουλου.

Επιχειρηματική δραστηριότητα, κερδοσκοπική πρόθεση και προσαύξηση περιουσίας:

Παράγραφος 3 Άρθρου 21 ΚΦΕ: Ορισμός της επιχειρηματικής δραστηριότητας.
Παράγραφος 4 Άρθρου 21 ΚΦΕ: Αδικαιολόγητη προσαύξηση = επιχειρηματική δραστηριότητα.
ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015: Διευκρινήσεις για προσαύξηση, πώς γίνεται ο έλεγχος (μέρος Β').
ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016: Η κερδοσκοπική πρόθεση πρέπει να αποδεικνύεται (παρ. 3), συχνότητα πωλήσεων και επιχειρηματική δραστηριότητα (παρ. 6).
Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ για αδικαιολόγητη προσαύξηση: Ολόκληρη, αλλά κυρίως (1, 4).
ΣτΕ 884/2016: Έλεγχος κινήσεων λογαριασμών, αδικαιολόγητη προσαύξηση, τα πάντα όλα. Αξίζει ολόκληρο.

Διάθεση περιουσιακών στοιχείων και άλλα ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα (κωδ. 781):

Κατηγορίες ποσών που δεν θεωρούνται εισόδημα, διάθεση περιουσιακών στοιχείων: Άρθρο 4 παρ. 5 πίνακας 6 περίπτωση γ, προσοχή στα σχόλια.
ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015: Δικαιολόγηση διάθεσης περιουσιακών στοιχείων (μέρος Β' παρ. 6).
ΔΕΑΦ Α 1033419 ΕΞ 2016/2.3.2016: Πώληση συλλογής γραμματοσήμων είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, οπότε δεν είναι διάθεση περιουσιακών στοιχείων.
ΔΕΑΦΑ 1035254 ΕΞ 2016/3.3.2016: Πώληση μουσικού οργάνου δεν είναι επιχειρηματική δραστηριότητα, οπότε είναι διάθεση περιουσιακών στοιχείων.

Διατάξεις σχετικές με το bitcoin καθεαυτό:

Απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου: Το bitcoin δεν είναι εμπόρευμα, απαλλάσσεται του ΦΠΑ, χαρακτηρίζεται ως μέσο πληρωμής.
Άρθρο 2 ν.3601/2007: Ορισμός ηλεκτρονικού χρήματος (παρ. 20).
Άρθρο 4 ν.3601/2007: Απαγόρευση του mining (παρ. 5). Πέσανε όλοι να με φάνε εδώ μέσα γι' αυτό.
Άρθρο 64 ν.3601/2007: Ποινές για το mining (παρ. 6.α). Ας ερμηνεύσει όποιος θέλει όπως γουστάρει, μην αρχίσουμε πάλι.

Θέματα εφαρμογής διατάξεων και κανόνες ελέγχου:

Μη αναδρομική εφαρμογή δυσμενών φορολογικών διατάξεων: Iσχύει από το 2017.
Άρθρο 78 του Συντάγματος: Μη αναδρομική εφαρμογή πριν το 2017 (παρ. 2), πρέπει να ορίζεται το υποκείμενο της φορολογίας (παρ. 1).
Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ για αδικαιολόγητη προσαύξηση: Πίστωση από εμφανή πηγή δεν είναι αδικαιολόγητη (παρ. 1), ισχυρισμοί του ελεγχόμενου χωρίς δικαιολογητικά (παρ. 4), και τα υπόλοιπα είναι σημαντικά.
ΔΕΑΦ Α' 1144110 ΕΞ 2015/5.11.2015: Διευκρινήσεις για προσαύξηση, πώς γίνεται ο έλεγχος (μέρος Β').
ΣτΕ 884/2016: Έλεγχος κινήσεων λογαριασμών, αδικαιολόγητη προσαύξηση, τα πάντα όλα. Αξίζει ολόκληρο.

Εισφορά αλληλεγγύης:

Συντελεστές: Πίνακας συντελεστών.
Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ για εισφορά αλληλεγγύης: Σε ποιες κατηγορίες εισοδημάτων εφαρμόζεται.


Εννοείται ότι η λίστα δεν είναι πλήρης. Θα την συμπληρώσω αν θυμηθώ κάτι.

full member
Activity: 133
Merit: 101
μόλις μου ήρθε η κάτωθι ιδέα που θα μπορούσε να εφαρμοστεί στο Mining:

στον ελεύθερο μου χρόνο κάθομαι και ζωγραφίζω ένα πίνακα που ξαφνικά τον θέλει όλος ο κόσμος και μου προσφέρουν π.χ. 20 000 € δηλαδή δε μπορώ να το δηλώσω κάπου ή να αγοράσω μια γκαρσονιέρα, θα πάω φυλακή γιαυτό;

επίσης για την πώληση παλιών Bitcoin πχ. έχω ένα παλιό κομοδίνο στο σπίτι που πλέον η αξία του ανέβηκε π.χ. στα 5000€! πάλι είναι έγκλημα να το πουλήσω;

Το έχουμε συζητήσει άπειρες φορές. Μόνο η περίπτωση του κομοδίνου είναι ξεκάθαρα διάθεση περιουσιακών στοιχείων.

Στην περίπτωση του πίνακα είναι ελεύθερο επάγγελμα γιατί παρήγαγες αξία (μαζί της και τον ΦΠΑ) και δεν αποκτάς τον πίνακα για προσωπική χρήση χωρίς κερδοσκοπική πρόθεση. Διαφορετικά, κάθε επαγγελματίας θα μπορούσε να πει ότι έφτιαξε κάτι επειδή γούσταρε και μετά αποφάσισε να το διαθέσει ως περιουσιακό στοιχείο. Το πώς θα διαπιστώσουν αν τον ζωγράφισες η αγόρασες είναι πολύπλοκο θέμα, αλλά υπάρχουν μηχανισμοί (τίτλοι κατοχής, δήλωση αγοράς/κληρονομιάς, περιουσιολόγιο, αναζήτηση του ζωγράφου, εξέταση άλλων πωλήσεων που έκανες κλπ).

Στην περίπτωση του bitcoin παίζεται, αλλά αν οι ορισμοί επιτρέπουν να ενταχθεί σε μια πιο κατάλληλη κατηγορία με μεγαλύτερο συντελεστή (συγκεκριμένα υπεραξία κεφαλαίου), η εφορία θα την χρησιμοποιήσει επίπεδα. Δες τι έγινε στην περίπτωση των ακινήτων: η υπεραξία ακινήτων φορολογείται πλέον στο 15% (με εκπτώσεις μετά από 5 χρόνια), ανεξάρτητα από τον σκοπό της απόκτησης.
full member
Activity: 133
Merit: 101
@amphibious Η εισφορά αλληλεγύης για υπεραξία πάνω από 12.000 ευρώ (όπως αναφέρει ο theoulis) ισχυει;

Δλδ αν κάποιος έχει υπεραξία 100.000 στο 865 θα πληρώσει +9% εισφορά αλληλεγύης δλδ σύνολο 24% σε αυτά τα 100.000 ευρώ;

Δηλαδή δεν αρκεί που o @theoulis το διατύπωσε και παρέθεσε σχετική πηγή; Απαιτείται και επικύρωση από 'μένα;
 
Ναι, ισχύει. Επίσης ισχύει και το παρακάτω:

μονο αν δηλωθουν τα ποσα στον 781 δεν πληρωνεις απολυτως τιποτα ουτε χαρατσια!
το βλεπω στο προγραμμα "δηλωση φορου 2017"

Η σχετική εγκύκλιος της ΑΑΔΕ λέει ότι η εισφορά αλληλεγγύης επιβάλλεται στο σύνολο των εισοδημάτων (ακόμα και στο τεκμαρτό, αν είναι υψηλότερο του πραγματικού) εκτός των ποσών που δεν θεωρούνται εισόδημα (και λίγες άλλες εξαιρέσεις που δεν μας αφορούν):

Quote from: Εγκύκλιος της ΑΑΔΕ
Για την επιβολή της εισφοράς λαμβάνεται υπόψη το σύνολο του εισοδήματος, όπως αυτό προκύπτει από την άθροιση των εισοδημάτων από μισθωτή εργασία και συντάξεις, από επιχειρηματική δραστηριότητα, από κεφάλαιο, από υπεραξία μεταβίβασης κεφαλαίου, φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο, πραγματικό ή τεκμαρτό.


Πηγή: http://www.kathimerini.gr/929204/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/egkyklios-ths-aade-gia-ta-eisodhmata-sta-opoia-epivalletai-h-eisfora-allhleggyhs

Η υπεραξία κεφαλαίου είναι μέσα.
Pages:
Jump to: