Pages:
Author

Topic: Συζήτηση περί big blocks (κ.α.) - page 2. (Read 2866 times)

legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Με αφορμή το πιο πάνω λινκ, θέλω να ξεκαθαρίσω και κάτι άλλο. Το ότι χρησιμοποιώ Bitcoin Core δε σημαίνει πως σόνι και ντε είμαι "fanboy" του κάθε Core developer. Το λέω γιατί έχω κατηγορηθεί στο παρελθόν (και γι' αυτό). Η ομάδα του Bitcoin Core είναι μεγάλη, και οι ιδέες, συζητήσεις και προτάσεις ποικίλουν σε αντιπαραθέσεις. Ο Luke Dashjr, για να φέρω κι ένα παράδειγμα, είναι γνωστός για τις τρελές πεποιθήσεις που έχει και επιβάλλει πλέον με το Ocean pool και το Bitcoin knots.

Πίσω στο θέμα τώρα. Το "very fishing" δε βλέπω που είναι. Το ότι γίνονται συζητήσεις εξωτερικά από το Github;
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Αφού λοιπόν η συζήτηση έχει πάει σε προσωπικό επίπεδο, να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Δε γνωριζόμαστε. Δε σε ξέρω, ούτε εσένα ούτε κανέναν από το Greek board. Ίσως κάποιοι νομίζετε ότι με ξέρετε, αλλά δε με έχετε γνωρίσει στην πραγματική ζωή για να έχετε μια ακριβή εικόνα.

Έχω κάνει πολλούς ισχυρισμούς περί των τεχνικών του Bitcoin, και θα έπρεπε να βασιστείς σε αυτούς. Όχι στον χαρακτήρα που μαντεύεις ότι έχω στη ζωή μου. Το ξεκαθάρισα αρκετά αυτό; Πάμε άλλη μία: Αν εσύ θες να με πείσεις ότι είμαι τεχνικά λάθος, πρέπει να απαντάς με τεχνικές λεπτομέρειες. Όχι με επίκληση στο συναίσθημα. Το να λες λοιπόν ότι δεν μπαίνω στον κόπο να ψάξω αν αυτά που λέω καν στέκουν κι ότι τρώω αμάσητη πληροφορία, κομμένα.

Αυτά που λέω, τα έχω ψάξει. Όχι, δεν έχω ψάξει να δω τι δουλειά έκανε ο Craig πριν 20 χρόνια, ή δεν ξέρω εγώ τι, για τον απλούστατο λόγο ότι μου φτάνουν οι αποδείξεις που υποστηρίζουν ότι ο άνθρωπος είναι παθητικός ψεύτης. Με τέτοια στοιχεία, όχι απλά δε θα μου άλλαζε η γνώμη αν παρουσίαζε μια (πλαστογραφημένη) απόδειξη ότι αγόρασε το bitcoin.org. Ούτε καν με υπογεγραμμένο μήνυμα από τα πρώτα blocks δε θα τον πίστευα.

Όσον αφορά τα full nodes, lightning, 1MB block size, τα έχω πει χιλιάδες φόρες τώρα. Αν δεν σ' αρέσουν τα πράγματα έτσι όπως έχουν, μπορείς να πας σε ένα άλλο δίκτυο. Απλό.

Δε πιστευω πως ο Craig ειναι ο satoshi , ποσες φορες θα στο πω αυτο . Ελπιζω καποτε να αρχισεις να καταλαβαινεις τι σημαινουν οι λεξεις και τα νουμερα . 95% δεν εχει καμμια σχεση με το 100% .
Τώρα σοβαρά, μας κάνεις πλάκα; Έχεις χάσει κάποιο στοίχημα να τρολλάρεις σε διαδικτυακό φόρουμ; Δεν εξηγείται αυτό.



Edit: Τους 12 ένορκους τους έχω δει. Και ναι, είναι απ' τις καλύτερες ταινίες. Αλλά δεν καταλαβαίνω που κολλάει με το θέμα.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Για να χρησιμοποιήσεις ένα αυτοκίνητο δε χρειάζεται να γνωρίζεις την κάθε τεχνική λεπτομέρεια. Για να πείσεις όμως κάποιον πως το μοντέλο Α είναι καλύτερο απ' το μοντέλο Β χρειάζεται να γνωρίζεις την κάθε λεπτομέρεια.

Εσύ έρχεσαι εδώ και προσπαθείς να πείσεις ανθρώπους ότι είναι τεχνικά λανθασμένοι. Παράλληλα μας λες ότι σημασία δεν έχουν οι τεχνικές λεπτομέρειες.

Δηλαδη , αν καποιος ερθει να μου πουλησει ενα αυτοκινητο του οποιου η τελικη του ειναι κατω απο 10 χλμ/ωρα , καταναλωνει τεραστιες ποσοτητες καυσιμου , δεν εχει καθολου αξεσουαρ παρα ειναι ξερο σασι με 4 ροδες για να αντιληφθω τη διαφορα σε σχεση με ενα αυτοκινητο των ημερων μας θα πρεπει να εχω σπουδασει μηχανολογια , φυσικη , επιστημη υλικων κλπ , ωστε να ειμαι σε θεση να γνωριζω την καθε λεπτομερεια . Ενδιαφερουσα θεση .  


Quote
Δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετέχω σε μια ακόμη τέτοια συζήτηση με τα ίδια χιλιοειπωμένα θέματα. Το ότι δε λες να παραδεχτείς πως μπορεί να είσαι τεχνικά λάθος, πως είσαι υπέρ μιας Οργουελιστικής πραγματικότητας, και το γεγονός πως πιστεύεις ότι ο Craig είναι ο Satoshi μετά από όλα όσα έχουν ειπωθεί, μου δίνει την εντύπωση πως δεν έχεις έρθει με καλόβουλες προθέσεις. Δεν νομίζω πως έχουμε κάτι άλλο να πούμε.

Τεχνικα λαθος σε τι ? Σου απεδειξα εδω και καιρο πως αποκεντρωση με την εννοια που θελεις να την ορισεις δεν υπαρχει μιας και το full node σου δε παιζει κανενα ρολο στο δικτυο ( μονος σου το εχεις παραδεχθει ) , πως το LN δε δουλευει ( μονος σου το εχεις παραδεχθει ) , πως το 1MB blocksize limit ειναι παραλογο ( μονος σου το εχεις παραδεχθει ) .
Μιλας για οργουελικη πραγματικοτητα χωρις να εχεις καταλαβει ποια ειναι αυτη . Απλα αναμασας εκφρασεις που εμαθες απο αλλους τους οποιους θαυμαζεις και δε μπαινεις καν στον κοπο να ψαξεις αν αυτα που λενε στεκουν . Ενα απο τα οπλα του μεγαλου αδερφου ηταν η διαγραφη της ιστοριας , μπορεις να δεις την ομοιοτητα με αυτο αυτο που προτεινε ο Greg ?
Για πρωτη φορα στην ιστορια της ανθρωποτητας εμφανιστηκε ενα μεσο με το οποιο η πληροφορια μπορει να μεινει αναλοιωτη . Αλλα δε πρεπει να το χρησιμοποιησουμε γιατι ο BHC και οι ομοϊδεατες του δε θελουν να ριξουν κανα φραγκο για να αποθηκευσουν αυτη την πληροφορια . Οποτε , το συνολο χανει για να ικανοποιηθει η ατομικοτητα (λιγο woke μου ακουγεται αυτο , σημεια των καιρων βλεπεις ) .
Δε πιστευω πως ο Craig ειναι ο satoshi , ποσες φορες θα στο πω αυτο . Ελπιζω καποτε να αρχισεις να καταλαβαινεις τι σημαινουν οι λεξεις και τα νουμερα . 95% δεν εχει καμμια σχεση με το 100% . Αλλο οι ενδειξεις και αλλο οι αποδειξεις . Οταν θα υπαρξουν αποδειξεις θα ειμαι 100% σιγουρος . Εσυ , χωρις να εχεις αφιερωσει καθολου χρονο παρα μονο λαμβανοντας αναμασημενη πληροφορια , εισαι 100% σιγουρος πως δεν ειναι . Ο τυφλος ακολουθος εισαι εσυ , οχι εγω . Στο μεσαιωνα θα ησουν ετοιμος με την πηρουνα να ριξεις κοσμο στη φωτια . Σε καποιο αλλο ποστ προτεινα την ταινια "12 ενορκοι" , καλο θα ηταν να τη δεις για να καταλαβεις ποιος απο τους χαρακτηρες εισαι και ποιος ισως ειμαι εγω .
Οσο για το αν εχω ερθει με κακοβουλες προθεσεις , μη ξεχνας πως ημουν εδω αρκετα χρονια πριν απο σενα . Οποτε αν καποιος κακοβουλος ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ αυτος εισαι εσυ . Αντε γεια ....
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Quote from: Satoshi
Someone came up with the word "cryptocurrency"... maybe it's a word we
should use when describing Bitcoin, do you like it?
https://bitcointalksearch.org/topic/btc-is-not-crypto-5413867

Ouch! Roll Eyes
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Quote from: Satoshi
> BTW I don't remember if we talked about this, but the other day some
 > people were mentioning secure timestamping. You want to be able to
 > prove that a certain document existed at a certain time in the past.
 > Seems to me that bitcoin's stack of blocks would be perfect for this.

Indeed, Bitcoin is a distributed secure timestamp server for
transactions.  A few lines of code could create a transaction with
an extra hash in it of anything that needs to be timestamped.
I should add a command to timestamp a file that way.
Τα emails είναι timestamped κάπου άραγε; Roll Eyes

Πώς μπορεί να αποδείξει κάποιος την γνησιότητά τους;
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Quote from: Satoshi
To think about what a really huge transaction load would look like,
I look at the existing credit card network.  I found some more
estimates about how many transactions are online purchases.  It's
about 15 million tx per day for the entire e-commerce load of the
Internet worldwide.  At 1KB per transaction, that would be 15GB of
bandwidth for each block generating node per day, or about two DVD
movies worth.  Seems do-able even with today's technology.
15GB * 365 ημέρες = πάνω από 5TB ετησίως * 15 χρόνια = 75TB η blockchain

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυθεντικά είναι αυτά τα email... ούτε με ποιό σκεπτικό ήταν εφικτό αυτό το 2009 (σε datacenter? ούτε η MS δεν είχε το Azure cloud τότε).
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Quote from: Satoshi
I plan to work on the escrow feature next, which is needed to make
actual trades for physical stuff safer and before backing the currency
with fiat money can begin
.
Τελικά παπαριές λέγανε στο BSV subreddit...

Στην ουσία εννοεί την αποτίμηση του BTC σε USD (κάτι που έγινε αργότερα). Το 2009 με €1 αγόραζες 1389 BTC.

Αυτό δηλαδή που αρνείται πεισματικά ο HmmMAA...

Βέβαια τεχνικά όλοι ξέρουμε ότι το BTC στηρίζεται στο Proof of Work, δηλαδή στο hashrate, όχι στο fiat valuation.

Απλά όσο ανεβαίνει το hashrate και η δυσκολία και προχωράνε τα halvings, απαιτείται όλο και περισσότερο ρεύμα για εξόρυξη όλο και λιγότερων BTC, άρα είναι λογικό να ανεβαίνει το fiat valuation.

Τα πρώτα-πρώτα Bitcoin παράχθηκαν με ελάχιστη ενέργεια, άρα είναι λογικό να είχαν αστεία αξία. Τότε ήταν ένα παιχνίδι (περίπου σαν το tBTC σήμερα). Τα ανταλλάζανε σαν στραγάλια.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
@HmmMAA

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως τα emails έμειναν μυστικά 15 χρόνια τώρα, όταν χρησιμοποιούν email providers (κανείς δεν στήνει δικό του POP3/SMTP server). Κάτι δεν κολλάει. Huh

Επίσης τι σημαίνει το "backed by cash (CBDC?)"; Ότι το Bitcoin θα είναι backed by CBDC; Shocked

Δεν έχω χρόνο τώρα να κάτσω να διαβάσω όλα τα emails ένα προς ένα, όποιος θέλει ας βάλει τα quotes.

Οι αντιφάσεις είναι άπειρες...

Θεωρεις πως το bitcoin εχει σχεση μονο με τον κωδικα και εκει ειναι που χανεις το παιχνιδι . Για να χρησιμοποιησω ενα αυτοκινητο ή ενα αεροπλανο δε σημαινει πως θα καθισω να διαβασω πως δουλευει το καθε κομματι του .
Για να χρησιμοποιήσεις ένα αυτοκίνητο δε χρειάζεται να γνωρίζεις την κάθε τεχνική λεπτομέρεια. Για να πείσεις όμως κάποιον πως το μοντέλο Α είναι καλύτερο απ' το μοντέλο Β χρειάζεται να γνωρίζεις την κάθε λεπτομέρεια.

Εσύ έρχεσαι εδώ και προσπαθείς να πείσεις ανθρώπους ότι είναι τεχνικά λανθασμένοι. Παράλληλα μας λες ότι σημασία δεν έχουν οι τεχνικές λεπτομέρειες.
Το αντιφατικό είναι ότι λαμβάνει μέρος σε τεχνικές συζητήσεις, μιλάει με τεχνικούς όρους (opcodes κλπ.), αλλά τώρα λέει δεν έχουν σημασία όλα αυτά! Παράνοια;

Δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετέχω σε μια ακόμη τέτοια συζήτηση με τα ίδια χιλιοειπωμένα θέματα. Το ότι δε λες να παραδεχτείς πως μπορεί να είσαι τεχνικά λάθος, πως είσαι υπέρ μιας Οργουελιστικής πραγματικότητας, και το γεγονός πως πιστεύεις ότι ο Craig είναι ο Satoshi μετά από όλα όσα έχουν ειπωθεί, μου δίνει την εντύπωση πως δεν έχεις έρθει με καλόβουλες προθέσεις. Δεν νομίζω πως έχουμε κάτι άλλο να πούμε.
Κοίταξε να δεις κάτι, ξέρω άνθρωπο (συστημικό) ο οποίος είναι υπέρ του να μπουν κάμερες παντού για να καταπολεμηθεί η εγκληματικότητα.

Κακόβουλο δεν τον θεωρώ (έχω συζητήσει μαζί του στο τηλ, ξέρω ονοματεπώνυμο), απλά είναι αυτό που λέμε υπερβολικά καλόπιστος. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μου έλεγε ότι είναι υπέρ του 1984. Του αναγνωρίζω ότι είναι ειλικρινής, δεν κρύβεται και δεν με κοροϊδεύει. Δεν έχει σημασία που διαφωνώ (και το ξέρει!), σημασία έχει η ειλικρίνεια για μένα.

Του εξηγώ ότι το 2020-2021 όλη η Αστυνομία ήταν στους δρόμους να κόβει €300άρια κορωνοπρόστιμα και δεν είχε να πει κάτι...

Θέλω να σου πω ότι αν η Αστυνομία θέλει να καθαρίσει την Αθήνα από το έγκλημα (το πραγματικό, όχι το δήθεν), το κάνει χθες κιόλας! Ποιός διαφωνεί με αυτό;

Έλα όμως που η στρατηγική της Ελίτ (του Νταβός συγκεκριμένα που κινεί τα νήματα των κυβερνήσεων) είναι να αφήνουν να διογκωθεί το πρόβλημα, να αγανακτεί ο κόσμος και μετά να παρακαλάει να έρθει η «λύση» (οι κάμερες εν προκειμένω).

Δεν ξέρω αν ο HmmMAA είναι ανάλογη περίπτωση καλόπιστου (χρήσιμου ηλίθιου)... δεδομένου ότι βρίζει χυδαία τους διαφωνούντες (καμία σχέση με τον άλλο) τείνω να πιστέψω ότι είναι βαλτός/πράκτορας.

Η δε εμμονή του να γίνει η BTC blockchain (όχι η BSV!) το απόλυτο "timestamp machine" δεν αφήνει άλλα περιθώρια ερμηνειών.

Αν θέλει big/jumbo-size blocks, τα έχει ήδη στο BSV. Γιατί λοιπόν τόση εμμονή με το BTC; Μάλλον γιατί θέλει το hashrate του BTC, να μην τρώει 51% attacks/reorgs α λα BSV. Wink
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Θεωρεις πως το bitcoin εχει σχεση μονο με τον κωδικα και εκει ειναι που χανεις το παιχνιδι . Για να χρησιμοποιησω ενα αυτοκινητο ή ενα αεροπλανο δε σημαινει πως θα καθισω να διαβασω πως δουλευει το καθε κομματι του .
Για να χρησιμοποιήσεις ένα αυτοκίνητο δε χρειάζεται να γνωρίζεις την κάθε τεχνική λεπτομέρεια. Για να πείσεις όμως κάποιον πως το μοντέλο Α είναι καλύτερο απ' το μοντέλο Β χρειάζεται να γνωρίζεις την κάθε λεπτομέρεια.

Εσύ έρχεσαι εδώ και προσπαθείς να πείσεις ανθρώπους ότι είναι τεχνικά λανθασμένοι. Παράλληλα μας λες ότι σημασία δεν έχουν οι τεχνικές λεπτομέρειες.



Δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετέχω σε μια ακόμη τέτοια συζήτηση με τα ίδια χιλιοειπωμένα θέματα. Το ότι δε λες να παραδεχτείς πως μπορεί να είσαι τεχνικά λάθος, πως είσαι υπέρ μιας Οργουελιστικής πραγματικότητας, και το γεγονός πως πιστεύεις ότι ο Craig είναι ο Satoshi μετά από όλα όσα έχουν ειπωθεί, μου δίνει την εντύπωση πως δεν έχεις έρθει με καλόβουλες προθέσεις. Δεν νομίζω πως έχουμε κάτι άλλο να πούμε.
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
Παραλληλα , στο απεναντι στρατοπεδο
... στρατόπεδο; Η αποκέντρωση δεν έχει ούτε εθνικότητα ούτε σύνορα. Το βλέπεις σαν έναν πόλεμο, ο οποίος δεν υπάρχει. Αυτό που έχουμε φτιάξει είναι ένα σύνολο από επιλογές. Όλα αυτά τα δίκτυα που έχουμε στη διάθεσή μας (Bitcoin, Monero, Bitcoin Cash, Litecoin κλπ.) δεν είναι ούτε κτήμα σου, ούτε είσαι εσύ για αυτά. Είναι κουτό να το βλέπεις μέχρι και σαν διαγωνισμό για το ποιο είναι "καλύτερο". Καθένα από αυτά εξυπηρετεί διαφορετικές μερίδες ανθρώπων, τα ενδιαφέροντα των οποίων κάποιες φορές συγκλίνουν κι άλλες αποκλίνουν.

Αντί για να έχεις το θράσος και την έλλειψη ταπεινοφροσύνης, με τέτοια τεχνική ανικανότητα, να αποκαλείς όλους τους Bitcoiners πρόβατα, θα ήταν προτιμότερο να μελετούσες λίγο παραπάνω για αυτό που έχεις στα χέρια σου; Εκτός κι αν πιστεύεις ότι γνωρίζεις τεχνικά καλύτερα τα πάντα από όλους μας, που στη συγκεκριμένη περίπτωση θα ήσουν ψευδαισθητικός...

Δυστυχως δε μπορεις να αντιληφθεις πως πολλες φορες οι λεξεις κρυβουν παραπανω απο μια εννοια και ενιοτε χρησιμοποιουνται μεταφορικα . Βεβαια , αυτο ειναι δυσκολο για ανθρωπους που καταλαβαινουν μονο κωδικα και τεχνικα θεματα και δυσκολευονται σε μη τεχνικες συζητησεις . Και αυτο σε οδηγει στο να μην αντιλαμβανεσαι παραβολες και ποιο ειναι το νοημα πισω απο την παραβολη .
Θεωρεις πως το bitcoin εχει σχεση μονο με τον κωδικα και εκει ειναι που χανεις το παιχνιδι . Για να χρησιμοποιησω ενα αυτοκινητο ή ενα αεροπλανο δε σημαινει πως θα καθισω να διαβασω πως δουλευει το καθε κομματι του . Νομιζω πως το ιδιο κανει η πλειοψηφια . Εκτος αν θεωρεις πως για να μπορεσω να καταλαβω για ποιο λογο δημιουργηθηκε το αυτοκινητο πρεπει να διαβασω πως δουλευουν οι κινητηρες , πως μεταδιδεται η κινηση και ολα τα υπολοιπα . Και ισως να εμβαθυνω και να ασχοληθω και με επιστημη υλικων γιατι τα κραματα παιζουν κι αυτα σημαντικο ρολο . Και να διαβασω και φυσικη για να αντιληφθω το θεμα της προσφυσης . Μην το προχωρησουμε και στο αεροπλανο γιατι ξεφευγουμε . Να το χρησιμοποιησω θελω το αυτοκινητο οχι να κατασκευασω ενα δικο μου .
 
Αντι να καταλαβεις τι σου λενε οι lopp και todd αυτο τον καιρο και να σηκωσεις αναστημα απεναντι στους ανθρωπους που ακομα σε θεωρουν χαζο , ψαξε να βρεις εχθρους . Οι maxis ειναι αυτοι που κυρηξαν τον πολεμο σε ολους . Ευτυχως , αρχιζουν να φοβουνται και αποκαλυπτουν σιγα σιγα συνομιλιες που θα επρεπε να εχουν ερθει στο φως εδω και χρονια . Και ποιος ξερει τι εχουν ακομα κρυμμενο που θα εμφανιστει στη συνεχεια . Βεβαια , οπως δηλωσε και ο μουσατος κοκκινογενης , το παλεψε να εξαφανισει την ιστορια ( για να καταλαβεις που κολλαει ο Οργουελ ) , εκτος βεβαια αν θεωρεις πως τον επιασε ο καημος μη doxxαρουν το satoshi , αυτον που μεχρι χθες λεγανε οτι δε καταλαβε το λογο και δημιουργησε το bitcoin κατα λαθος , αλλα ευτυχως βρεθηκαν ικανα μυαλα σαν αυτον και σωθηκαμε .

https://www.reddit.com/r/bsv/comments/1ayk00s/comment/ks0nthj/?context=3
 
Οπως ειδα αρχισες να διαβαζεις τις συνομιλιες με το martii , ελπιζω να βγαλεις πολλα συμπερασματα για ολες τις παραμυθες που σε ταϊσαν σχετικα με αποκεντρωση , ανωνυμια και αλλα .

Οσο για το θεμα της αποκεντρωσης , μην αρχιζουμε παλι τα ιδια , ακομα και εσυ εχεις παραδεχθει πως το full node σου δεν εξυπηρετει κανεναν αλλο εκτος απο εσενα . Η αποκεντρωση δεν εχει σχεση με το εγω , προσπαθησε να διαβασεις και κατι αλλο περα απο τεχνικα βιβλια . Και πανω απ'ολα βαλε το μυαλο σου να δουλεψει χωρις προκαταληψεις .
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Πάντως αν μπορεί κάποιος να κάνει μια σύνοψη των emails του Satoshi, καλό θα ήταν.

Εδώ λέει κάποια πράγματα:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/677770-%CF%84%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B1-cryptocurrencies/page/893/#comment-60197796
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
ΔΕΝ υπάρχει το τέλειο Linux distro (ΔΕΝ έχει υπάρξει εδώ και 25+ χρόνια)

Για μένα το τέλειο Linux distro ήταν το arch. Το δούλευα σαν main pc για 7 χρόνια. Μέχρι που το γύρισα σε Debian (το οποίο κορόιδευα ασυστολα χαχα). Τώρα χαίρομαι που παίζω σε Debian.

Με το bitcoin δεν θα συμβεί αυτό. Στο λέω νομοτελειακά πως μπορεί να αναγνωρίσω αλλα κρυπτονομισματα σαν καλά, όπως πχ το monero. Αλλά να γυρίσω από bitcoin σε κάποιο νόμισμα που τώρα κοροϊδεύω δεν παίζει.

Δεν χαρακτηρίζω αδόκιμη τη σύγκριση σου, απλά το αναφέρω γιατί με τα distros δεν χάθηκε και τίποτα, αλλά αν δώσουμε αξία σε οτιδήποτε centralised, χαθήκαμε!
Έχω ζήσει τα Linux distro wars πριν 20 χρόνια, οπότε νιώθω ότι ζω ένα dejavu με τα crypto wars. Smiley

Και το Monero το κοροϊδεύουν κάποιοι (λίγοι) Bitcoin maxis, οι περισσότεροι το σέβονται λόγω built-in privacy και πρωτότυπου κώδικα (δεν αντέγραψε το Bitcoin). Έχει και το Monero μειονεκτήματα (ελαφρώς πληθωριστικό λόγω tail emission 0.6 XMR, δεν ενδείκνυται για αποθεματικό αξίας).

Το αντίστοιχο στα *NIX distros είναι το OpenBSD. Αντί βάλεις Linux και πρόσθετα (ASLR + SELinux). Όπως ακριβώς το Bitcoin χρειάζεται πρόσθετα (Tor, mixers, CoinJoin).

Αντίστοιχα στα δικτυακά πρωτόκολλα έχουμε το «αρχαίο» IPv4 με 32-bit και καμία ασφάλεια by default, έχουμε και το εξελιγμένο IPv6 με built-in IPSec.

Είδες το IPv6 με τις 128-bit addresses να αντικατέστησε το IPv4 με τα μόλις 32-bit και σωρεία hacks (NAT, CGNAT); (φάση SegWit/Taproot)

Τα ίδια και οι CPUs. Έχουμε το πρότυπο της AMD (x86-64) που επικράτησε έναντι του Itanium της Intel. Backwards compatibility FTW!

Όσοι είστε του IT, πιστεύω μιλάμε την ίδια γλώσσα. Ο HmmMAA έχει άλλη επαγγελματική εξειδίκευση (αν θέλει και δεν ντρέπεται, ας την γράψει ο ίδιος, δεν θα ήθελα να το κάνω εγώ). Αποψάρα όμως έχει για τα τεχνικά του Bitcoin! (αβαβά το blockchain trilemma)

Και άντε πες ΟΚ, να έχει άποψη, έστω και λανθασμένη... γιατί βρίζει τους άλλους ότι είναι «πρόβατα»; Γιατί να μην είναι αυτός πρόβατο του CSW; Wink (Psychological Projection 101)
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Για μένα το τέλειο Linux distro ήταν το arch.
Δεν με έχει πείσει πως θα με βοηθήσει, ή τουλάχιστον πως το steep learning curve του αξίζει να καείς μέχρι να το μάθεις. Είχα διαβάσει πως το να έχεις custom OS βοηθάει σε εφαρμογές μηχανικής μάθησης, αλλά είναι εκτός του πεδίου μου αυτή τη στιγμή, και δε μπορώ να το επιβεβαιώσω. Ίδια άποψη έχω και για επεξεργαστές κειμένου όπως το vim. Δεν έχω πειστεί πως χρειάζεται όταν έχουμε GUI όπως αυτό του VSCode.

Νομίζω πως είχα πει στο παρελθόν ότι η αναλογία με τα Linux δεν είναι καλή, αλλά τελικά μου φαίνεται έγκυρη. Κι όχι μόνο για Linux, γενικά για λειτουργικό. Ο καθένας έχει προτεραιότητες (ένας gamer π.χ., προτιμάει Windows). Παρομοίως ισχύει και με τα cryptos, απλά είναι ολοφάνερο ποια αξίζουν και ποια όχι.
sr. member
Activity: 406
Merit: 896
Intern at Foxpup's merit cycling club
ΔΕΝ υπάρχει το τέλειο Linux distro (ΔΕΝ έχει υπάρξει εδώ και 25+ χρόνια)

Για μένα το τέλειο Linux distro ήταν το arch. Το δούλευα σαν main pc για 7 χρόνια. Μέχρι που το γύρισα σε Debian (το οποίο κορόιδευα ασυστολα χαχα). Τώρα χαίρομαι που παίζω σε Debian.

Με το bitcoin δεν θα συμβεί αυτό. Στο λέω νομοτελειακά πως μπορεί να αναγνωρίσω αλλα κρυπτονομισματα σαν καλά, όπως πχ το monero. Αλλά να γυρίσω από bitcoin σε κάποιο νόμισμα που τώρα κοροϊδεύω δεν παίζει.

Δεν χαρακτηρίζω αδόκιμη τη σύγκριση σου, απλά το αναφέρω γιατί με τα distros δεν χάθηκε και τίποτα, αλλά αν δώσουμε αξία σε οτιδήποτε centralised, χαθήκαμε!
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Παραλληλα , στο απεναντι στρατοπεδο
... στρατόπεδο; Η αποκέντρωση δεν έχει ούτε εθνικότητα ούτε σύνορα. Το βλέπεις σαν έναν πόλεμο, ο οποίος δεν υπάρχει. Αυτό που έχουμε φτιάξει είναι ένα σύνολο από επιλογές. Όλα αυτά τα δίκτυα που έχουμε στη διάθεσή μας (Bitcoin, Monero, Bitcoin Cash, Litecoin κλπ.) δεν είναι ούτε κτήμα σου, ούτε είσαι εσύ για αυτά. Είναι κουτό να το βλέπεις μέχρι και σαν διαγωνισμό για το ποιο είναι "καλύτερο". Καθένα από αυτά εξυπηρετεί διαφορετικές μερίδες ανθρώπων, τα ενδιαφέροντα των οποίων κάποιες φορές συγκλίνουν κι άλλες αποκλίνουν.

Αντί για να έχεις το θράσος και την έλλειψη ταπεινοφροσύνης, με τέτοια τεχνική ανικανότητα, να αποκαλείς όλους τους Bitcoiners πρόβατα, θα ήταν προτιμότερο να μελετούσες λίγο παραπάνω για αυτό που έχεις στα χέρια σου; Εκτός κι αν πιστεύεις ότι γνωρίζεις τεχνικά καλύτερα τα πάντα από όλους μας, που στη συγκεκριμένη περίπτωση θα ήσουν ψευδαισθητικός...
Ο τύπος είναι κλασική περίπτωση νάρκισσου που θεωρεί τους πάντες βλάκες/άσχετους σε IT, πλην του ίδιου βεβαίως. Απορώ τι ασχολούμαστε ακόμα.

Για μένα η όλη φάση με το Bitcoin και κάποια ελάχιστα σοβαρά altcoins (XMR, LTC, ακόμα και το ταπεινό DOGE θα έβαζα μέσα λόγω PoW) είναι όπως τα Linux distros: διαλέγεις τι σε βολεύει καλύτερα.

ΔΕΝ υπάρχει το τέλειο Linux distro (ΔΕΝ έχει υπάρξει εδώ και 25+ χρόνια), άρα γιατί να υπάρχει το «τέλειο» κρυπτονόμισμα που τα κάνει όλα και συμφέρει;

Ναι-ναι, ξέρω... με 4GB blocks το Bitcoin θα γινόταν «τέλειο» για όοοοολες τις χρήσεις (ακόμα και pedo pr0n σε 4K Grin).
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
Παραλληλα , στο απεναντι στρατοπεδο
... στρατόπεδο; Η αποκέντρωση δεν έχει ούτε εθνικότητα ούτε σύνορα. Το βλέπεις σαν έναν πόλεμο, ο οποίος δεν υπάρχει. Αυτό που έχουμε φτιάξει είναι ένα σύνολο από επιλογές. Όλα αυτά τα δίκτυα που έχουμε στη διάθεσή μας (Bitcoin, Monero, Bitcoin Cash, Litecoin κλπ.) δεν είναι ούτε κτήμα σου, ούτε είσαι εσύ για αυτά. Είναι κουτό να το βλέπεις μέχρι και σαν διαγωνισμό για το ποιο είναι "καλύτερο". Καθένα από αυτά εξυπηρετεί διαφορετικές μερίδες ανθρώπων, τα ενδιαφέροντα των οποίων κάποιες φορές συγκλίνουν κι άλλες αποκλίνουν.

Αντί για να έχεις το θράσος και την έλλειψη ταπεινοφροσύνης, με τέτοια τεχνική ανικανότητα, να αποκαλείς όλους τους Bitcoiners πρόβατα, θα ήταν προτιμότερο να μελετούσες λίγο παραπάνω για αυτό που έχεις στα χέρια σου; Εκτός κι αν πιστεύεις ότι γνωρίζεις τεχνικά καλύτερα τα πάντα από όλους μας, που στη συγκεκριμένη περίπτωση θα ήσουν ψευδαισθητικός...
hero member
Activity: 1111
Merit: 584
https://ir.mara.com/news-events/press-releases/detail/1343/marathon-digital-holdings-launches-slipstream

But but rapspis lives matter Cheesy

Αντε τωρα να καταλαβουν οι maxis πως τα full nodes τους δε παιζουν κανενα ρολο στο consensus και στο δικτυο .

Edit.


TLDR Trust me bro , μη χανεις χρονο να δεις τι λεει ο satoshi στα mails , γιατι αν τα διαβασεις ανατρεπονται οσα σε "ταϊζαμε" ολα αυτα τα χρονια . Εκτος αυτου ο satoshi , αν και ηταν ξυπνιος , κατα βαθος ηταν χαζος και δε μπορεσε να καταλαβει γιατι δημιουργησε το bitcoin σε αντιθεση με τη διανοια των maxis που καταλαβαν πως το bitcoin ειναι μια εφευρεση που η αξια της ερχεται απο το οτι κανεις δε μπορει να τη χρησιμοποιησει Cheesy

Και προχωροντας το συλλογισμο της μουσατης διανοιας ενα βημα παραπερα , μιας και ολοι σας ειστε satoshi αυτο σημαινει πως ολοι σας δεν εχετε καταλαβει τι ειναι το bitcoin ? Χμμμμ , ισως να εχει δικιο ο μαγκας τελικα .


Δύστυχα Πρόβατα ~*Χόρχε Μπουκαι *~

 Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια οικογένεια βοσκών. Είχαν όλα τα πρόβατά τους μαζί σ’ ένα μαντρί. Τα τάιζαν, τα φρόντιζαν και τα βοσκούσαν. Κάπου κάπου, τα πρόβατα προσπαθούσαν να το σκάσουν. Ερχόταν τότε ο πιο γέρος βοσκός και τους έλεγε: «Α, πρόβατα ασυνείδητα και αλαζονικά, δεν ξέρετε ότι εκεί έξω ο κάμπος είναι γεμάτος κινδύνους; Μονάχα εδώ βρίσκετε άφθονο νερό, φαγητό και προπαντός, προστασία από τους λύκους». Γενικά, αυτό αρκούσε για να φρενάρει τις τάσεις «ελευθερίας» των προβάτων.
Μια μέρα γεννήθηκε ένα διαφορετικό πρόβατο. Ας πούμε πως ήταν ένα μαύρο πρόβατο. Είχε επαναστατικές διαθέσεις και ξεσήκωνε τους συντρόφους του να το σκάσουν προς την ελευθερία των λιβαδιών. Πύκνωσαν οι επισκέψεις του γέρου βοσκού που πάσχιζε να πείσει τα πρόβατα για τους εξωτερικούς κινδύνους. Ωστόσο, τα πρόβατα ήταν ανήσυχα, και κάθε φορά που τα έβγαζαν από το μαντρί όλο και πιο δύσκολα τα μάζευαν.
Ώσπου μια νύχτα, το μαύρο πρόβατο τα έπεισε και το έσκασαν. Οι βοσκοί δεν αντιλήφθηκαν τίποτα ως το ξημέρωμα, όταν είδαν το μαντρί σπασμένο και άδειο. Όλοι πήγαν να κλάψουν μαζί με το γέροντα, τον αρχηγό της οικογένειας.
«Έφυγαν, έφυγαν!»
«Τα κακόμοιρα…»
«Και η πείνα;»
«Και η δίψα;»
«Και ο λύκος;»
«Τι θ’ απογίνουν χωρίς εμάς;»
Ο γέροντας έβηξε, ρούφηξε την πίπα του και είπε: «Αλήθεια, τι θ’ απογίνουν χωρίς εμάς;
Και το χειρότερο είναι… τι θ’ απογίνουμε εμείς χωρίς αυτά;»…

Από το βιβλίο «Να σου πω μια ιστορία», εκδόσεις Opera.

Παραλληλα , στο απεναντι στρατοπεδο , στο αποκορυφωμα του τεστ χτυπανε 1.1 million tps , αρκετο να κανει ολος ο πληθυσμος της γης μερικες συναλλαγες ανα μερα .

Pages:
Jump to: